SER-advies eenstemmig uitgebracht In nood van weduwen moet zo gauw mogelijk worden voorzien uitkering en hoe MONDJES MAAT Op hoge toon John K. helpt drie vrouwen van al hun geld af Piis-Fim FORSE BIJDRAGE TOT SOCIALE ZEKERHEID JBflJU f Zwitsaletten Spreeuwenpraat SIEBEL Drama in Os; vader weer vrij Meubels naar ex-echtgenote H. Korte Jr a„^ssis,,,TS»'ïf ss KrvsiSmaSi HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Stf gCpiilM A:4 MlMBÉ Uitzondering (Van onze sociaal-economische redactie) De Sociaal-Economische Raad stelt voor een weduwe zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijdén van haar echtgenoot ouder is dan 50 jaar, een blijvende uitkering van 1200 gulden per jaar te geven. Zij krijgt deze uitkering totdat zij 65 jaar is geworden en dus voor het alge mene ouderdomspensioen in aanmerking komt. Bij hertrouwen wordt de weduwenuitkering een jaar na het sluiten van het huwelijk beëindigd. Zoon van boer Gebroken glas Kinderbijslag LUISTERTIPS 'T KONIJN EN IK VOOR DE TELEVISIE Premieheffing door algemeen secretaris van het NVV Volksverzekering De eenstemmigheid, waarmede dit advies is vastgesteld, was ditmaal zelfs nog groter dan by het bekende SER-advies Inzake de algemene ouderdomsverzekering. Over boord gezet De Haagse dame en haar Wasse naarse vriendin werden ten slotte als overbodige ballast overboord (van de huweiyksboot) gezet. De beide vrou wen namen dit niet en stapten naar de Haagse politie. Voordat die ech ter het ondersoek rond had, was K. in Hilversum getrouwd. Bestrijd UW PIJNEN met: Advertentie v T-ijn wij in Rotter dam en contreien eigenlijk al uitge praat over de Aus tralische ekstersoort „magpie"', in Aus- JTra,Uë, zfV grijpen Nederlanders nog naar de pen om Pie ter bijzonderheden over deze felle vogel te vertellen. Ook vandaag weer een brief uit dat verre werelddeel, bchrijver is de heer pghton (Geelong).Hvict'oria,k' Aus tralia, die op 2 februari een Rotter dams Vryc Volk van 19 november in handen kreeg. „Ons oude lijfblad", zegt de heer Honk, die alle nieuwtjes tut het zo vertrouwde Rotterdam bij kans heeft gespeld. Pieter kan zich dat zo levendig voorstellen. De heer Horik interesseert zich ook in zijn nieuwe vaderland voor de vo gelwereld. Over de magpie, de venij- hige vechter, vertelt hij de bijzon derheden, die wij ai kennen. Pieter "wist echter niet, dat de vogel zó po pulair is, dat er verscheidene vereni gingen op sportgebied zijn naam dragen. pe tneesfc geliefde vogel in Austra lië is echter de „Kookaburra", die door de mensen „Laughing Jackie" lachende Japie, wordt genoemd. In derdaad, deze vogel doet niets an ders dan lachen, waarover de heer Horik ons een aardig verhaal ver telt. Zo gebeurde het dan op een warme dag, dat de oude Kookaburra in een boom zat. Hij keek naar beneden en zag op een stuk rots een zwarte slang. Bij die rots zat nóg een vo geltje, de kleine Willie Wagtail, een soort zwaluw. De slang zei: Hallo Willie. Nu doe ik mijn mond open, kom naar binnen en_ kijk eens hoe het er daar uitziet." Kleine Willie is een vrien delijk vogeltje en hij zei: „Dank je wel slang, open je mond zo ver uls je kunt en dan zal ik naar binnen gaan om te kijken hoe je eruit ziet". De slang opende zijn mond en Wil lie ging naar binnen. Maar toen Willie binnen was, dacht de slang: ,Het is vandaag warm en ik ben moe. Eerst ga ik slapen en dan zal ik de vogel opeten. Willie kan toch niet uit mijn mend". De slang was ver moeid en slaperig. Hij geeuwde en opende zijn mond slechts één keer. En.' Willie wipte eruit en riep: „Tot ziens, slang. Neem me niet kwalijk, maar ik kan niet voor het diner hier blijven". En de Kookaburra? ,Ha, ha", lachte