Dr. Patijn neemt de wereld onder de loep Na zoveel nota's: eindelijk daden! voor 195/ Structuur van eist principiële beslissing Zij zitten in het bestuur Onderwijsresolutie Sarco globine ■I S preeuwenpraat Lie fde is méér waard dan 'n carrière55 Prof. Banning over onderwijsresolutie: NOG BETER GEVEERD NOG GERUISLOZER ■:jks N G VO ÖR D ELG ER i 'n merk waar BEERS achter staat SIEBEL1 In de strijd om Uw gezondheid HET VRIJE VOLK ZATERDAG 9 MAART 1957 PAGINA 3 Heimwee Een vader uit Rotterdam-Zuid ver. telt mij het volgende: Vliegen Achter lijn 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Het socialistisch beginsel in de buitenlandse politiek, de H erenigde Naties, de Noord Atlantische Verdragsgemeen schap, Oost-Europa, de Bandoenglanden, de onderontwik kelde gebieden, de Europese samenwerking al deze onder werpen passeerden de revue in een inleiding, die dr C. L. Patijn zaterdagmorgen hield op het congres van de Partij van de Arbeid in Den Haag. Is er nog sprake van een socialistisch beginsel in de buiten landse politiek, n.u tegenwoordig zo vaak blijkt, dat zuster partijen van mening verschillen inzake actuele vraagstukken? Die vraag hoort men vaak, aldus dr. Patijn, en inderdaad loopt het beleid in de verschillende landen nogal eens uiteen, omdat men nu eenmaal in de praktijk van het directe handelen zich niet kan richten op abstracties. Verenigde Naties Les geleerd De NAVO Oost-Europa Azië en Afrika Ten aanzien van de landen van Azië en Afrika wordt de verhouding met het Westen slechter, aldus dr. Patyn. Wat wy nodig hebben, is een vaste politiek. Tot dusver wordt er veel te slordig geïmproviseerd. De nieuwe landen zyn over het algemeen nationalistisch en onderontwikkeld. Dat stelt ons voor een dubbel pro bleem. Indonesië Onderontwikkelde gebieden Europa Advertentie IM. „De strijd voor een beter onderwijsstelsel, voor beter onder wijs, is niet anders dan een bijdrage van onze generatie aan de groei van de geestelijke vrijheid in de hedendaagse wereld", zó vatte prof. dr. W. Banning de taak van de PvdA samen, toen hij voor het congres op zaterdag de onderwijsresolutie toelichtte. De resolutie, zo zei prof. Banning, bevat weinig over-de ac tuele noodtoestand. Zij wil het onderwijsvraagstuk principieel stellen. Natuurlijk moet aan de noodtoestand zo spoedig moge lijk een eind worden gemaakt, maar daarnaast is een princi piële planning nodig voor de naaste toekomst. ISO cc 239 cc 350 cc Aan het einde van een uitvoerige resolu tie over de onderwijspolitiek heeft het partijcongres van de PvdA een aantal wensen geformuleerd, waarvoor het in de allereerste plaats de grootste zorg en aan dacht vraagt. Scholengemeenschap Genoeg nota's Post, véél post heeft Pieter gekre gen! En die stapel op het spreeuwenbu reau is zo groot, dat ik my haast om 'n heleboel mensen het woord te geven. Op de eerste plaats dan een brief uit Rotter dam-Zuid: Vertel je mening eens over het vol gende geval. Mijn oudste zusters ver loor één en veertig jaar geleden haar man door een on geval. Hij is rd. verdronken. Zij bleef met vier minderjarige kinderen ach ter en is nooit hertrouwd. Zij kreeg toen een uitkering van. de ongeval lenwet. Nu na één en veertig jaren heeft mijn zuster een uitkering van (schrik niet) vier en tachtig cent per dag. ae zondag niet meegerekendis het1, metAre2ri?' dat dit niet verhoogd wordt? Zij heeft nu wel AOW maar j dat doet aan het geval zélf niets af Inderdaad, dat is bijzonder weinig ik kar. briefschryfster er het volgen, de over vertellen: Dergelijke uitkeringen bedragen dertig procent van het dagloon dat men toen had. Een dagloon van 1916 rekent u zelf maar uit hoe groot een derde deel daarvan was. Er zijn naderhand wel toeslagen varië rende van 10 tot 29 procent op het grondloon geweest, maar ook die ver- hoginkjes maakten in wezen weinig uit, In 1946 werd bepaald dat deze uit keringen berekend moesten worden naar