V, Par ij se politie grijpt bij toeval twee trotse moordenaars 6 Wij hebben een genie verloren Export van boter moe het gevolg Boeiende naar verleden TV HOUDT DE DIEF Een minister achterpoort? 19 Spreeuwenpraat Proces Adams Helm Bolten' in thuishaven kou gevat Bij de dood van Toscanini Rijksweg weer ,gasvrij' ORMANDY is diep geschokt Soekarno wil democratie niet besraven Veel geld Tot slot aandacht voor de Paas- loterij van de kinderreisvereniging Spangen, die van 310 augustus met dc jeugd naar het kamphuis Mid- dachten bij Ellecom trekt. De kinde ren sparen er druk voor, maar véél geld. is er nodig. Inlichtingen ver- strekt de .heer L. Koks, Spoorsingel 6Sb, Rotterdam. LAMPEN VERVOLG VAN PAG. 1 Revolver terug (Vervolg van pagina 1) Toscanini is ook in Nederland geweest: in 1936 en 1937. Zijn programma's hier met het Residentie-Orkest waren typisch Toscanini-programma's: Beethoven en Wagner ontbraken er niet op; Verdi door allerlei omstandigheden wel. Een speciaal studioconcert voor de radio werd in 1937 door de VARA uitge zonden. Grote invloed Zijn invloed op het muziekleven van onze tijd is zeer groot geweest. Zo heeft hij allerlei ten onrechte ver geten werken door zijn vertolkingen nieuw leven Ingeblazen, waaronder thans beroemde ouvertures van Ros sini. -én cte tnxatuE^-e&e aózg SANOSTOL (jHMKADË^ Berkeley Square Pianoconcert: van Alphons Stallaert Gurrelieder LUISTERTIPS iRSr B januari Laatste dag voor het inzenden van Uw oplossing van onze oudejaarsprijsvraag 't Lijkt wel of de PTT-bestelIer zijn hele brieventas op Pieters bureau heelt leeggestort, weshalve wü ons haasten om ons zo snel mogelijk door deze post-Hi malaya heen te wer ken. En dus: zoveel mogelijk mensen op de spreeuwentroffel! Daar zien wij in de eerste plaats de heer G. Heymans uit Schiedam, die graag een paar kantteke ningen wil maken bij ons spreeuwen- praatje over inwoning. Wij herinne ren ons de opmerkingen van een le zeres, die een deel van haar woning verhuurde aan een jong echtpaar en daar niet tevreden over was. „Ik be gin er niet meer aan" was haar con clusie. Pieter probeerde een weinig olie op de golven te gieten en mijnheer Heymans draagt nóg meer olie aan. Hij constateert tevreden: „Je stukje over die inwoning las ik niet belangstelling. Ik woon zei! nl. ook in endoe dat met ple zier. Het is bij een alleenstaande vrouw. Het bezwaar is. dal wij. om op onze zolderkamer te komen, door haar huiskamer moeten. Wanneer wij thuiskomen, is het even een klopje op de deur en dan doorlopen. In al die maanden is er niet dat gebeurd, waarvan je kan zeggen„Wat een last heb ik''. Maar is er een karweitje, houthak kenkolenscheppen, dan doe ik dat zoveelmogelijk. Wordt er voor ons gebeld dan doet onze „huisbaas" open, opdat we niet van tweehoog naar beneden hoeven te komen. «Je merkt dus. dat het best kan. mitser ven beide zijden de be reidheid is om je (e schikken in de onvermijdelijkheden, die het samen wonen nu eenmaal met zich mee brengt. Wanneer bijv. voor ons en voor die mevrouw de kolenhandelaar komt, moet die door de huiskamer en door onze keuken, 't Is natuurlijk niet zo prettig, maar we lossen het zo op door onze kolen op dezelfde dag ic laten komen". Pieter vindt dit een plezierig brief je, Je hoort over in- en samenwonin gen zoveel narigheid (vaak alléén maar narigheid) dat het prettig is om ook eens een ander geluid te ver nemen, Ge merkt het, vrienden, met een beetje overleg en goede wil is er een boel te bereiken. Maar dén luis teren naar elkaar en bij problemen rond de tafel gaan zitten. Met felle