Filiaal Lorentzlaan van de Spaarbank geopend Devies is: maak het de spaarders gemakkelijk Hermes en SW samen Franse socialisten als één man achter Guy Mollet Geen belastingheffing op prijzen voetbalpool Interessant experiment van DHV Elektrisch vissen in de T'weei nolent j es vaart Vlaardingse jongens goed op dreef OPPOSITIE MIST MOED TE VECHTEN Wat zij vingen Jubilaris bij Hav Bank Het Vrije V olk Kind door anto gegrepen Schoolgeld voor de kleuters Uitbetaling van voorschotten stopgezet Onderscheiden Besluit KNVB: Kerstbijeenkomsl Ouden van Dagen Visafslag Kerstbal van liet Singelkwartier onder elkaar Aanbesteding De grootste krant 5 HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PAGINA 4 AAN DE LORENTZLAAN 68 is maandag een nieuw filiaal van de Spaarbank Anno 1820 geopend. Daarmee bezit de Spaarbank thans, naast het hoofdkantoor aan de Lange Haven, drie filialen, namelijk aan de Leliestraat, het St. Liduinaple'in en het zojuist geopende. Jeugdspaarders chiedammers Excursie Van sSelle Gevonden voorwerpen Niet. alles uitgeven Oppositie mak De minderheid in de partij tegen het beleid der regering, die enkele weken geleden nog hadden gebruld als een leeuw, was zaterdag en zon dag zo mak als een schaap. Eenheid komt terug „Dat viswater van ons, je vangrt er nooit eens wat." Zo klonk nogal eens de verzuchting van leden van de Dclftse Hengelaars Vereniging. „Geen vis, meneer? We hebben er vanochtend dik over de honderd snoeken gevangen." Dat zei ons gisteren visser Van Zinderen, een beroepsvisser nil De Lier, toen wij aan de Twee- molentjesvaart eens gingen kijken. Daar werd namelijk elek trisch gevist in het viswater van DHV, omdat men nu wel eens wilde weten hoe de visstand er hier aan toe is. Slechts verdoofd Als gedresseerd Gespannen keek hij "toe, terwijl de mannen in de bootjes het water met hun apparaat afmaaiden en terwijl de grote vette palingen er gewoon om vroegen gevangen te worden, als waren zij gedresseerd. Daar zat, helemaal wegge doken onder een oliejas in het grauwe regenachtige weer Ja cob Breedveld. Hij had kenne lijk moed gevat door de resul taten van het experiment, want hij zat er ten minste met een hengel Het nieuwe filiaal is gevestigd m de zogenaamde Lorentzflat, een ta melijk luxueus bouwwerk, dat op opmerkelijke wijze afsteekt tegen de rekt van de bebouwing in deze buurt. Vrijwel aansluitend staat de nieuwe kleuter- en openbare l.o. school, die al in september van dit jaar m ge bruik werd genomen. Daarmee is aan de bebouwing van dit deel van Schiedam de nodige al- ronding gegeven; naast Nieuwland Uit betrouwbare bron vernemen wij dat de KNVB heeft afgezien van haar principe-besluit om Hermes DVS en SVV eik afzon derlijk een voetbalveld op de ter reinen bij de Poldervaart te laten bespelen. De KNVB heeft thans toestemming gegeven voor het gezamenlijk bespelen van het nieuwe veld bij de Poldervaart. Nu deze vervulling er door is moet het mogelijk worden geacht, dat m bet volgend voetbalseizoen Hermes en SVV van dit veld gebruik zullen ma ken. De plannen voor de bouw van een gemeenschappelijk stadion met een accommodatie van ca. 18000 toe schouwers zijn echter nog in studie bij gemeentewerken; noch de ont werpen, noch het desbetreffende kre diet zijn aanvaard, zodat 't voorlopig nog de vraag is of dit stadion in sep tember door beide verenigingen in gebruik kan worden genomen. De Vrouwengroep Onder Ons van de Algemene Bond van ouden van dagen houdt op donderdag 20 decem ber een kerstbijcenkomst in het Blauwe Huis. Aanvang 8 uur. zond en noodzakelijk