Prijsindex levensonderhoud redelijk bruikbare maatstaf geen ideale, maar Oprichting Nationale Gasmaatschappij stuit op veel problemen n Amerikaanse troef bleek oplichting... Phs-Fom Twee getuigen ter zitting in arrest Wantrouwen is misplaatst Pleegzuster Bioedwijn Spreeuivenpraat Nederlanders krijgen Pieter Stuyvesantprijs Traagheid voert toi spannende climax Hoe die index tot stand homt Haarwater: ook goed voor vaat Piccioni vecht voor alibi Vlagvertoon op vlootscliouw Mecano's niet achter looneis van de piloten Beiden van meineed verdacht Produktschap Zuivel Yoeïzitters- regeling tot juni verlengd Minister Stranss komt kijkje nemen Jongens stalen nit kleedkamers HET VRIJE VOLK DONDERDAG 14 MAART 1957 PAGINA 3 Advertentie I.M. Rip Terug? Wél huur Zeer grote tube (Van onze sociaal-economische redactie) Ondanks de vele prijsverhogingen is het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van 15 december 1956 tot 15 januari 1957 niet gestegen. Velen vragen zich af: Hoe kan dat nu? En zij voelen zich gesterkt in hun wantrouwen tegen dit indexcijfer, dat naar hun gevoel de prijsstijgingen onvoldoende weergeeft. 19.000 artikelen .Verschuiving gebruik Van Wood voor VARA 'In de schaduw van de twijfel' 30.000 TV-kijkers in Australië LUISTERTIPS kwaliteitsverschil Basis verleggen Proces Montesi Advertentie XAL Malais k. lijnbaan n „Is er alleen «aar aandacht e i geld Foor Zuid?" Ai, vrienden, daar is de beer los! Me vrouw X. uit Rotter dam-West lieeft met deze opmerking wèl een paar pennen in beweging gebracht.. Ge herinnert u haar klacht: „Op de Blaak verrijzen de bloemen, maar hier krijg je broodkrui mels op je hoofd." In [e*te kwarr het hier qp neer. „De gemeente moet meer doen voor het westelijk stadsdeel". Brief uit Zuid: „Ai het geld naar de overkant? paar sou nog veel meer geld naar toe moeten. Veel te lang 1$ men hier als een stiefkind- behandeld De laat ste jaren gaat het gelukkig wat be ter, maar v:e wachten bijv steeds op een zwembad". nog Brief uit Noord: „Wij vinden, dat hier de plank wordt misgeslagen. Wanneer je het tcesten vergelijkt met grote stukken Noord dan komen mevrouw X. en buurtgenoten er nog helemaal zo slecht niet van af". Bnef uit Centrum: „Pieter ben jij misschien zuider ling, dat jij de Linker Maasover zo verdedigt? Va meen dat ivel meer in je overigens aardige rubriek te lieb- ben bespeurd. Hindert- niks, hoor. Ik ga graag naar Feyenoord kijken". Of Pieter zuiderling is? Nee, Pieter is geen zuideling; wél tevreden bur ger in het centrum. Maar ik voel me zuiderling met de zuiderlingen, west mens met de westmensen of noor derling met de noorderlingen. En ik gun iedere wijk van ganser harte zijn speeltuinen, voetbalvelden, bloemper ken, volkstuinen, gymnastieklokalen, clubhuizen, kortom alles wat de mens verpozing kan bieden. En vooral: ik zou wensen, dat elke wijk een eigen kleine Kralinger Hout zou bezitten, want naar mijn smaak is er in de meeste buurten veel te weinig groen. Sommige mensen moeten toch wel vreemde gedachten koesteren omtrent Rotterdams vroede vaderen van cle Coolsingel. Dacht ge nu heus dat deze heren zeggen: „Vooruit, jongens, al ons geld stoppen we nu eens lekker in Zuid. Laten die lui van het westen maar een poosje wachten". Onze vroede vaderen hebben een gemeentepot, waar alles uit betaald moet worden. Sn van die gemeente- pot krijgt ieder zijn deel. En over dat deel wordt heel wat gepiekerd. En dan kan het best gebeuren dat er m de ene wijk toevallig iets meer komt dan m de andere wijk, omdat het daar hst hards', nodig is. Zuid een stiefkind? Inderdaad, dat is het vroeger geweest Maar hoe hard wordt er niet gewerkt voor een be hoorlijke centrumvorming. Is er daar niet het begin van een voortreffelijke Zuiderparkgordel? Zijn ze niet tevre den met him gloednieuwe schouw burg? Krijgt de Tanvebuurt geen