15 mei in het stadion: F eijenoord-Arsenal (of andere topclub) voor vluchtelingen J - Toto van KNVB Betaald voetbal maakt bezwaren Honved speelt toch in Zuid-A meri X /ITSAL. Dr. Van Everdingen vindt in Nederland nog weinig steun Door combinaties tot doelpunten m Spreeuwenpraat Donner verliest van Toran DUFOURI Noren breken niet met Russen ff. rJBfk Hulp landbouw, prijsstabilisatie niet remmen Auto rijdt in vaart: één dode Boeren willen opmars naar Den Haag Gezonde 3abfes Onderzoek kankertherapie Zó boeiend is nu PANORAMA Elvis: spieren prima, verstand is maar zo-zo S1ESEL) 'Gouden ster' stal schuilplaats vol Voetballen doe je ZO door ABE LENSTRA/ Alleen overwerken voor Hongarije? HET VRUE VOLK ZATERDAG 12 JANUARI 1957 PAGINA 3 Griek OP woensdag 15 mei zal in het Feijenoord-stadion te Rotterdam een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen het met één of meer prominente Nederlandse spelers versterkt team van de eredivisieclub Feijenoord en een buitenlandse profclub. Men denkt aan Arsenal, Blackpool (Stanley Matthews) of Manchester United. DEZE wedstrijd wordt georganiseerd ten bate van het Comité Vluchtelingenhulp. De gehele opbrengst komt ten goede aan dit comité, dat niet alleen belast is met de zorg voor de Hon gaarse, maar ook voor de 250.000 andere politieke vluchte lingen, die in West-Europa de vrijheid opzochten. n-ANÖPArtA fTllf v[ Het "bestuur van „Honved" heeft vrijdag, tijdens een speciale bijeenkomst te Boedapest, besloten het eerste team te ontbin den en de manager, Emii Oesterreieher, te ontslaan. De Fifa en de Zuidamerilcaanse voetbalorganisaties, alsmede de Brazi liaanse club „Flamengo", zijn van dit besluit in kennis gesteld. ZWITSERSE RQR10GES POEDER ZAIF ZEEP OLIE LOTION (Van een onzer verslaggevers) 'Voor mij is het helemaal niet belangrijk of men in sommige kringen in Nederland al dan niet belangstelling heeft voor mijn kankertherapie.' De wetenschap staat nu eenmaal niet stil bij de vaderlandse grens.' T~1 ÉN METSELAAR is niet in JJj staat een huis te bouwen. >Hij heeft daarvoor de hulp van bekwame collega's nodig Zelfs honderd metselaars kunnen te samen geen woning kant-en-klaar opleveren. Daar komen nog schil ders, loodgieters, elektriciens en andere ambachtslieden aan te pas. Alleen wanneer al deze vakmensen op verstandige wijze met elkaar samenwerkenivordt het produkt van hun gezamenlijke arbeid een villa. Door combinaties tot doelpun ten dat is het onderwerp van deze les. De kanthalfs behoren bjj die combina ties. Zij moeten het hun voorwaartsen mo gelijk maken een man le passeren. Daar voor dienen zij; a) een prima positie te kiezen en b) hun hersens te gebruiken. Samenwerking leidt tot doelpunten 'Gast' De tweede: Twee opmerkingen uit twee brieven: „Zeker, er zijn ouden van dagen, die tijdens de feestdagen door kinderenfami lie of kennissen ge vraagd waren, maar er zijn er ook die door de kinderen ver geten zijn. Moeder en vader zijn wel beste mensen, maar zij zijn zo ouderwets en behoren niet meer bij het jonge ge slacht „Pieter, die mensen hebben toch ook getrouwde kinderen, maar je hebt er geen idee van hoe zulke kin deren met hun ouders omspringen. Het is eigenlijk een lijdensweg, die deze arme man bewandelen moet," Pieter vindt dit trieste brieven: oüae mensen, die hun hart uitstorten en iets van hun narigheid vertellen. Ik sou u zo tientallen opmerkingen kunnen opnoemen. Florine nóg meer, want tijdens haar huisbezoeken spreekt zij veel met bejaarde men. sen..... Moeder en vader zitten alleen. Nie mand vraagt moeder en vader tij dens de feestdagen. Moeder en vader zien. hun kinderen nauwelijks. Er is niemand die moeder en vader wat in de handen stopt! Maar moeder en vader hebben hun leven lang geploe terd om het gezin knap te houden. Ze hebben de kinderen netjes