Grootse huldiging voor bestuursleden van DES Burgemeester reikte gouden medailles uit 1 Hoofdkantoor worden verplaatst ?Statendam? vaart 6 februari uit Op volle kracht vooruit C. Schriel en G. v. d. Zee Hzn. 40 jaar bij DES T oneelavond glasfabrieken Nije-werid-dijk Niemven- dijk, A emmerak Damrak TWEE nieuwe tankschepen Eerste paal fa. A. Leeuwenstijn De Voordracht over I' m brandt Museumconcert Barok-ensemble Kaarten voor H-DYS -Schev. Holl. Sp. Zwarte Paarcl- Kraliiigscheveer Jaap de Raat bij de huisvrouwen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 PAGINA 5 „DE COÖPERATIE hebt u steeds met grote toewijding, liefde, tact en bekwaamheid gediend. Maar naast dit werk hebt u zich mede verdienstelijk gemaakt op een veel breder sociaal vlak, tot heil van het gehele land. Moge deze onderscheiding de bekro ning betekenen van uw werk voor de gemeenschap", aldus bur gemeester J. W. Peek in zijn toespraak tot de heren C. Schriel en G. van der Zee Hzn., die gisteren te midden van familie en vrienden hun veertigjarig jubileum respectievelijk als voorzitter en secretaris van de Coöperatie Door Eendracht Sterk vierden. Zij ontvingen uit handen van mr. Peek de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. „Het is de hoogste eer, die men kan brengen, zo vervolgde de burgemeester. Moge zij voor u zowel waardering als een stimulans betekenen voor uw nut tige activiteiten." Siamese tweeling Een compliment aan de „Siamese tweeling", zoals de burgemeester schertsend opmerkte, is hier zeker op zijn plaats. Namens het ge meentebestuur felicitee ie hij de beide jubilarissen dan ook allerhar telijkst. Met liefde 5500 leden De „Statendam", waarop nu meer dan 1300 scheepsbouwers koortsachtig aan het werk zijn, zal op 6 februari haar eerste reis naar New York maken. Onmiddellijk daarna volgen drie pleziertochten (cruises) naar Midden-Amerikaanse wateren. Op 24 april is het schip terug in Rotterdam. Hoofdkantoor ,e oud-aardrijkskundeleraar J. Brander te Vlissingen heeft In een uitgave voor eigen rekening relicten uit het Noordhollands taaleigen onder de loep genomen. Eerder in z|jn rede gewaagde de heer Peek van de moeilijke periode, waarin de Coöperatie ontstond. Een tijd, waarin ieder sociaal werk verre van gemakkelijk was; de verhoging van de levensstandaard en de ver korting van de werktijden moesten toen nog met grote kracht ter hand worden genomen. Maar de Coöpera tie heeft zich een solide plaats weten te veroveren en zij wist haar vleugels steeds breder uit te slaan, Na hem kwamen In Arcade, waar tientallen belangstellenden maar nauwelijks een plaats konden vin den, nog vele sprekers aan het woord. Allereerst was daar de heer J. J. WOENSDAG Bioscopen: passage-theater, 2 en 8.15 uur: De witte non (18 Jr). MQNOPOLE-THEATER. 2, 7 sa 9 U.: Gangsters aan de Rivléra (14 Jr). Apotheek: Nleuwland Jansen. Apotheek en Apotheek TentoonstelUtïfcen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Tap Werkman, STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Wie was Rembrandt?" Diversen: WIJKGEBOUW NIEUWLAND. 8 uur: Evert Vermeer voor PvdA. WIJKGEBOUW NIEUWLAND. 8 uur. Alg. Fotokring Schiedam, opening tentoonstelling. VOLKSGEBOUW. 8 uur: Willem van lependaal voor ABC. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: De witte non (18 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: Gangsters aan de Rivléra (14 jr). Apotheek: Nleuwland Jansen. Apotheek en Apotheek Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Tap Werkman. Diversen PASSAGE-THEATER, 8 uur: Ned. Toneelgezelschap voor Kath. Kring. IRENE, 8 uur: Lasclub Schiedam. contactavonü. AMSTELBRON, 8 uur: Oud6trijders. contactavond. MUSIS SACRUM. 8 uurCabaret avond Ver. Glaslabrieken. ROTTE RU AM S E BIOSCOPEN ARENA: Schurken gaan naar de hel. