Venster op Nieuwland Milieu-verschuiving en Pro Juventute Werkterrein uitgebreid Frieda Hunziker: in kunst is geen recept Haags Animo kon DWS niet verslaan Anonieme brief tot motie Uitstekende prestatie Schiedam en Succes Voorstel bouw schouwburg Filmavond Mercurius Filmavond van SVV Uit het dagboek van de politie Jef Diederen bij het CCC Causerie Vrienden v. h. Museum Delft heeft nu 70.000 inwoners B ondssecre bij de CJMV T oegeivijd musiceren op jeugdconcert Goede voeding voor meisjes HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 MAART 1957 PAGINA 4. cbiedammers elkaar onder Jeugdgemeenteraad: Leste bieainkomst van Grumiingers Soiree gvmnastique door SVLO „Thor" 4e Toonkunst Concert HET ROTTERD. PHILHARM. ORKEST Otto Sterman bij Wijkgemeente 2 Mr. H, B. Engelsman hij Nw. Koers Burgerlijke Stand C. Peerbolte weer in Schoonhovens raad granto-agendo Westerkwartier en Martha bijeen #-.V Zowel instemming als afkeuring heb ik gehoord naar aanleiding van mijn suggestie om ons riante natuur bad onder Kethei de simpele naam van Kethel'oadte geven. „Het wordt Kethelbad meneer" riep mij gisteren, nog een bekende Schiedammer toe. En ik straalde. Zie je, dacht ik, wat die grootste krant voorstelt schijnt zo gek nog niet te zijn. „Waardeloos" oordeelde een nog bekendere Schicdttmmer, zeer in vloedrijk bij de Schiedamse politie en een groot vriend van de stedelijke journalisten. „Het getuigd van een schromelijk tekort aan fantasie om er Kethelbadvan te maken. Moet je tegen een buitenlander zeggen: Kethelbad. De mesen denken er met aan om daar naar toe te gaan." Dat is aanvechtbaar dunkt me. Tenzij deze meneer bedoelt dat alle, die niet -ij Schiedam komen. buiten landers zijn. Ja, wie het woord ketel kent zal dan ietwat raar opkijken. Een kethelbadT Kun je daar zwem men? Is het een natuurbad? Maar dat is juist het aardige ervan, ge loof ik, Het klinkt zo gek, zo droog en nat tegelijk, dat men alleen al door de naam ivardt geprikkeld. Men wii dat wel eens zien, en men gaat dus^ naar het Kethelbad. En verder: buitenlanders weten niet wat een kethei (als Nederlands icoord dus) betekent. Tenminste, dat stel ik me voor. Voor hen is er, bij wijze van spreken, geen verschil tus sen een kolpa of een kethei. Er schijnt iets minderwaardigs in het woord Kethei te steken. Ik be grijp alleen niet waarom. Een gewo ne plaatsnaam. En als we niet op passen gaat die naam verloren. Schiedam breidt zich, toch al zo flink uit, en over zekere tijd is Kethei op geslokt, Als voorbeeld noem ik Spa- land. Dat is ook al vrijtvel helemaal vergeten. Neen, laten we ons mooie Kethei bewaren in een naamdie het alle eer zal geven. Tenzij iemand toch nog op iets heel bijzonders komt De Noord vestsingel is doorbroken. Er is een „venster" op Nieuw land ontstaan. De oude stad is daarmee ontsloten. Er is ruimte ge maakt voor de polderwind, ruimte gemaakt voor uitbreiding De Jeugdgemeenteraad (samen komst van het Politiek Jongeren Contact) zal op woensdagavond 20 maart om 8 uur in de raadzaal van het stadhuis zijn tweede bijeenkomst houden. De agenda vermeldt o.m. be handeling van het voorstel om te komen tot een principe-besluit inzake de bouw van een schouwburg. Het voorstel zal worden toegelicht en verdedigd door de heer P. A. de Wolft, een warm voorstander van de culturele belangen van Schiedam. Verder bespreking van het boekje „Burgerschap en Burgerzin"; een boekje, dat door het gemeentebestuur wordt aangeboden aan alle 23-jarl- gen ter gelegenheid van de dag waar op zij kiesgerechtigd worden. Woensdagavond houdt de Alge mene Bond „Mercurius" in de grote zaal van