Met MILLER BROS trekt U aan heteind! Loongrens is alleen ve Roofovervallers boren 8, 6 en 5 jaar eisen Parlement Düsseldorp bespreekt zelfkant ""4 Een hond is iemand die bang is voor niemand i neeuwenpraat m Waarborg Baarle Hertog toch Belgisch? LsècrimatB zeem garantie zeem Luchtlijnen: gesprek hervat Rijkspolitie roept autobestuurder op THEEPRIJZEN OP WILING LAGER 36 kinder koorwerkjes Molinari Theelevisie Mulo-examen 50 jaar HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 MAART 1957 PAGINA 3 Vlinder Andere troost Streek kleding Regeling Sovjettroepen in Oost-Duitsland Een 9-deligtheeservies Een 10-deiig ontbijtservies Een 22-deligeetservies DRIE serviezen LUJSTERTIPS ALLE a.s. VERLOOFDEN VRIJE TOEGANG V ilflaiais k. lijnbaan n KLM HOUDT AAN I Pleter is tuk op ge denkboeken. zij be vatten meestal tal van bijzonderheden waarvan je zo direct geen weet had- En, nu ja: journalistieke spreeuwen houden nu eenmaal van bab beltjes over alles en nog wat. „Onlangs scnreven «ij over dé joodse begraafplaatsen in Rotterdam. „Hé", dacht een lezer, „daar heb ik meer van". En aat meer kwam na enig zoeken op tafel: het in 1930 verschenen ge denkboek „Zwart en zilver" van de naamloze vennootschap tot exploi tatie van rouwstallen „Onderlinge Rouw-Vereniging" te Rotterdam. Waarom dat zrwart en zilver? „Zwart is de kleur van de emblemen onzer onderneming, van de draperieën, kwasten, tressen en baldakijnen. Dat alles is dit Jubileumjaar als met zil ver gekroond' schreef een commis sie in het t oord. Wellicht - ge: „Geen opge wekte lectuu >'n gedenkboek van een begrafenisu, Jememer", maar dat valt mee. Het is bijv. interessant om te lezen hoe omstreeks 1860 in Rot terdam het begrafeniswerk werd uit gevoerd door zgn. „rolbidders". Dat waren bedienaars, die door de ge meente werden aangesteld en volgens rooster werden aangewezen om een begrafenis aan te nemen en daarbij als eerste man te fungeren. Zij had den een steek op het hoofd en droe gen een korte broek en lage schoe nen met gespen. Bij een eerste klas begrafenis, met vier bedienaars, lièp in het midden de zgn. „huilebalk", die bij bekend makingen uitvoerig gekleed was met lubhoed, mantel en bef. Omstreeks 1867 werd een ander systeem inge voerd, zodat rolbidders en huilebal ken. verdwenen. „Dat de huilebalk verdween, was vooral tot blijdschap van de kinderen, die door zijn ver schijning in de regel bang werden gemaakt", vertelt de schrijver van dit artikel. Steek en korte broek zijn in de ne gentiende eeuw nog lang geliefd ge weest. Maar toen in 1881 de vaste stadsdoodgravers werden afgeschaft en verscheidene corporation werden opgericht, werd het werk der bedie naren meer op moderne leest ge schoeid en verdwenen ook steek en korte broek van de straten. Zouden er nog bejaarde Rotterdammers zijn, die zich deze dracht herinneren? Toch gebeurden er nog herhaal delijk vreemde dingen, aldus de schrijver. Zo werd na afloop van een begrafenisplechtigheid de lijkwagen het vervoermiddel voor de levenden, daar dan de dragers erin plaats na men, zó, dat zelfs de benen aan de buitenkant zichtbaar waren. Op deze wijze gingen de heren van het ene naar het andere werk of naar hun huis. Daarbij geviel het dikwerf, dat de paarden zelf de weg heel goed wisten (een. paard is een verstandig dier). Gelukkig greep de wetgever in en behoorde dit euvel weldra tot het verleden. Toegegeven moet worden, dat deze gewoonte verre van hygië nisch was". Tja, ieder vak kent zwarte geschte- denisbladzijden. En wij kunnen blij zijn, dat van dergelijke dingen tegen woordig geen sprake meer is. Pieter legt dit boek echter nog niet weg, want ook over andere historische za ken wil ik een komende keer nog