tocht Israël uit Franse kamer nu achter Europese markt Moeilijkheden echter nog niet uit de weg Poolse communisten verliezen overwicht in het e uits van Stichting v. d. Arbeid oe meest hegeerde King Steef VN-troepen „stootkussen Scala dreigt met staking Wat is de Euromarkt? S preeuwenpraat Vuurdoop voor Maemillan Nabije Oosten: bijna miljoen vliic'bteJingen Instituut te Velsen failliet Schade botsing geregeld SIEBEL Clief-staf leger naar Sumatra Twee Parijse Nederlanders Geen zenuwen hij Greetje v HET. VRIJE VOLK WOENSDAG 23 JANUARI 1957 PAGINA 3 AOW Spreeuwenpot En nóg meer wil vriend A. B. we ten. maar nu gaat het niet over de AOW. Hy vraagt; Waartoe dienen de gelden, die u voor de spreeuwen- pot ontvangt? Ik lees wel van schen kingen, .maar nooit van de uitgaven dezer gelden of hun bestemming. Ik ben er nog niet achter kunnen ko men 5^ Kanaal schoon in mei VERLOVINGSRINGEN' Socialistische motie LUISTERTIPS Vilmos Palotai Ouders kunnen be ter tien kinderen on derhouden, dan tien kinderen hun ouders. Het is een trieste opmerking, die wel meer door ouden van dagen wordt gemaakt en de ervaring in de spreeuwenpraat heel t Pieter geleerd, dat dit jammergenoeg maar al te vaak waarheid is. Wat een zuchten, wanneer b.v. zo'n klein bedrag ver- haalplicht betaald moet worden Pieter schrijft vandaag -wer die yerhaalplicbt. 't Gaat over een hoog bejaarde man, die per maand een bepaald bedrag aan staatspensioen plus ouderdomsrente ontvangt. Van zijn kinderen kreeg hij een gulden per'week, een aantal daarvan was daartoe verplicht door de kanton rechter. „Nee" zeggen die „verplich ten", „wij doen dat niet meer". En Pieter wordt gevraagd: „Kan dat nu maar zo?" En na die vraag kwam by Pieter even dat verzuchtinkje uit die eerste regels Zoals het probleem hier wordt ge steld (uitkering volgens de algemene ouderdomswet plus ouderdomsrente) is er van verhalen geen sprake. De AOW is niet verhaalbaar en voor ouderdomsrente is premie betaald. Was er misschien toch nog op een of andere manier steun van Sociale Zaken? Ja, dan is er inderdaad sprake van een verhaa'"plicht. De armenwet kent dt cemeente het recht toe van verhaalsplicht op be paalde verwanten; in Rotterdam zijn dat alleen de naaste verwanten. Wei geren die mensen om te betalen, dan Kan de gemeente bij de kantonrech ter de verhaalsprocedure aanhangig maken. De rechter zal in zo'n geval een bepaalde uitspraak doen. Zegt de rechter'. „Familie, gij moet betalen" dan zal de familie dat ook moeten doen. Bij nalatigheid kan er beslag op het loon worden gelegd. Evenwel; het is natuurlijk altijd mogelijk, dat de gezinsomstandighe den of de inkomsten zich belangrijk wijzigen. Dan moet men zich onmid dellijk wenden tot de afdeling Ver haal van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken en reclameren. Het kan dan best mogelijk 2ijn dat een kind niet lanuT hoeft „op te bren gen". Maar toch't Gaat hier om zegge en schrijve een gulden per week. Is dat zoveel? Een pakje siga retten minder? Misschien een zakje snoep? Ach, je weet .natuurlijk nooit alle omstandigheden precies, maar moeder en vader hebben zich vroe ger voor de kinderen ook wel eens wat moeten ontzeggen't Is een klein filosofietje, dat misschien hele maal geen betrekking hoeft te heb ben op deze familie. Maar bij som mige. kinderscharen dat weet ik maar al te goen is het bepaald niet zonder zin. Wil duiken weer even In die AOW. De heer A. B. uit Delft wil bijv. we ten wat er nu met de uitkering ge beurt wanneer een van beide echt genoten sterft. Bij de noodwet Drees bestond de bepaling, dat de achter blijvende nog gedurende een aantal maanden de gehuwdenuitkering ont ving. Artikel 15 AOW; Na het overlij den van de man of de vrouw wordt het gehuwdenpensioen