een mmimum-dagioon van zes gulden. Maar dat gold voor gehuw den, zodat uw zuster daar buiten viel. Er zijn echter zo werd mij verteld „op het ogenblik nog maar zeer weinig van deze gevallen. Gaat u zelf maar na: het is een ongeval van 1916. We zouden het zo kunnen zeggen: uw zuster behoort tot degenen op wie allerlei verhogingsmaatregelen jam mer genoeg met van toepassing wa ren en dat is inderdaad zuur. Het is misschien een schrale troost voor haar dat deze 84 cent niet op de AOW worden gekort. Wat bovenstaand verhaal ons leert? dat er ondanks de ontegenzeglyke vooruitgang op dit gebied nog vrij wat moet gebeuren. En worden we weer eens met geconfronteerd met de nare sociale omstandigheden waarin een arbeider van 1916 verkeerde? Jn de krant heb ik gelezen, dat er twee Hongaarse gezinnen naar hun land zijn. teruggegaan. En nu het vol gende: Mijn dochter is met een Engelsman gehuiod. Toen hij in dienst was had hij een huis in Londen, toen hij weer burger werd, moest hij er uit. De man moest naar een kosthuis, mijn doch ter naar een (hostel" en de twee ba- bies naar een „nursery". Het oudste kind hebben we bij ons thuis. Het gezin is nu dus in vieren gedeeld! Mijn dochter heeft heimwee en ver langt naar Holland terug cn moet nu geregeld voor haar zenuwen worden verpleegd. Mijn schoonzoon kan bij een fabriek hier in Holland werk "krijgen, maar er is geen woning en ik "kan geen inwoning hebber, omdat ons huis veel en veel te "klein is. Als er weer Hongaren weggaan, kan er dan niet een klein woninkje op over schieten voor mijn Hollandse dochter, die heimwee heeft naar haar vaderland Ook in de buitenlandse politiek is de mens het 'n Hoop tragiek in weinige regels. En wat is er weinig aan te doen! Want wanneer de man hier in Hol land een werkvergunning heeft, zal het paar zelf moeten proberen om aan een woning te komen, gelijk tienduizenden anderen dat moeten proberen. Pieter begrijpt de moeilijk heden volledig, maar het zal waarlijk niet meevallen om het gezin ge heel verenigd in Nederland bij el kaar te krijgen. Soms zou je wensen een heleboel woningen in het spreeu- wenmagazijn te hebben. Vader en moeder zijn "binnenkort vijftig jaar getrouwd en dat willen de kinderen nu eens gezellig gaan vieren. Groot gelijk! Wat is er leuker dan een beste gouden bruiloft waar gelukkige ouders temidden van hun blije kinderen zitten? Da kinderschaar heeft een pro gramma uit de oude doos in elkaar gedraaid. En men zoekt nog één lied, dat heel vroeger actueel was. Het re frein luidt: „Dan gaan we met z'n beiden vliegen door de lucht." En dit regeltje is alles wat men van. dat lied kent..Kunnen de lezers misschien helpen? Dan zal het gouden feest nóg beter slagen. Mevrouw Hordijk. 2e Van Leyden Gaelsfrraat 146 te Vlaardmgen. heeft woensdagmiddag omstreeks half drie achter iyn 4 aangerend, zy ging met die tram naar Rotterdam om bood schappen te doen, vouwwagentje, boodschappentas en kleuter bij zich. Laai zy nu bij het uitstappen op de Coolsingel een groene boodschappen tas, waarin een rode portemormaie met 25 en vijf kwartjes, vergeten, zy met een volgende lijr. 4 achter die tas aan. En tja. die tas bleek ver dwenen te zyn. De politie wist van niets, op het gevonden-voorwerpen- depot van de RET wist men ook niets. En dusToe, kom nou, vinder. Aanbod Wij besluiten deze week met de vol gende aar.biedingen in ons Boek der Bij- drazen: l-peraoons ledikant (bestemd) v. E. uit de Oleijburchstraat. een twee persoons opklapbed (bestemd) van C. uit de Vlnkenstmat en een divan (bestemd) van G. uit de Boudewlinstraat. Twee fauteuils kregen wij van Van K. van de Kat- Lagedijk en van De K. uit de Rul- ver.straat. Een haardkacheïtje (beatemd) mogen wij afhalen bij K. uit de Bla zoenstraat, een kachel (bestemd) en kleding bij N N.. een gasstel (bestemd) en een kapstok van B. bij hot Afrikaan- derplein, een kinderwagen met bedje, een twee-pltsgasstel (bestemd) en