Op Sint-Nicolaas - prof. Oud 70 jaar Onbehagen in de SFIO Weer nieuwe zwemrecords in Melbourne Londen en Parijs buigen voor VN Kleinere klassen mogelijk - Spreeuivenpraat Als een vreemde vis Bakkersoorlog in Apeldoorn Hamsteren ging ten koste van cle spaarbank Radio-Sint heeft 't druk Jacht op Kocsis en op Puskas Oostenrijk uit en thuis voor Ned. elftal Drie resoluties van de Internationale aarom zou u bij Poppenkast: persiflage-opera Mr. Cals verwacht: Hardwick gaat j trainen bij KNVB Voedseiuitreiking in Hongarije stopgezet Ds. IC S. G. Zijlstra als koopvaardij- predikant HET VRIJE VOLK DINSDAG 4 DECEMBER 1956 PAGINA f. Jas lenig de pakken neerzitten t PERUTZ PËROMNIA-25 De enige gouden medaille, die er gisteren op zwemgebied te verdienen viel, is naar de Australische estafetteploeg 4 maal 200 meter vrije slag gegaan. Het zilver was voor de Amerikanen en het brons voor de Russen. De tijd van de Australiërs, 8.23,6, betekende een nieuw wereldrecord (en uiteraard een Olympisch record). Hilversum I Op Hilersum I heeft hij tn het programma 'Voor VARA tevreden Hilversum II LUISTERTIPS Schulte-Coppi leiden in Brusselse Zesdaagse 1 In de fles 2 Als pap. 3 Droog uit de hand! igè Kost voor het Kind! Waarborg Dit schrijven zou als titel kunnen dra gen: Noodkreet van een RTM-man." Deze regel is het begin van een brief, die een lezer uit Rot terdam ons heeft ge stuurd. Een belang wekkende brief, waar voor ik graag de aan dacht zou willen vra gen en waarbij ten lotte enkele kant tekeningen zeker op B~, hun plaats zijn. De RTM-man schrijft o.m.: Omdat ik bij de RTM werk en a us betrokken ben bij het wel en wee van de maatschappij, lees ik de stuk ken dte over de RTM in de kranten zijn verschenen natuurlijk van A tot Z. Tot op heden heb ik eigenlijk nog niets anders kunnen lezen dan af brekende kritiek, en. wanneer het aan de brave burgers lag, dan braken ze alles zover af dat er van de tram niets meer over bleef. U weet nu. dat er enkele tramlij nen zijn afgekeurd, zodat het ver voer per bus gaat. Voor dit vervoer wordt o.a. door mij en mijn collega's gezorgd, Maar hebben de critici wel eens nagedacht wat dit voor ons be tekent? Ik denk van niet. Neem u nu eens zo'n dienst in de Hoeksche Waard. Wij weten dan al van tevoren wat ons te wachten staat: gekankeren „geklier" toten met, tegen ons, de chauffeurs. En dat, terwijl wij ons best doen om de mensen die meestal naar huis gaan) zo vlot mogelijk weg te krijgen. Wanneer deze mensen thuis zijn gekomen, kankeren ze misschien nog wel even na, maar daarna kruipen ze achter een bord eten, achter de krant of itt een diepe fauteuil bij de haard. En die chauffeur stuurt ver der in nacht en ontij, weer of geen weer. Over wegen of blubberpaden, in hagel en sneeuwjachten. Ga maar eens kijken, bijv. in de buurten van Govdsiuaard wanneer het donker wordt. Dan. kunt u zien met welke moeilijkheden wij te kampen hebben. Schelden en kankeren tegen de mensen van de tram. die hun uiterste best doen om al deze passa giers te vervoeren, helpt mets. En tot die mensen reken tk alle chauf feurs, controleurs en chefs, kortom allen die in de buitendienst zitten. Het enige wat men met dit gekan ker bereikt is. dat ons leven' wordt vergald". Pieter wil het in zijn commentaar niet hebben over de moeilijkheden, die bij de RTM tot bepaalde wijzigin gen hebben geleid. Over die proble men heeft u op andere plaatsen in deze krant sl genoeg kunnen lezen. Maar over de menselijke achtergrond die deze RTM-man naar voren brengt, wil toch wel graag iets zeg gen. Nog heel wat mensen hebben de (niet al te prettige! neiging om de moeilijkheden, die zij bij een dienst verrichting menen te ondervinden, te wijten aan de „kleine man", die deze dienstverrichting moet verzorgen. Heeft men bijv. kritiek op een be paalde dienstregeling van een open baar vervoermiddel, dan gebeurt het niet zelden, dat de buschauffeur of de conducteur die kritiek heeft te slikken. Wordt van ..hogerhand" een maatregel voorgeschreven, die de en keling mogelijk niet zint, dan heeft de man. die voor de uitvoering van zo'n maatregel moet zorgen, het kwaad te verduren. Zo ook hier! De RTM schakelt in de Hoeksche Waard om van tram- naar busbedrijf, 't Is logisch, dat dit m het begin allerlei moeilijkheden op levert. 