de oude Kookaburra toen hij Willie Wagtail weg zag vliegen. En hij lachte een lange tijd. De mensen in Australië weten het precies: Wan neer the old Kookaburra lacht dan denkt hij aan Willie Wagtail en de slang". En mijnheer Horik zegt: „Helaas moet ik eindigen, maar mochten er lezers zijn, die meer willen weten about Australia, dan wil ik hen graag van dienst zijn". Waar Pieter aan toevoegt: „Florine heeft het juiste adres". Meestal plaatsen wij berichtjes over verloren voorwerpen in onze kleine letters, maar een enkele keer maken wij een uitzondering. Voor de heer W. de Bruin, Coom- hertstraat 4 te Rotterdam bijv. Deze lezer, incasseerder van beroep, ver loor nl. vrijdagavond in het centrum van de stad een doublé bril in een oud, papieren étui. Dat is een nare geschiedenis, want de heer B. kan zonder bril absoluut niet werken. En 't is ons bekend wat een nieuwe bril kost.... Even naar Schiedam. Tussen Koe markt en het station verloor een kennis van mevrouw Hemmes, Nar- cissenstraat 24 b te Rotterdam, een bruine portemonnaie met 54 en een horloge met de inscriptie: „Van paps en mams". Dit horloge was eigen dom van het dochtertje van mevrouw Hemmes, zodat de verliezer door het wegraken van andermans eigendom toch wel vervelend gedupeerd is. Horen wij wat van de eerlijke vin ders? Op de politiebureaus waren zij nog niet geweest. "t Gaat vandaag over een land bouwerszoon. De heer Z. uit Bent huizen zegt, dat een landbouwers zoon nooit iets anders kan wezen dan de zoon van een landbouwer of wel boer. Maar zoon Z. meent: „Daar hoeft helemaal geen boer aan te pas te komen, 't Kan best de zoon van een landarbeider zijn". Pieter houdt het op de vader. Want een landbouwer, is weliswaar iemand die de akker bebouwt, maar voorna melijk de persoon, die een landbouw onderneming bestuurt. M.a.w.: een boer! Gelooft ge Pieter niet? Kijk dan op bladzij 986 van Van Dale's Nieuwe Groot Woordenboek der Nederlandse Taal. En Van Dale wéét het. Al Ja ren. De zangvereniging van mevrouw M. W. bestaat 25 jaar. De leden wil len daar een gezellig feest van ma ken, waartoe ieder zijn (of haar; beste beentje tracht voor te zetten. Ook mevrouw w„ die de gezellige stemming hoopt te verhogen met de voordracht van het gedichtje „Ket gebroken glas". Zij weet alleen, dat het begint over esn zekere Cornells, die een glas heeft gebroken. Helpen wij mee om dat zangter- enigingsfecst te doen slagen door mevrouw W. aan de ode over Corne lia te helpen? Aanbod Het deed ons genoegen de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen te noteren: een ledikant met spiraal en twee-perooons bed (bestemd) van H. van de Beukelsweg, een pear stromatrassen, lectuur en een luidspreker van Van H. uit de Adelaarstraat. Een kachel (be stemd) ontvingen wij van Van E. uit de Oranjeboomstraat, een klok (bestemd) van o. uit de Putsestraat en voor onze verzamelaars postzegels van K. uit de Bós. Manzstraat. zilverpapier van E. uit de Gr. Visserijstraat, ansichtkaar ten (bestemd), kralen en zilverpapier van M. te Zwljndrecht en slgarcband- Jes, zilverpapier en theclood van H. te Boskoop. De Spreeuwenpot werd verrijkt met drie gulden en een dubbeltje van een onbekende, twee gulden van De O. te Schiedam en een gulden van Hennle en Hans. Onze dank la groot. VERLIES De heer Van Leeuwen, H. Dullaertpleln 47, verloor 3 februari gaande van de Mr. Arendstraat naar huis. zijn gouden vul potlood (een Jubileumgeschenk). Wie heeft zich ontfermd over de autoped ran het zoontje van mevrouw Timmer man. Dr. Schaepmanalngel 36? HIJ heeft deze op het Dr. Wlbautpleln laten staan. Mevrouw Davids, Maasstraat 6b, heeft 6 februari ln de omgeving van