R.-Kath. werkgevers wensen geen overleg Uileballen Er woont een heks in onze straat Socialistisch commentaar IN EEN WIR GEMAAKT ZET JE EVEN SCHRAP! oek je nog iemand? Ik vraag iets voor Fransje ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Maatregelen JIJ »HÊuWeeöi.DÉfl$ JulUe kennen allemaal Bongo nog wel, dat zwarte -jongetje uit Afrika, dat het met zijn zon nige lach zo ver gebracht heeft in de wereld. Hij maakte zelfs de sombere sultan van Sjacha- ran aan het lachen en die stuurde hem uit dankbaarheid een vliegend tapijt, toen hij bij een arme schoorsteenveger in 'Alariko ging werken. Met dat vliegende tapijt zijn ze alle. schoorsteenvegers van Alariko nou net te vlug af .Lees maar, wat Bongo vandaag weer be leeft.' En daarmee neemt hij dan meteen AFSCHEID van jullie1 Wil je eens een leuke boekelegger SI rei iken. voor vader raj of moeder of voor ft. een (aardige) jui jïïr op school? Joke Waayenberg (13 jaar, en ze woont aan de Hare- .twjw weg 77 in Doetin- (gsF I' chem) doet je hier I I een leuk idee aan \*Mi de hand. Ze maak- Vg^C te van grotere, klei- IMS- nere en langwerpi- öl ge kralen in ver- schillende kleuren G&ff va een klein, poppetje, 50 dat ze aan. een koordje (of een lintje) hing. Aan het andere eind van het koord zette ze een dikke kraal en klaar was de boe kelegger. Als.je goed naar het plaatje kijkt, rijg je zo'n poppetje gemakkelijk zelf in elkaar. Succes! Hoeveel roeiers en kanovaarders van het water profiteren heeft men in deze studie niet becijferd, maar wel hoe groot het leger der sport vissers is. Houvast gaf het aantal visakten dat in het seizoen. l953-"54 werd uitgegeven en toen rond 500.000 bedroeg. (Van onze sociaal-economische redactie) Er is een duidelijk verschil in opvatting tussen de grote werkge versorganisaties over de uitvoering van de prijsstabilisatiepolitiek. Terwijl de algemene en. de protestants-christelijke verbonden hun leden hebben aanbevolen voordat zij een onvermijdelijke prijsverho ging invoeren overleg te plegen met het ministerie van Economi sche Zaken, meent, het Katholiek Verbond van werkgeversvakver enigingen, dat het voldoende is, als de leden voorgenomen prijsstij gingen tijdig aanmelden zonder formeel in overleg te treden. Naar wil van welingelichte zijde in ding van een prijsverhoging niet vol- Den Haag vernemen, stelt het Minis- doende is, in geval van drastische terie van Economische Zaken zich op stijging van grondstoffenprijzen, die het standpunt, dat een enkele mei- niet uit de winsten kunnen worden opgevangen en die dus tot prijsver hoging zouden moeten leiden, beho ren de ondernemers in overleg te tre den met het ministerie en toestem ming voor de. gevraagde prijsverho ging af te wachten. Ondernemers, die prijsverhogingen doorvoeren, zonder daarover vooraf overleg te plegen, moeten ook als die prijsstijgingen wel tevoren zijn aangemeld ernstig rekening hou den met de mogelijkheid, dat hun een prijsstop wordt opgelegd, zo ver nemen wij van bevoegde zijde. Het ministerie stelt zich op het standpunt, dat men toch elk geval afzonderlijk .moet kunnen bekijken. Als bedrijven in 1955 en 1956 dalin gen van grondstoffenprijzen niet hebben doorgegeven, krijgt men uiter aard ook niet zo spoedig toestem ming om prijzen te verhogen. Bo vendien heeft een enkele melding het nadeel, dat dan wellicht reeksen prijsverhogingen zouden worden aan gekondigd, die praktisch niet zouden kunnen worden tegengehouden. Minister Zijlstra heeft al enkele malen verklaard, dat aanvragen om prijsverhogingen