een paar stukjes schrijven. „Vorig jaar om deze tijd lag er op mijn keukenraam sneeuw, vanmor gen zag ik er een citroenvlindertje. Is dat niet leuk?", zo bericht mij me vrouw Smit van de Beneden Rijweg te 'IJsselmonde. Inderdaadeen leuk berichtje? maar het gebeurt wel meer dai er een vlin der heel vroeg uit een cocon kruipt. Het ligt er alleen maar aan of die cocon op een beschutte, warme plaats heeft gelegen. Overigens: alles is vroeg. Het eer ste kievitsei is een p-ar dagen ge leden in Oudega door twee jongetjes gevonden. De knapen hebben het zelf 'aan de Koningin mogen overhandi gen. Van twee kanten is Pieter verteld, dat de boerenzwaluwen weer zijn ge zien. 't Kan natuurlijk best mogelijk zijn, maar ik zou er toch graag wat meer berichten over horen. Een kleine rectificatie. Immers, enige tijd geleden schreven wij een berichtje „Troost voor de .schele". Een lezer adviseerde deze veel ge plaagde man nl. „Laat je ogen toch rechtzetten. Dat heb ik ook gedaan." Briefje: „Troost voor de „schele" is je niet toegezonden door lezer uit Boskoop, maar door ondergetekende uit Rotterdam." Ondergetekende is de heer B. J. van G. Ik hoop hiermee de trooster in de juiste plaats te hebben. Wat een streek! Kwajongens be stonden het om de banden van een invalidenwagen leeg te laten lopen. Mede om déze reden, maar ook door het feit dat die wagen dag en nacht in weer een wind moet staan, yragen wij namens deze invalide een behoorlijk stuk zeil.'zodat hij die wa gen geheel kan afdekken. Wie, o wie? Aanbod Deze dag noteerden wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een armstoel (bestemd), kleding, keu kengerei en serviesgoed van Van D. van de Groene Zoom; een stoel en een kachel (belde bestemd) en kleding van K. van de Langegeer. Een radio (bestemd) ont vingen wij van H. van de Nieuwe Croos- wijksewog: oen kinderbox (bestemd) van B. te Slikkerveer: een kinderwagen en een wandelwagentje van K. uit de Gia- dtolenstraat en kleding van een onbe kende. WIJ kregen twee fietsen (belde bestemd i een van Van O. van de Leede en een van een onbekende. Een fornuis mogen wij afhalen bij R. uit de Zwart- jansstraat. Restjes wol werden gebracht door L. In 't V. utt de Hckellngenstraat en sigarenbandjes en postzegels door Jantje V. uit Capelle a/d IJssel; diversen door I. van de Rusthoflaan. Onze beste dank. Verlies De beer Drijver. Thorbeekestraat 8. verloor op 9 maart tussen de Meent en het Noordpleln een bos sleutels, bestaan de utt acht stuks en een Llpssleutel no. 25. Mevrouw Snclderweert, Oostelnde 12b. rotste op 9 maart op de V,letlaan haar bruine met geel, rood en roze Ingebrelde handschoen. Mevrouw Spoor. Zeilmakersstraat 12a. heeft op 8 tnaart tussen de Schledamse- weg en de Nieuwe Binnenweg een gou den ring met safriertjes verloren. Mevr. 't Hart. Thorbeekestraat 23, Is op 6 maart ln de omgeving van de Rochussenstraat haar zwarte glacé handschoen kwijtge raakt. Mevr. Zijdeveld. Carnlsselaan 59b. verloor ln of bij het verlaten van het CoJosseumtheater op 10 maart een gou den dameshorloge. De heer Van der Sluis, Nassauhaven B7a, raakte op 12 maart ln Zuid zijn bruine leren motorhandschoe- nen kwijt. De heer Van der Wal. Alberdlngk Thljmstraat S. heeft op 12 maart in de omgeving van het Centraal Station een bruine portemonnale met ritssluiting en p'.tn. negen gulder verloren. PIETER SPREEUW. Advertentie IM. (Van onze parlemenstredactie) Het personeel van de Sociale Verzekeringsbank krijgt een pluim van de staatssecretaris van Sociale Zaken. In de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van de loongrens van 6000 tot 6900 gulden. voor de sociale verzeke ringswetten, uit dr. Van Khijn n.l. zijn „grote waardering