Het Singelkwartier uitbundig 25-jarig bestaan Druk bezochte receptie en feest in Rotterdam over Grootste ertslading in Rotterdam gelost Nieuw havenrecord bij F rans Swarttouw DRZ wint gedecideerd plaatselijke derby De heer H. v. d. Kraan ter aarde besteld WALDO-TAXI ,We niet Brabander trok mes bij ruzie Brand blussen met de BB gaan nog naar huis' Jubilarissen bij Wilton Veldtraining bij kunstlicht SWSOV liep in Rotterdam Kunstje met een bierglas Negermeisje bij Amigo KDO bracht goed, spel Zeer veel belangstelling Zatopek weer eerste op 10 km Boerekool tries uit de Muiten Antivoorden van 250 stadgenoten op vele vragen Wat zij vingen m Fietsen gestolen Esperanto-agendo 67570-69915 Onteigeningsplan „Landvreugd" Grote overwinning van Arsenal Visafslag EET VRUE VOLK MAANDAG 8 OKTOBER 1956 PAGINA 1 Initiatief Groei Kralinger Hout is concurrent Van het Sehiedamse lager voetbal zijn er in verband met de ongunstige weersomstandigheden slechts twee wedstrijden doorgegaan. De plaatselijke derby DRZSVDPW is een over tuigende zege voor de Rode Zonners geworden (5 0) en DHS ging op het goede pad voort door de moeilijke uitwedstrijd tegen EDS met ruim verschil (03) te winnen. Oordeel over verbindingen verrassend gunstig Tropische kassen favoriet Oordeel vna de jeugd Oordeel over andere tuinen d^T HET 25-jarig bestaan van de vereniging „Het Singelkwartier" feestelijk gevierd zou worden was te voorzienhet leest dat we zaterdag meemaakten overtrof onze verwachting. Des middags werd er van 3 tot 5 uur receptie gehouden in hotel De Kroon. De grote zaal was sfeervol versierd met ettelijke bloem stukken. Behalve de heer J. v. d. Steen, die onlangs een ongeval heeft gehad en dientengevolge verstek heeft laten gaan, was het bestuur voltallig. „Misschien dat men in het zuiden wat heter gebakerd is dan de men sen hier, maar u moet goed begrijpen dat wij hier niets van steekpartijen moeten hebben. De volgende keer gaat u onherroepelijk achter slot en grendeL'» Deze woorden sprak de Rotterdam se politierechter maandagmorgen tot de 23-jarige'constructieschilder E. R. uit Oosterhout, die voor het beklaag- denhekje stond, omdat hij tijdens een ruzie op een werk in Schiedam zekere J. X. K. met een knipmes in de linkerschouder had gestoken. K. had hevig gebloed, maar alles was ten slotte nog vry goed afgelopen. Overeenkomstig de els van de of ficier werd de Oosterhouter veroor deeld tot een boete van ƒ30 of tien dagen alsmede een week voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. .Denk er aan, dat die stok achter de deur staat," waarschuwde de rechter nog. MAANDAG Bioscopen: passage-theater, 2 an 8.13 uur: Madsme Butterfly (ai.), MONOPOLE-THEATER. 2. ee 9 u.: De sheriff van Wichita (14 Jr). St. Udulnastraat 58, Apotheek: Fa. Backer, tel. 68364. Tentoonstellingen; CULTUREEL CONTACT CENTRUM, tc.5 uur: schilderijen van Theo Bitter. Diversen AM5TBLBRON. E uur: Ouderavond Comenlusschool A. PLANTSOEN GROTE KERK. 7.30 u.: Bazaar Westerkerk. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1 en 8.15 uur. Madame Butterfly (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: De klokkeïulder van de Notre Dame. Apotheek: Fa. Backer, tel. 68364. Tentoonstellingen; OULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van Theo Bitter. De voorzitter, de heer A. Teerts, de secretaris de heer J. Wal thuis, de penningmeester de heer E. v. Rossum, de heer C. v. cl. Hagen, de heren J. H. P. Frederiks en K. v. d. Hoek namen felicitaties in ontvangst van o.a. de burgemeester, vertegenwoor digers van Wiltons mannenkoor, de inspecteur van Onderwijs, de heer M. Holï, de heer P. Groenendaal van de Sehiedamse Gemeenschap en de heren L. v d. Kam en A. de Boer van het Comité