Halitran Mollet-Macmillan gaan weer praten 'met Eisenhower Frans rapport jubelt over de KSG Iedereen is er veel beter van geworden Sportbonden zijn vóór contact met Russen Spelers voor Luxemburg wmmim Blocker's Cacao i Mm Spreeuwenpraat Neempure Natuur - vitaminen -JSSSS^Èsëk Boelganin klapt uit nota, Bonn doet erg boos 'STRAATSBURG' WEER OP VOLLE TOEREN Ramadier zoekt evenwichtige betalingsbalans Endocil NOC-advies onder tafel KAMER VRAAGT OVER ROKEN EN LONGKANKER nu slechts ets RECHT TOE, RECHT AAN DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Advertentie LM. Sloof ca. 60 x krachtiger dan gewsme-fmsrtrsan 1 ~p=*C Ttffsuze u/tr~ 175 wagens Niet beperken Twee documentaires over de West Britse luchtmacht vernietigt dorp Schrale huid Kloosterbalseni Alles stijgt Problemen van hel Plein Eert (NCRV-)uur minister Bijna 17.000 Jeugdelftal speel l tegen militairen INTERNATIONAAL ZEEHENGELFESTIJN per carton a 100 gr. „Ik ben vijfenze ventig jaar, heb er altijd gewoond en weet dus hoe het moet". Ja vrienden, zo gaat het wanneer er in de spreeuiven- praat oude herinne ringen worden opge haald en de feiten gelijk wel meer bij oude herinneringen gebeurt eigenlijk niet helemaal juist zijn. Neem nu die wiekenloze molen Marie, die je vroe ger .van het begin van de Slaak af helemaal in de verte von zien staan. Lensveld de molenaar? Spreeuw, hoe kom je erbij? Dat was Visser... De 75-jarige mevrouw Van Leer- Bol uit de Blazoenstraat zegt het mij in een brief en de heer A. van Belle van de Zwaanhalskade is het mij persoonlijk komen meedelen. De heer Van Belle vertelde Pieter overigens een heleboel wetenswaardigheden over dat stuk Rotterdam. Hij had er zelfs een mooie kaart bij getekend, zodat ik nu eens precies kon zien wat er omstreeks het begin van deze eeuw wel allemaal voor water in die buurt te vinden was. 't Heeft Pieter verbaasd. Een nog niet gedempte Slaak met even voor het draaibruggetje de zij tak van de Dage Boezem. Een Oude- dijk met aan beide kanten water. De Groene Wetering, die tot aan 't Kra- lingse veer doorlien. Acht watermo lens helemaal aan het eind tussen Lage en Hoge Boezems. En bijkans overal tussen Lage Oostzeedijk, Oudedijk en Kratmgse Plas water weggetjes zonder tal De heer Van Belle heeft het voor Pieter precies opgeschreven. De Vre- denoordkade dateert van 1888, de Vlietkade van 1891, de Vhetlaan van 1900, de Vlietstraat van 1895, 5e Schinkelstraat van 1888, wat ook het geval is bij Keten- en Wollefoppen- straten. Kortom een lange lijst, die ik jammer gsnoeg niet kan opnemen, omdat anders de spreeuwen maat buiten zijn kolom zou groeien. En nu kunnen we de heer Van Belle (verzamelaar van plattegron den en prentbriefkaarten) een ple zier doen. Ligt er in Rotterdam nog ergens een kaart waarop het zwem bad aan de Boompjes te zien is? Of een. met de stalhouderij van Van der Kuylen aan het Hogendorpplein? Wat zou onze vriend deze kaarten graag in zijn bezit hebben. O Bijzonder interessant vond Pieter het Nieuwe Pian van de Stad Rot terdam in 1871 uitgegeven door J. Dosseray. Deze plattegrond werd ons toegestuurd door een spreeuwen vriend, die wij daarvoor van harte dank zeggen. Merkwaardig klein is het Rotter dam van 1874. In het westen is het stuk tussen Coolsingel en Wester singel ai volgebouwd, maar nog ver der naar het Westen zien wij een nog maar aan een kant volgebouwde Gouvernestraat, Drievrienden-. Anna Fsulowna- en Batavierenstraten zijn er reeds, maar voo.