Actie-comité wenst een nieuw Schiedams orkest SS O is opgeheven Voorstellen in de raad Inflatiedreiging remt vrijere handel niet Theo Bitter bij C C C begaafd Argentijnen hebben iets tegen naam RUDEL Vele nederlagen van Seinedamse ploegen Feestavond van Vriendenkring m Heroprichting van SCS Vrolijke baby bij Amateur' Eerste ronde damtoernooi N.Y. Broere wil olie boren op Dorcltse eiland Dochter van de tam boer-majoor DE KORFBALCOMPETITIE chiedammers o,ukrelkaar EBU-RAAD CONSTATEERT: Burgerlijke Stand Jaarvergadering van ESS Dodelijk ongeval „Alles in top" bij Dierenbscherming Jaarvergadering district KNBB ertegenwoordi ger gearresteerd Visafslag Winterprogramma PvclA-vrouwen Eerste jeugdconcert was dadelijk succes HET VRIJE VOLK DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 Breimodellen Roode Kruis °p de jaarlijkse algemene verga dering van de schaakvereniging ESS werd een uitgebreide agenda afge werkt. De meeste punten gingen in een vlot tempo onder de hamer. De prijsuitreiking vermeldde heel wat winnaars uit het afgelopen jaar. 'an onze correspondent ln Buenos Aires) Het kan op het ogenblik bij zonder onaangenaam zijn, 0771 in Argentinië de naam Rudel of een naam die er op lijkt, te dragen. Eind- mei van dit jaar trachtte het Schiedams Symphonic Orkest door middel van een openbare repetitie de belangstelling van mu- ziekmnnena Schiedam te trekken. Die belangstelling bleek hard nodig te zijn, gezien het grote tekort aan amateur-musici in het orkest. Wv schreven toen dat er zestien leden waren en dat men hoopte dertig leden te werven. Wat wij gisteren op deze plaats schreven liep eigenlijk vooruit op de publikatie van vandaag, waarin een actiecomité de oprichting van een nieuw Schiedams orkest bepleit. U treft dat stuk dus hiernaast aan; wegens een technisch opont houd moesten wij U het even ont houden. Overigens zijn wij toch echt wel verplicht enkele regels an het uit zonderlijk jraaie weer te wijden, te meer daar ook in deze rubriek tel kenmale gemopperd is op de afge lopen zomer. Dat we zo royaal, zo zonnig en warm zouden worden schadeloos gesteld heeft wel nie mand kunnen verwachten. De optimisten beweren nu zelfs, dat de hele maand oktober een on gekend mooie maand zal worden. Het staat in de Almanak, zo zeg gen zij Plotseling is er die Almanak weer. Meestal het laatste sprankje hoop voor vertwijfelde Nederlanders. In dit geval durven wij ons standpunt ten aanzien van Neerlands oudste en meest betrouwbare boek der voor spellingen niet te bepalen. We wil- len niet „doorslaan". Maar als het waar mocht zijn dan zouden we, al j vast voor het volgende jaar, een her ziening van de vakantie-besteding willen adviseren. Als die Almanak tenminste voor volgend jaar eenzelf de geluid zl laten horen. Maar wanneer valt nu onze echte winter? Enfin, de schaatsen kunnen voorlopig wel in de kast blijven. Te gen, junt wordt het dan wel tijd om ze te voorschijn te halen. En augus tus brengt misschien het eerste tere crocus je De Leidse Wolspinnerij zal' op 1 oktober in Musis Sacrum een show houden van Neveda-najaarsmpdel- len. Deze show wordt georganiseerd near aanleiding van de Landelijke Show van Breimodellen, die te Ede plaatsvond. In Schiedam kan men de modellen van 2.30—5 en 's avonds van 8—10 uur bekijken. De cursus voor EHBO is enige tijd geleden begonnen. Er heelt zich een verheugend aantal leerlingen ge meld, maar er bestaat nog voldoende gelegenheid om de cursus leerling ziekenverpleger of EHBO'er nu op te nemen. Men kan zich opgeven aan het Rode-Krulsgebouw, Lange Nieuwstraat 197 of woensdagavond op de cursus, die in hetzelfde gebouw van 810 uur wordt gehouden. Welnu, de belangstelling is ma- ti]gebleven. En op grond daarvan heeft zich in Schiedam et n actie-comité gevormd, dat beoogt Schiedam weer aan een