aardig clubhuis, waaraan vooral de buurtgenoten zélf medewerking ver lenen? Zuiderling, Crooswijker, Terbreg- genaar, Hoogviieter, Noordereilan der.... Zfin wij niet allen Rotter dammers, die het prettig vinden, wanneer het goed gaat met hun stad? En met deze opmerking hoopt Pieter die beer weer in zijn hok te hebben gejaagd. Pieter moet weer een wijle Rip Kir by spelen. Rip Spreeuw zoekt nl. het adres van een vereniging of or ganisatie van ouden van dagen, wier bestuur of vertegenwoordigers on langs een onderhoud hebben gehad met de eigenaar van restaurant Bos- lust te Zeist. Deze mensen zijn bij die eigenaar geweest om een afspraak te maken, maar zij hebben bij het afscheid jammer genoeg vergeten om hun adres achter te laten. De organisatie wordt vriendelijk ver zocht haar adres door te geven aan de heer S. Groenhof, 2e Van Zoelen- straat 5 te Rotterdam. Zou het lukken? Welke eerlijke Rotterdammer heeft tussen Vierhavensstraat en -het Cen trum een dekkleed van vier bij zes meter en een pak papieren zakken gevonden? Die verloren spullen móe ten terug, want anders zal deze zaak voor de verliezer vrij onplezierige consequenties hebben, zo wordt Pie ter verzekerd. Mevrouw Van E. uit een dorp op de eilanden stelt Pieter de volgende vraag „Ik woon ia een onbewoonbaar verklaarde woning. Nu zegt men dat ik niet verplicht ben om nog huur te betalen. Is dat nu waar of niet." Mevrouw Van E. heeft er verstan dig aan gedaan om dit nader te in formeren. Ook wanneer uw woning onbewoonbaar is verklaard <en dat zijn er links en rechts nog -vrij wat) zult u huur moeten betalen. ..Men" had als zo vaak ongelijk. Aanbod Vandaag schreven wij de volgende aan biedingen in ons Boek der Bijdragen: een opklapledikant met ombouw (be stemd) van K, te Delft; een fauteuil van Van D. uit tie Sehiltmaustraat en van De O. uit de Heemraadstraat; twee fau teuils van V. van de Kleiweg. Wij kregen een bank. stoeien bestemd i en kleding van V. uit de Eben Haëzerstraat; een gasstel bestemd), drie pannen en een fluitketel van tv. van de IJsseldijk. Het doet ons plezier kleding ai te kunnen halen bij K. uit de Van Duljlstraat, b.j K van de Tolhuislaan. bij Van der V. uit de Finsestraat. bij F. uit de Dr. Za- menhotstraat en bij G. tc Spykcmsae. Capsules ontvingen wij van Henny X. te Vlaardingen en van Betty van V. uit da Fmkstraat, De Soreeuwenpot werd verrijkt met guldens van Van W. uit de Doornstraat en van Vau de B. te Nleu- wenhoorn. Hartelijk dank vrienden! Verlies Mevrouw Klaverkamp, Middellandstr 44a. was zo onfortuinlijk op 8 maart tussen huis en öpoorslngcl een doublé polshorloge te verderenOok. mevrouw •Eikelboom, Kettingstraat 20. miste haar horloge. Zij ging op 10 maart met lijn 3 en 17 van hnls naar de Schild.,traan Mevrouw Broere. Olmendaal 123, heeit op 3 maart, gaande van de Leede naar huis. haar zilveren blouscspeld verloren. Wie heeft zich ontfermd over de flets van DlnL van der Linde, Dab kastraat 24? Zij had deze 9 maart tegen het hek van het Dlantsoen in de Vlollerstraat gezet. De heer De Bmijne. Putsebocht 315, beeft op 10 maart In de omgeving van de Boergoensevlief, en Dorpsweg zijn regenjas verloren. De kinderen van dq famiue Vlasblom, Dorpsweg 127, hebben op 7 maart In de omgeving van het Nachtegaal Plein htm drlcwl elig kinder fietsje laten staan. Vondst De beer Holanders, Van Speijkstraat 138. op 3 maart een paar zwarte glacé damesbandsehoene: de heer Bovenberg, Meubelstraat 3a, op X maart op de heek «an de jonker Fransstraat een bruine dameshandsehoen; mevrouw Den Boer, Wandeloordstraat 52a. een gestreepte Jongenskous. Dierenrijk !n bet aïlcl in de Boezemstraat werd een op 12 maart op de spoorlijn aan de Easenburgsingel gevonden geie boxer ge bracht. PIETER SPREEUW. V.