het "Volksgebouw een rilin- avond. waar „Roman Holiday" met Audrey Hepburn wordt vertoond. Ook voor leden, die bij andere vak organisaties van het NVV zijn aan gesloten, zijn nog kaarten verkrijg baar bij; J. J. Man in 't Veld, Boerhave- plein 12; M. C. v. d. Kraan. L. Nïeuwstraat 19; A. Verstoep, Fabri- plein 6a; P. J. v. Emden, Kersenlaan 5. Kethei; K. W. Wieihouwer, I»o- rentzlaan 36b; en voorzover nog aan wezig des avonds aan de zaal. DANK ZIJ EEN NIEUWE subsidieregeling heeft Pro Juventute haar werk aanzienlijk kunnen uitbreiden. Meer en meer komt het accent te vallen op het voorkomen van ernstige moeilijkheden tussen ouders en kinderen. Want voorkomen is nog beter' dan genezen. Pro Ju ventute heeft nu de beschikking over enkele maatschappelijke krachtenivaarioor een groter werkterrein wordt bestreken. Zoaterdagoavend is de leste bieain komst van de Grutmingers, van dit seizoen, hollen in 't Volksgebouw, Veurzltter Hol opende de bieain komst en sprak 'n extroa welkomst woord tot de ofdailen Den Hoag, waarvan de toneelklub „De Slörrn" veur "t voutllcht bracht, 't Dut toch gezellig aan, zo'n mit vlaggen en gemaintewoapens ver- zierde zoal. 't Was ook oardig goud bezet moar d'r haam nog wel 'n twintig man bie kent. „Westers" hebben weer 'n stok of wat haile mooie verskes zongen on der laiden van mej. D. Verwik, Dat ze in de smoak vaalen binnen, bleek wel, want d'r wuir mit aale aandacht noar luisterd. Ze doun heur noam aale eer aan. Dou kwam Den Hoag mit: „De Slörrn". Slörm betaakent sukkel, 'n Weedervrouw wil heur nichtje aan 'n neef koppelen. Leste is student in de filosofie, holt 'n bult van bouken, het hail gain vrouluuvlais aan zuk en is slim verlegen. De zes speulers hebben aalmoal mooi speuid en toneel was onder iaiden van meneer J. Zijl. Noa ofloop daansen onder laiden en muziek van meneer Schilperoord. In het wijkcentrum te Nieuwland geelt de contactcommissie van SW donderdagavond 8 uur een filmavond. Vertoond zullen worden de sport film „EngelandHongarije" en „En gelandViva" en enkele speelfilms, beschikbaar gesteld door Het Vrije Volk. Kaarten zijn aan de bekende adres sen en aan de zaal verkrijgbaar. De Schiedamse politie heeft weer controle op de weg gehouden. By de Stadhouderslaan werden vijf be stuurders van bromfietsen bekeurd, omdat de remmen van hun voertui gen niet in orde waren. .Er is ingebroken bij de N.V. W. F. v. d. Eist Co., houthandel al hier. Men verschafte zich toegang door een ruit aan de achterzijde van het gebouw in te drukken. Bureaus werden opengemaakt en de inhoud op de grond gegooid. Er wordt echter niets vermist. De ".Rotterdamse politie heeft twee jongms van 13 en 14 jaar op gepakt. De knaapjes hebben zich aan verschillende inbraakjes schuldig ge maakt. Zo hadden zij in januari te Schiedam een horloge" uit de St.-Jo- sephschool gestolen en een geldkistje van het Oranje Groene Kruis open gemaakt. Van 15 maart tot cn met 4 april zal Jef Diederen schilderijen expose ren in het. Schiedamse Cultureel Contact Centrum. Jef Diederen werd in 1920 te Heer len geboren. Als zoon van een mijn- opzichter heeft hij zijn hele leven in de mijnstreek doorgebracht. Hij be zocht de middelbare kunstnijver heidsschool te Maastricht, werkte in Heerlen en aan de Rijksacademie t.e Amsterdam. In 1948 ontving hij een koninklijke subsidie voor de schilder kunst. In 1955 exposeerde hij o.a. met andere Nederlanders (Corneille. Ten Holt en Lataster) met bet Congres pour la Liberté de la Culture (Rome- Parijs). In 1956 was hij vertegenwoordigd bij Contour te Delft; in 1956 werd hij met Corneille voorgedragen voor