- de rest is er pol der en nog eens polder. In het Noor den bij de bocht van de Rotte zien wii een heel klein stukje Zwaanshals en in het Oosten houdt achter de Veemarkt Rotterdam op. Een Slads- timmerhuis aan de Oosterkade. de Stads Karrenstal bij het Oostplein, een gevangenis op de hoek van de Korte Hoogstraat en een Waschbad en Zweminrichting m de buurt van het Vasteland waar ook het Armen huis te vinden is. Midden in het Park de' Offieieretmocicteit en een station aan de Blaak datCen traal Station wordt genoemd. Zuid telt nog niet mee 't Bestuderen van zo'n kaart is een leuke bezigheid. Voor mensen die er belang in stellen net zo plezierig als het opsporen van de betekenis van straatnamen. Want ook daar zyn en kele lezers weer benieuwd naar ge weest. „Hoe komt de Zwaanshals aan zijn naam?" vraagt de heer B. van de Goudserijweg. Een zeer oude r.aam, mijnheer B. „Het Svvaenshals" in Blommersdijk wordt al in het be gin van de zeventiende eeuw ge noemd als de naam van een huis en een buurtje. „Waarschijnlijk" aldus Moquette en Droogendijk in hun aar dig straatnaamboekje „staat de naam in verband met de bocht, die de Rotte hier ter plaatse maakt, of schoon ook de aanwezigheid van zwanen daartoe aanleiding gegeven kan hebben. Even noordelijker vindt men het Zwaneneiland, doch deze naam komt pas later voor en kan dus van Zwaanshals afgeleid zijn." De heer Van der G. uit de Keten straat is benieuwd naar het hoe en waarom van die straatnaam. Uw straat zo ieest Pieter in datzelfde boek is genoemd naar de zgn. Ke tenpolder, die zich ten oosten van Rotterdam uitstrekte en al in het eind van de dertiende eeuw wordt genoemd. En ten slotte: stréép ender de mo len Maria en zyn bewoners: alle in zenders van ganser harte dank. „Samen run \vy 164 iaar. Mijn vrouw is tachtig, schrijver dezes vierentachtig", aldus een hoogbejaar de lezer, die ik graas wil complimen teren met z<jn voortreffelijke hand schrift. Wij zoeken voor deze lezer en z'jn vrouw een behoorlijke warmwater- stoof. De vrouw is nl. pos uit het zie kenhuis on'sueen, maar in huis zijn de vloeren jammer senoea nogal tochtig, zodat een beste stoof goede uitkomst zou bieden. Zou er ernens in Rotterdam noe zo'n ouderwetse stoof te vinden zijn' Pieters grootmoeder had er een, maar naderhand ben ik die gezellige meubelstuks hoogstzelden meer te gengekomen. Aanbod Met plezier schreven wij tic volgende aanbiedingen in on«> Foek der Bljdraucn- twee eenpersoons ledikanten bestemd van Van D uit de Wobterbeekstraat: een divan en oen tweepersoons spiraal (beide bestemd) van D van de Schone- bergerweg Kleding ontvingen wij van V. utt de Roregaarde en van R. uit de Kokerstraat. Een viool voor d»> Hon»-canrse vluelitelingen werd ons gestuurd door Van S. te Vlaardingen. Een aquarium met vissen i bestemdkunnen wij afhalen bij N. uit de Blokmaker&dwarsstraat. De Spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van Van s. van de Parallelweg en van De B. uit ac Zwarte Paarden straat. Onze hartelijke dank. Verlies Op 1 februari heeft dc heer Van Rij. Hoyiedestraat 24b. in- Schiebroek een bruin etui met' twee Lipssleutels ver loren. In de omgeving van de Entrepot straat of "Rosestraat raakte mevrouw Van Beek. Stieltjesstraat I4d, een zwarte kindercape kwijt, op 9 februari miste mevrouw Jclsma, Drakenburg 39a. de sjaal van haar mantel. Deze is zwart» met grijze strepen en gele blokjes. Vondst De heer Jansen, Propaanweg 21, Pernis. donderdag op de Binnenweg een donker rode parapluhoes; de heer v. d. Mout, Aegidlusstraat 191. op 6 februari in het centrum ebn blauwe jumper; de heer Bax. Wildbaan 38. 