Nationale Peest- en Gedenkdagen. Ook werden enkele woorden ge sproken door de ere-voorzitter, de heer E. Wildeboer, die 25 jaar ge leden met de heren A. Maas en J. J. Peereboom het initiatief tot het stichten dei' vereniging in handen had; een initiatief waarvoor vele Schiedammers .de heren dankbaar zullen blijven. Des avonds werden de feeste lijkheden op minder officiële wijze voortgezet: een duizendtal Schiedammers kwam in de grote zaal van gebouw Qdeon aan de Gouvernestraat bijeen, om daar variété, huldigingen, een tombola en een bal tot 4 uur 's nachts mee te maken. De voorzitter, de heer A. Teerts opende de avond en herinnerde ons aan de periode, waarin de vereniging groeide van een kleine buurtvereni ging tot het geziene Singelkwartier van nu. Met een luid applaus betoogde het publiek zijn instemming toen de voorzitter w^es op het gebrek speeltuinen in Schiedam. Na de speech van de heer Teerts bracht het Wiltons Mannenkoor een klein liederen-recital, waarna de con ferencier, André van Meurs, het woord nam en al gauw de zaal deed schateren. Cabaret Het cabaret, dat hij aankondig de bestond als gebruikelijk uit musici, een illusionist, acrobaten enz. Tot slot was er dansen tot 4 uur, waarbij de van de radio bekende Wim Jansen optrad als balleider. Op de zandvlakte aan de Admiraal de Ruyterstraat hebben zes brand- wachts uit Arnhem zaterdagavond gedemonstreerd hoe men brandjes op de meest gevarieerde wjjze kan blus sen. Drie Deense zeelieden zijn in de nacht van zaterdag op zondag ver wijderd uit een dancing aan de Braersvest. Het was al sluitingstijd, maar de heren hadden weinig zin. het café te verlaten. De eigenaar en zijn vrouw ver zochten hun weg te gaan, maar eerst nadat de politie eraan te pas was gekomen, zijn de heren weggegaan. Tevoren had de vrouw de mannen tegengehouden, toen ze eenmaal bui ten gekomen de ruit van de deur ver nielden. De schade veertig gulden is later voldaan op het bureau, waar zij ook de nacht doorbrachten. De Arnhemmers hadden daartoe op het vliegveld Deelen een speciale op leiding gevolgd en die hebben zij nu ook in Schiedam „in praktijk" ge bracht. Of het in de praktik zo zal gaan staat te bezien. Men kan niet elke brand met een hark uit elkaar slaanl Er werd voorts gedemonstreerd (op een brandende houtmassa) hoe men met de vuurzweep om moet gaan en op welke wijze kleine brandjes met een deken gesmoord kunnen worden. Zoals ook bij de donderdag gehou den oefening van, de Bedaryfs-zelfbe- scherming en de BB kon men ook nu weer zien hoa kleinere branden op tamelijk vlugge manier met de em merspuit worden geblust. Een andere demonstratie met benzinebranden toonde aan dat zand nog steeds een probaat slussingsmiddel is. Het nablussen geschiedde door twee i traviaioj Schiedammers van de blokploeg uit wyk acht. By de n!v. Dok- en Werfmy Wil- ton-Fijenoord vond zaterdag de huldiging plaats van drie werkne mers die 25 jaar in dienst van het bedrijf zijn. De heren C. J. A. van Collenburg, schilder te Schiedam, L. W.. Frie drlehts, stellingmaker-bikker en H. A. Reiche, bikker, beiden woonach tig te Rotterdam werden door de directie hartelijk toegesproken en ontvingen cadeaus onder couvert. Ten nadele van de 19-jarige con structeur-schilder L. S. te Rotterdam Opinie-onderzoek Diergaarde Blijdorp Hoe denken de Rotterdammers over hun Diergaarde? Wat waarderen zij er het meest? Uit welke stadsdelen komen de meeste bezoekers? Naar deze en nog verscheidene andere vragen heeft de afdeling Propaganda van de Diergaarde met mede werking van drie werkstudenten in juli een onderzoek ingesteld. Het resultaat is uitgewerkt in het dezer dagen gereedgekomen rapport: „Opinie-onderzoek betreffende Diergaarde Blijdorp." Is vrydagavond