voor de toewijding en gemeenschapszin van dit personeel. Advertentie LM. Morgen beginnen wij met een speciale aanbieding van zuiver lederen tréksluiting portemonnaiesgemaakt van het mooiste gladde rund en varkensprentleder.... in een van de meest gevraagde modellen... metspeciaal abon nementsvak... en solide treksluiting. Portemonnaiesdie in de meest uitgekookte col lectie nog voor 4.25 worden aangeboden.... koopt U nu guldens goedkoper, te kust en te keur in deze prijzenslag voo r nog geen twee gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop (geen telef. of schrift, best.) van deze ledé ren treksluiting porte monnaies in zwart, beige, bruin, bordeaux, groen en nog diverse andere kleuren, voor De groepscommandant der Rijks politie te Barendrecht verzoekt de autobestuurder, die op 5 maart 1957, 's morgens tussen 3 en 5 uur, een man heeft vervoerd, die aan zijn ge laat en handen was gewond, zich tot het geven van inlichtingen bij hem (telef. 01806—334) of bü de politie Dr. van Rhijn zet uiteen, dat de renten en uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten niets te maken hebben met de loongrens van 6900,Overschrijdt het loon van een werknemer deze grens, dan is hij niet langer ingevolge deze wetten verzekerd. De loongrens is dus slechts een verzekeringsgrens. De premies en renten en uitkerin gen zijn niet op deze grens gebaseerd, doch op de ionen. Zij worden, voor ziektewet, ziektefondsenbesluit en werkloosheidswet, gerekend over maxiimaal 19 gulden per dag of bij 312 arbeidsdagen over 5928,per jaar De ongevallenwetten en de kinder bijslagwet kennen zelfs geen ver zekeringsloongrens, doch uitsluitend een grens waarnaar de hoogste pre mies en uitkeringen worden be rekend. Ook het algemeen ouderdomspen sioen heeft niets met de verzeke ringsloongrens te maken. Alleen voor óe premie voor dit pensioen is een inkomengrens vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Bredase rechtbank stonden donderdag drie roofovervallers terecht. Op 23 oktober van het vorige jaar hadden zij bij de Coöp. Boerenleenbank „Landbouwbelang" te Wijk en Aalburg een buit van bijna 2000 bemachtigd en 14 dagen later bij de Coöp. Boerenleen bank té Hilvarenbeek een bedrag van 700. De officier van Justitie mr. Thïjs- sen, eiste tegen de hoofddader P. S. M. uit Breda, acht jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, tegen de Rotterdammer B. H. zes jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling en tegen de „mee loper" A. S., een in Breda woonach tige Pooi, vjjf jaar met aftrek. Mr. Thfjssen schetste in zijn uit voerig requisitoir vooral de meer dan afkeurenswaardige wijze waarop de verdachten zijn te werk gegaan. In Wijk en Aalburg, waar een van hen gemaskerd' was, deden zij zich voor als rijksrechercheurs die op zoek wa ren naar bankbiljetten welke bij een Haarlemse firma waren ontvreemd en werd de 81-jarige kassier D. van Dijk onder bedreiging met een overi gens onschuldig alarmpistool en hardhandig gedwongen om de kluis te openen, waaruit een geldkistje met 1991 te voorschijn kwam. Twee weken na deze overval con stateerde de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Tilburg een overtre ding door een personenauto, die tij dens de achtervolging bijzonder han dig wist te ontkomen. Het nummer van de auto die in Rotterdam bleek thuis te .horen was echter genoteerd en dat is het drietal nood lottig geworden. Op dezelfde avond kregen de drie inzittenden van de auto nog de kans om te Hilvarenbeek een soortgelijk misdrijf te plegen aJs in Wijk en Aalburg. Hier gaven zij te kennen de dochter des huizes te willen spreken in verband met de inzamelingsactie voor Hongaarse vluchtelingen. Eenmaal