Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size? Spoor van dure zaken tot arrestaties H. Korte jr. voor NW over nieuwste SER-adviezen: Staatssecretaris v. Rhijn gehuldigd flteintieé Prijsbeleid Vrees voor nadeel voor de consument ZWITSAl Yenster op de wereld m Spreeuwenpraat Zware kluif voor de recherche Beneluxraad geïnstalleerd PvdA-vrouwen ongerust over melkprijs Beroemde miss Ella bleek verklede jongen! 20 stuks 85 ct 'WËÊm WEK DE GAL IN UW LEVER OP SIEBEL' schrale huid7 mgenéést ASTMA »n BR0NGHIALE HOEST HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Modderpoel 2 VERVOLG VAN PAG. 1 45 jaar LUISTERTIPS MEDAILLE VOOR BESTE EUROSONG onmiddellijk verlicht De man had be zwaar tegen een be paalde belasting, die hij moest betalen. Zijn vrienden advi seerden het hem: „Ga naar de Punte- gaalstraat en '.vaag maar naar mijnheer Fiscus". De man vroeg naar mijnheer Fiscus en veroor zaakte hilariteit. Tja, die fiscus. Eigenlijk het Latijnse woord voor staatskas of schatkist, maar langzamerhand de verpersoonlijking van de staat als belastingontvanger. Bij de spreeuwenpost zijn soms brie ven over fiscale problemen en dan zit ten wij wel eens met de handen in 't haar, want al kunnen wij over vrij wat zaken een stukje schrijven, de problemen rond .mijnheer Fiscus" zijn ons soms te machtig. Alleen het invullen van een aangiftebiljet kost ons hoofdbrekens zonder tal Nu stelt een lezer ons een aardige vraag: „Spreeuw, waarom zouden de mensen zo'n hekel hebben aan belas ting betalen? Want eigenlijk is het toch logisch dat de staat voor aller lei dingen geld nodig heeft. En dat geld moet toch ergens vandaan ko men." Deze lezer komt tot de conclu sie: „Je kunt die belastingen hoog of laag vinden, maar ze zijn er nu een maal. Dan moet het ontduiken er van flink strafbaar worden gesteld." Over het heffen van belastingen, over de noodzaak om belastingen te bétalen en over de tegenzin om dat te doen, zijn stapels boeken geschre ven die Pieter werkelijk niet allemaal heeft gelezen. Maar ik heb een des kundige er eens een paar aardige dingen over horen vertellen. Deze man ging ervan uit, dat wij Nederlanders misschien wel eens een bijzonder sterke tegenzin hebben om aan de wensen van de fiscus te vol doen. Hij leidde deze tegenzin terug tot het midden van de zestiende eeuw toen de beruchte Alva zijn tiende penning hief, wat mede de oorzaak werd van de tachtigjarige oorlog, die wfj tegen de Spanjolen hebben gevoerd. De tegenzin van toen zou één van de oorzaken zijn van de tegenzin van het ogenblik. Aardig geredeneerd, vond Pieter. Maar zou het niet veel simpeler zijn. De doorsnee-mens houdt graag zo veel mogelijk van zijn verdiensten in eigen zak. Die deskundige bad een grappige suggestie. Hij vroeg zich nl. af waar om de Nederlanders niet worden op gevoed tot behoorlijke belastingbeta lers. Immers, je leert op school van allerlei, maar van de praktische we tenschap, waarmee bijkans ieder in zijn leven wel eens te maken heeft, hoor je niets. Waarom niet op de scholen een uur per week les in be- lastingbetalen? Deze man van de eigenlijk voor leken zo dorre fiscale wetenschap bekeek dc zaak met milde humor. Doch weinig humor is er voor de man die de belastingen ontdoken heeft en met de fiscale recherche in aanraking komt. Dan staat hij voor de grimmige werkelijkheid, dat hij veel betalen moet. Of het ontdoken bedrag plus een bepaalde boete; of indien de zaak voor de strafrech ter'komt een boete en mogelijk zelfs een vrijheidsstraf. In Nederland tracht men deze za ken tot op de draad uit te zoeken. Een officier van Justitie sprak on langs: „Dit is juist. In andere landen gebeurt dit misschien niet zo. Dan ontstaat er onrecht." Op dit laatste wil Pieter een accent leggen. Niet praat ik over de juistheid