Toonkunst Muziekschool wil cursussen uitbreiden Directeur Fr. Moonen discotheek en hoeken zijn zeer noodzakelijk 18 mei 1857: Eerste spade in de grond Gaven voor de jeugd concert - receptie - congres Ferdinand Timmermans nam afscheid als beiaardier Enorme bazaar voor Nieuwe Westerkerk Pionier in klokkenkunst vond grote waardering Mijnheer de redacteur Geslaagd voor diploma SRB De Westerkerk in Nieuwland Maandenlang voorbereid De restauratie van liet museum Seretse Kliama tenia" naar zijn volk Waarom geen subsidie? Marktberichten Luistercursus Sector ballet Niet overbodig cktëcbznimevs onder elkaar VULPENHOUDERS Polilie-auto rijdt wielrijdster aan HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 PAGINA 5 Op 18 mei 1957 zal het honderd jaar geleden zijn, dat in Rotterdam de eerste spade voor de aanleg van een dierentuin in de grond werd gestoken. Diergaarde Blijdorp, de moderne voortzetting van de oude Rotterdamse Diergaarde, gaat de schooljeugd bij de viering van dit eeuwfeest betrekken. Alle Rotterdamse gezinnen met een of meer kinderen in de hoogste twee klassen van een lagere school krijgen een jaar abonnement 1957 op het maandblad „Blijdorp Geluiden" cadeau. Blijdorp stuurt bovendien aan 75.000 kleuters in en bui- ton Rotterdam een jubileumboekje in de vorm van een strip. Sinds maanden heeft de Nederlands Hervormde Gemeente een bazaar in voorbereiding, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bouw van een Nieuwe Westerkerk. Omtrent de om vang van deze bazaar, die vrijdag 5 oktober door burgemeester J. W. Peek zal worden geopend, is nu zo het een en ander be kendgemaakt. Halve Maan Zuid Iiollandsche Kantoorboekhandel PASSAGE Telefoon 69365 SCHIEDAM Reparatieinrichting Stijgend bezoek Teleurstelling MET EEN VARIATIE op de bekende versregel „Een nieuwe lente, een nieuw geluid" zouden wij met betrekking tot het programma van de Sehiedamse Toonkunst Muziekschool wil len uitroepen: „Een nieuwe herfst, een nieuw geluid!". En daarbij zouden we nog kunnen voegen: een nieuwe directeur óók. Want zoals men weet is de heer Frans Moonen sinds kort in deze functie benoemd. Hij heeft vele plannen met de mu ziekschool In hei geheel verbouwde gebouw waar de school een onderdak heeft (Lange Haven 103) is inmiddels voor de reeds eerder ingeschreven leerlin gen het onderwijs weer gestart, in oktober zal de klas voor kinderen van zes tot zeven jaar voorbereidend muziekonderrichtstarten. Dan is er het algemeen vormend muziekonderwijs voor leerlingen van acht en negen jaar en ouder. In beide klassen raken de kinderen, spelenderwijs vertrouwd met de elementen waaruit het muziekspel bestaat: melodie en ritme (ge baseerd op Gehrels- en Dalcroze-ritmiek) Er is voorts nog een tierde kias. de blokfiuitklasse, die hetzelfde beoogt maar dan met behulp van een een- voudig maar volwaardig instrument dat bovendien niet te kostbaar is. Deze drie klassen vormen de ba sis voor de beoefening van de volksmuziek. Zy beogen vooral het kind spelenderwijs vertrouwd te maken (in groepsverband) met de muziek in de ruimste zin van het woord. Vooral bi) de kleuters moet alles wat vooropgezet „leren" be tekent, eigenlijk stiekem gebeuren! Het kind moet op elastische wyze vertrouwd raken met ritme, me trum, melodie en.... beweging. Beweging. De heer Moonen ziet als In het Sportfondsenbad hebben woensdagavond zes leden van de Sehiedamse Vrijwillige Brigade tot het Redden van Drenkelingen met goed gevolg examen gedaan voor het diploma A. De proeven werden afge nomen door de vice-voorzitter van de KNBKD en de secretaresse van het district voor Zuid-Holland. De geslaagden waren: M. de Bruin, B. Simons, H. Zuidgeesfc en A. Broek. Verder de heren A. van Diest en H. van Hattem. Aan het eind van de proeven feli citeerde de