Verantwoorde restauratie Architect Kramers let op golf gevels Showfeest in Kolpabad Eerste opvoering van De baas in Arcade Verrassend eerherstel hij Oostduitse communisten Franz Dahlem in gratie Vijf Vlaardingers in conflict met politie Hoge onderscheiding voor A. v. d. Ende Telg uit adellijk geslacht knoeide met machines Inbraken zijn opgehelderd Feestavond van Snelle Vliet Recreatiezaal zonnegloren Geen debat in Eerste Kamer Het Vrije Volk Moskou wil met Tito praten Jan Lankester kampioen op de vrije slag Veertig jaar bij de DES ?Dat is een jonkheer 91 komt ivel goed...' Politiekruiser uit Engeland op bezoek Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Wisselkoersen Rouw E. Kupersoord (Amersfoort) in gang De grootste krant van Nederland Geen conferentie op Bermuda? VisafsJag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 PAGINA 4 Een voorbeeld van verantwoorde restauratie is het pakhuis (branderij) op de Westvest, dat onlangs door architect, de heer C. Kramers, geheel werd vernieuwd. Men heeft de gevel doen aanpassen aan de rest van de oude huizen, en op deze wijze is weer een harmonisch geheel ontstaan. Twee zgn. slinger- of golfgevels worden geflankeerd door de puntdaken. kmmïi (Van een speciale correspondent te Berlijn) Franz Dahlem, de man die men vroeger beschouwde als de concurrent en wellicht als opvolger van Walter TJlbricht, is en kele dagen geleden plotseling in het Centraal Comité der Oost duitse SED teruggekeerd. In 1953 werd hij, die 'kaderchef der communisten placht te zijn, door toedoen van Ulbricht ontheven van alle partijfunc ties. Te zamen met hem zijn'ook Hans Jendretzki en Alexander Abusch teruggekeerd. 'Revolutie gesmoorcT In een toespraak heeft Ulbricht thans gezegd, dat er in Oost-Eerlijn op 2 november een revolutie had moeten uitbreken onder leiding van een jong lector aan de universiteit, dr. Wolfgang Barich. Vijf Vlaardingers zijn zaterdagavond 28 juli bij een dronke mansrelletje op de Westhaver plaats in Vlaardingen in conflict gekomen met de opiitie. Twee van de vijf verzetten zich tegen de agenten, die hen in een overvalwagen wilden stappen; de drie anderen vonden het nodig de arrestanten te „helpen". Dat zijn hijgevolg vijf strafzaken geworden, waarmee de Rotter damse rechtbank zijn dinsdagmiddag heeft bezigggehouden. De 18-jarige isoleerder A. C. E. eigener beweging weer opengedaan.' Niet de bedoeling Kwade geest I 1 -I l~>||l'«ll»l> «L *'V&j De politie heeft de 21-jarige losse werkman 3. T. uit Schiedam aange houden. Hij wordt ervan verdacht de inbraak van zondagnacht bij de fir ma v. M. en S. op de Huismanstraat te hebben gepleegd, waarbij een hoe veelheid chocolade en biscuits werd gestolen. Voorts blijkt hu ook nog een andere inbraak bij de N.V. Th. J, L. v, d. Berg op zijn geweten te hebben. Het reisbureau De Snelle Vliet or ganiseerde dinsdagavond een Reü nie-feestavond in Musis-Sacrum. Er heerste een echte vakantiestemming in de overvolle zaal, vooral toen na het openingswoord van directeur P. C. van Vliet en een bekendmaking van de reizen voor 1957 door de secretaresse van het reisbureau, mej. J. J. v. 't Hof, de prachtige fotodia's vertoond werden. I>*ej. v. 