trach ten op te voeden en een behoorlijke opleiding te geven, wat niet eenvou dig was en met grote opofferingen ge paard gingen. Opofferingen waar nauwelijks meer aan gedacht wordt. Door de kinderen dan. Je staat zo machteloos, wanneer je dergelijke dingen hoort Kun ie de ganse kinderschare bij elkaar roepen en zeggen: „Kom denk eens aan je ouders, ga er naar toe?" Ach, in een enkel geval zou dit misschien zin hebben, maar meestal tellen de zor gen van het eigen gezin zo zwaar, dat moeder en vader er niet meer aan te pas komen. Wanneer deze nonchalance en vaak harteloosheid erin zitten, kun jeer weinig aan doen. Pieter generaliseert. nie\ Ik weet dat zeer veel kinderen hun uiterste best doen om de ouders een prettige levensavond te bezorgen. En ik weet best, dat er wel eens 'n beetje wrij ving kan zijn omdat een oud mens nu eenmaal andere gedachten heeft dan een jong. Maar ik weet ook, dat vele moeders en vaders op hun oude dag eenzaam zijn. En eenzaamheid kan een mens de keel dichtknijpen. "Wij hebben ons een avond ver diept in het boek van Theo Thyssen: „In de ochtend van het leven". Theo Thijssen, voortreffelijk schrijver over kind en onderwijs, zélf onderwijzer en later kamerlid, geeft in dit boekje een beschrijving van zijn leven als jongen in Amsterdam. Vader sterft vroeg-en moeder staat voor de bijna onmenselijke taak om voor haar zes kinderen te zorgen. Theo Thflssea schrijft: „Elk gezin, ook het innigst verbondene, valt op de duur uit elkaar. De kinderen wor den persoonlijkheden, met eigen nei gingen, en eigen beiangen, en kiezen onverbiddelijk eigen richting. Ach, wat een, innigheid verbond „moeders stel" daar pp de Brouwersgracht aan el kaar èn aan onze heerlijke moeder; en hoe zijn we toch alle zes onze eigen weg gegaan zoals het on verbiddelijk moest gebeuren." En dan tekent Theo Thijssen een ontroerend beeld: j.Ëen keer is het gebeurd, dat we toevallig alle zes op het strand hepen bü Katwijk, met moeder d'r bij. De vier vrouwen voorop en wij drie taannen er achter. Moeder nog een rechte, forse vrouw, groter dan. ge wone vrouwen, maar toch van ons zevenen de kleinste Dit beeld heeft Pieter even getrof fen. Nee, ondanks die „onverbidde lijke eigen richting" kon deze vrouw te midden van haar „stel" niet een zaam zjjn. Merkwaardige briefjes komen er bij tjjd en wijle op je bureau. „Beste Spreeuw, mag een Griekse tweede machinist op de grote vaart, thuishorend te Athene in Nederland komen wonen, trouwen en werken? Vader zegt: „Dat mag niet". Dochter zegt: Dat mag wel". Wie heeft ge lijk? Gaarne het antwoord van de Spreeuwenscheidsr echter". "We beginnen met dat „werken", al zal „trouwen" in dit geval wel het belangrijkst zijn! Wil deze Griekse tweede machinist in Nederland ko men werken, dan zal hij daartoe liefst in het Engels een schriftelijk verzoek indienen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, afdeling Werkvergun ning Vreemdelingen. De machinist zal diploma's en getuigschriften moeten overleggen en zijn levensloop en eventuele andere bijzonderheden dienen te beschrijven. Ieder geval wordt zich zelf bekeken, weshalve Pieter niet hup-twee-drie durft te beweren: „Die man mag hier wer ken!" Mig hij dat wel en is een huwelijk tot stand gekomen (waar behalve de ouders en uiteraard beide partijen niemand iets over te zeggen heeft) dan zal er op de normale manier getracht moeten worden om aan een woning te komen. Spreeuwenscheidsrechter kan dus werkelijk niet zeggen wie er gelijk heeft. Dat hangt helemaal van de omstandigheden af. Aanbod Wij besluiten deze week met de vol gende aanbiedingen: een twee-persoons spiraal (bestemd) van V. van de Mathe- aesserlaan; een ledikant met bed (be stemd) van H. te Maassluis; een fauteuil van S. uit ae Sommc-lscUJkstraat; een grote fauteuil en een éénpersoons