Vogelleven temidden van prachtige herfstkleuren Met grote trek zo goed als afgelopen Uitslagen van SVC Donderdag laardingse collecte voor Hongarije Het Rode Kruis wil de steun van allen Roodzwarten faalden tegen Olympiaan Vlaardingen helpt de Hongaren VULPENHOUDERS Europa heeft steeds meer kolen nodig Politiemannen kunnen drenkelingen redden Humanitas houdt actie Korfbal op het iveekeinde: Bijeenkomst Nieuwe Koers Diefstal van kleedjes berecht Set Up weer gestart De Trekvogels tien jaar Wat zij vingen Expositie in de weefkamer Kolpabad donderdag gesloten VERLIES EN WINST VOOR INTIEM '55 Meer terugbetaald dan ingelegd Zakenstudiekring gaf voor Hongarije Wisselkoersen Visafslag Ledenvergadering Museum vrienden Wervingsactie had enig resultaat Benoemd te Arnhem ZUIDHOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 VEEL BOMEN, wilgen, popels, linden en platanen hebben hun bladertooi reeds zo goed als verloren. Andere, zoals ber ken, eiken en Amerikaanse eiken prijken nog in schitterende najaarskleuren van geel en bruin en rood. Tal van heesters zijn eveneens al bladerloos en torsen alleen nog de rijpe bes sen. Voorbeelden hiervan zijn vlieren, egelantiers en hulst en in de duinen de met oranjebessen zwaar beladen duindoorns, zomede de ligusters. Deze laatste zijn niet erg in trek bij de vogels, want als het niet te streng wintert, zitten de liguster bessen in het voorjaar nog aan de takken. Trekgroep Aardige zang Tegen de avond plegen zij dikwijls hun bijzonder aardige zang te laten horen. Ik heb het al eens 'eerder ge zegd, doch ik weet er geen betere vergelijking voor, het klinkt precies als het klingelen van zilveren klok jes. Ontroerend mooi bij de winterse sfeer. De roodborst is behalve de win terkoning de enige vogel, die in het winterhalfjaar zingt en deze eigen schap benevens zijn grote vertrouwe lijkheid maken hem bij iedereen be mind. Weidegebied Fruitavond Op een persconferentie ten stadhuize, ingeleid door de bur gemeester, heeft het Rode Kruis afd. Vlaardingen zijn plannen voor snelle hulp aan het Hongaarse volk ontvouwd. Donderdag zal in Vlaardingen gecollecteerd worden. Dat zal op een schaal gebeuren, die overeenkomt met de ernst van de noodtoestand. Met volledige instemming en steun van het gemeentebestuur wordt donderdag 8 november onder auspiciën van het Rode Kruis een collecte gehouden ten behoeve van het Hongaar se volk. Collectanten kunnen zich don derdag 8 november van des morgens 8,00 uur af melden by de volgende collectebureaus: Gebouw Excelsior, Oosthaven- kade 10; Kantine van het Groen van Prinstererlyceum, R'damse- weg 55; Recreatiezaal flatgebouw voor bejaarden, ingang Billiton- laan. Nadere mededelingen volgen in het blad van woensdag. De voorzitter van het Rode Kruis, afdeling Vlaardingen, J. L. Jonker MAAK RUSTIG UW KEUZE UIT ONZE GROTE COLLECTIE BEKENDE MERKEN PASSAGE SCHIEDAM In de polder zag ik enkele dagen geleden nog volop bloeiende madeliefjes en zelfs enkele dito dotterbloemen. In het bos bemerken roe nog tal van paddestoelen, geschubde inktzwammen, ridderzwammen enz. Helaas kan één enkele nachtvorst deze herfstkinderen noodlottig worden. Daar oktober achter de rug is,[wekt „snik-ke-rik-kik" te horen kunnen we ook zeggen, dat het met Schuw zijn ze allerminst sn met hun de grote trek zo goed als afgelopen is. Als u mij vraagt of er veel van de trek te zien geweest is. moet ik ontkennend antwoorden. Weliswaar is het weer m oktober vrij zacht en zeer rustig geweest, maar juist dit laatste is oorzaak, dat we belangrijk minder van de trek zagen dan andere jaren. 