van bepaalde belastingen of over de noodzaak daarvan. Wél over het feit, dat wanneer ze er eenmaal zijn, naar behoren betaald moeten worden. Door ieder, die er voor in aanmerking komt. Klaagde een huismoeder uit de Grote Visserijstraat over de vieze modderpoel, die het puinveld In deze contreien zou zijn. de heer S. Legra uit de Kleine Visserijstraat gaat die per op de zaak in. „Dat dit puin een modderpoel is valt niet te ontkennen. Dit wordt veroor zaakt door langdurige regenval, die niet via de rioleringen verdwijnt. Dat dit een aardig, weliswaar niet ideaal spcelobject voor de jeugd zou kunnen zijn, valt evemnin te ontkennen. Nu is het een bron van infectiehaarden, die grote gevaren met zich zou den kunnen brengen. Maar wat be treft de rommel die daar door de mensen neergegooid wordtach, dat valt nogal mee. Enige jaren geleden heeft een soortgelijk geval zich afgespeeld in CrooswijkIk doel hier op de zgn. „aforaak". De oplossing daar werd alras gevonden toen de Koningin een bezoek aan die buurt kwam brengen. Toen werd dear van gemeentewege alles in het werk gesteld om de rom mel op te ruimen". P.S. Nog een opmerking van deze plaats af; dit met het oog op de he dendaagse schaarse personeelsbezet ting bij de gemeente. Er zijn altijd buurtgenoten (o.a. ondergetekende) die met behulp van materiaal van de gemeente deze zaak zouden willen oplossen". Pieter laat in het midden of dit praktisch uitvoerbaar is, maar ik vind zo'n aanbod toch wel bijzonder leuk. Een gemeente kan niet alles doen. De zelfwerkzaamheid van de buurtgenoten kan immers heel wat tot'stand orengen. Kijk maar eens in verscheidene wijken van Rotter dam. Aanbod Wij besluiten óeze week met dc vol gende aanbiedingeneen tweepersoons ledikant met dek (belde bestemd) van V. van de HlUevUet, twee divanbedden (bestemd) van P. van de Franseiaan en «en ledikant (bestemd) van H. uit de Brabantsestraat. Grammofoonplaten ont vingen wij van W. van de Schietbaan- laan, een-heetwaterkrulk (bestemd) van K uit de Bergpolderstraat en een hand schoen voor de man met de kunsthand. WIJ kregen nog postzegels voor de oor logsinvalide van B. uit de Vlnsakkcrstr., van K. uit de Rös. Manzstraat en van v. G. van de Vltetlaan. Voor een bank schroef voor een InvaUde ontvingen wij een gulden, van Van N. uit de Oever- straat. Dc Spreeuwenpot werd verrijkt met guldena van v. d. K. uit de Walra- venstraat en van B. van de Kerkhoflaan. Onze hartelijke dank. Verlies De heer Koosen, Holbelnstraat 46, miste 13 februari op de Ringdijk nabij Buitenzorg ziln bruine, leren motor- wanten. MeJ. Van Dijk. Schiltman- straat 21, verloor 18 februari haar huls- sleutel. Mevrouw Vermey, Isaac Hu- bertstraat 25. Is op 2 februari ln de om geving van Crooswijk een blauwe nappa h a n d s e h o e n kwijtgeraakt. Mevrouw Bourgonje, Olmendaal 232. heelt tussen huls en Groene HUIedUk een armband met o.a. een afbeelding van <le Elffeltoren te Parijs, verloren op 14 februari. Sief Ruys. Frederikspad 30. miste 16 februari tussen huls en Couwaelstraat zijn bril ln bruine koker. Dierenrijk Mevrouw Dtmltra Kopoulos. Zwaerde- croonstraat 61a, Is erg verdrietig over het weglopen van "naar grijs met zwart gestreepte poesje. Het heeft een wit borstje en witte voetjes en is sinds 19 februari niet meer teruggekomen. PIETER. SPREEUW Advertentie I.M. Dat bet een King Size is? Die zijn er meer. Dat bet een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit: 't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een echte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt 1 (Van een onzer verslaggevers) Twee goede bekenden van de Rotterdamse politie, de 42-jarige stellingbouwer C. D. uit de Maasstad en de 28-jarige schilder P. J. F. uit Schiedam, meenden op 23 november van het vorige jaar het bewijs