doorbetaald tot en met de laatste dag van de vijfde maand na de sterfdag. Is de vrouw nog geen 65 dan krijgt zij nog maals zes maanden het volle pen sioen, 'lach uiterlijk tot de dag dat Zij 65 vordi,. De heer A. B. wil méér weten: Wanneer een gehuwde vrouw ouder is dan 65 jaar en de man is bijv. 62, komt die vrouw dan voor een ouder - domsuitkering in aanmerking? Nee, dat komt zij niet, wanneer hij ten minste gewoon werkt. Is hij tot vijftig percent invalide en verdient hij. niet meer dan anderhalf maal het staatspensioen dan vindt er voor de vrouw een uitkering plaats op grond van de inkomsten. 't Is misschien wel esr.s goed om iets over die guldentjes voor de spreeuwenpot te schrijven. Wat Flo- nne en Pieter ermee doen? Och, een kapitaal bedrag is het niet, maar soms kunnen wij er mensen, die in moeilijkheden zitten, mee helpen. Ergens woont bijv. een jonge moe der, die bij de geboorte van haar baby veel te weinig luiers heeft. Flo- rine kan dan een greep in de spreeu wenpot doen. Daar is een bejaarde man, die zo dolgraag zijn zieke dochter in het sanatorium zou willen bezoeken. Het kan zyn. dat ons reisbonnenvoor- raadje op is en wij een klein bedrag uit die spreeuwenpot opdiepen als kleine bijdrage in de reiskosten. Meneer B. mag best ons kasboek zien. Enkele posten? Reparatie bed voor een zieke. Reparatie kachel ouden van dagen. Stofzuiger be jaarde gerepareerd. Vier lakens voor patiënt gekocht Moet Pieter doorgaan? Deze spreeuwenpot. deze kwartjes en gul dentjes van honderden lezers stellen ons in staat om zo hier en daar te helpen, waar dat dringend nodig is. Want weet u. mijnheer B.. de zorgen in sommige gezinnen kunnen groot zijn. ook al leest men dat niet keer op keer precies in deze kolom Aanbod Met veel plelzier schreven wij de vol gende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een bed (bestemd) en een splraa! van De O. uit de Borselaarstraat. een éénpersoons ledikant (bestemd), stoelen (bestemd) en schoenen van S. van de Schiedamseweg. Een kinderwagen en kleding werd aangeboden door G. uit de Sneeuwbalstraat, kleding door O. van de Siadhoudersweg en kleding en een radio (bestemd) door een onbekende te Reeuwijk, Banderolles cn tijdschrif ten kregen wij van P. uit de Kapelstraat, relsbonnen en slgarebandjes van Van W. uit de Ros. Man-straat cn capsules van H. van de Spangcnsekade. Onze dank is groot. Vondst De heer Verkuil, Wildbaan 74. woens dag op de hoek smeetslandsedljk-Dordt- sestraatweg, een wollen rechter h e r en - want; mevr. Tlmrnan, Adclaarstraat 5, donderdag, op de Slaak, een jongens jasje met een bruin-ribsfluwelen capu chon; de heer SonbeeK. Schommelstraat 19b. woensdag, op de hoek Nobelstraat- Stadhoudersweg. een kt n der porte ra o n n a 1 e met Inhoud; de heer B. Eennlhg. Arenastraat 7b, woensdag, op de Slaak, een tas roet twee bakkers- broeken: mevr. D. van Mastrlgt, Sophia- kade 27. 7 of 8 Januari, op de hoek Goudseriiweg-Crooswijkseweg. een blauw kindertruitje; mevr. H. Zandboer, Adrtanastraat 27; dinsdag, op de Beu- kelsdljk, een d a m e e b l o u s e: mevr. Moreel. Aakstraat 29. op de Mathenesser- weg, een paar rode kinderwantjea met een geborduurd randje. Dierenrijk De familie Weenig, Walrevenstraat 105d. zoekt een goed tehuis voor een poesje van acht weken- y PIETER SPREEUW Advertentie Ï.M. Alleen Hunter American is Met vreugd* vertelt Miss Hunter aan de pen: ik ben er trots op dat de Nederlandse roker de kwaliteit van Hunter American al jarenlang boven alles stelt Iedere dag gaan méér rokers op Hunter over. Daardoor is Hunter American Met uitzondering van een kleine strook aan de Golf van Akaba heeft Israël gisteren de terugtocht uit het schiereiland van Sinaï voltooid. De strook die het nog bezet houdt