Sanering landbouw vraagt vrijs ZWITSAL was los! Twee grootse gouden Virginia's Klap wachtmeester dodelijk? rnjsgarantie blijft voor alle melk Verzanielkabiiiet zonder oppositie VERVOLG VAN PAG. 1 Eisenhower even in ziekenhuis van?5 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Advertentie Mèt superfilter! Extra-lang en toch niet dunner Rook een enkele weck eens alleen maar Essex. En U weigert voortaan elke andere sigaret. Vraag deze extra-lange gouden Vir- ginia-twecling! In cellofaan verpakt! Toch maar S5 cent. mèt I superfilter 1 85 cent zonder filter 85 cent Virginia King Size mèt... of zónder filter! Zivarleiveg Succes Wij gaan door met onze speciaic aanbiedingen tij'dens de grote Vitrage-show (die U beslist moet zien), waar onze klanten door nü te ko pen tientallen guldens kun nen besparen op de mooiste vitrage, die voor het nieuwe seizoen wordt aangeboden. Nu koopt U Mystère per meter, 150 cm hoog (U koopt dus de breedte), van fijn geweven katoenen mar quisette, met breed Zwit sers borduursel en dubbele onderzoom. Mystère, waarvan de sei- zoenprijs 6.25 per meter is, voor bijna de halve prijs. BERGERS HOOPVOL Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop (geen telef. of schrift, best.) van deze TfO Mystère, 150 nktrO cm hoog, per meter voor K Zaterdagmorgen om 9 uur begint (geen teltf. best.) de ver koop van deze exclusieve partij stoffen, prachtige soepele kwaliteiten, de nieuwste fantasie-dessins, de meest moderne kleuren, voor een ongekende prijs, voor nog geen drie gulden. Dc nieuwe Essex super- filter geeft 'de roker het zuivere, koele en toch 100volle rookgenot! (Vervolg van voorpagina) In het Britse Lagerhuis zijn giste- ren zowel van conservatieve ais van socialistische zijde scherpe aanvallen gedaan op Eisenhower, Be Britse volksvertegenwoordigers, onder wie de socialist Aneurin Bevan, namen het de Amerikaanse regering zeer kwa lijk, dat zij niet eerst overleg heett gepleegd met Engeland en haar an dere bondgenoten. Ook vrijwel de ge hele Britse pers heeft zich uitgespro ken tegen sancties. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ten overvloede ver klaard, dat Engeland het terugtrek ken van de Israëlische strijdkrach ten en de noodzaak van een regeling in het Midden-Oosten beschouwt ah een „gecombineerde operatie": het één mag niet gebeuren zonder het ander. ,.De Verenigde Naties moeten in staat zijn, de vraagstukken van het Midden-Oosten op te lossen." In Cairo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten met grote inge nomenheid dat deel van Eisenhowers rede gepubliceerd, waarin wordt aan gedrongen op Israels terugtrekking. Maar het zwijgt volkomen over het deel, waarin gesproken wordt over Israels recht van vrije doorvaart la het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Ben Goerion deed een beroep op de Amerikaanse regering en „alle vrien den van vrede en recht in de wereld ons te steunen en het volk van Is raël te helpen om zijn internationale rechten te verkrijgen." Maar „mocht zich een catastrofe voordoen en zouden internationale factoren direct of indirect ten goe de komen aan de bedoelingen van de Arabische heersers tegen Israël dan zullen wij zo'n toestand niet lijdelijk aanvaarden, doch er weer stand aan bieden met alle morele kracht waarover wij beschikken, ik geloof, dat wij in deze strijd niet alleen staan." Virginia King. Size mèt... of zonder filter! In het slot van zijn rede zei d« president, dat bij toepassing van zijp denkbeelden het kabinet een weer. spiegeling zal zijn van het parle- ment, terwijl de Nationale Raad een weerspiegeling zal zijn van de sa- menleving. De adviezen, van de Nationale Raad ontvangen, zullen 'het gezag van het kabinet versterken.' Als ge volg hiervan zuilen wij in staat zijn de huidige moeilijkheden te overwin nen, omdat de nationale vrede za! worden bereikt, Over de deelname van de commu nisten aan het bestuur zei Soekarno: 'Wij moeten ons afvragen, of het geoorloofd is zes miljoen stemmen, bij de algemene verkiezingen uitge bracht, te negeren.' De mededeling van Soekarno. dat hij zal optreden als leider van de Nationale Raad. kwam als een ï'er- rassing. Enige dagen geleden hadden paleiskringen laten doorschemeren, dat Soekarno was afgestapt van zijn aanvankelijke voornemen voorzitter van deze Raad te worden. De leiders van godsdienstige par tijen. zowel mohammedaanse ah christelijke, hebben de laatste dagen meegedeeld, dat zdj het deelnemen van communisten aan een, nieuw ka binet van de hand wijzen. Gisteren waren er echter aanwijzingen, dat de mohammedaanse, aan de regering deelnemende partijen, de Nahdatoe! Oelama en dc PSH hierover nog geen definitief standpunt hebben ingeno men. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Eisenhower, die de laatste tijd nogal last heeft gehad van een ver koudheid, is "gisteren naar het Walter Reed legerziekenhuis in Washington gegaan, voor een kort onderzoek. (Vervolg van voorpagina) Door deze maatregelen wil minister Manshoit de Landbouw zo produktief mogelijk laten bijdragen in het nationale inkomen, vooral nu dit ten gunste van de landbouw wordt herverdeeld. Bij deze wel vaartsoverdracht brengt de gemeenschap terecht offers, nodig o.m. voor herziening van de garantieprijzen. Daardoor "stijgen de inkomens van Integendeel: verwacht mag wor de bedrijfshoofden in de landbouw den, dat de afzet van consumptie met rond 125 miljoen en van de eige- melk, waarvoor tot nog toe gemid- naren van de gebouwen met 50 mil- deld vier cent subsidie wordt ver- joen gulden. Wat de consumenten leend, zal verminderen als gevolg van betalen. de prijsstijging, die wordt veroor- De consumenten dragen voor de zaakt door de afschaffing van de beloning van de boer 45 miljoen en subsidie, voor de eigenaarslasten 5 miljoen gulden bij. Voorts nemen de consu- In totaal dragen de consumenten inenten ongeveer tien miljoen van de dus voor de landbouw 170 miljoen 25 miljoen gulden voor verhoging gulden bij. Dit bedrag komt binnen met vijf percent der landarbei- als gevolg van prijsverhogingen voor derslonen voor liuh rekening, als- melk, brood en suiker, mede rond 35 miljoen gulden van cle stijging der kostprijzen over het af gelopen jaar Ten slotte moeten zij nog 75 miljoen gulden betalen als gevolg van afschaffing van. subsidies, waarvan overigens de landbouw niets wijzer wordt. Advertentie LM Mynheer H. A. van Erp van de Zinkerweg te Rotterdam heeft in de krant gelezen, dat in Diergaarde Blijdorp al door een pluviersoort een eitje is gelegd. „Niks bijzonders", zegt de heer Van Erp. die allerhand tropische vogels bezit. Hij heeft twee nestjes zebravinken, terwijl er al jonge valkparkieten en diamantduif jes uitgevlogen zijn. En dat allemaal in de buitenvolière. Wanneer Pieter zin heeft, mag hij naar al dat jonge goed komen kijken. Inderdaad, mijnheer Van Erp, het zijn juist de exotische vogels die zich niet aan onze kalender houden. Kijk Dijv. maar eens naar de Australische zwarte zwaan, die in Nederland 's winters eieren legt en jongen uit broedt. En het komt .meestal goed terecht ook. In de diergaarde is het wel gebeurd, dat het nest van deze zwaan helemaal in de sneeuw lag ingepakt. Oorzaak: wanneer wij hier de kachel nog eens extra opporren, dan is het in Australië lente. En die zwarte zrwaan houdt zich aan de Australische kalender! Vier leden van de Oostduitsc volkspolitie hebben vergeefs gepoogd bij Helmstedt naar het Westen "te vluchten. Hun poging werd ontdekt en er ontstond een verward vuurge vecht, waarbij, niet uitgemaakt kon worden of de vluchtelingen gedood, gewond of gevangen genomen wer den. (Van onze parlementsredactie) De garantie voor de melkprijs za! voorshand onverkort voor alle melk moeten worden gehandhaafd. Dit deelt minister Manshoit aan de Tweede Kamer mee in de memorie van Antwoord op de begroting van ïandbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Hij is het dus niet eens met de meerderheid van de Sociaal Econo mische Raad, die hem had geadvi seerd' de garantieprijs slechts voor een deel van de melkproductie te la ten gelden om en ongewenste stijging van deze productie te voorkomen. De bewindsman verwacht namelijk geen aanzienlijke productiestijging. Als de garantie slechts voor èen deel der melkproductie zou gelden zouden vee-houders m economische moeilijk heden kunnen komen, aldus de mi nister. Niettemin houdt hij het denk beeld om aan prijsgaranties een pro- duktiebeperking te verbinden