te hebben gevonden dat de misdaad is. Tijdens afwezigheid van de bewo ners drongen zij de woning van de heer S. in Overschie binnen, in de veronderstelling dat zij wel 5000, misschien zelfs wel zes mille, zouden vinden. Tot hun stomme verbazing vonden zij 35.000. Toch loont de misdaad niet. Nu is het geid op en zitten de beide man nen in het Huis van Bewaring te Rotterdam, Verdachte van de diefstal van 35 mille. De Rotterdamse recheche heeft een hele kluif aan deze zaak gehad. Dank zij de medewerking van de beide mannen Boekten zy na ruim twee maanden succes. D. en F, waren namelijk, nadat zij op de avond van de diefstal de rijke buit, in een ca feetje hadden gedeeld, mét geld gaan smijten. Links en rechts kochten zij kostbare artikelen: televisie-toestel- Lagere rens wens voor (Van onze Sociaal-Economische redactie) „De adviezen van de Sociaal-Economische Raad over de her ziening van de invaliditeitswet en over een weduwen- en we zenvoorziening zijn in het land bijzonder gunstig ontvangen. De waarde van deze adviezen is vergroot door de mate van een stemmigheid, die daarover in de Sociaal-Economische Raad is gebleken. Dit deze eenstemmigheid mag de verwachting worden geput, dat de gedane voorstellen ook verwezenlijkt zullen wor den".. Dit zei de algemeen secretaris van het NVV, de heer H. Korte jr. zaterdag op een buitengewone hoofdbesturenvergadering van het NW te Utrecht, die gewijd was aan de SER-adviezen, die in de afgelopen weken zijn verschenen. De heer Korte begon met hulde te brengen aan ben, die het voor bereidende werk hebben gedaan. En hij gaf met nadruk veel eer aan de staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, die reeds gedurende de oorlog in Londen een doorwrocht rapport over de sociale verzekering heeft opgesteld. Ook na de oorlog heeft mr. Van Rhijn als voorzitter van de „ge mengde commissie" belangrijk werk gedaan. De heer Korte zei, dat het opstellen van de beide adviezen welis waar veel tijd heeft gevergd, maar dat de andere werkzaamheden van de raad niet zonder vrucht zijn geweest ook voor de menings vorming inzake de invaliditeits- en de weduwen- en wezenvoorzie ning. De heer Korte beperkte zich tot hoofdzaken: hijstelde de huidige regelingen tegenover de adviezen van de SER. De bestaande weduwen- en wezenvoorziening is geregeld in. de ongevallenwet en de invaliditeitswet. Het opmerkelijke daarbij is, dat een weduwe, wier man is overleden ten gevolge van een ongeval, er mate rieel beter aan toe is dan een we duwe wier man is overleden na ziekte. De uitkeringen ingevolge de inva liditeitswet zijn zeer laag, ondanks de toeslagen, die er in de loop van de jaren bijgekomen zijn. Het grote voordeel van de voor gestelde weduwen- en wezenvoorzie ning ligt in de eerste plaats in de hogere uitkeringsbedragen, die bo vendien „waardevast" zijn, hetgeen wil zeggen, dat zij in een bepaalde verhouding staan tot het loonpeil. staat meningsverschil. De grootst mogelijke minderheid, waarbij de spreker behoort, wenst een centrale medische dienst. De kleinst moge lijke meerderheid heeft zich daar tegen verklaard. Voor de invaliditeitsverzekering zal een premie van naar schatting 2% percent betaald moeten worden. Aan het eind van rijn rede wees de heer Korte er nog op, dat bij de invoering van een nieuwe invalidi teitsverzekering een aantal over gangsmaatregelen moeten worden getroffen. Zo is het de vraag, wat er met het ouderdomsgedeelte van de huidige Invaliditeitswet moet gebeu ren. len, radio's, wasmachines, pick-ups, tape-recorders.... De stellingbouwer ging avond op avond uit en hij keek daarbij niet op geld. De schilder kocht een auto en betaalde 3000 handgeld voor een café in de Betu we. De plotselinge rijkdom van het tweetal bleef niet verborgen. De politie rook