's Avonds en 's nachts was de lucht, dikwijls volkomen helder n dan hoorde ik meermalen de flui tende trekgroep van lijsterachtigen, vermoedelijk voor het merendeel koperwieken en kramsvogels. Op andere avonden hoorde ik nu eens overvliegende wulpen en dan weer scholeksters of blauwe reigers. Dit zijn vogels, die zowel 's nachts als overdag trekken. Weer andere vo gels. nl. vinken, piepers en leeuwe riken trekken bij voorkeur overdag, dan zien zij in ieder geval iets meer van de wereld. Aan de kusc heb ik bij helder weer wel veel trek gezien, maar hier in on ze contreien was het niet bepaald overweldigend. Soms zag je wel en kele vmken of hoorde je het hese gebler van een enkele keep m de pclder. Leeuweriken en piepers zag je nog het meest. Zelfs over het bos zag ik nu en dan kleine troepjes van beide soorten vliegen, die m zuide lijke richting koersten. Met de vinken gaat het hier nog niet erg. Natuurlijk zijn er al vinken in het bos. doch hun aantal is bij an dere jaren vergeleken gering te noe men. Over de roodborstjes hebben we minder reden tot klagen. Overal in bos, parken, en tuinen, is hun opge- Humanitas, de vereniging voor maatschappelijk werk op humanisti sche grondslag, houdt jaarlijks een prijsvraag om de financiële tekorten van het landelijk werk te dekken; haar werk op het terrein van de kin derbescherming, .de reclassering, de gezinsverzorging en de bejaarden zorg. Humanitas kan dat alleen maar verrichten door steun van velen, die op de een of andere wijze wordt ge boden. Het is al gezegd:'een finan cieel tekort. Dat houdt in, dat te veel mensen nog moeten worden geholpen en dat de veelomvattende taak dife Humanitas op zich neemt een „dure" taak is. Voor deze prijsvraagactie zijn deel nemerskaarten vijftig cent verkrijg baar bij W. v. Meggeien, Burg. Van Haarenlaan 185 of telefonisch te be stellen onder nummer 66094. Humanitas houdt tevens op 14 no vember om 8 uur in gebouw Sursum Corda een bijeenkomst, waar mr. dr. J. in 't Veld, algemeen voorzitter, zal spreken over „De betekenis van het maatschappelijk werk van Humani tas". Er zullen voorts vier films worden gedraaid, getiteld: Leerrijke ontspan ning, Volwassen opvoeding, een te kenfilm over Amerika en Knagende wind. Loten voor de prijsvraag zijn ook op deze bijeenkomst verkrijgbaar. grote zwarte kraalogen kunnen ze iemand soms zo vertrouwelijk aan kijken, terwijl ze hun kopje scheef- houden. In verband hiermede is het aan te bevelen om als de nood dringt deze leuke gasten wat voer te verschaffen in de vorm van broodkruimels (let wel kruimels) en lijstervoer, want als vorst en sneeuw heer en meester zijn Is het voor onze vrienden een slechte tijd. Evenals de roodborst heeft ook de winterkoning alias klein Jantje de gewoonte om in de winter te zingen en ondanks zijn zeer kleine afmetin gen produceert hij een enorm geluid. Hij is een op en top optimist en zelfs onder de moeilijkste omstandigheden laat hij nog een opgewekt geluid ho ren, waardoor men onbewust respect krjjgt voor die kleine vrijbuiter. Jammer genoeg is hij veel minder vertrouwelijk dan de roodborst, maar het schijnt dat hij het zonder onze hulp best kan stellen. Hij kruipt in alle hoekjes en gaatjes van boom stronken, heiningen en zo meer en vindt er alijd wel wat van zijn ga ding, spinnen, larven of insekte- eitjes. Neen, over de winterkoning hoeven we ons heus geen zorgen te maken! In het weidegebied is het ondanks steeds vele honderden kieviten, naar alle waarschijnlijk vogels afkomstig uit het noorden en oosten van ons werelddeel. Deze kuifdragers