'tKan best zijn, dat er een heleboel wensen overblijven, 't Is heel wel mogelijk, dat er te weinig bussen zijn, zodat de passagiers onderweg nauwelijks kans op vervoer krijgen. Maar ik kan me toch levendig voor stellen, dat gekanker en gescheld van onbeheerste mensen zo'n chauffeur toch mijlen ver de keel gaat uithan gen. Natuurlijk doet zo'n man zijn best otn zoveel mogelijk passagiers te ver voeren. Wanneer hij dit op de een of andere manier zou saboteren, zou hij een onmens zijn. Immers, nie mand heeft er welbehagen in. wan neer mensen langs de kant van de weg moeten blijven staan. En ook voor een chauffeur is het niet ple- irig, wanneer zijn vervoermiddel meer dan vol is. Kijk naar die verafgelegen dorpjes in zo'n polder: Goudswaard enz..!" Pieter kan daar wel een beetje over oerdelen Verscheidene malen heb ik gebruik moeten maken van de laat ste RTM-verbindmg naar Rotter dam. Omdat er weinig passagiers waren, liet men dan de tram ver vallen en een bus rijden. Ik heb bij die gelegenheid vlak achter de chauf feurs gezeten. En ik had respect voor de deskundige manier, waarop deze mensen in die doolhof van smalle bochtige dijken en kronkelende dorpsstraten de weg wisten te vin den. Regen, sneeuw en storm zijn in een vlakke polder altijd erger dan in de grote stad, waar men bovendien nog een veel betere verlichting heeft. Pieter heeft oor voor een dergelijke hartekreet. Ik begrijp de moeilijk heden, die het pubhek in bepaalde omstandigheden kan ondervinden, maar het gaat toch waarlijk niet op om een goed deel van dat onbehagen af te wentelen op de schouders van de man, die zijn best doet om aües nog zo vlot mogelijk te laten verlo pen. En tot slot: Pieter schreef laatst een stukje over een misverstand, waardoor bij kapper Van der Hove van de Bergweg per ongeluk een ver- keerde jas was meegenomen. Na ons oproepje is dje jas weer veilig bij de (verheugde) eigenares is teruggeko men. Wij stellen het op prijs dtt in de spreeuwenpraat te kunnen ver melden Aanbod Het deed ons plezier weer rele aan biedingen. te noteren: een ligstoel (be stemd) van E. uit de Zegenstraat: een tweepersoons spiraal en twee stoelen (bestemd) van De R. uit de Nijverheid straat een tweepersoons ledikant met bed (bestemd) van A. uit de Dirk Hoff- straat, WIJ ontvingen een kinderbedje van M. van de Dordtschelaan en een wieg van De K. uit de Boogschutter straat. De nog steeds welkome kachels ontvingen wtf van Van H. van de Rleder- laan. twee stuks van Van E. te Maasdam en van Van P. te Hendrik Ido Ambacht, Vondst Mevr. C. M. Stok, Uitweg 36, woensdag middag in één van de warenhuizen een rode damesportemonnale; in Florines la Ugt een Noorse rechter want, kleuren terra, blauw en wit, op de Gerdeslaweg gevonden; Corrle Mulder. Plantagewas 8a, donderdag op de hoek Willem Kloosstraat-Noordeinde. een rood geruit tasje; C. Bot, Zeisstraat 25c, be gin november in de omgeving van de Dordtselaan een klnderportemon- n a i e met inhoud; F. Berkenpas, Eben Haezerstraat 29b, vrijdagochtend op de hoek Wolpha ertsbocht-Plein weg bos e I e ti t e l Dierenrijk Wie zag een zwart poesje met witte borst en wit puntje aan de staart? Het is weggelopen bij de tam. Kenters. Malle- etraat 11. De lam. Brouwer. Van Oesten- destraat 5b. zoekt een goed tehuis voor een Jong poesje. Ook de fam.Ile Van der perk. Hudsonstraat 243e, zoekt een goed onderdak voor hun grijs-witte kater. Hij Is zindelijk en lief voor kir deren. (Van onze parlementsredacteur) Prof. mr. F. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie _en van de Tweede-Kamer-fractie van deze partij, be hoort tot die minder gelukkige Nederlanders, die hun verjaardag met Smt-Nicolaas gemeen hebben. Morgen gebeurt dat voor de zeven tigste maal. PROF. P. J. OUD lil Apeldoorn is een bakkersoorlog ontbrand. Twee bakkers hebben vorige week bekendgemaakt dat zij het brood in het vervolg vijf rent goedkoper zouden gaan leveren. Als reactie daarop hebben de overige bakkers, waarvan de meesten samen werken in de Coöperatieve Centrale Bakkerij 'De Haim' aangekondigd, dat zij nu het brood tien cent goed koper leveren. Bovendien zullen deze bakkers in verscheidene zaken de banketbakkers- produkten tegen sterk gereduceerde prijzen verkrijgbaar stellen. De samenwerkende bakkers hebben deze tegenactie ingezet na overleg met de drie werknemersorganisaties. Advertentie LM. Weet U dar» niet dat U met demeuwp, supersnelle Pcrut7-Peromma-25 ook nü haarscherpe, heldere foto smaakt Zon- of flitslichtde Perutz-Peromnia-25 g:eeft altijd een mooie doortekenins. Flits op m 1 meter afstand, op 2 meter, op S... het maakt niet uit' Een film die het U onder alle omstandigheden gemakkelijk maakt. En vooral nü. in het "donkere" jaar- Ketu' Zelf*» 'n de eenvoudigste box' Te belichten als 2So Din by daglicht als 30o Dm by kunstlicht Of U flitst of niiitV Tt(jmm«r 1 ondtr.d» snelle Nflmsl CEfF MVT ST. MICOLAAS ECft PERUTZ-FILM ERBIJ I De hamsteraankopen in november zijn kennelijk ten koste gegaan van de besparingen in Nederland. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag en bij de spaarbank te Rotterdam, is voor het eerst sinds lange tijd meer geld opgenomen van de boekjes dan er op gestort werd. In Den Haag verminderde het spaartegoed met ƒ3.1 miljoen (vorig jaar werd 1.3 miljoen méér inge legd. Bij de spaarbank te Rotterdam nam het spaartegoed af met 2.6 mil joen. Zowel door zijn optreden als minis ter van Financiën m het tweede mi- nistene-Colijn van 1933 tot 1937 en door zijn rol in de naoorlogse po litiek, is de heer Oud een veelomstre den figuur geworden. Dat neemt ech ter niet weg, dat hij als parlementa riër een grote staat van dienst heeft, en dat hij de publieke zaak voorts o.a. als burgemeester van Rotterdam van 1938 tot 1952 met een onder breking van vier jaren wegens ont slag door de Duitse bezetter en tijdens een jarenlang voorzitterschap van de Vereniging 'van Nederlandse Gemeenten, met overtuiging heeft behartigd. Ook is hij een uriek ken ner zowel van onze parlementaire geschiedenis als van het constitutio nele recht en het gemeenterecht. Op al deze terreinen heeft hi) gezagheb bende standaardwerken gepubliceerd. Prof. Oud heeft zich door zijn loopbaan als een geboren politicus doen kennen. Direct na de bevrijding behoorde 1 prof. Oud tot die vrijzinnige democra ten. die meededen aan de oprichting van de Partij van de Arbeid. Voor wat prof. Oud betreft, bleek dat ech ter op een vergissing te berusten. Als parlementair leider van de WD heeft prof. Oud zich meer en meer doen kennen als conservatief politicus. Sinds 1952 geldt prof. Oud als „lei der van de oppositie." Hij kan als zodanig op weinig constructieve re sultaten wijzen, maar hij weet zijn taak ongetwijfeld op vaak virtuoze wijze te vervullen. Na zijn aftreden als burgemeester van Rotterdam zag de heer Oud zjjn wetenschappelijke verdiensten er kend door een benoeming tot buiten gewoon hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool van Rotterdam. In de Franse socialistische partij heerst op zijn zachtst gezegd een groot gevoel van onbehagen over het besluit van de Socialistische Inter nationale in Kopenhagen, waarbij het Brits-Frans optreden op voorstel van de Labourleider Gaitskell werd afgewezen. Gaat de Internationale op deze weg voort, zo kan men horen beweren, dan zet zij het mes op haar eigen keel. De Franse partij neemt het de Britse zeer kwalijk, dat zij nooit is ingegaan op voorstellen om de be staande moeilijkheden onderling te bespreken. Gaitskell weigerde over de zaak te komen praten met het ar