is. Ook hij bood namens het bestuur van de bond de plaatselijke bank zijn ge lukwensen aan. is men nu bezig met huizenbouw in de oudere stad, namelijk aan de Buijs Ballotsingel, Ter gelegenheid van de officiële opening van het Spaarbankkantoor waren vele bank-officials eu enkele autoriteiten bijeengekomen. Nadat men zich eerst overtuigd had van de stabiele bouw en de aantrekkelijke vomigeving van architect D. Dürrer (uitvoerder was N.V. Aannemersbe drijf v. d. Wetering en v. Dalen) hield notaris P. Schaberg, voorzitter van de Spaarbank, een toespraak, waarin hij om. wees op de spaarzin van de Sehiedamse bevolking. Gunstige ligging Aanvankelijk heeft men geaarzeld, aldus de heer Schaberg, otn jn het voltooide deel van Schiedam een nieuw kantoor te vestigen. Maar de gunstige ligging en de statistische gegevens hebben ten slotte de door slag gegeven. Hoewel de spaarzin van onze bevolking terugloopt men geeft veel geld uit aan consumpties! moet men het de spaarders ge makkelijk maken. Want het ontbre ken van spaarzin zou de volkswel vaart een stevige zuil ontnemen, zo zei de voorzitter. De pnjsstabilisatie meende spreker als oplossing te zien voor de bevor dering van de spaarzin: waar het in- flatiespook steeds meer dreigend om de hoek kijkt, rijst in Nederland de begrijpelijke gedachte om deze sta bilisatie door te voeren. Notaris Schaberg feliciteerde aan het eind van zijn toespraak de di recteur, de heer J. D, Holtkamp, met deze aanwinst aan de Lorentzlaan. Sociaal Mr. H. Schiphorst, adjunct-se cretaris van de Nederlandse Spaarbank-Bond, noemde in zijn rede de spaarbanken sociale in stellingen. die zich moeten aan passen bij de structuur van de tijd. De keuze voor het publiek tussen kopen en sparen is moeilik, zo zei hij, en het is daarom, voor een spaarbank niet voldoende zijn taak zonder meer te verrichten; een dergelijke instelling moet ook het publiek erop wijzen dat sparen gc- Nadat de architect het gebouw of ficieel namens au aannemers aan de directie had overgedragen, gaf de heer Holtkamp het filiaal namens di rectie en personeel een elektrische klok ten geschenke. De vertegenwoordiger van de Vlaar- dingsc Spaarbank, de heer A. Pleij- sier, wenste zijn Sehiedamse collega's geiuk met deze ingebruikneming. Het kantoor, dat uiteraard modem is ingericht, zal speciaal voor de jeugdspaarders elke donderdagmid dag van 3.30 tot 5 uur geopend zijn. Vijf employés zullen de jeugd dan van dienst zijn. Vermelden wij ten slotte nog dat het kantoor verfraaid werd met enkele decoratieve wand schilderingen door een leerüng van de Rotterdamse Academie voor Beel dende Kunsten, C. R. van Ravens. ROTTERDAM 17 december. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden, Vlaardingen en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Heilbot 2.55— 2.90 p. kg; Schelvis midd. 3234, kl 2630, gr. 5254; Kabeljauw midd 48—50, kl 31—35; Makreel 37—40; Wijting 2230; Haring verse 3537 alles per kist. Enkele Vlaardingse deelnemers hebben bij de Zuidhollandse juüo- kampioenschappen kyu-graden, die In Den Haag werden gehouden, keu rige resultaten bereikt. T. Kooi werd bij de gelebanders uitgeschakeld m dc kwartfinale na vier wedstrijden gewonnen te hebben. Hjj verloor van de nieuwe kampioen Winters uit Rotterdam. Bij de oranjebanders bracht J. Handstede, kampioen van Vlaardin gen tot en met iS-jarigen, het tot de kwartfinale. H. van Oosten bracht het zelfs tot de finale, waarin hii werd uitgeschaked door een tweede beenworp van Van Gemeren uit Rot terdam. Bij de groene- en blauwebanders hadden