't Hof vertelde op prettige wijze verschillende bijzonderheden van de dia's welke uitroepen van be wondering en herkenning teweeg brachten. De avond werd verder opgeluisterd door het Revuegezelschap „Ghesellen van den Speie" uit Zwolle, die de revue opvoerden ,,'t Gaat weer op rolletjes", wat een goed sluitstuk van deze favond vormde. GEBOREN: Maria, d v C. H. Zon neveld en M. E. van Meurs. OVERDEDEN: A. Sikma, 56 jr, vr v W. van Ravens; P. P. Michaëlis, 63 jr; A, Fischer, 57 pr, vr v F. J. E. Nicolaas. Bij langdurig verblijf in een sanatorium moet er voor ge waakt worden, dat de geest gaat sluimeren en aldus ver vreemdt van de maatschappij. Daarom wil „Zonnegloren" aan haar complex toevoegen een recreatiezaal, waar de patiën ten door ontspanning en on derling contact hun geesten fris en hun belangstelling le vendig houden Voor de hiertoe nodige mid delen wendt zij zich tot geheel Nederland met een rebus-actie, waarvan u -of reeds kennis heeft genomen of waarvan u meer zult horen. Gaarne beveel ik deze actie bij u aan, zulks in het belang van onze t.b.c.- patiënten. De burgemeester van Schiedam. Mr. J. W. PEEK. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en S.15 uur: Trapeze (a.l.j. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Duivels te paard (14 Jr), Apotheek: Rembrandt laan 5. Apotheek, Rembrandt- Xentoons tellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Hiroshima 1945 en Schildersgroep 8 45. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: Collages van J. Schoon hoven. Diversen: ARCADE. 8 uur: Morele Herbewape ning: „De baas". MAISON WESTHUIS, 2.15 uur: leden vergadering Ned. Bond voor Huis vrouwen. MUSIS SACRUM, 3 uur: Filmavond WUton-FiJ enoord. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur Trapeze (aX). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: Duivels te paard (14 Jr). Apotheek: Rembrandt laan 5. Apotheek, Eembrandt- Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Hiroshima 1945 en Schildersgroep S 45. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: Collages van J. Schoon hoven, Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Kat». Kring, „Schakels". VOLKSGEBOUW, 8 uur: bijeenkomst Vrouwenbonden. ARCADE. 8 uur: Morele Herbewape ning, „De baas". VOLKSGEBOUW, 8 uur: bijeenkomst NVV-Bestuurdersbond. MUSIS SACRUM, 3 uur: filmavond Wllton-Pijenoord. ROTTERDAM, 5 febr. Aanvoer 3030 dieren. 500 vette koeien; 740 gebruiksvee; 135 vette kalveren; 107 graskalveren; 924 nuchtere kalveren; 111 varkens; 153 biggen; 119 paar den; 12 veulens; 266 schapen of lam meren; 23 bokken of geiten. Week- aanvaer 4754 dieren. De pi ijzen waren: vette kalveren 3,00—3,20; 2,84—2,94; 2,70—2,80; vet te kalveren 3,103,40; 2,903,10; 2,70 2,90 graskalveren 450350275; nuchtere kalveren 62—5646; biggen 554742; slachtpaarden 2,45—2,55 2,15; schapen 130120100; lam meren 12010595; kalf- en. melk koeien 1125975750; vare koeien 825700600; vaarzen 775675—475; pinken 540440340. Vette koeien: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kalveren; aanvoer als vorige week, handel vlug, vooral niet lager in prijs; graskalveren: aanvoer even kleiner, handel stroef, prijzen con stant; nuchtere kalveren; aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen iets lager: biggen: aanvoer iets meer, handel redelijk, rvim prijshoudend; slachtpaarden: aanvoer even ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week; schapen, lammeren; aanvoer iets kleiner, handel stroef, niet ge heel prijshoudend; kalfkoeien, melk koeien; aanvoer wat ruimer, handel slepend, prijzen onveranderd: vare koeien: aanvoer gewoon, handel re delijk, goed prijshoudend; vaarzen, pinken: aanvoer iets meer, handel lui, prijzen stabiel. Datum, 5 februari. Engels pond 10,66ï10,671 Amenk. dollar3,8253,83 Franse frank 1,081211,0822} Belgische frank 7,585'—7,59 Zwitserse frank 86.8886,93 Zweedse kroon 73,56573,615 Duitse mark 90,77—90,82 