5 februari m de om geving van de Mljnshcrenlaan een hand schoen. PIETER SPREEUW. V.umBir» Eén HittCrafi-capsote ttwt ge lijk am een hele paplepel lever-] traan! Oic komt, omdat Halitrai» ca. 60 x weer Vitaminen bevat dan gewone levertraan I Zo'n kleine, handige capsule stikt U bovendien met genoegen. Neem er 2 per dag! Halitran verhoogt Uw weerstand en ver rijkt Uw krachten met een (ikse stoot Vitaminen, rechtstreeks afkomstig uit de verse, blanke levers van heilbot en andere edelvisser» uit de arctische zeeën. Echte Natuur-vitaminen dus! Daar gaat ter wereld niets boven. De constante vitamine-hoogte van Halitran wordt nagegaan en op certificaat gewaarborgd door het Noorse „institut* for Er- naeringsforsking". Oslo. Dit ver schaft U absolute Vitamine- Zekerheid. (Voor kleine kinde ren zijn er Halitran-druppels. Elke dag 3 druppels op een schepje suiker of in de pap er is geen veiliger Vitamipen- Jrron voor Uw kleine!) ca. 60 maaf meer Vitaminen dan gewone levertraan. H 4 II ASHÏXGTON-LONDEN (Reuter, AP) In de hoofdsteden van het vesten heerst blijdschap over de conferenties, die president Eisenhower binnen kort zal houden mei de Brilse en de Franse premier, resp. op de Beirmuda- cliandcn en in Washington. De conferenties betekenen een begin van het herstel der eenheid tussen de westelijke landen, die verbroken was door het Brits-Franse optreden tegen Egypte. Het gesprek op 'de Bermuda-eilanden, tussen Eisenhower en premier Macmiilan. is vastgesteld in. de periode van 21 tot 24 maart. Enkele weken tevoren, nl. op 26 en 27 februari, zal de president premier Mallet van Frankrijk op het Witte Huis m Washington ontvangen. Advertentie I.M. in iedere prijsklasse KINDERSTOELEN LOOPREKKEN KINDERLEDIKANTJES MOSKOU-BONN (Reuter. AP) Bonn is boos: Moskou heeft, zonder voorafgaand ovcrieg, de tekst bekend gemaakt van de nota van premier Boelganin. die vrijdag aan bonds kanselier Adenauer was overhandigd en waar de bondskanselier zo geheim zinnig over had gedaan. De inhoud komt overigens vrijwel overeen met de geruchten, die reeds de ronde over hadden gedaan In westelijke kringen in Moskou wordt dc nota beschouwd als een Russische -poging, de spanning, ont staan door de gebeurtenissen m Hon garije, te verminderen en het mildere politieke klimaat van verleden jaar tussen oost en west te herstellen. De nota druist aan op een spoedig herstel van de 'historische vriend schappelijke betrekkingen', wijst op de 'gevaren van de militarisering van West-Duitslanö', plaatst belangrijke orders bij de Duitse industrie m het vooruitzicht, en spreekt over de mo gelijke afsluiting van "en handels- verdrag, een cultureel consu- lau- akkoord. Dit laatste zou de reoa- tncnnq van burgers uit beide ianden kunnen vergemakkelijken. De nota wijst voorts op de Russi sche ontwapeningsvoorstellen van no vember jl. Uitvoering dam van zou •gtoteiijks bijdragen tot veioetenng van de situatie m Europa.' Boelganin zegt ten slotte, dat Rus land dc betrekkingen niet wil beper ken tot samenwerking op economisch, cultureel en wetensehappelijk-teeh- nisch gebied 'Il'ij hechten groot be lang aan de opinie van het Duitse volk bij de bespreking van dc belang rijke internationale problemen. Het Russische verzoek om betere iclaties is de eerste belangrijke poli tieke verklaring sinds Adenauers be zoek in 1955 