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: Tussen twee vuren. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Tosca. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante, 5.30, 7.45 en 10 uur U3 jr). COLOSSEUM: Vrouwen In de nacht. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). HARMONIE: D-day the 6th ol June. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). LUMIRRE: De onbekende soldaat. 2.15. 1 en 9.30 uur (18 jr), LUTUSCA; Sinds Adam en Eva.... 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr), LUXOR: Het uur dor schande. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Mars door de heL, 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Het schandaal. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). HEX: De slag aan de bloedrivier. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: De holnar, 2, 7 en 9.15 uur <a.L). t VENSTER: O cangacelro. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). VICTORIA: Die dag eindigde mijn leven. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuldpleln. Rott. Philh. Orkest, concert, S uur. A. Charbo, president-directeur van de Centrale van Nederlandse Ver- bruiks-Coöperaties. Hij noemde de heer v. d. Zee o.m. een voorbeeldig secretaris, wiens werkkracht velen tot voorbeeld mag zijn. De zachtmoe dige, kritiek ten aanzien van het fi nanciële beleid van de voorzitter wenste hij niet voor zich te houden, maar hij kon zich terdege indenken dat het zuinig beheer van de geld kist het gevolg was van zijn uit stekende behartiging der Schiedamse belangen. Ere-insigne Namens de Centrale bood hij beide bestuursleden de insigne aan die steeds uitgereikt wordt aan diegenen, die zich gedurende veertig jaar voor de coöperatieve beweging verdienstelijk hebben gemaakt. Vervolgens nam de heer J. Rot- mans als voorzitter van de kring Rot terdam van Verbruiks-Coöperatics het woord. In een geestig toespraakje schetste h!J de werkzaamheden van de heren Schriel en v. d. Zee, waar na hij geschenken aanbood. Na hem kwam de heer H. Kemper namens het personeel naar voren: hij ge waagde van het pensioenfonds voor het personeel, dat onder het bewind der bestuursmannen werd opgericht. Twee cadeaus onder couvert verge zelden zijn dankwoord. „Al wat ik heb gedaan voor de Co- operatie deed ik met liefde." Aldus de heer Schriel in zijn dankwoord aan degenen die hem zoveel lof had den toegezwaaid. De voldoening voor mijn werk is groter geweest dan wat men gemeen zaam opoffering noemt, zo vervolgde hij. Ik ben blij met de grote vriend schap en waardering welke ik in de veertigjarige periode heb mogen on dervinden. Velen hebben daarna de beide ju bilarissen nog de hand gedrukt. Onder de aanweziaen. die dinsdag middag van hun belangstelling blijk gaven, zagen wij o.m. de wethouder van Onderwijs, de heer H. Sabel, de gemeentesecretaris mr. N. J. Post, de heer A. de Bruin, voorzitter van de Coöperatie „Vooruitgang Rotterdam" te Rotterdam (hij bood eveneens een geschenk aan) en vele vertegenwoor digers van dochterinstellingen. De heer A. M. v. d. Wel, penning meester van DES. heette aan het begin van de receptie de zeer vele belangstellenden welkom. Hij gaf een overzicht van de ojitwikkc'lng van DES en deelde met gerechtvaar digde trots mee dat nu 5500 leden aangesloten zijn, terwijl de jaarom zet drie miljoen bedraagt. De heer Schriel, die sinds 1920 voorzitter is, heeft, met zijn bestuur, DES tot grote bloei gebracht en haar een markante bekendheid in Nederland gegeven, aldus de heer v, d. Wel, Tijdens een koffietafel voot bestuur en commissarissen overhandigde de heer A. Bakker de heren Schriel er. v d. Zee enveloppes met mhoud, Donderdagavond zal de heer A. Ch. H. Slot, leraar r.h.b.s. alhier, een voordracht houden over Rembrandt's schilderijen voor leden en oud-leden van de h.b.s.