in de kassierswoning, voltrok zich ongeveer hetzelfde drama als 14 dagen tevoren, al gaf de 61-jarige kassier J. A. Brekel- mans zich pas na een zware wors telpartij gewonnen. De Rijkspolitie, die direct verband had gelegd tussen de ontsnapte auto en de overval, zette spoed achter het onderzoek zodat het drietal twee da gen latei' al gearresteerd kon worden. Alle verdachten bekenden, zodat mr. Thijssen de tenlastelegging wettig en overtuigend bewezen achtte. Bij het stellen van zijn eis hield de officier weliswaar rekening met het psychiatrisch rapport, dat M. en H. psychopaten en de Pool S. niet ten volle toerekeningsvatbaar noemt, doch het-leek hem niet verantwoord de verdachten in de maatschappij te doen terugkeren. De verdedigers, mr. Schwanenbeck, mr. Heida en mr. Van Wijmen, bepleitten uiterste clementie voor hun cliënten. Advertentie I.M. Tweedjassen O.a. inuitgelezen Kynoch- tweeds, het beste uit de import 79,- tot 189,- Regen jassen Wollen gabardine, korte en lange modellen 89,- tot 149,- Egyptisch katoen, de spor tieve jas 39,75 tot 109,- 25 zaken in Nederland De gemeente-secretaris van Baarie Hertog heeft in bet gemeente-archief een stuk ontdekt, dat nieuw licht werpt op het oniangs aan het in ternationale Gerechtshof voorgeleg de geschil tussen Nederland en Bel gië inzake het betwiste gebied in die gemeente, dat onder meer eigendom is van Sooi van den Eijnden. Het betreft hier een verslag van de zitting van 24 mei 1893 van de Belgische Kamer van volksverte genwoordigers. waarin is behandeld een ontwerpovereenkomst tussen Ne derland en België tot opheffing van de Belgische enclave in Nederlands gebied. In deze door de Nederlandse en Belgische regeringen gezamenlijk op gemaakte ontwerpovereenkomst wordt in art. 9 van het standpunt uit gegaan. dat het gebied, dat België én Nederland elkaar nu betwisten, en waarop de Nederlandse justitie meer malen invallen pleegde in speelza len, Belgisch was. Het betrokken wetsontwerp is des tijds door de Belgische volksverte genwoordiging verworpen. Uit deze ontwerpovereenkomst zou onomstotelijk blijken, dat het be trokken gebied aan België toebe hoort. In navolging van Londen heerste er op de donderdag te Amsterdam ge houden theeveiling een zeer flauwe stemming. De prijzen lagen 20 a 25 rent iager dan op de vorige veiling, towel voor de Java- als voor de Su- matra-theeën. Er was vrijwel geen belangstelling, zodat zeker de helft van de aangeboden thee werd opge houden. «Het aanbod omvatte 1163 hele en 738 halve kisten Java-thee, alsmede 1226 hele en 139 halve biste;. Sumatra-thee. MOSKOU (Reuter) De Sowjet- troepen in Oost-Duitsland zullen zich niet inlaten met binnenlandse aange legenheden. Belangrijke troepenbe wegingen zullen pas na Russisch-Duits overleg plaats vinden. Dit staat althans in het verdrag dat de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland dinsdag hebben gesloten. Het spreekt van een 'tijdelijke legering' van Sow- jettroepen 'in het belang van de vrede voor Oost-Duitsland en de Sowjet- Unie. Advertentie LM. Wij gaan door met de prij zenslag verkoop van het mooiste puntgave Maastrichtse aardewerk, voor prijzen, die- bijna de helft zijn van de normale. Denk U eens in, zulk crème- kl eu rig aard ewerk, extra hard geglazuurd, elk stuk eerste keus, kunt U kopen in een tijd dat iedereen over duur, duur en nog eens duur praatmaar U betaalt op een combinatie van drie serviezen méér dan twintig gulden minder. Drie serviezen, een com plete uitzet, voor goed vijf en twintig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop (geen telef. of schrift, best.) van deze crème serviezen-combinaties, voor Nu allerlei tussen Nederland en Duitsland