O Als alles goed gaat in mei eerste duik Schiedam gestegen Gemeentewerken wint de Vri je-Volkbeker boycotten nu het bier Plan van makelaar: BEDRIJFSFLA T e om kaarten voor DSC-concert iftSitl wm ?De baas' in Arcade Caltexomzetten stegen in 1956 met tien proc. Overeenkomst berging nn getekend Nederlanders rijden mee om >ese titel Europt Leen van Dijk een kwarteeuw musicus Drs. D. Roemers voor PvdA Slot bedrijfscompetitie Vijftig jaar bij Gatellier Algerië wil geen hulp van Rusland Plan voor bouw Moezelkanaal Water ontbreekt Beplanting ftUÉgS Bur gerlij ke S t and WISSELKOERSEN chiedammers j elkaar onder 3000 d" ÜOel 1S Cen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PAGINA 4 HET IS NOG een grote modderpoel, daar waar de mannen van de N.V. Nederhorst uit Gouda elke dag hun werk verrichten. De weke veengrond, die hen vanaf de eerste bouwdag voor de vreselijkste problemen heeft gesteld, is moeilijk „tot zwijgen te brengen Als het niet regent, gaat het nog, maar zodra een bui gevallen is, kan men het polderland alleen maar met flinke laarzen betreden Ja, straks zullen we er zwemmen. Niet in de modderpoel, maar in de zwembaden, die er nu nog doods bijliggen, naakt, zonder water. Koude, grote betonnen bakken, die weinig uit nodigend zijn. Hoe kan het ook. anders! We schrijven feburari. Een gure wind waait over de Kethelse po1,der. Huiverend lopen de mensen langs de plaats, waar straks onder een warme zon het zwemgenot uitbundig zegeviert. In de kale kleedhokjes vindt men nauwelijks beschutting en wie eens een kijkje wil nemen hoe het nu wel gaat met „ons'' zwembad verlangt heel vlug naar een warme huiskamer. Maar het werk gaat gewoon door. De bouwers én de man nen van de gemeentelijke Plantsoenendienst trekken zich niets va nde kou aan. Er schijnt een krachtmeting op komst te zijn tussen de Zuid- afrikaanse regering en de tienduizenden negers in de krotten wijken rondom Johannesburg en Pretoria, die vier weken geleden begonnen zijn met een boycot van de gemeentebussen uit protest tegen een tariefsverhoging. KA1c Zilenn0ng gefdigfen zi'n' de Rotterdamse makelaar K. C. Slijk op een terrein tussen de le Industriestraat de In dustrieweg en de Nijverheidsstraat te Vlaardingen een b'edrijfs- douwe* vo°r bedrijven, die niet een zelfstLdig Sand kunl over paar maanden voltooid Langzaam maar zeker groeit het bad als het ware uit het veen. Eerst waren het de skeletten in grijs béton; nu ziet het er allemaal a! iets hui selijker uit. Beide vleugels, waar de kleedhokjes zijn geplaatst, zijn zo goed als klaar. De grote ruimte voor het opbergen van de kleren wacht als het ware op de eerste zwemlustigen. Alleen het water ontbreekt nog.... Maar ook dat zal stromen. Bin nenkort zal men het „diepe" vol laten lopen. Dat gebeurt niet zo maar Ineens, 'neen, men zal het wel geleidelijk aan doen, omdat de hulzen in de buurt anders nauwe lijks enige druk op de waterleiding meer zullen behoudenDe der tig centimeter water in het „piere- badje" kabbelt al. Dat is ook maar een vijvertje. Van buiten gezien is het filterhuis, dat voor de ziuvering van het water zal zorgen, zo goed als klaar. Het is op dit moment nog niet fleurig te noemen, maar dat komt wel zodra ook het dakterras klaar is en kleu rige parasols het geheel een fris aan zien zullen geven. vooraanstaande Schiedammer bij wijze van opening een fer me duik in het water zal ne men. De Plantsoenendienst is bezig om de grond tussen de gebouwen en zwem baden te beplanten. Bosjes hei, strui ken e.d. worden aangelegd waardoor het bad aan aantrekkelijkheid zat winnen. Voorts is men be-zig met de parkeerterreinen bij de ingang. Ook daar moet rekening mee worden ge houden. En ten slotte zal men