de Vlaardingers geen succes. Bij dc bvumebanders bracht J. Vink het tot de halve finale. Hij ver loor van de 105 kg wegende Leo Rat ten in de laatste tiende seconde van de partij van drie minuten. Vangstberichten van hedenmor gen: VI 79 8 kantjes; VI 85 20 ka; VI 203 24 ka: VI 205 9 ka; VI 208 6 ka: VI 216 20 ka; VI 114 10 ka: VI 115 25 ka; VI 190 7 ka; Vi 199 1 ka; VI 71 11 ka; Vi 83 4 ka; VI 166 3 ka; VI 50 17 ka; V! 56 15 ka; VI 84 14 ka; VI 112 12 ka. Rest geen vangst. Prijzen van dinsdagmorgen: steur haring kanaal 35,8038,70. „Het Singelkwartier" geeft zater dag 22 december in Musis Sacrum een groot kerstbal met cabaret, waaraan om. medewerking verlenen Henk Polder, André Gilbert. Wim Scholte, Cor Nielsen, Piet Theunée en het dansorkest oJ.v, de heer R. Zonneveld. Aanvang half negen. Dat was niet zo'n beste beurt van dc Statendam! Een schip, dat so gaat uit de dokken kwam nota bene, en nu, op dit eerste tochtje over see, meteen ai kuren krijgt. Er zijn trou wens anderen geweest, die ook kuren hebben gekregen, maar daar toillcn we het nu niet over hebben. .Daar zal ongetwijfeld nog wel een hartig icoordje over worden gesproken. Neen, opvallend en toch ook wel grappig is het, dat men over een schip altijd vertrouwelijker spreekt en schrijft dan over een trein, een autobus'of een enorm vliegtuig. Dat komt natuurlijk ook wel een beetje door „het kind. een naam te geven"" en de vliegtuigindustrie nam dat dan ook direct over, omdat men meer houvast heeft aan zo'n concrete naam, dan aan de altijd iceinig-zeg- gende tekens als PX-315 bij voor beeld. De jongens in de „kistjes" we ien natuurlijk wel waar zij het over hebben als men die tekens noemt, maar een feit blijft het dat men breed vertrouioen en zelfs enige men selijkheid geeft aan ecu boot of vliegtuig met klinkende naam. En, zoals gezegd, een schip past zich dan vlugger dan welk vervoer middel aan bij onze menselijke maatstaven. Wat is nu een boot! Een hoop staal, hout en ander „dood" mate riaal. Maar dat alles bij elkaar vormt een eigen toezen, zoals dc ko los die bij Wilton klaar kwam, zich dit eigene meteen bemachtigde om als „Statendam" zee te kiezen. Is een boot tussen haakjes een „hij" of een „zij"? Ik geloof, tn, zeemanstermen, een zij. Maar aan dc wal spreekt men van „hem". Grammaticaal neigt men tot het vrouwelijke, maar dan ook wel tot het zeer fors-vrouiceujke Laten we 't in het midden houden. naar wens kan ten slotte van „de boot" of fjiet schip" voorden gespro ken. ±.n zo ziet men weer dat onze taal er kennelijk ook niet uitkwam. Dat is heel menselijk! Half miljoen In verband met het be,rcike^]lnX,n1} een ledental van meer dan 500.010 NVV'ers zullen de Sehiedamse wer kers vrijdagavond huis aan huis cir culaires bezorgen. De verspreiders worden derhalve om zeven uur op de bekende adressen verwacht. De Vrouwenbond NTV organiseert op donderdag 17 januari een excursie naar de fabrieken van de Erven Van Nelle te Rotterdam. Belangstellende leden kunnen zich deze week bij een van de bestuursters opgeven voor deelname. De heer L. van Santen was zater dag 25 jaar in dienst van de N.V. Levensverzekering-maatschappij Hav Bank te Schiedam. Na aanvankelijk op enige afdelingen werkzaam te zijn geweest, beheert de heer Van Santen sinds twintig jaar de hypotheken- portefeuille. Velen hebben de jubilaris zaterdag gehuldigd, a.m. de directie en ver tegenwoordigers van het personeel. Daarbij zjjn woorden van vriend schap en waardering uitgesproken aan het adres van deze sympathieke mens en werker. Verscheidene ca deaus en