in de morgen 99 hij Schiedamse Gevoelig stuk met 'n gestileerd realisme Vita Nova nam nieuw bedritf in gebruik Kans op herstel van SW tegen KFC Zaterdagmiddagciubs gaan tweede helft in JANSSE Alle clubs treden aan... als koning Winter wil! Opleidingsschool bij plan uitbreiding gemeenteziekenhuis Kolpabad is uitverkocht Nappa handschoenen 9.95 Elftallen voor zondag Korfbal op bet week-einde WF op de proef Uit Eet dagboek van de politie Eerste paal fa. Melchers Het Vrije Volk Programma res.-elftallen Bijeenkomsten Vrouwenbond Schakels9 voor Cult. Kring C. BOERMAN VOORZITTER PvdA AFD. SCHIEDAM chiedammers onderelkaar De grootste krant van Nederland Scliaakuitslagen GEVONDEN Wisselkoersen LAGER KNVB-VOETBAL Burgerlijke Stand HET VBIJE VOLK VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 Regisseur Ton Lutz heeft in zijn regie van het stuk „Een kruid in de morgen" van de jonge Vlaamse schrijver Hugo Claus, dat het Rotterdams Toneel gisteravond voor de Schie damse Kunstkring in het Passage Theater opvoerde, een ant woord gegeven op de vraag: Wat is dit voor een stuk? HAKKERT hoogstraat^ GITAREN met wol gevoerd Herenmodemagazij n Broersvest 56 De Schiedamse zaterdagmiddagclubs gaan met het program ma voor a.s. zaterdag de tweede helft van de competitie itv waarmee zij dus aan de return-wedstrijden toe zijn; Bij het overzien van de tot op heden bereikte resultaten is er voldoende reden om aan de tweede ronde met optimisme te beginnen. s> De gisteren in het Volksgebouw gehouden jaarvergadering van afdeling Schiedam van de PvdA heeft enkele wijzigingen gebracht in de samenstelling van het bestuur, waarbij wel een heel bijzondere, nl. de vervanging van voorzitter Sabel op diens eigen verzoek en op voorstel van het bestuur, door ir. C, Boer man. De voorzitter had de vergadering geopend, o.m. met de op merking, dat in het licht der grote gebeurtenissen zo'n jaar vergadering van geringe betekenis zou kunnen worden. Maar het blijft toch belangrijk, een blik terug te werpen over wat verricht is en te beraadslagen over de wachtende taak. Geslaagde St.-Nicolaas-inkopen voor de heren Herenmodes Dijkshoorn opticien W&. St" LMUlDaStr" PAGINA 4 Jn 1910 Kwam het ook so vroeg." Terwijl de oude man wat laatste broodkruimpj as voor de éenden strooide, fceek hij wat triest naar het ijs op de Swammerdamsingel. „Vroe ger had ik er wel lol in," vervolgde hij en in gedachten sag hij hem'als jongeman pootje-over door de bocht van de ijsbaan suizen. Het kostte ook deze tachtiger tueinig moeite zich de taferelen uit lang-vérstreken tijden te herinneren. „Toen kraakte dit ook nog niet.." en de grijsaard wees op z'n ééns feilloos dienstdoende knieën, en glim lachteEen berustende glimlach met iets van spijt. Jk had nou liever het hele jaar zomer maar ja, emigre ren is ook niet alles." Hij had stellig de voor- en nadelen van een warmer land'tegen elkaar afgewogen was tot de plezierige ontdekking gekomen, dat Schiedam nog zo gek niet was. Even nam hij de pijp uit de mond en wees met het rookgerei naar de nog fragiele schotsen. ,,Maar toen was het gewoon vroeg winter, tegenwoor dig knoeien ze maar raak met die atomen en dat komt er nou van...." De voor hel grootste deel antieke ge- üachtengang was niet immuun ge bleven voor meer moderne invloeden. Hij deed z'n pijp terug en stopte het brood-papiertje in 'z'n jaszak. „Afijn, ze knoeien maar, m'n klein zoon krijgt een paar Noren met Sint- Nicolaas, dan heejt hij er ten minste plezier van." Na een korte groet liep 'de man verder, zich verheugend op het verraste gezicht van z'n klein zoon op 5 december. Een eend pikte het laatste stukje brood weg en wag gelde het ijs op. Daarna