ook de wegen, die naar het bad voeren, nog behoorlijk moeten bestraten. Dat kost tijd. Voorlopig heeft de zon echter nog niet voldoende kracht om de eerste krokussen boven de grond te laten komen® Van het zwemmen in de openlucht zijn we nog heel ver verwijderd. Maar we kijken met gespannen aandacht uit naar de eerste dag (in mei?) wannere een Op dinsdag 5 en vrijdag 8 februari zal in gebouw Arcade het toneelstuk van Morele Herbewapening „De baas" dor Peter Howard worden opgevoerd. Dit toneelstuk behandelt dé wereld wijze worsteling der ideeën in hét gezin en. in de industrie". In de Nederlandse rolbezetting speler, o.m. een lid van de Amster damse Effectenbeurs, een Rotter damse havenarbeider en een zoon van een vooraanstaand industrieel. Toe gangskaarten zijn kosteloos op aan vraag te krijgen bij ir. D. J. Adriaan- se, Hoofdstraat 215a. Schiedam en vanaf vrijdag 1 februari aan de kassa van Arcade van 1012 en 35 uur. Overleden: G. j. v. d. Winkel 85 j., wed. v. J. J. van Yzendoorn; A. A. Driifhout. 81 j., wed. van W. Back- huijs: G. Zwep. 61 j. Geboren: Jan z v J. C. ff. v. Demen en P. J. Frenks: Antonetta J„ d v J. A. Jansen en A. M. L. Koole: Marianna d v P. M. in 't Hout en A. B. Pansier: Trijntie d v M. Faasse en J. J. Boender; Ma rianne P., d v J. v. d. Vijver en W. M. de Kwaadsteniet. Van de heer F. de J. is dinsdag middag uit de Lange Kerkstraat een bromfiets gestolen. Het voertuig stond niet op slot. Op vrijdag 1 februari des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen difterie, kinkhoest, en tetanus, voor kinderen vanaf 6 maanden oud. in het gebouw van de G.G, en G.D., Tuinlaan 80. Vanuit een der vleugels van het hoo/dgebouw waar men de cabines vindt is het filter huis zichtbaar. Dit gebouwtje zorgt voor de zuivering van het badwater; bovendien zal men op het dak een café terras inrichten. De omzetten van de Caltexgroep in 1956 bedroegen in totaal het equiva lent van 218.000.000 barrels ruwe aardolie. Dit was 10 pet. meer dan de omzet van het voorafgaande jaar De maatschappij bouwde voorts twee nieuwe raffinaderijen in Australië en Japan en bracht belang rijke verbeteringen aan de Installa ties in Nederland (Pernis) en Frankrijk aan. Men besteedde een bedrag van 80 millioen dollar voor aankoop van nieuw materiaal, waarvan 75 pet. ten goede kwam aan de economie der 67 landen van het oostelijk halfrond waar Caltex is vertegenwoordigd. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68708 De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Schiedam heeft enkele cijfers bekendgemaakt over het vreemdclingenbezoek over het jaar 1956. Het aantal bezoekers, zowel „vreemdelingen" als stedelingen, dat zich bij het VW meldde, was 6625 (in 1955 5062)Dat betekent een toeneming van 30,9 Uit het buitenland kwamen 521 toe risten naar Schiedam (het waren er in 1955 333). Ook verstrekte het VW aan totaal 6844 mensen inlichtingen- van allerlei aard en ook hier steeg het aantal (in 1855 4805). Uit het buitenland kwamen 184 per sonen voor inlichtingen, terwijl het er in 1955 107 waren, een toeneming dus van 72 De verdere exploitatie bij het 7W geeft een niet ongunstig beeld. De verkoop van gidsen, spoorboekjes, plattegronden e.d. vertoont eveneens een opgaande lijn. De VVV meent dan ook dat uit de beschikbare cijfers mag blijken dat zij haar levensvat baarheid te Schiedam heeft bewezen en gezien de belangrijke vooruit gang in een grote behoefte voor ziet. Vermelden wij ten slotte nog, dat in buitenlanders afkomstig waren uit 33 verschillende landen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft maandagochtend te New York met vertegenwoordigers van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en de Deense maatschap pij Svitzer een overeenkomst gete kend over het opruimen van de wrakken in het Suezkanaai, De overeenkomst gaat over de per soneelsvoorziening en het ter beschik king stellen van schepen en mate rieel voor de bergingswerkzaamheden. Naar het bestuur van de KNSB ons meedeelt, Is gisteren aan Klaas Schenk te Hamar getelegrafeerd, dat de Nederlandse rijders mogen mee doen aan de Europese kampioen schappen, die dit weekeinde te Oslo worden gehouden. Schenk had ver leden week de Nederlanders reeds onder voorbehoud ingeschreven. 