Materiaa -expositie van BB in het Wijkcentrum M. F. Engels: Morele weerbaarheid nuttig r Blauw lVi t-Schieda had sensationeel verloop Bondssecretaris J. Huis: „In kappersbedrijf toestand kritiek" Autootje van fiberglas k Expositie in C.C.C. Bram Bogart: nieuwe fase in zijn werk Gladiolenoogst sterk tegengevallen in 1956 AGAPE Verdubbeling Wiltonkapitaal Nieuwe Koers weer bij een Wim v. d. Gijp in ziekenhuis Programma BB- wervingsactie Opbrengst van UVV-bazaar Korfbal op het weekeinde iiisfita Sinterklazen- concurrentie Man verdronken De Sint trekt door Schiedam Wat zij vingen winst van Intiem '55 Verlies en chiedammers onder elkaar Burgerlijke Stand Gunstige balans Reflex-teams Gevonden voorwerpen GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 20 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 IN HET KADER van de grote wervingsactie der BB, waar vooral Nieuwland de volle aandacht van deze dienst heeft, wordt tot en met vrijdagavond in het Wijkcentrum een expo sitie gehouden van het materiaal, waarmee de BB hulp verleent. Vele facetten In de intieme toneelzaal van het Wijkcentrum ,(r. Wibautplein) zijn vele facetten van de BB geëxposeerd. De verscheidene fragmentarisch in gerichte diensten omvatten o.m. de verbinding, de verkenning, de sa menstelling van een blokploeg, de brandweer, een blok EHBO en de reddingdiens!.. Voorts Is splinternieuw materiaal van de medische dienst, instructiemateriaal en alles wat bij de hulpverlening behoort tentoon gesteld. Luguber Schijnwelvaart Een nieuwe c.a.o. voor de werk nemers is ingediend. De werkne mers-organisaties hebben de 3% loonsverhoging geweigerd, aldus de heer Huis. Hij noemde in dit verband de eisen der werknemers begrijpelijk, maar hij meende dat de werkgevers thans alle re den hebben om hun ontevreden heid te uiten, temeer daar men dus dit jaar de tarieven niet meer mag verhogen. 5 Het assistent-hóófd der BB, de heer M. P. Engels, hield ter gelegenheid van i m? van ^?.ze tentoonstelling maandagavond een toespraak, waarin nu het samenvallen van deze wervings-actie met de toespitsing van de Internationale verhoudingen louter toeval noemde. Toen, ik gisteravond in de krant van enkele weken geleden het ver~ haal las van een dokter, die na het nuttigen van een halve fles cognac een verkeers-ongeluk veroorzaakte, dacht ik aan een oud-Nederlands gezegde, dat i.v.m. de steeds toene mende verkeersmoeilijkheden een nieuwe inhoud krijgt. Wie A zegt, moet ook B zeggen. Als kind van een jaar of elf was ik zo consequent om na het verzoek van de huisarts om A te zeggen dit in verband met een lichte keel-aan- doening ook de B te noemen. De dokter wilde kennelijk wat vriende lijks terugdoen en zond me in plaats van naar de apotheker op visite bij een vage man. die z'n leven wijdde ean. het psychisch rechtzetten van moeilijke kinderen. De man woonde niet in Schiedam, maar had er wel belangen. Zijn kleurige neus stelde de op kalmerende toon pratende mond in de schaduw. Het was een enge man. Behalve het uiterlijk van deze geestes-schaver is me de aanleiding tot al dit ongemak goed bijgebleven. Wie A zegt moet ook B zeggen. Als autorijdend Schiedam als vervolg op de A van auto de B van beleefdheid, beheersing en beveiliging in het oog blijft houden, hoeft er geen dokter aan te pas te komen en dan worden er een massa moeilijkheden voor komen. Afgesproken? Geboren: Maart je, d v A M van der hinden, B H M