gument, dat het onderhoud zou uit lekken en dat hij dan in het open baar aan journalisten zou moeten antwoorden, dat de Franse en Britse partijen het niet eens zijn gewor den. Dit is thans echter des te dui delijker in Kopenhagen gebleken. Tot dusverre aldus leidende par tijkringen in Parijs is het van de algemene raad der Internationale een goede gewoonte geweest pas be sluiten te nemen wanneer eenstem migheid bestaat of wanneer tot het uiterste getracht is. die eenstemmig heid te bereiken. Die wil om de be staande tegenstellingen te overbrug gen was aanwezig in het bureau van de Internationale in Kopenhagen. Maar Gaitskell was naar Kopen hagen gekomen om tot iedere prjjs de Franse socialistische partij op de beklaagdenbank te krijgen en te laten veroordelen. Voor de per soonlijke motieven van Gaitskell en zyh verkiezingsoverwegingen hebben de andere voorstemmende partijen onvoldoende oog gehad, zo zegt men. Op uitnodiging van de Indone sische regering zal deze week een uit drie leden bestaande Australische parlementaire missie een driedaags bezoek aan Indonesië brengen. Hier wandelt een moderne vrouw, over een Parijse boulevard. Wij persoonlijk vin den dat ze er •hard' uitziet. Als we haar tegenkwamen, zouden wij hetzelfde gevoel hebben, dat ons eens m Artis bekroop, toen wij het aquarium bezich tigden en onverwacht een grote, vreemde vis voorbij- zwom. Een geheimzinnig ivezen uit een andere wereld. Een wezen, dat ons doet denken aan de verhalen van Ray Bradbury of George Orwell. Haar hoed dat moei ge goed begrijpen is geheel naar de mode. Maar voor óns ziet ze er uit. alsof ze bij de kapper zat te drogen, er genoeg van kreeg en met de appara tuur nog op het hoofd wegwan delde. Haar pakje is ontworpen door de Givenchybok geen kleine jongen. Maar de korte, in de schouders brede jacket doet ons denken waarom weten we niet precies aan de malle pakjes, die de Marsmannetjes dragen in onze verbeelding. De wijde, ronde kraag doet ons denken aan een duikerklok. Maar misschien doet het geheel u denken aan een lieve vrouw...? In de series van de 100 meter vlin derslag was de Amerikaanse Shelley Mann verreweg de snelste met haar 1.11,2, een nieuw Olympisch record. Atïe Voorbij is wereldrecordhoudster met 1.10.5. Een der belangrijkste zwemnum- mers. de 100 meter rugslag voor da iries, heeft al in de series (er is geen finale vandaag) tot enige nieuwe Olympische records geleid. In de eerste de beste serie snelde de Engelse Judy Grinham in grootse stjjl voor haar tegenstandsters uit en haar 1.13,1 betekende een verbetering van het Olympische record van Geer tje Wielema met 0,7 sec. Het nieuwe record heeft echter slechts weinige minuten standgehou den, want in de derde serie was het al weer een Engelse die op de Olym pische recorcllijst kwam: Margaret Edwards met 1.13,-. In de tweede serie was de Ameri kaanse Carin Cone de snelste ge weest met 1.13,9. Vandaag was het- de eerste dag van het wielrennen. In de sprintseries was de Fransman Rousseau de snel ste met 11,6 over de laatste 200 meter. Goede tijden maakten voorts de Australiër Ploog en de Italiaan Pe- senti (beiden resp. 11,8 resp. in de eerste en vierde serie). In het hockrytoernooi hebben India en Pakistan de finale bereikt. Het heeft India meer moeite gekost om door de halve finale te komen dan werd verwacht. Het versloeg Duits land met 10. De ruststand was 00. De Duitsers trokken vrijwel ale spelers terug in de verdediging. Het enige doelpunt werd gescoord in de zevende minuut van de tweede helft, door Udham Singh. In de andere halve finale won Pa kistan met 32 van Groot Brittan- nié. De ruststand was 3I. Sinds het hockey aan het Olympische program ma is toegevoegd (1928) heeft India steeds cle titel behaald. Ook in de finale tegen Pakistan wordt het als favoriet beschouwd. Bij het schermen hebben zich voor de finale-poule van de sabeléquipe- wedstnjden Hongarije en Polen reeds geklasseerd. In de eindronde