een enveloppe met inhoud werden hem overhandigd. De hoofddirecteur van Gemeente werken heeft namens B. en W. van Rotterdam aanbesteed bestek 441: het verrichten van tvoi i- en draine- rmgswerken, het maken van duikers en verder'bijkomende werken ten be hoeve van de aanleg van een com plex volkstuinen in de Suiderpark- gordel tussen Charl Lagedijk en de Blindedijk te Rotterdam (Zj. Van de acht inschrijvers was laagste J. C. van Staveren, Woerden a) 213.500, a) ƒ235.500, b> ƒ205.500 tb gewijzigd bouw en Aann.bednjf te Rotterdam 215.500, b) 205 500 ('o) gewijzigd bestek). (Van on«e sociaal-economische redactie) Is het winnen van een voetbalpool een vorm van inkomsten waarovet men belasting moet betalen? Ja, beweert de Telegraaf naar aanleiding van de 42.0(H).die de familie Soepboer te Zaandam heeft 'gewonnen in de Alcmaria-voetbalpool. Zoals gewoonlijk bouwt De Telegraaf echter op een verkeerd begrepen woord weer een positief gesteld en volkomen foutief bericht. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9—12.20 en 26 uur: doos mos, kerstversiering; vlag; twee paar dameshandschocncn. Te bevragen bij vinders: soldatentasje met inhoud, A. Crama, vuiastraat 32; rljwlelslot, C- Janse, Nieuwstieh* I. 'orll met houder, W. Timmerman, Burg. .an 159; vulpotlood. Aa de Vries. Van. Ost.adelaan 59b. Yalesleutel. Koos de Kapper. Frankhnstraat 1: dames hoed. Voorbach, Rembrandtiaan ?7b; jongenspet, Th, dc Jager. St. Jansplein 6. na 18 uur; kinderpantoffeltje, L. van Dijke. Rhoonsestraat 15; sjaal. v. d. Hei den. Gordonstraat 30b; ceintuur. G. v, d. Wcrff, Dr. Wlbiutpiein 117; glacé heren- handschoen (r). L Verhoev, Lekstraat 54n; kinderhanéschoentjes, Overheul, Puttershoeksestraat 65, twee paar glacé dameshandschoenen. A. v. Dljck. Broers- vest 7; zwarte handschoen, (r). Graaf van Loon, Rotterdamsedijk 207! geblokte want, R. H. Fonds, G. Relnderastraat 7b; een paar wanten, D. Burger, Vlaar- dingerdijk 57; een paar wollen dames wanten, Kazembrood, Leliestraat 26; herenhandschoen (r). Sleeuwenhocck. Hoogstraat 76; glacé dameahandschoen (r). W, Maan. K. ingelstraat 16; leren herenhandschoen (1). Wa Tuinder. Oost singel 118: stellingtouw. H. Verhoef, tationsstraat 27; twee kersttakken, F. v. d. Horst. Pernisscstraut Tb; bedrag aan geld, S. Vrijenhoek, Belerlandsestraat 15b damesparaplule, A. van Dljck, Broers- vest 7; klnderportemonnaie. E. van Leeu wen. Schledamseweg 2, Xethel; porte- monnaie met inhoud. Koning. St. Li- duinastraat 88. Hier ziet u een foto van de Slurf, zoals dit gedeelte van de Tweemolcntjesvaart bij dc Hertenkamp heel. Twee da gen zat de heer J. Hoogen- hoom er met zijn hengel zon der resultaat. De proef met het elektrisch vissen toonde aan, dat er minstens vijf grote snoeken zitten. Ten eerste heeft de Inspecteur van do Inkomstenbelasting in Zaandam besloten geen aanslag op te leggen aan de familie Soepboer. Dat beeft hij te beslissen en niet de inspectie Amsterdam, zoals De Telegraaf be weert. Ten tweede heeft Rijksbelastin gen niet besloten het winnen van een voetbalpool als 'prestatie uit ar beid' te beschouwen, waarover de normale inkomstenbelasting is ver schuldigd. Het mlnLtarie van Financiën heeft hierover geen resolutie laten uitgaan aan de inspecties en er is in heel Nederland geen inspecteur, die ook maar bij wijze van proef een aanslag heeft opgelegd. Om de 'berichtgeving' van De Te legraaf ten slotte m het juiste dag licht te stellen nog dit: de vergelij king die deze krant maakt met de prijswinnaar van de Omo-prïjsvraag raakt kant noch wal omdat juist