gleed ze het koude water in: zolang dat er nog is heeft een eend geen last van de vroege winter. Advertentie LM. Het is een toneelspel in de trant van Tennessee "Williams, een navran te, hypergevoelige beschrijving van een zonderling milieu. Ton Lutz heeft zijn opvatting met een bewonderens waardige strengheid vorm gegeven en consequent naar het soort gestyleerd realisme gestreefd, dat „Het glazen speelgoed" en het andere werk van de Amerikaan kenmerkt. „Een bruid in de morgen" bleek op die wijze zeer goed te spelen, maar er was een belangrijk bezwaar. De na druk werd niet erg gelegd op de con flicten tussen de drie vrouwen, die in het stuk een rol spelen: Andrea, Hil da en de moeder var» Andrea. 'Zij be streden elkaar ten felste in „sterke spelscènes", zij overschreeuwden zich zelf en de anderen in neurastheni sche koppigheid en „Een bruid in de FeUenoord (thuis tegen NAC) doel: Onderstal; achter: Kerkum en Kooien; midden: Steenbergen, v. d. Hoek en Osterholt; voor: Den Bley- ker, Bak, v. d. Gijp, Schouten en Moulyn. NAC: doel: Goedhart; achter: Mi- chielsen en Kuijs; midden v. d. Ho ven, Lussenburg en Storimans; voor: Overbeeke, v. d. Braak, Canjels, Luy- ten en Vergouwen. Sparta (uit tegen Elinkwijk): doel: Van Dijk; achter; Visser en Schop; midden: Verbeek, De Kon'ng en Ver hoeven; voor; Van Ede, Bosselaar, Benningshof, Geel en v. d. Waai. SVV (thuis tegen KFC); doel: Kou wen: achter: Van Dijk en Meerwijk; midden: Hekman, Wink en v. d. Oever: voor: Van Pelt, Van Schijn- del, Könemann, De Lange en Hun- tink. HDVS (uit tegen Stormvogels) doel: Van Diest: achter: v. d. Sloot en Mommers; midden: Schenk, Rijke en Broeders; voor: v. d. Burg. v. d. Tuyn, v. d. Gevei, Mansbergen en Zaai. terisch ontwortelden. Men kan, wanneer men het stuk leest, ook tot de conclusie komen, dat een regisseur aan de andere kant had kunnen beginnen. Het stuk geeft, vol gens die opvatting, een op de spits gedreven voorbeeld van afscheid van de jeugd, van verzoening of niet ver zoening met de werkelijkheid van de volwassenen. De incestueuze of bijna incestueuze verhouding tussen broer Thomas en zuster Andrea wordt zo geredeneerd symbool voor de saam horigheid in een zelf geschapen we reld van fantastische kinderlijkheid. De moeder symboliseert de realiteit; de vader het ellendige resultaat van volharden in de kinderdroom. Voortreffelijk Ton Lutz heeft zijn opvatting voor treffelijk verdedigd, maar hij is, naar onze smaak, in enkele details zeker te ver gegaan. De jongen (overtui gend gespeeld door Hans Croiset) is niet achteriyk: hij moet zelfs mooi en aantrekkelijk zijn. Het leek ons, dat de regisseur hem te nadrukkelijk tot een houterige stumper had ge maakt. Ook uit de kleding bleek, naar onze smaak te duidelijk, zijn realis tische opvatting. Maar overigens niets dan lof. Het was bewonderenswaardig wat Ton Lutz met de acteurs had gedaan. Hans Croiset speelde zijn rol con sequent en aannemelijk. Ina van Faassen maakte van het zusje Andrea een meisje met jonge wildheid, Coba Kelling speelde de rol van moeder scherp en doordacht. Het zielige, naar een man snakkende meisje Hilda werd treffend vertolkt door Henny Orri, Ton Lutz zelf was als vader zeer overtuigend, In een fraai driedelig decor van de architect H. P. D. van Ginkel werd de voorstelling gegeven. Het was een belangwekkende voorstelling van een belangwekkend stuk. A. K. Advertentie LM. TELEFOON 67949 Als de vorst het beoefenen van veldsporten toelaat, bestaat er voor de korfballers alle kans om een flinke buit binnen te halen. Om te beginnen gaat ODI op be zoek bij Oranje Wit, waarvan op 22 september met 6—3 werd gewonnen. Het verschil zal nu niet zo groot