bondsvoorzitter het be stuur en leden met de behaalde resul taten. Hy zei in het byzonder de heer A. van Diest dank voor de vele uren die hy had gegeven voor de succes volle opleiding van de kandidaten. Momenteel worden de cluburen van de SRB zo druk bezocht dat dit de technische leiding in de brigade heel wat hoofdbrekens kost om ailes in goede banen te leiden. Er heerst ech ter een goede wil tot samenwerking tussen bestuur en instructie, zodat binnenkort wederom examens kunnen worden afgenomen van leden van de jeugdgroep waarvan de eisen van zelfsprekend zyn aangepast aan de leefty'den. De laatste week werden de cluburen (waarvan de brigade er drie voor de jeugd organiseert en één voor leden boven de 16 jaar) door ruim 300 leden bezocht. DONDERDAG Bioscopen: PASSAQE-THEATEE. 2 uur: Brood, liefde en jaloezie (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 1 en 9 u.: De held der Apachen (14 Jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, laan S, telef. 68855. Rembrandt- Ten toonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur. Schilderijen van Theo Bitter. Diversen: AM8TELBRON. 8 uur: Jaarvergade ring Sch. Kunstkring. IRENE, 2.15 uur: Film voor Ned. Ver. voor Hulsvrouwen. PASSAGE. 8 uur: TBC-Vereniging: Rer.s van Dorth, „De lach in top" VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEA TER. 2 en 8.15 uur: Gekweld geweten (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 1 sa S U.: A en C als loodgieters (al.). Apotheek: Rembrandt Apotheek. Rembrandt- )aan 5. telef. 68855. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTHUM. 10—5 uur. Schilderijen van Theo Blttsr, Diversen: IRENE, S uur: Prop&ganda-avond Alcoholic Anonymus. EUREKA, 8 uur: Causerie door de heer v. d. Zee. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Grote manoeuvres. 2. 7 en 9.20 uur (14 Jr). CAPITOL: De slag om de Alamo 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: De zoon van Anna. 2. 7 ea 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30. 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Ave Maria. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Vrouwen op avontuur. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr), LUMIÊRE: Het trottoir. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTÜSCA: Jubal: 2.15 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXOR; D-day the 6th of June, 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Oproer tn cel 11. z. 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Rock around the clock. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: Het eiland der Pygmeeën. 2, 1 en 9.15 uur (14 jr). THALIA. De hofnar, 2.15, 7 en 0U0 uur (a.i.). 't VENSTER: Die Drelgroschenoper. 2. 7 en 9.15 uur. (18 Jr). VICTORIA: Ave Maria. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). ROTTERDAM GROTE SCHOUWBURG. Zuldpieln. De Schouwspelers met ..De tante van Charlie". 3 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, The 4> Edinburgh Festival Company met 4> ..Village wooing" en ..Fanny's first J Play", 3 uur. 2 ideaal een harmonieus samengaan van muziek en beweging. Er moet 'n eenheid bereikt worden tussen zin gen en spelen bijvoorbeeld en het is ook daarom dat in oktober zal wor den gestart met een balletklas voor vijfjarigen. Zulk een klas zal in een dringende behoefte, om jonge mensen al op tyd een goede lichaamshouding aan te ieren, voorzien. Het onderwys za! worden gegeven door mej. B, v. d. Mark, welke ook de acht- en negen jarige kinderen muziekonderwijs geeft. De volijverige directeur Frans Moonen overweegt ook om aan de school een cursus „Inleiding tot mu ziekbegrip" te verbinden. Deze cur sus zou speciaal ouderen, die hun kennis van muziek willen verdiepen, kunnen dienen. Maar wellicht trekt men ook jonge