Jösthövel; Fcm- my, d v L Huizer en F Bos: Johanna M L d v J G Schaap en P M L Lans bergen: Cornells z v F P Slingerland en E van der Stelt; Gerda, d v K Bastiaans en G H den Hond: Fer- dinant C z v F C M Verhoeekx en L Heijster. OE) ROTTERDAMSE- SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL vrijdag 23, zaterdag 24 zondag 25 nov«mb«r 8 uur EEN KANS OP DE HEMEL Blijspel van Albert Humoo Regie: Peter Holland Ina v. Faasren, Marianne v. Waveren, Ann Hasekatnp, Firn Dikkers, Adolf Rljkens, Peter Holland, John Leddy. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en S.15 uur: Het meisje van de rivier (18 Jr). MONOFOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: BengazL (14 Jr). Apotheek: Pa, F. H. Becker. St. Lldulnastr. 58, telel. 68364. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: schilderijen van Bram Bogart. Diversen: VOLKSGEBOUW. 8 uur: filmavond IvAO. MUSIS SACRUM, 8 uur: Toneelwed strijd met Utile Dulct. BK-laan 189. 8 uur: bijeenkomst Nieuwe Koers. IRENE. 8 uur: Toneelavond Wijkge- meente VI. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Het meisje van de rivier (18 Jr). MONOPOLE-TH3ATER, 2, 7 en 9 u.: Bengaal (14 Jr). Lldulnastr. 53, Apotheek: Fa. F. H. Backer St. telef. 68364. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: schilderijen van Bram Bogart. WIJKCENTRUM, 7 30—10 uur: Ma teriaal-expositie BB. Diversen: TXVOLI, 7 30 uur: Uitvoering OBK, MUSIS SACRUM, 8 uur: Pers.ver. Wilton, voordracht. VOLKSGEBOmv, 8 uur: huldiging bij ABC. De Nederlandse Handelmaatschap pij N.V. Labouchère en Co N .Ven de fa Heldring en Pierson stellen op vrijdag 30 november de inschrijving open op nominaal 13.666.800 niet royeerbare certificaten van gewone aandelen, in stukken van f 1.000 en jIOO aan toonder, in de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Sciedam tot de koers van 100 percent. De inschrijving staat uitsluitend open voor oude aandeelhouders in de verhouding van 1 nieuw op 1 oud aandeel. De nieuwe aandelen delen ton voile jn de resultaten van het boekjaar 1957 en volgende. Gezien de tot dusver in 1956 bereik te resultaten is de directie voorne mens over dit boekjaar een dividend voor te stellen, dat zeker gelijk zal gin aan het over 1955 gedeclareerde dividend van 14 pet. De investeringen m de periode 1346/'5S hebben bijna 1100.000,000 bedragen. De afschrij vingen in l946/'56 beliepen rond f 71.000.000. Uit de angstige spanning van het ogenblik willen wij geenszins extra munt slaan, zo zei de heer Engels, Hetgeen echter niet wegneemt dat het vooral nu nuttig en dus noodzakelijk moet w-orden geacht de morele weer baarheid van ons volk te bevorderen. Wij moeten het publiek er nog maals op wijzen dat de organisatie van de BB zo sterk en doeltreffend mogelijk moet zjjn, want beter een BB zonder oorlog, dan een oorlog zonder BB. Hij wenste ten slotte dat de expo sitie de resultaten van de wervings actie gunstig zal beïnvloeden. Bijzonder duidelijk is wel de af- deling, waar het instructiemate-1 riaal op verkleinde schaal staat op- gesteld. Men ziet hoe het bij dé redding van een door bominslag getrofen huls toegaat. Alle werk tuigen, zoals houwelen, ladders, schopen en brancards zijn volgens de werkelijkheid gemaakt. Luguber zijn de geëxposeerde bom men en granaten, waarmee op wel zeer plastische manier wordt ge toond welke gevaarlijke projectielen ons leven in gevaar kunnen brengen. Door middel van