lont, ging op onderzoek uit en arresteerde op 1 februari jl, de stellingbouwer, die echter hard nekkig ontkende. Op 6 februari kwam zijn maat hem gezelschap houden. De schilder bekende ten slotte en toen was er ook voor D. geen vol houden meer aan. Het tweetal wist dat de heer S. een café verkocht had. Al enige tijd vóór de 23e november liepen de beide mannen met het plan rond eens een bezoek aan de man uit Overschie te brengen. Het tweetal is nu voor de officier van Justitie geleid. Het geld. is op, vele goederen zijn echter in beslag genomen. De Rotterdammer was in september 1956 uit de gevangenis ont slagen. Zfjn proeftijd van een ver oordeling is nog niet om. F. kwam in maart van het vorige jaar uit de ge vangenis. Advertentie LM, Wèg keelpijn keeltobl. helpen dïre.cf Advertentie LM. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elks dag most uw lever een liter sal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u h&At en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER- FXLLET.TES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op t* wekken, die.uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters LeverpUIetJes.f.1.20 p.flac. Voorts wijst de heer Zijlstra erop. dat prijswijzigingen van voor pu bliek en bedrijfsleven belangrijke artikelen regelmatig en voor de dag van ingang worden gepubliceerd. Hij meent, dat deze procedure, waar bij men aanstonds op de hoogte wordt gesteld, de voorkeur verdient boven een wekelijkse publikatie. Deze zou bovendien om tech nische redenen niet tot in details volledig kunnen zijn, omdat de prijzen van verschiïïende voor het levensonderhoud belangrijke arti kelen niet overal in het land ge lijk zijn en bepaalde verhogingen dus verschillend uitwerken. Bovendien wisselen bepaalde van de markt afhankelijke prijzen be trekkelijk veelvuldig. Voorts treden prijswijzigingen van ingevoerde goe deren op, waarop de handel zijn toegestane marge toepast. Bij de maandelijkse publikatie van het in dexcijfer der kosten van Ie venten- derlioud worden de wijzigingen in de onderdelen echter systematisch toe gelicht. De minister is gaarne bereid naast de regelmatige publikatie van goed gekeurde prijsverhogingen aan deze toelichting bijzondere aandacht te geven. Daarbij is het omslagstelsel ge kozen. zodat uit de jaarlijkse premie opbrengst (die vermoedelijk een of anderhalf percent zal bedragen) de jaarlijkse uitkeringen gedaan wor den. Bovendien is de voorgestelde verzekering een volksverzekering, wat betekent, dat alle Nederlanders er onder zullen vallen. Kr is meningsverschil over, of ook de ongehuwden en met name de ongehuwde vrouwen premie moeten betalen voor weduwenpen- sioen. Spreker meende dat dit te verdedigen is met een beroep op de solidariteitsgedachte. Bovendien, zo zei hij, zou het ma ken van uitzonderingen voor bepaalde groepen de premie voor de anderen doen stijgen; de administratie zou ingewikkeld en duur worden. Bij de bespreking van de rechten, die een weduwe krijgt, wees de heer Korte erop, dat weduwen beneden de 50 jaar een tijdelijke uitkering ont vangen. Daarboven ontvangen zij een duurzame uitkering. Bij de invalidi teitswet is thans de grens 60 jaar. Gaarne zou dc spreker zien, dat de grens lager gelegd zou worden. Zijn voorkeur gaat uit naar een grens van 45 jaar. Als minister Sutirhoff in zijn wetsvoorstel zou menen te moe ten afwijken van het SEK-advies, dan zou hü met ons daarover be paald geen ruzie krijgen, zei de heer Korte. Hij verheugde zich erover, dat de uitkeringsbedragen hoger zijn dan die, welke enige tijd geleden door de KVP met enige ophef zijn voor- Advertentie I.M. ZWITSERSE HORLOGES I Voor do mooltlo collcctl» j In «Ik* prijst!»»»» uw I STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 gestéld en hfj