-5.M Normale tube 44 ci REEDS XAL VAN MALEN zijn bier en daar in bel land contactvergade ringen. gehouden, ter voorbereiding van de oprichting van een Nationale Gasmaatschappij. In het noordwesten van ons land is men met deze voor bereiding ai een flink stuk gevorderd, zodat de oprichting van een regionaal orgaan, dat als aandeelhoudster van deze Nationale Gasmaatschappij zal toetreden, binnen niet al te lange tijd te verwachten is. Advertenti- LM. De Amerikaanse ambassadeur ie Nederland, de heer II. Freeman Mat thews heeft woensdag aan drie Neder landers voor de eerste maal de Pieter Stuyvesantprijs uitgereikt. De gelukkigen waren mr. D. A. Delprat. ir. p. F. S. Otten, en de heer A. H. van Heek. De prijs, een zilveren bokaal met inscriptie werd hun overhandigd, om dat zij een belangrijke bijdrage heb ben geleverd voor de bevordering van de Nederlands-Amerikaanse verstand houding. De drie prijswinnaars zijn bekendo zakenlieden, Mr. Delprat is oud-diree- tcur en president-commissaris van de NV Stoomvaart-maatschappij Neder land te Amsterdam, ir. Otten is direc teur van de NV Philips' Gloeilampen fabriek te Eindhoven en de heer Van Heek is directeur van de NV Rigters- bieek te Enschede. Behalve een bokaal kregen de heren een bock over Pieter Stuyvesant, dat is samengesteld en gepubliceerd op verzoek van het Prdvmciaal bestuur van Friesland. Het boek werd aange boden door de conumssans van de Koningin in die provincie. - Van 1 april af zal in Belgié het bedieningsgeld in de hotels eu restaurants van tsen op vijftien pet. worden verhoogd. Er moeten echter nog een aantal problemen op technisch gebied wor den opgelost, omdat de coördinatie van de gaslevering tal van moeilijk heden meebrengt. In andere delen van het land schijnt, zoals wij ver namen. de oprichting van regionale organen nog niet vergevorderd te zijn. Behalve een aantal dus nog op te richten regionale instanties zul len als aandeelhouders tot de Na tionale Gasmaatschappij toetreden de Rijksdienst voor het Gas, de Nederlandse Staatsmijnen, de Hoog ovens te IJmuiden en de drie groot ste gemeenten die zelf gas produ ceren. t.w. Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Deze drie grote gemeenten kunnen ieder voor zich zelf pas over het deel nemen aan de National Gasmaat schappij beslissen, war ir de ge meenteraden in dez> steden zich over de voorwaarden e.d. hebben uit gesproken. Komt deze Nationale Gasmaat schappij binnen, afzienbare tijd tot stand, dan zullen de grote voordelen ervan zijn, dat indien nodig een aan vulling of uitwisseling der regionale of gemeentelijke gasproduktie moge lijk is. Wanneer bij voorbeeld tijdens een lange of strenge koudeperiode de pro- duktie in een gebied geen gelijke tred zou kunnen houden met de plotseling groter geworden behoefte aan gas. dan zouden door de Na tionale Gasmaatschappij de bedrijven in de minder dichtbevolkte centra van ons land extragas kunnen leve ren aan het noordwesten. In andere gevallen zal ook het omgekeerde mo gelijk worden. De pogingen tot oprichting van een Nationale Gasmaatschappij heb- gen de instemming van het ministe rie van Economische Zaken. Wij kunnen u verklappen, dat zelfs het Centraal Bureau voor de Sta tistiek eerst heeft getwijfeld aan de juistheid van het januari-cijfer. Pas toen men alie gegevens nog eens opnieuw bad nagerekend, ging men in volle overtuiging tot publikatie over. Maar hoe berekent men dit cijfer nu eigenlijk? We moeten daarvoor teruggaar r.aar 1951 In dat jaar hebben 371 gezinnen in achttien verschillende gemeenten op verzoek van het CBS precies opgeschreven, hóéveel zij uit gaven en wat zij precies kochten Niet alleen de huisvrouw deed dat ook de man hield zijn uitgaven nauw keurig bij. De gegevens kwamen op het Cen traal Bmeau voor Statistiek binnen dat ze bewerkte en combineerde, zo dat men ten slotte kon zeggenr 'Kijk. dit is nu wat een gezin van hand en hoofdarbeiders met twee kinde