een. racefiets gestolen uit de stalling van Wllton-Fijenoord. De magazijnbediende J. v. tl. G. vermiste zaterdagmiddag drie uur zijn fiets, die hy voor het badhuis aan de Lange Haven had geplaatst. By het hoofdbureau van politie kan een jongensfiets worden afgehaald, die zaterdagnacht door'een varens gezel op de werf Wilton is geplaatst. De man kwam met de fiets uit de stad. zette deze by de ingang en ver dween vervolgens snel op het terrein zonder gehoor te geven aan een som matie van een portier. Men heeft 250 Rotterdamse bezoekers ondervraagd. Daarbij wa ren niet minder dan 101 abonnement houders, veel meer dan de enquê teurs hadden verwacht. Bij de beoor deling van de verzamelde gegevens moet men met deze groep dus steeds rekening houden. Dit geldt in het byzonder voor de antwoorden op de vraag, uit welk stadsdeel de bezoe kers kwamen: Rotterdam-Centrum (de wijk Blijdorp inbegrepen) 41%; West 23%; Zuid 19%, Noord 11% en Oost 6%. Het percentage voor het Centrum ls kenneiyk zo hoog, omdat daar veel abonnementhouders wonen. Dat het aantal bezoekers uit Oost zo gering is, wüt men aan de Kra linger Hout, het recreatie-oord by uitstek voor de Krallngers en de Crooswijkers. Hoe waren de 250 bezoekers naar Blijdorp gekomen? Per tram en (of) bus 48%, per fiets 9%, per auto 3% Advertentie IM.. Jaudon, la llan de oktobro. Klub- vespero. Tlnl Moli prelegos pri sla dum kultursemaljno en Svedujo, ce gek. v. Gihk, Ploegstraat 19. Venn multope jpor fce la vespero sukcesu. Een bouvier heeft twee tamme eenden doodgebeten op een grasveld aan de Burgemeester Van Haaren- laan. De politie tracht de eigenaar van het dier op te sporen. St. Llduloastraat 58. Diversen: IRENE, 8 uur: Filmavond B.B. PLANTSOEN GROTE KERK, 7.30 U.: Bazaar Westerkerk. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Mara door de hel. 2, 7 en 8.30 uur (18 Jr). CAPITOL: De verkenners der verloten bergen, 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Getekende vrouwen. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlies tante. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Het eiland der ver leiding. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). HARMONIE: De gemaskerde ruiter, 5. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: In de sloppen van een wereldstad. 2.15, 7 en S.30 uur (18 iri- LUTUSCA: Elke minuut telt2.15. 7 en 9.30 uur (ai.). LUXOR: De man die nooit bestond. 2. 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Carmen Jones. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Rock around the clock. 2.15.'7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: De sirene van Bagdad. 2 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De hofnar. 2.15, 7 en 9.30 uur (ai.). 't VENSTER: Rsüces. 2, 7 en 8.15 uur (IS Jr). VICTORIA: Mens. durf te leven: 2. 6.45 en 9.15 uur (ai.). ROTTERDAM ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Hoofdstadoperette met ..Die lustige Wttwe", 8 uur. FEMDïA, beurs voor mode en huis houding. Ahoy'-gebouw. Dagelijks geopend van 1017 en van 1923 uur. De mannen van Frans Swarttouws Havenbedrijf hebben dit week einde een nieuw havenrecord gevestigd. Binnen vierentwintig uur losten zij zaterdagmiddag met vier elektrische laadbruggen rond dertigduizend ton erts de grootste lading, die ooit in Europa door één schip ineens is aangevoerd. Het was de In 1955 gebouwde erts boot „Harvey S Mudd", die deze monsterlading zaterdagmiddag cm twee uur in de Waalhaven afleverde, waar onmiddellijk met de lossing werd begonnen. Zondagavond om ze ven uur was het werk voltooid en kon het schip vertrekken. Het stoomschip „Harvey S Mudd" is eigendom van San Juan Carriers Ltd. te Monroyia en vaart in charter voor Johs Fritzen