-vereniging „Onder Ons" en de Schiedamse Gymnasiasten- bond. Deze voordracht, die geïllustreerd zal worden met kleurendia's, opgeno men op de grote Rembrandt-tentoon- stelling te Rotterdam door de heer j. Wage, in zijn functie van vast- medewerker van ,,VAEVO" (Vereni ging ter bevordering van het esthe tisch element in het voortgezet on derwijs), zal plaatsvinden in de aula van de r.h,b.s. en staat onder auspi ciën van de h.b.s.-vereniging. In Arcade waren tientallen belang stellenden bijeengekomen om twee bestuursleden van DES te huldigen. Beide bestuursleden werden te midden van hun familieleden, door tal van sprekers hartelijk, toegesproken. waarbij hartelijke woorden van waar dering werden uitgesproken. 's Avonds was er voor leden een geanimeerde feestavond met bal, met medewerking van bekende artiesten, als Bernard Barends, Martin Erich en zijn solistenparade, Pantasio e.a. Op de receptie in Arcade, gehou den wegens het 40-jarig jubileum van twee bestuurleden van DES, de heren, C. Schriel en G. v. d. Zee Hzn., reikte burgemeester J. W. Peek aan beide jubilarissen de gouden medaille, ver honden. aan de orde van Oranje- Nassau, uit. De personeelsverenigingen van de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam en van N.V. Van Deven- ter's Glasfabrieken zullen donderdag in Musis Sacrum een ontspannings avond verzorgen, waar het toneelstuk „De wacht aan den Rijn" door Lilian Herman, vertaling Ferö. Sterneberg, zal worden opgevoerd. Na afloop is er bal met muziek door Schilper- oords Dansorkest. Aanvang toneel uitvoering 7.45 uur. Het Rotterdams Barok-ensemble (kamerkoor en kamerorkest) onder leiding van Laurens van Wingerden geeft dinsdagavond in de Aula van het Stedelijk Museum een (museum) concert, waaraan solistische mede werking wordt verleend door Anna Molna, harp en Bert Matter, orgel. Uitgevoerd zullen worden werken van Buxtehude, Bach en Handel. Daa- :f 'erwachten is, dat er voor nes-DVSSchev. Hol land „edstrijd zeer grote be- langs zal bestaan, wordt aan geraden -h tijdig van plaatsen in de voorverkoop te voorzien. Uit Den Haag zijn reeds enkele duizenden kaarten in voorverkoop gevraagd en om te voorkomen, dat bij deze thuiswedstrijd van HDVS de Schiedammers in de minderheid zullen zijn, en ook om vóór het be gin van de wedstrijd het gedrang zoveel mogelijk te beperken, doet men er goed aan bovenstaande raad ter harte te nemen. Wilton-Fijenoord wil rest Sterrebos kopen Wegens vergroting van de haven, verbetering van de outil lage van het bedrijf en verplaatsing van de kantoorgebouwen heeft de N.V. Wilton-Fijenoord zich tot B. en W. gewend met het verzoek de nog resterende industriegrond van het Sterre bos tot aan de Admiraal de Ruijterstraat een terrein van circa 66300 ha te kopen, met inbegrip van het gebied dat ten zuiden van de waterkering (die in het verlengde van de omge legde Westfrankelandsedijk) ligt. Daarbij óók de terreinen die al in erfpacht aan de N.V. Gulf Oil en aan de Ships Radio Ser vice zijn uitgegeven. Aanvankelijk stuitte dit verzoek bij iling te volgen en zich daarbij aan te het college op ernstige bezwaren, In 'passen, op straffe van vermindering de eerste plaats rees de vraag of het wel gewenst is of wederom grond af te staan aan een conjunctuur-gevoe lig bedrijf als een scheepsbouwmaat schappij. Aan de andere kant even wel kon men begrip hebben voor de positie van de N.V. Wilton, welke zich genoodzaakt ziet de ontwikke- Aanvankelijk was vastgesteld, dat de „Nieuw Amsterdam" in die periode (tussen 19 februari en 12 april) een cruise naar de Middellandse Zee zou maken. Deze gaat niet door „in ver band met de recente ontwikkeling in dat gebied," zo deelt de directie mee. Het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn zal In die tijd drie cruises maken naar de Midden-Ame rikaanse waterenIn het komende sei zoen zal de HAL dus met vier sche pen pleziertochten maken: „Nieuw Amsterdam", „Statendam", „Rijn dam" en „Maasdam". Een kleine tweeduizend scheeps bouwers van Wilton-Fijenoord werken thans met man en macht aan de afbouw va.'