verheugde zich er ook over. dat de SER zich tegen een noodregeling heeft uitgesproken. De SER beveelt de regering aan de weduwen- en wezenverzekering voor rang te geven boven, de kinderbijslag verzekering. Prof. Romme heeft ech ter voorrang bepleit voor de kinder bijslagverzekering. Hij is daarmee, in gegaan tegen de overgrote meerder heid van de katholieke SER-leden. Het NW wil met de vertegenwoor digers van CNV en KAB in de SER de weduwen- en wezenverzekering wél voorop stellen. Onvolkomenheden, Bü de thans geldende invaliditeits wet krijgt een verzekerde slechts een uitkering, ais Shy voor meer dan tweederde arbeidsongeschikt is. De H. KORTE Jr. uitkering bedraagt ten hoogste 286 per jaar, op welk bedrag thans toe slagen worden gegeven. De onvol komenheden van de invaliditeitswet zijn allang bekend. Volgens het SER-advies zal de ver zekerde ook uitkering krijgen bij ge deeltelijke invaliditeit en zijn uitke ring zal ook hier waardevast zfjn. De invaliditeitsverzekering zal echter geen volksverzekering wor-. den. Wel zullen alle loontrek- kenden onder de wet vallen en de mogelijkheid wordt geopend, dat zij, die ophouden loontrekken- den te zfjn, him verzekering vrij willig voortzetten. Ten aanzien van de uitvoering be- (Vervolg van voorpagina) De heer Van Wingerden zei •dat deze investeringsbeperking volgens de regering grote moei lijkheden opleverde, maar, zo vroeg hij: „Geeft de melkprijs voor vele duizenden geen grote moeilijkheden?" De compensatie van twee percent van het loon voor de aangekondigde huurverhoging, noemde dé heer Van Wingerden vooral in de grote steden beslist onvoldoende. In de regeringsnota wordt de stij ging van.de kosten van het levens onderhoud op 6,8 percent gesteld. Dit betekent 0,4 percent meer dan de vakbeweging heeft aanvaard. Maar op dit ogenblik zfjn de prijzen al met ten minste 2% percent gestegen en wij kunnen ons onmogelijk voorstel len. dat de voorgestelde maatregelen met de overschietende vier percent kunnen worden, gedekt. Onze indruk van dit regerings stuk is, zo zei de heer Van Win gerden dat het door de SER Advertentie lil. vastgestelde en aanbevolen even wicht zal worden verstoord en dat het nadeel valt aan de kant van de consumenten. De regering heeft gezegd, zo ver volgde hij, dat zij geen nieuwe loon eisen verwacht, zolang de index van de kosten van levensonderhoud geen grotere stijging vertoont dan in de regeringsnota is aangegeven. De spreker zei hierop! „Zo gesteld kan de regering op onze medewerking rekenen, dat zeggen wij in alle duidelijkheid en in het besef van onze verantwoor delijkheid, maar wij zeggen er ook in alle duidelijkheid bü, dat wfj be twijfelen of de keuze en de samen hang van de voorgestelde maatre gelen van de regering wel juist zijn." Vervolgens kondigde hij aan, dat de vakbeweging looneisen zal stellen als in de prijsontwikkeling niet spoe dig een gunstige wending komt. „Wij begeren het .gebruik van dit middel in deze omstandigheden niet, omdat wij ons er te goed van bewust zijn, dat wij dan eerst recht in de loon en prijsspiraai zouden belanden, waardoor de moeilijkheden in het bij zonder voor vergeten groe.pen nog groter zouden worden. Daarom hopen wij, dat de regering en volksvertegen woordiging niet doof zullen zfjn voor wat er leeft in de vakbeweging en dus in het Nederlandse volk, zo besloot de heer Van Wingerden zijn ope ningsrede. (Van onze Brusselse correspondent) Vrijdag is in de vergaderzaal van de "Senaat te Brussel de interparle mentaire adviserende Benelux-raad ingesteld. Deze raad bestaat uit 49 leden: 21 Belgen, 21 Nederlanders en 7 Luxemburgers. Hij zal tenmin ste eenmaal per jaar vergaderen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Beneluxlanden, de heren Luns (Nederland), Spaak (België) en Bech (Luxemburg) wa ren aanwezig. Van Nederlandse zijde was o.a. ook mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, ge-" tuige' van de installatie. Talrijke le den van de Belgische regering ga ven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. De Belg Frans van Cauwelaert werd eenstemmig tot voorzitter van de raad gekozen op voorstel van de heer Sassen (Nederland). Tijdens de middagzitting werd een voorlopig reglement goedgekeurd. 