azen. in de weilanden naar wormen en slakjes en gezien de soms zeer grote troepen, die hier al maandenlang vertoeven moet er wel een onuitputtelijke voor raad van deze artikelen zijn. Zo lang de bodem niet bevriest, biyven ze in de polder, maar zodra de vries wind over de landen blaast, trekken zij ijlings naar het zuiden. Als we geluk hebben zien wij tussen de kieviten wel eens een troepje lich ter gekleurde vogels, bijna even rroot doch zonder kuif, dat zijn gordple- vieren of wilsters, bioedvogels van de toendra's in het hoge noorden. Soms zien we voorts nogal eens enkele kromsnavels, wulpen, in de weide, die evenals kieviten en goud plevieren op zoek zijn naar wormen en slakken. Deze laatste vogels tijgen tegen de avond naar de knst, waar zij de nacht op het wad plegen door te brengen. Tegen het krieken van de dag zijn ze alweer terug in de polder. Vaak laten de wulpen hun wellui dende roep „wuu-liep" horen, aan welk geluid ze overigens hun naam te danken hebben. Ook kunnen we nog een ontmoe ting hebben met een iets kleinere wulpesoort, de regenwulp, die ge- makkely'k van zijn grotere familielid te onderscheiden is door zijn geluid een tamelijk bits klinkend bi-bi-bi" A. DE JONG Het eerste dameszestal van SVC kwam weer niet in het strijdperk, omdat de tegenpartij om uitstel had verzocht en dit ook kreeg. Om toch in oefening te blijven speelden de Schiedamse dames een vriendschap pelijke wedstrijd tegen het Vlaar- dingse Shell, een goede tweedeklasser. Zoals verwacht 'wonnen de SVC- dames en wel met 50. Dames 2 speelde haar eerste com petitiewedstrijd tegen DRL 4 te Rot terdam. Op keurige wijze werd een alleszins verdiende 3O-overwinning behaald. Heren 1 kwam zeer genandicapt in het veld tegen het team van ZVC. Het Schiedamse zestal, uitkomend met twee invallers en een tweetal spelers, die niet geheel fit waren, wist niet verder te komen dan een 22 gelijk spel. Heren 2 speelde een attractieve en spannende wedstrijd tegen het sterke, als toekomstig kampioen gedoodverf de, Concordia 2. Het Concordiateam won verdiend met 31, dank zij een technischer en tactischer spel. Het derde herenteam verloor vol komen onverwacht met 3—0 van Na tionale 2. Uit alles blijkt, dat diverse spelers uit dit team nog onvoldoende wedstrijdervaring bezitten. Voor de komende dagen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Vrijdag: SVC 1Kracht en Vlug heid I 19.30 uur (dames): SVC 2 ZVC 3 20.15 uur (dames); SVC 3— Avojo 2 21.00 uur (heren); SVC 1— HVC 1 22.00 uur (heren). Deze vier wedstrijden worden ge speeld in de gymnastiekzaal, Oude Kerkhof, Schiedam. Zaterdag: Libanon 2—SVC 2 (he ren). Van het korfbalprogramma is het afgelopen weekend door de weersomstandigheden niet veel terechtgekomen. Alleen de wed strijd OlympiaanSchiedam is gespeeld, zij het onder minder aan gename weersomstandigheden. Die weersgesteldheid was uiteraard van invloed op de toestand van het speelveld. Een eindvak was behoorlijk begaanbaar, maar het andere werd naarmate de wedstrijd vorderde, steeds drassiger. Schiedam mocht m het goede vak voor de rust aanvallen. Had het eerste aanvalskwartet er nu maar wat meer van terechtgebracht, dan zou Olympiaan beslist met met 40 hebben gewonnen. De roodzwarten faalden, ondanks hun sterkere positie voor de rust, echter volkomen voor de korf. Tal rijke goede kansen werden om zeep gebracht en het kon haast niet uit blijven of het eerste doelpunt zou aan de andere zijde vallen. Dat kwam. ten slotte, het goede ver dedigen ten spijt, een kwartier voor het verstrijken van de eerste helft. Tien minuten