volwaardig kamer, of symfonie orkest te helpen. In dit comité hebben vertegenwoordigers van de Toonkunst Muziekschool en de Stichting Schiedams Symphonie Orkest zitting. Het SSO is, naar we vernemen, in middels min of meer opgeheven. Er is echter nog een goede kern van musici, die gaarne met de oud-leden van het vroegere Toonkunst Orkest en het Toonkunst Kamer-muziek- ensemble wil samenwerken. Het ligt vooral in de bedoeling om nu ook de Schiedammers, die buiten onze stad in niet-Schiedamse mu ziekverenigingen concerteren, ervan te overtuigen dat men ook hier best tot iets in staat is. De leiding van het nieuw te vormen orkest zal berusten bij de heer L. v. d. Hoonaard. Verder vernamen wij dat het actie-comi té steun is toegezegd door Toonkunst Muziekschool en Sehiedamse Gemeenschap. de Toonkunst Muziekschool, Lange Haven 103. Men kan zich ook aan melden bh het voorlopig secretariaat van genoemd comité, Van Ruijsdael- laan 64b. Het actie-comité wordt gevormd door de heren C. Hendriks, W. J. A. de Jager en J. K. Klljnoot. Aanbe veling geven mevr. E. W. Bruins- Maars en de heren A. de Groot, A. Snel, A. J. B. Vervoorfc en H. Wis man. Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan vond zaterdagavond in het Volksgebonw de huldiging plaats van enkele oprichters van de Sehie damse Mondaccordeon Vereniging „De Vriendenkring*. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer H. H. J. Brein, overhan digde aan de ere-voorzitter, de heer T. Zwanenburg, en aan het bestuurs lid, de heer J. Verbruggen sr., cadeaus onder couvert, waarbij hartelijke woorden van waardering werden uit gesproken. Ook de echtgenoten van deze op richters der vereniging werden in de hulde betrokken; zij ontvingen bloe men. Namens leden en donateurs moch ten de bestuursleden de heren Ca- toen, Vos, Verbruggen jr., Panne- koek, Droog, v. Buren en De Groot felicitaties t.g.v. het dertigjarig be staan in ontvangst nemen. Zij kre gen als aandenken ieder een vulpen. Een cabaretgezelschap zorgde voor dehe feestelijke tint vr.n deze avond. De volgende voorstellen zullen o.m. in de Raadsvergadering van vrijdag worden behandeld: De gemeenteraad van Schiedam besloot enkele maanden geleden tot de bouw van drie houten noodloka- len in Nieuwland ten behoeve van het l.o. B. en W. verzoeken thans de raad om een krediet van 120.000 te verlenen voor de kosten van de te bouwen lokalen. Aangezien de brandweer niet over een cmtdooi-apparaat beschikt en B. en W. één apparaat, dat in dienst is bij de Technische Bedrijven, te wei nig achten, verzoeken zrj de raad tot aanschaffing van een tweede appa- raat over te gaan. Kosten: 3540. Als aanvullend krediet zal de raad worden verzocht 30.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van drie b.l.o.-scholen in Nieuwland. In overeenstemming met het ad vies van het Centraal Orgaan inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeels-aangelegen- heden stellen B. en W. thans voor het personeel 6 salaris-verhoging te geven met ingang van 1 juli 1956. Deze verhoging zal in oktober 1956 als een bedrag ineens worden uitbe taald vanaf 1 juli tot en met 31 de cember 1956. de De eerstvolgende repetitie zal wor den gehouden op woensdag 26 sep tember om 8 uur in de grote zaal van Geboren: Abertine dr van F. J. Reinders en M. v. Hoogdalem; Yvette dr van N. C. Kerkhof en A. van Grond-eile; Antonla P. dr van C. Dorsman cn H. v. d. Ree: Hendrika J. M. dr van A. L. v. d. Boogert en M. van Schaik; Bram J. en Wim. J The Musical Boys die veel lof met I zns van J. F. v. d. Wateren en G. H. hun nummers oogstten. Een geani- j. Hopman. meerd bal besloot deze jubileum- Overleden: B. Jakobs 42 jr viering. I vrouw van B. van Gent. Het waren vooral de Pedro's Prairy Pioniers, The Rhythm Hawaiiafls cn 3ij een snelschaakwedstrijd, ge