botsingen is zelden iets goeds bereikt. En de reactie van de eerste brief schrijfster? „Mijn huurders zijn ver dwenen. Ik heb toch maar liever een droge boterham .dan het feit, dat iedere keer een van mijn gezinsle den met honde-uitwerpselen aan hun schoenen in de kamer lopen, wat mij ook al een paar keer is over komen. Soms lagen er drie of vier hopen in de tuin. Dat was niet van één dag!" Wat wjj van deze ganse geschiedenis maar een somber slot vinden. Appelaar Pieter is geen snoeier en daarom moet ik voor het volgende een berocv doen op de lezers. Ergens in Rotter dam wonen twee bejaarde mensen, die veel plezier beleven aan hun appelboom. Maar...;,, die appelaar moet dringend gesnoeid worden. Die mensen kunnen dat zelf niet. ze kun nen zo'n snoeipartij niet betalen en Pieter weet nauwelijks hoe een snoei- schacr eruit ziet. En van de lezers wèl? Dan graag een seintje. Jammer Tja, vrienden, de zwijntjesjagers zijn en blijven actief. Pieter vindt het altijd een beetje eigen schuld, wanneer een fiets die niet op slot staat, spoorloos verdwijnt. Maar. wanneer zo'n rijwiel uit je bloed eigen kelder wordt weggehaald, dan Is dat zuur. Een dertienjarige jongen uit Rot terdam-Zuid, had zijn fiets in de kel der van het ouderlijk huis gezet. Toen hij die fiets wiilde pakken, was- ie verdwenen. En dat is jammer, want hij- fietst dagelijks naar school, diie een half uur gaans van huis af staat. En zijn tassen kan hij moei lijk dragen, omdat hij een aanval van kinderverlamming aan zijn rech terarm heeft gehad.. Zou degeen. die de fiets heeft mee gepikt spijt krijgen? Pieter hoopt het, want het is in het bijzonder voor de ze jongen toch wel erg jammer dat hij zijn rijwiel kwijt is. Kan iemand hem dan misschien aan een oud kar- Tetje helpen? Florine heeft zijn adres. Bulgaars Ik ben benieuwd of er ergens in Rotterdam of wijde omgeving een Bulgaars-Nederlands woordenboek te krijgen is. Zo ja, dan heeit Pieter graag een seintje. Een lezer uit Rotterdam-Zuid ver telt mij nl. dat bij hem aan de zaak een Bulgaarse arbeider werkt. Hij spreekt noch verstaat Hollands. Brief schrijver zegt: „Het is verschrikke lijk moeilijk met hem contact te krij gen. Het is lastig om hem iets uit te leggen. Hoe moet die man zich wel voeien, zo hulpeloos alleen temidden van een geheel andere volksgroep? Wij doen aile moeite hem door ge baren en het herhalen van woorden iets uit te leggen. Maar zo'n woor denboek zou toch de enige oplossing zijn. Tevergeefs probeerden wij om er een op de kop te tikken". Een sympathiek verzoek, vindt Pieter. Aanbod Oofc deze dag noteerden wij vele aan biedingen: twee ledikanten, vier matras sen. een tweepersoons bed en enkele stoelen (alles bestemd) van H. van de Oostdijk, een tweepersoons spiraal (be stemd) en kleding van De G. te Vlaar- dingen. twee stoelen en een tiitschulf- tafei (alles bestemd), twee fauteuils en kleding van K. uit de Da Costastraat. Schoenen ontvingen wij van Van de G. uit de Middclharnisstraat, een wasteil (bestemd) en een lamp van D. uit de Oostervantstra&t en een. damesfiets van L. van de Vaerhorst. Capsules en zilver papier kregen wij van G. uit de Lam- bertusstraot. Capsules van B. uit de En gelsestraat, van Trix W. uit dc Adriana- straat en van Van G. uit de Ooievaar straat. Dc Spreeuwen pot werd aangevuld met guldens van Van G. uit de Ooie- vaarstrmt. van H. uit de Meermanstr&at en van L. uit de Slaghekstraat. Onze oprechte dank. Vondst Mevr. Groene, Noordmolendwarsstraat 34, een lichtblauw sj aaltje; mevrouw Groen, Van Heusdenstraat 42, op 12 ja nuari op