ren en een inkomen van 3000 toi 5000 gulden in 1951 gemiddeld uit gaf. Let wel. het zijn gemiddelde uit gaven. Het ene gezin betaalde dus b.v. meer huur, of gaf meer uit aan voeding, het andere deed het weer anders Hieruit blijkt meteen, dat het tegenwoordige prijsindexcijfer, dat r,p basis van deze gegevens wordt berekend, in de eerste plaats een aanwijzing geeft voor het verloop van de kosten van levensonderhoud voor mensen, die óók twee kinderen hebben en in dezelfde inkomens groep vallen als de onderzochte groep. Voor andere groepen kan het prijsverloop iets anders zijn. Maar let wel: men heeft niet na gegaan, wat het gezin volgens de regering of het CBS moest uitgeven, of behoorde uit te geven, maar. wat het volgens eigen opgave in feite heeft uitgegeven. De statistici gaan nu elke maand na, wat dat 'pakket' aan goederen en diensten (dit zijn b.v. tramkos- ten of uitgaven voor de kapper) op dit ogenblik m totaal kost. Iedere maand zwermen tientallen medewerkers van het CBS uit om bij zorgvuldig uitgekozen winkels m 21 verschillende gemeenten en bij de hoofdkantoren van de merkartikeien- fabrikanten, de centrale der ver bruikscoöperaties en de grootwinkel- oedn.jven de prijzen op te nemen. Het gaat hier om niet minder dan 19 000 artikelen. In de loop der jaren is dit aantal steeds meer uitgebreid. Aanvankelijk werden slechts 5400 ar tikelen opgenomen. Als men dan heeft nagegaan, wat het totale 'pakket'-nu kost. gaat men de uitkomst vergelijken met de to tale kosten in 1951. Zegt men. zoals in januari: het indexcijfer is nu 110, dan wil dat zeggen, dat ons basisgezin op die datum een tien -,-ircent hoger geld bedrag moet hebben, om hetzelfde pakket goederen en diensten te kun nen kopen als op 15 januari 1951. Is dit indexcijfer nu ideaal? Lang niet. Want men vergelijkt hetzelfde pakket en kan daardoor geen reke ning houden met de verschuivingen in het verbruik, die sinds 1951 zijn opgetreden. Een voorbeeld: het benzineverbruik was in 1951 in de onderzochic ge- 'i ruien maar van heel geringe be tekenis. Blaar sinds de opkomst van 3e bromfiets ban men dat niet meer Advertentie I.M. versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE! UjT.SLUITÈNpjbij Qpothekers..e.n drogisten 'n Haco product De televisiekijkers hebben gisteravond in hel NCRV'- programma een opvoering gezien van een wonderlijk mengt "eter ijl april een bezoek aan Nederland. Bob De VARA voert op iiet Austia'.ie telt op het ogenblik besprekingen met ogenblik ongeveer 30 00£ de Italiaanse Nederlander televis.ekijfcei*. De ontvan- Van Wood (Peter van S«'s Maan buna uitsluitend Houten) voor een optreden m Sydney en Melbourne in het programma van de twee enige steden, waai Showboat. Waarschijnlijk televisiezenders, zijn opge- gcspleten stuk: 'In de schaduw van twijfel*. Het verenigde in zich dc dementen van een bijna thrillerachtig gegeven in spionagesfeer en trachtte bovendien nog ruinue te houden voor enkele 'psycholo gische effecten.' richt Genuddeid zitten er zes tot tien kijkers voor Spaak heeft inmiddels con- ontvanger. De handel Het een aas evenwel vak kundig mei liet ander ver weven. zodat men moeilijk kon spreken van een hin ken op twee gedachten. On getwijfeld gaf deze menge ling het stuk iets boeiends. het beeld meer dan eens in een te klem lijstje, maar wisselden deze mo menten af met enkele goed getroffen close-ups. Bernard Droog, die een van de hoofdrollen speelde. tact met hem gehad voor de opname van een pro gramma, dat in de avond van 25 maart zal worden uitgezonden. Ook liet spel hield zeker was in het begin wat weife- de aandacht gevangen, a! lend, maar kreeg hoe lan- dreigde tijdens het tweede ger hoe meer vat op zijn bedrijf het gevaar van ver- creatie en groeide naar het slapping. Wat de kijker einde. Anny de Lange was toen echter tekort kwam, daarentegen in de