'De behande ling van de punten, die betrekking hebben op de zetel van de raad en de aanstelling van een permanente secretaris werd verdaagd. De heer Burger (Nederland) en de heer Schaffner (Luxemburg) werden tot vice-voorzitters verko zen. De voorzitter deelde nog mee, dat over Maastricht wordt gedacht als permanente zetel van de raad. Een commissie zal deze kandidatuur zal terdag onderzoeken. Ce heer Burger sprak de ..wens uit, dat de raad de gelegenheid zou krij gen met de ministers van gedachten te wisselen. Hij stelde de oprichting van een ministerieel orgaan voor om het parlementaire karakter van de adviserende raad beter tot uitdruk' •king te brengen. Dit standpunt werd gesteund door de heer Sassen. Ook deze kwestie zal zaterdag door een commissie worden onderzocht. Advertentie JJIf. De Nederlandse televisiekijkers hebben rond het vorige weekeinde een glimp gezien van de Europese kampioenschappen schoontijden op de schaats te Wenen. Inderdaad een glimp, want de tweemaal een half uur die voor een relais in Eurovisie-verband van dit sport evenement waren uitgetrokken, gaven bepaald geen voorbeeldig beeld. Tweemaal twintig minu ten pauze brachten de kij kers een onverwachte, maar wemig. te appreciëren rust en als de NTS niet had besloten de eerste uit zending tot een uur te ver lengen, zou de verhouding veertig minuten pauze tegenover twintig minuten schaatsen zijn geweest. Er zijn hier en daar wat grapjes over deze Oosten rijkse "Franse slag' ge maakt. De Duitse quizmas ter Kuhlenkampf maakte er ook een schertsende op merking over tijdens de jongste uitzending van 'Zwei auf einem Pferd', welk' programma ook in de Nederlandse huiskamers werd gebracht. De NTS heeft er in het geheel geen grapjes over gemaakt. TVe waren meer dan verbaasd,* aldus de heer J. Veileman, chef van de afdeling Internationale uitwisseling. 'Er waren duidelijke afspraken ge maakt met de Oostenrijk se televisie, waar men zich niet aan heeft gehouden. Eigenlijk zijn we dit soort dingen niet meer gewend in Eurovisie-programma's. We zijn er om uit te zen den en 'niet om pauze te geven.' Gelukkig behoort een er varing als deze tot de bij sonder zeldzame uitzonde ringen. In juni aanstaande tan Nederland terugzien op een periode van vier jaar, waarin de NTS een prijzenswaardige activiteit in Eurovisie-verband aan de dag heeft gelegd. Op 2 juni 1953 was de eerste Eurovisie-uitzending een feit. Nederland was toen via het beeldscherm getuige van de kroning van de Engelse koningin. Tot en met de jongste jaarwisseling kregen de kijkers een kleine SÜOmaal een blik over de grenzen.- Bijna 100 maal nam in diezelfde periode het bui tenland een uitzending over van de Nederlandse televisie. Televisie J« een prachtig venster op - de wereld. In nog geen vier Jaar is dat duidelijk gedemonstreerd. HILVERSUM I, zondag. Df. P. H, Bitter jr. bespreekt vanmiddag om twee uur twee nieuwe his torische werken, van Win ston Churchill. ic Een serie lezingen over het internationale geofysisch jaar onder re dactie van prof. dr. H. P. Berlage begint vanmiddag om half drie met een al gemene inleiding door prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz. HILVERSUM II, maandag. Vr De mezzo-sopraan Frances de Bossy zingt om kwart over drie, begeleid door het Promenade-orkest o.l.v. Hugo de Groot, zes Hebreeuwse