muziekliefhebbers aan: liefhebbers, die het verschil tus sen een suite en een symfonie bij wijze van spreken niet kennen. Die toch wel iets meer van Beethoven zouden wilen weten, maar nooit het geschikte leerboek daarvoor konden vinden. Men moet daarbij echter voorop stellen dat men op so'n cursus niet zal leren muziek, mooi te vinden. De schoonheidsontroeringhei mooi vin den, is een kwestie van gevoel: Man zal wel, door middel van een zekere leiding, deze schoonheidsontroering kunnen verdiepen. Wanneer men op merkzaam wordt, gemaakt op details, die het oor anders niet zou hebben opgevangen. En zelfs muziekgeschiedenis kan verhelderend en beïnvloedend wer ken op het muziekgevoel van. de „leerling". Maar nogmaals: muziek is een medium dat onze gevoelens raakt. Verstandelijk kan men op dit gebied nauwelijks te werk gaan Bü voldoende belangstelling hoopt de heer Moonen deze „luisterclub" zelf te gaan leiden. En daarby zal hy de deelnemers een soort algemene oriëntatie in de muziek geven. In de sector Ballet wenst de heer Moonen het onderwys uit te breiden met een Volksdansgroep, waarvoor ai belangstelling blykt ce bestaan. Naast deze groap zal zich misschien een orkest kunnen vormen dat voor begeleidende muziek kan zox'gen. Een schoolorkest behoort voorts tot de wensdromen van de directeur, even ais een schoolkoor liefst a capelia. Vooral dit laatste ligt op een terrein, dat in Schiedam nog nimmer werd betreden Wat de school broodnodig heeft is een biblotheek. Het is meer malen gebeurd dat men ter illus tratie tijdens een lesuur niet vol doende materiaal beschikbaar had om de cursisten duidelijk te ma ken welke verschillen er tussen een sonate en een partita zijn Hetzelfde geldt voor een disco theek. Zeer speciaal de cursus „In leiding tot Muziekbegrip" zou ten zeerste gebaat zyn met een collectie grammofoonplaten. De begroting ver meldde wel de verbouwing van de schooi en ook de aanschaffing van muziekinstrumenten, maar verdere pasten treft men er tevergeefs op aan. Het lijken onzes inziens geen over bodige verlangens voor een muziek school met circa 500 leerlingen, waar van de baiietklassen er 130 tellen. En we spreken dan nog maar niet van de kale muren in het gebouw. Waar moderne schilderyen, reprodukties en platen het zeer goed zouden doen. Dat laatste is al bijna een luxe. Muziekliteratuur en een behoor lijke discotheek behoren tot het noodzakelijkste materiaal van een muziekschool. Het Is daarom te hopen dat men in Sehiedamse culturele kringen zal inzien dat de Toonkunst Muziekschool een levendige en muziek-propageren- de instelling kan zijn wanneer voldoende middelen aanwezig zijn tot verrijking van allen, die de goede muziek een warm hart toe dragen! De fractievergadering van de Par tij van de Arbeid, woensdagavond in het Volksgebouw gehouden, had dit maal een enigszins feestelijk karak ter omdat een jubilaris daarbij (na- het Volksgebouw gehouden, had dit- luurlijk) aanwezig was. G. J. Smit, aan wiens 25-jarige ambtsperiode als raadslid wij gisteren aandacht be steedden, werd nu in kleine kring gehuldigd. Fractievoorzitter A. J, van Lith, die de jubilaris als collega in de frac tie het langste kent, sprak hem en in gedachten uiteraard, ook mevr. Smit hartelijk toe. Men moet Smit goed kennen om over hem te kunnen spreken, zo zei de voorzitter. Het kenmerk van Smit is: plicht en verantwoordelijkheid, dienen en kameraadschap: hij is geen leider van de socialistische beweging, maar hij is haar dienaar in de breedste zin van het woord. Zijn devies is: die nen, en met zijn uitnemende gaven heeft hij de socialistische beweging zulk een respectabel aantal jaren gesteund. Wanneer de beweging hem roept, laat hij nimmer verstek gaan. Het is juist deze trouw en plichts betrachting die men zo