zijn, maar we nemen aan, dat onze stad genoten weer aan het langste eind zuilen trekken. Schiedam verloor op 16 september met 73 van Sperwers, maar in de thuiswedstrijd die voor zondag op het programma staat, zien we de roodzwarten een betere prestatie le veren. Een puntenverdeling ligt naar ons gevoel binnen het bereik. Succes trekt naar Rotterdam om De Zwaluwen partij te geven. Dit treffen kan niet anders dan in een zege voor de biauwwitten eindigen. Voor de reserveteams staan op het programma; Het Zuiden 7Schie dam 2, Rozenburg 6Succes 2, ODI 3—Rozenburg, Kwiek 3—ODI 4 en jeugd Sperwers 2Succes en voor de adspiranten Succes a—Charlois a, Schiedam aOSCR c en Succes b Ons Huis c. In de eerste klasse A van de Rot terdamse afdeling van de KNVB vindt zondag een interessante Schie damse ontmoeting plaats. SFC, kop loper in deze afdeling, bindt de strijd aan tegen Wilton-Fyenoord, dat de derde plaats bezet. Het belooft een spannend duel te worden. Het Amerikaanse bureau voor volkstellingen schatte de bevolking van de VS op 1 oktober op 168512.000 zielen. Dat betekent een bevolkings aanwas van 283.000 zielen sinds 1 september en van 2.865.000 sinds 1 oktober 1955. De heer J. T., sorteur uit Alphen a.d. Rijn heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit zijn kleedkast bij de Verenigde Glasfabrieken een porte feuille met 15 is gestolen. De politie werd er gisteren op attent gemaakt, dat al geruime tijd bij de zakkenfabriek aan de Over- schieseweg een auto onbeheerd was achtergelaten. Na onderzoek bleek de auto (merk Ford Consul) afkomstig te zijn uit Den Haag, waar het voer tuig in de nacht van 19 op 20 novem ber werd gestolen. Vanmorgen heeft de heer J. Meiehers, directeur van de gelijkna mige distilleerderij en likeurstokerij „De olifant" de eerste paal geslagen voor het nieuwe kantoorgebouw aan de Burgem. Honnerlage Greteiaan. Er zullen negentien betonpalen van achttien meter lengte de grond in gaan. voor de fundamenten van dit twee verdiepingen hoge gebouw. Beneden zal een dienstwoning ko men alsmede archiefruimte en ver warmingsinstallatie. De bovenste ver dieping zal geheel voor het kantoor in beslag worden genomen. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de oudste firmant van de firma en leden van de directie. Het kantoor is ontworpen door architect H. Nefkens, uitvoerder is de firma Borranl. Advertentie I.M. TEMCO Het nieuwe bedrijf van de N.V. Steen- en Offsetdrukkerij „Vita Nova" is donderdagmiddag door de burgemeester van Schiedam, mr. J, W. Peek, in gebruik genomen. Vele aanwezigen, onder wie de wethouder van gemeentewerken de heer Th. J. L, van den Berg, wa ren getuige van deze officiële daad. De president-commissaris van „Vita Nova", de heer C. Hoenderkamp, sprak een welkomstwoord uit. Hjj Het programma voor de - reserve elftallen van SVV" en Kermes-DVS voor a.s. zondag is als volgt: Stormvogels 2—SVV 2, SVV 3 ADO 3, H-DVS 2—VSV 2, Sparta 3 H-PVS 3, H-DVS 4—VOC 2. De Vrouwenbond van het NVV, afdeling Schiedam, heeft voor de komende feestdagen de volgende bij eenkomsten belegd: DONDERDAG 29 november Sin terklaas-avond in het Volksgebouw. Aan het programma werken Willem van lependaal en natuurlijk ook Sinterklaas mee. Men wordt verzocht een surprise mee te nemen (waarde niet boven 0..50), Aanvang 8 uur. Op DONDERDAG 20 december is er een ochtend-Kerstbijeenkomst in het Volksgebouw, waar H. Oosterhuis zal spreken. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door mevr. E. Meyer- v. d. Velde. Na de pauze volgt de opvoering door eigen leden van het spel „De wereld wacht" Aanvang 's morgens 10 uur. Donderdagavond zal dezelfde Kerst- bijeenkomst worden gehouden; spreekster is dan echter de bonds- voorzitster, mevr. P. Kranenburg- Klein. Niettegenstaande de aanval van „Koning Winter" is het zeker dat het betaalde voetbal a.s, zondag onverstoord zal doordraaien. Voor Schiedam betekent dit, dat SVV aan de Bos rand het Koogse KFC zalontvangen. Hermes DVS gaat naar IJmuiden om zijn leiderspositie tegen Stormvogels te verdedi gen. Het ligt volkomen in het onzekere wat de kansen voor onze stad genoten zulfen zijn. Te duidelijk is tot op heden gebleken, dat onze prominenten m deze competitie voor elke duimbreedte grond zich alle mogelijke krachtsinspanning moeten getroosten. Op 1 december wordt in de Stads gehoorzaal één van Herman Heijer- mans' meesterlijke stukken uitge voerd. Het Nederlands Toneelgezel schap geeft dan een voorstelling van Schakels. Het is een volksvoorstelling onder auspiciën van dc stichting Culturele Kring. De 75-jarige en jubilerende Johan Elsensohn speelt de hoofdrol in dit stuk. Hoewel „Schakels" al een halve eeuw oud is, is het niet verouderd. Het is het verhaal van Pancras Duif. een oud-arbeider, die onder zijn lei ding de ketting- en ankerfabriek „De Schakel" tot bloei bracht. Hij wil gaan hertrouwen met zijn huishoud ster. Dat brengt zijn kinderen, aie hun erfdeel zien aangetast, in op stand. De oude fnan wordt in een net van intrigues gespannen door zijn. kinderen geknoopt. Heijermans heeft er een sterk stuk van gemaakt, dat vooral bloeit door de rake dialogen. HBSS is, na een aarzelende start, de tweede plaats doorgedrongen. Het Vlaardingse HVO houdt onze stadgenoten nog van de bovenste Plaats ai. PPSC heeft zich in dezelfde afdeling op de vierde plaats genes teld en staat twee punten op zijn Plaatselijke rivaal HE4S achter. In de tweede klas van de Rotterdamse afdeling gaat GTB fier aan kop. Ge- hen bovenstaande resultaten valt GSS wel uit de toom. Uit vijf wed- Radio-Beiroet heeft bekendge- maakt, dat de burgerluchtvaart met «gang yan zondag overdag weer ge- eruiK mag maken van de Syrische vliegvelden. strijden wisten onze stadgenoten slechts twee punten te behalen, "hetgeen de onderste plaats in 2B ten gevolge heeft gehad. PPSC kan zaterdag zijn positie verterken door de uitwedtrijd tegen RAS tot een goed einde te brengen. Ook HBSS zal moeten waken tegen Semper Altius geen fout te maken. In eigen omgeving moet dit mogelijk zijn. In de Rotterdamse afdeling krijgt GTB de Goudswaardse Boys op be zoek, hetgeen voor de Schiedammers weer volle winst moet opleveren. GSS gaat bij DOS '32 op bezoek. Een gunstig resultaat kan het einde van het hekkesluiterschap zijn. Hoofdzakelijk geldt dit voor onze rood-groenen. Alhoewel er nog geen reden voor ongerustheid bestaat, wordt het geduid van de supporters- schare die wacht op een gunstige wending van de rood-groene presta ties, toch wel erg op de proef gesteld. Ook de wedstrijd voor zondag zal onze stadgenoten handen vol werk geven. KFO won in successie de laat ste drie wedstrijden, waarbij vooral de laatste overtuigende zege op HVC opviel. Vooral het Koogse verdedi- gingsblok, waarin de oud-SW'er Wim v. d. Horst is opgenomen, laat her haaldelijk van zich spreken. De SVV- formatie is voor zondag weer iets ge wijzigd. Joop Meerwijk viert zijn come-back, waardoor v. d. Oever naar de linkshalfplaats is verhuisd. Jan van Schijndel is zodoende weer in de aanvalsiinie opgenomen, alhoe. wel zijn taak wel zal bestaan om achter de viermansvoorhoede te ope reren. Indien SW dezelfde vorm kan ontplooien als In de eerste helft van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hilversum j.1. zondag, is deze wed strijd beslist niet kansloos. Niettegenstaande het geringe pun tenverlies van