aan Moskou. Het Krem lin weet zeer goed. dat dr. Adenauer een moeilijk jaar tegemoet gaat met ae verkiezingen van september. Zijn tegenstanders, de soeiaal-demociaten, hebben er meer dan eens op geha merd. dat hij niet voldoende heeft gedaan voor de verbetering der be trekkingen met Moskou. Bondskanselier Adenauer zei mor gen m een radiorede op Boe'g.vnms ooodschap antwoorden. - Ook met Canada wordt liet gesprek hervat: premier Macmiiian zal op 25 en 26 maart niet de Canadese premier conleieren op de Bermuda-eilanden, terwijl premier Moliet na zyn bezoek aan Washington zal doorgaan naar Canada. Premier Macmiiian heeft gisteren aan het Lagerhuis meegedeeld, dat hij over allerlei kwesties met presi dent Eisenhower zal spreken. Het nieuws van de conferentie werd met enthousiasme ontvangen door zowel conservatieven als socialisten. Verwacht wordt, dat de Brits-Ame rikaanse agenda er als volgt zal uit zien: 1. Het Suezprobleem. In maart zal het kanaal weer open zijn voor schepen tot 10.000 ton. en Engeland wii zo spoedig mogelijk tot een ak koord komen met Egypte over het gebruik van de waterweg. Volgens minister Lloyd heeft Egypte intussen de VN de verzekering gegeven, dat Britse schepen van het kanaal ge bruik zullen mogen maken, zodra het weer bevaarbaar is. 2. De oliepositie, die nijpend is voor Engeland, en de Britse fmanciele moeilijkheden, die voor een deel voortkomen uit de betaling van dol lars voor Amerikaanse olie. 3. De Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten. 4. Wereldproblemen, speciaal wat betreft de Sowjet-Unic en de Sowjet- tactiek. 5. De ontwapeningsproblemen. President Nasser heeft een de creet getekend, dat het gebruik van Arabisch verplicht stelt voor alle correspondentie met regeringsbu reaus. (Van onze speciale verslaggever W. Polak) Het Straalsburgse circus, ofte wel het parlement van de Kolen- en Staal gemeenschap, draait weer op volie toeren. Parlementsleden uit zes IVest- europese landen zullen deze week' in vier talen vertellen, wat zij denken van d* ontwikkeling van de Kolen- en Staalgemeenschap, en over het beleid, dat de Hoge Autoriteit, het in Luxemburg gevestigde bestuur van de Gemeenschap, voert. PARIJS (Reuter). De Franse mi nister van Financiën Ramadier hcefi gisteren een plan ontvouwd voor bel in evenwicht brengen van de Franse betalingsbalans door beperking van de invoer, het bevorderen van de uit voer en vermindering van de over heidsuitgaven. Zijn plan bevat o.m, het toenemen van de regeringsfinanciering voor hel onderzoek van buitenlandse afzetge bieden en bevordering van afzetac- uviteit op lange termijn, voortzetting van de exportsteun, het voeren var een campagne onder industrièler voor het aankopen van Franse pro- dukten en het verstrekken van aan vullende benzinetoewijzingen aan bui tenlanders. Het laatste dient ter bevordering van het toeristenverkeer. Bii de Fran se bevolking zou er evenwel oo wor den aangedrongen thuis te biijven tVan onze parlementsredactie) Zowel over Suriname als over de Nederlandse Antillen zal een docu mentaire film worden vervaardigd, die geschikt is om in Nederlandse bioscopen te worden vertoond. De regeringen van Suriname en de An tillen juichen deze vervaardiging toe. Ook wordt overwogen, films met op voedkundige doeleinden te maken. Dit deelt de waarnemende minister van Overzeese Rijksdelen, ir. C. Staf. mee in de memorie van antwoord over de begroting van Overzeese Rijksdelen. Daaruit blijkt voorts, dat 55.000 beschikbaar wordt- gesteld voor technische hulp ten behoeve van Bonaire en de Bovenwindse eilanden. Een ton is uitgetrokken voor het eeonomisch-geologisch onderzoek m Nederlands Nieuw-Gumea en Surina me. vooral naar de aanwezigheid van splijtbare materialen. ADEN (Reuter). De Britse luchtmacht heeft met 93 bmmen van 500 pond en 72 raketten het dorpje Danuba, in het westen van het pro tectoraat Aden, met de grond gelijk gemaakt. De inwoners waren tevoren gewaarschuwd en het dorp leek ver laten. Een ultimatum van 48 uur, dat tot het bombardement zou worden over gegaan als opstandige stamleden niet werden uitgeleverd, was tevoren af gelopen. Advertentie LM. kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Kloosterbalsem maakt uw huid weer gaaf ontsmet en geneest Het parlement komt ditmaal wel op een bijzonder ogenblik bijeen Immers: X. De gemeenschappelijke, markl voor kolen en staaï bestaat juist deze week vier jaar. Alle reden dus, om het tot nu toe bereikte te overzien, 2. Zondag is het laatste jaar inge gaan van de overgangsperiode, die in het KSG-verdrag was voorzien. Dat wil zeggen: reeds volgend jaar om deze tijd moeten alle nog resterende beperkingen en 'kunstmatigheden' op het gebied van de vrije handel in kolen en staal (zoals invoerbeper kingen. subsidies, ongelijke tarieven bij transport, enz.) zijn verdwenen. 3. We zijn nu in het kritieke sta dium, waann wordt beslist of de zelfde zes landen een nog nauwere samenwerking zullen aangaan in de vorm van een gemeenschappelijke markt voor alle goederen en pro- öukten. 4. En ten slotte staan de zes landen voor de beslissing over de vraag of zij met een hele reeks van andere landen (waaronder Engeland en de Scandinavische landen) een vrijhan- delsgebied zullen stichten, d.w.z.: een samenwerking, die wel niet zo hecht en veel omvattend is als de gemeen schappelijke markt, maar die toch wel een belangrijke vermindering van de handelsbeperkingen kan be tekenen. Wat de tot nu toe bereikte resul taten betreft: er ligt een 150 pa gina's dik rapport op tafel (men wordt hier onder de papieren be graven), dat het Franse lid van het parlement P. Wigny heeft uitge bracht namens de commissie voor politieke zaken. Het draagt de merkwaardige titel 'Getuigenis van de Gemeenschap over zich zelf', en is bedoeld om de wereld een overzicht te geven van wat in de vier jaar dat de KSG be staat is bereikt. Het is een hooggestemd geval, waarin met Franse welspiekendheid en een aanstekelijk enthousiasme wordt betoogd: 'De KSG is een groot succes en alle deelnemende landen hebben ervan geprofiteerd.' Maar behalve fraaie zinswendingen heeft de heer Wigny ook sprekende cijfers tot zijn beschikking: 1. De kolen- en staalproöuktic is in de KSG-landen sinds 1952 méér gestegen dan in Engeland of Ame rika. De kolenproduktie steeg met 4de cokesproduktie met 15'i, ijzererts 22% en staal 35%. Gemid delde stijging I8i',c, tegen Engeland maar 51% en Amerika 10%. Alleen in Rusland is de stijging aanzienlijk groter (35%). 2. Het handelsverkeer tussen de zes landen is zelfs nog meer toege nomen dan de produktie: voor kolen met 21%, voor staal met 114%. 3. De prijzen van kolen en staal, die de KSG-landen elkaar in reke ning brengen, zijn in de Gemeenschap gemiddeld minder sterk gestegen dan die van andere produktrn, en dank zij de KSG is de verdeling van de produkten in tyd van schaarste beter dan anders het geval zou zijn ge weest. 