Zaterdag zal Musis-Sacrum" zowel des middags als des avonds door le den en adspiranten van de SVvLO „THOR" worden bevolkt, In de mid daguren wordt voor alle aspiranten een aantrekkelijk filmprogramma ge draaid, dat. zal bestaan uit een teken film, een klucht met Stan Laurel en Oliver Hardy, een sportfilm en als hoofdfilm „Met William naar de stad". Des avonds zetten de .groten" hun beste beentje voor met een geselec teerd gymnastiekprogramma, waarop aantrekkelijke nummers op de even- wichtsbalk en aan de brug met on gelijke leggers voorkomen, alsmede ritmische oefeningen, enkele spring- nummers en een demonstratie lange mat. Na afloop van het turnprogramma wordt deze „Soiree Gymnastique" be sloten met een bal, waaraan muzikale medewerking wordt verleend door The Sound Diggers o.l.v. Dick Rij- nooy. Er zal ter zijner tijd een brug over de Noordvestsingel komen, zo heeft de burgemeester nog on langs gezegd. Dan zullen gebou wen, die nu nog moeilijk te berei ken zijn in Nieuwland, eindelijk de nodige aansluiting krijgen. Dan zal de Nieuwe Schiedamse Cartonnagefabrie gemakkelijk te bereiken zijn, evenals de katho lieke Huishoud- en Industrie school. Van oud en nieuw maakt men dan een geheel. En dat zal het oude deel van Schiedam al leen maar ten goede komen. Advertentie I.M. Donderdag 14 maart 1957, 8 uur PASSAGE THEATER Dirigent Eduard Flipse. Solist: Alex v. Amerongen, piano Werken van Wagner, Pijper, Glazounoff en Beethoven. Voor de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum hield mevrouw Frieda Hunziker gisteravond in een der expositiezalen van het Stedelijk Museum een causerie over de tentoonstelling „Sprei ding" die men nog tot en met 31 maart kan bezichtigen. Mevrouw Hunziker stelde allereerst, dat er in de kunst geen recept is. Zij voelde zich dan ook niet geroepen iemand kunst mooi of lelijk te laten vinden, maar wel om eventuele vooroordelen, die misschien bestaan, uit de weg te ruimen. De Vereniging voor het Beheer van Eigendommen van Wijkgemeente 2 houdt op Woensdag 20 maart een jaarvergadering, tevens voordrachts avond in Irene, Otto Sterman, voor drachtskunstenaar uit Amsterdam, zal poëzie en proza voordragen. De muzikale begeleiding is in handen van mevr. Hermine Langejan-Leem- burg, piano. Aanvang 8 uur. Kinderen proberen te ontdekken, aldus de ïnleidster, en zij doen dat onbelemmerd. Zij proberen te ont dekken wat achter de fagade schuilt. Het oordeel van kinderen is daarom zo belangwekkènd omdat zij bij uit stek vertegenwoordigen wat in de tijd leeft. Mevrouw Hunziker besprak de fi guratieve en non-figuratieve kunst. Tot de laatste stijl behoort het werk, dat verzameld is onder de naam „Spreiding" en dat door de Franse Galerie Arnaud werd gegroepeerd. Het zijn werken, die uit een plotse linge inval zijn ontstaan; expressio nistisch in zekere zin, maar van een andere expressie dan die welke Van Gogh tot zijn schilderijen dreef. Er is aan deze werken van Spreiding een heldere conseptie en nauwgezette uitvoering aan voorafgegaan, zo zei spreekster. Verder wees zij erop dat het schil derij in de eerste plaats een gevoels overdracht van schilder naar be- schouioer moet opleveren, loil het werk begrepenworden. Het afstand doen van de werke lijkheid (zoals dat bij „Spreiding" duidelijk zichtbaar is) vond al bij de impressionisten plaats. Cézanne componeerde al zijn eigen vormen en zo kwam men tot de belangrijke fundamenten vorm, ritme en kleur. Mevrouw Hunziker achtte het volko men in de tijd passend dat men nu niet meer jaren aan een schilderij werkt, zoals dat bijvoorbeeld in de Renaissance (Leonardo da