onze plaatselijke kop loper Hermes DVS begint het zich duidelijker af te tekenen, dat de aan vallen van de directe concurrenten op de leidersplaats steeds heftiger worden. Bovendien zijn de biauw witten in de laatste wedstrijden wat minder overtuigd opgetreden, het geen al met ai directe aanwijzingen zijn om de vuisten eens extra samen te knijpen. Tegenstander Stormvogels is nog niet tot opvallende wapenfei ten gekomen, doch van de zeven ge speelde wedstrijden ging er slechts één verloren en speelde het er vijf gelijk. De IJmuidenaren beschikken over een snelle, hard werkende ploeg met een stugge verdediging. Met le ring uit de wedstrijden tegen For- tuna en RCH zullen onze stadgenoten met tempo hun spel aan de Vogels moeten opdringen. Wij rekenen op winst! herinnerde aan de plannen die tot verwerkelijking van dit bedrijf heb ben geleid. Hoewel men aanvanke lijk niet het plan had om in Schie dam een nieuw bedrijf te vestigen is men daar later op terug gekomen. De heer- Hoenderkamp prees in zijn toespraak vooral het personeel, de architect en zijn medewerkers als mede allen, die bi) de bouw van dit bedrijf hebben meegeholpen. Hierna zette een der directeuren, de heer A L. v. d. Water, in het kort groei en ontwikkeling van „Vita Nova" uiteen. In juni 1948 kregen de pannen tot uitbreiding ai vaste vorm, hoewel eerst eind vorig jaar de eer ste paai aan de Nieuwpoortweg de grond inging. De bestaande offset drukkerij aan de Bakkerstraat bleek meer en meer te klein te zijn, vooral door de steeds toenemende groei van het bedrijf. Er kwamen veie afdelin gen bij en in 1953 vond een reorgani satie plaats. In oktober van dat jaar werd ook de lithografie-afdeling in gebruik genomen. Het jaar 1954 besteedde men. voornamelijk aan de kwaliteits verbetering. En toen viel ook de be slissing dat men in Schiedam zou blijven, waar aan de Nieuwpoortweg geschikte bouwgrond was gevonden. Na deze uiteenzetting stelde dc burgemeester met een druk op de knop de twee-kleuren offsetpers in beweging, waarmee hij de fabriek officieel In gebruik stelde. In zün Inleidend woord noemde de burge meester de uitbreiding van Schie damse industrie van vitaal belang. De secretaris bracht 'n uitvoerig jaar verslag uit. waaruit o.a. bleek, dat in dit drukke verkiezingsjaar het le dental steeg van 1090 tót 1181. De penningmeester gaf een fin. verslag aan de hand van de verstrekte cij fers. De fin. commissie had de reke ning in orde bevonden, waarna zon der opmerkingen beide verslagen door een keuze uit onze kwaliteitsartikelen HOOGSTRAAT 93 De zaak naar Uw smaak Voor de huishoudelijke wintercom petitie gespeelde wedstrijden van. het Zwarte Paard luidden de uitslagen: Groep A: J. HenkelmanJ. Schenk 10. A. de BruynH. v. d. Kraan M. Groep B: J. van MourikC. Groe- neweg 1—0, P. v. d. KraanJ. van Toledp 10, A. v. d. VeenJ. Zwart afgebroken; J. Groeneweg—C. van Meerendonk 10, A. RamA. H. v. d. Wal 0—1. Percentagewedstrijd: W. Kerkhoff H. M. Offerman 1—0. Tc bevragen aan liet hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 en 26 uur: rubberlaars: spaaraegels. Te bevragen bij de vinders: kleine zwarte hond. De Jong, Dr. De Visserlaan 55 (na 18 uur>; aanzuigstuk van stofzui ger. G. Hodes Spoorbaanstr. 26: pakje thee, R. Jansen, Becrammlng 55, Over- schte; knijverzak. De Bruin, Th. a Kem- ptsstraat 42; zwarte stoffen dameshand schoenen, G. v, d. Werf, Dr. Wlbautplein 117; etui met sleutels. Th. Witberg. L. Nieuwstr. lib; aansteker. Vincent, Wil lem de Zwijgerlaan 13; ring met sleutels, v. d. Pas, W, Brouwerstr. 29; bril in koker. Schipper, Kotterdamsedijk 285a; zwarte vulpen, D. Peek, J, v. Avennestr. 