op- klapbed (bestemd) van R. van de Mljns- hereniaan. Kleding en tijdschriften ontvingen wij van H. van de Goudse Rijweg, een haardkachel (bestemd) en een luidspreker van F. te Lekkerkerk en een trapnaaimachine (bestemd) van B. te Waddlrutveen. Een pakket met allerlei kregen wij van H. van de West- Varkenoordaeweg; postzegels van G. uit de Polderstraat en relsbonnen met waardepunten van Van de W. van de Boergoensevliet. Schoenen ten slotte van Van O. van de Spaanseboeht, waarbij eea gulden voor onze Spreeuwenpct, Nog meer geld kregen wij: j 2.50 van P. te Den Brie!; 2,— van O. van de Mynsberenlaan en l.SO van P. uit de Vlnkenstraat. Onze dank ls groot. Verlies Mevrouw Krijgsman. Oudedyk 166a heeft 6 Januari baar paraplu op bet ter rein Woudesteln laten etaan. Mejuffrouw Schutter, Busken Huetstraat 66a, heeft haar groen en zwart gestreepte vulpen- set ln zwart etui verloren, tussen huis en de Rósener Manzstraat, De zoon van de familie Jonker, Botba- straat 53. was zo onfortuinlijk zijn loon zakje met 22.- te' verliezen. HIJ ging op zij» flets van de Voorhaven vla de tunnel naar huls. Mevrouw De Lijster. Detmendaal 42, ls tussen de Grpenezoom en huis haar grijze varkensleren hand schoen kwijtgeraakt. Vondst Mevrouw siebens, woelwijkstraat 34a, donderdak op de hoek Goudsesineel en Meent, een xolscbaatsensleutel; de heer Kutterihk. Calterstraat 15e, op 6 januari ln de Veidstraat een blauw-zwarte dam-ilfiudschoen. IPIETER SPREEUW. DE wedstrijd Wordt gespeeld op initiatief van de heer J. E. Lionl, gouverneur van de Lions Inter national in Nederland, met volle dige medewerking van de KNVB. DE bijzonder aantrekkelijke ontmoe ting is mogeluk, omdat directie en commissarissen van de N.V. Stadion Feijenoord het stadion geheel be langeloos ter beschikking stelden. OOK van de zijde van de vereniging Feijenoord was men onmiddellijk bereid medewerking te verlenen. ER is een ere-comité geformeerd, dat als volgt is samengesteld: mr. Brouwer, gevolmachtigde van de Hoge Commissaris voor de Vluch telingenhulp der Verenigde Naties, de heer C. R. J. Kieboom, voorzit ter van Feijenoord, de heer J. E. Lioni. mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam, de heer Martens, vice-voorzitter van de KNVB en voorzitter van de sectie Betaald Voetbal, mr. Keinal- da, lid van de Raad van State en voorzitter van het Comité Vluch telingenhulp, dr. Ïr. L. G. Ver steeg®, president-commissaris van de N.V. Stadion Feijenoord en mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam. De uitslagen van de voor de tweede ronde van de hoofdgroep van het hoogovenschaaktoernooi gespeelde wedstrijden waren: O'Kelly de Gal way (België)—Bink (Nederland) '4—Vi; Stahlberg (Zwe den)Matanovic Zuidslavië 'A Toran (Spanje)— Dormer (Neder land) 16; Pxlnik (Argentinië) Scheltinga (Nederland)—Kramer Spanjaard (Nederland) 1—0; Van (Nederland) De stand na de tweede rónde is: 1. Matanovic, Toran en FUnik, elk lfi" p., 4. Stahlberg, Van Scheltinga, O'Kelly de Galway en Kramer, elk 1 p., 8. Spanjaard, Donner en Bink elk p. Advertentie LM. Betere schoenen zijn voorzien van;v De Noorse sportfederatie heeft be sloten de samenwerking op sportge bied met de Russen niet af te breken. Aan Noorse atleten zal niet, zoals eerder was voorgesteld, verboden worden Russische atleten te ontmoe ten. Het staat de diverse bonden echter vrij zich al dan niet aan dit besluit te houden. Dit laatste geldt eveneens voor in dividuele atleten die voor een wed strijd tussen beide landen gekozen worden. Zij kunnen die keuze al dan niet aanvaarden. Advertentie IM. (Van onze parlementsredactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid gaat zich beraden over de vraag, of en hoe de prijsstabilisatie- politiek niet In' het gedrang behoeft te komen als gevolg van maatregelen die