Vinci's Mona Lisa kwam eerst na negen jaar tot stand) wel deed. De tijdsfactor is belangrijk: wat de En dat is nodig, gezien de duide lijke verschuiving die de laatste jaren is opgetreden. Waren het vroeger nameiijk vooral de zogenaamde „ach terbuurten" die Pro Juventute be reikten. met de structuur-verande ring van de maatschappij en het daardoor ineenvloeien van verschil lende „klassen" vindt Pro Juventute nu ook degenen, die in de „betere" milieus hulp nodig hebben of, om erger te voorkomen, gesteund dienen te worden. Naast de secretaresse, mcj. R. de Witte, zijn thans twee sociale werksters in dienst van Pro Ju ventute. En zij hebben hun arbeidsterrein aanzienlijk kun nen uitbreiden. Mede daardoor is men (ofschoon dit niet plotseling gebeurde) tot de ontdekking ge komen dat het preventieve werk zeer zeker ook van groot nut kan zijn bij de groepen, die vroeger voorbij werden gezien. Gesteund door de gezinshoofden "en in nauwe samenwerking met kinder- i echter en de Raden voor de Kinder bescherming verricht Pro Juventute voor een groot deel adviserend werk. Want dat is wel een van de grootste taken die zij zich zelf stelt; opvoe ders raad geven op het gebied van de opvoeding der kinderen, vooral in die gevallen waarbij het kind „moei lijk" is. Langzamerhand heeft men dus te maken gekregen met ouders van tamelijk goedé middenstandsmilieus. En het is van het grootste belang dat men in deze milieus ervan door drongen is dat Pro Juventute er is om raad te geven waar maar moge lijk is. Het Medisch Opvoedkundig Bu reau, dat zich bezighoudt met moei lijk opvoedbare kinderen, wordt vaak ingeschakeld nadat men bij Pro Ju ventute is geweest. Velen weten namelyk de adressen van dergelijke instellingen niet te vinden. Zo ver vult Pro Juventute een in alle op zichten uiterst nuttige dienst. Het streven van deze ver-tiging is er dan ook op gericht die milieus te ont sluiten; de schroom om naar het kantoor te komen weg te nemen en een goed contact met de beschikbare krachten mogelijk te maken. Willen wij ten slotte nog een van de facetten van het werk door Pro Juventute aanstippen: de zorg voor moderne kunstenaar bij wijze van spreken gisteren creëerde, devalueert in zijn eigen ogen al de volgende dag. Men kan ook niet meer werken zoals vroeger; het is mogelijk weer te schilderen als Rembrandt of te com poneren als Beethoven, fnaar het zou even dwaas zijn, omdat wij alleen waarlijk kunnen scheppen wat in onze tijd past. Na haar causerie volgde een rondleiding langs de schilderijen; later bestond gelegenheid tot dis cussie over haar causerie en het u tentoongestelde werk van „Sprei- stekend.De baby weegt zeven pSnd iVan een onzer verslaggevers) Delft heeft 70.000 inwoners. Maan dagmorgen om twee minuten over half tien aanschouwde Simon Pieter Buiser het levenslicht, de eersteling van Marlnus Buiser en Janna den Hollander, Brasserskade 180. Toen de gelukkige vader zijn zoon vanmorgen aangaf, hoorde hy het blijde nieuws: de 70.000ste! kindeven, die de zomerkampen heb ben bezocht. Men zou zeggen: moe ten die kinderen nog extra „verzorgd" worden? Neen, zeker niet. Pro Ju ventute wil echter het prettige con tact, dat juist in dit verband is ont staan, niet verbreken. En zo komen regelmatig kicine groepen kinderen bij stadsbewoners bijeen. Zij knutse len dan wat en voelen zich. ondanks het feit dat er een groep is. toch zelfstandig. Iets. dat voor de gevoe lige moeilijk opvoedbare pupillen van vitaal belang kan zijn. Zondagmiddag waren de leden van „Ons Oud Verbond" van de Schie damse CJMV bijeen in vergadering in het „eigen home" in pand ,,Sur- sum