na de hervatting viel het tweede Haagse doelpunt, waar mee Olympiaai aantoonde, dat het beter gebruik kon maken van de gunstiger tLrremt.oestand rondom de desbetreffende korf. In tweede opstelling was het Schie- verder uitlopen van Olympiaan tot 40. Hierbij bleef het scoren. In derde opstelling bieef de stand ongewyzigd. De laatste wedstrijden van onze stadgenoten hebben geleerd, dat in hun zwak aanvalsvermogen de ver klaring moet worden gezocht voor het feit, dat ze vrijwel kansloos onder aan de ranglijst bungelen, zonder tot dusver een winstpunt te hebben binnengehaald. wnkVnn^tbnorm?-ed^ifW* damse ™ödehvak met op dreef en ste p"aL ontemeten we cr nogdat was de du"ecte 001'2aak V00r het Een roodborstje, niet in het J polderland, maar op de voe- dertafel. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE THEATER. 2 en 3.15 uur: The Rose Tattoo (18 jaar). MONOPOLE THEATER. 2. 7 en 9 uur: Tussen hemel en aarde (af.). Apotheek: Fa. GOUKA en CO., Groenelaan 127, telefoon 88035. Tentoonstellingen: CULTUREEL, CONTACT CENTRUM. 115 uur: schilderijen van Tap Werkman, Diversen: IRENE. 8 uur: Ouderavond Willem de Zwijgorschool. MUSIS SACRUM. 8 uur: Cabaret avond Ver. Glasfabrieken, over Nieuw-Guinea. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE THEATER. 2 en 8.15 uur: The Rose Tattoo (18 jaar) MONOPOLE THEATER. 2. 7 en 9 uur: Tussen hemel en aarde (a.l.). Apotheek: Fa. GOUKA en CO., Groenelaan 127, telefoon 6S035. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur schilderijen van Tap Werkman. Diversen: GEBOUW CHR. SOC. BELANGEN. 8 uur: Bijeenkomst Oudstrijders. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Fruitavond NVV-Vrouwenbond. GEBOUW CHR. SOC. BELANGEN. 8 uur: Ver. Oost-West, lezing. ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuidplein. Ballet der Lage Landen o.l.v. Mascha ter Weeme S uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Aert van Nesstraat 120. Rott. Toneel met ..De volle waarheid". 8 uur. Evenals in de maand september overtroffen in de maand oktober bij de Spaarbank te Schiedam de terug betalingen de inlagen met een gering bedrag. In de maand oktober 195S werd nl. ingelegd f 609.452,17 en te rugbetaald 615.757,38. Het aantal inleggers bleef in een stijgende lyn gaan. In oktober wer den 268 nieuwe spaarbankboekjes verstrekt en 148 boekjes geheel terug betaald. Het aantal inleggers bedroeg op 31 oktober 1956 42196. Deze spaar ders hadden een gezamenlijk tegoed van 19.069.576.51 (op 31 oktober 1955 40945 spaarders en een tegoed van f 16.603.224.21). Over de resultaten van de afzon derlijke diensten kan de Spaarbank zeer tevreden zijn. Het aantal deelnemers aan de af- haaldienst was eind oktober 1956 2910 tegen 2829 ultimo oktober 1955. Het wekelijks afgehaalde bedrag steeg van 12.936,eind oktober 1955 tot 14.694,50 ultimo oktober 1956. Ook bij de jeugdspaarbank steeg het aantal spaarders en wel met 56 tot 6364 (31 oktober 1955 6184). Inge legd werd 6.396,76 en terugbetaald 3.594,05. waardoor het tegoed steeg tot 110.735,67 (vorig jaar oktober 92.033.88). Verheugend is dat het aantal be drijven dat aan het bedrijfssparen deelneemt nog steeds stijgt. In oktober 1956 werden 780 spaar- busjes geledigd, waarin in totaal ƒ16.658.32 was gespaard (v.j. oktober 662 ledigingen en een bedrag van f 11.145,88). Voor de „fruitavond". die morgen door de Vrouwenbond van het NVV wordt georganiseerd, zijn, behalve overdag bij de bestuursters, ook nog enkele kaarten 's avonds verkrijgbaar aan de zaal (Volksgebouw, Tuinlaan 50). Aanvang van de bijeenkomst 8 uur. De