de regering ten behoeve van de landbouw zou willen nemen. Dat is besloten tijdens een gedach- tenwisseling die de stichting vrijdag avond 'op het departement van Eco nomische Zaken met de ministers Hofstra, Mansholt, Sumhoff en Zijl stra heeft gehouden. Of de prijsstabilisatie niet in het gedrang komt, zal vooral afhangen van de vraag, of de vakbeweging van een loonsverhoging als compensatie voor de teverwachten stijging van sommige levensbehoeften zou willen afzien. Zou zij echter wel looneisen stellen dan zou belastingverhoging nodig kunnen zijn om de eisen van de land bouw te financieren. Hierover zal de Stichting van de Arbeid zich nu o.m. gaan beraden. Drie vergaderingen van de sectie betaald voetbal van de KNVB zijn er gisteren gehouden over het voorstel van het bestuur een toto voor leden te houden. De stemming was zo: DEN HAAG: gewijzigde motie van de Stichting Nederlandse voetbal pool aangenomen waann wordt ge zegd dat KNVB-toto aanvaardbaar is, mits het bestuur tijdig voor de algemene vergadering (26 jan.) met de bestaande pools in overleg treedt, ten einde tot één toto in KNVB-verband te komen. EINDHOVEN: zeer onoverzlchteiijk. Aanvankelijke motie van de stich ting Nederlandse voetbalpool niet sn stemming gebracht. Vergadering bleef informatief... ZWOLLE: in principe eens met KNVB-vooïStci, maar... verhoging gevraagd van uitkering aan clubs, ook donateurs moeten mee kunnen spelen, pools van verenigingen moe- ten blijven bestaan en inzet niet 1,50 maar ten ministe 3,-. De vergaderingen in deze rayons werden resp, geleid door de heren Martens in Den Haag, Joosten (Eind hoven) en Koolboom (Zwolle). In deze vergaderingen bleek duide lijk dat het voorstel van het bestuur van de KNVB. een toto voor leden, op ernstige bezwaren stuit in de sec tie betaald voetbal. Hoe de amateurs er over denken wordt vandaag beslist in de vergade ringen die ia alle distneten van de KNVB worden gehouden. Ook deze vergaderingen zijn informatief. Elvis 'Pelvis' Presley, idool van de rock 'n rollende jeugd in Amerika en elders, gaat een nieuw leven tege moet, tijdelijk althans. De zanger en danser moet namelijk zijn militaire dienstplicht vervullen. Gezien de gymnastische toerendie hij uithaalt bij zijn rock 'n rollbe- drijf moet Elvis een gespierde kerel zijn. Dat klopt ook zeel, want de mili taire dokter heeft gezegd dat zijn lichamelijke conditie prima is. Over Elvis' verstandelijke capaciteiten was de dokter minder opgetogen. Hij vond ze aan de héél middelmatige kant. In de brief aan de Fifa wordt ge zegd, dat het bestuur het elftal het recht ontneemt om, onder leiding van Oesterreieher de naam „Hon ved" te gebruiken en dat het de ploeg met terugwerkende kracht tot 22 december (de uiterste datum, tot welke „Honved" in het buitenland mocht spelen) beschouwt als een ge legenheidscombinatie. Het bestuur aanvaardt in de toekomst geen enke ls morele of financiële verantwoor delijkheid meer voor het elftal. De voorziltert van de Braziliaanse voetbalclub Flamengo, Jose Alves de Morais, heeft bekendgemaakt, dat Braziliaanse Ministerie van Buiten landse Zaken de consul in Milaan gemachtigd heeft aan de leden van het Hongaarse voetbalelftal visa voor Brazilië te verstrekken. De Morns voegde eraan toe, dat Flamengo ondanks het verbod van de Fifa tegen Honved zou spelen, wat de gevolgen daarvan ook zouden zijn. Hij zei, dat de echtgenote van de president van Brazilië, mevrouw Sa rah Kubitschek, de wedstrijd zou bij wonen en aldus de actie van Fla mengo morele steun zou geven. De Hongaarse spelers, die op het ogenblik in Milaan zijn, vertrekken morgen naar Zurich, vanwaar zij per KLM-toestel naar Brazilië zullen reizen. Vandaag zullen hun paspoor ten en visa in orde worden gemaakt. Vrijdagavond is in Helmond een Duitse vrachtauto met