Instituut start cursus buitenlands toerisme Zwitserland eerst boeiend behandeld iA Laat die laatste snoek levennu hengelseizoen wordt gesloten Toonkunstconcert afwisseling in program Hoogheemraden waren enthousiast over nieuwe vinding: watermolen Dijkgraaf doet greep in rijke historie Delfland Extraconcert van Toonkunst Korfbal op 't weekeinde Filmavond van de ANMB SVV ontmoet koploper ADO Jongen loopt tegen auto op Kind ernstig gewond POOTVIS WORDT DUUR BETAALD i Regering-Segni wint vertrouwen Motorrijder ernstig gewond Kadar herdenkt in het geheim Geld gestolen tijdens begrafenis Extra-treinen voetbalwedstrij d N ederL-Luxembnrg Bloemen-diefstal Jaarvergadering Visafslag Wisselkoersen uit duizenden.... HET VRUE VOLK VRIJDAG 15 MAART 1957 PAGINA 4 f HAKKERT Hoogstr. 163 Tel. 67949 GRAM,PLATEN tXengelaars vieren twee keer oudejaar. Zoals leder ai £1 32 december, maar ook op 15 maart, de laat&te dag Willem Pijper, op 18 maart 1947 overleden, is in Schiedam tijdens het vierde Toonkunstconcert herdacht dooi een uitvoe ring van de Zes adagio's. Eduard Flipse, die het werk met het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest in Passage speelde, had moeilijk een betere keus kunnen doen. In dit werk horen wij de rijpe Pijper, maar in een vorm die doorzichtig is zoals in zijn werk uit deze periode elders nergens voorkomt. Dijksh oom optieiën Geslaagde speurtocht „De Hoogheemraden zijn naar Alkmaar gegaan om de nieuwe rinding te bestuderen en zij zijn enthousiast weer thuis ge komen," zo sprak dijkgraaf mr. dr. Th. Dolk in het Gemeen- landshuis in Delft. Nee, dit slaat niet op de tegenwoordige tijd. De Hoogheemraden zijn niet in Alkmaar een nieuw ifieselge- maal gaan bestuderen. Het was één van de grepen uit de ge schiedenis van het Hoogheemraadschap Delfland. In 1407 maakten de Hoogheemraden in Alkmaar voor het eerst kennis met de windmolen. Hun enthousiasme zorgde er voor, dat in 1440 de windmolens er kwamen en men zich met het droogmalen van de polders ging bezighouden. Onderhoud Maasdijk Vriend en vijand (Van een onzer verslaggevers) Zoals leder ander op van het visseizoen. AFGELOPEN! Eén VRIJDAG Bioscopes.* PASSAGE-THEATER, 2 en 8.1S uur: De man «He te veel wist (14 Jr).. MONOPOLE-TBEATER, 2, T m S u.: The Indian Fighter (14 jr). Apotheek: Fa. Gouh» en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Spreiding" en Jazz-Ioto's van H. Buter. CULTUREEL CONTACT CENTBUM, 10—5 uur: schilderijen ran Iel Diederen. Divert en: MUSIS SACRUM, 8 uur: prijsuitrei king toneelwedstrijd. WIJKCENTRUM NIEUW LAND, 8 U.: bij eenkomst „Douche" MAISON WESTHUIS, 2.15 uur: bij eenkomst Huisvrouwen. ZATERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur: De man die ta veel wist (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 8 uur: The Indian Fighter (14 jr). Apotheek: Fa. Gouk» en Co„ IS Groenelaan 127. Tentoonstellingen.: STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: Spreiding" en Jazz-foto's van H. Buter. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur:, schilderijen van Jet Diederen. Diversen: TIVOLI, 8 uur: Contactavond Chro- raonlca. MUSIS SACRUM. 