55a; ring met sleutels, F. Ingelse, Jac. Catslaan 18; wit klsdertasje, W. Zwanen burg, Vlaardingerdijk 105; plastic kin derportemonnee en bedrag aan geld, B. Rozenberg, Tulniaan 86; doosje incfc ta felmessen, A. Meerbeek, Polderweg 118, Kethcl; broche, Noorlander, Cort v. d. Llndenlaan 18; bedelkettlng. mevr. Voor end. P. Potterstr. 24b; blauw kinder wantje. J. Wijzenbroek, Boylestr. 29a; blauw kinderjasje, G. Mulder, Bellstr. 5f; lp. bruine herenschoenen, Catoen. Eendrachtstr. 4; Jongenspet. A. de Veth, St. Lidulnastr. 57b; zwart glacé dames handschoen (1.), B. Hekkema, Slacht- huislaan lb; padvlndstersmutsje, A. v* Gogh, v, Marumstr. 24b; zwarte sok, Reijken. Groenelaan 16; .zwart kinder laarsje (1.), Heidentrijk, Marconistraat 55a: blauw-wltte gymschoen, N. Piuijm, Brugmanstraat 32b; bruine pet. Spaar bank, Lange Haven 80: 1 p. bruine da mespantoffels, Bregman, Scbiedamseweg 57; gekleurde zijden shawl, C. Hofman. Maasdamsestraat 18b. 22 NOVEMBER Engels pond 10,604—10,61 Amerik. dollar 3,8213,831 Franse frank 1,07924—1.08024 Belgische frank 7.598—7,601 Zwitserse frank 86,7586,80 Zweedse kroon 73,56473,614 Duitse mark 90,6290,67 Deense kroon 54,804—54,854 Noorse kroon 53,144—53,194 Zwitserland (vrij) 89,354—89,404 Canada 3,9743,971 Italiaanse lire 60,46460,514 Japanse dollar 3,7743,771 Turkse dollar 3,8013,803 Volgens het te Ankara verschij nende blad Son Posta hebben vijftien Buigaren, onder wie vijf studenten, in Turkije asiel gevraagd. Indien koning winter enige mildheid wil betrachten, komen onze lagere KNVB-clubs alle dit weekeinde weer binnen de lijnen. Excelsior *20 en DHS mogen op eigen bodem de clubkleuren verdedigen in wedstrijden, waarin op winst gespeeld kan worden. SVDPW, DRZ, Schiedam en Mar- tinit krijgen moeilijke uitwedstrijden, waarbij in het bijzonder de belang stelling uitgaat naar Mavtinit, dat zondag jl. tegen LMO zo gehavend uit de strijd kwam. Na de overwinning van afgelopen zondag is Excelsior in de bovenste Geboren: Anthonis, d v J van As sen en P C van He'nten; Henrica, d v W P de Veld en M H Peters; Wil lem, z v F Wiese en H Oranje; Ma ria A d v J de Kok en A Verschuren; Jan, z v N Klein en M van. der Eük: Mar ja d v G Klein en W S Ketting; Peter, z v M Eising en D Wassink, Overleden: J C Krul, 59 j; J van Buren, 62 j; D C Verpoorte, 80 j. EEN VAN DE ZEER belangrijke aspecten die naar voren komen bij bet plan tot verbouwing en vernieuwing van het Gemeentezieken huis is wel de opleidingsschool voor verpleegsters, welke geprojec teerd is bij het bestaande zusterhuis. Indien de bouw van deze school verwezenlijkt zal worden zal dat kunnen betekenen dat leer ling-verpleegsters, di®nog geen achttien jaar zijn en dus nog niet in een ziekenhuis mogen werken, toch reeds een zekere kennis van de verpleging kunnen opdoen. Voorheen op dit ogenblik dus bestond deze opleiding er ook al, maar men beschikt nog niet over een af deling die los staat van het zieken huis als zodanig. Het voordeel van een dergelijke afdeling ligt hierin dat de bouw van deze school eventueel voor rang zou kunnen krijgen bij de bouw van de andere nieuwe delen, zoals deze in de al besproken „bouwfasen zijn gepland. In het bestaande plan komt de bouw van zulk een school in de derde fase terecht, wat betekent dat Schie dam eerst over ciréa zes jaar de be schikking zou krijgen over een oplei dingsschool. Maar aangezien er geen enkele stoornis zou optreden wanneer men al eerder met bouwen zou be ginnen is dit bovenstaande misschien een punt van overweging bü de ver werkelijking van het plan, dat overi gens zeer ingenieus is opgemaakt. Wij zullen er binnenkort een ver dere beschouwing over geven. Meisjes van circa zestien jaar kunnen dan