is 28 km lanr, cn loopt van plath naar Sjarm el Sjeik. De VN-politietroepen hebben nu overal de oude Egyptische-Israë- lische bestandslij'n bereikt, afgezien van de strook van Gaza. Eet Israëlische kabinet werd gister avond voor een spoedzitting bijeen geroepen, naar men aannam voor de bespreking van de laatste ontwikke lingen t-en aanzien van de VN-resolu- tie. Premier Ben Goerion, die zondag wegens verkoudheid de zitting var zijn kabinet niet kon presideren was gisteravond wel aanwezig. De Egyptische regering heeft overi gens laten weten, dat zij geen be zwaar heeft tegen een „stootkussen" van VN-troepen tussen Egypte en Israël, mits deze troepen op Israë lisch gebied zouden worden gelegerd. Aldus een bericht van Radio Caïro. Wel biüi Egypte erin volharden, dat aüe Israeli's Egypte volledig ont ruimen. Een neef van de Egyptische minis ter van Binnenlandse Zaken. Khaled Moheiddin, zei tenminste, dat zijn land de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal dreigt stop te zetten, als Israël geen gehoor geeft aan de VN-resolutie. De bergingsautoriteiten hebben te Caïro bekendgemaakt, dat tot giste ren zestien van de 44 wrakken waren opgeruimd.-Van deze 44 lagen er 25 bij Port Saïd en 18 in de rest van het kanaal. De Nederlandse bergers maken zich thans gereed de kanaalsleepboot „Eügar Bonnet" te lichten. Begin maart hoopt men een vaar weg voor schepen tot 10.000 ton vrij te hebben en in mei het hele kanaal „schoon". Koor en orkest van het beroemde operagebouw van Milaan, de Scala,* dreigen in staking te gaan uit pro test tegen het regeringsbesluit tot verlaging van subsidies aan muzikale instellingen in Italië. De verlaging van de subsidie, die tot dusver 4200 miljoen lire (onge veer 20,5 miljoen gulden) voor de gezamenlijke plaatselijke opera's be droeg, zou de overheidssteun terug brengen tot 10,5 miljoen gulden. Behalve de Scala behoren tot de bedreigde Instellingen de San Car lo Opera te Napels, de Romeinse Opera en de bijna vierhonderd- jarige Academie van St.-Cecüia te Rome, 's werelds oudste muziek instituut, Dc opera- cn conccrtdirlgentcn van Italië hebben zaterdag reeds telegra fisch de minister-president verzocht, zijn Invloed aan te wenden om te voorkomen, dat de voornaamste theaters en concertzalen van het land uit geldgebrek moeten sluiten. Advertentie I.M. MOOISTE COLLECTIE I STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE 6INNENWEG 227 Premier Harold Maemillan is gis teren door duizend partijgenoten parlementsleden, aanstaande kan daten en partijfunctionarissen met algemene stemmen tot leider der Britse conservatieve partij gekozen als opvolger van Sir Anthony Eden, Later verscheen Maemillan voor het eerst- als minister-president in het Lagerhuis. Hij werd luide toege juicht door de conservatieven, maar de oppositie ontving hem zwijgend. Formeel wenste Gaitskell Mae millan geluk met zijn benoeming, maar hy voegde er sarcastisch aan toe, dat hij hem niet toe kon wen sen 'lang in functie te blijven.' Ook formeel bracht de nieuwe pre mier hulde aan zijn voorganger, die bij vele gelegenheden bijzondere moed had getoond. Daarna begon het traditionele vra genuur, waarin voornamelijk vragen werden gesteld over de nieuwe plan nen ter afschaffing van de atoom- proeven en het- Amerikaans-Engels overleg daarin. Hoewel de oppositie niet karig was in het opwerpen van nieuwe proble men, ontkwam men niet. aan de in druk, dat zij de premier, althans voor de eerste dag, een beetje heeft ont- zien. Premier Mollet heeft de tweede mijlpaal op de weg; naar een Europese gemeenschappelijke markt achter de rug. Met 331 tegen 210 stemmen heeft de Franse kamer hem dinsdagavond volmacht gegeven, de onderhandelingen der negen deskun digen in