een EUdderpitje bij Van der E. te DeMt. De zo welkome kleding ontvingen wij van Van der S van de Poiderlaan. van Van A uit de Boudewijnstraat en van Van de V. uit de De Vllegerstraat. De spreeu- wenpot werd verrijkt met vijftig cent van Tante Preek en twee gulden van Van O uit de AJeldiastraat. Onze dank ji groot. Verlies Mevrouw Van Wingerden, Narcissen- etraat 67, verloor op 6 maart tussen huis en. markt Kaashaven haar gouden hor loge met double band. Mevrouw Stam, Beverstraat 167c, ging op 28 lebr. van de Pljnackerstraat met lijn 10 en lijn 3 naar de Randweg. Onderweg verloor zij haar zwarte glacé handschoenen. De heer Lecomte. Bonaventurastraat 48a, miste op 23 februari zijn bruine plastic portefeuille met militaire paple ren en vele foto's. Dierenrijk Bij de familie Bakker. Paul Krugerstr. 138. Is een parkiet binnengevlogen. Het grijze poesje met witte bef van mevrouw Van Been, CcstelcSe ZOc, Is op S maart ■weggelopen. PIETER SPREEUW middelpunt In de socialistische politiek even wel, gaat het om de mens. Om zijn vrijheid, zijn fundamentele rechten, zijn bestaansmogelijkheid. Daarom zal het socialisme onvermijdelijk staan tegenover de Sowjet-Unle. Wij staan daarom de emancipatie van de achtergebleven voiken voor en wij komen op voor meer economische planning ter wille van de minstbe deelden. Wij verwerpen rassendiscri minatie. Deze punten willen wy nu, in de gegeven omstandigheden en binnen de gestelde kaders, opgenomen zien in de buitenlandse politiek, aldus dr. Patyn. Er is aanleiding genoeg voor kritiek op de Verenigde Naties, zo betoogde Patyn. Men behoeft maar te beden ken, dat er geen sancties zyn over wogen tegen Rusiand na de aanval op Hongarije of tegen India in de Kasjmir-kwestie, maar dat wel het kleine Israël onder zware druk is gezet. Men dient evenwel te bedenken, dat de Verenigde Naties geen machtsfactor vormen en evenmin een reeds geheel gerealiseerde rechts gemeenschap. Verenigde Naties, dat wil alleen nog maar zeggen een vergadering van soevereine staten met ai hun tegenstrijdige impulsen en vltali- teiten. Toch mag men de Verenigde Na ties niet overboord gooien als waar deloze rommel. Het instituut komt voort uit het denken over de inter nationale rechtsorde, wat al be gonnen is bij de eerste Haagse vredesconferenties. Die draad mag men niet afbreken. Bovendien biedt het Handvest een basis voor contracten met de nieuwe landen van Azië en Afrika, die men niet moet onderschatten. Ondanks de soms eenzydige interpretatie oefent het toch een zekere invloed uit op hun politiek gedrag en hun politieke vorming. Helaas staat daar tegenover, dat het Handvest niet naar zy'n bedoe ling wordt gebruikt en dat er niet veel is terecht gekomen van het be ginsel der collectieve veiligheid. Er zitten dan ook 76 naties in de Ver enigde Naties, die besluiten nemen bij meerderheid. Uiteraard worden dat politieke besluiten en van het recht-in-actie is geen sprake. De Verenigde Naties overschatten, wat Eisenhower doet als hij de hele politiek voor het Midden-Oosten daarheen dirigeert, is fout; de Ver enigde Naties onderschatten, zoals Engeland en Frankrijk deden met hun lichtvaardige actie in het Mid den-Oosten, is evenzeer fout, omdat zij daarmee de eerbied voor het Handvest aan hun laars lapten. Wat het Westen nodig heeft in de Verenigde Naties is een veel intelli genter politiek, dan tot dusver is ge voerd. Wy hebben thans ten minste de les geleerd, dat het Westen groot gevaar loopt, als het in de Verenigde Naties met en 2edeiyk verantwoord en politiek eendrachtig optreedt. Inmiddels doen wy er goed aan ons oordeel over het instrument, de Verenigde Naties, nog even op te schorten tot wy het beter hebben leren bespelen. De samenwerking in de NAVO noemde Patyn de hoeksteen van de eiligheid en de vrijheid in de wereld. Tegen de dictatuur van het commu nisme en de onzekerheid van de nieuwe landen, is de NAVO vxywel de