8 uur: Solrée Gym- naatkj.ua door THOR. BEATRIX, 8 uur: Bijeenkomst Rela- vrrenlglng Vrienden Onderling. De Mi), tot bevordering der Toon kunst houdt tra 28 maart in de aula van het Stedelijk Museum een. extra concert, waaraan meeewerkea Anne- marie Bom, eerste harpiste van het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest, en Robert Gartside, Amerikaans tenor. Hij zal worden begeleid door mr. Lauwrence Berman. piano. Leden van Toonkunst hebben vrij toegang. Het programma zal nog wor den bekend gemaakt. HET INSTITUUT voor Arbeiders Ontwikkeling te Schiedam donderdagavond met de cursus „Buitenlands Toerisme" gestart. De heer C, D. Smit uit Den Haag vertelde óp boeiende en instructieve wijze over Zwitserland en de Zwitserse natuurvriendenbeweging'' Op de volgende cursusavonden, op 9 en 25 april, zal men het hebben over Duitsland en Oostenrijk. Het betoog, dat de heer Smit hield, voldeed als informatie voor vakantie gangers goed. Hij begon met een zeer algemene beschrijving van Zwitser land, waarbij zowel het ontstaan, van de bergen ais de staatkundige ont wikkeling van het land eraan te pas kwamen, Belangwekkend voor degenen, die er nog nooit geweest -zijn. waren de geografische bijzonderheden die hij gaf. Zo vertelde hij onder meer over de alpenmeren en de gletsjers. De heer Émit toonde 's lands be woners goed te begrijpen, toen hij het karakter van tie Zwitsers schetste. Evenals de Nederlanders, aldus de spreker, zijn zij nogal stug, maar op den duur vallen zij in de omgang erg mee. In het korf balprogramma voor het komende weekend zijn thuiswedstrij den opgenomen, voor Schiedam en ODI en een uitwedstrijd voor Succes. Schiedam speelt zijn laatste thuis wedstrijd en wel tegen OSCR. Het zal nu geen 12t voor de tegenpartij worden, zoals destijds bij het eerste treffen. De Schiedammers zijn daarvoor op het ogenblik te goed in vorm. Op een, overwinning of een puntenverdeling durven we niet hopen, maar OSCR zal toch moeite genoeg hebben om een bescheiden overwinning te be halen. ODI ontvangt Oranje Nassau uit Vlaardingen, een oude rivaal en moeilijk te verschalken tegenstander. In Vlaardingen werd het op 15 sep tember een 02-overwinning voor onze stadgenoten. Een van do belangrijkste pun ten uit zijn betoog was ongetwij feld datgene, wat hij meedeelde over de Zwitserse aatuurvrien- denbeweging. Men noemt deze organisatie wél eens laks, on danks het feit, dat zij al vijftig jaar bestaat. Deze laksheid moet men echter grotendeels wijten aan het feit, dat de Zwitsers zen der subsidie moeten werken en :ok voor de rest weinig medewer king van hogerhand ondervinden. Als men het bovenstaande in acht neemt en daarbij bedenkt, dat deze beweging een betrekkelijk klein ledental heeft (15000), dan is het toch een hele prestatie, dat de Zwit serse natuurvrienden in de bergen tachtig huizen hebben gebouwd. Een ?;root bezwaar van dit mooie bergenland vond de heer Smit de duurte van de levensmiddelen, het vervoer, kleding, e.d. Dienaangaande gaf hü allerlei reistips. Hij deelde voorts mee, dat het Centraal Bestuur van de Nederlandse Natuurvrienden het plan heeft zijn leden beter In te lichten over de lig ging en de inrichting van de vakan tiehuizen in het buitenland. In de toekomst wil men streek- gidsen gaan uitgeven. Na de pauze gaf de heer Smit een nadere toelichting op zijn causerie Een afwisselend filmprogramma bood de Schledamse Algemene Ne derlandse Metaalbewerkers Bond donderdagavond zijn leden aan in het Volksgebouw. Vooraf ging een kort woord, maar niettemin stevig woord van de districtsbestuurder, ,de »er C. Franke. De her Franke sprak over, wij mo gen wel zeggen het meest besproken