en Sohn te Emden. Als agent te Rotterdam treedt op Phs. van Ommeren. De 30.000 ton erts was afkomstig uit San Juan in Peru en bestemd voor Duitse hoogovens. De Rotter damse firma's Seam en Mannes- mannrederij zorgen voor het Rijn transport. Ontvangst aan boord Zaterdagavond was er aan boord van de „Harvey S Mudd" een ont vangst, waar de burgemeester en tal van andere gemeentelijke autoritei ten deze geweldige lading met vreug de kwamen begroeten. Men vond het verheugend, dat Rot- De Sehiedamse zaterdagmiddag, voetbalvereniging GTB heeft vanaf 6 oktober de beschikking gekregen over het gem. sportterrein Haven- dük. Dit heeft het GTB-bestuur aangegrepen om niet alleen de kleedlokalen, kantine en het scheids- rechtershokje van licht te voorzien, maar tevens om haar leden in de gelegenheid te stellen woensdag avond in het licht van schynwerpers met de veldtraining te beginnen. Aanvang 1 uur. Dc wandelsportvereniging SWSQV heeft zondag met twee groepen deelgenomen aan de wandelmars uitgeschreven door de wandelsport ver. BW? te Rotterdam. Wegens het slechte weer werd het parcours enigszins verkort. De juniorgroep behaalde een eer ste prhs onder leiding van mevr. v. Velsen en mevr. Ozephius. terdam zonder bijzondere inspanning in staat was een fors schip als de „Harvey S Mudd" (12.000 brt.) te ontvangen met een dergelijke grote lading. De mannen van Frans Swart touw verhoogden de feestvreugde door hun recordprestatie. De burgemeester van Schiedam maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 80 der onteigenings wet bekend, dat ingevolge bovenge noemd wetsartikel een uitgewerkt, ;.-,j besluit van de gemeenteraad van 28 september 1956 voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening, ter verkryging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigendommen, gelegen ten zuiden van de laan van Bol'Es en ten oosten van de Viaaxdingseweg en de grens tussen Viaardingen en Schiedam, begrepen in het uitbrei dingsplan der gemeente Schiedam, op 5 oktober ter secretarie (afdeling Al gemene Zaken-stadhuis is gedepo neerd om aldaar tot en met 3 novem ber voor een ieder ter inzage te lig gen. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de termyn voor nederlegging hun be zwaren sehrifteiyk aan het gemeente bestuur opgeven. De uitslagen van de wedstrijden tn de Engelse league luiden: Eerste divisie: Arsenal—Manches ter City 7—3, Birmingham City Bolton Wanderers 0—9, Burnley Blackpool 22, Cardiff City—Leeds United 41, Chelsea—Tottenham Hotspur 24, Manchester United Charlton Athletic 4—2, Newcastle United—Luton Town 2—2, Ports mouth—Aston Villa 51, Preston Northend—Everton 0—0. Sheffield WednesdaySunderland 32,, W. Bromwich AlbionWolverhampton Wanderers 11. Tweede divisie: Bristol Rovers- Sheffield United 31, Bury—Fulham 01, Doncasfer RoversLincoln City 31, Grimsby Town—Swansea. Town 50, Huddersfield TownNotting ham Forest 10. Leicester City— Bamsley 5—2, Leyton Orient—West Ham United 1—2, LiverpoolBlack- bum Rovers 23, Mlddlesborough— Port Vale 31. Notts CountyBristol City 1—1. Stoke City—Rotherham United 6—0. De Europese sprintkampioen Heinz Fütterer, die vorig jaar een tijd van 10ft maakte, is nu geheel uit vorm, In Wuppertal werd hij zondag vijfde 1» 10$ op de 100 meter. Steinbach •pon in 10$. ROTTERDAM, 5 oktober Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 35 kg snoekbaars aange voerd. De prijzen waren: Griet 0.90—1.10; Heilbot 2.65—2.70; Schol middel 4247; iel. klein 27— 34; Schelvis middel 4447; id. klein 3032: Kabeljauw gr. 6062; id. klein 28—28; Makreel 41—43; Wijting 34—36; Haring verse 22—25; Snoek baars 1.501.55, HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administrate; Passage 20 - Tel. 68798 DRZ heeft SVDPW niet de minste kans gelaten en behaalde hierdoor de eerste volle winst. In een goede technische wedstryd ging het spel voor de rust geiyk op. Niettemin wist DRZ voor de rust door colle de lei ding te nemen. Een uitstekend doel punt van Zeeman werd door de scheidsrechter geannuleerd. Na de rust kwam DRZ in de meer derheid en voerde de stand geleide lijk tot 50 op door doelpunten van Muilwijk, Wigman en Colie (2x). EDS—DHS werd op een glad doch goed bespeelbaar terrein door onze stadgenoten met 03 gewonnen. Voor de rust reeds was DHS sterker, waar uit v. d. Windt en Gudde (uit een vrye schop van Rooien) tot doelpun ten wisten te komen. DHS ontketende na de rust een ware stormloop op het EDS-doel, doch alleen v. Bokkum wist hieruit te scoren. Van d. Windt veroorloofde zich zelfs nog een penalty te missen. Hét was een overtuigende overwin ning voor de Schiedammers. Een 18-jarige Engelse zeeman zou zaterdagavond in een café aan de Rubenslaan een mooi kunstje laten zien: een bierglas leegdrinken zon der het aan te raken. Hij beet in het glas, dronk het inderdaad leeg en zette het met de tanden terug op het tafeltje. De laatste loodjes wogen het zwaarst, want het lege glas viel hem uit de mond en vernielde de glas plaat op het tafeltje. De schade ƒ14,60 heeft hü later op zijn schip de „Atlan tic-City", liggend by de „Nieuwe Waterweg", voldaan, want geld had hy niet in de zak. „Pinky, een blank negermeisje", is een bekend toneelstuk dat de ver houding tussen negers en blanken in de zuidelijke staten van Noord-Ame- rika behandelt. Het stuk werd zaterdagavond door de Sehiedamse Toneelvereniging Amigo in het Volksgebouw opge voerd. Wil Schelienbeek speelde Pin ky op goede wijze, en ook het spel van Rie van Kampen en Peter Burg, wel ke laatste ook voor de regie zorg had gedragen, blonk uit. De avond werd geopend door de heer J. Spanjer, voorzitter van de vereniging. Na afloop was er een bal met medewerking van bet muziek- ensemble van P. Hasselt. Met de opvoering van „Haar schuld geboet", een treffende dorpstragedie door Th. Harp, heeft de Sehiedamse toneelvereniging Kunst Door Oefe ning zaterdagavond in Arcade een volle zaal kunnen boeien. Onder regie van de heer H. van Gulik werd dit spel van menselijke sentimenten op alleszins verdienste lijke wijze ten tonele gebracht. Vooral het spel van mej. T. Zandbergen als Truus oogstte veel bewondering by het publiek. Het spel van de regisseur als Herman, Plug bleek eveneens uit te steken boven het peil van andere acteurs en actrices. Een aanmerking willen we uiten ten aanzien van het spel van de heer A. Zandbergen, omdat diens rol meer. malen onverstaanbaar was. Na de opvoering was er een ge zellig samenzijn met muziek van Maarten Slavenburg. De heer J, Bla zer, voorzitter van Kunst Door Oefe ning, heette in zijn openingswoord vertegenwoordigers van de NATU en de SG welkom. Hij kondigde een donateurs-actie aan. Op de Algemene Begraafplaats vond zaterdagmorgen bij somber weer de begrafenis plaats van de heer H. van der Kraan, oud-wet houder van Gemeentewerken en Grondbedrijf en bekend bouwkun dige in Schiedam. Zeer velen begeleidden de overledene naar zijn laatste rustplaats, waar door verscheidene sprekers het woord is gevoerd. Het voltallige college van B. en W., byna de gehele gemeenteraad, leden van de dienst van Gemeentewerken, predikanten en vertegenwoordigers van vele verenigingen brachten de laatste eer aan de heer v. d. Kraan. In de kapel van de begraafplaats hield de burgemeester van Schiedam, mr, J. W. Peek, een korte toespraak. Dertig jaar was de heer Van der Kraan lid van de gemeenteraad en acht jaar wethouder van Gemeente werken, memoreerde de burgemeester. In die tijd heeft hy met