maquettes, sche ma's en organisatieborden krjjgt men een alleszins goede indruk van de omvang van het hele BB-apparaat. Portofoons, snijbranders, brancards en andere reddingbenodigdheden ver volmaken het beeld dat de BB de bezoeker op de meest heldere manier wenst te gven. Zij is daar ten volle in geslaagd. Vanavond komt Nieuwe Koers weer ?S?e5; °P de Bur£- Knappertla an 189. De heer L. Harteveld zal spre ken over de belde wereldoorlogen 1914'18 en 1940'45. Aanvang 8 uur. Wim v. d. Gijp, de midvoor van Spata te Dordrecht, die al enige tijd sukkelt met een knieblessure, zal voorlopig niet meer kunnen voetbal len. V. d. Gijp wordt opgenomen In de Cornells Vroege-stichting te Al- blasserdam. Hij zal waarschijnlijk donderdag worden geopereerd. Zijn broer Cor v. d. Gijp heeft ver leden jaar in dezelfde inrichting een soortgelijke, geslaagde operatie on dergaan. Verwacht wordt, dat Wim straks ook weer binnen de lijnen zal De wervingsactie van de Dienst Bescherming Bevolkmg in de wij ken Nieuwland en Schiedam-Zuid bevat o.m. de volgende program mapunten: DONDERDAG 22 november: Propaganda-avond in het Wijk centrum, Dr. Wibautplein, waarop doel en opzet der BB uiteen wordt gezet en twee films zullen worden gedraaid; ZATERDAG 24 november: Blus demonstraties in Nieuwland. Om 2.30 uur op het perkeerterretn aan het Dr. Wibautplein, om 3 en 3.45 uur achter het Wijkcentrum. Er zal worden gewerkt met de inzet- spuit en de dieselspuit. VOORTS in Schledam-Zuid soortgelijke demonstraties, om 3 en 3.30 uur' aan de Groenelaan, om 4 uur op de Willemskade, en om half vjjf aan de Voorhaven hoek Lekstraat-Hoofdstraat. IN DE WEEK van 26 november tot 1 december zullen ten slotte noodwachters uit de wijken Nieuwland en Schiedam-Zuid huis aan huis folders uitreiken, die voorzien zijn van een ant woordkaart. Deze kaart zal dan enige dagen later worden afge haald. Op deze wijze hoopt men honderden Inwoners, vrouwen zo wel als mannen, te kunnen bewe gen tot de noodwacht toe te tre den. De opbrengst van de TJW-bazaar was 1.650. Het geld is bestemd voor het bejaardenwerk van deze organl satie. De de ge- Reflex-teams hebben van vijf gespeelde wedstrijden twee wonnen, twee gelijk gespeeld en een verloren. Reflex 2 versloeg Hagero met 100. De Rotterdamse tegenstander was nergens. Tuytel, Foet en Meijer be haalden dit succes. Shell 4 en Reflex 3 speelden met 6—5 gelijk. Reflex kwam op het nip pertje gelijk door het dubbelspel te winnen. De Graaf noteerde drie pun ten. Pol haalde een punt, terwijl De Wilt een nul op het rekest kreeg. Allan 5 speelde met 55 gelijk tegen Reflex 4. Het was het eerste verliespunt voor de Vlaardingers. Tuijtel won als invaller twee maal, v. d. Pols en du Chatenier leder een maal. Reflex 5 verloor met 73 van PVA 2. Hoogerwerf won twee maal, v. d. Pols sr. een maal, terwijl De Ronde drie maal verloor. Reflex 6 won met S2 van Nassau- kade 1. Boddeman bleef ongeslagen, terwijl v. d. Akker en Giphart elk twee maal wonnen. In het eerste half uur van de wedstrijd Blauw Wit '51—Schiedam 2ag het er niet naar uit, dat de thuisclub met 135 zou winnen. Dat had zelfs een sensationeel verloop. Door goede doelpunten van P. Bogaers en mej. J. Carrière namen de roodzwarten met 02 de lei ding. Die vreugde was echter van korte duur, want in tweede opstel ling sneed de Biauw Wit-aanval als koek door de Schiedam- verdediging. Op een te Schiedam gehouden streekvergadering van