onderwerp van de laatste weken, de bestedingsbeperking. Hij wees er met klem op, dat dit niet alleen een economische maar ook een politieke kwestie is. door het vertoner» van dia's over de natuurpracht van Zwitserland en de vakantiehuizen aldaar. De eerstvolgende bijeenkomst van het IvAO is op donderdag avond 28 maart in het Volksge bouw. Dan zal een programma vain volksdans, volkszang en ba- lalaikamuziek worden gebracht door het Russisch-Oekraïnisch gezelschap van Maria Petrowa. Advertentie LM. Ter gelegenheid van de voetbal wedstrijd Nederland -Luxemburg zul len op woensdag 20 maait onder staande extra-treinen naar en van het Feijenoord-stadion rijden. Schiedam vertrek: 14.58, 15.03, 15.09. 15.32, 15.38. 15.44. Stadion vertrek: 18.20, 18.23, 18.27, 18.38, 18.51. 19.15. Bezoekers van deze wedstrijd, die met de trein reizen, wordt dringend aangeraden zich tijdig, zo -mogelijk een dag tevoren, van een spoorkaar tje te voorzien. Nu de eerste bloemen weer in bioei staan, heeft de politie prompt de eer ste diefstal van bloemen genoteerd. Vreemde zeelieden, die onder invloed van sterke drank waren, liepen van nacht met een bos Forcitia's zwaaiend over de weg. De bloemen waren uit het Julianapark ontvreemd. We zien ze ook ditmaal aan langste eind trekken ai staat er ook veel op het spel. Do overwinnaar zal vermoedelijk definitief de 2e p'aats van de ranglijst, bezetten. Wie die plaats bereikt is vrijwel zeker van promotie naar de CICB-hoofdklasse. Succes gaat op bezoek bij Charlois. De eerste wedstrijd eindigde in een verrassende overwinning voor de blauw-witten. De Rotterdammers zul len belust op revanche zijn. We zien hen daarin op eigen veld wel slagen. Voor de lagere twaalftallen zijn Vastgesteld: Actief 3Schiedam 2; Flamingo's 2Succes 2; Oranje Zw.— ODI 2 en voor de adspiranten: Span gen aSucces a; Het Zuiden e Schiedam a: SSV aODI a en Suc ces b—Ons Huis c. Economisch gezien is de beste bet dingsperking zonder meer noodzake lijk. Maar nu gaat het erom: wie sullen de lasten, dragen; Dit laatste zal ongetwijfeld een politieke machts strijd worden. Daarom is het Juist nu een eerste vereiste de Partij van de Arbeid en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen naar alle ver mogen te steunen. Als hoofdfilm vertoonde men de wel wat naief romantische rolprent „De glazen berg", waarin de muziek en de zang van de befaamde Tito Gobtai nog het meest te waarderen waren. Het voorprogramma bestond uit een muziek-, een teken- en een korte komische speelfilm. De avond werd geopend door de afdelingsvoor zitter van het ANMB, de heer A. Teerds. De Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken afdeling Schiedam houdt op dinsdag 19 maart in het Wijk centrum Ntovwland een jaarver gadering. De agenda vermeldt o.m. be stuursverkiezing bespreking feest avond t.g.v. het 55-jarig bestaan op 17 april en verslag kascontrole-com missie. Na de pauze volgt een boekbe spreking door de heer A. Alberda uit Dordrecht over het boek „Het gelukskindvan de Deense schrijver Jörgen Falk Rónne. Advertentie I.M. I V: SW gaat zondag naar Den Haag om de fiere koploper ADO in d® re turnwedstrijd partij te geven; deze ontmoeting ziet men in de residen tie met belangstelling tegemoet. ADO staat weliswaar onbedreigd en voor de CVV'ers onbereikbaar bo venaan de ranglijst van deze eerste divisie, maar een wedstrijd tegen de Schiedamse rood-groenen be looft