de Mathenesserweg een schuitje van een naaimachine; Ro nald Ridderhor, Finrestraat 44, zaterdag middag op de Bergweg een dames- polshorloge. Dierenrijk Mevrouw Kok, Dr. Zaraenhofstraat 63e. verzorgd sinds 10- Jan. een klein zwart poesje. Advertentie I-M^. Het nieuwe filter Is „easy drawing" - houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. proeft dat u rookt Het nieuwe acetaat-filter laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door King Size formaat Door het King Size for maat, langer genieten. Yes... smoking Long Run - lots of'fun. King Size Filter 85 ct. Plotseling is alle belangstelling van de Franse kranten cn van dc Franse radio gericht op een sensationeel onderwerp: de twee moordenaars uit het park van Saint Cloud, een Parijse voorstad, zijn na drie weken speuren gevonden. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Op 21 december van het vorig jaar werden in het park van Saint Cloud twee oppassende jongemensen in hun auto vermoord: Nicole Depoue een meisje van 20 jaar en haar even jonge aanstaande ver loofde Joseph Tarrago. Hun verminkte lichamen werden de volgende dag door boswachters gevonden. Door toevallige amstandigheden werden de beide moordenaars woensdag gearresteerd. Het zijn Jean Vivier en Jacques Sermeus, beiden 19 jaar. Jean Vivier stond woensdagmor gen in de radioafdeling van een warenhuis en zei dat hij een radio toestel wilde kopen. De afdelings chef vond zijn gedrag verdacht. Advertentie I.M. er zijn ween -betere-1 amsf Mr. Laurence bracht verder naar voren, dat het Openbaar Ministerie aeht recepten van dr. Adams als be-, wijsstukken had aangevoerd, die alle acht de aanklager het meeste hou vast boden. Maar tussen maart en november 1950 had Adams volgens zijn verdediger meer recepten ge schreven voor mevrouw Morrelt „Hoeveel waren dat er In totaal?" vroeg ar. Laurence aan de arme Butler, die zijn tegenwoordigheid van geest begon te verliezen. „Zeventien." „Wie heeit de recepten ter hand gesteld aan het Openbaar Ministerie, de apotheek of de politie?" „De politie." Desondanks was Butler door het Openbaar Ministerie als getuige op geroepen en niet door de politie. En toch waren zijn verklaringen de ver dediging bijzonder welkom. De andere getuigen, die gisteren verschenen, legden verklaringen af, die niet erg belangrijk waren. De procureur voor mevrouw Morrel! sprak over de acht verschillende tes tamenten, die deze bejaarde dame in de vier jaren voor haar dood had gemaakt." De verdediging bracht naar voren, dat dr. Adams indien hij deze weduwe zou hebben gedood hier voor niet het geschiktste moment had uitgekozen, zoals de politie be weert. Een jaar tevoren had mevrouw Morrell de arts tot universeel erfge naam benoemd. Toen zij stierf, liet ze dr. Adams slechts een kist met antiek zilver na. De verdediging wist voorts te be n-ijzen. dat de Rolls Royce, waarover dinsdag was gesproken, niets met een testament ic maken had. De zoon van mevrouw Morrell had Adams deze peperdure wagen cadeau gedaan op verzoek van zi.in moeder. Gisteren, op de derde das van het vooronderzoek tegen dr. Adams, is geheel vast komen te staan hoe dr. Adams werkwijze was. *s Avonds om Dien uur pleegde hij zijn patiënten een morfine-injeetie te geven. Het Openbaar Ministerie beweert, dat hij zijn patiënten op deze wijze doodde. Maar veie mensen in Eastbourne geloven, dat Adams een 'mercy- killer' is: iemand, die uit barmhar tigheid 'helpt' door hun lijden te ver zachten en hun de eeuwige rust te geven. Advertentie I.M. waarschuwde zijn personeel de jon gen vast