aanhangwa gen door nog onbekende oorzaak in de Zuid-Willemsvaart gereden. De bestuurder, de 27-jarige G. E. Molmann uit Duisburg verdronk. Hij had ae slakken van Duisburg naar Den Bosch gebracht en was nu op de terugwee. Advertentie I.M. Voor do moolsts collectie ln elke priiskUxse neer STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BiNNENWEG 227, Do politie te Middenmeer heeft de schuilplaats van de jongensclub De gouden ster' ontdekt. Er lag een enorme hoeveelheid gestolen goede ren: ballpoints, sigaretten, zaklan taarns, stopcontacten, sleutels, lucht- pistolen, enz. De leden van De gouden ster', vijf Jongens van tien tot dertien jaar, hebben deze zaken gestolen bij win keliers in Middenmeer en bij in aan bouw zfjnde huizen. De clubleden zijn i aangehouden. In Nederlandse boerenorganisaties bestaan plannen om door een grote demonstratie in Den Haag kracht by te zetten aan hun eisen om verbete ring van hun bestaansmogelijkheden. Reeds maanden geleden zijn (o.a, in vergaderingen van afdelingen van de Pnese Maatschappij van Land bouw) dergelijke voorstellen gedaan. Ook in andere delen van het land is men onder de boeren reeds lang van mening, dat praten alleen niet voldoende ls. maar dat er daden ge steld moeten worden om het Neder landse volk duidelijk te maken, dat de boeren in moeilijkheden zijn ge raakt en een redelijk aandeel ia de gestegen welvaart wensen. Tot dusverre heeft men in de hoofdbesturen van de organisaties nog niet veel gevoeld voor een der gelijk gebaar, ook al omdat bespre kingen over de landbouwvraagstuk ken nog steeds in gang waren. Nu de beslissing van de regering over de eisen die de landbouw via het Landbouwschap heeft ingediend nog steeds uitblijft, worden de lagere regionen van de organisatie steeds onrustiger. De besturen zullen waarschijnlijk een demonstratie liever uitstellen tot de regering uitspraak heeft gedaan. Het ziet er echter naar uit dat dit grote moeite zal kosten, omdat hun leden grotendeels staan te trappelen van ongeduld om iets te dóen ten einde kracht bij te zetten aan hun argumenten. Advertentie I.M. Uitsluitend bij Apothekers èn' Drogisten Een klein beetje bitterheid spreekt toch wel uit deze woorden, die koraen uit de mond van dr. VV. R. G. van Everdingen, die verbonden is ais arts-specialist aan de in Utrecht. gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst Het Duitse medisch-wetenschappe lijke tijdschrift 'Medizinische KliaJk heeft zoals wij reeds berichtten een publikatle gedaan over de klini sche resultaten, die door een werk groep van de universiteitskliniek vai Keulen werden behaald. Deze werk groep bouwde voort op de door dr. Var Everdingen ontwikkelde chemo-the rap le, de door hem gebruikte enzym preparaten en de resultaten van de ir Nederland genomen behandeling®- proeven. In Nederland wordt noch in uni versitaire centra noch ln het Am sterdamse Antoni van Leeuwen hoek-huis, \v--r specialisten van naam zich i-», het kankeronder zoek bezighouden, daadwerkelijke belangstelling getoond voor de O Waarom ik plotseling over huizenbouw praat? Vrees niet. dat ik mijn voeten ga branden aan netelige wo ningproblemen. (Daarvoor zijn ze me te veel waard). Het enige, wat ik wens te zeg gen is dat de voetballerij soms iets gemeen heeft met het bouwen van een huis. Er komt van het spel een 'krot' terecht als we gelijk die ene metselaar alles in ons eentje proberen te doen. We moeten, we zijn dat met zijn elven verplicht, met elkaar samenwerken. We hebben te zamen tot taak te bouwen aan de combinaties. Enerzijds om doelpunten tegen ons te voor komen. Anderzijds om goals voor ons te maken. 