Deense kroon 55,011—55,061 Noorse kroon 53,32153,371 Zwitserland (vrij) 89,26589,311 Canada 3,995—3,991 Italiaanse lire 60,59160,641 Japanse dollar 3.795—3,80 Turkse dollar 3,7913,80 Oostenr. Schilling 14.64114,651 Schiedam bezit trouwens vele golf gevels, De vroegere branderijen in deze stad zijn veelal zo gebouwd. Als voorbeeld dient ook de Schiedamse Cartonnagefabriek, eigenlijk een aan eenschakeling van een aantal bran derijen. Verder treft men ook. op de Noord- vest nog meer van deze typische Schiedamse bouwwerken aan. Daar heeft architect Kramers eveneens zijn stempel gedrukt op het restau ratiewerk; hoewel het zeker niet ge makkelijk was om de oude golfgevels te herstellen, is het toch gelukt. In het Kolpabad wordt zaterdag avond een showafzwemfeest gehou den. Een dertigtal kinderen zal af zwemmen. Er worden demonstraties schoolzwemmen gegeven voor gevor derden. Voorts treden op de ,3a- thing Beauties", de zwemballetgroep van de Meeuwen uit Amsterdam o.l.v, mevrouw Iet Kostervan Feg- gelen. Daarnaast zal een demonstratie schoonspringen worden gegeven on der leiding van de heer J. van Put ten door de Rotterdamse schoon- springgroep Icarus. De groep kinderen, die afzwemmen, zuilen voorts defileren in fraaie kos tuums, en vervolgens een paar baan tjes zwemmen. Er zijn vijfhonderd plaatsen ingericht voor het publiek. Zaterdag 16 februari zal de oud voorzitter van het NVT, Evert Ku- pers, de eerste steen- leggen van „zijn" vakantie- en studie-oord. het Kupersoord te Amersfoort. Tot de bouw van het Kupersoord is beslo ten in 1949, toen de heer Kupers het bij zy'n aftreden als afscheidsge schenk van het NVV meekreeg. De bouw ervan is vertraagd door de moeilijkheden in de bouwnijver heid. In de Eerste Kamer is dinsdag de heer H. Rottinghuis (k.v.p.) beédigd als opvolger van de heer H. C. Nu~ kamp,- die om gezondheidsredenen heeft bedentt VoorsteUen. tot verlenging van de tijdelijke wet monumentenzorg, tct verhoging van de normatieve uitke ring aan blinden en tot vaststelling van de voorziening voor blinden gin gen zonder hoofdelijke stemming on der de voorzittershamer door. F-*—mestte* WASHINGTON (Reuter) Presi dent Eisenhower voert op het ogen blik besprekingen met het doel de Britse premier Macmillan en de Franse premier Guy Moüet afzonder lijk te ontvangen, zo verklaren hoog geplaatste ambtenaren. Als dit plan wordt uitgevoerd zou dus de confe rentie op Bermuda, waarvan eerder sprake is geweest, niet doorgaan. Waarschijnlijk zal de president eind februari of begin maart premier Mol- Ict ontvangen. Eind inaart of begin april zou dan Macmillan volgen. Tus sen die twee bezoeken door moet Eisenhower ook nog president Heuss van West-Öuitsland ontvangen. gevatte ideologie op duide^jke ,£>e baas", een toneelstuk van Morele Herbewapening beleefde gis teravond in Arcade de eerste opvoering te Schiedam. Een groot aantal belangstellenden volgde met aandacht het spelwaarin de ondc de naam „Morele Herbewapening" wijze wordt uitgesproken. Met overtuigende indringendheid hebben de acht mensen, die uit ver schillende milieus komen en allen amateur zijn, „De baas" voor het voetlicht gebracht. Wél vervullen de spelers in het dagelijks leven een taak, ongeveer verwant aan hun rol op de planken. Het eerste bedrijf toont ons het conflict, dat ontstaat zodra de zoon van een fabrieksdirecteur na zijn ontslag uit de dienst weer thuis komt en „veranderd" blijkt te zijn. Zijn meningen en gedachten sluiten aan bij de overtuigingen van Tom Eik hout, voorzitter van de desbetreffen de fabr'ekskern, die