29 JANUARI De heer L. J. van Dijk heeft dinsdag zijn 25-jarig jubileum als musicus gevierd. Tijdens een receptie in Muzanda kwa men velen de sympathieke musicus de hand drukken. Vele bloemstukken en andere ge schenken waren de stoffelijke blijken van waardering, die men met de gelukwensen ge paard liet gaan. Onder de velen, die kwamen feliciteren, bevonden zich een groot aan tal collega's van de heer L. J. van Dijk. Wij merkten onder meer op stadsbeiaardier Cor Don, de heren P. van Berkel en N. Franken. Er is tijdens de receptie niet gesproken. 's-Avonds hebben de collega's van de jubilerende musici er een familiefeest van gemaakt. Zij zetten hun beste beentje voor om er voor de jubilaris en de zijnen een on vergetelijke gebeurtenis van te maken. Daarin zijn zij ten volle geslaagd. VLAARDINGEN Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) Canada 10,665—10,66» 3.S2H-3,83 As 1,0810—1,0820 7,585—7,58» 86,86—86,91 73,544—73,594 90,79490,844 54,984—55,014 53,315—53,364 89.284—89,334 3.9943,995 De leden van de afd. Schiedam der PvdA worden herinnerd aan de ver gadering op vrijdag 1 februari 8 uur in het Wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein. Na enkele korte organisatie-zaken spreekt drs. D. Roemers, tweede voorzitter van het NW, over het Bestedingsrapport van de SER. Voor dit belangrijke onder werp wordt grote belangstelling ver wacht. vooral uit Nieuwland, nu deze vergadering voor Nieuwlandbewoners zo dichtbij is. WOENSDAG Bioscopen.: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Gevechtsklaar (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U-: De bandelozen (18 Jr). Apotheek: Fa. Backer, St.-Udulnastraat 58. Tentoonstellingen STEDELIJK 'MUSEUM, 105 uur: ..Hiroshima 1945". CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: schilderijen van W. L. Bouthoorn. Diversen: AULA STEDELIJK MUSEUM. 8.15 U.: Inaugurale rede door de heer P. L. A. Janssen: „De glimlach van de Mona Lisa". IRENE. 8 uur: toneel wijk 5. AMSTELBRON, 8 uur: jaarvergade ring Oudstrijders. MUSIS SACRUM. S uur: gezelschap Kees Manders. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Gevechtsklaar (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: De bandelozen (IS Jr). Apotheek: Fa.. Backer, St.-Lldulnastraat 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: .Hiroshima 1945". CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van W. L. Bouthoorn. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Gusto's Muziekvereniging. Het is Gemeentewerken na een zeer sportieve strijd gelukt beslag te leg gen op de wisselbeker, zodat deze vereniging kampioen is in afd. A en B. Het is een zeer spannende competitie geweest, dat blijkt wel uit de eind stand. Het verschil met Excelsior bedraagt slechts één punt. Vit de chaos van tegels, mod der en brokken beton groeit met de dag het profiel van het openluchtzwembad bij Kethel. Hier ziet men een deel van de rechtervleugel. In de afgelopen tien dagen heeft een nieuw wachtwoord de ronde ge daan: „aboephoezwa" wat betekent: „Wij zullen niet drinken". Vandaag De prijsuitreiking zal geschieden op de grote feestavond op 9 februari' in de