de Heem raadssingel haar groene sjaal verloren. Dierenrijk De familie Van Ispelen, Ommoordse- straat 16b, zoekt een goede baas voor haar hond. Het is een 6oort herder en vrij «groot. (Van onze sociaal-economische redactie) Van de voorzieningen, die de So ciaal-Economische Raad aanbeveelt voor de weduwen 'en wezen, geven wij hieronder enige voorbeelden. Weduwe zonder kinderen, leeftijd 36 jaar: Een tijdelijke uitkering van 120C gulden per jaar. De minimumduur is zes maanden. Voor elk jaar, dat zij ouder is dan 26 jaar, komt daar een maand bij. In dit geval dus 10 maan den (3626). De uitkering wordt dus gegeven gedurende 6+10=16 maan den. (De tijdelijke uitkering duurt maximaal 2 Jaar.) Weduwe zonder kinderen, leeftijd 51 jaar: Een uitkering van 1200 gulden per jaar totdat zij 65 jaar is geworden. Dan heeft zij recht op het algemene ouderdomspensioen. Weduwe van 30 jaar met een kind van 6 en een kind van 4 jaar: Voor de kinderen een wezenuitke ring ter grootte van de kinderbijsla gen. d.w.z. voor het eerste kind 175 gulden per jaar en voor het tweede kind 197 gulden. Voor de weduwe be draagt de uitkering 1800 gulden per jaar. In totaal dus 2172 gulden. (Van onze sociaal-economische redactie) "VJan de circa 320.000 weduwen in ons land zijn 125.000 jonger dan vijfenzestig jaar. Het aantal inwonende minderjarige kinderen, dat zij verzorgen, Is niet nauwkeurig bekend. Het bedraagt waarschijnlijk 110.000 a 115.000. Bere keningen hebben aangetoond, dat de financiële positie van vele weduwen slecht is. Door het overlijden van de echtge noot valt het inkomen in zeer veel gevallen geheel of grotendeels weg. Meestal wordt noch door inkomsten uit bedrijf of beroep noch door in komsten uit vermogen of uit wette lijke en particuliere weduwenvoorzie- ningen een redelijke Compensatie verkregen. In 1952 heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken -de Sociaal-Economi sche Raad verzocht bet vraagstuk van de weduwen- en wezenvoorzie ning in studie te nemen in samen hang met de herziening van de In validiteitswet, waarover de SER eveneens een advies was gevraagd. Het Invaliditeitsadvies kon begin januari worden gepubliceerd. Het ad vies over de weduwen- en wezenvoor- ziening is ongeveer gelijktijdig gereed gekomen. Het is voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van ir. H. Vos. De lange termijn, die het uitbren gen van deze beide adviezen heeft gevergd, vindt zijn verklaring in de urgentie, die de SER aan zijn advies over de algemene ouderdomsverzeke- ring heeft gegeven. Intussen had minister Suurhoff in november 1955 de SER gevraagd of het gewenst was alvast een noodvoor ziening voor de weduwen en wezen te treffen. Deze vraag wordt in het ad vies ontkennend beantwoord. Advertentie LM. VERLOVINGSRINGEN] DE MOOISTE COLLECTIE j [STADHUISPLEIN 24-26 I NIEUWE BINNENWEG 777 De kinderen krijgen de wezenuit kering totdat zij 16 jaar zijn ge worden. Als het jongste kind deze leeftijd heeft bereikt, wordt de weduwe-uitkering van 1800 gul den teruggebracht tot 1200 gul den. De weduwe is dan 42 jaar. Zij krijgt de uitkering van 1200 gul den gedurende minimaal zes maan den. Voor elk jaar dat zij ouder is dan 26 jaar wordt de uitkering met een maand verlengd. (Zie voorbeeld I.) In dit geval dus 6 16=22 maan den uitkering. Na deze 'aanpassingsperiode' moet de weduwe zelf in haar onderhoud voorzien. Volgen dc kinderen na hun 16de jaar onderwijs of zijn zij invalide, dan behouden zij de wezenuitkering iot hun 27ste jaar. En de moeder be houdt de uitkering van 1800 gulden zo lang een der kinderen recht heeft op wezenuitkering. Weduwe van 40 jaar met drie kinde ren van resp. 7, 5 en 4 