de Kappers- bond (voor werkgevers) sprak de heer J. Huis, bondssecretaris van het Amsterdamse hoofdbestuur maandagavond zijn ernstige onge rustheid uit over de toestand in het kappersbedrijf. Hij achtte de situatie die ontstaan is, nadat het ministerie van. Economische Za ken verhoging van de tarieven had verboden, kritiek. De heer Huis zette uitvoerig uit een op welke wijze de adviezen, die In '54 ten aanzien van de tarieven werden gegeven, zijn nagevolgd. Ge bleken is, aldus de heer Huis, dat slechts tachtig procent van de kap perspatroon die adviezen hebben na gevolgd. Ondanks het feit dat de lonen stij gen kunnen wij dit Jaar de tarieven niet verhogen. Ook de kosten voor het levensonderhoud worden groter. Huurverhoging en de inwerking treding van de wet Suurhoff zullen Was op de Londense auto tentoonstelling een klein wa gentje te zien met de zeer on-Engelse luchtgekoelde twee- taktmotor, nu is er weer een voor de dag gekomen. Het is de XJnicar, ditmaal niet, zoals de Berkely, een racewagentje, maar een geslo ten model. De Vnicar is bestemd voor twee volwassenen en twee kin deren. Hij is een schepping van Laurence Bond, de man, die in Engeland al een zeer licht wagentje laat lopen, de Bonds Minicar. Hij wordt ge fabriceerd door S. E. Opper man te Boreham. Wood. De British Anzani motor is een tweecillnder met een in houd van 322 cc. De maximum snelheid zou tegen de honderd kilometer lopen en het ver bruik moet minder dan 1:13 zijn. Het koetswerk is van fiberglas en de wagen heeft onafhankelijke vering. In Engeland, is de prijs 399 pond, ofwel vierduizend gulden, inclusief de omzetbelasting. Er waren, slechts drie minuten no dig om de stand in evenwicht te brengen. Maar in derde opstelling kwamen onze stadgenoten terug. Door H. Verschoor werd opnieuw de leiding genomen. (23). De Dordte- naren voelden hierna blijkbaar, dat zij uit een ander vaatje moesten gaan tappen om te voorkomen, dat de achterstand groter zou worden. Zij zorgden heel snel voor 33 en daarna gaven zij de roodzwarten geen schijn van kans meer. Tot de rust liepen zij uit tot 73 en na de thee tot 83. H. Verschoor kreeg daarna de kans tot 84 op te halen, maar onmiddellijk daarop volgde het 9e Dordtse doelpunt. Nog eenmaal kwam Schiedam terug met een verre treffer van J. v. d. Tuuk (9—5). De resterende speeltijd was Blauw Wit ongenaakbaar. Met nog vier doelpunten demonstreerde het wel heel duidelijk zijn groot over wicht. ODI had heel wat moeite met Vriendenschaar 2, maar slaagde er toch in de bezoekers met 5—3 er on der te houden. Schiedam 2 keerde met een 14-overwinning op Trek vogels 3 huiswaarts. Succes 2 ver sloeg Trekvogels 4 met nog grotere cijfers <93). De Succes-jeugdploeg deed het nog beter door van Sper wers 2 met 9—2 te winnen. De adspi- ranten noteerden de volgende uitsla gen: Succes aSpangen a 07, Schiedam aSperwers c 0—1 en Succes bSpangen d 31. Het ziet er naar uit dat te Schiedam een hevige sinterkla- zenconcurrentie gaat ontstaan. Zoals bekend organiseert de Schiedamse Middenstands Cen trale de zogenaamde officiële in- toch op woensdag 21 november. De Sint komt dan omstreeks twee uur te Schiedam aan. Maar zal hij als officiële kindervriend wor den aanvaard Die kans lijkt ons gering, gezien het feit dat er diezelfde woens dagmiddag een tweede kinder vriend zal arriveren. In de tijd rond 5 december is dat niet zo'n gek verschijnsel, Er lopen er dan nog heel wat