enige garantie voor een bewoon bare planeet. Juist daarom acht spr. het zo uiterst bedenkeiyk, dat de eenheid van beleid binnen de NAVO zoveel te wensen overlaat. Tot 1950 hebben wy een hoog ni veau van buitenlandse politiek ge had, daarna zijn er te veel fouten gemaakt. De verwerping van de Europese Defensie-Gemeenschap in Frankryk, de aarzeling van Engeland en Frankryk ten aanzien van hulp aan onderontwikkelde gebieden, de onzekere politiek in het Midden- Oosten, zyn bedenkeiyk. In wezen is het een vertrouwens crisis, aldus Patijn. Amerika schijnt een sterke buitenlandse politiek niet meer nodig te vinden, omdat het meent, dat een atoom-oorlog toch tot de onmogelijkheden behoort. Wat wij nodig hebben, is een krachtig buiten lands beleid van de NAVO-landen. De tendens in Engeland om de troepensterkte op het vasteland te verminderen, noemde hij bedenke lijk. Wat gebeurt er als er bij voor beeld in Oost-Duitsland een con flict uitbreekt als onlangs in Hon- gary'e en Engeland zit met een halve troepenmacht en Frankrijk zit vast m Algerië? Heeft men zich die situatie wel ingedacht? In zo'n situatie zal men koele hoof den en een vaste hand by hetNAVO- commando nodig hebben en een dus danige troepenmacht op het vaste land, dat men de toestand meester kan biyven. Van de samenwerking en de kwaliteit van de NAVO hangt veel af, want zy is de enige garantie, dat anderen niet de vrede en de politieke vrijheid in gevaar zullen brengen. Uit de gebeurtenissen in Oost- Europa leidde spr. af, dat de com munistische heerschappy een einde zal nemen. Er zyn niet te miskennen symptomen van crises, niet alleen in de satellietstaten, maar ook in de Sowjet-Unie zelf. Het is veelzeggend, dat Moskou zich heeft moeten neerleggen by het nationaal-communistische bewind van Gomulka in Polen. Zo'n bewind ligt ons niet, maar ook daaruit blijkt, dat het verlangen naar vryheid werkt als gist. •Het proces naar de vryheid is op mars en wij in het Westen zullen er goed aan doen het zoveel mogelijk te bevorderen. Met militaire middelen kan dat niet, met economische mid delen wel. In hun vreugde over de onafhan- keiykheid vragen de nieuwe landen een mate van soevereiniteit, die niet meer van deze tyd is en die de lan den van het Westen dan ook niet meer hebben en niet meer aanvaar den. Tegelykertyd vragen zy econo mische hulp op een moment, dat de koloniale mogendheden van vroeger, die én over het kapitaal én over de technische deskundigen beschikten, wegtrekken. Onzerzijds zal daartegenover een beleid moeten worden gevoerd, dat los is van koloniale trekken, dat de nationale gevoeligheid ontziet en zich rekenschap geeft van de behoefte aan economische steun. In dat opzicht zouden multilaterale verbanden beter zijn dan bilaterale, omdat in de verhouding van land tot- land NederlandIndonesië by voorbeeld een der beide partners nu eenmaal onder een enorm kolo niaal trauma gebukt gaat. De meeste van de nieuwe landen voelen zich internationaal alleen vei lig in de Verenigde Naties en niet in afzonderlyke pacten. Daar zullen wij ons bij moeten neerleggen, maar dan moeten wy hen ook houden aan de regels van het spel van de Verenigde Naties. Doen wy dat niet, dan nemen wy ze niet serieus en het feit. dat men soevei'elne staat is, brengt nu eenmaal internationale verantwoor delijkheid mee. Dat houdt ook in, dat wy behoor lijk internationaal gedrag van deze landen eisen, In het Midden-Oosten zou dit kunnen betekenen een inter nationaal regime voor het Suez-ka- naal in plaats van nationalistisch p gestoei met de verkeersbelangen van i de halve wereld. Het betekent verder, dat de Arabi sche landen, die zo gevoelig zijn voor hun eigen soevereiniteit, die van Is raël zullen moeten erkennen. Omtrent onze verhouding tot Indo nesië, zei dr, Patijn, dat de Indone siërs het ons zeker niet makkelijk maken, maar dat de Nederlandse houding zich bepaalt tot verontwaar diging en niets