Brussel tot een goed einde te brengen en het verdrag te ondertekenen. De uitslag van deze stemming betekent Intussen nog niet, dat alle tegenstanders van de gemeenschappelijke fnarkt in de Franse kamer ontwapend zijn. Verrassingen blijven mogelijk. Trouwens, in Brussel zelf, op de deskundigen-conferentie, blijken alle moeilijkheden nog niet te.'zijn opge lost. Integendeel, de verwachting, dat de deskundigen zondag niet hun werk gereed zouden kunnen komen, is niet in vervulling gegaan. Het ziet er nu naar uit, dat zjj tot het laatste ogenblik d.w.z. tot aan de zaterdag in Brussel te houden ministersconferentie der zes betrok ken landen aan' de plannen zullen blijven dokteren. Het grootste onverteerbare brok voor de deskundigen blijken de Fra.i- se voorstellen te zijn, om ook '1-> De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution. zal donderdag naar Sumatra vertrekken om te trachten een regeling te* be werkstelligen voor de vraagstukken, verband houden met de militaire acties in Midden- en Noord Sumatra. "Woensdag had hü een uur lang een onderhoud met de premier, Ali Sastroamidjbjo. (Van onze parlementsredactie) In het Nabije Oosten leven onge veer 900.000 Arabische vluchtelingen, die tüdens de oorlog tussen de Ara bische staten en Israël, nu ai weer bijna tien jaar geleden, van huis en haard zyn verdreven. De Verenigde Naties zorgen voor hen, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Vorig jaar hebben de VN 32 mil joen dollar uitgegeven voor deze hulp. De Verenigde Staten en Enge land betalen daarvan 94 percent, Nederland draagt ,elk jaar 125.000 gulden bij. Dit heeft Michael Hacking op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Hij is verbonden aan het VN-bureau voor hulp aan deze Palestijnse vluchtelingen, van wie er 500.000 in Jordanië, 200.000 in Israël, 100.000 in de Libanon en 100.000 in Syrië leven. Franse overzeese gebiedsdelen bij de gemeenschappelijke markt te betrek ken. In de kern komen die voorstel len er op neer, dat Fr ankrijks part ners zullen mogen helpen de ontwik keling der betrokken gebieden te fi nancieren, zonder echter politiek, noch economisch wezenlijk iets in de melk te brokkelen te krijgen. Moeilijkheden zyn er voorts ook nog over de voorgestelde organen van de Europese markt. De bevoegd heden, die deze zullen krijgen, zuilen naar het zich laat aanzien, heel wat minder supra-nationaal zjjn, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Voor overmatig optimisme is dus op het ogenblik geen reden. De Fran se kamer schaarde zich ten slotte achter Mollet in een socialistische motie. Deze motie vatte alle geëiste voorwaarden van en garanties voor Frankryk samen, die aanvankelijk in een zestal afzonderlijke amendemen ten waren neergelegd, nl.: 1. harmonisatie van de lonen en sociale lasten. 2. nog voor het einde van de eerste etappe, contracten voor de land bouw op lange termijn met ge garandeerde prijzen, geleidelijke vervanging van nationale organi- satie door Europese organisaties. 3. associatie van de Franse overzeese gebiedsdelen bij de gemeenschap pelijke markt en 4. associatie van Engeland bij de ge meenschappelijke markt binnen de kortst mogelijke tijd. Toen men het over deze socialisti sche motie eens was geworden be hoefde Guy Mollet niet meer de kwestie van vertrouwen te stellen. De Europese markt (landen-deel- nemers: Nederland, België, Luxem burg, Italië, Frankryk en West-Duits- ïand) is een economisch plan om over een tijdsverloop van twaalf jaar mi nimum tot zeventien jaar maximum geleidelijk de interne douanetarieven en andere handelsbeperkingen op te heffen, een gemeenschappelijk dou anetarief naar" buiten in te stellen en een gemeenschappelijke handels politiek tot stand te brengen. De