van het waterpolotoernooi wonnen de Ver- (Vervolg van voorpagina) Minister Selwyn Lloyd werd voort durend door de oppositie uitgelachen, maar vooral toen hij opnieuw be weerde, dat Groot-Brittannië en Frankrijk de VN gedwongen hebben; een internationale troepenmacht op te richten; dat oeide regeringen de gehele wereld gealarmeerd hebben; dat zij de voorwaarden voor een duurzame regeling geschapen heb ben; dat de Brits-Franse actie niet alleen een einde gemaakt heeft aan een plaatselijke oorlog, maar ook een algemene oorlog in het Midden-Oos ten en misschien ook buiten het Mid den-Oosten heeft kunnen voorko men. De Sowjet-Unie heeft een neder laag geleden, zei de minister, maar zij probeert nu vat te krijgen op Syrië, om haar positie te herstellen. Deze eindeloze iawaaiscènes en de ironische opmerkingen, die door bei- de partijen gemaakt verden. hebben SINT-NICOLAAS is niet alleen een (bejaard) man, die in samenwerking met Zwarte Piet cadeautjes door schoorstenen werpt. In deze tijd glijdt hij ook hoogst persoonlijk langs vele antennes de huiskamer binnen. Zijn etheractiviteHcn zijn door de programmabladen naarstig geregistreerd: Vanmorgen op bezoek bij 'Kleutertje luister'. De'Bon te Trein' is vervangen door een 'Bonte-stoomboot-trem', waarin Peter Piekos 'die van hem' het een en ander onder de schoorsteen laat zeggen. Pauline Shepherd een Sinterklaasverrassing (van 18 jaar) is en de Skv- masters Smterklaassurpri- ses uitdelen. Voor vandaag vindt de Smt het daarmee welletjes, maar morgen duikt- hij met verdubbeld'e energie op in Hilversum, met zijn schim mel een éénmansestafette onderhoudend tussen beide zenders. Henk Meijer is in zijn nopjes. 'De VARA-speel- goedactie heeft belangrijk meer opgebracht dan an dere Jaren,' vertelde hij. 'We hadden dit resultaat niet verwacht. De gebeur tenissen in Hongarije zo verwachtten wij sou den wel een terugslag ge ven, maar het tegendeel is waar.' woensdagavond na het programma '60 axtraminu- ten voor boven de 60' maakt Henk Meijer de resultaten bekend van de actie, waar van kinderen van alle ge zindten in tehuizen en in stellingen zullen profite ren. de vrouw" de rijmknobbe! van Alexander Pola te hulp geroepen 'Kom maar bin nen' zeggen 's avonds om kwart voor zeven de kinde ren van het tehuis van het Leger des Beds aan de Maliebaan te Utrecht, waar de finale wordt gehouden van de VARA-speelgoed- actie.' Onmiddellijk daarna geeft de Smt er blijk van. dat hij houdt van 'Rijp en groen,' waarin wordt ver haald van de wonderlijke avonturen van een reporter op Sinterklaasavond. 'De legende van Sint- Nicolaas' om negen uur is, zo erkent de VARA zelf. een verhaal met een baard. Met die baard gaat de Sint vervolgens op be zoek in het Verzorgingshuis voor Ouden van Dagen te Amsterdam Op de andere zender is er om vier uur Smt-Nico- laasfeest in de Jordaan. Om tien voor half negen staat er een 'Staf achter de deur.' om negen uur is St.-Ni- colaas onderwerp van. een luchtig hoorspel. Donderdag om elf uur (KRO) finale van de Zon nebloem Smt-Nicolaasactie. Mmjon wijdt otn vijf uur (AVRO) drie kwartier aan staf. mijter, koek en mar sepein Met 'De nood van Sinter klaas' 's avonds om vijf over negen via dezelfde zender is de Goedheihg- man ten slotte schoorstenen en antennes moe. LEO RIEMENS be spreekt vanavond om vijf over zeven (AVRO) Tsjaj- kowski's opera 'Pique Dame', die op 7 december bij de Nederlandse Opera in première gaat. - IN HET PROGRAM MA van de KRO om vijf over half tien het Kwar tet m cis kl. t. op. 131 van Beethoven door het 'Ge- wandhausquartett. - AANSLUITEND daar op (om kwart over tien) 'Vesp,.rae Solennes de Confessore', een werk van Mozart voor soli, koor en orkest. Dit werk is in de plaats gekomen voor de cantate 'Les chants du Mort' van Jean Absil, die nog in de Radiogids staat vermeld. WOENSDAGMORGEN in het programma 'Voor de vrouw' de premiere van 'Wat zei meneer Ploks?' 