kantine van Excelsior. De avond zal verzorgd worden door het Rott. Amusements Gezelschap DWV. De Excelsiorband zorgt voor muzikale omlijsting. De uitslagen en eindstanden der Schiedamse Bedryfsklaverjascom- petitie luiden nu: Gem. Werken— SFC 3—3, Hofen Jongepier—Excel sior 24, GTB—Roelants 24, D. Baron—Holk 3—3, StandaartDES 1—5. Findstanden Afd. A: Gemeentewerken 1818, Excelsior 18—67. Hoek 1858, GTB 18—55, Standaart 1855, D. Baron 18—54; DES 18—53, SFC 18—19, Roe- lands 1841, Hofen Jongepier 1838. Afd. B: Gemeentewerken 12—44, Excelsior 1239, Roelants 1237, Hoek 12—35, Standaart 12—34, D. Baron 12—33, DES 12—30. Op 1 februari zal de heer S. F. J. van Wingerden de dag herdenken waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad by de C. V. Gatellier Co., Cognac- en Wijnhandel te Schiedam. Velen zullen hem beter kennen als „baas Frans"; hij is namelijk al lange tijd als meesterknecht werkzaam bij deze firma. Zijn grondige vakkennis, zijn bekwaamheid en joviaal karak ter hebben hem veel vriendschap en achting onder vrienden, kennissen, zowel bij leveranciers ais afnemers, bezorgd. Het dienstjubileum van de heer v. Wingerden zal ook ceh afscheid be tekenen, omdat hij nu 67 jaar is en de tijd om met pensioen te gaan aan gebroken is. Vele van zijn vrienden zullen dan ook van deze dubbele gelegenheid, „baas Frans" de Jiand te drukken, gebruik maken. Er is die dag, 's mid dags van 3 tot 5 uur ten kantore van Gatellier Co., Van Cleeffstraat 16, een feestelijke bijeenkomst. Het mopje van de man, die iemand vroeg: Houdt u ook van klassieke muziek? en die tot antwoord kreeg: Nee, deuk u. er is al ellende genoeg op de wereld" kent u natuurlijk wel. Toch is cr nauwelijks een woord te bedenken dat op zulk een juiste wijze het, „begrip" klassieke muziek typeert. Ofschoon begrip ook niet het goede woord is. Het terrein van de zogenaamde „zware" muziek look al weer zo'n belachelijke term) is uiter mate uitgestrekt, evenals trouwens van de jazz. Ha, roepen nu de jazz- minnaars, we worden eindelijk weer eens gelijkgesteld met de klassieke muziek. Nu ja, daar heb ik vrede mee. Men kan een jazzliefhebber haast niet meer blij maken dan hem zijn gelijk op zijn gebied te geven, daarbij uit sprekend dat jazz van even grote waarde is als de zogenaamde 'klas sieke muziek. Maar toch: zodra dergelijke men sen jagen om gelijkstelling met de grote broertjes Bach en Beethoven begint er bij mij een rood lichtje te branden. Ik heb nooit begrepen waarom zij naast de klassieke muziek willen staan. Waarom zij als even serieus door de wereld willen gaan. Er is toch niets tegen oorspronkelijkheid? Het is juist wel aardig dat de jazz anders is en misschien zijn de jazz liefhebbers ook wel anders dan de Tsjajkowski-minnaars. Dat lijkt me zelfs zeer waarschijnlijk. En men kan ook gemakkelijk van beide soorten muziek houden. Ergens, waarde lezer, raken zij elkaar, dat weet u even goed als ik. En wanneer iemand dan ook zegt, sprekend over klassieke muziek: Er is al ellende enz. dan geldt dat eigenlijk ook voor alle muziek. Dat wou 'k maar even tjes zeggen. beginnen de negers met een boycot van het voornaamste bierlokaal van de gemeente tn het centrum van Jo hannesburg. Nadat het bustarief naar de buitenwijken met een stuiver ver hoogd was, werd het wachtwoord doorgegeven: „azakhwalwa" dit is: „wy zullen niet rijden". Op het ogen blik staan elke dag ongeveer 45.000 negers voor zonsopgang op om vijf tien km naar hun werk in de stad te lopen. Bij de bushalten wordt gepost en er zijn aanwijzingen dat mensen, die wel het hogere tarief willen be talen, bedreigd worden met een pak slaag. Dagelijks stoppen tientallen sym pathiserende blanke automobilisten om dc