jaar: Voor de eerste twee kinderen we zenuitkeringen van resp. 175 en 197 gulden per jaar. Voor het derde kind kinderbijslag krachtens de (komen de) Algemene Kinderbijslagverzeke ring a 197 gulden. De moeder krijgt een uitkering van 1800 gulden per jaar. Als het Jongste kind 16 jaar is ge worden, is de moeder 52 jaar. Omdat zij op het tijdstip, waarop geen der kinderen meer aanspraak heeft op een uitkering, ouder is dan vijftig jaar, krijgt zij een weduwenuitkering van 1200 gulden per jaar totdat zij 65 is geworden. Een weduwe zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot nog geen 50 jaar is. kan, zo meent de SER, na een zekere aanpassingsperiode zelf in haar onderhoud voorzien door het verrichten van arbeid. Aan deze weduwen wordt een tij delijke uitkering toegekend van 1200 gulden per jaar. De minimumduui van de uitkering is op zes maanden gesteld. Voor elk jaar dat de weduwe ouder is dan 26 jaar, wordt de uit keringsduur met één maand ver lengd. Een maximumduur van twee jaat wordt voldoende geacht voor het be werkstelligen van de nodige aan passing. Bij hertrouwen wordt de aanvankelijk vastgestelde duur van de uitkering niet verminderd. Voor de weduwen met kinderen zijn de uitkeringen hoger, namelijk 1800 gulden per jaar zolang cr kin deren zijn, die recht hebben op we zenuitkering. Wezenuitkering ter grootte van de wettelijke kinderbijslag wordt gege ven voor de twee jongste kinderen. Zij krijgen de uitkering tot hun 16de jaar of, voor invalide en studerende kinderen, tot het 27ste jaar. Voor de overige kinderen krijgt de weduwe kinderbijslag op grond van de (komende) algemene kinderbij slagverzekering. (De SER is er hier- Pij van uit gegaan, dat de nieuwe kinderbijslagwet uitkeringen zal ge ven van het derde kind af aan ieder een, die kinderen te verzorgen heeft. Zolang die wet er nog niet is. dient krachtens de weduwen- en wezen- verzekering een uitkering te worden verstrekt. Van het tijdstip af, dat het recht op wezenuitkering een einde neemt, wordt de weduwenuitkering vermin derd van 1800 tot 1200 gulden. De duur van deze uitkering is af hankelijk van de leeftijd, die de we duwe op dat tijdstip heeft bereikt. Is de weduwe op dat moment jonger dan 50 jaar, dan krijgt z(j de tijde lijke uitkering van 1200 gulden ge durende minimaal zes maanden en maximaal 2 jaar. Is de weduwe op dat moment 50 jaar of ouder, dan ontvangt zij de blijvende uitkering van 1200 gulden tot haar 65ste jaar. Hertrouwt een weduwe met kin deren, voor wie recht op wezenuit kering bestaat, dan behoudt zij ge durende een jaar de uitkering van 1800 gulden. De wezenuitkeringen lopen gewoon door. Een weduwe, die ouder is dan 65 jaar en nog kinderen heeft voor wie wezenuitkering wordt gegeven, krijgt zelf een uitkering van 600 per jaar. Cumulatie van de wezenuitkerin gen met kinderbijslag dient te wor den voorkomen. Voor volle wezen, die de leeftijds grenzen, genoemd in de kinderbijslag wet, niet hebben overschreden, wordl een uitkering van 400 a 690 gulden per jaar toegekend. Invalide weduwen, die. recht op een uitkering hebben, behouden deze zo lang de invaliditeit voortduurt. Bij hertrouwen wordt de uitkering een jaar na het sluiten van het huwelijk beëindigd. Een deel van de Sociaal- Economische Raad acht deze bijzon dere voorziening voor invalide we duwen in strijd met de opzet van het advies. Wat de Invoering van de wedu wen- en wezenvoorziening betreft, gaat de SER ervan uit, dat op zo kort mogelijke termijn in de nood van vele weduwen moet worden voorzien. Ook aan degenen, die vóór het in werking treden van de voor ziening weduwe zijn geworden, die nen aanspraken te worden gegeven. Aanpassing