bij de directeur wordt -ontboden m verband met het aangekondigde ontslag van duizend arbeiders. De zoon van Eikhout blust de zoon van de directeur het leven te hebben gered. Mede daardocr kiest de eerste dan ook „partij" voor de „gewone arbeider", ofschoon hij door deze daad niet volledig met zijn vader wil „bre ken". De invloed van zijn echtgenote en ook door een langzaam zich realiseren van de ware feiten brengen ten slotte de fabrieksdirecteur tot een nieuwe visie, die ook door een aanvankelijk uitsluitend op de revolutie (om den wille van de revolutie) ingestelde vakbondsbestuurder zal worden ge deeld. Na het stuk (dat ook nog vandaag tot en met vrijdag in Arcade zal wor den opgevoerd) legde een aantal bui tenlandse gasten vanaf het podium getuigenis af van de idee, die aan „Morele Herbewapening" ten grond slag ligt. BELGRADO (Reuter). De Sow- jet-Unie heeft via de Zuidsla- vische ambassadeur in Moskou, Micunovic, laten weten, dat Rus land bereid is het gesprek met Tito te hervatten om „ideolo gische geschillen tussen beide landen uit de wereid te helpen en de politieke, culturele en eco nomische banden te verstevigen". Deze boodschap van Chroesjtsjow werd enige dagen geleden in zuid- slavië overhandigd en men neemt aan dat de uitgestelde reis van Tito naar de VS heeft bijgedragen tot de totstandkoming van deze uitnodi ging. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulies, heeft van zjjn kant verklaard, dat een be zoek van Tito aan Washington en geda'chtemvissehng tussen president Eisenhower en het Zuidslavische staats- en regeringshoofd „nuttig" zou zijn. Hij voegde eraan toe, dat een be zoek van Tito aan Amerika nog niet officieel op het program had ge staan en dat ook geen datum was vastgesteld. Dulles zei dit naar aanleiding van de anti-Titocampagne m sommige Amerikaanse kringen, In Zuidslavië meent men, dat een dergelijke cam pagne een bezoek „op dit ogenblik onmogelijk" zou maken. Jendretzki was vroeger voorzitter van de afdeling Berlijn der commu nistische partij. Hij werd na de opstand van 17 juni 1953 afgezet, omdat hij voor het verdwijnen van Ulbricht had geijverd. Abusch werd op dood spoor gerangeerd, omdat men hem verdacht van samenspannen met Rudoif Slansky. VLAARDINGEN Door enkele leden van VZC en één van Shell werd deelgenomen aan en kele nummers op de kampioenschap pen van de ZRO, De wedstrijden wer den gehouden in het Oostelijk Zwem bad te Rotterdam. Jammer was het dat de banen van de minimale breedte waren en boven dien zeer slechts waren te onder scheiden doordat er op een 5-tal me ters geen kurk aan de wedstrijd!ijnen was te zien. Hierdoor was het te ver klaren, dat veel deelnemers, waaron der ook de beste, over de lijnen zwom men. Niettegenstaande waren de re sultaten voor onze stadgenoten over het algemeen niet slecht. Jan Lankester werd kampioen op de 100 m vrije slag adspiranten in 1 min. 8 sec. en verbeterde hiermee het clubrecord, dat op zijn eigen naam stond met 0,5 sec. Dick van Dop werd op dit zelfde nummer 3e in 1 mm. 11 sec. Frans de Zeeuw werd bij de senio ren 5e op de 100 m rugfeiag in de voor hem mooie tijd van 1.18,2. Hij ves tigde hiermee het clubrecord, waar voor de limiett-yd gesteld was op 1.21. Joke Haartsen werd 5e op de 100 m rug in 1.24,5 en 6e op de 100 m vrije slag in 1.19,2. Op de 300 m vrije slag heren werd J. Zwanenburg 6e in 1.09, E, de Neef 8e in 1.10,5 en lie L. Zandwijk in 1.13,9, die echter werd gediskwalifi ceerd. Op het nummer 100 m vrije slag meisjes adspiranten werd de jeugdige Ria Vermaat 5e m de tijd van 1.17,2, Sylvia Sevenhuyzen 7e in 1.20, Ma rianne Spuybroek Se in 1.21,4 en An kle v. d. Schelde 10e in 1.24,8. Op de estafette 4 x 100 m vrije slag werd VZC 2e achter RZC in 4.43,5. Hierin zwommen mee J. Zwanenburg, J Lankester, Fr. de Zeeuw en E. de Neel. Op de 200 m schoolslag liet Fr. IJs- seldijk vestek gaan. ROTTERDAM, 5 februari. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol midd. 34 36. klein 2327; schelvis midd. 45 47; kabeljauw gr. 4752, klein 31 —34; makreel 2729; wijting 4046; verse haring 2529, alles p. kist; kuit 0,70—0,85; snoekbaars 1,50—1,55 per kg. De eerste voor de hand liggende verklaring voor deze terugkeer, dat Ulbricht voor het drietal zou hebben gecapituleerd, moet als onjuist wor den beschouwd. Niets zou onjuister zijn dan deze gebeurtenis te vergelijken met bij voorbeeld de rehabilitertng van Gomulka of het postume eerherstel van Rajk. Er is in de zogenaamde Duitse Volksrepubliek noch een ras-titoïst, noch een Gomulka. Dat feit Juist heeft het Ulbricht betrekkelijk gemak kelijk gemaakt, oude tegenstanders weer in genade aan te nemen. Want noch Dahlem, noch Jendretzki noch Abusch kon in de tegenwoordige omstandigheden een gevaar voor Ul- örlcht betekenen. Vast in zadel Misschien had de terugkeer van Dahlem bepaalde politieke gevolgen kunnen hebben, ais ze plaats had ge- ronden in de tijd van de omwente lingen in Polen en. Hongarije. Nu Moskou weer is teruggekeerd naar de situatie, die voor het twin tigste partijcongres bestond (géén plaats voor variaties op de Ideo logie), Is Ulbrichts positie in Moskou to stevig geworden, dat hij voorlopig geen concurrentie te duchten heeft. De vraag blijft dus, waarom Ul- Bricht Dahlem en de beide anderen Opnieuw heeft binnengehaald. Naar het schijnt heeft hij hiermee willen toegeven aan hen, die de laat ste maanden gepleit hebben voor de democratisering van het openbare leven en voor meer vrijheid binnen de SED. Terwijl Ulbricht enerzijds voor Moskou, hoezeer het ooit ook met de gedachte heeft gespeeld hem te la ten vallen, thans onmisbaar is als aanhanger van de 'harde politiek', heeft hij aan de andere kant grote binnenlandse moeilijkheden. Nadat met moeite de onrust onder de studenten was gesust (het is trou wens nog steeds een latent gevaar), staat Ulbricht thans voor de nood zaak ten strijde te trekken tegen 'af wijkingen' van partijfunctionarissen en 'valse opvattingen' van professo ren. Het blijkt dat er op het ogenblik zwaar gedebatteerd woiJt over 'Zuid slavische' ideeën als het inschakelen van arbeiders in de leiding van be drijven en de noodzaak van de ver dere opbouw der staatsinrichting. 'Titoistische' opvattingen als deze hoort men zelfs in de colleges op de universiteiten. De bacil van het •nationale communisme' is dus nog steeds virulent. Men kan zeggen, dat Ulbrichts nieuwe geste ten aanzien van het algemeen Duitse vraagstuk voor namelijk was ingegeven door net verlangen, de belangstelling voor deze ideeën af te wentelen en ze op het vraagstuk van de Duitse her eniging te brengen. Zijn ideeën over deze zaak zijn echter net zo nieuw als opgewarmde koffie. Dat geldt zowel voor zijn voorstel, een 'gezamenlijke Duitse raad' in te stellen als voor zijn be wering, dat de grote mogendheden met de hereniging van Duitsland niets te maken hebben, omdat dat slechts een zaak van de Duitsers zelf zou zijn. Deze Barich zou, aldus Ulbricht, contact hebben gehad met 'contra revolutionaire' machten in Boeda pest. Dank zij de waakzaamheid der Berlijnse partij-organisatie," zo zei Ulbricht, 'hebben