doen. Spr. acht het glad verkeerd, dat wij onze zaken met Indonesië behandelen in bijzon dere regeringsconferenties. Wij zouden moeten doen, wat elk ander land by voorbeeld Zweden of Zwitserland zou doen, als Indo nesië verdragen zou schenden, of een leugenachtig proces zou voeren tegen een van hun onderdanen. Zij zouden de gewone internatio nale rechtsgang openen van diploma tieke onderhandelingen en ais die niet hielpen de zaak voor het Inter nationale Hof brengen. Als Indonesië zo dom zou zijn het Hof niet te erkennen, zouden we de zaak voor de Verenigde Naties kun nen brengen, want het is toch nergens voor nodig, dat wy ons alleen laten aanklagen en niet zelf aanklagen als daar aile reden voor is. Over Nieuw-Guinea zei spr., dat dit voor ons geen probleem is, maar voor de wereld wel. Daarom zou het beter zyn dat wy ten aanzien van Nieuw-Guinea een politiek hadden in plaats van een yskast. Het wordt hoog tyd, dat de Party van de Arbeid een onderzoek gaat doen naar de toekomstmogeiykheden voor Nieuw-Guinea, aldus spr. Voor steun aan onderontwikkelde gebieden zal de Partij van de Arbeid voortdurend de aandacht van de re gering moeten blijven vragen. Als die steun er met komt. zullen we gaan naar een afschuweiyke wereld van t'Tssestryd tussen de continenten. De hulp zal verleend moeten wor- i,i. n, aldus dr. Patyn, zonder politieke voorwaarden. Het is dwaasheid de Aziatische en Afrikaanse volken door economische druk aan het Westen te willen binden. Dat werkt alleen maar averechts, want vertrouwen is niet te koop. Over de nieuwste fase in de Euro pese samenwerking, Euromarfet en Euratom, is nog te weinig bekend, dan dat wy er veel over kunnen zeggen, aldus Patyn. Ideaal zullende nieuwe verdragen waarschynUjk niet zyn, maar dat is niet de vraag. De vraag is of zy een perspectief openen voor een nauwere Europese aaneen sluiting en dat lykt wel het geval te zyn. De Franse overzeese gebiedsdelen, die ei- nu in zy'n opgenomen, hebben ons wat overvallen en er zy'n. al men sen, die zich afvragen of de rest van Europa zich nu in het Franse kolo niale avontuur gaat storten. Men kan de vraag echter beter omkeren. Is het met zo, dat de Franse koloniale gebieden door onze bemoeienis be trokken worden in een dekolonisatie? Spr. ontveinst zich niet, dat het verdere deelnemen van Nederland aan de Europese in tegratie zal drukken op de Ne derlandse begroting, maar wij kunnen er ons daarom niet aan onttrekken. Wij zijn in dit klei ne land gegroeid aan inter nationale ervaring en hebben ondervonden, dal wij de wereld als arbeidsveld niet hoeven te vrezen. zegt AUDREY HEPBURN in het openhartige interview, dat zij op haar Paiijse hotelkamer toestond aan de Engelse journaliste Margaret Gardner, „Wat er ook over mijn huwelijk verteld wordt, zonder Mei zon ik me ongelukkig voelen" ver klaart Audrey met nadruk. Nu de grote kleurenfilm OORLOG EN VREDE - waarin zij met groot ta lent de rol van Natasja speelt in de Nederlandse bioscopen zal wor den vertoond, publiceert Libelle - etnzaam zonder Mil in het nummer van 16 maart - dit EXCLUSIEVE interview, waarin Audrey vertelt over haar werk, haar huwelijk en haar toekomstplannen. Een boeiend en verhelderend ge sprek mee een even begaafde als beroemde actrice. Geïllustreerd met de nieuwste, nog niet eerder ge publiceerde foto's van de tetecht zo populaire ster. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Het jarenlang geploeter van vak verenigingen en pedagogische orga nisaties gaat vruchten dragen, „Er is in de kamer wat te bereiken", zei prof. Banning. De spreker schetste de wijze waar op het onderwijsprogramma en de resolutie in de PvdA tot stand zyn gekomen. Het partybestuur wil niet over het programma in zyn geheel, maar al leen over de resolutie die op het pro gramma is gebaseerd laten stemmen. De onderwyscommissie gaat daarmee akkoord. Advertentie IM, 125 CC 175 CC Advertentie LM. Advertentie I.M. NIEUWS VAN SIEMENS 1 Een onmisbare hulp in de huishouding is de SIEMENS RAPID sto'zuigsr Ik&L handig en steeds paraal (i Ü9-) ZWITSERSE HORLOGES Voor do mooist* collect!