volledig bij Smit aantreft en die men slechts kan waarderen, aldus Van Lith. De voorzit.er memoreerde nog de tijd, waarin men Smit heeft moeten missen qZs raadslid. Gelukkig kwam hij zijn ziekte te boven en uit naam van alle fractiegenoten 'sprak de heer Van Lith de hoop uit dat Smit nog lange tijd zijn krachten aan de so cialistische zaak za! geven. Als toepasselijk geschenk aan de man, die vecht voor het dagelijks brood van de arbeiders, overhandigde de fractievoorzitter de jubilaris het boek „Filosofen van het dagelijks brood". Dankbaar aanvaardde de heer Smit dit geschenk, daarbij waarde ring uitsprekend voor de samenwer king met zijn fractiegenoten in die 25 jaar ondervonden. Voor felicitaties van vrienden en collega's is de heer Smit saterdag- middag thuis te bereiken! aat haar eeuwfeest vieren De Diergaarde heeft uiteraard nog andere plannen, waarover haar direc teur, de heer F. Siewertsz van Reese- ma, ons dinsdag een en ander heeft verteld. Vrijdagavond 17 mei geeft het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flipse een feestconcert voor genodigden in de Rivièrahal, Bestuur en commis sarissen houden 18 mei een receptie. Voor het personeel van Blijdorp wor den bus- en boottochten georgani seerd. Het jubileum krijgt ook een inter nationaal tintje. De Internationale Unie van Directeuren van Dierentui nen (in 1946 te Rotterdam opgericht) houdt van 12 tot en met 17 mei in Blijdorp een congres. Men verwacht een veertigtal directeuren, de leiders In de polder Nieuwland zal de Nieuwe Westerkerk worden ge bouwd. Het ontwerp van de kerk werd opgedragen aan het Rotter damse Architectenbureau prof. ir. J. II. van den Broek en J. H. Bakema, welk bureau tot de meest vooraanstaande van Nederland behoort. De bouwkosten zullen ongeveer 650.000,-— bedragen, waartoe al 400.000,werden bijeengebracht. Van de Diaconie van de Herv. Kerk kan de Herv. Gemeente 100.000.™ lenen; voorts verwacht ae commissie van voorbereiding dat de bazaar circa 20.000,zal opbrengen. Men komt op deze wyze al aar dig in de buurt van het totaalbe drag, maar uiteraard zal er nog grote steun moeten komen. Die steun is echter reeds door ge meenteleden toegezegd. De plannen voor de bouw zijn inmiddels goedgekeurd. Met de aanbesteding, die zal geschieden vanwege het College van Kerk meesters zal niet lang meer wor den gewacht. Op het grasveld bij de Grote Kerk zullen twee enorme tenten wor den opgeslagen. Vandaag is al een begin gemaakt met het eerste werk, het leggen van een grote houten vloer naast de Grote Kerk. Onder leiding van een der predikanten, ds. Hoffman, doen ruim 25 gemeenteleden tal van werkzaamheden, die voor het welslagen nodig zijn. Gelukkig heeft men van vele kanten Óen verrassende medewer king ontvangen. Tientallen gemeenteleden hebben al lange tyd gewerkt aan allerlei ar tikelen van huishoudelyke aard, die men straks tegen matige pryzen zal verkopen. Het bedryfsleven verleende eveneens ruime medewerking. Vele zaken, stonden waardevolle goederen af, die men volgende week tegen win kelprijzen zal kunnen kopen. Oranje-bazaar Vijf jaar geleden werd in „Irene" de Oranje-bazaar gehouden ten bate van het kerkelijk-sociaie werk van de Hervormde Gemeente. De toeloop was buitengewoon groot en het saldo eveneens: ruim ƒ13.000.De plan nen voor de nieuwe bazaar stellen echter ailes in de schaduw wat de omvang betreft. En, dat hopen de voorbereiders althans, het overschot ook! Vrijdag om zeven uur 's avonds opent de burgemeester de „zaak" en daarna zijn alle Schiedammers, tot en met zaterdag 13 oktober, welkom. Met muziek worden de voorbij gangers in de Lange Kerkstraat al aangetrokken, verzorgd door een firma, die ook de verlichting van alle stands en die van de toren ver zorgt Dadelyk na de opening wordt de toren