altijd een spannend voetbal duel in het Zuiderpark. Of de SVV'ers de overwinningen- reeks van de Hagenaars zullen we ten te stuiten zal echter in hoofd zaak afhangen van de productivi teit van hun voorwaartsen en zij zullen de hechte ADO-defensie ver rassender spel moeten voorschotelen dan zondag tegen Haarlem, In de Haagse voetbalkringen speelt men ruimschoots met de gedachten dat de punten in het Zuiderpark blij ven, zodra het voor Kóneman c.s. een knap staaltje zou betekenen wanneer zij zondagmiddag het te gendeel bewijzen. RESERVES: CW 2 speelt sater dagmiddag in Gouda tegen ONA 2. SVV 3 gaat zondagmorgen naar Unifcas 2, terwijl SVV 4 bij Slie drecht 2 op bezoek gaat. Op de Vlaardingerdijk liep de zesjarige Abram Koogje uit' de Pot gieterstraat gistermiddag tegen een rijdende auto op. Hij kreeg een her senschudding en verwondingen en moest in het gemeenteziekenhuis worden opgenomen. De auto had al eerder gestopt voor een groepje spelende kinderen. Daarna zette het voertuig zich weer in beweging, maar de jongen schijnt dat niet te hebben bemerkt. Hij werd tegen de grond geslingerd, met bovengenoemd gevolg. De bestuur der van de auto treft geen schuld. GIESSENBDRG. Donderdag middag werd het vierjarig dochtertje van de fam, Kleijn toen zij de (in de volksmond genaamd) Breedestraat uitkwam om de kraamverzorgster na te wuiven door een passerende auto geschept. Het kind werd enkele me ters verder neer geworpen en kwam onder de wagen terecht. Met man kracht heeft men het kind onde* de auto bevrijd. Met een gebroken bovenbeen en een hersenschudding is het naar het ziekenhuis vervoerd. ROTTERDAM. 14 maart - - Heden kwam aan de Visafslag alhier ren vaartuig en werden van ïJmuiden, Scheveningen en elders 200 kisten verse zeevis en 400 kg snoekbars en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 2,75 2,80; id. middel 2,90—3,05; id. klein 2,802,85; id. slips 2,552,60; Tarbot gr. 3,10—3,15; ld. middel 2,10—2,15; id. klein 1,15—1,40; Griet 1,10—1,55; Heilbot 2.80—3,10; Schoi gr. 26—28; id middel 42—44; id. klein 3236; Schar 32—34; Zeebot 19—21; Kabel jauw gr. 46—51; id. klein. 32—34; Makreel 27—29; Wijting 28—33; Ha ring verse 24—37; Spiering 0,55—0,70; Snoekbaars 1,651,70. ROME (Reuter, AP). De Italiaan se regering heeft de stemming in de senaat, waaraan zij de kwestie van vertrouwen had verbonden, over de benoeming van een rechtse chris ten-democraat, gewonnen met 118 iagea 80 stemmen en zestien ont houdingen. De stemming werd gehouden na een debat over de benoeming van prof, Antonio Togni, lid van de rechtervleugel van de christen-de mocratische regeringspartij, en ver tegenwoordiger van handels-en in dustriële belangen, tot leider van een nog te vormen ministerie, dat het toezicht zal krijgen op de ge deeltelijk en geheel genationali seerde Italiaanse industrieën. De kamer van afgevaardigden moet deze week over hetzelfde on derwerp stemmen. Verwacht wordt, dat ook zij de regermg zal steunen. Waarschijnlijk. zal de regering het moeilijker krijgen, ais m de loop van deze maand de discussie wordt hervat over de landbouwhervor ming, waarover de drie coalitie-par tijen het volkomen oneens zijn. voer oen bril van standing Sl. lldulnwtrut t T.l. 6764? 