* n *lke prijsklasse naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227j De verkiezing van 15 onbezoldigde partijbestuurders heeft nogal enig stemmen gekost in het congres van de Partij van de Arbeid. Er waren 41 kandidaten. Bij de eerste stemming waren er 12 gekozen, maar daaronder waren acht kamerleden en de statu ten staan er maar zeven toe. De man met de minste stemmen moest afval len; dat was dr. J. G. H. Tans uit Maastricht. Uit acht kandidaten met de meeste stemmen beneden de meerderheid moesten er toen nog vier gekozen worden. Uit de bus kwam ten slotte: mevr. A. 3. AarsenJansen (Groningen), N. Boikestein (Middelburg), mr. J. A. XV. Burger (Wassenaar)mr, M. van der Goes van Naters (Wasse naar), mevr. C. P, de RoosOude geest (Amsterdam), L. J. de Ruiter (Kuinre), G, J. N. M. Ruygers (Rijs wijk), prof, ir. W. Schermerhorn (Delft), XV. Thomassen (Zaandam), dr. A, Vondeling (Leeuwarden), Ir. H. Vos (Wassenaar), J, J. A. Berger jr. (Heiloo), R. Langerak (Rotterdam), mr. Chr, de Ru.vterDe Zeeuw (Rot terdam) en J- B. K. Vlam (Goor). a. Er dient een principiële beslissing genomen te worden over de structuur van het onderwijsstelsel in de naaste toekomst. Eerder wordt in de resolutie gezegd, dat het ontbreken van de organisatorische samenhang van de verschillende onderdelen, het klasseka- rakter van het huidige onderwysstelsel, de een zydige scholing van het intellect, het probleem van het zitten, blijven en de overvolle klassen even zovele zwakke punten zijn van het tegen woordige onderwys in Nederland. g. Verlenging van de duur der opleiding aan la gere technische scholen. h. Hervorming van het lagere landbouwonder- wys tot een werkeiyk volwaardige vakopleiding en wettelijke regeling daarvan. i. De uitbreiding van het gedeeltelyk onderwys aan de bedryfsjeugd en werktyd, waarby tevens overwogen kan worden een combinatie of samen werking hiervan met het leerlingenstelsel. Het moet niet voorkomen, dat jongeren van 15, 16 of 17 jaar buiten hun gewone werkweek nog ongeveer 10 uur avondonderwijs ontvangen. j. Beslissing inzake hoger onderwys. de hervorming van het Het parlement moet een beslissing nemen om trent de grondslagen en de structuur van het on derwys. De regering kan de ontwikkeling van de onderwysvoorzieningen niet aan het spel der vrye krachten overlaten, zy moet landelyke en regio nale plannen opstellen met inachtneming van de vrijheid van onderwijs. b. Er moeten financiële maatregelen worden ge nomen, zodat ieder kind de vorming en opleiding kan krijgen die zjjn aanleg en bekwaamheid wense lijk maken. c. Het vastleggen in wettelyke regelingen en het verwerkelyken van de verlaging van leerlingschalen, d. Het inhalen van de achterstand van de bouw van scholen en gymnastieklokalen (alsmede verbe tering van de inrichting van vele der bestaande scholen), waarbij na het inhalen van de achter stand geiyke tred met de bouw van woningen wordt gehouden. e. Maatregelen ter voorziening in het fatale te kort aan leerkrachten, zowel voor het gewoon lager onderwijs als voor het voortgezet onderwijs. f. Verlenging van de leerplicht, zodra dit in ver band met de tekorten aan schoolruimten en leer krachten en met de verlaging van de leerlingen- schaal mogelijk is. In het begin van de resolutie wordt herinnerd aan hetgeen de PvdA op het gebied van de on derwijspolitiek aan voorbereidend werk heeft verricht. Met waardering wordt gewag gemaakt van het werk van de overleden professor dr. Ph. Kohnstamm, dr. G. van der Leeuw en van de te genwoordige voorzitter van de onderwijscommis sie, prof. dr. W. Banning. Naar democratisch socialistisch gezichtspunt moeten onderwys en opvoeding gericht zijn op de vorming der persoonlijkheid. Deze wordt in over