meer door elke stad. Maar om op de officiële intocht datum al meteen met twee Sinten te beginnen.. Een groot textielmagazijn aan de Hoogstraat heeft namelijk eveneens op woensdagmiddag een kinderfeest georganiseerd, waar aan duizenden Schiedammertjes volgens de laatste berichten zul len deelnemen. In het Passage Theater vinden 's middags twee voorstellingen (om 130 en 4.30 uur) plaats met het circus Elle boog, Aangezien ons wordt mee gedeeld dat de kinderen al In het bezit van een toegangskaart zijn, betekent dat hoogstwaarschijnlijk dat het gevolg van de meer off- ciéle Sint aardig zal zijn uitge dund in vergelijking met andere jaren. We durven geen stelling te ne men in deze geschiedenis. Maar we vinden het toch wel heel jam mer dat nog voor de verjaardag van Smt-Nicolaas al een strijd is ontbrand tussen een organisatie en een groot magazijn om de gunst van argeloze kindertjes Meer dan 60.000 huizen zijn ver nield door een tyfoon in Zuid-Viet- nam, een week geleden. In de ongeveer tien jaar, dat ik het werk van de in Delft geboren, jonge schilder Bram van den Boogaert af en toe op de tentoonstel lingen tegenkwam, te beginnen bij waarschijnlijk zijn eerste expo sitie in een kunsthandel aan de Wijnhaven in zijn geboortestad, heb ik gedacht: deze jongeman is een zoeker, een ontdekkingsreiziger. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur: sleutelbos. Te bevragen bij de vinders: vul penhouder, Suttorp, Nieuwstraat 13b: schuifmaat, v. d. Wijngaard. Prof. Kamerling Onneslaan 125b; snoer met stekkers, J. v. Dongen. Am. v. Solmsstraat 25a; armband, J, de Wit, Nieuwsticht midden 14; bedrag aan geld, v. d. Horst, Celsius- straat 28a; armband, P. Krullaars, Oostsingel 73; kinderportemonnaie, J. v. Wijk, Am. v. Solmsstraat 22a; herenportemonnaie, mevr. Ahrend, Rembrandtlaan 6a; portemonnaie, W. Haasbroek, café Atlantic, Ru bensplein; legertas met inhoud, v. Wely, Kersenlaan 3, Kethel; zeildoe ken tas met inhoud, v. d. Broek, v, Smaleveltstraat 37a; 2 etuis, schooi en prentenboekje. Lokken, Broers- vest 36; naambordje, L. Lotman, C. Reindersstraab 30a; dekzeil, W. Ver steeg, Nwe, Haven 301b; damesregen- cape, J. Bosch, Alb. Cuypstraat 12b; kinderhandschoen (L), D. v. Berk, L, Haven 97; herenhoed F, Oomen, v. Marumstraat 26a; rood-groen ge blokte ceintuur, J, Huigen, Tuinlaan 32; damespantalon, v, Ejk, Zwarte- waalsestraat 56a; padvindersriem, v. Unen, v. Swindenstraat 60a; jon genspet, A. v. Tuin, v. 't Hoffplein 5a; 'rode dameshoed, Groenewegen, Korte Singelstraat 13; lp. bruine gekleurde kinderwantjes, E. Wenink, Houtstraat 3; 1 p. bruine kinder wantjes, D. de Jong, Wattstraat 38b; grijze kindershawl, A. J. v. Dijk, v. Smaleveltstraat 4a; geruite shawl, v. Koppel, Molensingel 27, Kethel; gryze wollen handschoen (R), P. Vlinder, Boerhaavelaan 47a; 1 zwar te glacé dameshandschoen (R>, Pel, Bote.rstraat 7; herenhoed, W. neveid, Anth. Muijsstraat 35. Bin- Maar lk was eft nooit zeker van of hij het eigene wel zou vinden en wanneer zijn werk bij een volgende expositie weer veranderd bleek te zijn en ik nieuwe invloeden van anderen opmerkte bleef ik onzeker. Talent heeft Van den Boogaert, of Bogart zoals hij zich nu in Parijs noemt, zonder de minste twijfel. Hij is echt een schilder, maar hij schijnt my wel erg onvast van artistieke persoonlijkheid. Op grond van deze overwegingen wil lk behoedzaam blijven over Bogarts nieuwe tentoonstelling, bij het