van de Grote Kerk in floodlight gezet. Verscheidene fir ma's hebben een stand gehuurd en anderen stonden tegen inkoopsprij zen goederen af, waarvan de ba zaarcommissie het verkooprecht heeft gekregen Natuurlijk ontbreken de gebruike lijke bazaar aantrekkelijkheden niet: Via de VARA overa! in het land be- I zelf zou kunnen inwijden, en bood luisterd, heeft Ferdinand Timmer mans gisteravond voor het laatst als stadsbeiaardier een concert op de Stadhuistoren gegeven. Zijn pro gramma gaf blijk van humor (Mijn tijt gaet wech en ic daer met), maar ook andere kanten van 's kunste naars persoonlijkheid bleken uit de keuze. Hij besloot met een improvisa tie over psalm 23: „De Heer is mijn herder", "k heb al wat mij lust, hij zal mij geleiden aan wateren der rust." Na afloop hebben velen van schei dende functionaris afscheid gendmen. Mr. Harm Smeding, oud-voorzitter van de Rotterdamse Beiaardcommis sie, bood een origineel geschenk aan: een beiaardcompositiewedstrijd, waar voor onder meer Sjef v. Balkom, Jo- hanne Bordewijk-Roepman en Ge- rad Boedijn zijn uitgenodigd. Een passend cadeau voor de man. die als weinig anderen de kunst van het klokkenspel heeft'gepropageerd. Burgemeester Van Walsum sprak over de ideale sfeer voor een bei aard, die bij het drukke verkeer langs Coolsingel en omgeving niet te vin den is, maar die straks na de res tauratie van het carillon van de Lau- renstoren daar veel beter zal kunnen worden geschapen. Hij wenste de heer Timmermans toe, dat hy in I960 deze opnieuw gerestaureerde beiaard Advertentie I.M. schiettent, trektafels, dubbeltjeswip, rad van avontuur, lachspiegels, sjoel bakken e.d. De bezoekers kunnen eten en drin ken in een restaurant, dat „De halve Maan" heet, een herinnering aan het vroegere etablissement, op de weg naar Kethel. in de nabijheid van de tegenwoordige houten brug. Een Indisch huis en restaurant kan men eveneens bezoeken. Woensdagmiddag 10 oktober wordt een kindervoorstelling gegeven: het programma biedt o.m. verscheidene films. Sinds lang verkeert de linkervleu gel van het Stedelijk Museum in een deplorabele toestand. De restauratie van deze vleugel heeft al lange tyd de aandacht van de gemeente Sehie- dam.' Er moest contact worden opgeno men met Monumentenzorg en zoals wy vernamen heeft de Rijkscommis sie voor Monumentenzorg thans be kend gemaakt dat zij geen bezwaren heeft tegen voltooiing van de restau ratie van het museum, waarvan 'de kosten ongeveer 750.000 zullen be dragen. Dit hele bedrag zal uiteraard niet ten laste van de gemeente komen, waardoor Monumentenzorg aanzien lijk in de kosten zal bijdragen. Gistermorgen om elf uur is te Sliedrecht in de Rembrandtlaan een wielrijdster door de politie-auto van de Sliedrechtse gemeentelyke politie, die bestuurd werd door de inspec teur van politie, de heer Bolhuis, gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde op het kruispunt RembrandtlaanJan. Steenstraat. Het slachtoffer, de 48- jarige mevrouw Wagenmakers-Aal wijk, wonende Wijk D te Sliedrecht. was moeder van drie kinderen. Een verkeersgroep van de rijkspolitie heeft terstond een onderzoek inge steld. hem namens vele vrienden en bewon deraars een magnetofoonapparaat aan. Op het eerste geluidslint daar van was het afscheidsconcert opgeno men. De burgemeester van Schiedam, in welke gemeente de heer 'Timmer mans eveneens tot gisteren stads beiaardier was, bracht de dank van veie Schiedammers over. Als ver jaarsgeschenk kon de heer Peek de toezegging brengen, dat in de ko mende gemeentebegroting de nodige gelden zullen worden uitgetrokken voor de noodzakelijke vergroting van de Sehiedamse beiaard. Hy uitte zijn bewondering voor Timmermans" ver mogen, uit dit onvolmaakte instru ment „te halen wat er rüet in zat". Namens de Rotterdamse Kunst