snel zullen worden behandeld, mits van de zijde van het bedrijfsleven de nodige matiging wordt betracht en de voorstellen bo vendien goed zijn gefundeerd. Wat betreft de tariefsverhogingen van overheidsbedrijven vernemen wij, dat het miinsterie in principe de zelfde maatstaf aanlegt ais aan par ticuliere bedrijven Ook van parti culiere bedrijven wordt niet' geëist, dat zij blijvend verlies zullen' lijden. Ook de recreatie te water wordt be dreigd en om achteruitgang te voor komen beveelt het rapport een aan tal maatregelen aan; In waterwegen, waaruit de be roepsscheepvaart is verdwenen en die nu dichtgroeien, moeten de water planten worden verwijderd. Het op diepte brengen van Friese meren, zo mogelijk tegelijk met een beperkte zandwinning, waardoor de •kosten laag zullen zijn. Het maken van nieuwe verbindin gen voor 'recre&tievaart' en het om bouwen van enkele vaste bruggen tot beweegbare. Als de plannen voor water sportcentra in Zeeland o.a Grevelirgen) en langs de rand meren van het Uselmeer wor den verwezenlijkt, ontstaat een groot net van waterwegen, dat bij uitstek geschikt 'is voor pleziervaart. De kaart toont ait nabije toe komstbeeld. Nederland zal dan voor ie watertocruiten uit ge heel Europa nog aantrekkelij ker zijn dan thans reeds het ge val is. Dit alles rangschikt men onder het •kleine werk'. Ook maatregelen in grote stijl worden aanbevolen. Daar bij denken de samenstellers van het rapport aan de zandwinningen. Op tientallen plaatsen in het westen wor den putten gegraven voor de zand winning. Indien er overleg wordt ge pleegd, kan men op deze manier het waterareaal vergroten en wel zó dat ie watersport er baat bij heeft. Dat dit kan, wordt aangetoond met Ik heb weer een hele lijst met kin deren. die graag willen corresponde ren. Zoek er maar een uit! Rob Gelderman, Gr. Aelbrechtlaan 145, Amstelveen (j. of m. v. 15-16 J.) G. Willemse, Heerjansweg 118, Rot- terdam-Z. (m. v. 15-18 j.); Joop Grond. Zandpad 3, Nicuwersluis (m. v. 16 j.)Riki Jong Baw, Gongrijp- straat 11, Paramaribo (m. v. 18 j.) W. Jansen, Lokstraat 10, Tiel (j. of m. 12-13 j. in buitenlandse taal); Ja cob Groen, Nassauhaven 59, Botter dam (j. of m. 15-16 j.);,-M. v. Meer- ten, Nolensplein 18, Eygelshoven (ra, 12-14 3.)Wim Dielemans, Eellamy- straat 68 hs, Amsterdam-W. (m. 17- 18 j. in Engels of Ned.) Jacques de Jonge, Overtoom 201, Amsterdam (3- 10 j.)Ria v. d. Hoven, West Kinder dijk 90, Alblasserdam (j. 17-15 j.). Tussen haakjes staat wat gevraagd wordt. «•£fÉO£SZHQösJ Kleine Fransje Kosters (hij Is nog maar vier jaar) ligt al een jaar in het ziekenhuis. Zijn oma schrijft .me dat en ze schrijft ook, dat hij zo dolgraag eens wat mooie prentbriefkaarten zou heb ben. Dat helpt zo, als je je ver veelt omdat het ziek-zijn wel ver schrikkelijk ling duurt. Nu vraag ik jullie*, doen we Fransje dat plezier? Ja, bel Zijn adres is: Frans Kosters, St. Eli sabeth's Gasthuis, Gasthuisvest 47, Haarlem. Alweer: van tevoren héél erg bedankt van MARIKE De Opperste Sowjet het uit 1331 leden bestaande Russische „parle ment" zal eind januari of begin februari opnieuw bijeenkomen, zo is gisteravond in Moskou meegedeeld. Waarschijnlijk zal tijdens deze bij eenkomst een belangrijke redevoering over de buitenlandse politiek worden gehouden door een der voornaamste leiders, zo wordt in Moskou verwacht. Stuur de. oplossing regelrecht naar mij, Marike, Het Vrije Volkje, Hekel- veld 15, Amsterdam (je hebt tien dagen de tijd) en zet in de hoek van de envelop: Kruiswoord. Er zijn tien boeken als prijzen. HORIZONTAAL: 1. zangnoot, 4. kook je in, 8. ander woord voor stronk, 11. boomsoort, 15 Arbeiders pers (afk.), 17. niet alleen, 22, geluid van een ezel, 24. veeg je je voeten op, 29. boomsoort, 32. verfsoort, 35. meis jesnaam, 40'schuurmiddel, 43 gewicht 46 plaats in Gelderland. 