'Poppenkast' - opera voor kamerorkest er. kleinkoor bij de NCRV. Muziek van Simon Pluister, georkes treerd door Harold Sham rock, uitgevoerd door Sham rocks Concertorchcstra en het Kleine Radiokoor, in gestudeerd o.l.v. Caret Laóut. Deze miniatuur 'persi flage-opera' bestaat uit dne taferelen, afwisselend voor orkest of koor met orkest. Bij deze onzichtbare pop penkast leek de muziek ons meer ballet dan opera. Duiden trouwens de titels dit niet aan: Polka - Bour- rée - Entr" Acte - Ballet - Gavotte - Musette - Gail- larde - Wals? Componist en bewerker geven blijk van vakkennis en een goed oor voor microfoontechniek. Wij waardeerden de talrijke goedgespeelde karakteris tieke soli van de blazers. Is deze poppenkast wer kelijk bedoeld als parodie? Mogen wij dan de verschil lende stijlen tan de com ponisten raden? Wij vullen alvast in Prokojjcw (ga votte), Tsjajkowski (Noten- krakencalsRossini fvoor het trio). De taak van het op klan ken of een enkel woord zingend koor was we! grap pig. met als klap op de vuurpijl een variatie op 'Hei 't was in de mei'. De uitvoering was over het algemeen genomen pit tig. Het leek ons iets ge rekt, omdat de delen af zonderlijk te veel herhalin gen bevatten, waardoor ze te lang werden. M V op zich zelf genomen weinig om het lijf. In werkelijkheid gaat het erom, welke houding de zogenaamde Suez- groep zal aannemen. ÏP'at doet Suezgroep? De Suezgroep in de conservatieve fractie bestaat uit ongeveer vijftig afgevaardigden, die sedert jaren eisen, dat de Britse regering ten aan zien van het Suez-kanaai en Egypte met veeï meer energie moet optre den. Deze groep moet nu besluiten, of zij bereid is, tegen haar eigen re gering te stemmen. De kern van deze groep omvat ongeveer twintige onverzoenlijke te genstanders van de regeringspolitiek. Tot nu toe behoefden zij nog geen besluit te nemen. Onder de nieuwe omstandigheden zal de groep zich donderdag mopten uiten, wanneer de regeringsverklaring in stemming komt. De Franse en Britse militairen in Port Saïd en ook diplomaten in Londen zyn er zeker van, dat de Brits-Franse evacuatie vóór Kerst mis voltooid zal zijn. In de Franse Nationale Vergade ring zal 18 december een debat over de rcgcringspolitick gehouden wor den. Minister Pineau zei, dat het te rugtrekken der Fransen een bewijs is, dat Engeland en Frankrijk de besluiten der VN eerbiedigen, „het geen niet gezegd kan worden van alle betrokken landen. Dit schept een toestand, die Frank rijk met voor onbepaalde tijd kan laten voortduren" De zes beginselen van de Veilig heidsraad va'n 13 oktober behelzen een vrije doorvaart in het Suez- kanaai voor ieder, eerbiediging der Egyptische soevereiniteit, beheer van het kanaal, los van iedere nationale politiek, vaststellen der tolgelden in overleg tussen Egypte en gebruikers, besteding van een redelijk deel der tolgelden voor verbetering en onder houd van het kanaal en ten slotte een regeling van mogelijke geschil len door arbitrage. Volgens de Londense Daily Mail, zijn d» rijkste voetbalclubs in Spanje en Italië op het ogenblik in een gi gantische strijd gewikkeld om de Hongaarse voetbalsterren Ferenc Pus kas en Sandor Kocsis een contract te doen ondertekenen Volgens het Engelse dagblad staat het thans vast, dat de beide Honga ren, die met hun club Honved op het ogenblik m Spanje zijn, niet naar Hongarije zuilen terugkeren, nu hun vrouwen uit het land ontvlucht zijn. Agenten van de Spaanse en Ita liaanse clubs zouden op het ogenblik mevrouw Puskas en mevrouw Kocsis proberen te bewerken door enorme bedragen te noemen, in de overtui ging, dat deze vrouwen bij het ne men van een beslissing grote invioed zullen hebben. Zoals men weet heeft de Hongaar se voetbalbond de voebaliers gelast naar Hongarije terug te keren. Via de FIFA willen de Hongaarse macht hebbers trachten hun transfers naar buitenlandse clubs onmogelijk te ma ken. enigde Staten met 43 van Duits land. Ruststand 11. Murray Rose, de zeventienjarige Australiër, heeft