houden op de contactavond werden prijzen gewonnen door Reitsma, Den Gijl, Van Eden, v. d. Velde, Ahrens, Malkus, Kleijheeg, Marbus, Smit, Halvax, Van 'Leerdam, Smits, Voogt en Harteveld, De winterwedstrijd van het seizoen 19551956, werd na een beslissingswedstrijd met Van Eden door Reitsma gewonnen. De zomer wedstrijd was voor Kleinendorst, met op de tweede plaats Reitsma. Deze laatste won ook de percentagewed- strijd. Voor het zg. schaakexamen slaagden Donkhorst en Immerzeel. De beste resultaten in de competitie wedstrijden van de RSB werden be haald door v. d. Velde, Brouwer en v. Etten. De Halvaxprijs bestemd voor de ESS'er met het beste resul taat in de wedstrijd om het per soonlijke kampioenschap van Schie dam ging definitief in handen van de kampioen, not. Meijer over. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: voorzitter: S. Koster; secretaris: J. Marbus, Lorenzlaan 46c, Schiedam; penningmeester: A. L. Ahrens; wedstrijdleider: W. de Bruin cn materiaalbeheer: P. Klei nendorst. Besloten werd om tn juni 1957 weer het ESS streektoernooi te organi seren. Ook zal met twee tientallen deelgenomen worden aan de compe titie van de RSB. De winterwedstrijd, die op 2 oktober zal aanvangen, is verdeeld in groepen van acht met automatische promotie en degradatie na dubbele ronde. Voor deze winter wedstrijd en voor de competitiewed strijden van de RSB kunnen nog nieuwe leden worden ingeschreven. Aanmelding in het clublokaal (de bovenzaal van café „De Amstelbron") Broersvest 13b. Dinsdag is er in het clublokaal een simultaanwcdstrijd voor thuisscha- kers. Twee sterke spelers zijn hier voor uitgenodigd. Zjj, die willen deel nemen moeten om kwart voor acht aanwezig zfjn, Belangstellenden zijn eveneens van harte welkom. Toegang vrij. v v; iL 4-S f Theo Bitter, de bijna 40-jarige Haagse schilder, die indertijd als eerste de Jacob Marisprijs won (samen met Paul Arntzenius) expo seert in het CCC aan de Lange Kerkstraat. Bitter moge docent aan de Haagse Academie zijn, hij is allerminst schoolmeesterlijk. Zijn stijl heeft in de loop van de jaren een grondige wijziging onder gaan en schijnt nog steeds in volle ontwikkeling, waarbij wel zoekende onzekerheden sommige bereikte zekerheden van vroeger vervangen hebben. Op de Hoogstraat te Schiedam vond vanmorgen omstreeks half twaalf een ernstig ongeluk plaats dat het leven heeft gekost van de 55- jarige bedrijfsleider R. Hopman, wo nende Hoogstraat 69, De heer Hopman stond in de deur van de jjzerwarenwinkel „Waar dat wiel draait", toen hij door nog on bekende oorzaak kwam te vallen. Op dat moment passeerde hem een vrachtauto en de heer H. kreeg een wiel over zijn hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. Het stoffelijk over schot is per GG en GD naar de dr. Noletstichttag gebracht. Als techniek gebruikt Bitter olie verf op papier, wat het werk een klein, intiem formaat, een mm of meer „experimenteel" of zo men wil „onofficieel karakter en tevens in de beknoptheid een grote, directe werking geeft. De kleuren leven fel op de witte bladen, de verfstreek heeft een plas tisch effect cn Bitter werkt het soms \cr dovr, tol in één van zijn mooiste bladen als „Minotaurus in het La byrinth" het geheel aandoet als een rotsschildering. En deze laatste vergelijking heeft meer dan uiterlijke betekenis, aan gezien de verbeeldingswereld van Een aantal oud-SCS-leden heb ben, dank zjj de medewerking van een aantal andere Sehiedamse scha kers, besloten tot heroprichting van de Schaakclub Schiedam. Voorlopig wordt gestart met 25 leden. Het laat zich echter aanzien, dat dit aantal spoedig groter zal worden. Twee tientallen zullen deelnemen aan de competitie van de NRSB. Geschaakt wordt op vrijdagavond in een zaal van het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein in Nieuw land. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. Ook kunnen zij zich melden by de secretaris de heer W. Nadels, Dr. de Visserlaan 26. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afd. Schie dam, bestaat dit jaar 35 jaar. Het bestuur hoopt In dit jubileum jaar te komen tot de opening van een dierenasiel. Ten bate van dit asiel wordt op 11 oktober in Musis Sacrum een pro- paganda-fcestavond gehouden met Rens van Dorth in zijn revue „Alles in top". Bitter naar een primitieve, in ieder geval een hartgrondige bewogenheid gaat, naar een sterk en hevig, soms vervaarlijk levensbewustzijn waarin geen stille liefelijkheid, ook niet bh een „Moeder en kind", ontspanning geeft, waar integendeel de Mino taurus onheilspellend rondgaat, waar paarden door een schemering van kleur draven, een boom is neerge stort en een duivelse vos rondsluipt met zijn prooi Ln de bek. Het is waar, dat hu soms ook een spoortreintje tot onderwerp neemt, maar men zal dit blad met het beste kunnen noemen en gehinderd wor den door een zekere bontheid, die ïu andere werken ook wel eens wat schrijnend van kleur wordt. Het schijnt mij persoonlpk, dat Bitter m dit werk met steeds het juiste evenwicht weet te vinden tussen „abstracte" en „voorstellen de" elementen, dat hu in dit op zicht door een zekere dubbelzinnig heid bedreigd wordt die hi) zal hebben op te lossen en dat hij m de kleur enige matiging, een fijnere stemming (waartoe hij in staat is, blijkens o.a. het spel met de blanke vlakken der zeilscheepjes) zal moe ten bereiken. Zonder twijfel is hij echter een begaafd sehllic-r. die die reeds op een oeuvre kan terug zien en tevens nog vele, vele moge lijkheden in uitzicht stelt. PIERRE JANSSEN. Op maandag 26 november vindt in de zaal van „De Oude Markt" in Vlaardmgen de 12e jaarvergadering plaats van het district Schiedam van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond. Naast de jaarverslagen van secre taris en penningmeester en het ver slag van de redactie komen ojn. in bespreking de regeling van de over schrijving en de gewestelijke compe titie. Van de aftredende bestuursleden t.w. G. H. Walda, J. H. van Duijl, D. Simons en J. v. d. Water stelt laatst genoemde zich niet meer herkiesbaar. In de Junctie van redacteur van ,,Bil- jartnièuws," het maandelijkse orgaan van het district dat Schiedam, Vlaar dmgen en Maassluis omvat, moet worden voorzien aangezien de heer Van Duijl deze taak niet langer kan vervullen. De recherche uit Schcveningen heeft gisteren m Rotterdam de 35- jarige vertegenwoordiger J. K. K. uit Viaardingen aangehouden. K. zou gedurende anderhalf jaar, als vertegenwoordiger van een naam- platenbedrijf. gefingeerde orders heb ben doorgegeven en geïnde gelden niet afgedragen. Wanneer een zending niet werd be taald omdat de geadresseerde beweer de niet besteld te hebben, werd K. er op .afgestuurd en hij suste ce zaak weer voor enige tijd. Inmiddels zou hij voor zich zelf zijn begonnen met de klanten van zijn baas. Hij had een vast salaris en zou op het laatst alleen gefingeerde orders hebben doorge geven en ten onrechte allerlei bedra gen voor representate hebben ge declareerd. In totaal zou hij zijn werkgever voor 20.000 benadeeld hebben. Er zijn zestig gevallen be kend. De economische expansie in turopa heeft ïich ook in Het verslagjaar 1955-'56 voortgezet en daarbij zijn in bepaalde landen tekenen van Infla tie zichtbaar geworden. In tegenstel ling met de jaren 195X-'52 heeft ech ter geen enkel land zelfs niet de landen, welke met ernstige econo mische moeilijkheden te kampen heb ben gegrepen naar het wapen van de import- of andere beperkingen. In tegendeel, de meeste landen onder steunden het streven naar een vrijer handels- en betalingsverkeer. De bestuursraad van de Europese Betalings Dnie (EBU) die dit voorop