eerste kreeg hij ruimschoots ver- bedrijven het sterkst, goed in de laatste fase, die Fred Stemeberg gaf op het stuk,naar een climax uitstekende wijze gestalte voerde zonder het gebruik aan zijn rol van agent van van krachtmiddelen, waar- de geheime dienst. Piet van aaar een_ thrillerschrijver der Meulen beeldde een icht geneigd is te grijpen, zeer aanvaardbaie assistent Het gehele verloop van tut ie handeling was bijzonder simpel gehouden en voerde in zijn traagheid naar een -nmiskenbare spanning. Dit alles betekent niet, dat de vertolking feilloos was. De camera's zeiten Eén ding staat vast: on danks enkele zwakke scenes was gedurende het gehele stuk de sfeer goed getrof fen. ui Australië verwacht, dat nu de kinderziekten zijn overwonnen op 'n jaar lijkse omzet van 100.000 toestellen gerekend mag worden. Uiterlijk 1963 hoopt men het half mil joen te hebben bereikt. Het kijkgeld bedraagt 37.50 gulden. VAN WOOD HILVERSUM I, donderdag •k Vanavond om vijf over acht concerteert het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. Men hoort eigen opnamen van een concert, gegeven 'op 8 februari in het gebouw 'De Vereniging' te Nij megen. HILVERSUM L vrijdag -A- 'Uit de dagen van Esther' is de titel van een hoorspel, dat vanmiddag om vijf voor half due wordt uitgezonden ter ge legenheid van. iiew Poerim feest. teggen. Dc verhoging van ae oen- tineprijs drukt daardoor nu zwaar der op het gezinsinkomen dan in 1951, maar dat komt in het index cijfer onvoldoende tot uiting. Een ander voorbeeld: de huren. Sinds 1951 zijn vele arbeiders met een inkomen van 3000 tot 5000 gul- lllllli den in een duurdere nieuwe woning getrokken. Maar de statistiek gaat nog uit van de verhouding, zoals die in 1951 bestond. Een zeer moeilijk probleem levert voorts het kwaliteitsverschil op tus sen de in 1951 gekochte goederen en die welke men nu koopt. Dit is voor al bij kleding het geval Stel, dat de man van ons basisge zin in 1951 een kostuum kocht voor 80,-. In 1957 koopt onze 'gemiddelde man* een kostuum van b.v. ƒ110,-, maar van betere kwaliteit. Deze man zegt, dat kostuums dertig gulden duurder zijn geworden, maar hij houdt geen rekening met de kwali teitsverandering. Het CBS doet dat wel. Het gaat i na, wat een soort kostuum als dat I van 110.- in 1951 heeft gekost (die I gegevens zijn er wei) en gaat aan pan vergelijken. Intussen is wel duidelijk, dat een van. de belangrijkste gebreken van ons huidige indexcijfer is, dat met gewijzigde verbruiksgewoonien nau welijks rekening kan worden gehou den. Het lijkt ons daarom van belang, dat de 'basis' (het vcrgeüjkingsjaar) van het prijsindexcijfer weer enigs zins verlegd wordt. Dit temeer, omdat het indexcijfer zo'n grote rol speelt in de loon- en prijspolitiek. Intussen: het prijsindexcijfer moge niet ideaal zijn, het is de enige maatstaf, die we hebben en het is nauwkeuriger dan vele critici menen. Men vergete nl. ook niet, dat velen al te zeer geneigd zijn uitsluitend te kijken naar bepaalde opvallende prijsstijgingen van b.v. tien percent of meer, maar niet in hef oog hou den, dat die op het totaal veel min der percenten uitmaken. Bovendien staat zeker tachtig per cent van de gezinsuitgaven, tevoren vast. Gaat nu het prijspeil vijf per cent omhoog, dan drukt de volle last onmiddellijk op de 'vrije ruimte' van twintig percent. Die vrije ruimte wordt niet met vijf percent, maar met vijf en twintig percent inge deukt. En zo voelt de huisvrouw het ook. Advertentie I.M. amsferdam (.Van een onzer verslaggevers) Twee Rotterdammers, de 39-jarige vertegenwoordiger F. M. M. en de 33-jarige machine-bankwerker B. v. K. zichten en vonden eind vorig jaar een nieuwe bron van inkomsten. Zij gingen per auto de boer op met flesjes „haarwater", die zij o.a. in Boskoop, Harderwijk en Papendrecht huis aan huis trachtten te verkopen. Gianpierro