4. Invoerbeperkingen, dubbele prij zen (d.w.z. lagere prijzen voor een landgenoot dan voor een buitenlan der), deviezenbepalingen, subsidies en heffingen zijn nu al grotendeels afgeschaft. Kortom, de gemeenschappelijke markt functioneert, de organen van de KSG werken goed, en als de heer Wigny kritiek heeft, is het alleen, dat de nationale regeringen nog te vaak aarzelen om snel verder te gaan met de integratie en dat het- KSG- parlement te weinig bevoegdheden heeft om de nodige druk uit te oefenen. Volgens een rapport van de Unesco waren in 1955 Tolstoy, Sha kespeare en Hans Christian Ander sen de meest vertaalde auteurs. Advertentie LM, Endocil HORMOONcrémc wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes cn ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat dc hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of makc-up. Ontsluier uw schoonheid met Ü8SS hormooncrême van Organon-Oss -per tube f 2,90 (Van een onzer verslaggevers) EEN GROOT AANTAL SPORTBONDEN (onder wie de KNAU, KNZB, KN1VU cn de KNSB) zal het advies van het bestuur van het NOC 'geen enkel contact met Russische sportlieden' niet opvolgen. Elke bond zal zelf de gedragslijn bepalen of zijn leden mee zullen doen aan wedstrijden, waar. aan ook Russen deelnemen. Dit is het resultaat van /de buitengewone leden, vergadering van het NOC. die maandagavond in Den Haag werd gehouden. De Keuzecommissie van de KNVB heeft zeventien spelers aangewezen voor het volgen van de centrale training voor de wedstrijd Neder landLuxemburg, die woensdag 28 maart in het Feijenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld. De Nederlands-elftalclub zal we derom te Boxtel oefenen en wel op de dinsdagen 12, 19 en 26 februari, alsmede op 5 en 12 maart. De trai ning zai worden geleid door de En gelsman George Hardwiek De volgende spelers maken deel uit van deze greep' Doel: De Munck /Fortuna) en Pieters Graafland (Ajax). Achterhoede: Wiersma (PSV), Kuys (NAC> en Veldhoen (Feijen- oord). Middenlimc: Notermans (For tuna), Van der Hart (Fortuna). Klaassens (VVV). Schaap ('t Gooi) en Van Wissen <MW). Voorhoede: Hosselaar 'Sparta), Cor van der Gijp (Feijenoord), Ap- peL (Fortuna). Voges (Enschede). Mouhin (Feijenoord). Van der Lin den (DOS) »n Aneenent (Fortuna) (Van onze parlementsredactie) Vele leden van de Eerste Kamer dringen bij minister Suurhoff aan op een publikatie over roken en long'lin- ker. Ook vragen vele leden of in het najaar kan worden begonnen met massale inenting tegen kinderverlam ming. zodat in de zomer van 1958 dc meest bedreigde groepen minder vat baar zijn. Dit blijkt uil liet voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken DE TELEVISIE-UITZENDINGEN van ji. donderdag avond, waarin enkele zgn. Leidseplein-jongcren de Auyitst Herman van der Een rustig onderhoudend Feen schreef onder het gelegenheid kregen hun gal te spuwen over net onue- televisieprogramma gister- pseudoniem F. de Sinclair grip' van maatschappij en mensheid, heeft'in brede kring avond. De eerste 'maandag' een omvangrijk oeuvre hu- verontwaardiging gewekt. IVij kunnen ons dit voorstel- van de NCRV. Geen zucht moristische ontspannings- i„n ,w tWeerrleï reden naar originaliteit tot elke lectuur. Een van zijn boe- pnjs, geen would be' en 'wat ken, 'Een uur minister'. Ten eerste betwijfelen van de verontwaardiging, doen we toch gewoontjes", werd voor de microfoon be- wn het nut van het pro- maar dat heeft op haar maar recht toe recht aan werkt door Rona Stam en