Zakenstudiekring van Schiedam heeft maandagavond in zijn twee wekelijkse bijeenkomst spontaan ge collecteerd voor de slachtoffers van de gebeurtenissen in Hongarije. De opbrengst bedroeg 200.en is van daag overgeboekt op giro 777 van het Kode Kruis. Ds. J. B. Sehouwmk, hervormd pre dikant te Schiedam, sprak over hel onderwerp „Scheppende rust." Hij schetste de grote tegenstellingen in het leven, ni. de machten van het ge weld en die van de liefde. Hij herin nerde aan een uitlating van mr. Foc- kema Andrea by de opening van de Jaarbeurs, dat een creatieve pauze voor de zakenwereld van groot belang is. De polen van 't menselijk denken, aldus ds. Sehouwmk, bewegen zich tussen Ken D zelve en Golgotha. Tijdens een discussie op deze cause rie kwamen uiteraard de gebeurtenis sen in Hongarije ter sprake. Ds Sehouwmk vertelde, dat een van zyn vrienden, de heer Heyer, met een rodekruisteam naar Hongarije ver trekt. De Zakenstudiekring besloot daarop een collecte te houden voor de slachtoffers van de gebeurtenissen. Voor leden van Nieuwe Koers zal dr. P. B. Vermey vanavond een in leiding houden over Nieuw-Guinea. De bijeenkomst wordt, zoals ge woonlijk. gehouden op de BK. Laan 189. Aanvang acht uur. De voorzitter var- liet Rode Kruis, de heer J, L. Jonker heeft in enkele korte en krachtige bewoordingen laten weten, wat deze organisatie van plan is. „Er zijn vijftienduizend gevluchte Hongaren in Oostenrijk. Zij moeten spoedig en doeltreffend geholpen worden," aldus de heer Jonker, In eerste instantie zal het Rode Kruis de nood van de vluchtelingen helpen lenigen. Daarnaast blyft de hoop nog bestaan, dat het Rode Kruis over enige tijd toch nog Hongarije kan binnenkomen om ter plaatse het Hongaarse volk, dat zo verschrikke lijk heeft geleden, bij te staan. Er zal dus donderdag worden gecol lecteerd. Er wordt op de Vlaardingse bevolking een beroep gedaan maxi maal bij te dragen. Van 't geld. dat wordt ingezameld, zullen de goederen gekocht worden, die het eerst nood zakelijk zijn. „Het Rode Kruis" zal ervoor zorgen, dat de giften komen, waar ze zijn moeten," aldus de heer Jonker. Van tal van kanten is het Rode Kruis reeds hulp aangeboden om de collecte van donderdag te laten slagen. De gemeente doet wat zij kan. Vele leden van het gemeentepersoneel zullen donderdag op hun post zyn om de actie te helpen slagen. De Spaarbank wordt ingeschakeld om de ontvangen gelden doeltreffend te registreren. Er zijn tat van ideeën om de actie daadwerkelijk door te voeren in alle geledingen van de bevolking. Daarbij is onder meer gedacht aan de school jeugd. Er worden pogingen gedaan de Vlaardingse jeugd bij te laten dragen in de actie. Voorts wordt een beroep op mannen en vrouuwen gedaan zich als collectanten en collectrices ter be schikking te stellen. Zij kunnen zich donderdag vanaf acht uur melden aan de volgende posten: Excelsior, kan tine van het Groen van Prinsterer- lyceum en het Flatgebouw voor be jaarden ingang Bilhtonlaan. De collecte moet een machtige de monstratie worden van de Vlaarding se bevolking de nood van de Honga ren te helpen lenigen. Voor de Rotterdamse rechtbank verschenen dinsdagmorgen twee personeelsleden van een fabriek in Maassluis, die zich zouden heb ben schuldig gemaakt aan diefstal en heling van vloerkleden, kleine kleedjes en deurmatten, een en ander ten nadele van hun werk gever. De officier van Justitie eiste tegen de 21-jarige wever A. C. S. wegens diefstal zes maanden met aftrek. Tegen de 26-jarige fabrieksarbeider H. A. J. H. vorderde hij wegens heling een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van 50 of vijfentwintig dagen. H. vertelde, dat hij deze kleden slechts tweemaal voor S. had verkocht. Op 5 septem ber werden beiden betrapt. De raads man van S. wees erop, dat een drei gende uitwijzing voor zijn cliënt die van Duitse nationaliteit is, de ern stigste straf voor hem zou zijn. Hij drong aan op clementie. Uitspraak over twee weken. 