voor dlë prijsvraag arbeid moesr worden verricht, nl. het maken van een slagzin. Intussen kunnen wij dus constate ren, dat de winnaars van een voet balpool voorlopig in het volle genot van hun prijs zullen blijven, maar zij doen er natuurlijk altijd goed aan bun geld niet geheel uit te geven voordat de belastingaanslag over het jaar waarin zij het hebben gewonnen ontvangen is. Het is nl. in ons be lastingstelsel mogelijk dat een in specteur tóch probeert een uitspraak van de Raad van Beroep cn zonodig van de Hoge Raad uit te lokken. De vakspecialisten geven zo'n in specteur tot dusver niet veel kans. In het Weekblad voor Fiscaal Recht zijn reeds enkele artikelen over de voetbalpools verschenen. Het laatste was dat van de heer J. Goudsmit van 14 september 1956. Daarin komt hij tot de conclusie,, dat het 'niet in de rede schijnt te liggen, dat er een redelijke kans zou bestaan omtrent het. kunnen voor spellen van b.v. twaalf onzekere, toe komstige uitslagen, welke elk op zich zelf wederom afhankelijk zijn van een groot aantal onzekere factoren (b.v. de weers- en terreingesteldheid als de wedstrijd nog net kan door gaan). En bovendien van gebeurtenissen inzake twaalf maal 22 personen, wier baïhstieke gedragingen eveneens on voorspelbaar- schijnen te zijn.' 'Veeleer schijnt het in de rede te liggen, dat de deelnemers onderling een gezamenlijk weddenschapsspel spelen, zodat de dank zij Vrouwe For- uma door de een ontvangen contra prestatie m redelijkheid niet valt toe te rekenen aan de arbeidsprestatie van de ander, doch aan de geldelijke prestatie van die ander.' In gewone taal wil dit zeggen: Vrouwe Fortuna beslist wie de pot wint. niet de arbeidsprestatie (het invullen van het poolformulier) maar de geldelijke prestatie (het storten van het geld) door de ande ren is wat de winnaar van de pot krijgt. AMEIDE Het driejarig zoontje van A. Wes terhout te Ameide had het ongeluk onder een auto terecht te komen. Toen de kleine zijn vader zag, stak hjj plotseling de weg over met het noodlottig gevolg. Met een hersen schudding, een gescheurd oor en verdere kneuzingen werd de kleine naar de Rijkskliniek te Utrecht ver voerd. Dr. Ermnk verleende de eer ste hulp. VLAARDINGEN Het voorgeschreven schoolgeld voor leerlingen van de gemeentelijke kleuterscholen moet 12 gaan be dragen per jaar. Dit zeggen B. cn W. in een toelichting op deze school- gelüverordening. Het ligt in de bedoeling het ver schuldigde bedrag door middel van een aanslagbiljet in te vorderen, waarbij m het algemeen vier beta lingstermijnen zullen gelden. Hier mee is de commissie van financiën het oneens. Deze commissie is voor standster van een inning van het schoolgeld op de scholen uitgaande van veertig termijnen van dertig cent. In de toelichting zeggen B. en W„ dat de inning van schoolgeld op de school ongunstig moet worden ge acht. In de meeste gemeenten is men van deze methode afgestapt. De commissie voor het onderwij s kan zich verenigen met de door B. en W. opgestelde verordening. De Willem de Zwijgerschool houdt op woensdag en vrijdag twee feest avonden in Musis Sacrum voor leer lingen en ouders van leerlingen. Aanvang half acht. (Van onze Fanjse correspondent) Een grote ovatie voor minister president Guy Mollet en een over weldigende goedkeuring van het be leid der socialistische ministers dat is hel resultaat van de partij raad der Franse socialistische partij die dit weekeinde in de Parijse voor stad Puteaux is gehouden. Guy Mollet besloot zijn luid toe gejuichte rede met de woorden: 'Van haar optreden tegen de dic