inzet van al zyn krachten, zun ervaring, tijd en kennis, de groei van Schiedam gesti muleerd. Burgemeester Peek releveerde voorts de innerhjke stryd, die de heer Van der Kraan heeft gevoerd, toen hy om gezondheidsredenen het wet houderschap moest overdragen. ,Htf was een eenvoudig, rustig mens bij wie iedereen met zün moeiiykheden een gewillig gehoor vond", zei hierna de wethouder van Gemeentewerken, de heer Van der Berg, die vervolgens de aandacht vestigde op de arbeid, die de overledene in het belang van Schiedam, en als voorzitter van de Vereniging voor Christe- ïyk Onderwys heeft verricht. Tot de familie zei de heer Van der Berg: „U zult nog vele moeiiyke da gen tegemoetgaan, maar wees ervan overtuigd, dat wij, zijn vrienden, ook uw vrienden willen zyn." Ook de heer N. Koren, voorzitter van de CR. Kiesvereniging en de heer J. K. Simon namens de Ned. Aannemers- en Patroonsbond, afde ling Schiedam, uitten hun diepe be wondering voor de heer Van der Kr van en richtten woorden van troost tot zijn nabestaanden. De toespraak van ds. P. de Bruyn was gebaseerd op een gedeelte uit Lukas 1-1 en Hebreeën H: .Die man begon te bouwen, maar hy kon zyn werk niet voitcoien. de fundamenten". Hij verwachtte In de stromende regen ging de stoet hierna, achter de onder bloe men bedolven baar, naar.de groeve, waar ds. De Bruijn het „Onze Va der" bad. Na een hemia-opreatie, die hem drie maanden van de atletiekbaan hield, ls Emil Zatopek voer het eerst weer in internationale wedstrijden Uitgekomen. Hij won te Praag de 10.000 meter in 29 min. 33,4 sec. Tweede word zijn landgenoot To- mis met 29 min 42,6 sec., derde de Pool Ozog met 29 min. 44,6 sec en vierde de Ocstduitser Havenstein met 29 min. 51,4 sec. Nu bij de nadering van de win ter het verlangen stijgt naar een stevige middagpot, iermeiden we met genoegen tlat bij de heer Boenders, Dorpsweg 267 in Hoog vliet, een boerenkoolplant te be- wonderen valt die een hoogte van 1,40 meter bereikt heeft. Deskundigen beweren dat een zozeer uit de kluite?i gewassen boerenkool als een zeldzaamheid mag worden beschouwd. Hetgeen wij op hun gezag graag geloven. en te voet 40%. Tot het hoge percen tage voetgangers hebben uiteraard de talrijke in de omgeving van de diergaarde wonende abonnement houders sterk bijgedragen. Verrassend is de uitslag van het onderzoek naar de opinie over de verbindingen tussen woning en Dier- faarde. Slechts één tramlijn (3) rengt de bezoekers tot vlak by de ingang van de tuin. Trampassagiers die met l(jn 1 of lijn 22 komen, moe ten door de gehele Bentincklaan naar de Diergaarde lopen. Niettemin vindt 60% de verbinding goed en 4% zelfs zeer goed; 16% matig en maar 20% slecht. Als de in aanbouw zijnde tunnel Heemraadssingel-Van Aers- senlaan gereed is, krijgt West een veel snellere verbinding en dat zal het aantal losse bezoekers en abon nementhouders uit, dit stadsdeel stellig belangrijk doen stijgen. „In welk seizoen bezoekt u de Diergaarde?" Alleen in maanden mei tot en met augustus 63'%; zowel in de zomer als in de winter 37%. Zeer velen van de winterbezoekers beho ren tot de vaste kern van de abon nementhouders. De mensen van de „zomergroep" blijven om zeer verschillende redenen 's winters weg. Van hen vindt 33% het dan te koud. Anderen menen (vaak ten onrechte) dat de meeste dieren 's winters niet buiten zyn en de tuin dan „minder interessant" is. Enkelen komen 's winters alleen bij byzondere gebeurtenissen: nieuwe aanwinsten, geboorten, sneeuwval. „Waarom bent u vandaag n .ar de Diergaarde gegaan?", was een der vragen aan de julibezoekers. Ant woorden: mooi weer (20%); vakantie (16%); vrye dag (10%); voor de kinderen (10%); om ontspanning te zoeken (9%); gasten op bezoek (7%); nieuwe