Piccioni, hoofdverdach te in het proees-Montcsi, heeft woens dag voor zijn alibi moeten vechten. Hij wordt beschuldigd van manslag, maar volgens zijn eigen verklaring had hij IVilma Montesi nimmer ont moet. Hij beweerde, op de dag waarop Wilma uit haar huis m Rome ver dween, in de badplaats Amall'i ten zuiden van Napels te zijn geweest. Twee getuigen verklaarden vandaag in tegenstelling tot een eerdere verklaring dat Piccioni echter op dat ogenblik reeds ,uit Amalfi terug was gekeerd. Verklaringen, die de puzzel zoveel ingewikkelder maakten, dat er op nieuw een zitting aan de kwestie van het alibi moet worden gewijd. Nederland zal 'De Zeven Provin ciën' (met aan boord de Mariniers kapel der Koninklijke Marine cn het korps tamboers en pijpers) en de 'Groningen' naar Amerika stu ren. De schepen zullen deelnemen aan de grote internationale vlootschouw, die van 8 tot 17 juni 'te Hampton Roads, Virginië, wordt gehouden. Ook marme-eenheden vaR andere landen, doen mee aan de schouw, die luister bijzet aan de feesten ter ge legenheid van het feit, dat-zich 350 jaar geleden kolonisten m Amerika vestigden. „Voor de helft van de prijs" nog wel, want op de flesjes stond als verkoopprijs 2,50, terwijl zij .slechts' 1,25 vroegen. Zü zeiden erbij, dat dit het grote geheim van Amerika was tegen haar uitval en roos. Maar zij vertelden niet, dat de echtgenote van een van hen beiden, het haarwater niet suc ces gebruikte om er de vaat mee te doen. Dit was allemaal nog tot daaraan toe. Erger was echter, dat zij de kopers beloofden een boekje met vijf bonnen te zuilen sturen, waar op bij een drogist meerdere goede ren voor de helft van de prijs ge kocht zouden kunnen worden. Deze bonnen werden namelijk nooit ver stuurd. Om deze reden arresteerde de Rot terdamse recherche deze week de vertegenwoordiger, die verdacht wordt van oplichting. De machine bankwerker zit momenteel een straf uit in de gevangenis aan de Noord singel. Bij een huizoeking vond de politie nog 28 flesjes „haarwater" plus recla- mebiljetten. M. is overgebracht naar de rijkspolitie te Boskoop, die dit zaakje verder zal onderzoeken. Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaan trekkelijke nit, voelen zicb ongelukkig, hebben geen weerstand. De nieuwe Amerikaanse superseding Plus-Form smakelijk en licht ver teerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ia zelfs 20 pond is geen uitzondering. Méér weerstand tegen kou en infectie- móét energie en levenslust. En wat een ander gevoel om zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaam! Begin nog vandaag met Plus-Fotm, f 6.80. SUPER-VOEDING (Van onze 1 andbouwredacteur) 'Een -droeve vertoning' noemden woensdag verschillende werknemers vertegenwoordigers in het bestuur van het Produktschap voor Zuivel het voortdurende uitstellen van de behandeling van een verordening, die de bevoegdheid van de voorzitter van het Produktschap regelt. Van werkgeverszijde werd nu voor de derde maal aangedrongen op een, kortstondige verlenging van de be staande verordening. Dit was voor d« heer van der ploeg aanleiding voor, te stellen de bestaande regeling dan. maar meens voor een jaar te verlen gen, dit gezien de wetswijziging en de vele beraadslagingen die nog nodigt zullen zijn, indien de persberichten over de opvatting van de onderne mers over de voorzittersbevoegdheden juist zijn. Volgens deze berichten trachten de ondernemers door het scheppen van een figuur van een algemene secretaris, met voorbijgaan van dei bedoeling van de wet op de PBO,' de, voorzitter tot een figurant te maken. De werknemersvertegenwoordigers achten het onjuist dat- besprekingen over de voorzittersbevoegdheid van de kant van de ondernemers vooral buiten, het bestuur van het Produkt schap worden gevoerd. De werkgevers meenden, dat men. eerst nog eens moest nagaan of de