stichting bood de heer H. de Monchy de scheidende beiaardier de penning van de Leuve aan, waarmee kunstel naars voor byzondere verdiensten worden geëerd. De heren John Ge- bruers en Staf Nees spraken namens de Mechelse Beiaardschool, waarvan Timmermans de eerste Nederlandse leerling is geweest. Pater CaeciUanus Huygens o.f.m, sprak als voorzitter van de Nederlandse Klokken- en Or gelraad, waarvan de heer Timmer mans penningmeester is en ais enige deskundige zitting heeft zowel in de klokken- als in de orgeisectie. Na mens de afdeling Rotterdam van de KNTV sprak de voorzitter Gert van der Steen, In een sympathiek dankwoord sprak de scheidende stadsbeiaardier, die een van de belangrijkste pioniers is ge weest van de herleving van de beiaardkunst in Nederland, van toekomstplannen. Wat Rotterdam be treft, hoopt hij op het gerestaureerde klokkenspel van de Laurenstoren, maar bovendien is het Rijk de stad nog een bijdrage schuldig wegens de vernietiging van het kleine carillon van de oude Beurs. Als daarvan een bescheiden klokkenspel zou kunnen worden gemaakt voor de Kralinger Hout, zodat de klanken over het wa ter kunnen worden gedragen, zou men hem gem groter genoegen kunnen doen dan hem dit kleine Instrument toe te vertrouwen. van de belangrijkste culturele dieren tuinen ter wereld. Ook enige landen achter het IJzeren Gordijn'zuilen ei- vertegenwoordigd zijn. De congressis ten gaan op excursie naar de natuur reservaten De Beer en De Hoge Veluwe. Blijjlorp zal geen gedenkboek uit geven, maar wel een boek over de betekenis van de dierentuinen en de natuurbescherming in het algemeen. Tot de samenstellers behoort ir. F. Appelman. Dit werk kan eerst over een jaar of twee verschijnen. De heer Van Reesema is zeer vol daan over de voorlopige resultaten van dit jaar. Het aantal bezoekers blijft stijgen, het zal dat van verle den jaar met vermoedelyk elf tot twaalf procent overtreffen. De weers omstandigheden, die voor strandbe- zoek en andere uitstapjes zo vaak on gunstig waren, hebben het bezoek aan de Diergaarde ongetwijfeld bevorderd. Maar de toenemende belangstelling voor Blijdorp schrijft men toch ook toe aan de bekoorlijkheid van de tuin en de dieren. Het publiek heeft grote waardering voor de tuinaanleg, die kleuriger is dan- in dierentuinen met veel oud geboomte, dat het zonlicht tegen houdt en het tonen van bloeiende planten vrijwel onmogelijk maakt. In het jubileumjaar zal de tuin er bij zonder fleurig uitzien; men gaat er tienduizenden bollen poten. Als gevolg van de bouwstop heeft men niet met de bouw van een Aquarium kunnen beginnen. Het was, zoals bekend, oorspronkelijk de be doeling. dit Aquarium op de honderd ste verjaardag van de Diergaarde te openen. Teleurstellend is ook, dat Den Haag nog gcèn toestemming heeft gegeven voor het maken van van dioramagebouw op het platform van de grote vijver. Een deel der verzamelingen van het Natuurhistorisch Museum is voor dit dioramagebouw bestemd. Men wil er allerlei „dierlijke en plantaardige on derwerpen" op 'n vee! aantrekkelijker manier exposeren dan in een museum mogelijk is. voor dit gebouw behoeft, niet té worden geheid en men heeft er ook geen bouwvakarbeiders en woningbouwmaterialen voor nodig. Laten we hopen, dat ..Den Haag" bij nader inzien geen afbreuk zal wil len doen aan de feestvreugde van de honderdjarige! O Seretse Khama mag als „ambteloos burger" terug naar zijn volk, de Bamangwato-stam in Brits Beetsjoe- analand. Hij heeft afstand gedaan van alle rechten op het leiderschap van de stam, zowel voor hemzelf ais voor zijn kinderen. Zijn vrouw. Ruth "Williams, voor hun huwelijk een Londense typiste, zal hem met hun twee kinderen volgen. De mededeling van Seretses terug keer is in Londen officieel gedaan door de minister voor