5 NOVEMBER Engels pond 10,591—10,60S Amerik. dollar 3,821—3,834 Franse frank 1,08075—1,08174 Belgische frank 7,614—7,618 Zwitserse frank 86.88486,934 Zweedse kroon 73,644—73.694 Duitse mark 90,734—90,784 Deense kroon 54.844—54,894 Noorse kroon 53.13—53,18 Zwitserland (vrij) 89,34489,395 Canada 3.951—3.954 Italiaanse lire 60554—60,604 Japanse dollar 3,78—3,784 Turkse dollar 3,794—3,80 De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam houdt om acht uur haar algemene leden vergadering in de aula van het mu seum. Op de agenda staan om. de volgende punten: Benoeming kas- commissie. verkiezing bestuursleden, wijziging huishoudelijk reglement. Na afloop zullen enkele films wor den vertoond. De in oktober begonnen wervings actie met een propagandamars en militaire show door 'het Trompetter korps van het regiment Huzaren van Boreel voor leden van de reserve diensten (Nationale Reserve, Korps Luchtwachtdienst en Res. Gemeente politie) heeft enig resultaat gehad. Enkele tientallen vrijwilligers hebben zich al aangemeld en zijn of -worden ingedeeld. Toch zyn genoemde korp sen nog niet „overbemand". Men kan nog vele mannen, en voor het KLD ook vrouwen, gebruiken. Aanmelden op het stadhuis en op het hoofdbureau van politie. ROTTERDAM, 5 november Aan de visafslag werden van IJmuiden en elders 300 kisten verse zeevis en 25 kg paling aangevoerd. De prijzen waren: Schol klein 3337; Schelvis midd. 48—51; id. klein 35-^6; Kabel jauw gr. 55—57: id. midd. 4547; id. klem 29—31; Makreel 22—26; Wijting 3137; Haring verse 2023, alles p. kist; Levende paling dun 1.902.10 per kg. Met 25 stemmen heeft de Arn hemse gemeenteraad maandagmid dag ir. H. L. ten Cate, directeur van het GEB te Gouda, benoemd tot di recteur van bet Gas- en Elektrici teitsbedrijf. Op ir. D. J. Adriaanse te Schiedam, die nummer twee op de voordracht stond, werden elf stem men uitgebracht. Nu allerwegen de sportcompetities zijn begonnen, heeft ook volleybalver eniging „Set Up" z'n eerste wedstrij den weer gespeeld. Dit seizoen werd met twee teams (een dames- en een herenteam) inge schreven. De uitslagen waren voor de beide dameswedstrijden: Set Up— Flamingo's 31 en Set Up—Avojo 13. De herenwedstrijd PTT—Set Up eindigde met 13. Met twee gewonnen wedstrijden is de competitie mooi ingezet. Voor zaterdagavond staan twee wedstrijden op het programma, ni. om 20.15 Set Up a—PTT en om 21,15 urn- Set Up (h)— Juliana. Belangstellenden in de mooie vol- leybalsport zijn natuurlijk altijd wel kom in de gymnastiekzaal in de Huy- gensstraat. Advertentie I.M. VLAARDINGEN Geboren: Catharina P., d v J. van Heijst en M. E. Degeling; Mathilda H, B.. d v M. J. Groènhorst en M. J. van Wyk; Henricus C., z v M. F. Wa genaar en D. P. van Zanten; Chris- tiaan H. A., z v T. L. C. van Beek en M. J. Kazenbroot; Adolfus H., z v G. C. F- Schoof en C. J. Kloosterman; Astrid, d v H. M. Huisman en E. J. Goode; Maria M., d v A. Kooijman en D. Clements; Anne L. A, d v M. K. F. Dehoux en N. F. Thiry. Overleden: A. E. Wakker, 80 jr, wed. van W. van den Wildenberg; W. den Hartog, 52 jr; G. Hemelaar, 47 jaar, vr. van H. J. Satter, De Schiedamse Wandelsportvereni ging „De Trekvogels" houdt op 17 en 18 november haar bekende St.