de arbeiders deze contrarevolutie weten te voorkomen.' En in het slot van zijn rede, die hij onlangs In Berlijn uitsprak, ver klaarde hij: "Noch vijandelijke pro vocaties tegen het stalinisme, noch revisionistische theoneen of zelfs be paalde experimenten als In Polen kunnen de Duitse Democratische Re publiek van het rechte pad bren gen...' De 72-jarige Amerikaanse oud president Harry Truman heeft, op weg van zijn woning naar zijn kan toor een val gemaakt. Hij kreeg een hoofdwond, die moest worden ge hecht, maar hij kon de hele dag werken. had de deur van de overvalwagen voor de neus van een politieman dichtgegooid, juist toen deze met een tegenstribbelende arrestant kwam aanzetten. „Ik was het niet eens met de arrestatie," zei de jongeman, „maar later heb ik de deur toch A. van der Ende herdacht dinsdag het feit dat hij gedurende veer tig jaar werkzaam is geweest bij de Coöperatie DES. Ter gelegenheid daarvan bracht een grote delegatie uit het be stuur van DES een bezoek bij de familie Van der Ende, welke deze dag in huiselijke kring doorbracht. Het hoogtepunt van deze feestdag was wel het verschijnen van burge meester mr. J. W. Peek, die de jubi laris toesprak en hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, overhandigde. De voorzitter van. de coöperatie, de heer C. Schriel, sloot zich bij de woorden van de burgemeester aan en stelde in het licht, met welk een kennis en toewijding hu de coöpera tie heeft gediend. Hij heeft de ban- Dc (Van een onzer verslaggevers) naam van een ver dachte! Tot tweemaal toe Is daar dinsdagmorgen voor de Rotterdamse rechbank over gesproken. En de man waar het om ging, de 31-jarige schrijfmachinemonteur A. van S. van de H„ luisterde met gebogen hoofd toe. Een door hem gedupeerde vrouw sprak als getuige: „Ik dacht steeds: „H(j is jonk heer en zal mij niet bedot ten.", Met dat „jonkheer" werd zo vreselijk ge schermd Byn verdediger meende: „Bepaalde lieden kwamen danig onder de Indruk van zijn naam." Zij dachten: „Dat is een jonkheer, 't komt wel goed De schrijfmachinemon teur, telg van een adellijk machine ter reparatie, maar geslacht, had nogal met ook deze verkocht hjj. Aan schrijfmachines geknoeid, een lorrenboer Zo verkocht hij er vier, die hij van een Amsterdamse firma in consignatie had,, zonder het geïncasseerde geld af te dragen. Voor een De oorzaak van de moei lijkheden moet gezocht wor den in het kleine inkomen dat verdachte had, Z()n verdediger berekende, dat hij vrouwelijke klant zou h(j een machine voor een an dere inruilen. Hij verkocht echter het apparaat zonder dat de vrouw er een ander voor terugkreeg. Van een andere vrouw kreeg hij een De officier van Justitie zei, dat de monteur door leugen en bedrog verschei dene mensen benadeelde. Hij wees er echter op, dat verdachte het geld niet heeft verbrast, maar voor zijn gezin gebruikte. De of ficier eiste tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. „Elke transactie om zijn schuld te delgen, leverde twee nieuwe schulden op." zo sprak de raadsman "in zjjn pleidooi. HU geloofde dat verdere gevangenis straf, vooral gezien ver- dachtes psychische gesteld- in 1955 gemiddeld 46 per held, geen zin had en vroeg week verdiende. Daarvan onmiddellijke invrijheidstel- moest 15 per week wor- ling. Een verzoek, dat door den afbetaald. Van het de rechtbank werd afge- overblljvenrie bedrag moest wezen, hu met vrouw en vier kin- Uitspraak over veertien deren leven. dagen. ketbakkerü helpen opbouwen van een onbetekenend bedrijfje tot een bloeiende inrichting. En wel zodanig, dat