5ch!.d»m Met de toelichting uit het gedrukte programma, die spreekt van variatie*: op de stijgende en dalende toonlad der en drièklank van C, kunnen wij ons toch niet verenigen. De Adagio's bewegen zich veeleer van een uitge sproken mineurtoonaard vrijwel on merkbaar naar het stralende O toe, dat pas in de loop van het laatste deel geheel doorbreekt en aldus de overwinning van het licht weergeeft. De pianist Alex van Amerongen, als steeds 'op speurtocht naar ten on rechte vergeten muziek uit een recent verleden, bracht ditmaal het Tweede Planoconcert van Glazoenow. Het Is in zeker opzicht een verademing, eens een ander romantisch pianoconcert te kunnen beluisteren dan de twaalf, die elkaar gewoonlijk op onze con certen afwisselen. Te meer, omdat dit werk de lang dradigheid mist, die de romantische concerten, op deze twaalf na, van het hedendaagse repertoire heeft verdre ven. Het slot kunnen we niet sterk vinden, maar voor het overige heeft Glozoenow met een beperkt mate riaal aan thema's gewoekerd en een hecht geheel geschapen, dat bijna tot het einde boeit. Al zouden we een werk als dit niet graag even vaak horen als bijvoor beeld het concert van Schumann, het was zeker de moeite waard het uit de kast te halen. Alex van Amerongen, die aanzienlijk vrijer tegenover de stof stond dan vorig jaar bij de uit voering van het zelfde concert in Rotterdam, oogstte met zf,n degelijke uitvoering vee.; succes. Op een 'enkele ritmische oneffenheid na was de sa menwerking met het orkest uitste kend. In de Oharfreitagszauber uit Wag ners Parsifal, waarmee het concert opende, kwam vooral de bijzonder fraaie klank van de strijkers, die in dit seizoen aanzienlijk heeft gewon nen, tot zijn recht. Na de pauze kwam nog Beethovens Vijfde tot een mas sieve uitvoering. Terecht waren de toehoorders met karig met hun bij val. RIEN OUWERKERK. Voor „Delfia Batavorum", deed mr. Dolk vele van dergelijke «epen in de geschiedenis van het Hoogheemraadschap en elke greep leverde wel weer iets interessants op. Zo werd het bijvoorbeeld wel dui delijk, dat onze voorouders, die het in dit waterschap voor het zeggen hadden, niet altijd even zachtzinnige lieden waren. Als het belang van. het aan hun zorgen toevertrouwd?:; gebied op het spel stond, vochten zij hard en hardnekkig. In de naijver tussen de verschillen de Hoogheemraadschappen werden wel eens minder nette methoden ge bruikt. Zo hebben zij in het privi legeboek. dat voornamelijk was sa- mengestheld om anderen een Indruk te geven van de gewichtigheid van het eigen waterschap, eenmaal wel bewust de historie geweld aangedaan en een «harter in het leven geroepen, dat zou moeten bewijzen, dat Delf land het oudste Hoogheemraadschap zou zijn. In dit charter stelden zij het ontstaan van Delfland In het jaar 1000, Dit privilegeboek bestaat nog steeds. Het heeft echter wel sterk geleden van de brand van Delft en door waterschade. Mr. Dolk kon de aanwezigen gisteravond het verfromfaaide maar kostelijke do cument tonen. Uit een vierkante doos haalde hij tevens het oudste document van Delfland. Ket is een privilege uit het jaar 1319. Om deze en andere rede nen is mr. Dolk er ten stelligste van overtuigd, dat het Hoogheemraad schap in het begin van de veertien de eeuw moet zyn ontstaan. Delfland werd gevormd, toen er een grote behoefte ontstond aan een coördinatie van het onderhoud van de Maasdijk. Pas later, toen de zee steeds meer van onze duinen weg-, vrat, werd hat onderhoud van de zeeweringen belangrijk. Het Hoogheemraadschap werd in vroeger tijden wel „Dertïensluizen" genoemd, naar de vele