-Nico- laas-mars. Aangezien deze vereni ging tegelijkertijd haar tienjarig be staan, herdenkt, zullen de deelnemers aan de mars een bijzonder geschenk ontvangen. De mars wordt gelopen ten bate van het Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de Kinder verlamming. Inlichtingen bij J. Lagendijk, Vlaardingerdijk 225b en bij het se cretariaat, Lekstraat 82a, Schiedam. De kolenimport van de landen der E'iropese Kolen- en Staalgemeen schap is van 14 miljoen ton per jaar in 1953 en 1954 sterk gestegen, zodat men dit jaar verwacht dat de Invoer 35 miljoen ton zal bedragen. Ook de Nederlandse steenkoolbe hoefte is sterk toegenomen en zal dit jaar meer dan 18,5 miljoen ton be dragen (in 1953 nog 17,3 miljoen ton). Daar de binnenlandse produk- tie nagenoeg gelijk blijft moet ook Nederland in toenemende mate kolen Invoeren. Dit heeft de voorzitter-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers. verklaard in een overzicht voor de ondernemingsraad der staats mijnen. Het grootste deel van de Europese invoer van steenkool moet uit de VS komen, voor dit jaar naar schatting 29 miljoen ton. De Europese kolenproducenten dringen er daarom bij de KSG op aan een actieve poli tiek te voeren en mede door het ontsluiten van nieuwe kolenvel den de Europese pro- duktie te vergroten, VERBODEN DOOR VOER: Via Rotter dam zouden Ameri kaanse landbouwprodukten naar lan den van het communistische blok worden verscheept volgens de Ame rikaanse deojfiSïatische afgevaardig- Feiten en cijfers de L. H. Foudatin. Het Amerikaanse congres stelt nu een onderzoek in naar de juistheid van deze beschul diging. die mdien zij waar bevonden wordt, een schending van de Ameri kaanse exportpolitiek zou betekenen. HUURKOOP IN' O .-DUITSLAND. De communistische Oostduitse rege ring staat sinds oktober toe dat een aantal duurzame gebruiksgoederen als meubelen, naaimachines, stofzui gers. kachels, radio's, kleden en gor dijnstoffen op huurkoopvoorwaarden worden verkocht. Tot dusverre is het kopen op afbetaling door de commu nisten veroordeeld als 'een kapitalis tische truc om het volk geld uit de zak te kloppen.' De staats- en coöperatieve winkels zijn tot dit verkoopstelsel overgegaan, om de levensstandaard van de Oost- duitse bevolking meer in overeen stemming met die van westelijke vol ken te brengen. Op de eerste dag van de nieuwe verkoopmethode kochten rond 4000 Oostberlijners goederen in het grootste warenhuis in dat volks deel. RUNDVEESTAMBOEK: In de stemboeken van het Nederlandse Rundveestamboek is donderdag het miljoenste kalf ingeschreven onder de naam Albertje 29. Dit aantal in schrijvingen is in bijna vijftig jaar bereikt. Het NRS begint nu aan een nieuwe serie nummers die voorafge gaan zullen worden door d# letter A. Dertien politiemannen bijna een vijfde gedeelte van bet korps behaalden maandag het diploma reddend zwemmen. De geslaagden zyn: de brigadiers J. Byi en J. F. van Zuilen en de agenten F. P. van Nieuwenhuize, P. v. d. Wiel, T. Bas, A. Vedder, T. R. Visser, A. Fakvls, H. v. d. Harst, J. Poot, J. Seekles, A. Koole, J. Lang broek. De politiemannen zijn in het afge lopen jaar opgeleid voor het diploma door de instructeur van het Kolpa- bad de heer L. A. Seelen, De leeftijd van de geëxamineerden ligt tussen de 28 en 50 jaar. VLAARDINGEN. Vangstberich- ten yan dinsdagmorgen: VI, 70, 8 kantjes uit een li vleet; VI. 85. 3 kantjes; VI. 172, 3 kantjes uit een 14 vleet; VI. 206, 4 kantjes uit een fi vleet; VI. 207. 