van de bestaande voorzieningen aan de wettelijke weduwen- en wezenverzekering kan aan het overleg in het be- bedrijfsleven worden overgelaten. Een wettelijke regeling voor de aanpassing zoals in de algemene ouderdomswet is opgenomen, wordt niet nodig geacht. Geen noodregeling Een noodregeling, waarbij de uit- DE VERENIGING van Woord- en Toondich ters .Ier lichte muziek (WTL) is boos op de Nederlandse Televisie Stichting. De oorzaak van deze boosheid is gelegen in de nationale finale van het Eurovisie Song Festival. De WTL zou namejijk op deze finale vertegenwoor digd zijn met vijf liedjes, geselecteerd uit een collectieve inzending van de leden van deze organisatie. De NTS meende evenwel, dat de kwaliteit niet voldeed 'aan de uiteescf.reven -een door de televisie gestelde eisen' en wenste slechts een lettellend resultaat had van de vijf nummers te aanvaarden. Het bestuur van de ^en en in al "die gevallen WTL nam hier geen genoegen mee en trok de gehele g0id het als een vanzelf- inzending terug. Al dit interne geharre- ook te weigeren, die vol- war is wereldkundig ge- gens door de NTS aan te maakt in een communiqué leggen maatstaven de toets van het WTL-bestuur, ier kritiek niet kon door waarin het zegt van oor- staan, deel te zijn. dat de meeste van de vijf geselecteerde. De WTL meent toch ook maar gewipte nummers niet, dat men haar bet uitgesproken schlager-kwa- recjjt kan betwisten uit te liteiten bezat en het alge- maken welke van de door meen peil beslist goed ge- haar leden geschreven noemd kon woraen. nummers zij wenste te ac- 'Zij waren (zelfs) in vele cepteren en' aan te bieden opzichten geslaagder voor aan de Televisiestichting? het beoogde doel dan het merendeel der thans mee- «««wwww dingende nummers.' zo be sloot het communiqué. Het argument, dat niet was afgesproken dat de NTS zich het recht zou HILVERSUM I, woensdag, voorbehouden een deel van 'Massade', een klank- de WTL-inzending te wei- beeld door dr. Henriette geren, is een negatief ar- Boas, wordt vanavond om gument. Waar zou het met tien over zeven uitgezon- de vrijheid van radio en den in samenwerking met televisie heengaan, wan- de culturele commissie van neer beide media gedoemd de Joodse Gemeente te Am- waren te aanvaarden wat sterdam, haar wordt aangeboden? 4r Jan C. Hubert maakte een microfoonbewerking van Herman Heijermans genoeglijke toneelspel 'Eva Er zijn meer ^prijsvragen Bonheur'. Het wordt van avond uitgezonden van kwart over acht tot elf uur. HILVERSUM II. woensdag je De Muziekkring Obrecht voert vanavond om vijf voor half negen sprekendheid, dat dit re sultaat niet aan de open baarheid werd prijsgege ven. De deelnemers -aan een Nederlands program- zulk een prijsvraag, van ma uit. Dit bevat werken hoeveel waarde zij hun van Tielman Susato, Jacob werk ook mochten achten, Obrecht en Jacob Clemens hadden zich daar bij neer non Papa. te leggen. De WTL ondergaat, nu deze beslissing haar treft, een schok en meent deze te moetn afreageren met een communiqué, dat het efect heeft van een vals slotakkoord. Het repertoirestuk van het toneelgeselschap Jahan Kaart: "t Konijn en ik', dat reeds enige tijd in de Kleine Comedic te Amsterdam wordt opgevoerd, zal op 20 februari vanuit de studio in Bussum door de KRO- televisie worden uitgezonden. Van dit vrolijke spel, dat door Cor Hermus werd vertaald, voert Johan Kaart de toneel- en Luc van Gent de televisieregie. Het is de eerste Wij laten deze lofzang gaarne voor rekening van de WTL, maar verbazen ons niettemin over haar standpunt. De NTS droeg de verantwoordelijkheid voor de uitzending en dat alleen al gaf de NTS het recht welke inzending dan grote