.) de „Staten dam". Bovendien bes bedt een groot aantal arcihtecten n. beeldende kunstenaars zijn beste k -achten aan de Inrichting van de sa. ms. Aangenomen mag word n, zo meent de HAL, dat de „Stater jam", die op een na (de „Nieuw Amsterdam") het grootste passagiersschip van de Ne derlandse koopvaardij zal zijn, het fraaiste en modernste zal zijn. Alle hutten (955 passagiers) heb ben een eigen badkamer of douche cel. Het schip krijgt negen dekken en slechts één slanke radartoren in plaats van de traditionele twee mas ten, die op moderne passagierssche pen toch geen dienst meer doen. De Nederlandse Pacific Tankvaart- maatschappij, de tot de Caltexgroep behorende Nederlandse rederij, heeft bjj de werf John Cockerill te Ant werpen twee 45.000 tons tankors be steld. Het grootste tankschip, dat thans onder Nederlandse vlag vaart, is de „Caltex Rotterdam" (32.500 ton), die nog een tankschip van deze af meting in bestelling heeft bij Wil- ton-Feijenoord. van haar concurrentiekracht en dus van vermindering van de in een lan ge reeks van jaren gekweekte good will. Daarnaast rees echter de vraag of het wel nodig is nu reeds een groot terrein af te staan en daardoor aan de publieke recreatie te ontrekken, terwijl een deel van de in 1950 ver kochte grond nog niet in gebruik is genomen. Dit klemt te meer, nu het duidelijk is geworden, dat wegens gewijzigde omstandigheden dit ge deelte, met name de Maaskant en omgeving, de eerste jaren zeker nog niet zijn Industriële besteraming zal verkrijgen maar zal worden benut voor de recreatie van het bedrijfs- personecl. Hoewel B. en W. voor dit laatste op zich zelf veel waardering kunnen hebben, menen zij toch dat hieraan geen uitbreiding moet worden ge geven ten koste van de recreatiemo gelijkheid van de overige bevolking. Voor dit bezwaar hebben B. en W. bij de onderhandeling begrip ont moet. Uitgaande van de stelling, dat zowel de grond langs de Maaskant als de onderhavige grond uiteinde lijk bestemd is voor industriële doel einden, is naar een regeling gezocht, welke het mogelijk maakt deze gron den nog zo lang mogelijk ten alge menen nutte te gebruiken. Hierbij is ten slotte overeenstemming bereikt omtrent het volgende; Het terrein langs de Maas, dat reeds eigendom van Wilton is, zal door de N.V. Wilton als recreatie gebied worden aangelegd. Dit omvat de aanleg van één of meer voetbal velden en enige tennisbanen voor eigen gebruik, alsmede een prome nade langs de Maasoever in de geest van het reeds bestaande gedeelte (bomenrijen met banken). Deze pro menade wordt afgesloten voor het openbaar verkeer en zal voor het publiek (dus voetgangers) worden opengesteld. De thans aan de N.V. Wilton te verkopen grond (de zandvlakte) blijft als recreatieterrein beschikbaar. Een en ander zolang tot de N.V. de grond voor eigen gebruik nodig heeft. Daar hierdoor aan gemeente be zwaren was tegemoetgekomen, zijn verdere onderhandelingen gevoerd om deze grondoverdracht- te regelen; deze onderhandelingen betroffen- in. hoofdzaak de prijs en het gebruik van de grond. De prijs is overeenge komen op 20,—- per m2; dit be drag is lager dan de normaal ge bruikelijke prijs voor industriegrond van 26,per m2. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de grond wordt verkocht, zoals deze daar nu ligt, zodat de gemeente geen onkosten be hoeft te maken voor de uitgifte van de grond. Het noordelijk deel van de thans door de N.V. Wilton aan te kopen grond zal worden bestemd voor het bouwen van het hoofdkantoor en voor het aanleggen van de bijbeho rende parkeerterreinen, terwijl de omgeving aan 't karakter van deze functie zal worden aangepast. Bi) de verwerkelijking van een en ander zal overleg worden gepleegd met onze stedebouwkundige. Met deze voorgestelde transactie wordt ongetwijfeld het belang van de N.V. Wilton gediend. Maar ook de belangen van de gemeente zijn hiermede gebaat, daar de ontwik keling van de plannen ertoe zal leiden, dat de hoofdingang van de werf aan de Vlaardingerdijk (waar de bestaande situatie vele verkeers moeilijkheden ver jorzaakt), zal vervallen en verplaatst zal worden naar een nieuw aan te leggen ver keersweg. die beter aan de eisen zal voldoen. Door de hierdoor mogelijk geworden spreiding van het verkeer zullen de bestaande problemen op dit punt verminderen. Ook dit pur.t zal uitdrukkelijk in de overeen komst worden vastgelegd. Van deze gelegenheid hebben B. en W. gebruik gemaakt om op een ander punt de grenzen tussen de gemeente grond en het terrein van Wilton na der te regelen, en wel daar, waar net nieuwe transformatorstation is ge bouwd, van waaruit zowel het bedrijf van de koopster als het westelijk stadsdeel van onze gemeente van elektriciteit wordt voorzien. Dit transformatorstation is gebouwd voor een deel op gemeentegrond en voor een deel op het terrein van Wilton. Daar echter het gebruik van dit sta tion bij voortduring verzekerd moet zijn, is het uitermate gewenst, dat het gebouw geheel op gemeentegrond komt te liggen. Bij de bespreking van dit punt heeft de N.V. Wilton zich bereid ver klaard de hiervoor nodige grond te ruilen. Voorts heeft de N.V. Wilton zich verbonden tot het volgende: a. de N.V. zal aan de Technische Bedrijven vergoeden een bedrag van 25.000 wegens overdracht waterlei ding en kosten omlegging hoogspan ningskabels; b. de N.V. zal t.z.t. eventueel aan de gemeente overdragen een strook grond aan de Vlaardingerdijk en de Julianaiaan .nodig voor de aanleg van de nieuwe buitenwaterkering tegen een prijs van ƒ20.per m2. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor met de N.V. Wilton-Fijenoord een overeen komst van ruiling aan te gaan zoals boven ls omschreven en daartoe een besluit te nemen als in ontwerp wordt aangeboden. Op het Industrieterrein aan de Jan van Riebeeckweg is vanmorgen de eerste paal geslagen voor de bouw van een constructiewerkplaats van de firma A. van Leeuwenstijn. Het be drijf, dat een voorlopig onderkomen in de Van der Duinstraat 55 te Rot terdam had gevonden, zal zich nu in Schiedam vestigen. De nieuwe fabriek zal 1200 m2 groot zijn, met inbegrip van een kantoor en een magazijn. Er zullen stalen binten en hekwerk voor nieuwbouw worden gefabriceerd. De werkplaats zal vermoedelijk half februari gereed zijn. T'et werk is op gedragen aan de firma M. Donker voort en Zonen; architect is de heer C. Kist te Rotterdam. De firma Leeuwenstijn heeft op het ogenblik vijftien werknemers, maar met de uitbreiding van de fabriek zal dit aantal worden verhoogd. Voor de NRSB-competie gespeelde wedstrijden luiden de uitslagen: Kralingscheveer 2—Zwartepaard 1- J. van DelftH, V. d. Krim 1— 0; P. Heuvelman—J. Witlox I—0; J. C. Oudshoorn—M. v. d. Kraan 1—O; M. van VuurdeW. Kerkhof §1V- W. van Bergeijk—J. Schenk li»5; J. GundlachA. de Bruijn 15—li; A. van SchelvenZwart 10; A. Ruitenbeek—P. v. d. Kraan 15—15; A- van DuinJ. Groeneweg 01; G. v. d. PlichtA. van Bommel 10. De eerste competitiewedstrijd tegen Kral.veer 2 is voor het Zwarte Paard op een nederlaag uitgelopen. Hij bespreekt onder meer de woor den a e m b en a e m. die de beteke nis hebben van wateruitgang (ver schillende Westfriese polderdistrle ten heten nog aemb-acht; ambacht wende, dat waterkering betek< boor en spijkerboor, wat boor en stroomnaam en spike