te houden en belde de po litie. Een der agenten vroeg, meer uit gekheid dan in ernst: „Jij bent toch niet de moordenaar van Saint Cloud?"' Tot ieders stomme verbazing antwoordde Jean Vivier „Ja, En als jullie mij niet geloven willen, hier zijn de autopapieren van Nicole en Joseph." De jongen werd onmiddellijk ge arresteerd. Toen hij in üe politie auto stapte, keek hij de verzamelde journalisten en fotografen vrijmoe dig en lachend in het gezicht. „Ik ben nu precies een filmster," zei hij, „en ga voorlopig mijn intrek nemen in een groot hotel, waar men mij gratis onderdak en te eten zal ge ven". Zijn medeplichtige Sermeus werd op even verrassende wijze gearres teerd. Een Parijse dame die voorlo pig onbekend wil blijven, kreeg woensdag bezoek wan een vrouw, die haar een revolver overhandigde, welke een jaar geleden bij genoemde dame was gestolen. De vrouw vroeg het wapen zo snel mogelijk te vernietigen omdat er volgens haar iets verschikkelijks mee was gebeurd. In plaats van aan dat verzoek ge volg te geven, liep de dame de vrouw achterna en waarschuwde de politie. De vrouw bleek de moeder te zijn van Jacques Sermeus, die kort daarop kon worden gearresteerd. Zijn naam was intussen al genoemd door Jean Vivier. Laatstgenoemde heeft aan de politie tot in bijzonderheden be schreven hoe hij met Sermeus de misdaad heeft begaan. Zij wil den een auto stelen, maar na de moord durfden zij er niet meer mee te rijden, omdat de num mers van de wagen waren gepu bliceerd. De totale buit was twee duizend frank, 20 gulden. Ser meus kreeg er vijfhonderd en Vi vier hield er zelf 1500. „Een meesterstukje, dat het karwei met de „Plying Enterprise" nog over treft!" Dat zeggen vaklieden over de berging van het Duitse wachtschip „Helga Bolten", dat in een november storm zware averij opliep. De „Helga Bolten" bevond zich toen voor de Amerikaanse oostkust. Na een reis van meer dan 2700 kilometer leverden de Nederlandse sleepboten „Oceaan" en „Zwarte Zee" van L. Smit' en Co's Interna tionale Sleepdienst het 7252 ton me tende schip gisteren in de haven van Hamburg af. De „Helga Bolten". geladen met 10.000 ton kolen en in november door de bemanning verlaten, was door de zeeslepers eerst- naar de Azoren ge bracht, waar de noodzakelijkste repa raties werden verricht. Advertentie I.M. straks hebt U griep helpen direct Het symphonieorkesl van Israël is mede door zijn daadwerkelijke steun tot stand gekomen. Van zich zelf en van zijn musici heeft Toscanini altijd het uiterste ge vergd. Hij kon tegen zijn orkestleden bulderen als een woedende leeuw; maar dezen, gewend aan zijn. uitbar stingen en vervuld van diep respect voor zijn kunnen, werkten niettemin graag onder zijn leiding. Het compromis kende hij niet. In Italië weigerde hij in 1931 het fas cistische lied 'G-iovinezzo' te spelen, hoewel hij wist, dat dit het einde van zijn toenmalige werkzaamheden in zijn vaderland zou betekenen., In 1933 weigerde hij uit protest tegen Hitlers vervolging van niet-ari- sche musici in Bayreuth op te treden. Typerend voor hem is het telegram, dat hij bij die gelegenheid aan Wini fred Wagner stuurde: 'Ik vlam op of ik verstar tot ijs; lauwheid ken ik niet.' Nadat Hitier Oostenrijk bezet had kwam ook een eind aan zijn ge regeld optreden te Salzburg. De vlam, waarvan Toscanini zelf getuigde, heeft bijna tot het laatst toe fei gebrand,. Nog na zijn 87-ste verjaardag maakte hij voor het laatst een reis naar Italië, nadat hij zijn werkzaamheden als dirigent nog op het hoogtepunt van zijn kunnen had beëindigd. Overal is de verslagenheid groot, nu Arturo Toscanini, de felle strijder voor oprechtheid in zijn kunst, zacht in zijn slaap is heengegaan. 