Corda" aan de Nieuwstraat 12. Nadat de voorzitter, de heer S, Bijl de bijeenkomst had geopxend, werd een bijzonder woord van welkom toe geroepen aan de bondssecretaris van het CJMV, de he*r J. C. Gordeau. belast met het werk onder de indus- triejeugd in Enschede. De bondssecretaris sprak over het onderwerp „Christelijke levensstijl". Spreker zei om.: We leven in een tijd van modern denken. De jonge ren zwelgen hierin. De ouderen moe ten dubbel spel spelen, gezien de moeilijkheden bij het opvoeden in de tegenwoordige tijd. Ook de ouderen hebben deei aan de tijdgeest. Mo menteel hebben we te maken met ten eerste een geestelijk proces van emancipatie en ten tweede een pro ces van cecularisatie. De ouderen moeten niet vreemd zijn voor de tijd die zich aandient. Hierna wierp de spreker enige blikken in het verle den. (hoe men vroeger leefde bij de Bijbei). In de avondbijeenkomst in de grote zaal „Irene" sprak de heer J. C. Gor deau voor de leden der plaatselijke CJVF en CJMV over het onderwerp: „Wat betekent het volwassen te zijn". Na de opening door de voorzitter van de Federatie van Schiedamse CJMV's de heer W. F. de Wolff, sprak hij over de verschillende problemen die er zijn op het gebied van het „volwassen zijn". Voordat vanmorgen In bet Pas sage-theater het derde jeugdconcert van het Rotterdams Phliharmonisch Orkest voor leerlingen van Schie damse scholen voor u.i.o en nijver heidsonderwijs begon, moest dirigent Eduard Flipse een enkele herrie- schoppende kinkel op zün nummer zetten. Hij deed dat zo afdoende, dat het terrein verder onbetwist aan dë grote goedwillende meerderheid bleef. Het enige ongewone geluid dat we verder hoorden was een spontane, onverbloemde zucht van genot.... Geen wonder: ais bij Beethoven de pas geschapen kinderen van Prome theus hun joyeuse dans uitvoeren: ais Wagenaar aan de bijbelse David in plaats van een eenvoudige hand- harp een vol orkest ter beschikking stelt voor zijn zang vol levensblijheid; als het orkest bij dit alles werkt met een toewijdingen een rausiceer- vreugde alsof de zaal gevuld was met staatshoofden en beroemdheden, dan moeten alle nog niet verdierlijkte jongemensen wel zwijgen. Het is dan ook weer gebleken, dat deze concerten een zeer grote waarde hebben. Niet alleen als inleiding tot muziekbegrip, maar vooral ook omdat de muziek zelf steeds weer een be roep doet op het beste in de mens. Hoezeer dit. mede met behulp van de voortreffelijk gemikte toelichtingen van Eduard Flipse lukte, bleek uit de ademloze aandacht waarmee tot slot Ravel's toch alles behalve een voudige Paphnis- en Chloé-muziek werd aangehoord. Nieuwe Koers houdt vanavond een bijeenkomst ten huize van familie C. Boerman. B.K.-laao 189a, Mr. H. B. Engelsman. Ud van de gemeente raad te Schiedam, zal een discussie over het. onderwerp „Socialisme en democratie" leiden. Gezien de belang rijkheid van het onderwerp, worden alle leden 's avonds om 8 uur ver wacht. Geboren: Gea, d v K Schoester en A Bok; Johanna, d v W v Santen en P van Duijn; Marianne, dvACda Vries en P A Foist; Boudewijn. z v G J Wijzenbroek en C B Groen; Jo hannes P. z v H den Dekker en P A Ernest; Franciscus H, z v P J Lub bers en J v Druten: Leonie. d v P Smits en A H Schoon; Johannes D, z v J Zonneveld en P H v d Hoeven: Geboren; Ellen L,D A, a v M J Kooien en B M A 's Moorthamcv: Rudolf A M. z v A J Tas en J C van den Nieuwendyk; Franciscus J M. z v H Schouwenburg en F. B M van Es; Pieter A, z v H Boes en A M J Vogelezang. en twintig gram. Het dameselftal van DWS dat door de wederopstelling van M. v. Geene den Uijl aanzienlijk sterker bleek, had