voorzitter van een publiekrechtelijke bedrijf.» rgamsatie dezelfde bevoegd- heder moet hebben als de voorzitter van het bedrijfschap oude stijl. Ten slotte werd na stemming be-; sloten de tegenwoordige voorzitters regeling nog tot I juni van dit jaar te handhaven. (Van onze parlementsredactie) Minister Staf (Defensie) krijgt vrijdag en zaterdag zijn Westduit se collega Strauss op bezoek. De bewindslieden zulicn gemeen schappelijke defensiebelangen be spreken en enige onderdelen bezoe ken. waarbij minister Strauss een mdruk zal krijgen van onze leger- organisatie, hetgeen voor hem van belang is met het oog op de op bouw van het Westduitse leger. Minister Strauss arriveert vrij dagmorgen per vliegtuig op de .vlieg basis Twente. In Hengelo zullen ce ministers de Signaalappaxatenfa- briek bezceken en in Schaarsbergen bij Arnhem de Oranjekazerne, waar de 41ste regimentsgevechtsgroep 5 gelegerd is. Vrijdagmiddag gaan zij naar de Veluwe, naar nieuwe werkplaatsen op kazernes bij Nieuw Miilingen. Zaterdag staan bezoeken aan de nieuwe tankwerkplaats te Amers foort en aan het vliegveld Soester- berg op het program. Het Westduitse hooggerechtshof in West-Berlijn heeft een vonnis van 30 maanden gevangenisstraf en een boete van 410.000 mark tegen de 'margarine-koning' Karl Oberjat we gens een procedurefout nietig ver klaard. Advertentie IJVi. Geen beter zeem dan Lacrimal zeem De Vereniging van KLM-Boord- werktuigkundigen heeft de indruk, dat de salariseis van de KLM-piloten (er is sprake van een verhoging van 50pct. van de netto-salarissen) wordt toegeschreven aan het gehele vlie gend personeel. Het bestuur van de Vereniging van Boordwerktuigkundigen heeft er daarom de aandacht op gevestigd, dat de verhoging niet door déze organisatie is geëist. In Milaan zjjn twee meisjes in een leeuwenkooi gedoopt. Het ene meisje is de dochter van een Zweed se leeuwentemmer, het andere van een circusdirecteur. Zeven leeuwen en vijf beren waren om de doopvont geschaard. (Van een onzer verslaggevers) Twee getuigen a decharge zijn woensdagmiddag op last van de procureur-generaal ter zitting van het Haags Gerechtshof in arrest gesteld, verdacht van het plegen van meineed. De getuigen waren verschenen in een zaak tegen de 35-jarige koopman J. B. uit Vianen, die tot drie weken gevangenisstraf was veroordeeld, omdat bij met zijn auto was doorgereden, toen hij tot tweemaal toe werd aangehouden. B. was met zijn auto op iveg naar IJsseistein om twee jongelui weg te brengen. Volgens zijn eigen verkla ring had hij echter niet zelf achter het stuur gezeten, maar wel de 21- jarige fabrieksarbeider K. V., die geen. rijbewijs had. Omdat er geen teken van rich- tingverandering werd gegeven, wil de een wachtmeester de auto aan houden, maar deze reed snel door. Dank zij de hulp van de wegen wacht kon de auto ten slotte tot stoppen worden gedwongen. Toen zat echterde koopman B. wel degelijk achter het stuur. Volgens deze. nu dus verdachte, getuige V. en ook de inzittende 20- jarige fruitteler G. A. N. de L„ wa ren B. en, V. onderweg van plaats verwisseld, omdat V. geen rijbewijs had. Omdat de verklaringen echter op allerlei punten niet bleken te klop- pen, werd het tweetal in arrest ge steld. Tegen de koopman B. werd loegens het met voldoen aan een ambtelijk bevel drie maanden geëist. Tien jongens van tien tot dertien jaar hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van portemonnaies met geld en gebruiksvoorwerpen uit de kleedkamers op het sportpark 'Ro- zenoord' te Bergen op Zoom en op de Raaijberg. De jongens 'werkten' speciaal op zondagen, als er wedstrijden werden gespeeld. Het geld vordeetden zij onder elkaar, de lege portemonnaies begroeven ze aan de boskant. De po litie heeft er al enkele, alsmede een portfeuille, kunnen opgraven.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2