een twee- of eenjarige cursus dat hangt van hun leef tijd af volgen. En het is vooral voor de jonge leerling-verpleegsters, die zonder erg veel ervaring al in het ziekenhuis terecht komen, van belang dat zij op de een of andere wijze een sfeer van vertouwdheid aantreffen. Ook deze meisjes zouden in de ver- pleegstersschooi kunnen worden op- gevangen waar die sfeer dan te vin den is. De jongeren ontvangen theo retische en praktische lessen, en ook algemene vorming. "Vooral dit laatste zal de volle aandacht krijgen. Het ligt in de bedoeling een dag cursus te houden voor de jonge meisjes, die van deze cursus alleen maar profijt kunnen trekken. Ook is het de bedoeling dat de leerling verpleegsters hun verdere opleiding in de schoqol zullen krijgen. Op onze vraag of er geen moeilijk heden betreffende personeelstekort kunnen ontstaan zodra het zieken huis over een grotere verplegings- capaciteit zal beschikken meende de geneesheer-directeur dr. J. H. van den Berg dat het animo om ver pleegster te worden daarbij een be langrijke zal zal gaan spelen. Het ziekenhuis heeft nu drie maal zoveel verpleegsters in dienst dan vlak na de oorlog. Bij uitbreiding van het aantal bedden (tot 300) zal men de beschikking moeten hebben over 150 ver pleegsters. Er zijn er nu 115 in dienst. helft van de ranglijst terechtgeko men. Een stimulans om zich ten koste van het Rotterdamse Coal, dat lager geklasseerd staat, omhoog te werken. Het ongeslagen DHS krijgt Siod op bezoek. Met deze tegenstander zullen onze stadgenoten ernstig re kening moeten houden, omdat de minder gunstige plaats van Siod te wijten is aan het geringe aantal ge speelde wedstrijden. SVDPW gaat naar 's-Gravenzartde om de club met die naam te ontmoe ten. Het wordt de strijd van de voor laatste (SVDPW) tegen het op de tweede plaats staande 's-Graven- zande, dat deze plaats fel zal ver dedigen. DRZ, dat nog niet tot opvallende prestaties is kunnen komen krijgt de reis naar Naaldwijk te ondernemen. Ook hier liggen de Schiedamse kaar ten niet onkwetsbaar. Schiedam staat voor de taak zich na de nederlaag tegen DDC tegen Dubbeldam te herstellen. Willen onze stadgenoten in de kopgroep mee gaan tellen, dan moet uit deze wedstrijd de grootst mogelijke winst gehaald worden. Ten slotte Martirüt. De uiterst nuttige overwinning op LMO ji. zon dag heeft een donkere schaduw ach tergelaten. De Rotterdammers ble ken slechte verliezers en zij ontzagen zich niet om ten koste van ernstige blessures aan Schiedamse zijde tot winst te komen. De Schiedammers zitten nu met de gevolgen, waardoor het elftal sterk is benadeeld. Hopelijk slaat Martinit zich krachtig door deze moeilijkheden heen, en zal het on gehavend uit de strijd tegen Rockan- je. maar met beide punten, naar Schiedam terugkeren. werden goedgekeurd en de samen stellers dank gezegd voor hun werk. In de financiële commissie werd A. de Visser, die aan de beurt van af treden was, vervangen door A. Lede- boer. Bij de bestuursverkiezing werd meegedeeld, dat P. B, Brand en P. Spruit zich niet herkiesbaar stelden. Het bestuur stelde voor tot hun op volgers te benoemen: W. Westerbeek en P. Tüsen, de laatste kandidaat gesteld door de afdeling „Nieuwe Koers". In de vacature veroorzaakt door het heengaan van Sabel, werd J. J. Bleze gekozen. Óver het besluit van de voorzitter om af te treden, werd spijt uitge drukt, maar de heer Sabel zette uit een, hoe dit moest worden gezien. Het voornemen, om heen te gaan, had hij reeds vorige jaren doen blij ken. Veel functies op één persoon verenigen, is wel eens nuttig, maar ook bezwaarlijk en kan naar buiten de indruk wekken, dat de Partij een tekort aan geschikte krachten zou hebben. Bü