de banketprodukten een goede naam in Schiedam en daarbuiten hebben verworven. Namens de coöperatie wenste hij de heer Van der Ende geluk en ais blijk van waardering overhandigde hü hem een cadeau onder couvert, benevens het gouden Co-op-insigne voor 49-jarige trouwe dienst. De heer Van der Ende dankte de burgemeester voor de onderscheiding en tevens voor de aangename woorden welke door de sprekers tot hem wer den gericht, alsmede voor de ge schenken. Vele bloemen en gelukwensen mochten voorts door de jubilaris in ontvangst worden genomen. VLAARDINGEN De Engelse pUitiekruiser „Lennox" zal op 14 februari een werkbezoek van enkele dagen aan Vlaardingen brengen. Het schip is een oceaan- mijnenveger, die gebruikt wordt voor de bescherming van de visserijbelan- gen. De bemanning telt honderd koppen onder wie acht officieren. Op zater dag 16 en zondag 17 februari wordt het Vlaardingse publiek in de gele genheid gesteld het schip te bezich tigen 's middags van twee tot vijf uur. De officier raadde hem ernstig aan, zich voortaan niet meer te bemoeien met pogingen tof herstel van de openbare orde. Hij eiste 50 boete of tien dagen hechtenis en boven dien ter waarschuwing een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met twee Jaar proeftijd. Ook de 19-jarige losse werkman J. A. H. gaf wel toe, zij het aarze lend, dat hij de politie had gehin derd. Het O.M. eiste tegen hem de zelfde straf als tegen E. De derde verdachte, de 19-jarige varensgezel C. N„ stond voor een ernstiger feit terecht: mishandeling van een agent. „Hij gaf me een duw en toen werd ik zo boos. dat ik hem te gen het oor sloeg, maar eigenlijk was het niet de bedoeling", vertelde hij. De officier vorderde, 75 boete of twintig dagen en drie weken ge vangenisstraf, voor deze eerste keer nog voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De 37-jarige belastingconsulent D. H. stond terecht wegens wederspan- nigheid. Hij was die avond met sijtt neef Jaap H. op stap geweest. Jaap, die geen alcohol kan verdragen, was erg dronken en erg luidruchtig ge worden. maar de belastingconsulent was kalm gebleven, althans naar zijn eigen verklaring. Hij had „niet meer dan zeven biertjes" gedronken. Te gen de overbrenging naar de over valwagen had hij zich verzet, omdat hij de orde niet verstoorde en zich ook niet aan een ander strafbaar feit schuldig maakte. De verbalisant, als getuige gehoord, erkende, dat deze verdachte veel kalmer was geweest dan de neef. „Waarom hebt u hem dan gearres teerd?" vroeg de president. „Wij kennen hem al jaren en wij hebben al zoveel met hemmee- gemaakt. daar kunnen we wel boekdelen over volschrijven. Hij is de kwade geest van Jaap H!" ver zekerde getuige. De officier verklaarde, dat D. K. inderdaad bij de politie niet gunstig bekend staat, maar dat hij op de bewuste avond een strafbaar feit heeft gepleegd, dat de arrestatie wettigde, is toch niet gebleken. Con- dus'e: vrijspraak. Ten slotte kwam de 29-jarige los- warkman J. H. voor het hekje. In zjjn roes had hij zich tegen de arres tatie verzet door zich op de grond te werpen en een hek vast te grijpen. In het psychiatrische rapport werd deze verdachte sterk verminderd toe rekeningsvatbaar er-: .nmd. Hii is chronisch alcohol-.^ Te officier vroeg vier maande ngenisstraf, door te brengen in psychopa- tenasiel en daarna terbeschikking stelling van de regering. Een broer van verdachte kreeg ge legenheid een goed woordje voor hem te doen. De uitspraak in deze zaken volgt over veertien dagen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1