productie van deze nog jonge televisieregisseur. HERMAN HEIJERMANS keringen afhankelijk zouden zjjn van de hoogte van het inkomen, wijst de Raad af, omdat hiermee geen noemenswaardige tijdwinst wordt verkregen. Een ander bezwaar tegen een noodregeling met inkomensaf trek is, dat dan weer een periodiek inkomensondersoek nodig zou zijn. De praktijk van de noodwet-ouder domsvoorziening heeft aangetoond, dat dit ongewenste gevolgen heeft. Bovendien zal er niet veel animo zijn om weduwen- en wezenvoorzie ningen bij pensioenfondsen te ver- beteren als daardoor de uitkeringen krachtens een noodvoorziening wor den verminderd. Slechts indien niet op korte ter mijn een beslissing over de inhoud van een definitieve regeling kan worden genomen, zou een tijdelijke regeling met inkomensaftrek over weging verdienen. Maar dan zou die tijdelijke regeling ten minste één jaar vóór de definitieve voorziening in werking moeten treden, aldus de SER. De kring van de verzekerden zal dezelfde dienen te zijn als bij de algemene ouderdomswet. Dat wil dus zeggen dat alle ingezetenen tus sen 15 en 65 jaar verzekerd zijn en premie moeten betalen. Een deel van de Raad meent, da! In beginsel de verzekering beperkt moet blijven tot'degenen, die het te dekken risico lopen. De ongehuwden zouden er dan buiten moeten vallen. Op grond van praktische overwe gingen gaat dit deel van de Raad echter toch akkoord met het alge mene karakter van de verzekering. De SER is het erover eens. dat de weduwen- en wezenvoorziening het karakter van een sociale ver zekering dient te hebben. Daaruit vloeit voort, dat de financiering door premieheffing dient te ge schieden. De Raad vreest echter, dat de to tale premielasten voor de kleine zelfstandigen te zwaar zullen wor den, omdat zij ook al premie moeten betalen voor de algemene ouder domswet en straks voor de nieuwe algemene kinderbijslag-voorziening, In totaal zou dit circa 10 percent zijn. Daarom wordt geadviseerd de we duwen- en wezenverzekering in te voeren vóór de algemene kinderbij slagverzekering en het vraagstuk van cumulatie van premiebetaling voor de drie voorzieningen nader onder ogen te zien. De kosten van de voorziening wor den geraamd op 100 125 miljoen gulden per jaar. De 47-jarige A. S. uit de Boon- akkerstraat te Oss, die ervan ver dacht werd zijn 22-jarige zoon te hebben doodgeslagen, is op vrije voeten gesteld. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de zoon aan een hartverlamming is overleden en niet aan de hem toegebrachte verwondingen. Zondagavond was een vechtpartij tussen vader en zoon ontstaan, om dat de zoon huisraad kapot had ge gooid, toen zijn moeder weigerde hem geld te geven. Tijdens het gevecht is de jongeman overleden. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) In het Amsterdamse Huis van Bewaring verblijft sinds enige tijd de 56-jarige Hage naar John K. die kans heeft gezien, een Haagse, een Was- senaarse en een Hilversumse dame voor vele tienduizenden guldens op te lichten. K. is een beruchte figuur uit de Haagse onderwereld, die inmiddels al 21 vonnissen heeft uitgezeten. Zijn laatste straf was drie jaar gevange nisstraf voor een uitgebreide verval sing op internationaal niveau van Amerikaanse honderd dollar-biljet ten. De oplichtingen van K. begonnen in Den Haag. Nadat hijuit de ge- Advertentie I.M. Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaan trekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebben geen weerstand. De nieuwe Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht ver teerbaat - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Pius-Fotm komt u zienderogen 5, S, 12 pondaan, ja zelfs 20 pond is geen uitzondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een ander gevoel om zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaam! Begin nog vandaag met Plus-Form, f 6.80. SUPER-VOEDING T.Tet advies van de Sociaal-Eco- Uit doet de ietwat absurde situatie 11nnmi(ri!P Rand mpt hpfrpk- ontsta«b dat een weduwe, wier echt- nomiscne Kaaa mei oeireK- gen00t is overleden ten gevolge van king tot een wettelijke voorzie- een bedrijfsongeval, er heel wat be- ning voor weduwen en wezen is ter aan toe is dan de weduwe, wier stellig niet minder belangrijk n!an door een andere oorzaak is dan het onlangs uitgebrachte advies inzake de herziening van name Zk dit verschil in wnsprak^n, de Invaliditeitswet. naar gelang van de oorzaak van het Tr - overlijden van de man, hoezeer het Het probleem van een meer af- ontstaan ervan wellicht historisch doende wettelijke regeling ter voor- verklaarbaar moge -rijn, vandaag aan ziening in de nood van weduwen en de dag toch eigenlijk aan geen mens wezen is immers bepaald niet minder meer duidelijk Is -te maken, urgent dan de overigens evenzeer intussen is dit bepaald niet de noodzakelijke vernieuwing van de enige onvolkomenheid, die de hui- bestaande invaliditeitsverzekering. dige wettelijke regelingen aankleeft. Van nog ernstiger aard is de tekort- Ook ten aanzien van uitkeringen koming, die de bestaande regelingen aan weduwen en wezen zijn de be- ai zo lang te zien geven met betrek- staande wettelijke regelingen, welke king tot de eigenlijke waarde der neergelegd zijn ln de ongevallenwet- uitkeringen. Invaliditeitswet, ten enenmale onvol- d0Daïbi) komt dan nog, dat de Koopkracht afgenomen huidige voorzieningen vrijwel alleen Bevredigend is deze situatie, die is getreden. Niet alleen ten aanzien wij het, dat de SER de vraag of het nu eenmaal uit he,t bestaande op van de keuze van het verzekerings- gewenst en noodzakelijk is te achten, kapitaal- of rentedekking gebaseer- ,steisei maar ook wat de kring der dat 111 afwachting van de totstand- de stelsel voortvloeit, uiteraard al- ,,pr7p,.'prrlpr. rif> finon koming van de voorgestelde verzeke- lerminst. Integendeel, zij doet we! éJJ: y man ring, een noodvoorziening-wordt ge- zeer duideljjk zien, dót zowel de g oetrext. troffen in de trant van de noodwet weduwen- en wezenvoorziening in- Ook met betrekking tot de omvang Drees, met een zekere nadruk ont- gevolge de ongevallenwetten als der aan de verzekering te ontlenen kennend heeft beantwoord, die welke in de huidige tnvaüdi- rechten, welke heel wat vérder gaan En zulks dan niet uit de overwe- dan indertijd van KVP-zü'de Is voor- ging, dat de oplossing van het onder- gesteld, was er nauwelijks sprake van havige vraagstuk niet urgent zou teitswet is neergelegd, absoluut on voldoende is en dringend verbete ring behoeft. In het onderhavige SER-advies enig verschil van mening. Zelfs de drie katholieke hooglera ren, die toen in een minderheids- nota op principiële gronden het pleit meenden te moeten voeren voor het zjjn! Integendeel, de SER beveelt ln zijn advies aan met het tot stand brengen van deze verzekering de grootst mogelijke spoed te betrach ten. Van de noodzaak daarvan is de SER zelf zozeer overtuigd, dat aan de regering tevens in overwe ging wordt gegeven de invoering van de weduwen- en wezenverze kering te laten vóórgaan aan de in voorbereiding zijnde algemene kin derbijslagverzekering. Of de regering inderdaad aan deze wordt thans een even forse als pry- de ^^L^ten tan de laatste suggest1® gevolg zal geven, zal Tpnswnarriipe nnclncr r-prlasn nm vnnr slandigen, hebben ditmaal hun straks wel blijken. Doch ook als dat huidige voorzieningen