oi spijker vers of zuiver beduidt; s p i k splinternieuw. Op grond van deze taalkundige be schouwingen trekt de heer Brander dan enkele conclusies, die betrekking hebben op de oudste geschiedenis van Amsterdam. Het eerste begin van de stad situeert de schrijver op de plaats, waar Boerenwetering en Am- stel in het IJ uitmonden. Hemelrijk Waar thans het gebouw van de N.V, De Arbeiderspers staat lag vroe ger het steegje Het Hemelrijk. De naam van dit steegje verklaart de heer Brander uit de samentrekking van de oudfriese woorden Aem (uit monding en rik: een hoge plek. Aemrik werd Hemelrijk en ln de vroege middeleeuwen moeten op die plaats al mensen, Friezen van af komst, gewoond hebben. Pas in het midden van de dertien de eeuw kreeg de 'aem' van de Am- stel zijn dam: de klem van de stad Aem-ster-dam was gelegd. De letter greep 'ster' wordt ln deze studie verklaard als een variant van sae- ter of seter. d.i.: gezetenen. bewo ners. Het Damrak ontleent volgens de schrijver zijn naam niet san de Dam, maar aan het eerdergenoemde aem: 'tAemme-rak, waarin 'rak' water betekent. De naam Amstel bestond toen nog niet voor dit stuk van de rivier; er werd gewoon ge sproken van; Op 't Water. Over verschillende namen van straten en steegjes ln het oude cen trum van Amsterdam geeft de heer Brander tenslotte interessante be schouwingen ten beste. ue tweede n van uieuwendijk ziet hij bijvoorbeeld als een relict- letter van wende (waterkering) Nije-wend-dljk. De door de heer Brander vergaarde stof is bijzonder belangwekkend, a! verwacht de schrijver zelf wel tegen spraak. Het is echter jammer, dat hij weinig aandacht heeft geschon ken aan de vorm, waarin hij zijn studie heeft gegoten. Uit de talrijke losse notities, waaruit de brochure istaat, had een boeiend verhaal :bouwd kunnen worden. W. R. S. Jan Brander: Uit Noordhollands verleden I. Drukkerij Van de Velde, Vlissingen. Met grote aandacht en onmisken bare belangstelling voor het onder werp hebben de leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, aid. Schiedam, dinsdagmiddag in Maison Westhuis de voordracht van de schilder-tekenaar Jaap de Baat gevolgd. Het werd een even boeiende als leerzame middag, die weliswaar door een klein aantal dames werd bezocht, maar die velen wegens zijn charmante inhoud nog lang in het geheugen zal blijven. J. de Raat besprak in zijn canserie „Van kindertekening tot kunstwerk" al die facetten welke bij het maken van een kunstwerk aan de orde ko men. Daarbij wees hij op het grote verschil in observatievermogen bij de volwassen mens en hot kind. Het kind, dat onmiddellijk de essentie van het onderwerp bijna caricaturaal op papier zet, terwijl de volwassen kun stenaar zich vaak verliest in allerlei details die aan de kracht van het uit te beelden onderwerp afbreuk doen. De schilder behandelde ook ver schillende stijlen, en kwam vla vroe gere kunstrichtingen ln de moderne tüd. Met tal van reprodukties illus treerde hij zijn waardevolle voor dracht op smaakvolle wijze. Mevr. R. Schroot, de presidente van de afdeling, opende en sloot deze prettige middag. Maandagmiddag vond de ge slaagde proefvaart plaats van de nieuwe motorsleepboot „Ma bi 15" welke door de Schccpsbouicivcrf en Machine fabriek H. de Haas te Maas sluis werd gebouwd voor de N.V. Maatschappij „Binnen vaart" te Rotterdam. Deze sleepboot is de laatste van een serie van. drie gelijke rivier- en havenboten, welke door deze werf voor de „Mabi" werden gebouwd. De afmetingen van de boten bedragen: 21.—/19.--X 510 x 2.35 meter en de voortstuwing geschiedt door een 400 pk 5 cyl. direct omkeerbaar MWM- motor. De Mij. „Binnenvaart" heeft de werf „De Haas" inmiddels opdracht gegeven voor de bouw van drie moderne motor vrachtschepen.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1