actieve Cultureel Contact Cen trum in de Lange Kerkstraat te Schiedam thans te zien. Of hij in dit Parijse werk zich zelf nu werkelijk gevonden, „geraakt" heeft, of dat hij weer door anderen op een nieuw spoor gekomen is, weet ik niet en het. werk geeft daarover geen uitsluitsel. Er zijn verscheidene mooie schilderijen bi) maar ook uit gesproken zwakke en ais geheel over tuigt mij deze expositie niet. In ieder geval geeft Bogart zijn on zekerheden nu gevat in een uitings vorm. die in zeker zin van de on zekerheid uitgaat. Het is vrijwel let terlijk, een tastende schilderwijze. Gedefinieerde vormen, schema's van compositie, weloverwogen ontmoetin gen van kleurvlakken of lijnen, dat alles blijft achterwege. Wat in de plaats komt is een kunst „in staat van geboorte". Met dikke, plastisch gemaakte verf. met klodders, slierten, heuvels en dalen, afdruip-richels ontstaan er schilde ringen. die men ook reliefs kan noe men Hoe wonderlijk dat ook moge klinken, men zou deze abstracties kunnen opvatten als het tegendeel van abstract, het schilderij wordt een geheel zelfstandig, concreet iets. Uitgaande, .zoals gesteld, van een onzekerheid, van een chaos van im pulsen. een schemering van kleur, een oceaan van vloeiende verf, komt het schilderij omhoog als een eilar.d, uit zee opgestuwd door een vulkaan. Wanneer het scheppingsproces voor bij is. de creatie „afgekoeld", bliift iets over wat men met gelijke rech ten volstrekt zinloos en zinvol kan heten. Het is zinvol voor zover men er de creatie in kan navoelen, voor zover de kleur en de substantie van de vprf zo gebruikt zjln dat het resul taat schilderkunstig boeit. In meerdere schilderijen van Bogart is dat het geval, door de ge voeligheid van modellee en kleur, de ritmische, levendige aanzet. Maar andere doeken blijven toch wel ver achter, de bouw is niet volgehouden, niet afgemaakt, toevals-effecten hin deren. 3o laat deze expositie ge mengde indrukken na. PIERRE JANSSEN Maandagnacht is bij het Maasplein in Zwijndrecht de 32-jarige A. van 't Hoff uit Zwijndrecht .te water ge raakt en verdronken. Het slachtoffer viel bij het verlaten van een zand- schip van de loopplank. Waarschijn lijk is Van 't H. met zijn hoofd op een hardvoorwerp gevallen. Hoewel hij spoedig uit het water gehaald kon worden, baatte kunst matige ademhaling niet meer. Zoals wij al berichtten zal St«- Nicolaas woensdagmiddag, rechts- streeks vanault Spanje, in Schie dam aankomen. Hij zal omstreeks half twee bij het Hoofd voet aan land zetten. Omstreeks kwart voor twee woensdagmiddag vertrekt de stoet van het Hoofd om de volgende route door de stad te nemen; Hoofdstraat, W. Brouwerstraat, Groenelaan. Willemskade, Stadhou derslaan, W. de Zwijgerlaan, School straat, Nieuwe Haven, Oranjestraat, G. Verboonstraat, Broersvest, Lange Kekstraat, stadhuis. Daar vindt de officiële ontvangst plaats van Sint-Nicolaas door bur gemeester mr. J. W. Peek, die vanaf het bordes van het stadhuis een toe spraak zal houden. (Geluidsverster kers word enaangebracht) Om ongeveer kwart over vier zet de stoet van de kindervriend zich weer in beweging om via Korte Dam. Dam. Vlaardingerstraat, Vlaardin- gerdijk, P. J. Troelstralaan, Dr. Wi bautplein, Troelstralaan, Rembrandt laan, W, Frankelandsestraat, Nieuwe Haven, hotel BeUersbergen te berei ken, waar Slnt-Nlcolaas zijn intrek zal nemen. Voor de vele lieve kinderen in onze stad zal de goede Sint op zaterdag I december nog een extra-rijtoer maken. Vertrek *s middags half drie uit hotel Beijerbergen. Route; Vlaardin gerstraat, Dam, Korte Dam, gehele Hoogstraat, Broersvest, Singel, PKO- laan, Boerhaavelaan, Rotterdamse- dijk, Koemarkt, G. Verboonstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, School straat, Nassaulaan, Gem. ziekenhuis, r.