hangende kwesties na het recente bezoek van minister Luns aan de Bondsrepubriek weer aan de orde zullen komen, besteedt de IVestduitse pers vooral aandacht aan de drost ambten Tudderen en Elten. Natuur lijk spelen de op handen zijnde alge mene verkiezingen ook een rol. Tijdens de begrotingsbehandeling in het parlement van Noordrijn-West- faien. de Landtag in Düsseldorp, is Volgens de Engelse Financial Times zal de Sowjet-Unie in novem ber de eerste ijsbrekcr met kern voortstuwing, de „Lenin". te water laten. Het schip meet 16 000 ton en is bestemd voor de vaart in het N oordpoolgebied De Verenigde Staten hebben acht miljoen dollar geschonken aan het bureau van de VN voor de Pa lestijnse vluchtelingen. De opdracht, welke de AVRO verleende aan een twaalftal componisten tot het schrijven van koor werkjes voor kinderen tus sen zeven en vijftien jaar, heeft 36 inzendingen opge leverd. Op advies van de jury onder voorzitterschap van Felix de Nobel werd de eerste prijs van 250 gulden uitgereikt aan Paul van Westering voor zijn 'De koning gaat verhuizen' (op tekst van Annie M. G. Schmidt). Johannes Rönt gen verwierf de tweede prijs van honderd gulden voor zijn 'Canon' op tekst van D. Zonderland. Zes der meest geslaagde koorwerkjes zullen op zon dag 24 maart tijdens de Huishoudbeurs in het RAÏ- gebouw te Amsterdam voor een publiek, grotendeels be staande uit kinderen, on derworpen worden aan het oordeel van een kinderjury, samengesteld uit enkele leerlingen van Amsterdam se scholen. Een prijs van 500 gulden zal worden uit gereikt aan de componist PAUL VAN WESTERING eerste prijs van het koorwerk, dat deze kinderjury bekroont. De werkjes worden in het RAl-gebouw gezongen door het Utrechts Meisjeskoor van mevrouw Aieid Feith Goettsch en AVRO's kinder koor 'Jacob Hamel' o.l.v. Herman Broekhuizen. Van deze uitvoering wordt een opname gemaakt, die later zal worden uitgezonden. Bernardino Molinari was een, groot Italiaans dirigent cn een tijdgenoot van Tos- canlni. De VARA, die telkens op namen laat horen, waarin beroemde dirigenten uit het verleden diverse werken di rigeren, zal nu ook enige uitzendingen verzorgen on der de titel' Bernardino Molinari dirigeert'. De eerste daarvan zal men kunnen horen in het ge zamenlijk programma op woensdagochtend 20 maart. Dan wordt de symfonie no. 88 in G. van Joseph Haydn uitgevoerd door het Santa Cecilia Orkest. De tweede uitzending is op vrijdag 22 maart, eveneens in het ge zamenlijk programma met 'De vier jaargetijden* van Antonio Vivaldi. In Zeist staan volgende week donderdag de beste 'theezetters' van ons land aangetreden in de natio nale thee-duel-olympiade. De NCRV-televisie zendt dan een wedstrijd uit in theezetten tussen huisvrou wen uit verschillende delen van Nederland. Een Thee- levisie-trio' zal de wedstrijd opluisteren. HILVERSUM I, vrijdag Coen Serré leidt van avond. om negen uur de vijfde uitzending in van 'Ramblers Radio Reprises'. HILVERSUM II, vrijdag ■je 'De jeugd viiegt uit'. Vanavond om kwart voor negen- de vijftigste uitzen ding van dit seriehoorsnel. Italiaanse TV Het Italiaanse Staatsbe drijf der televisie, dat drie jaar geleden is begonnen met een handvol kijkers in het industriële noorden, kan thans vijf miljoen kij kers bereiken. Dagelijks zijn bijna een half miljoen ontvangtoestellen ia ge bruik, die naar schatting voor de grote nationale programma's elk tien kij kers rondom zich verenigen. Een net van 27 transmissie centra en 70 versterkings stations bestrijkt 95 percent van het gehele land. ic In plaats van de Bonte Trein zendt de AVRO aan staande dinsdagavond de bekende operette 'Der Vo gelhandier' uit. waarin als gaste optreedt de Weenae zaneeres Vera Svoboda. 