stelt in het jaarverslag over 1955-'56, schrijft deze vooruitgang toe aan een grotere bereidheid van de landen zich te houden aan de regels van het speL Men realiseert zich thans veel sterker dan voorheen, dat maat regelen die bedoeld zijn om de span ningen in het binnenland tegen te gaan, ongunstige gevolgen hebben in net buitenland, waardoor tegenmaat regelen worden uitgelokt. Overigens waarschuwt de EBU-raad ervoor, dat de mate van economische groei afneemt: ge middeld nam de in dustriële produktie in de EBU-landen toe met 6% in de periode juni 1955-'56 tegen 10% het jaar daar voor. Deze daling moet vooral toe geschreven worden aan het gebrek aan produktieve krachten voor een grotere uitbreiding. In 1955-56 nam de handel tussen de EBU-landen onderling met ongeveer 7% toe. Het handelsverkeer met het doilargebied cam met 20% toe. De EBU-landen tezamen hadden in hun handels- en betalingsverkeer met met-aangesloten 1c den een tekort van 4,2 miljard douar (300 miljoen hoger dan een jaar tevoren) en met het doilargebied een van drie miljard dollar (vier honderd miljoen hoger). De invoer uit het doilargebied van de EBU-landen bedroeg 42% van de totale invoer uit niet-aangesloten lan den (v.j. 39%). Deze stijging moet vooral ivorden toegeschreven aan gro tere import van grondstoffen. De uit voer naar het doilargebied bedroeg 25% van de totale uitvoer van de EBU-landen naar niet aangesloten landen (v.j. 23%). Ondanks het grote tekort ln het handels- en betalingsverkeer van de Feiten cijfers EBU-landen met met-aangesloten lan den, stegen de dollar- en andere de viezenreserves met bijna 1 miljard lollar. Dit komt door de grote ont vangsten die de EBU-landen boekten lan z.g. 'onzichtbare ontvangsten': ■oerismb, dienstenverlening op zee- .ransport, havenverkeer e.d.. alsmf nede loor de omvangrijke uitgaven, die de iferenlgde Staten in Europa doen voor de opbouw van de defensie van de NATO-landen. FUSIE: De Abonné-sigarenfabriek te Eindhoven heeft de N.V. Neder landse Sigarenfabriek v.h. Spaan en Bertram te Amersfoort overgenomen. Het produktleapparaat is overge plaatst naar Eindhoven. FUSIE II: De N.V. Bronswerk te Amersfoort heeft medegedeeld, dat nagenoeg alle aandeelhouders van de machinefabriek 'Voorwaarts' N.V. te Amsterdam gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid hun aandelen om te ruilen voor aandelen Bronswerk. AKKEKBOUWPRODUKTEN: Vol gens het CBS is het algemeen land bouwprijsindexcijfer in augustus ge stegen van 107 in juli tot HL Vorig jaar bedroeg het (op basis X949/'50— 1952/'53 100) 99. Een stijging der halve met 12%. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef ge lijk ten opzichte van juli, maar ligt 5% hoger ten opzichte van augustus 1955. ROTTERDAM, 24 sept. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- rten, Den Helder en elders 500 kisten verse zeevis aangevoerd. Tarbot klein 701,10; Griet 70— 95 p. kg; Schol midd. 2629; klein 14—18; Schelvis midd. 23—40; klein 1214; Kabeïjauw midd. 3335; klein 12—18; Makreel 18—20; Wijting .1519; Haring verse 1822; Geep 2426 alles per kist. Onder regie van de heer J. Nijs bracht de Sehiedamse Toneelvereni ging „De Amateur" zaterdagavond een opvoering van .Een baby van duizend weken". Dit bekende en steeds weer genoeglijke blijspe2 is in .Arcade" aardig gespeeld. Vooral het spel van de heer J. Nijs en mej. M. Kamp bleek ditmaal de kwaliteiten te hebben welke een extra-vermel ding waard zijn. Verder traden op mevr. v. d. Sluis, de heer C. Schijndei, de heer J. L. Koppenschaar en mej. F. L. v. d. Raaf, Zij allen zorgden voor het ap plaus, waarmee een goed bezette zaal haar waardering uitdrukte. Een ba! na afloop, geleid door de heer G. Klein en muzikaal verzorgd door de band van de heer P. v. Has selt, duurde tot ver in de ochtend. Op 20 