't Valt me zwaar om in dit verband niet nog eens te gaan foeteren op de Amster damse kanthalf. die de hoofdfiguur was in onze vorige les. Zijn slechte voorbeeld dwar relt me opnieuw voor de geest, nu is er over nadenk welk een grote rol balfspelers hebben in de opbouw van de aanvallen. Bij hen kan zo vaak het schuttersfeest begin nen! Door goede passes, bij voorkeur tussen twee tegenstanders door, breken zij als het het ware de deur naar de goal open. Zij hebben het in hun vermogen de verwarring in de vijandelijke verdediging te stichten, die de voorhoedespelers nodig hebben om zich een schietkans te kunnen scheppen. Hun dubbele taak (verdedigen én aanval len) maakt hen tot de belangrijkste stuk ken van de elf. Mogen de Elftalcommissies dit bij de keuze van de kanthalfs immer bedenken. - -- - Halfplaatsen ztfü gèen plaatsen, waar men zo maar iemand kan neerzetten. Juist hier dienen mensen te staan met een enortn uithoudingsvermogen, maar vooral met een goed spelinzicht. De kanthalfs dienen de strategen, van de ploeg te zijn. Tal van wedstrijden, zo niet de beste, worden door hen beslist. Let er maar eens op! Het meest simpele voorbeeld ligt beslo ten m de samenwerking tussen de half- speler en zijn buitenspeler. Dank zü een pass van de rechtshalf komt de bal op de voet van de rechtsbuiten. Hem wordt de weg versperd door een tegenstander. Toch ioopt onze vleugelspe ler even in de richting van deze back. Hij gaat de man in de waan brengen, dat n;j zal pogen hem te passeren. Afwachten mag de back niet. Die moet trachten het leer aan zijn voet te krijgen en snelt toe. Onze rechtsbuiten weigert echter-zeer be slist te duelleren met die mannetjesputter. H() peinst niet over de riskante onderne ming, die een poging tot 'pingelen.' Inhoudt en zoekt zijn rechtshalf. Is die man mee naar voren gekomen? Of is hij ergens blijven staan In het nie mandsland om te kijken wat zijn buiten speler wel ging doen? Natuurlijk is de rechtshalf meegelopen! HU heeft zich keu rig vrij opgesteld, schuin achter zijn rechts buiten ee» meter of tien meer naar bin nen. Van die positie gaat de vleugelspeler profiteren. De rechtsbuiten laat de bal rustig met de binnenkant van de rechter- of de bui tenkant van de linkerschoen vallen op de kanthalf. HU trekt het leer terug naar die vrijstaande man en sprint zelf zjjn beet genomen tegenstander voorbij. En nu? De kanthalf wacht niet. Hij Joopt geen meter met het 'ronde vriendje', pro beert niet de verslagen back te omspelen. Dat heeft allemaal geen zin. De actie moet haar verrassend karakter behouden. Daar om speelt de rechtshalf de bal onmiddellijk binnendoor langs de onthutste tegenstan der naar de nu volkomen vrij lopende rechtsbuiten. Zo schept die half een zeer gunstige positie voor zijn ploeg. Dit is zo maar ecu plaatje van Abe- in-actie. Hij heeft de bal voor zijn rechtervoet gekopt en zal direct fors inschieten. Het wordt geen hoog schot. Abe zet zijn schoen niet on der, maar meer tegen de zijkant van het leer. Daardoor bereikt hij, dat de bal niet gaat klimmen. WAT VERDER gebeuren zal laat zich niet moeilijk raden. Zodra de rechts buiten naar binnen gezwenkt hij wandelt uiteraard niet naar de hoekvlag! moet de stopperspil overkomen. Een andere keuze heeft hij niet nu zjjn linksback gepasseerd is. Daardoor komt onze midvoor onbewaakt te staan. Weliswaar bestaat de mogelijk heid dat de rechtsback van de tegenpartij de bewaking van zijn spil overneemt en zich in de buurt van onze aanvalsleider op stelt, maar in dat geval komt onze links buiten vrij te staan. Met andere woorden: altijd raakt een van onze aanvallers zijn bewaker kwijt. De rechtsbuiten kan dus rustig de bal toeschuiven aan deze man (midvoor of linksbuiten), voor wie het in vele gevallen niet moeilijk is een doelpunt te maken. Wat is het toch allemaal simpel 1 Als die kanthalf tenminste meekomt. Want om hem draalt in wezen deze gehele aanval. Indien deze man meent achter te moeten blijven in de