vrywel alleen De vooral in de naoorlogse Jaren zenswaardige poging gedaan om voor A straks wel blijken. Doch ook als dat gelden voor weduwen en wezen van zo sterk aan de dag getreden waar- het vraagstuk van de weduwen- en a«v J n 11166 het geval is, hebben wij toch loontrekkenden. Voorts kan als een devermindering van het geld heeft wezenvoorziening een duurzame en IHr wel het vertrouwen, dat minister wn.nrlfik' nfpf. crprinrr hpsrwnnr t.Pcren Ha VrwnlrraAh*. rHor mflrovincvon wal- hPVrArHtrpnrÏP rvrrlacsincr aan fa cpvptv auiuwyiL noezcer lie Ittee c<,i^b,*4* waariyk niet gering bezwaar tegen de koopkracht dier uitkeringen wel- bevredigende oplossing aan te geven, eieniyk ongunstiger zijn dan die althans enigermate aan dit euvel 111 de SEB zelf weer een nagenoeg maar Kunnen verneugen. te leveren voor meer sociale zeker- trachtens de ongevallenwetten. tegemoet te komen. algehele eenstemmigheid aan de dag Niet minder verheugend achten beid- van de volksverzekering steeds meer Suurhoff er alles op zal zetten om in het rechtsbewustzijn van ons spoedig een wettelijke weduwen- en volk is gaan leven. Een verschijnsel, wezenvoorziening tot stand te bren- vangenis was ontslagen, kwam hy daar. via een huwelijksadvertentie in contact met een 45-jarige mevrouw G. B-, die huishoudster was bij een Rijswijkse arts en bij diens overlij den een legaat van 5000,zou krij gen. Hoewel het niet tot een huweiyk tussen K. en mevrouw B. kwam, wist hy toch onder allerlei voorwendsels van zijn 'aanstaande' geld los te kloppen. Dat gebeurde dan onder het mom, dat hij handelaar was in 'goud, zilver en diamanten.' Ten slotte oordeelde K„ dat hij zich een auto diende aan te schaf fen, daarvoor ontbrak mevrouw B. evenwel het geld. zy besloot het te lenen van een "Wassenaarse vrien din, mej, L. M., die het gehele le gaat maar vast voorschoot. Van de Wassenaarse dame kreeg hy nog eens drie mille los voor ver dovende middelen en om de kosten voor de wagen nog wat te spreiden, liet hij die door een maatschappij financieren. De termy'nen betaalde mevrouw B. o.a. met geld, dat zij zo nu en dan van John K. ontving. De politie vermoedt nu, dat hij toen relaties had aangeknoopt met een 46-jarige Hilversumse weduwe, al weer via een huweiyksadvertentie en dat daar het geld voor mevrouw B, vandaan kwam. Hy liet de schuld van omstreeks acht mille in de residentie achter, bovendien zit mevrouw B. nu met de handen in het haar, want na de verkoop van K.'s wagen, die zij als borg had gekregen, moet zy nog steeds twee mille betalen aan haar Wassenaarse vriendin De Hilversumse weduwe wist hij te bewegen 18.000 in 'zyn zaak' te steken. Na de huwelijksvoltrekking trok hij met deze vrouw o.a. naar Parijs, Nice en Monte Carlo. Maar eerst nam hij op het huis van de vrouw, met wie hU in ge meenschap van goederen was ge trouwd, vijftienduizend gulden hypo theek op, om dit korte tijd later voor twaalfduizend gulden te verkopen. Daarmee zou het erfdeel van de dochter verspeeld zijn. De meubels werden "bij een verhuizer" opgesla gen. De vrouw slaagde erin, in Hilver sum ergens onderdak te krijgen. K. telf bleef voor zaken veelal elders, totdat de vrouw op zeker moment te aoren kreeg, dat zy bezwendeld was. Haar man zou de meubels niet bij 5en verhuizer hebben opgeslagen, naar in de woning van zyn gewezen schtgenote in Den Haag, met wie aij inmiddels opnieuw in relatie was jetreden. De vrouw, die voor vele tienduizen den guldens opgelicht schijnt te zijn, ïn thans volkomen geruïneerd is, heeft toen de politie in de arm ge nomen, waarna K. werd gearresteerd. Advertentie LM. i

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2