sluizen, die de diverse ambachten telden. Deze ver schillende sluizen verdwenen echter later en er kwamen er minder voor terug. Dit is één sluis, die in de plaats is gekomen voor de vijf verschillende sluizen van vijf afzonderlijke am bachten. Nog andere interessante bijzon derheden openbaarde mr. Dolk. Het Bommeer bijvoorbeeld, dat nu alleen nog van betekenis is voor de water sportvrienden, heeft altijd een zeer belangrijke rol gespeeld in Delfland en is ook zeer oud. In de oudste stuk ken wordt het reeds vermeld. Zo leerden wij ook dat Maassluis zijn tegenwoordige bestaan aan liet Hoogheemraadschap te danken heeft. De kern van Maassluis werd eeuwen geleden gevormd door de lemen hut jes van de sluiswachters aan wie de zorg voor de sluis van Delfland was toevertrouwd. De totale oppervlakte van Neder- nd bedraagt vier miljoen hectare. Hiervan is 670.000 hectare water Om dit water te vriend te houden is dus wel het een en ander nodig. Delfland is daarom tot een belangrijk water schap uitgegroeid. Dat het water ook een vijand kan zijn hebben wii met de februari-ramp ervaren. Aan het einde van zijn verhaal wilde mr. Dolk wel vaststellen, dat Delfland een roemruchte geschiede nis heeft. De historie geeft welis waar een opeenstapeling van con flicten te zien, maar altijd was er een oplossing en daarbij komt, dat de WADDINXVEEN Door het los raken van een aanhangwagen is woensdag de heer D. Geers uit Wad- dinxveen in Capelle aan den IJssel zeer ernstig verwond. Juist op het moment dat hij een tankauto met aanhanger wilde passeren schoot de wagen los en sleurde de motorrijder over een grote afstand mee. Het slachtoffer liep daarbij een schedel- basisfractuur op en moest in zorg wekkende toestand naar het Wester ziekenhuis te Rotterdam worden Vandaag is dat Hengelaars-oudejaar aangebroken. Om 19.44 uur, dat is een uur na zonsondergang, zal er een stilte over het Nederlandss viswater dalen. Over tweeënhalve maand zullen de half miljoen hengelaars in ons land weer met hun hengeltje naar de waterkant mogen teruggaan. Omdat de laatste dag een vreemde aantrekkingskracht heeft op alle sportvissers, die er meestal hun eer ste snipperdag van het nieuwe jaar voor over hebben, zal het vandaag wel weer druk zijn langs de vaarten en op dc plassen. De kaas, dat ze nog met een of meer snoeken de gesloten tijd zullen binnengaan is echter niet zo groot De snoekstand biedt wat dat betreft namelijk niet zulke beste perspectie ven de laatste jaren. Behalve de prettige dingen, waar over In de komende stille maanden zeker druk zal worden nagekwat, zou het goed zijn ook eens over het vol gende na te denken: Na 1945 is het aantal hengela&n als een rekenkundige reeks opgelopen tel: er enkele jaren geleden om en as- bij een half miljoen waren. De stijging is de laatste jaren echter relatief te ruggelopen en verwacht wordt dat het eind van die teruggang nog niet in zicht is. Dat betekent, dat alle kwartjes en guldens, die hengelaars moeten be talen voor hun verschillende vergun ningen en akten, niet meer in zulks grote hoeveelheid toestromen bij de OVB, de Organisatie ter Verbetering van. de Binnenvisserij, de InsteUtog, die taak van de natuur als pootvls- feweker voor een deel heeft overge nomen. De OVB heeft daardoor in 1955 voor het eerst In baar bestaan een klein tekort geboekt. Pootvis is echter ook duurder ge worden. Bedenkt men verder saog, dat bij voorbeeld de