'Wij hebben een genie verloren.' verklaarde de artistieke staf van La Scala in Milaan, die zoveel aan hem te danken heeft. Toscanini. die alles wat hij diri- Het produktschap voor zuivel zal overwegen of maatregelen nodig zijn voor een geforceerde afzet van de nog aanwezige voorraad boter. Momenteel is nog 15.000 ton boter in de koelhuizen aanwezig; dat is de consumptie van een half jaar. De afzet loopt zeer moeilijk, vooral als gevolg van het feit, dat op de Engelse markt grote voorraden drukken, terwijl bovendien de Nieuw- zeelandse en Australische boter in grote hoeveelheden wordt aange voerd. Voor Nederland en Denemarken betekent dat een gevoelige prijs daling. De Denen hebben hun prijs met 1.35 per kilo moeten verlagen in de laatste weken cn de Nederlandse regering geeft een toeslag van 1.15 a 1.20 op iedere kilo boter, die naar Engeland gaat. Merkwaardig genoeg is de prijs voor verse boter gestegen. Maar dit is een gevolg van de lage productie in deze tijd van het jaar en het feit, dat Duitsland 800 ton verse boter heeft aangekocht. Verder gaat ook nog wat verse boter naar België en Frankrijk, waardoor een niet- werkelijke indruk van schaarste wordt gewekt. Inmiddels hebben de Belgen weer 300 ton Deense boter ingevoerd onder voorwendsel, dat Nederland niet vol doende zou kunnen leveren. De Bel gen hebben dus opnieuw de overeen komsten met Nederland op dit ge bied genegeerd, hetgeen door het bestuur van het produktschap voor zuivel zeer wordt betreurd. Deze moeilijkheden van de zuivel- afzet zijn gistermorgen besproken in de vergadering van het produktschap voor zuivel in Den Haag, dat ditmaal nog in zijn oude samenstelling, dus zonder werkgeversvertegenwoordigers bijeenkwam. Gisteravond is de rijksweg tussen Breda en Zevenbergschenhoéfc weer opengesteld voor het verkeer. Dins dagochtend had men dit weggedeel te voor het verkeer gesloten, nadat een uit Antwerpen afkomstige tank auto met propaangas van de hoge berm -was gereden, gekanteld en lek gestoten. Gisteren heeft men met hulp van vier hefbokken achtereenvolgens de aanhanger en truck weer op de weg gezet, waarna ze naar België zijn ge sleept. Advertentie I.M. Een man. die dermate gefascineerd wordt door de vergeelde papieren van een dagboek van twee eeuwen lier, dat hij met dc wetenschap van het heden in die tijd wordt verplaatst, is het boeiende gegeven van het toneelstuk Berkeley Square, dat gisteravond in een bewerking van Ted Logeman door de NC'KV als tele visiespel werd gepresenteerd. Het werd ook een boeien- in de scène, waarin zij de vertolking, waarvan het Ms Kate Pettigrew ken welslagen niet in de laatste nis maakte met Peter Stan plaats te danken is geweest aan de wijze, waarop Han Bentz van den Berg, Elisa beth Andersen en Elisabeth Versluys gestalte gaven aan de hun toevertrouwde figu ren. Han Bentz van den Berg speelde met overtuiging, de hem opgelegde veelheid van emoties met soepelheid re gistrerend, de rol van de naar het verleden toege togen Peter Standish. Elisabeth Andersen was rijn volmaakte tegenspeel ster als Helen Pettigrew, lie aan haar liefde en ver wouwen, maar ook dish. Het was een alierver- makeiykst moment in een toen nog luchtige episode van dit naar een climax voerende spel. Peter Koen, die de regie voerde, maakte met vee! inzicht en op nergens over heersende wijze gebruik van de middelen, die de televisie ten dienste staan dm de sfeer te onderstre pen, die de presentatie van •Berkeley Square' zeker toekwam. Het pianoconcert van Alphons Stallaert, dat in november voor het eerst in Nederland werd uitgevoerd door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans, zal volgende week dinsdag in liet KRO-programma voor de microfoon worden ge bracht. De componist werd in 1920 le Helmond geboren en studeerde o.m. bij Hen drik Andriessen en Bertus van Lier. Daarna werkte hij geruime tijd in Enge land en sinds jaren in Frankrijk. Zijn pianocon cert werd in Frankrijk en Zwitserland reeds verschij- dene malen uitgevoerd, on der andere onder Raphael Kubelik De componist droeg het werk op aan zijn vriend Daniel Wayenberg. die het pianoconcert met het Bra bants Orkest zal uitvoeren. groot dramatisch muziek werk. De compositie is geba seerd op liet verhaal van koning Waldemar, een dei- middeleeuwse Deense ko ningen, die met zijn ge liefde het kasteel Gurre bewoont. De idylle wordt wreed verstoord door de jaloerse koningin Helvig, die tijdens de afwezigheid van Waldemar haar rivale vermoordt. De complete Gurrelieder worden uitgevoerd door koor en orkest van 'La Nouvelle Association Sym- phonique de Paris'. HILVERSUM I, donderdag ic Een klankbeeld over aan Henk Badings', die vandaag vaar pure menselijkheid zi.in 50ste verjaardag viert, ien bewonderenswaardige wordt besloten met een realiteit in een soort van uitvoering van de Psalmen- trance ten grondslag legde, symfonie voor groot koor Elisabeth Versluys heb- en orkest (vanavond om •en wij vooral gewaardeerd vijf over half negen). Vrijdagavond zendt de NCRV in het avondpro gramma gedurende ruim twee uur de 'Gurrelieder" van Arnold Scbönberg uit. Bij de Gurrelieder. die ont staan zijn in de jaren 19001910, manifesteert zich. de romantische voor liefde voor de middeleeuwse sagen als stof voor een HILVERSUM I, vrijdag ic Het Maastrichts Blaas- kwintet concerteert in het ochtendprogramma (11.05). ic Sem Dresden bespreekt om tien voor nalf vijf de fragmentarische uitvoering van de opera 'La Ciemenza di Tito' van Mozart, waar van de uitzending plaats vond op 9 januari. ic De AVRO nodigde de lieer J. Brants uit enige causerieën te houden over het filmgenie Charlie Chap lin. 'Van straatacrobaat tot filmkunstenaar' is de titel van de eerste cau serie. welke aanstaande maandagmiddag zal wor den uitgezonden. De vol gende beschouwingen zijn getiteld; Vertrapte en heer ser, Hoogtepunten en de Triomf van de humor. geerde uit het hoofd kende, zal voort leven in de vele gramofoonopnamen die van hem zijn gemaakt. Vele com plete opera's, alle symphonieën van Beethoven en van Brahms zullen met sen menigte andere werken zijn groot se levensweg voor het nageslacht be waren. Een diep geschokte Eugêne Orman- dy, die woensdagavond 'een uur voor de aanvang van het abonnements concert in heb Amsterdamse Concert gebouw van de dood van Arturo Tos canini hoorde, heeft de vereerde meester geëerd met een ingelaste uit voering van Beethovens Eróica. Ruim 25 jaar geleden heeft Eugêne Ormandy zijn kans gekregen, toen Toscanini plotseling verhinderd was om een uitvoering van het Philadel- phia-orkest te leiden. ,U kunt begrijpen, zei hij stokkend. met wélke gevoelens ik vanavond heb staan dirigeren. De meester was mijn afgod. Er zijn mensen, die me nen dat ik dit beter niet kan zeggen, maar ik zeg het toch: ik vereerde de grond waarop hij liep. Zijn dood is een schok voor de gehele wereld en zeker voor een nietige enkeling als ik. Mijn hart is er vol van. Advertentie I.M. KOM ONGEHINDERD KIJKEN U 2ULT VERBAASD ZIJN UNIEK IN NEDERLAND -AKD - '.J