tator Nasser van Egypte heeft de Franse regering c-nder socialistische leiding geen spijt. Integendeel, wij hebben de vaste overtuiging, dat wij de zaak van de vrede en de vrijheid in de weield hebben ge diend.' De kritiek was voornamelijk ge richt geweest tegen het beleid in Algeric, niet zozeer tegen Suez, Niemand ontkende de resultaten van de militaire maatregelen in Ai- gene. doch van veie kanten werd aangedrongen op meer spoed met de hervormingsmaatregelen. Ook vroeg men, desnoods niet bang te zijn voot het woord onafhankelijkheid. De houding van de socialistische ministers werd ten slotte, zondag avond laat, goedgekeurd met 3247 te gen 270 stemmen en 78 onthoudingen De overweldigende meerderheid voor Gay Mollet en zjjn ministers geeft niet de juiste stemming in de partjj weer. Guy Mollet was de eerste omdat te erkennen. Maar de oppositie heeft zich zo lamlendig gedragen, dat uit reactie de gehele partjj als een man achter Mollet is gaan staan. Mollets gezag In de partij is in drukwekkend groot. Dat wij gekriti seerd worden is niet zo erg, zo zei hij, maar dat wj, verdacht worden gemaakt door partijgenoten, doet mij verdriet. Voor onze politiek in Suez be hoeven wij ons geen ogenblik te schamen. Wanneer Israël onder ile voet was gelopen, zouden alle opposanten van nu langs de kant hebben staan huilen en zij zou den ons als eersten hebben ver weten. geen hand voor Israël te hebben uitgestoken. Over de tijdelijke vervreemding tussen Amerika en Frankrijk, aldus Guy Moiiet, behoeven wij ons geen al te grote zorgen te maken. D« Amerikaanse politiek is vluchtig en gaat niet uit van vaste beginselen. Tijdens miin gesprek van vorig jaar september met Eisenhower, toen ik nog slechts voorzitter wa> Op uitnodiging van de hengelaars- vereniging waren mannen van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij met het experiment aan de gang. In een bootje en ge wapend niet een groot schepnet, dat tegelijk als elektrische pool diende, stroopten zij de vliet af. „Da's niet sportief," zeggen som migen misschien. Tot uw geruststel ling zij gezegd, dat de vissen door de stroomstoten slechts eventjes worden verdoofd en na enkele se conden drijven, weer op eigen kracht wegschieten. Van de vissen, die in de boot wer den geschept behield men alleen de zieke exemplaren. Die worden in hel laboratorium onderzocht op hun kwaal. De mcesten waren echter zo gezond als een vis on gingen dan ook weer met een grote boog de Twee- molentjesvaart in. Het experiment heeft in ieder ge val al één ding bewezen. De moeite, die DHV zich getroost met het kwe ken en ultpoten van de vis is niet voor mets. Voorzitter J. van Geest, die natuurlijk van de proef niets wilde missen, zag er dan ook bijzon der glunder uit, toen wij hem giste- len bij de Hertenkamp ontmoetten. Er is geen reden meer voor pes- Eén van de mannen van de OVB houdt hier zijn elek trisch geladen net in het wa ter. Achter hem staat een ander mei een gewoon net klaar om dc halfverdoofde vis, die komt bovendrijven, uit het water te scheppen. simisme voor de hengelaars. Visser Van Zinderen vertelde het ons nog. „Meneer, een hengelaar zegt al gauw, dat er geen vis zit, als hij twee dagen naar zijn dobber heeft zitten turen, zonder -dat hjj met een lekker zootje thuis kan komen." „Van de week sprak ik nog zo'n hengelaar. Hij had twee dagen zon der resultaat in de Slurf gevist. Van ochtend haalden wij uit diezelfde Slurf vijf knapen van snoeken Terwij! de mannen, gehuld in hun zware oliegoed en met grote lieslaar zen aan, gestaag voortwerkten, dwaalden onze ogen even naar de overkant van de vaart. GUY MOLLET ...ovaties... van de Raad van Europa, waren wil het over de internationale toestand eens. Die eenheid komt wel weei terug. 