boycotters soms in een ver blindende regen- of hagelbui een lift te geven. De politie is er dan echter snei bij om de nummers te noteren van deze barmhartige Sama ritanen. De vorige week heeft de minister van Verkeer Schoeman ia het parle ment verklaard, dat de boycot gebro- k™ mcet worden omdat deze een politieke achtergrond heeft. Verwacht wordt dat de regering deze week zal toeslaan. Het loop een klein beetje storm om kaarten voor het fcestconeert van het Dutch Swing College. Dit bekwame orkest komt donderdag avond op uitnodiging van het Comité tot Viering van Nationale Gedenkdagen in de Stadsgeboor- concerteren. Ter ere van de ver jaardag van prinses Beatrix. Dinsdagmorgen ging de kassa open. Er stond een rijtje voor de zaal. In twee uur waren 560 kaar ten verkocht. Er resteerden dus nog een honderdveertig plaatsen. Aangenomen mag worden, dat de belangstelling van de jeugd het nog beschikbare aantal kaarten zal overtreffen OSLO (A.P.) „De Algerijnen wensen geen economische of militaire hulp van de Sowjet-Unie en de Sow- jet-Unie heeft dergelijke hulp ook niet aangeboden." Dit heeft Abdcel Rahman Kiwan, een leider van het „Algerijnse BevrUdingsfront" op een persconferentie te Oslo verklaard. De bevrijdingsbeweging, aldus Ki wan, is een zuiver Algerijnse aan gelegenheid en de nationalisten wen sen niet afhankelijk te zyn van een dictatuur, noch van Amerika of welk ander land ook. „Indien wy in nood verkeren en ons wordt van verschillende zijden hulp geboden, dan zullen wy hulp van Moskou In de eerste plaats wei geren. Mochten wy echter geen keus hebben, dan zullen wy Moskouse hulp moeten aanvaarden. Dit is al- tyd nog beter, dan dat tien miljoer Algerynen verhongeren." (Van onze Par ij se correspondent) In 1957 hoopt men te beginnen met de aanleg van een Moezelka naal van 270 km lengte, waardoor het Lotharingse ijzerbckken met de Rijn en de zee zal worden ver bonden voor schepen tot 1500 ton. De aanlegkosten zullen ongeveer 3o0 miljoen gulden vorderen. Een Frans-Duits-Luxemburgse combinatie heeft Dinsdag te Trier een Maat schappij Moezelkanaal opgericht. In het project zyn 13 sluizen en 10 elek trische centrales met een capaciteit van 750 miljoen kWh opgenomen. .Een Amerikaans voorlichtings ambtenaar in het Verre oosten is ontslagen omdat hy Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten had. bekri tiseerd. De stalen rekken vormen in ritmische eenheid dc garde robe achter de kleedcabines. De kleren kunnen daar dus. in bewaring worden, gegeven /het systeem van de wisselcabines De voorlopige plannen voorzien in een flat van vier of vijf verdiepingen. De nuttige oppervlakte van de be gane grond zal ongeveer 2710 m2 be dragen, van de verdiepingen ongeveer 2300 m2. De verdiepingen zyn be reikbaar met twee grote goederen liften via een galerij langs de achter gevel. De bouwlagen worden verdeeld Jn appartementen, die een eigen toe gang krijgen aan de galerij. De ap partementen worden in horizontaal eigendom aan ,de deelnemers ver kocht. Het plan omvat voorts een centrale douches-combinatie, eengé- meenschappeüjke kantine of recrea tiezaal, een centrale verwarmings- en koelinstallatie enz. De beheersvorm zal later door de FmD^rfnf worden geregeld. Een op te richten Vereniging van ee? conc'srge moeten :V(?or het onderhoudswerk en een administrateur voor de finan- stmfr °^n^tle', Het Senaeentebe- stuur van Vlaardingen meent, dat hoJLS,I! dcrgcljjk gebouw behoefte bptaat en heeft aan de voorberei ding van de plannen meegewerkt. Het Britse vakverbond heeft er by de minister van Arbeid op aan gedrongen de militaire diensttijd van twee tot anderhalf jaar terug te brengen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1