snoek bloot staat aan wat deskundigen overbe- vissing noemen, dm, Is het duidelijk, dat de sportvisserij er niet zo erg rooskleurig voorstaat. Jaarlijks, zo heeft men uitgerekend, worden er in ons land 800.000 snoeken gevangen. Dat wil zeggen op legale manier, dus als bovenmaatse. Wil men. elk jaar het tekort aanvullen, dan moeten er 800.000 tot 1.000.000 stuks pootgoed worden uitgezet. De kunstmatige produktia van poet- snoek bedraagt echter 300.000 tot 400.000 per jaar en de helft daarvan wordt geïmporteerd uit andere Euro pese landen. Dat is te weinig en daar om streeft men er naar de Nederland se pootvisproduktie op te voeren. Plannen zijn daarom uitgewerkt om in een der nieuwe IJselmeerpolders een groot en modern uitgerust poot- visbedrijf te stichten, dat in de be hoefte naar pootsnoek en één- en tweczomerige karpers kan voorzien. Bovendien wil men daar op uitge breide schaal wetenschappelijke on derzoekingen doen. Allemaal om ten koste vs» alles te voorkomen dat Nederland leeggevist wordt. Op de laatste visdag van het hengel seizoen 1956/'57 is het goed. hier aan de waterkant eens over na te denken. Misschien wordt men er zo mild door gestemd, dat de juist aangeslagen snoek weer behoedzaam tussen het riet in het water wordt teruggezet. Want die ene snoek kan in de komende twee en halve maand wette lijke rust, zorgen voor de noodzake lijke, kosteloze uitbreidmg van de vaderlandse visstand. Waarom zou den we 't dat beest en ons zelf niet gunnen? De pootviz, we zeiden het al, wordt tegenwoordig héél duur be taald... BOF II VEST, (Reuter),—De Hon gaarse cs? maoïstische leiders hebben vrijdag op drie „geheime'* plechtig heden de revolutie van 1848 herdacht. Sterke eenheden politie en militie hielden de wacht. Premier Kadar en anderen legden kransen bij de standbeelden van twee leiders van de opstand uit 1848 tegen de Oostenrijkse overheersing, L&jos Kossuth en Sandor Petoefi, en voorts bjj het landsmuseum, waai' de op stand begon. Tijd en plaats van de plecntigheden waren tevoren niet bekendgemaakt. Slechts genodigden konden erbij aanwezig zyn. Het bleef .overal in Boedapest rustig. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is te Culemborg de 29-,jarige v. A. begraven. De jonge weduwe was mee naar het kerkhof. De zestienjarige mej. V. maakte van haar afwezigheid gebruik om 50 uit de portemonmaie van de we duwe te ontvreemden. Dit deed zij op het moment waar op een andere dame, die meehielp koffie en thee te zetten, even naar de buren was om stoelen te lenen. In de avond deed de weduwe bij de politie aangifte van de diefstal. Mejuffrouw V. werd gehaald en legde een volledige bekentenis af. Het geld had zi) thuis in de ouder lijke woning in een geldkist ver- 14 MAART Engel? pond 10,6610,663 Amerik. dollar 3,82A3.821-3 Franse frank 1,0800—1,0810 Belgische Crank 7,571—7,58 Zwitserse frank 86,911—86,961 Zweedse kroon 73,62173,674 Duitse mark 90,7090.75 Deense kroon 54,861—54,911 Noorse kroon 53,321—53,371 Zwitserland (vrij) 89.2' 89.265 Canada 4,00—4,001 Italiaanse lire 60,571—60,621 Japanse dollar 3,7813,78* stopt. Tegen haar is proces-verbaal I Turkse dollar 3,791—3,79$ opgemaakt. i Oostenrijkse schilling 14.63J14,641 FLAIR STEP pump neus en hak tn de nieuwe zeer moderne fantasie suède, in zwart WK-:*: ROTTERDAM: Stadüoudwswes 78 Befjerl&sdsel&an 146 Kleiweg 114

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1