iWEST-KRUliKADÉ ib .V. qStAVÈRÊN (Vervolg van voorpagina) In antwoord op de klachten van de andere eilanden dat zij door de regering in Djakarta beperkt worden wat hun zelfbestuur betreft, zei Soe karno: „Zeker, er is geen andere uit weg voor Indonesië dan het stelsel van plaatselijk zelfbestuur in de ver schillende gebieden. Maar dit vereist tijd cn ingewikkelde voorbereiding gen." De president gaf een toelichting op zijn rede van enkele maanden geleden, na zijn terugkeer uit Mos kou en Peking, dat „de politieke partijen moeten worden begraven." „Met de begrafenis van de politieke partijen wil ik niet zeggen van plan. te zijn ook de democratie te begra ven." Zijn rede was slechts bedoeld „als een krachtige waarschuwing aan de partijleiders, dat zij niet de noden en verlangens, de hoop en teleurstel ling van de miljoenenmassa kunnen blijven negeren." Soekarno noemde de zinspelingen over een „uiteenvallen van de repu bliek," veroorzaakt door de gebeur tenissen op Sumatra en de crisis in dc regering, ongegrond. „De betui gingen van trouw die ik uit alle de len van het land heb ontvangen, wettigen de vrees voor zulk een uit eenvallen niet," zo zei hij. Soekarno wil onder de huidige om standigheden niet de leiding öp zich nemen van een presidentieel kabi net, omdat „onder de huidige poli tieke partij toestanden zulk een ka binet slechts tijdelijk de actuele vraagstukken zou oplossen, zonder in enig opzicht de weg te banen naar een wezenlijke democratie." DE WINKELDIEVEGGEN die het voorzien hebben op het grote Parijse ivarenhuis Le Printemps zullen het in de toekomst niet 'gemakkelijk' krijgen: op strategische pun ten in dit magazijn zijn zes televisie-camera's opgesteld, ivaardoor een detective, die op zijn gemak in een kantoor sit, kan nagaan of en waar er wat gestolen wordt. Hij staat in radio-telefonisch contact met rechercheurs, die zich onder het publiek in het warenhuis bevinden. Advertentie I.M. KINDERLEDIKANTEN 32 modellen vena! 3450 GOUDSESl^GEL;223-225 (Icfiehovcr Mtcity, - ROTTERDAM Van onze parlements- redactic) Tic Eerste Kamer zou onze Eerste Kamer niet zijn. als zij niet Je puntjes op de i zou zet ten. Zo wordt titans van verscheidene kanten in de kamer aanmerking gemaakt op dc manier ■icaarop.de buitengewone zitting der Staten-Genr- raal in 1956 is gesloten. De toenmalige waa'-- nemenoe minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. J C. van Oven. had zien. naar het Insri- tute of Socia! Studies begeven en had deze in stelling aan de achter zijde door een poort via de Molenstraat in cers hofrijtuig verlaten, om in de Eerste Kamer de sluitingsplechtigheid te verrichten. Zo maar door de ach terpoort cn dal voor een bewindsman. Stel je voor! 'Weinig in overeen stemming met de stijl, die bij een dergelijke plechtigheid past,' zo brengen de precieze-sena toren hunmisnoegen over de afwerking van het protokoi onder woor den. ovendien hebben zij er aanstoot aan ge nomen. dat de minister zich toen voor de plech tigheid 'had begeven van een gebouw uit, hetwelk weliswaar vroeger het paleis var. HM de Ko ningin was geweest, doch dat thans voor particu liere doeleinden, wordt gebruik:,' zo heet het in de ietwat stijve - stukken, in dit geval in het voorlopige verslag op de begroting van het departement van Alge mene Zaken. De critici verzoeken daarin dc minister-presi dent, minister van Alge mene Zaken, 'wel te wil len bevorderen, dat voort aan in casu meer de goede si ij! zou worden In acht genomen.' Advertentie I.M. r

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2