eramma Met welk doei beurt blijkbaar de AVRO degelijke beeldradio, gisteravond onder de regie bracht de AVRO dit geselee- met begrepen. Zij doet't nu Een praatje - door Peter van Dirk Verel als hoorspel teelde groepje geblaseerde voorkomen of deze uitzen- van Campen over, met uitgezonden in het pro- jongens en meisjes naar de ding de eerste was van een fragmenten van komende gramma van de NCRV. studio'' Blijkbaar uitslui- ïceks, waarin het probleem films; een iets te lange. Deze vermakelyke ge lend om de kijker te schok- van de Leidsepleinjeugd na- 'naar goed gebouwde docu- schiedenis is rijk aan ver ken Het feit, dat die kijker der zai worden belicht. mentaire over speeldozen en rassingen en figuren. Niet Ii^eliingd0eykIa?S: jffiei kunSPg inter- SnhoorspehSTiS ItzSmhaaSopzetisge- S&es8eWêet' discussie zijn ingelast m strekking 'Hebt uw naasten zij kunnen met voldoe- Zij gaat zelfs zo ver te be- het programma van aan- lief', zeker de moeite van nïng terugzien op dit 'mi- weren. dat de verontwaar- staande zaterdagavond. Bo- het projecteren waard: ten nisteriële uurtje', dat een digden de intentie niet neb- v.endjen zou de AVRO dan sïotte Georgette Hagedoorn. gezellige anderhalf vulde, ben begrepen en dat men hebben kunnen meede- z}i z°n% uitsluitend Ne- De - voornaamste karak- zich niet over de televisie ^elke deskundieen aan derl:,ndse die ~.2,J ters uit F. tie Sinciairs hoek moet ergeren, maar over het icn weixe oesuinaigcn aan waren van Jelle de Vries, werden raak getypeerd door feit, dat het probleem er is. discussie zullen deel- a. P. van Herbert en M. van Wam Heskes Tine Mede- nemen. Het feit, dat zij de Spiegel - stuk voor stuk ma, Huib Orïzand en Enny Het lijkt ons een bijzon- gesprekgroep nog moet sa- voortreffelijke tekstkwalï- Mols-de Leeuwe. der kromme redenering, die menstellen, wijst er op, dat teit bezaten, onmiddellijk ons tweede men jn ~aijerijl heeft beslo- Naast Georgette Hage- punt raakt. Had men im- ten de zaak reeht te trek- doom was voortdurend en mers deze uitzending een gen. zeer opvallend een tweede persoon in het beeld: dere- schijn van ernstige ..edoe- gisseur Sieto Hoving, die lingen mee willen geven, een fraai staaltje detailwerk dan had men de uitvoering De AVRO had er beter m zwart en wit weggaf. moeten toevertrouwen aan aan 8«daan het onderwerp Dit is de tweede goed ge moeten toevertrouwen aan onrn{ddelijjk door deskundï- slaagde NCRV-televisie- ecn erkend pedagoog en niet ge0 te ]aten behandelen, zo avond in korte tijd, want aan een gesprekleider, die er al enige behoefte aan, be- ook. het jongste zaterdag- Song Festival, die op 3 «u-t de hehanrtrlimr van stond een klein groepje ge- avondprogramma van onze maart tn Frankfort wordt exalteerde jongelui, die on- christelijke radio-omroep gehouden. Aanslaande za- het probleem geen raan der van het mocht er zijn, Wii zouden terdagavond zal bekend wist. Leidseplein hun ledige uren haast gaan vermoeden, dat worden gemaakt welke slijten, in het licht van een er een frisse wind door de song de nationale bekro- Hier namelijk ligt de kern televisiestudio te plaatsen- NCRV-televisieveste waait, nina ten deel is gevallen. Bijna 17.000 televisiekij kers en radioluisteraars hebben 'gereageerd op het verzoek van de.NTS ken baar te maken met welk liedje Nederland moet uit komen op de internationale finale van het Eurovisie en VoiKsgezonaneid. oaann vragen veie leden voorts of het wel juist is, dat thans, nu de behoefte aan