wegende mate bepaald door de levensbeschouwing der verschillende volksgroepen. In punt 7 van de resolutie B. wordt dan ook ge zegd, dat de party de grondgedachte van de onder - wijspacificatie ten volle aanvaardt. Wel is het wen- seiyk, dat hardheden en onbillykheden die by de toepassing daarvan by het lager onderwijs naar voren zyn gekomen, worden weggenomen. Ook zegt de resolutie: Een vernieuwde beheersvorm van het openbaar lager onderwijs, met behoud van het eigen karakter van de openbare schooi als overheidsschool en met Inschakeling van leerkrachten en ouders, verdient de steun van de partij. Het hoger onderwys heeft tot taak de onafhan- kelyke beoefening van de wetenschap en de voor bereiding tot maatschappelijke functies. Meer dan tot dusver moet aandacht worden geschonken aan de vorming van hen, die leidende functies zullen vervullen, maar geen volledige wetenschappelijke opleiding behoeven. Ten slotte vraagt het congres in het bijzonder steun aan. experimenten, onder andere aan die, welke verwerkelijking van de gedachte der school of scholengemeenschap beogen. Het rapport van de commissie en de resolutie gaan uit van een ideaal: het onderwijs moet van de jonge- mensen de persoonlijkheid vormen en hen tevens toerusten voor de ge meenschap. Prof. Banning citeerde met instem ming minister Cals: ,Doel van het onderwys is een by- drage te leveren tot de mensvorming van de onvolwassene" en „de leerling moet niet gericht worden naar de methodiek, maar deze naar de leer ling". De communistische wereld ver werpt deze opvatting maar ook in Nederland zyn wij van dit doel nog ver verwyderd." Daarna vroeg de spreker de aan dacht voor het onderwys op het plat teland, dat gericht moet zyn op zo groot mogelijke beweeglijkheid van de jeugdige bevolking. Zij moet ook over kunnen gaan in de industrie. Op het platteland moet ernst worden gemaakt met de gedachte van de scholengemeenschap. Ook het onder wys voor de werkers in de industriële sector is belangrijk. De vraag of ons volk in de naaste toekomst mee kan biyven doen op de Internationale markten, dat wli dus zeggen, of wy ons welvaartspeil kun nen handhaven, wordt voor een be langrijk deel beslist door het peil en het karakter van ons onderwys van laag tot hoog, het wetenschappelijk researchwerk inbegrepen. Ook hiervoor is een gemakkelijke overgang van het ene schooltype naar het andere nodig. BU het onderwys, zo ging prof. Banning verder, komen allerlei on derwerpen aan de orde, die ons als socialisten waarlyk wel ter harte gaan, maar geen partyzaak mogen worden. Hy noemde onder meer de methodiek, de spellingkwestie en de mogeiykheden van differentiatie bin nen het klassikale systeem. Over het onderwijsstelsel zei de spreker, dat er in de naaste toekomst een beslissing genomen moet worden. Br zyn nu genoeg nota's versche nen. De opinievorming is nu wel ver genoeg gevorderd om tot daden over te gaan. Naar aanleiding van het conflict tussen de regering en de onderwijs organisaties zei prof. Banning; „Wie het wel meent met onze democratie moet wegen vinden voor een levend, soepel en vertrouwenwekkend contact van regering en volksleven, in dit ge val met de mensen die het onderwys dragen cn stuwen". Ten slotte sprak prof. Banning over de prys, die' voor het onderwys be taald moet worden. Alleen aan het hoger onderwijs zal tot 1970 twee mil jard gulden ten koste gelegd moeten worden. In het huidige stadium van auto matisering en verder gaande indu strialisering is beter onderwys nood zakelijk ter wille van het behoud en de vergroting van de welvaart, maar vooral van een verdiepte geesteiyke vryheid. aldus besloot prof. Banning. Advertentie LM. is Sarco-globine een macïv tig wapen. Wat Uw lichaam te kort komt, vindt U in ruim» mate in dit krachttonicum. Snel bloedvormend eö zenuwsterkend. i JVeor kmdertn ipectote somenit®'/»ng

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2