wei enige moeite om hun spel te ontplooien vanwege het zware veld. Dit bleek ook voor de hofstad dames een handicap te zijn; deze dames die vaak door middel van het stuiten van de bal verrassend kunnen zijn voor een verdediging, konden dit op het DWS-terrein niet toepassen. In de Schoonhovense raadsvergadering van gisteravond heeft de affaire van de anonieme brief die de heer C. Peerbolte enige tijd geleden -als wethouder aan een raadslid schreef, tot een motie ge leid. Schiedam en Succes kwamen zondag tot dezelfde overwinning, namelijk 43. De rood-zwarten behaalden die in de uitwedstrijd tegen DKC, waarmede zij ëen uitstekende prestatie leverden. Jam mer is slechts, dat deze tweede overwinning van het seizoen geen verandering meer kan brengen in de degradatie. Succes heeft op eigen veld het Rotterdamse De Zwaluwen met moeite kunnen over meesteren. De Rotterdammers spanden zich tot het uiterste in. Zij kunnen de punten maar al te goed gebruiken, omdat ze nog steeds puntloos onderaan bengelen. Hun concurrent TOV heeft er nog slechts twee. De wedstrijd DKC—Schiedam werd in de eerste helft beslecht. Aanvan kelijk wogen de partijen tegen eikaar op, maar toen mej. J. Carrière voor Schiedam had weten te scoren voel den de rood-zwarten, dat er meer voor hen viel te bereiken. En terecht Vijf minuten later zorgde F. Bogaers dat er gewisseld kon worden. In tweede opstelling bleef Schiedam de toon aangeven. Na een wegens lopen afgekeurd doelpunt kon D. Vermeu len de stand toch op 0—3 brengen. Na de rust kwam DKC geducht op zetten. Men haalde tot 23 op, maar op het kritieke moment schoot J. v. d. Tuuk van ver in. waarmede de strijd in feite in Schiedams voordeel werd beslist. Het derde tegenpunt van DKC gaf de verhouding slechts goed w.r (34>. Bij SuccesDe Zwaluwen kwamen de sasten eveneens het eerst tot seo- rem maar voor hieruit gevaar kon voortspruiten draaiden de gebrs. Ru seier de rollen om (2—1). Er werd met 2—2 gerust en na hervatting namen de gasten opnieuw de leiding. de Guggenheimprijs (expositie te Pa- De aanvalsmachine van Succes was rijs). Iinmiddels op toeren gekomen, doch met schieten was men niet fortuin lijk. R. v. Bijl kon de stand ten slotte weer in evenwicht brengen. Door het benutten van een strafworp sleepte mej. N. Ouwendijk de over winning voor haar club uit het vuur (4—3i. Van de ODI-twaalftallen kwam al leen het tweede binnen de lijnen. De overige kwamen wegens terrein afkeuring niet aan bod. De reserves stelden echter hevig teleur. DIO 2 won met 42 en maakte daarmee aan alle kampioensillusies van hun tegenstanders een eind. De adspiranten konden op de eerste speeldag .na de winterrust niet tot winst komen, zij behaalden de vol gende resultaten; Succes aChar- lois a 1—3; Schiedam a—OSCR c 0—2; Spangen d—Succes b 4—1 en Schiedam bVelox c 0—4. HFT VRIJE VOLK SCHIEDAM Radactie en Administratie: Passage 30 - Tel R879S Poitja OIczak trof in een fraaie |Een. m aanval waarin zij zich volkomen vrij speelde de roos: 10. Daarmee kwam de rust. De Haagse dames lieten met het antwoord niet lang op zich wach ten. Onhoudbaar werd 'n schot in de uiterste hoek afgevuurd 1—1. Na enige tijd waarin beide partyen met wisselende kansen ter aanval gingen, kwam wederom een fraai doelpunt van de hand van L. Robart, 2—1. Het tempo van de aanvallen werd aanzienlijk trager. Dit was wei in iioofdzaak te wyten aan het zware veld. Een kiein misverstand in de DWS-verdediging was oorzaak dat er nog een Haags doelpunt werd ge maakt, zodat de stand weer op ge lijke voet stond. Uit een verwarde situatie voor het Haagse doel, kon N. Robart nog