laatste maanden is daarbij gekomen de gedachte, om de Euromarkt heen een vrijhandelsgebied te scheppen, waaraan ook Engeland zou kunnen deelnemen. De Euromarkt zal tot stand komen in drie etappes van elk vier jaar, met verlengingsmogelijkheid. In elke etappe zullen de Invoerrechten met ongeveer een derde verlaagd worden. Om de gemeenschappelijke politiek van de zes landen (dezelfde die ook lid zijn van de kolen- en staalge meenschap) te ontwerpen en uit te voeren, zullen er enkele bestuurs- en advieslichamen -worden opgericht, die nochtans niet over zogenaamde supra-nationale bevoegdheden zullen beschikken. De voornaamste licha men zijn: Ministerraad: hierin zyn de rege ringen elk met een delegatie ver tegenwoordigd. In de meeste gevallen kunnen slechts met algemene stem men besluiten worden genomen. Europese commissie: leden be noemd door de regeringen, maar zij zullen niet namens de regeringen doch zelfstandig optreden. Doen voorstellen aan de ministerraad en treden op als uitvoerend orgaan van de Euromarkt. Gemeenschappelijke vergadering: orgaan voor de parlementaire con trole. misschien gelijk aan dat van de KSG. (Van onze parlementsredactie) De regering heeft onlangs de Stichting van de Arbeid verzocht om advies over de gevolgen voor Ionen en kosten van levensonderhoud ai? de regering 200 miljoen gulden extra beschikbaar zou stellen voor de land bouw. Naar wy vernemen, zou de stich ting zich in het gisteren opgestelde Twee Parijse Nederlan ders waren gisteren in het KRO-programma te beluis teren. De pianist Daniël Wayenberg speelde het aan hem door de componist Al- phonse Statlaert opgedra gen planoconcert, begeleid aag.~~ door het Brabants Orkest Shaws onder leiding van Hein Jordans. De in 1920, in Helmond (Brabant) geboren Alphon- se Stallaert studeerde aan het conservatorium te Utrecht compositie bij Hen drik Andriessen en orkest directie bij Bertus van Lier. Vervolgens vestigde hij zich in Parys, waar hy nog woont. In 1951 vond op het festi val van Besancon de we- hier in Nederland andere composities tegemoetzien. Daniël Wayenberg, die dit stuk wel letterlijk tot in zijn vingertoppen beheerst, en het Brabants Orkest on der leiding van Hein Jor dans gaven er een gloed volle en rijk geschakeerde uitvoering van. M. V. HILVERSUM X, woens- 'Dorpsvrljage' wordt vanavond om vijf over negen voor de micro foon gebracht. Er zijn slechts twee rollen: een zij (Mary Dresseihuys) en een hij (Ko van Dijk). HILVERSUM II, woens dag. Tweemaal (om tien over acht en om tien over tien) zal luisterend Nederland vanavond verbonden zijn met de 'Statendam', die zijn officiële proefvaart reldpremière van het pia- houdt met aan boord prin- 5CS BCUtriX. Jn de AVRO-studio heeft Greetje Kauf/eld, 17 jaat en opvolgster van AnnU Plevier, gisteravond haai eerste opname met de Sky- masters gemaakt. Geen spoor van zenuwen bij Greetje. Zij stond niet voor het eerst bij een mi crofoon. Toen zij 13 jaar was zong zij met het schoolbandje (uit Middel burg) in het programma van Minjon. Daarna trad zij nog op in de vroegere Van Zessen- klaarciub. Microfoon voor u en De oprechte amateur. Zij studeert nu aan de mu ziekschool in Rotterdam. noconcert plaats, gespeeld door Wayenberg. Vermel denswaard is nog, dat de. beide kunstenaars bekend BIG BEN vogelvrij Vilmos Paloti is een Hon gaars cellist, die jarenlang in Nederland heeft ge woond cn nu elders is ge vestigd. Hij verwierf onder andere bekendheid door het Hongaars Strijkkwartet. Toen hij enige tijd geleden DclGv; A-Uns Lclltiul S UtrwcLlU - Tf—V "M ff "J JlUCU fc/iUgc LIJM. werden dank zij de Franse ^.vr\\o nöll O"Ff I III f ftII nöTC enkele weken in ons land Jeunesses Musicales (Jeugd V7 I C I t- J-J Cf f (X I I vv til (UUI O was. trad