oktober zal de vorig Jaar op gerichte jeugdtoneelgroep een opvoe ring geven van „De scepter van ko ning Bombazijn". Voorts zal „De Amateur" (250 le den) dit jaar drie uitvoeringen ge ven en een contactavond houden. De vereniging bestaat twee jaar. De uitslagen van de eerste ronde voor het jubileumtoernooi, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de damclub „Schiedam" georga niseerd, luidde als volgt: 10 TC 1 üRKP A, v. d. MoerJ. de Wilde 02 J. WesterveidJ. v. Walsum 11 W. SpruytD. Mast 02 D. v. d. SpekJ. v. Diejen 20 J. C. OninkC. W. Sleeu- wenhoek 11 2e Klasse; J. VrijlandA. v. Loenen 02 A. v. DortW. v. d. Pol 02 M. VoorwaldE. v. Hoek 02 L. VrijlandC. L. den Boer 20 Thuisdammers: J. B. KoogjeK. Muilwijk 20 C. de SwartK. j. Breman Va1% A. BloklandA. v. d. Drift 20 W. KoogjeH. Vosmeyer 20 De tweede ronde wordt vanavond gespeeld in de grote benedenzaal van de „Amstelbron". De N.V. Gebr. Broere te Dordrecht wil op 't Eiland van Dordrecht olie boringen gaan verrichten. Zij heeft daarvoor een concessie gevraagd bü het rijk. De N.V. Broere is een snelgroeiend bedrijf met een eigen tankvloot. Zij importeert olie en beschikt in Dor drecht over uitgestrekte olieopslag- ple.atsen. Bovendien heeft het bedrijf plannen om ten zuiden van de Dordt- se Zeehaven nieuwe opslagplaatsen te bouwen ln een door de gemeente aan te leggen haven- en industriecom plex. Van de directie vernamen wij, dat zij niet overtuigd is van het alleen recht van de Nederlandse Aardolle- mij. voor het doen van proefboringen en het winnen van aardolie. Wel voegde zij er met nadruk aan toe, dat het gehele plan nog slechts in een beginstadium verkeert. Indien de concessie zal worden ver leend, kan de N.V. Broere echter be trekkelijk snel met de boringen be ginnen. Of deze ook tot positieve re sultaten zouden leiden, is nog een geheel open vraag. De NAM heeft op het Eiland van Dordrecht nog nim mer een proefboring verricht. De Sehiedamse Opera- en Operette- Vereniging Gemend Koor is op het ogenblik bezig met het instuderen van de Opera Comique „De Dochter van de Tamboer-Majoor", die op 11 oktober ln het Passage-Theater wordt uitgevoerd. Er is in de korfbalcompetities rustig op los gescoord en daar zijn de gunstige weersomstandigheden praktisch windstil niet vreemd aan. Helaas zijn de meeste doelpunten niet door Sehiedamse teams gemaakt. Er moesten derhalve nogal wat nederlagen worden genoteerd! De meest betreurenswaardige is die van Schiedam, want daardoor is vrij duidelijk geworden, dat de roodzwarten hun 2e klas- serschap waarschijnlijk niet zullen prolongeren. Dat moest pas nog een Duitse ingenieur Hans Alfred Rudel onder vinden, die per vliegtuig van Posadas de hoofdstad van de provincie Misio- nes, aan de grens van Paraguay, vooi een streng verhoor naar de hoofd stad Buenos Aires werd overgebracht De Argentijnen hielden, hem na melijk voor kolonel Hans Ullrich Rudel, die wegens zijn neo-fascisti- sche activiteit ln verschillende Zuid- amerikaanse landen, ln Argentinië niet gewenst is. Kolonel Rudel onderhield ook nauwe vriendschapsbanden met de afgezette dictator Perón en keerde zich. destijds vaak openlijk tegen West-Dultsland. Hij trachtte het na zidom weer tot leven te brengen door de vorming van vele kleine facisti- sche groepen, zogenaamde groepen van vier, en had ook contact met de Britse fasclstenlelder Sir Oswald Mosley. Sinds 1955 is tegen kolonel Rudel een arrestatiebevel van kracht, hoewel hij dit bij een bezoek aan West-Duitsland heeft ontkend. De onaangenaamheden die zijn naamdragers in Argen tinië ondervinden moeten lang zamerhand echter wel het tegen deel bewezen hebben. Zo werd ln Januari nog een lid van de bemanning van een Duits jacht, dat aan wedstrijden in Buenos Aires zou deelnemen, gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen, om