vrijwel zonder moeite de Olympische titel op de 400 meter vrije slag veroverd in de nieu we recordtijd van 4.27,3. De even eens zeventienjarige Japanner Yamanaka werd tweede in 4.30,4, Breen (Amerika) legde beslag op de derde plaats in 4.32,5. In de series van de 100 m rugslag heren is het oude record dat de Amerikaan Oyakawa in 1952 in Hel sinki vestigde, verscheidene malen verbeterd. Al in de eerste serie bracht de Fransman Christophe het Olympische record van 1.5.2 tot 1.4.2 en ook de Australiër Hayres bleef ver onder het oude Olympische record. In de vierde en laatste serie bracht de Australiër Monckton het record nog verder terug tot 1.3.4. In Melbourne werd vandaag verno men, dat waarschijnlijk 15 leden van de Hongaarse Olympische ploeg om politiek asiel in Australië zullen vra gen en dat ruim 30 anderen wel naar Europa, doch niet naar Hongarije zullen terugkeren. Twee officials van de Hongaarse ploeg, die de correspondent van As sociated Press lieten zweren, dat hu hun namen niet zou noemen, zeiden, dat zeker een derde van de ploeg van ruim 150 mannen en vrouwen op de een of andere wijze, ergens, de ploeg zouden verlaten en niet naar Boe dapest zouden terugkeren. Hongarije versloeg in de finale wa terpolo Italië met 40 (rust 3—0), De Amerikaanse Pafc McCormick heeft bij het schoonspringen evenais in 1952 de gouden medaille gewonnen. De interlandwedstrijd Nederland Oostenrijk, in de voorronde van het wereldkampioenschap, zal gespeeld worden op woensdag 25 september 1937, aldus meldt de Sportkroniek, Oe eerste wedstrijd Oostenrijk- Nederland is vastgesteld op zaterdag 25 mei 1957 in Wenen. Dit is echter nog niet geheel zeker, aangezien Hon garije akkoord moet gaan met het verzetten van een wedstrijd Hon garijeOostenrijk. Voor het volgend jaar is eveneens besloten om LuxemburgNederland op 13 oktober te spelen. Met één ronde voorsprong op het koppel Van Steenbergen—Severeyns gingen gisteravond Schulte en Coppl aan kop in de Brusselse Zesdaagse. Van Est—Impanis bezetten op dat moment met vier ronden achterstand de zesde plaats. Het koppel Post Plantaz stond met elf ronden ach terstand op de twaalfde plaats. Advertentie IM De raad van de Socialistische In ternationale heeft te Kopenhagen een resolutie aangenomen, waarin wordt gepleit yoor meer hulp aan de achtergebleven gebieden ln de we reld. Hierin wordt gezegd dat alle leden van de Verenigde Naties in de eerste vijf jaar jaarlijks één percent van him nationale inkomen in het Spe ciale Fonds voor Economische Ont wikkeling van de VN (SUNFED) be horen te storten. Na deze beginperi ode, zouden de percentages moeten stijgen in overeenstemming met de toeneming van het nationaal inko men. De raad heeft voorts een resolutie over Hongarije aangenomen waarin onmiddellijke uitvoering v.'ui de re solutie der VN wordt geëist tot terug trekking van de Russische troepeD en toelating van waarmmers der Verenigde Naties. Over de ontwapening verklaart de raad van de Intemationt ie dat het einddoel blijft; afschaffir g van alle atoomwapens. Daartoe nu eten inter nationale teams methode-i uitwerken om geheime opslagplaa sen op te sporen en alle opslagplaatsen onder internationaal toezicht ti stellen. (Van onze parlementsreaactie) Minister Cals hoopt binnen kort een wetsontwerp tot ver laging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs in te dienen. Hij venvacht namelijk, dat het aantal onderwijzers voor 1957 tot en met 1960 groter zal zijn dan aan vankelijk was geraamd, mede dank zij de spoedcursus, waarvan 1823 kandidaten zijn geslaagd, van wie er thans reeds ongeveer 1700 bij het onderwijs zijn aangesteld. Dit deelt de bewindsman mee in zyn vierde nota over de toekomstige be hoefte aan onderwijzers bij het ge hele lager onderwijs. Voor 1958 wordt bij de huidige kias- segemiddelden een overschot van 300 onderwijzers geraamd, voor 1959 geen overschot, voor 1960 800. voor 1961 1850, enz. tot 14.550 in 1970. Deze