-k. ziekenhuis. Penninglaan, Aleida- straat, Van Beverenstraat, Fabrl- straat, St. Lidulnastraat, Nieuwe Ha ven en Beijerbergen. De patiënten in de ziekenhuizen zullen voor zover mogelijk dus ook kunnen genieten van de Sinterklaasstoet. het inkomen van de kapper beïn vloeden, zo vervolgde hij. De welvaart waarin sommige kap pers verkeren noemde spreker slechts een schijn-welvaart. Hij waar schuwde met klem tegen al te grote investeringen in deze onstabiele tij den. Voorts verzekerde hij de leden uit Vlaardingen, Maassluis. Schie dam, Rotterdam, Delft en Maasland dat de bond zijn uiterste krachten zal inspannen om in '57 de grootst mogelijke resultaten tot stand te brengen. „Zusterorganisaties hebben ons weliswaar in de steek gelaten, maar wanneer wij ons hecht aaneen slui ten zal een oplossing voor deze ern stige toestand zeker worden gevon den," zo zei de heer Huis. Vangstberichten van dinsdagmor gen: VI 78 50 k; V) 203 35 k; VI 205 51 k; VI 206 8 k VI 29 9 k; VI 97 80 k (kanaal): VI 115 40 k; VI 196 17 k; VI 71 17 k; VI 83 25 k; VI 50 45 k; VI 65 nog 35 netten; VI 56 180 (kanaal) VI 132 45 k. Prijzen van dinsdagmorgen: Volle haring: 42.70—44.80; Steurharing 30.4038.60; IJleharing 32.4033.40. De resultaten van Intiem '55 in de afgelopen week zijn wel aan de ma tige kant geweest. Dat is de verwach- tin geweest wegens het wel zeer zwa re programma. Het eerst heeft hier op een uitzondering gemaakt door een keurige 7—3-overwmning te be halen op Pigee. Geert Ytsma won al z'n partijen en Rolf Post wist twee partijen In winst om te zetten. Het tweede team was vrij en het nog ongeslagen derde team moest op bezoek bij het eveneens nog onge slagen Callenburg 1. Met grote cij fers verloor het derde van deze toch wel zeer sterke tegenstanders. Deze zege voor Callenburg was ver diend, maar geflatteerd. Alleen N. Assenberg wist een party te win nen. Het vierde team. kon wegens de grote duisternis, die vrijdag avond in Vlaardingen heerste niet spelen. Het vijfde team was op bezoek by Sunlight 3 en leed een nederlaag evenals het zevende team, dat de gast was van URL 2. Evenals bij vorige wedstrijden van deze twee teams ontbrak het hier niet aan vechtlust, maar wel aan routine. Ten slotte speelde het zesde team tegen het achtste team en dit werd een 64-overwinning voor de eer ste. Hieruit blijkt wei dat er door het zesde tmfwyp mfwyp mfwyp m het achtste behoorlijk tegenstand is geboden. Dit is de eerste overwin ning voor het zesde team. waar nog wen enkele aan toegevoegd zullen worden. Verder herinneren we de lueden er aan dat ln de week 16 nov. idee. de clubavond niet op dins dag- maar op donderdagavond valt. L>«. Feiten en cijfers De Nederlandse oogst van gladiolen la in verband met de abnormale weersomstandigheden ln het afge lopen seizoen sterk tegengevallen. Hel is nog onzeker, of alle orders, die in portefeuille zijn, kunnen worden uit gevoerd, omdat de voorraad door deze slechte oogst veel geringer is dan ln normale jaren. De prijzen zijn als gevolg van dit kleinere aanbod veel hoger dan in 1955. Voor de kleinere soorten be