hij op voor de en muziek). VARA. De opnamen, die Het driedelige concerto De Engelse radio- teld hadden in De technici van hiervan zijn gemaakt, zul- is in grote lijnen klassiek, luisteraars zeg- de galmgaten van de BBC hebben }en worden uitgezonden in omdat ieder der delen op „en_ jiet fLun toren, zijn het verhaal aan- het gezamenlijk program twee thema's is gebouwd. ls opgevallen, dat verbannen, sinds gehoord en zijn ®a in de vooravond van Het spreekt echter vanzelf, ;;e£ „eiuid van de het ministerie van op hun beurt met maandag 28 januari. Uitga- ««)■-♦»»" )mn z0 vertrouw- Arbeid, bij de een verklaring voerd wordt dan de Suite de Big Ben is jongste restaura- gekomen. Het no. 1 in G voor cello-solo veranderd. tiewerkzaamheden metselwerk aan van J- S. Bach. de galmgaten de zuidzijde van - - Ze hebben zich heeft afgesloten de toren is ver- EEN AVOND in sc. afgevraagd hoe met een vlecht- jvijderd, zeggen Germain des Pres gaat als dat mogetijk is werk van draden, zij. Bovendien is voorbeeld van. een riedel en er al een ter- Elk vogeltje zingt et meer contact landse prestatie op amuse- klaring voor ge- zoals het gebekt tussen de klok mentsgebied naar het ra- - - is en Big Ben en de klepel dio- en televisie-festival, doet dat nu op dat van 27 januari tot 3 zijn eigen veran- De Engelsen februari in Came* wowlt derde wijze,-zijn gerustgesteld, gehouden...—: dat deze muziek, .ontstaan In het rrtisMen van deze eeuw, in thema's en instru mentatie de. taal van onze tijd spreekt. Het heeft de spontane onbevangenheid van de jeugd naast de kans op beïnvloeding (Ravel). Een meeslepend-instru- mcntaal en. pianistisch goed ronden. De bij geschreven .muziek, van een gels, inhet bij- vetlbelovend .auteur van zonder duiven, wie wy .met belangstelling die zich genes- (Van onze speciale correspondent Richard Jokel) De Verenigde Poolse Arbeiderspartij (de communisten) heeft het numerieke overwicht in het zondag gekozen nieuwe parlement af- gestrsr .Tij heeft in de nieuwe Sejm nog maar 51,53 pet der zetels. Dit ,e voornaamste conclusie, die uit de voorlopige nog niet offi ciële '.^rkiezingsuitslacr' kan worden getrokken. Van een nederlaag van de Verenigde Arbeiderspartij kan geen sprake zijn. Zij heeft een voudig rekening gehouden met de veranderde omstandigheden en zag in, dat zij niet langer op een groter aantal zetels aanspraak kan maken. Het nieuwe Poolse parlement be staat uit 458 leden, terwijl de laatste Sejm 425 leden had. Hiervan heeft de Verenigde Arbeiderspartij 236 ze tels (vroeger 273 van 425), d.i. 5L53 pet. De Boerenpartij beeft 116 zetels (vroeger 90 van 425), de Democra tische Partij 39 (vroeger 25), en ver der zijn er 67 onafhankelijken (vroe ger 37). Van de 67 onafhankelijken zjjn 20 actieve katholieken (vroeger vijf). Het zou volkomen onjuist, zijn uit deze uitslagen te willen concluderen, dat de arbeiderspartij haar leidende rol verloren heeft. Haar grootste be zit is de partijleider, Gomulka, en 'zijn autoriteit. De uitslagen bewijzen echter, hoe gemakkelijk de Poolse kiezers de Verenigde Arbeiderpartü een nederlaag hadden kunnen berei den, had Gomulka niet aan de voor avond van de verkiezingen met zo veel nadruk gewezen op het dodelijke gevaar, dat Polen bedreigt. Het nationale front eri zijn pro gramma worden door deze uitslagen niet beïnvloed. Integendeel, de rede lijker verdeling der zetels waarborgt een samenwerking zonder grotera wrijvingen. Volgens officiële gegevens heeft 94,14 pet. van de kiezers gestemd. Hiervan heeft 98,14 pet. gestemd op de kandidaten van het nationale front. Dit cijfer is echter niet hele maal duidelijk. Het schijnt te beteke nen, dat slechts 1,86 pet. de hele. kan didatenlijst heeft doorgehaald. In vele delen van Polen