buurt van de linksbinnen van. de tegenpartij, komt er geen spaan van terecht. Dan kan de rechtsbuiten hem de bai nooit toespelen. Uit dit ene voorbeeld moge hij de conclusie trekken, dat hij wanneer de bal in het bezit is van zijn elftal altijd mee naar voren moet ko men. Die rechtshalf kan het ook op andere wijze verknoeien. Er zijn halfspelers, die nadat zij hem van hun buitenspelers heb ben toegespeeld gekregen de hal met een wilde trap in de richting van het doel schieten. Fout! Daar staan de meeste tegenstanders. Zij handelen alleen goed ais zü het leer terugspelen naar de man, die met een bepaalde bedoeling de bal Het vallen. De bal moet zeer beslist terug naar die buitenspeler. Hij alleen kan ten volle profileren van de combinatie, waartoe hij zelf de grondslag legde! VOLGENDE WEEK: Zo kom je er ook. Kamkeraerapie van dr. va» Bver» dingen. Ook het Koningin Wilhei- mina Fonds houdt zich tot dusver afzijdig. Een geruime tijd gel-eden ingestelde commissie uit de landelijke orgaafc satie Kankeronderzoek bereidt een rapport voor over de behaalde resul taten met de chemo-therapie van dr. Van Everdingen; tot nu toe heeft deze commissie nog geen oordeel uit gesproken. "Ik heb geen belangstelling voor verguizing of voor eer en roem,* zegt dr. Van Everdingen, 'maar wat mij niet koud laat, is de lijdende mede mens die wij moeten helpen. Wat andere mensen met hun eigen gewe ten in overeenstemming kunnen brengen, dat is iets dat mij niet aan gaat.' Al 22 jaar lang Is dr. Van Ever dingen met dit onderzoek bezig. Hij begon .als 'gast' aan het Amsterdam-, se Antoni van Leeuwenhoek-huis, werkte vervolgens, eveneens als 'gast', aan het Physiologisch Labora torium in Utrecht en zette zijn. proefnemingen tijdens de bezettings jaren voort in zijn eigen laboratori um, zij het met beperkte middelen. In '44 werd dit lab door oorlogs handelingen verwoest. De Utrechtse medicus ging voort, samen, met en kele collega's en in '52 achtten deze medici de tijd gekomen om ae door hen ontwikkelde therapie in de prak tijk te brengen. De farmaceutische industrie nam de ontwikkeling en de bereiding van de enzympreparaten over, want dr. Van Everdingen zag uiteraard geen kans meer dit zelf te blijven doen, 4Keulen zocht mij op' In het voorjaar van '55 toonden de universiteiten van Gent en Keu len belangstelling,' zegt dr. Van Everdingen, 'en geleidelijk aan ont stond er een nauwe en hechte sa^ menwerking. In het begin verricht te ik tal van metingen voor Keulen, maar later waren ze daar in staat om helemaal los van mij te werken, pc ben wel herhaaldelijk naar Keu len gereisd en ook mijn analiste heeft een tijd gewerkt in Keulen.' 'Maar u moet goed begrijpen.' zeg) hij met nadruk, 'Keulen heeft nuj opgezocht en niet Ik Keulen. Ik heb jezegd: trekken jullie je van raaj niets aan. Onderzoek zelf en achten lullie het onderzoek publikatierijp, publiceer dan. Zo is het gebeurd. Voor mij is deze samenwerking met Keulen en Gent een grote voldoe ning. Want ik weet nu: ik kan et uitstappen, anderen zullen er mes dooreaan.' Geldt de vergunning om een uui over te werken alleen onder de voor waarde, dat de opbrengst daarvaq wordt bestemd voor het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk? Dit heeft het Tweede-Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (k.v.p.) de mi nister en de staatssecretaris van So ciale Zaken gevraagd. De heer Van Rijckevorsel wil weten of de bewindslieden die voorwaarde voor de vergunning eok vervuld ach ten als de opbrengst wordt bestemd voor andere representatieve organi saties en instellingen, die veel langer op het terrein van de hulpverlening werkzaam zijn. HU noemt als voor beelden het Nederlandse Rode Kruis en het Booms-Katholieke Huisves tingscomité.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2