51, pers je uit een vrucht, 54. vader, 56. tegen overgestelde van wilde, 61'. moeder, 64. legt men wel eens in een rivier, 67. niet rijk, 71. deel van een schip, 74. meisjesnaam. VERTICAAL: 2. tegenovergestelde van af, 3. niet vast, 4. schrijf je mee, 5. meisjesnaam. 7, legt men .wel; in een rivier. 10. wollig dier. 11. boom soort. 12. 'voegwoord. .14. kan je melk in doen, 16. rechtop,'22 boomsoort, 23. meisjesnaam. 26. familielid, 29. Scandinavische .taal, 40. meisjesnaam, 45. Samuel (afk.), 46. plaats- in Gel derland. 49.. dier (manlijk). 50 fami lielid, 53. dier, 56. zit aan een boom, 60. verschrikkelijk. 64. lidwoord, 69. uitroep van een geit Er woont een heks in ome straat, Een voetbal wordt daar een ajuin, zo één, als in de boeken staat een kaatsbal knoflookmaar een is 't niet precies. [knikker Ze is niet oud, ze is niet vies. verandert meestal in een kikker Ze heeft geen wratten op haar neus of pad- of op haar kin, toch is ze heus een heks. En bind je daar een springtouw vast dan vliegt 't .roef tem.in haar [kast en wordt een kan. Of wel, 't verandert in de pan, waarin z'haar heksebrouwsels rkookt of in 't pijpje, dat ze stiekem smookt bij nacht. Ze heeft natuurlijk ook een kat. Hij is zo mager als een lat 's Is heus een heksdat is wel en zwart als rook, [klaar zo'n roestig zwart. Zijn haar is ook Ten slotte staat die bezem daar niet zacht en glad, maar ruig en 00k met voor niets, [stug. wie lachte daar? Wie zei er iets? Hij blaast of zet een hoge rug Die belt daar morgen dan maar die kat. [aan dan kan ie er naar binnen gaan. Zij-tovert alle ballen weg, Nou, wie? die vlieaen zomaar door haar heg en in haar tuin. KAREN BRONKHUYZE Een 29-jarige, die zich zeil nog tot de Jeugd rekent, heeft mij de vorige week zaterdag horen zeggen, dat de jeugd van nu niet slechter is dan de jeugd van vroeger. En hij stelt mij de vraag: is de jeugd nu .dan beter dan vroeger? Als ik. daar ja op zou antwoorden zou hij het niet met mij eens zijn. Maar ik zeg niet; Ja. Ik heb ook niet gezegd, dat de jeugd van nu beter is dan de Jeugd uil mijn eigen jonge jaren. Dat kan men iook niet verwachten. De I to„Mi wereld is nu al meer dan j Jeug" veertig Jaar lang een 1tamelijk wilde warboel. Niet alleen de jeugd, maar .ook de mensen, die al een flink stuk van de middelbare leeftijd achter de 'rug hebben, weten uit eigen ervaring niet meer hoe een vreedzame wereld eruit ziet. De schokken van oorlog en crisis, die zij hebben meegemaakt, zijn hun niet, in de koude kleren gaan zitten. Zij hebben geen kans gekregen om beter te worden dan de jeugd van vroegere generaties en zij zijn ook niet beter. Het is alleen Dat zie je, als je langs haar gaat omdat er 'n heksebezem staat achter de heg. Daarop vliegt zij natuurlijk weg en danst bebop of misschien swing bij maanlicht ih 'een heksenkring in 't bos. EN LOS DIT MOOIE KRUIS WOORDRAADSEL OP. De 12-jarige Joop Zelle, De Say. Lohmanstraat 36 in Zutphen heeft het gemaakt en nu moet jij niet dadelijk denken, dat ga ik ook eens doen! .Want ik heb nog stapels raadsels van andere kinderen liggen, t Duurt alleen een beetje lang. voordat ik daar dóór ben. Nieuwe hoeven er dus niet te komen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2