liederen van E. W. Stemberg op tekst van Elishewa, (Eerste uit voering in Nederland). ie ZONDAGAVOND zal ln het Radiojournaal (van tien voor elf tot elf uur) een. relais van de Noorse Omroep worden uitgezon den over de ontmoeting van twee toestellen van de Scandinavische Luchtvaart maatschappij, die elkaar om half elf Nederlandse tijd boven de Noordpool hopen te passeren. Dit is een ontwerp van de medaille, die zal worden uitgereikt aan de makers van het lied, dat op 3 maart in Frankfort zal worden bekroond tijdens de internatio nale finale van het Eurovisie Song Festival, De tien bij' Eurovisie) aangesloten landen nemen aan- deze uitzen ding deel. Het ontwerp van de medaille it van de Duitse beeldhouwer prof. Hans Mettel. De Vrouwengroepen van de Partij van de Arbeid te Rotterdam zijn ver ontrust over de aanzienlijke verho- van de melkprijs, die in de beste dingsbeperking wordt voorgesteld. ZU hebben in een brief, gericht aan de ministerraad, geschreven dat zij een daling van het melkgebruik vrezen, wat zij niet in het belang van de volksgezondheid achten. Zy verzoeken dringend de melk prijs niet te verhogen en spreken de hoop uit, dat in elk geval de prijs van de schoolmelk onveranderd, zal blijven. Tienduizenden lijders aan astma en bronchisle hoest uit aiie delen van de wereld ondervonden de wonder baarlijke uitwerking van' de Adoza- tabletten. Geen wonder, de Adozo- tabletten zijn zo samengseteld, dat één tablet binnen de 30 seconden een hoestaanval afsnijdt en een rustige ademhaling in een kwartier tijds her stelt. Eén tablet voor het slapen gaan verzekert een ongestoorde nachtrust. Adozo slaagt waar vele andere, mid delen hebben gefaald. Het is uw be lang, een proef met de Adora-tablet- ten te nemen. IT zult dankbaar zijn dit uitstekende produkt gevonden te hebben. Bij apothekers en drogisten. Een keurig geklede jongeman van 25 jaar, lid van de fanatieke reli gieuze sekte Cao Dai, heeft vrijdag een moordaanslag gepleegd op de president van Zuid-Vietnam, Diem. De aanslag mislukte. De minister voor Landbouwhervorming werd ech ter zwaar gewond. De dader werd gearresteerd. Presi dent Diem hield na de aanslag zfjn rede bjjde opening van een jaar beurs. Advertentie IJA. In de vorige eeuw waren de perfecte ruiters en amazones van het circus precies zo internationaal beroemd als vandaag de filmsterren. Vooral de amazones, de paardrfjdsters dus, wer den toegejuicht door het publiek, be zongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte omstreeks 1852 een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij reed 'panneau' en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achtereen volgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortale's niet onder te doen voor de meest ervaren ruiter- aerobaat. Alle andere vrouwelijke be roemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden ge bracht, verbleekten bij dit bericht. En ziet, de afgunst deed wonderen: na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dan toe onmogelijk werd geacht, sprongen door meer dan vijf tig hoepels, draaiden salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest. Dit is ook een. van de tientallen kijk jes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het cireusalbuxn 'De Bonte Droom van het Circus'. Een boeiend en' afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschre ven door de circuskenners bfj uit stek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor 'Room- boteralbum', Postbus 47, Den Haag. O krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volk dig adres. De bijbehorends plaatjes ontvangt u gratis voor de rijksbQtermerken. II vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje, extra voor de zon dag!

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2