1 Twee en een half jaar gele den deed de dierentuin van Amersfoort een dringende op roep. Voor een pasgeboren leeuwenwelp, door de moeder verstoten, zocht men een zo gende hond. En de hond kwam een klein, tenger diertje, dat overigens moederlijk zorg de voor '11001" welp. Twee en een half jaar later is de leeuw wel wat groter ge worden dan zijn pleegmoeder, maar de verhouding is nog steeds even teder. Hond en leeuw zijn onafscheidelijke vrienden gebleven. Eergisteren heeft men ge tracht, beide dieren apart te zetten, omdat men vreesde, dat de leeuw het hondje op een ogenblik toch de baas zou worden. Beide dieren huilden zó lang, dat de oppassers hen tenslotte weer in hetzelfde hok zetten. Ze zijn er weer volko men gelukkig. het tot van de zeiisant uitvoerig be. sproken. De Landesregierung en ver tegenwoordigers van alle fracties vormden een eensgezind koor. Minister-president Steinhoff sprak de hoop uit, dat de onderhandelingen met Nederland evenveel vrucht zou- den hebben als die met België. AHe sprekers deden een beroep op ons land om toch vooral toegankelijk te zijn voor de Duitse eisen. Steinhoff verklaarde, dat een staatsrechtelijke en 'menswaardige' oplossing .niet mocht vastlopen op financiële aange legenheden. De Bondsstaat moet of fers durven brengen, zo zei hij. Noordrijn-Westfalen heeft een fonds van 22 miljoen DM gesticht voor 'Grenzlandhllfe*. De teruggave van de Zelfkant werd van grote be tekenis genoemd voor de keizerstad Aken, die zijn vroegere economische positie als grensstad nog niet herwon nen heeft. Een CDU-spreker herinnerde in de eensgezinde discussie aan het dorp Losheim, dat in deze eeuw twee keer aan België moest worden afgestaan en dat dank zij de houding van de bevolking twee maal naar Duitsland terugkeerde. Uit de Duitse persverslagen van deze parlementsvergadering blijkt niet, dat de voorgeschiedenis van de Neder landse annexaties ter sprake is geko men. De beschouwingen die de in' het grensgebied verschijnende bladen aan de Zelfkant-kwestie wijden zijn trou wens in het algemeen onvriendelijk of zeer koel gestemd tegenover Neder land. Advertentie IM. Alle a.s. verloofden zouden wij willen toeroepen: „komt onge stoord kijken naar onze exposi tie. U bent van harte welkom. Koopt dan vooral nog niet- Gaat daarna nog eens rustig elders kijken.*' Van de uitslag zijn wij zeker. EXPOSITIE VERLOVINGSRINGEN ZO NQPIG WACHTEN OP GRAVEREN1 Advertentie I.M. (Van onze luchtvaartredacteur) Op 19 maart zullen in Washing ton opnieuw onderhandelingen be ginnen tussen een Nederlandse en een ■Amerikaanse luchtvaartdelegatie. De wensen van de KLM, nieuwe luchtlijnen te openen op Los Ange les en Houston (Texas) vormen nog steeds de inzet van deze besprekin gen, die vorig jaar na 214 maand zonder resultaat moesten worden afgebroken. De Nederlandse delegatie-staat dit maal onder leiding van de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel. Associated Press bericht, dat de luchtvaartmaatschappijen, die bij de plannen van de KLM belang hebben, uitgenodigd zijn voor een „informele bespreking in Washing ton". Sommige kringen menen, dat er bepaalde concessies worden overwo gen van Amerikaanse zijde. Men zou een compromis beogen, waarbij aan de KLM één van de routes, waarnaar de maatschappij streeft, zal worden toegestaan. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zouden echter nog steeds gekant zijn tegen de plannen van de KLM. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het mulo-examen zullen de drie landelijke verenigingen voor het mulo op zaterdag .SoTmaarfc te Utrecht gezamenlijk een her denkingsbijeenkomst houden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2