ar beidskrachten voor de specifiek vrouwelijke beroepen zo groot is, vrouwen worden aangetrokken in De- roepen die waarschijnlijk beter door mannen kunnen worden uitgeoefend, zoals tramconducteur, politic-agent en brievenbesteller. De vrijere loonpolitiek heeft vol gens veie leden gefaald. De finan ciële achterstand van de land arbeiders is daarvan grotendeels een gevnig. De bestedingsbeperking mag de op stapel staande wettelijke voorzienin gen voor weduwen en wezen en de herziening van de invaliditeit®- cn ongevallenverzekering niet vertragen, aldus vele kamerleden. Zij dringen aan op spoed bij de totstandkoming van een definitieve kinderbijslag regeling voor zelfstandigen en' van een wettelijke regeling van iiet zie kenfondswezen. De boycot van de trams, auto bussen en ondergrondse in Madrid, uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud en een verhoging der vervoerstarieven, is geëindigd. Zater dagochtend was de toestand weer normaal. De boycot heeft twee dagen geduurd. Het was een teleurstellende bijeen komst, die door 27 van de 38 aange sloten bonden werd bijgewoond. De voorzitter van het NOC, dr. J. Lint horst Homan was wegens werkzaam heden buitenslands verhinderd. Nu berustte de leiding bij vice-voorzitter majoor C. J. Pahud de Montanges, die geen duidelijke lijn trok. De basis van deze vergadering was de brief van het bestuur van het NOC van 11 december, waarin werd geadviseerd geen contact op sportge bied met de Russen te onderhouden. Tijdens het informeel overleg in de presidenten!ergadcring van 28 janu ari was evenwel gebleken, dat voor dit standpunt weinig werd gevoeld. Dit was ook «1e reden, waarom Ne derlandse schaatsenrijders werden ingeschreven voor de Europese en wereldkampioenschappen. Ei* waren verschillende sprekets mr. Vliegen (KNSB), ir. P. van Dijk 'KNWUi. F. Jutte (KNAU), lr. Ruempol (Roeibond', v. Zmnicq Bergmann (KNHB) die allen van hun reeds bekende standpunten ge tuigden, nl. dat zij wél aan interna tionale wedstrijden en kampioen schappen zouden deelnemen, waar ook Russen zouden uitkomen. De vergadering had toen haar diepte punt bereikt. Niemand wist wat er nu eigenlijk verder moest worden ge zegd. Het was tenslotte ir. Kopster (KNVB) die verklaarde, 'dat elke bond zelfstandig genoeg was te be sluiten welk internationaal contact gewenst is. Waarbij de heer Pahud de Montanges zich aansloot met de verklaring 'dat dit vermeid staat in onze statuten...' Hij besloot de ver gadering met dc woorden, dat het advies van II december 'geen enkel contact met de Russen' gehandhaafd blijft. Het Nederlandse jeugdelftal, dat woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een liehtwedstrijd zal spelen tegen het voorlopige Neder landse Militaire Elftal, is als volgt samengesteld: doel: Van Heeswijk (Blauw Wit: achter: Pothoven (Vi tesse) en Los (DFC): midden: De Jong (DWS), Kraay (DOS) en Luy- ten (NAC); voor: Brouwer (RCH), Kanselaar (AGOW), Kruiver <KFC), Dekker (SHS) en Snijders (VW). Reserves: Hoogerman (Ajax), De Haas (UVS) en Buys (Alkmaar). - Zondag 14 april wordt aan de zui delijke oever van cie Westerscheide onder de gemeente Hooidplaat, vlag bij ijzendyke, een groot internatio naal zeehengelconcours gehouden. Men verwacht op dit eerste grote zee- hengellestijn van dit jaar tal van deelnemers uit bmnen- en buitenland. Tot 7 april kan men zich opgeven bij Hotel 'De Vier Emmers' te IJzen- rhike Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2