dat hij Rüdel heette. De 'zuivering' van de Duitse Inge nieur, die In Posadas gearresteerd werd, was wat moeilijker. Kolonel Rudel was namelijk als 'vertegen woordiger van een aantal Duitse on dernemingen' naar Zuid-Brazilië ver trokken en had bovendien een lan ding gemaakt in Paraguay. Wat lag voor de autoriteiten meer voor de hand, dan de veronderstel ling, dat Rudel even een omweg naar het naburige Argentinië zou maken? Het betrof echter een 'valse Rudel', die geheel te goeder trouw uit Para guay naar Argentinië was gekomen. Het feit tenslotte, dat de 'valse Rudel' twee echte benen heeft en 'kolonel' Rudel een kunstbeen, heeft tot een spoedige oplossing geleid. Als men de Argentijnen vraagt, waarom zij nog steeds achter kolonel Rudel aan zitten, dan antwoorden zij, dat hij er van verdacht wordt nog steeds opdrachten van de afgezette dictator Perón uit te voeren. Zelf heeft Rudel gezegd, dat hij zich uit het politieke leven terugge trokken heeft. Het zou voor vele Duitsers in Argentinië zeker een op luchting zijn, als hij zich aan zijn woord zou houden. De Vrouwengroep van de Partij lan de Arbeid opent liet wintersei zoen op 2 oktober om 8 uur met een bijeenkomst in het Volksgcbouw, waar mevrouw J. If. Duljkers-Kra- nenburg uit Rotterdam zal praten over het onderwerp „Van top tot ten" (voetverzorging). Op dinsdag 30 oktober zal de jaar vergadering worden gehouden cn op dinsdag 27 november de Vrouwen dag. Het jaar zal op 28 december worden besloten met een gezellige bijeenkomst, die men beslist niet mag overslaan. Mevrouw Drukker en mevrouw Knikke hebben zich bereid ver klaard de leiding van de gewes telijke vergadering, die op 11 ok tober in Delft plaatsvindt, op zich tc nemen. Er zal in kleine kring over allerlei onderwerpen worden gedis cussieerd. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de propaganda-avond van de Alcoholic Anonymus, die vrydag om 8 uur in Iiene wordt gehouden. De toegang tot deze avond met film is vrij. *5. DINSDAG Bioscopen: 9> PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Brood, liefde en jaloezie (14 Jr). MONOPOLIE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: De held der Apachen (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, laan 5, telef. 68855. Rembrandt in de wedstrijd tegen DKC trad niet alleen een duidelijke matheid van de Sehiedamse ploeg naar voren, maar kwamen ook dulde""ie tech nische en taktische tekortkomingen aan het licht. DKC speelde een fris spelletje. De Delftenaren hadden weinig moeite om met 02 voor te komen. Het tegenpunt van F. Veer (1—2) mocht weinig baten. Bij de rust leidde DKC met 15, welke voorsprong na de thee tot 1—8 werd opgevoerd. Toen miste J. v. d. Tuuk een straJworp, die hij echter toch goedmaakte, door de teruggesprongen bal In de korf te tikken "(28). Hier volgden weer twee Delftse treffers op. Het laatste doelpunt bracht K. Tet- telaar op zijn naam. Op fraaie wijze verschalkte hij zijn tegenstander. 3—10. Succes had met TOV niet zo'n moeite als de uitslag doet vermoeden. Alleen het laatste kwartier had een uiterst spannend verloop. De gasten vonden het eerst de korf, maar door doelpunten van A. Ruseier en K. Goedhart sloeg de balans de andere kant uit. Toch kon TOV weer gelijk maken. B. van Krogten en mej. R. van Krogten zorgden er echter voor, dat met 42 werd gerust. Na de her vatting verhoogde mej. N. Ouwen- dijk de voorsprong tot 5—2. Door goede treffers kon TOV daarna tot 54 ophalen en toen werd er afwis selend gedoelpunt. F. Overdijk stelde de stand op 64, TOV op 6—5, B. van Krogten op 7—5 en ten slotte kwam TOV met 7—6. De laatste mi nuut bleef de stand ongewijzigd. ODI heeft zich door de S3-ovcr- lüinmng op Oranje Wit in de kop groep genesteld. De tegenpartij pro beerde door hard spel beter