'In Frankrijk zelf.' zo besloot Mol let. 'hebben wij de republikeinse in stellingen gered, en buiten Franknik de vrede en de vrijheid verdedigd Ook de minister-resident in Algerle. Lacoste, heeft rijn beleid verdedigd, 'koop mij niet voor de roeten,' ra zei hij. 'met resoluties over onaf hankelijkheid van Aigeriï.' Dat was in antwoord op oud staatssecretaris Savary. die gepleit had voor eek massale ontruiming uit Aigerië. Volgens Savary zouden ai- leen d:e Fransen moeten blijven, die op sleutelposities onmisbaar zijn. 'Dat riekt mij teveel naar rassen politiek.' zei Lacoste. 'Zou men daartoe besluiten, dan staat in Ai gerië de burgeroorlog voor de deur. Militair zijn de rebellen verslagen. Wat zij nu doen is afwachten: wach ten op interventie van de VN, wach ten op een mogelijke regeringscrisis !n Frankrijk.' Geen Boedapest Lacoste herhaalde zijn uitnodi ging aan aüe journalisten ter we reld om zelf in Aigerië te komen kijken. Zij zullen overal worden toegelaten, ook in de gevangenissen en concentratiekampen. Hun con clusie zal zijn: Algiers is geen Boe dapest! Dc regering heeft de uitbetaling van voorschotten op een extra ver hoging der salarissen van hogere rijksambtenaren stopgezet. Reeds waren deze voorschotten op enige departementen uitbetaald, toen het a.r. Tweede-Kamerlid J. Smallenbroek eind vorige week aan de minister van Binnenlandse Zaken vroeg deze ver hoging niet toe te kennen voordat de Kamer zich hierover bij de behande ling van de begroting van Binnen landse Zaken zou hebben uitgespro ken. De regering heeft toen onver wijld de uitbetaling van de voorschot ten gestaakt. De voorschotten zijn verstrekt in afwachting van de goedkeuring van deze extra-salarisverhoging door de Staten-Generaal en onder het voor behoud dat als deze goedkeuring ach terwege blijft, ze weer met het nor male salaris moeten worden verre kend. Bij KB is de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan de heer a. van Haarlem, ceiitrifugist bij de af deling „De Vijfheerenianden" van de N.V. Verenigde Zuivelfabrieken te Advertentie I.M. ROTTERDAMS TONEEL woensdag 19 dec. 8 uur EEN KANS OP DE HEMEL Bliitpel van Albert Husxo». vrijdag 21, zaterdag 22 «a zondag 23 december 8 ut r, 0P HOOP VAN ZEGEN Toneelspel van H. Heijennam. Regie- Jan Teulingi. Henny órrt, Leo de Hartogh, Sara Heyblom. Jan Lemoire SrJetty van Dljrt-Riecker, Thera Verheugen, lüny van Slingelandt, Wim Greihsger. Eugenie v. Nlevelt, Manfred de Graaf, Hans Croiset. Jan van der Horit, Jan Blok. Rob v der Linden, Leen Bakker. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.25 uur: Rlgoletto 114 jr). monopole-theater. 2 7 cn 9 uur: Menselijke torpedo's (,14 jr). Apotheek: Nietiwiand Jansen. Apotheek en Apotheek Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur; Leznie voor IvAO. B, K. LAAN 189a: Bijeenkomst Nieu we Koers. IRENE, 8 uur: Wijkavond Wijk lil Ned. Herv. Kerk WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur* Rigoletto (14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2 7 en 9 uur- Menselijke torpedo's (H Jr). Apotheek; Nieuwland Jansen. Apotheek en Apotheek Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: feestavond Willem de Zwijgerschool. 8 uur Kerstwydingsavon(l W ÜkEemeente V. GEBOUW CHR. SOCIALE BELANGEN 8 uur: tilmavocd Lasclub Schiedam,

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1