overschatten zullen, echter ln werkelijkheid niet aanwezig zijn, om dat de klassen kleiner zullen worden, waardoor het aanbod van onderwij zers wordt opgeslokt. Bovendien zul len de aan te stellen zgn. boventallige leerkrachten uit deze overschotten worden geput. De minister heeft echter toch deza schatting gemaakt, om opnieuw te be zien, wanneer en in welk tempo de noodzakelijke verlaging van de leer lingenschaal kan worden verwezen lijkt. Daarom blijft het noodzakelijk da opleiding tot onderwijzer met kracht te bevorderen, hoewel de toeloop tot de kweekscholen de laatste jaren reeds zeer bevredigend is. Alleen dan kan een voldoend aanbod van onder wijzers voor de toekomst worden ge waarborgd, aldus de minister. Hij besteedt m dit verband bijzon dere aandacht aan bevordering van de studie voor de akten, die voor het u.i.o. nodig zijn Hij hoopt, dat de verlaging van de ieerlmgenschaal vol ledig verwezenlijkt kan zijn op 1 januari 1967 of op 1 januari 1969 en dat in het bijzonder de moeilijk heden van de groei van het v.I.o. kun nen worden ondervangen. Advertentie I.M. - - VRIJE TOEGANG - EXPÓJlTlE VEBj-QVINGSRi NGEN UNIEK VOOR NEDERLAND LEO v. IERLAND - W. KRUISKADE 50 George Hardwick ln no vember 1946 aanvoerder van het En gelse voetbalelftal, dat Nederland in Huddersficld met 81 versloeg komt 15 januari als trainer-coach ln dienst van de KNVB Het zal op een voorlopig contract zijn. In mei 1957 zai worden beslist of het een defini tief contract zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat Hardwick dan min stens twee jaar in dienst van de KNVB blijft. Hardwick zal in ons land worden belast met de voorbereiding van het Nederlands A- en B-elftal. Ook zal hij de centrale training vóór de lan- denwedstrfjden leiden. Hardwick krijgt eveneens tot taak de jeugdspelers van 18 tot 20 en van 16 tot 18 jaar te trainen voor de lan- denwedstryden tegen de jeugd van België en het FIFA-jeugdtoernooi. Hardwick traint op het ogenblik het 7e Amerikaanse leger in Duits land. Hij kwam als rechtsachter 36 maal in het Engelse elftal uit. Van 1946 tot 1949 was hij aanvoerder van deze ploeg. In deze laatste periode speelde het Engelse elftal o.a. tegen de Rest van Europa. Tien jaar geleden kreeg Hardwick de bevoegdheid als trainer op te tre den. Hij is o.a. hoofdcoach van de Ierse voetbalbond geweest. De uitreiking van levensmid delen aan dc Bocdapester bevol king is in opdracht van de voor zitter van het Hongaarse Rode Kruis voorlopig stopgezet. Een gedeelte van de bulp zou niet op de juiste bestemming komen. De voorzitter van het Rode Kruis, dr. Kiilner, wil nu eerst deze kwestie onderzoeken. Voor Radio-Boedapest zei dr. Kiilner er niet zeker van te zijn dat de levensmiddelen alleen worden verstrekt aan behoeftigen. Hij had geconstateerd dat een aantal uitreikingscentra niet on der bevoegde leiding staat en dat de opslag en de distributie op ver schillende plaatsen onvoldoende is. Het Internationale Rode Kruis is inmiddels begonnen met het gratis verstrekken van een dagelijks maal aan 233.000 ondervoede Hongaarse kinderen. Bovendien zal milkpoeder worden, uitgereikt voor 173 000 kleine kinde ren en hebben ziekenhuizen al me dische voorraden, dekens en kleren gekregen. Naar wij vernemen zal ds. K. S. G. Zijlstra naar Buenos Aires vertrek ken en daar tijdelijk als koopvaardb- predikant optreden. De bedoeling is in deze voor de Nederlandse scheep vaart zo belangrijke haven het gees telijk en moreel welzijn van onze zee varenden te bevorderen. In samen werking met anderen zal hij, evenals dit geschiedde op Curacao en ,n ver scheidene Indonesische en andere havens van het Verre Oosten, te Buenos Aires zoeken naar mogelijk heden om te komen tot .een doelma tige en blijvende voorziening op dit terrein. Mede als gevolg van het interker kelijk overleg zal hu reeds op 6 de cember a.s. per ms. „Alhena" ver trekken.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2