draagt de stijging 25 percent en voor de grotere soorten zelfs 50 tot 100 percent. In de grote maten is van bepaalde soorten hele maal geen voorraad. Hoe de financiële re sultaten zullen zijn. valt op het ogenblik nog niet te zeggen, omdat het nog niet zeker is, of de gestegen prijs voldoende com pensatie zal vormen voor de kleinere hoeveelheid. Hogere produktle. Het algemeen in dexcijfer voor de gemiddelde dag- produktie bedroeg in september 163 tegen 147 in augustus. Schroot. De Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap heeft het schroot-aankoopbureau van de KSG toestemming gegeven 60 80 duizend ton schroot extra in de Ver enigde Staten aan te kopen. Minder dividend. De Handelsonder neming NV voorheen G. C. T. van Dorp en Co.. een in hoofdzaak in In donesië werkende maatschappij, stelt over 1855 een dividend van 6 (v. J 7i) percent voor. BI'.M in Indonesië. Ir. L, E. J. Brouwer, lid van het presidium van de Raad van Beheer van de Bataafse Petroleum Maatschappij en directeur van de Shell heeft zaterdag in Dja karta verklaard, dat de BPM van plan is een bedrag van 55 miljoen dollar te investeren in de Tandjong- olievelden op Borneo, BRAM BOGART aan schilderen atelier. B(j een vuurgevecht op Cyprus zijn vier Britse soldaten gewond en is een negenjarige Grieks-Cyprioti sche jongen om hefc leven gekomen. Ongeveer 250 Javaanse rebellen hebben opnieuw aanvallen uitgevoerd op dorpen bij Bandoeng. Elf dorps bewoners werden gedood, drie ge wond, terwij! 215 huizen in brand werden gestoken. Minder gespaard. De spaarbank aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond hebben in oktober terugbe- o ^Ifl8 lnl!iQea en ontvangen ƒ74,2 miljoen. Bij de bankspaar- banken werd f 1,7 miljoen meer te rugbetaald dan ingelegd. DIT JAAR is het tien jaar geleden, dat een groep Waldenzenjongeren in de noordelijke Alpendalen van Italië een stukje grond kocht. Dit werd het begin van het Jeugddorp AGAPE, zoals het nu is. Kortgeleden kwam het internatio nale comité van AGAPE bijeen om het werk van het afgelopen jaar te bespreken en het nieuwe program 1957 vast te stellen, samen met de directeur, de Italiaanse jeugdpredi- kant ds. Tullio Vmay. Duizenden jongeren uit vele lan den werden het afgelopen jaar als gast ontvangen. De vaste gemeen schap van 24 jongelui, had alles doordacht en voorbereid. Als nieuw werkproject werd een bibliotheek en kantoorruimte gebouwd. Daarnaast was er het uitgesproken evangelisa tiewerk (in de valleien), het sociale werk, de studiekampen en conferen ties. Een kamp, dat als onderwerp had: *De verantwoordelijkheid van de kerk t.a.v. het probleem der onder ontwikkelde gebieden.' had een grote menigte jongeren uit veertien lan den bijeengebracht Op de terugblik oj> 1956 volgde het project 1957. Het nieuwe thema is: 'Wij en da rooms-katholieken', uiter aard een brandend probleem in Italië én daarbuiten. Het is verbazingwekkend welk een vlucht de arbeid van AGAPE geno men heeft. Ook in 1957 worden weer vele jongeren verwacht in werk- of conferentiekampen. Duizenden uit de wereldwijde Oecumene ontvingen hier een nieuwe visie op eigen leven, op hun kerk en daardoor op de wereld. Wika Jac. Roos, die namens het Jeugddcpartement van de Wereld raad van Kerken zitting heeft ln het Internationale comité, kon aan de staf een bedrag overhandigen namens de Nederlandse vrienden van AGAPE.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1