een maal de stand in het voordeel brengen van de Schie damse dames 32. Animo trachtte met alle krachten de stand nog te wijzigen, doch de Schiedamse verdediging liet zich niet meer verrassen. De heren hebben de overwinning niet cadeau gekregen, zij hadden hier een tegenstander die zich met alle energie inspande om de puntjes te behalen. Ook hier brachten de Schiedam mers het eerste doeipunt op hun naam. De Aninro-heren waren in de eerste helft iets sterker. Aan hun slechte schieten danken de Schie dammers de gelijke stand. Na de pauze kwamen de DWS-ers sterker naar voren en werden de Haagse heren in de verdediging ge drongen; zij konden echter niet ver hinderen dat de Schiedammers een voorsprong namen en deze behielden tot het einde: 11—9. Het 2e elftal heren kon het in de uitwedstrijd tegen ONA in Rotter dam niet tot een overwinning bren- Jaudon, la 14an de marto. Klub- vespero. Konversacia vespero ce gek.: v. Gink, Ploegstraat 19. Venu kelkajn horojn al Esperan- tujo. vi estos bonvena. 7. De DWS-ers kampen in dit elftal met het keepervraagstuk, want vaak is het veldspel sterker en beter dan van de tegenstander. Het was echter een prettige wedstryd. Heren 3 moesten eveneens de ove- winning hun neus voorby laten gaan. Uitslagen jeugdwodstryden: Dames jun. DWSVires et C. 95; Heren jun. DWSRODA 93: Adsp. meis jes DWSJRR 21; Adsp. jongens DWS—JRR 8—5. Zaterdag waren de leden van CJVF „Martha" en CJMV „Wester kwartier" met iiun ouders, vrienden en bekenden büeen in gebouw Chr. Soc. Belangen te Schiedam. De presidente der CJVF „Martha", mej. G. Mak riep alle aanwezigen een harteiyk welkom toe, in het bij zonder dr. L. J. Cazemier, Ned. Herv. predikant van wykgemeente II en de heer J. C. Cordeau, secretaris van het CJMV in Nederiand voor het Industriegebied te Enschede. Hierna sprak de bondssecretaris van het CJMV, dhr. J. C, Cordeau een kort woord tot de ouders en jon geren. Het optreden van de „Wema's" werd afgewisseld door declamatie, klassieke muziek voor viool en piano, samenzang en het bekende radiospel „Trek aan de bel". Al met al was het een gezellige familie-avond. De leden van de beide jeugdverenigingen hebben bewezen toch wel tot goede dingen in staat te zyn. Het toneel stukje „Vrome broeders" werd op een vlotte wiize gespeeld. Aan let eind dankte de voorzitter der CJMV „Westerkwartier", de heer A. Monster, alien die hun tijd had den gegeven voor de voorbereiding van deze avond. De wandelsportvereniging „Wan- aellusc" nam deel aan een „ODe- ningstocht", uitgeschreven door de wandelkring Rotterdam. Wandellust liep met vyftien personen en ontving als gewooniyk een groepsprys. De volgende tocht zal worden gelopen op 6 en 7 april bij de Rode-Kruis- wandeitocht. De heer Peerbolte had reeds be dankt ais wethouder, als raadslid en als lid van de Party van de Arbeid. Door het openvallen van een plaats in de gemeenteraad wegens liet bedanken van het PvdA-raadslid van Os van de Abeelen is de heer Peerbolte opnieuw benoemd verklaard in diens plaats op grond van de kieswet. Hij heeft meegedeeld, dat hij zijn benoeming zal aanvaarden. Hy is dus niet opnieuw in de raad ge komen. omdat de PvdA uitgeput was, zoals een der ochtendbladen schreef. Gisteravond werden zyn geloofs brieven onderzocht en in orde be vonden. De KVP-fractie diende een motie in, waarmee de raad in het openbaar zijn afkeuring zou uitspre ken over het schryven van de ano nieme brief. Deze motie was geïnspi- Op de eerste ouderavond sprak maandagavond mej. E. Staab, arts, voor ouders van leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken over „Goede voeding