steeds m gedachten. Advertentie Advertentie I.M. De Rotterdamse vroede vaderen zijn niet altijd even origineel geweest bij de naamgeving van straten. Zó was er omstreeks 1390 in het noor den van de stad een weg die met sintels was verhard. B. en W. noem den die weg officieel de Zwarte- weg De Zwarteweg kreeg echter drie jaar later een andere naam. Bouw endernemers vroegen rJ. in 1895 aan het gemeentebestuur of de weg voortaan Gerard Scholtenstraat zou kunnen heten. Dat was een eerbe toon aa r de man. die vau 1873 tot 1882 adjunct-directeur van Gemeen tewerken was. Verder was hij advi seur van een bouwmaatschappij die in het noorden woningen exploiteer de De vroede vaderen toonden geen bezwaar en zo kwam de Gerard Scholtenstraat aan haar naam. Pieter vertelt dit vooral aan de heer J. van der M. uit de Zwaanshals, die er erg benieuwd naar was. Pieter vindt het altijd plezierig wanneer een oproepje succes heeft. ■Ja, die parcMelbankschroej is er cn de man. die erom vroeg, hoopt er nog naren vreugde aan te beleven. Hij dankt de gever. Jopie Slagboom van de Hcyplaat vertelt, dat na een berichtje in de „klein-? letters" haar nieuwe regen- •jas prompt werd terugbezorgd door de heer A. Groenenboom van Pernis. „Er zijn genoeg eerlijke vinders", constateert Jopie. Aanbod Met pleeier schreven wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons bed en een tafeltje tbelde bestemd) van B. te Barendrecbt. een kinderledifcautje met bedje van Van de K, uit de Schepeustraat en een één persoons springbak (bestemd) van D. te Schiedam. Voor de oorlogsinvalide ont vingen wij vele postzegels van H. van cle "voorde, van De B. te Vlaardingen. van B. uit de Hudsonstraat. van S. te Vlaar dingen. van K. uit de Ereprijsstraat, van eed onbekende, van Van P. uit de Amei- destraat-. De Spreeuwenpot werd ook niet vergeten; wij ontvingen een gulden van V. d. M. uit de Westerbeekstraat en twee gulden van C. uit dc Ommoordsestraat. Onze beste dank. Verlies Wie beeft zicli ontfermd over de groene fiets van de dochter van de heer Van Doorn. Vlietlaan 40? Zij l:ad hem 18 Juli vocir de deur laten staan. Op 16 febr. verloor het zoontje van mevrouw Snel- leman. De Jagersstr. 5. 'n rode kinder portemonnee met 10.-. gaande van huis via de v. d. Palmstraat naar Vlei ambachtsstraat. De zoon van mevr. Stolk, Botter- darnseweg 28 te Vlaardingen maakte met zijn klasgenoten een excursie naar de RDM op 18 februari. HU was zo onfor tuinlijk daar zijn zwarte gebreide sjaal te verliezen. Mevrouw Bovens, Paradijs- laan 63a. heeft haar zwarte tas. met o.a. een zwarte portemonnaie met In houd, in een groentezaak aan de Rotte Jaten staan. Mevr. Drongelmans, Hekellngenstraat 24, verloor tussen huis cn Paarlstraat een linker wit kinderschoentje. Tommy de Gldts. oostmaasstraat 55b, heeft op 16 februari op de cpeelwelde aan de Lusthofstraat zijn blauw-grtjze Jas met capuchon laten liggen. De beer Van de Watering, Dr. De Visserstraat 23. heeft op 13 februari in het noorden of het centrum een ring met sleutels t verloren. j Advertentie I.M. amgaren •ke vezel Het .is begrijpelijk dat de grote stoffenweverijen maan den vooruit moeten werken. Toen het nog hartje winter was, hadden zij hun voor- jaarsstoffen 1957 al voor ver zending gereed liggen; Heei normaal, zult U zeg genmaar nu het ab normale..... onze inkoper kocht (terwijl het seizoen nog moec beginnen) een grote partij damesvoorjaars- en zomerstoffen 1957, als spe ciale aanbieding voor nog minder dan de halve prijs. Ongekend in de gehele stof- fenwereid, maar voor U een kans om nu de nieuwste stoffen te kopen voor een p rijshger dan ooit te voren". Keuriae pasvorm en aiwerki De rechtbank van Wroclaw (Po len) heeft enkele personen tot zwa re gevangenisstraffen veroordeeld wegens hun gedrag tegenover leden van Poolse minderheden, in dit geval Duitsers en Joden. ROTTERDAM. Binnenweg 42 SCHIEDAM. Hoogilra»! 39-43 ^ponnen, jokken er yootVars yjedms-1 per met' Ook 'n grotere hoogtes. Een Zuidafrikaanse vrouw van Schotse afkomst, heeft een derde van haar bezit der waarde van een mil joen nagelaten aan diverse Schotse verenigingen, „voornamelijk om het doedelzakspel aan te moedigen",

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2