hebben de partijloze kandidaten meer stemmen gekregen dan de kandidaten van het nationale front. In vele gevallen is het verschil zeer klein, maar in andere gevallen is het belangrijk, ook al is het klein wegens de persoon van de kandidaat.. Deze kleins schommelingen zijn ongetwijfeld uitermate belangrijk, maar zij konden de uitslagen niet beïnvloeden. Op aandringen van Go mulka onthielden dekiezers zfch van een vrije uiting van hun gevoe lens. De cijfers bewijzen echter, dat zonder de morele dwang, die van Gorr.ulka's redevoering uitging, de uitslagen allicht anders hadden kun nen zijn. en reeds aan de regering verzon den advies, zoals, werd verwacht, slechts globaal en vaag hebben uit gesproken 'over de gevolgen van hulp aan de landbouw voor de loon- en prijsstabilisatie. Voorts vernemen wy, dat de drie vakcentrales, die in de Stichting van de Arbeid zjjn vertegenwoordigd, zich eveneens in een brief tot de regering hebben gewend, omdat zij zoals wij gisteren reeds meldden behoefte hebben aan een verduide lijking van een standpunt van de vakbeweging. Ook de drie boerenorganisaties hebben hun zienswijze, naar ver luidt, in een afzonderlijke brief aan de regering uitvoerig uiteengezet. Deze verduidelijkingen van de standpunten van werknemers- en boerenorganisaties zouden nodig zijn, omdat het advies van de Stich ting van de Arbeid overeenkomstig de wens van de meerderheid der Stichting slechts algemeen is en geen gedetailleerde standpunten bevat. Het blad van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, „De Neder landse Industrie", doet in een hoofd artikel wel enkele uitspraken over de steun, aan de landbouw: .Natio naal economisch gezien werden de wensen van het Landbouwschap ze ker niet op een daarvoor gunstige tya naar voren gebracht," aldus het blad, en wyzende op de bestedings beperking: „Men zou kunnen zeggen, dat er haast geen slechtere situatie is te denken dan de huidige om aan de verlangens van de landbouw te gemoet te komen. Amter dit probleem gaat echter een vraagstuk van veel verdergaande strekking schuil: wat zal op langere termijn bezien de positie zijn van de landbouw in onze economie?" Na gewezen te hebben op het grote belang van de landbouw: „Eet vo renstaande brengt echter volstrekt niet mee, dat 't een nationaal belang zou zijn, de landbouw zoals die thans is steeds op dezelfde wijze te laten voortbestaan, zeker niet wanneer dit zou gaan ten koste van steeds grotere bedragen aan steun". De Haarlemse rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgespro ken tegen de directeur van het Vel- sense financieringinstituut, waar on langs een omvangrijke fraude is ont dekt, de heer A. j. van H. uit Bever wijk. De faillissementsaanvrage was in gediend namens de autofinancier ID Groningen, die een vordering van ƒ20.000 op het instituut heeft. Men verwacht, dat er weinig activa uil dit faillissement zullen komen. De reders van het Italiaanse schip „Andrea Doria" en die van de „Stockholm" zün onderling tot over eenstemming gekomen voor een on middellijke regeling van alle eisen tot schadevergoeding voortvloeiende uit de aanvaring van 25 juli van het vorige jaar.- Dit is door het instituut van de Londense assuradeurs in een com muniqué gisteravond meegedeeld. Het grootste deel van de verzekering der beide schepen was hier onderge bracht. In totaal zijn ruim-2000 eisen tot uitbetaling van 116 millioen dol lar schadevergoeding ingediend. Dit betekent dat er dus geen pro cessen meer zullen worden gevoerd en dat het „voor-proces", dat nu nog in New York aan de gang is, wordt afgesloten. Dat betekent ook dat de schuldvraag over de botsing nooit voor het gerecht zal worden beant woord.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2