dieren (2%); komt regelmatig (16)%),- „Wat vindt u het interessantste in Biydorp?" De kassen met de tro pische planten en vogels staan boven aan op de voorkeurslijst: 21 „Al les is even interessant", zegt 14 De apen, de roofdieren en de tuinaanleg komen vervolgens, dan de Jonge die ren, Sommigen stellen vooral belang in de vissen en de reptielen; voor anderen zyn de olifanten en de gi raffen favoriet. „Wat vindt u minder interessant?" Dit was blijkbaar een moeilijke vraag. Niet minder dan 64 wist er zo gauw geen antwoord op, zy hadden geen bepaalde aanmerkingen. De overigen lieten zich kritisch uit over het ontbreken van een aquarium, over het speeltuinmateriaal, de be- Opinie-anderzoek in Blijdorp Mijn mening is niet gevraagd!". huizing van de kleine roofdieren, ds beverratten, het gedrag van de men sen, de grote drukte op topdagen en de stank in het leeuwengebouw en bij de dassen en jakhalzen. Klachten waren er voorts over de kwaliteit van de IJsco's; de modder op terrassen en velden; de Rivièra- hal („ongezellig")de dure consump ties; de mest die te lang liggen bleef. En waarom spuiten de fonteinen nooit? Waarvan genieten de kinderen het meest? Men heeft het aan 220 jon gens en meisjes van vier tot en met veertien jaar gevraagd. Van hen hadden 37 geen mening. De apen waren bij 24 favoriet; de speeltuin stond even hoog aangeschreven als de olifanten (11 vervolgens kwa men zeeleeuwen, ijsberen, het voe deren der dieren, de roofdieren en de giraffen. Die mooie giraffen kregen maar één procent van de stemmen. De mening van de abonnement houders over het maandblad „Biy- dorpgelulden" was over het alge meen zeer gunstig: 88 vond het interessant, goed, zeer goed. erg leuk, leerzaam; 6 had geen mening; Q had enige kritiek. Van de onder vraagde niet-abonnementhouders kende 76 het blad niet. Dit zal wel veranderen, nu de Diergaarde met ingang van 1 januari aan alle gezin nen met een of meer kinderen in de hoogste twee klassen van een la gere school een gratis jaarabonne ment gaat geven. „Hebt u wei eens een andere die rentuin bezocht?" „Nog nooit," antwoordde 38 B(J de overigen stond Artis bovenaan, echter zeer dicht gevolgd door Ouwe- hand's Dierenpark, Van de buiten landse dierentuinen werd Antwerpen 37 maal genoemd, Londen 10 maal en verscheidene andere 5 maal of min der. Vindt u een van deze dierentuinen aantrekkelyker dan Biydorp?" „Beslist niet," verklaarde 68 Geen mening had 18 en 14 vond een van de andere tuinen aantrekke lijker. Vermelden we ten slotte, dat 29 van de ondervraagden min of meer geregeld de culturele avonden in de Diergaarde bezoekt. Hun voor keur gaat iets sterker uit naar reis verhalen dan naar dieriyke onder werpen. Vangstberichten van hedenmorgen: VI. 78 34 k. uit een \k vleet; VI. 203 100 k„ nog 45 netten; VI. 207 55 K., nog 45 netten; VI. 208 geen vangst; VI 216 25 k., nog 50 netten; VI. 86 geen vangst; VI. 115 15 k., uit een ',i vleet; V 1.197 15 k,, uit een vleet; VI. 53 30 k., uit een vleet; VI. S3 25 k., uit een 14 vleet; VI. 14 15 k„ uit een vleet; VI. 56 40 k., nog 30 net ten. VI. 112 25 k„ uit een li vleet. Pry zen van zaterdagmorgen: Vleet haring klein 26,70—30, groot 31,10—35,90; Yle 25,40—26,20; Steur 20,50—31; Trawl 31,50—33,90; Yle 26,50. VERTROKKEN VI. 197, L. Kuiper. BINNEN VI. 770, L. v. d. Horst, 19 last; VI. 166, M. Letsch, 23 last; VI. 29, M. v. d. Snoek 27 last; VI. 132 H. Plugge, 29 last; VI. 71, A, v. d. Toom, 29 last; VI. 114, A. Vreser, 25 last; 172, C. Poot 29 last. Van TrawlvisseryVI. 7, P. Keus, 24 last, 350 kst. verse. 20 kst. diversen, 150 kabeljauwen; VI. 199. A. v. Roon, 17 last 100 kst verse, 10 kst diversen, 30 kabeljauwen. it>ï. aY

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1