voor de meisjes van circa twaalf jaar". Mej. Staab wees vooral op de verschUnselen in de groeiperio de; die verschijnselen zijn identiek, ofschoon de meisjes individueel na tuurlijk niet alle gelijk zijn, In deze periode wordt veel energie verbruikt. Het is dan ook nodig goede voeding te gebruiken, veel te slapen, niet te veel aan sport of ontspanning te doen en matigheid bij het snoepen te betrachten. Zij onderstreepte het nut van tal van vitaminen, maar zij zei met na- drt.k niet te veel vitamine C te laten innemen: een sinaasappel per dag is ruimschoots voldoende. Wel vee! eiwitten, in de vorm van vis. veel melk e.d. Belangryk is het om vol doende tijd voor het eten te nemen. Naar aanleiding van enkele vragen die de ouders stelden, bleek dat men over 't algemeen de middagpauze voor de meisjes die dan naar huis gaan, te kort vindt. Maar aan de andere kant hebben de meisjes, die 's middags op school biyven. weer veel tijd over en dan doen zy wel eens verkeerde dingen. De directrice van de school, mej. H. J. Ybes. zei toe deze kwestie nog eens goed onder de loep te zullen nemen, zy hield tevens een inleiding over de verschillende opleidingsmogelijkheden die op schooi aanwezig zijn. Met enkele vriende lijke woorden leidde zy de spreekster van de avond in, waarbU zei tevens wees op het grote nut van dergeiyke contact-avonden en van het ge neeskundige onderzoek op school. Op deze ouderavond werden enkele filmstroken vertoond ter illustratie. i reerd op een schryven van de heer Peerbolte aan de raad. Hierin stond, dat hij niet wegens de anonieme brief, maar wegens de houding van het Schoonhovense PvdA-bestuur voor zijn wethouderschap had be dankt. De heer Peerbolte verweet zijn voormalige politieke vrienden, dat zij hem niet als „een oude stryder" badden behandeld. De motie waarin de afkeuring over het gedrag van de heer Peerbolte werd uitgesproken is echter niet aangenomen. De stem men staakten bij 5 tegen 5. Voor wa ren de KVP en Party van de Arbeid, tegen de Algemene Kiesvereniging, CIIU en AR. De motie zal in de eerstvolgende raadsvergadering opnieuw in behan deling komen. De tegenstemmers hebben als mo tief gebruikt, dat zij de daad van de voormalige wethouder op dit mo ment niet wilden veroordelen, omdat zij door zyn bedanken het incident als gesloten beschouwden. Als de heer Peerbolte echter In de raad terug keert. zou er een geheel nieuwe si tuatie ontstaan, met vermoedelyk een geheel andere ontwikkeling van het debat. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8J5 uur: uur: 08/15, Het einde. (18 jrs. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 eu 9 Annie get your gun ta.L). Apotheek: Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, tü5 uur: „Spreiding" en Jazz-foto's van H. Butcr. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werken van J. Wase maker. Diversen: VOLKSGEBOUW. 8 uur: bijeenkomst Vrouwengroep PvdA, PASSAGE-THEATER. 10.30 uur: Jeugdconcert» VOLKSGEBOUW, 8 uur: filmavond Singel kwartier. WOENSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur; 08/15 {liei einde) tI8 jr>. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 U.: Annie get your gun. (al.j. Apotheek: Fa. Gouka en Co., GroenelAan 127, Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 20—5 uur: ..Spreiding" en Jazz-foto's van H. Buter. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werken vn J. Wage- maker. Diversen: VOLKSGE30UW, 8 uur: filmavond Mercurius. STEDELIJK MUSEUM. S uur: Jeugd- bijeenkomst. MUSIS SACRUM S uur: WUton- Feljenoord: operette-avond.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1