1 kantje uit een l-i vleet; VI. 208, 4 kantjes uit een li vleet; VI. 216, 5 kantjes uit een 14 vleet; VI. 29, 35 kantjes; Sch, 312, 35 kantjes; VI. 97, 85 kantjes: VI. 115, 5 kantjes; VI. 190. 170 kantjes in 45 netten; Vi. 196, 20 kantjes; VI. 197, 30 kantjes; VI. 199, 15 kantjes; VI. 61, 55 kantjes; VI. 71, 9 kantjes VI. 83, 160 kantjes in een 14 vleet, VI. 166, 25 kantjes; VI. 84, 20 kantjes; VI. 89. 4 kantjes; VI. 112, 27 kantjes; VI. 132, 19 kantjes. Prijzen van maandagmorgen: Volie haring: 38,9039,90; Steur 30,90 33 80. VLAARDINGEN. Vertrokken VI 83, L. Rog; VI 190, W. Schaar. De heer Van der Ham, commis saris van politie, heeft na afloop van het examen de diploma's uitgereikt. Hü zei, dat de drie examinatoren van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, te vreden waren over het waterwerk van de kandidaten. Het theoretische ge deelte kon beter. Men had zich ech ter op het standpunt gesteld, dat iemand, die daadwerkelijk kan redden meer waard is dan een ander, die precies weet hoe een reddingsplankje in elkaar zit. De commissaris schonk de geslaag den een insigne van de KNBKD. Het Bureau voor Medische Sport keuring was bij dit examen actief. Dr. G. A. Verstege controleerde de invloed van de reddingsactie op de kandidaten door de bloeddruk op te nemen. De „International Humanist and Ethical Union. GHEU) houdt volgend jaar juli te Londen haar tweede in ternationale congres. VLAARDINGEN Zoals elk jaar om deze tijd is ook nu weer een expositie van de in de Werkinrichting en Weefkamer voor geestelijk misdeelden van de Herman Frantzenstichting ingericht, in de werkplaats aan de- Zomerstraat. De aldaar vervaardigde nuttige voorwer pen zijn daar te bestellen. Tegen zeer schappelijke prijzen kan men eigenaar worden van matten in allerlei vorm en kleur, borstels, bezems, tafelkleden, handdoeken en wat dies meer zij. Ook vanavond zijn de tentoongestelde produkten nog te bewonderen. In verband mat de uitvoering van reparatiewerkzaamheden zal het Kol pabad op donderdag degehele dag voor het publiek gesloten zijn. De resultaten van de afgelopen drie weken voor Intiem "55 in de tafelten- niscompetitie zijn tot op heden zeer bevredigend te noemen. Verder valt ook nog te vermelden met welk groot élan in al de acht teams gespeeld wordt om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. De wedstrijden van het afgelopen weekend zullen we nog even onder de loep nemen. Het eerste speelde wel een zeer ongelukkige wedstrijd tegen MAF 1 dat door MAF met 6—4 werd gewonnen. Een gelijk spel had de verhouding wel beter weergegeven. Het Uveede team zorgde wel voor ae verrassing van de week door met 5—o gelijk te spelen tegen het sterke Cai- tex 1. Een pracht resultaat, ook voor Hans Witzenburg die al z'n drie pat- tijen wist te winnen. Verder stond er ook nog een derby op het spel en wel Intiem 3—Intiem 4, door het derde team met 100 gewonnen. Intiem o speelde een van z'n beste wedstrijden en dit moesten hun clubgenoten, on danks heftig verweer, wel met een grote nederlaag ondervinden. Het 5e en 7e team speelden resp. tegen cal ler burg 1 en 2 bij Calïenburg ea moesten met een 100-nederlaag het hoofd buigen tegen deze wel zeer ster ke en sportieve tegenstander. Het was geen schande om te verliezen. Het 6e team wist ondanks heftige pogingen van mevr. Assenberg, mej. A. Goeo- knegt en Dick Zweers geen overwin- nlng te behalen op ASEF 2 en moes ten zich met een kleine nederlaag te vreden stellen. Het 8e team, onze ben jamin, met de dames Nieuwl&nd, Rané en De Outer, moesten'een be zoek brengen bij ULR 2 en ook ZSJ leden hier een nederlaag.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2