acclamatie is tot de voorzitters wijziging besloten. De overige be stuursleden; A. Bakker, seciv, M. Eising, penningmeester; mr. J. C. v. WoerkomWitte; mej. N. Groene- wegen en A. M. v. d. Wel werden herkozen. Besloten werd voor het Gewestbe- stuur te kandideren: mr. H. B. En gelsman en J, J, Bieze; voor de par tijraad: Engelsman en Sabel. De afgetreden voorzitter heeft woorden van dank gesproken tot de heren Spruit en Brand. De laatste heeft als administrateur en leider van de „distributiedienst" vji. bü de verkiezingsacties, heel belangrijke diensten aan de afdeling bewezen. De secretaris sprak, als één van de oude garde, een afscheidswoord tot de afgetreden voorzitter, die zija taak verdienstelijk heeft vervuld, maar op andere posten gelukkig zijn krachten nog in dienst der beweging wil en kan blijven stellen. De heer Boerman, die de voorzit tershamer had overgenomen, dankte aan het slot voor het voorlopig In hem gestelde vertrouwen, dat hjj wil trachten niet ie beschamen. Hij sloot de in een prettige sfeer gehou den vergadering met een beroep op de tot hulp in staat zijnde leden. Advertentie LM, "voor «en vlotte fcrll Sl U8uln,i!r«»t 1 7*1. 67649 Sehltdam' HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Het Kolpabad is voor de wed strijden van zaterdagavond nu reeds uitverkocht. Donderdag morgen ging de kassa open en in de loop van de dag kwam het vast te staan, dat de nationale zwemwedstrijden in een uitver kocht huis zullen plaatsvinden. Donderdagavond waren er nog slechts enkele staanplaatsen over. De opbrengst van deze zwemavond is bestemd voor hulp aan Hongarije. Ten gevolge van het breken van een liftkabel zün in een steenkolen- mün te Rutten in Stiermarken (Oos tenrijk) vier münwerkers om het leven gekomen. "VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur Rock around the clock {14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.- De gouden berg (14 jr). Apotheek: Teh toonstellingen* CULTUREEL CONTACT CENTRUM 10—5 uur: schilderijen van Bram Bogart. WIJKCENTRUM, 7.3010 uur: Ma teriaal-expositie BB. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9 15 arotJnd the clock (14 i*r), MONOPOLE-THEATER, 3, 5. 7 en Q uur; De gouden berg (14 Jr). Apotheek: Fa„- ,F". ^-Backer, st' Lidulnastr. 38. telef, 68364. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: schilderijen van Bram Bogart. Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: Onder Ons. feestavond. ARCADE. 8 uur: Cabarctver. Euphonla, uitvoering. IRENE. 8 uur: CJMV-vergadering. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Het rijstmelaje. 2 7 en 9.30 uur (18 Jr), CAPITOL: Het geheim van de zwarte tent. 2. 7 en 8.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Het trottoir. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur Ivanhoe. Vrijdag 5.30. 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: Nacht der verschrik king. 2. 7 en 9.30 uur (14 Jr). HARMONIE: Het splnneweb. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). LUM.IÈREHet kind v-n een ander. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Kruispunt Bhowanl. 2.1S, 7 __en 9.30 uur (14 jr). LUXOR: De dood van een wielrijder. 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Het geheim van de vijf graven. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). PRINSES: Middernachtzone. 2.15 7 en 9.30 uur (13 jr). REX: De koningin der veedieven. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De man die teveel wist. 215. 7 cn 9.30 uur (14 jr). t VENSTER: Les enfants du paradis. 1.30 en 8 uur {18 jr). VICTORIA: Ivanhoe. Vrijdag 2 7 en 9.15 uur (14 Jr).

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1