resultaat te boeken, maar de grotere technische en taktische vaardigheid van de thuisclub gaven de doorslag. De rust ging in met de stand 4—2. ODI 2 blijft zich in zijn nieuwe om geving voortreffelijk weren. De derde overwinning in successie werd behaald tn de moeilijke uitwedstrijd tegen Maassluis (54). Ook Succes 2 schijnt met goede voornemens bezield te zijn. Ook deze reserveploeg behaalde zjjn derde achtereenvolgende overwinning. Ditmaal werd Zwaluwen 3 met 9—1 verslagen. Schiedam 2 komt in de 2e klasse maar slecht vooruit. Ahoy won met 8—0, voor Schiedam 2 dé grootste nederlaag sinds geruime tijd. ODI 3 verloor met 14 van ODO 3 en ODI 4 met 34 van Succes uit Gouda. Ook de Succes-junioren be haalden weinig eer. Hun eerste wed strijd verloren zij met niet minder dan 213 van de sterke jeugdploeg van Het Zuiden. Ten slotte verloor ODI a met bescheiden cijfers van ODO a (2—3). Vanmorgen werd in liet Passage- theater het eerste jeugdconcert voor de leerlingen van de hoogste klas sen van de Sehiedamse uloscholen en voor die van het nijverheidson derwijs gegeven. We hebben er een plaatsje gevonden tussen scholleren, die voor het eerst langs deze weg met de ernstige muziek kennis maak ten. Ze kwamen binnen vol gezond la waai en enkelen uitten hun bijval door hartelijk gefluit. Maar Eduard Flipse wees deze overmaat van geestdrift dadelijk van de hand en begon met het Rotterdamse orkest zijn werk. En toen het concert was afgelopen was de stemming heel wat minder luidruchtig. Muisstil Is er ge luisterd naar Beethoven, Dworsjak, Debussy en Liszt. Tekenend voor de waarde van deze concerten en voor het begrip van de jeugd hebben wij het gevonden, dat de stilte bij de „moderne" Debussy het diepst was. Les Préludes van Liszt gaven de toehoorders gelegenheid, na afloop hun gemoed te luchten in een ap plaus, dat ongetwijfeld even echt als enthousiast was. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur. Schilderijen van Theo Bitter. KANTINE GUSTO. Schildersclub Bcatl. Diversen VOLKSGEBOUW, 8 uur: IvAO, lezing over Australië. PASSAGE-THEATER, 10.30 uur: Jeugdconcert. AMSTELBRON, 8 uur: Damclub Schiedam. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Brood, liefde en Jaloezie (14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 U.: De held der Apachen (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, Rembrandt- laan 5, telef. 68355. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur. Schilderijen van Theo Btter. Diversen GROTE kerk, 8 uur: Orgelconcert door Jacq. P. Bekkers. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Grote manoeuvres. 2, 7 en 9.30 uur (14 jr). CAPITOL: De slag om de Alamo. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: De zoon van Anna. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30. 7.45 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM: Ave Maria. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Vrouwen op avontuur. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). LUMIÊRE: Het trottoir. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Jubal; 2.15 7 en 9.30 uur (ia jr). LUXOR: D-day the 6th of June. 2, 7 en 9.30 uur (13 Jr). METRO: Oproer ln cel 11. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Rock around the clock. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: Het eiland der Pygmeeën. 2 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: De hofnar. 2.15, 7 en 9 30 uur (a.l.). 't VENSTER: Die Drelgroschenoper. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIA: Ave Maria. 2 7 en 915 uur (14 jr). ROTTERDAM DENSDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuldplelh. Da Schouwspelers met „De tante ven Charlie", 8 uur. ROTTERDAMSS SCHOUWBURG, Rott. Kamerorkest, concert, 8 'uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1