Gemenebest- Zaken. y/<: Uy j., 4> a J Het berichtje over het voorstel van B. en W. aan de raad om niet tot het verstrekken van subsidie over te gaan aan de Ned. Ama teur Toneel Unie heeft me toch wel bij zender verbaasd. Is het zo dat B, en W. en de raad niet meer competent zijn en dat ze bij hun beslissingen het advies nodig hebben van de Sehiedamse Gemeenschap? Met weit recht verstrekt de SG deze adviezen? Het werk van de ad viseurs van de NATU is buitenge woon nuttig, vooral het bespreken van de gemaakte feiten onder des kundige leiding na de uitvoeringen, werkt steeds stimulerend en gunstig. Met welk recht werpt de SG zich op als voogd over een gedeelte van onze ontspanning in Schiedam? Er ryzen hier heel wat vragen: Meent de SG, culturele almacht te bezitten vanwege de 7000 bezoekers by de oppervlakkige en populaire voorstellingen met radio-gezelschap pen? Meent de SG, leiding te geven aan de verenigingen, door middel van het oppervlakkige en beslist niet bij zondere maandblaadje? Bemerkt de SG niet, dat dit or gaan geen recht heeft zich de ver tegenwoordiger van de Sehiedamse verenigingen te noemen, getuige de geringe deelname (vyf verenigingen) aan de toneelwedstrijd en getuige de geringe animo van de clubs by de intocht van Neptunus. Is het waar. dat de SG dermate heeft gefaald, dat er dit jaar een tekort is van een halve ton? Waar is de deskundigheid en de culturele werking van de SG. Een grapje als met dat inferieure <als beroemdste Belgische aangekondig de) orkest, had dit gezelschap toe vallig bij elkaar geklitte stadgenoten toch wel iets over hun onfeilbare deskundigheid moeten leren? De autoriteit van de SG is een mythe, by de bevolking vindt dit groepje geen weerklank. Het is geen prestatie om populaire radioprogramma's te huren, dit heeft niets met pedagogisch of cultureel scholend werk te maken. De Schie dammers hebben bewust gekozen, zij zijn daarom weg gebleven van het dure en ongebruikte openluchttheater en ze zijn weggebleven van de over dekte coca cola-hal. De SG bekleedt zich ten onrechte met autoriteit. zyn onze raadsleden zo onbekwaam dat ze de .hulp nodig hebben van onbevoegden? Is het geen slag in het gezicht van de democratie, wanneer een bepaalde buiten de politieke partijen staande groepering willekeurig invloed gaat uitoefenen op gemeentelyke beslui ten? Hopelijk zyn de raadsleden ver standiger en zullen zy zich zelfstan dig beraden over het ai of niet sub sidiëren van deskundigen van de De Riviéra-hal wordt het middel punt van de feestelijkheden bij het honderdjarig bestaan van de Dier gaarde, ROTTERDAM, Waalhaven. 26 sept. Andijvie 15-26, bloemkool IA 25-44, 2A 13-40, B 10-27, sla 4-14, komk IA 19-28. IB 22. Ananas-meloenen 41-61. dubb prins 1 88-117, 2'67-115, stok- snijbonen 60-114, kassnijbonen 50-59, Alicante I 130134, Frankenthaler 1 137, aardappelen gr 740-1020, poters 590. kroten 8-15, rodekool 7-14., gele- kooi 6-13, groenekool 10-15 spinazie 1 27-36, prei 10-19. waspeen 36, uien 3-10, witlof ,2A 76-77, tomaten IA' 48. IC 32, ICC 21. Golden Champion 131 kg. J Grieve St. B 45-46, C 42. Hh A 31-41, B 35-43, C 28-39. 1 34. 2 23-29 K 20-36: B Hardy St C 54. Hh A 65. B 61, C 61, 1 46, 2 39, K 27-38, B Louise Hh 1 50, K 25-34, Trlomph de V Hh 1 39-50, Hh 2 31-42, K 27-42, Eilisson Orange Hh 1 30, K 26. NATU ten bate van het Sehiedamse toneelleven. Over de onmacht van de SG kun nen we dan verder kort zyn, maar het is wel brutaal van deze heren zich te mengen in zaken die buiten hun competentie vallen. Het met- so gering kritisch vprmogeii, noden van gezelschappen uit de overbekende amusementssfeer, had deze heren na het duidelijke echec, bescheidener moeten stemmen. J. D. SCHEtVE Da Costastraat 48a Schiedam

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1