in jeugdgemeenteraad ,ïs er wel behoefte aan een schouwburg' VZC versloeg in heet duel SZC Zakkenroller zette bloemetjes buiten Technische Bedrijven gaan jubileren start zondag Vierjarig meisje uit duiker gered DES-kinderen waren lieve Repelsteeltjes Als Ventje binnenkomt... kil Britse marine bij Noordhoek Filmavond Lasclub Merkwaardige ongelukjes Eisen voor rij~instiiicteurs? Gasfabriek honderd jaar Het Vrije Volk AMSTERDAM VERWERPT PLAN-SAJET R jhiedammeYS onder Materiaal gestolen Otto Sterman bij wijkgemeente Rectificatie mm - - -1 Zonder rijbewijs toch gereden De grootste krant Lij clensinedilatie in nieuw land Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 MAART 1957 PAGINA 4 UITHOUDINGSVERMOGEN rtiag men de Schiedamse Jeugd gemeenteraad bepaald, niet. ontzeggen! In een drie uur durende vergadering hebben de politieke Jongeren woensdagavond in het stadhuis voor de tweede maal him stemmen heftig laten horen. Waaruit blijkt dat de „schertsonderwerpen" voldoende stof in hielden méér, dan de vorige eerste bijeenkomst te bieden gaf. Tot breedvoerige discussies hebben het. voorstel tot bouw van een schouwburg en de bespreking van het ambtelijk boekje „BZurger,schap en burgerzijn" geleid. Kolonialisme Treffend was af direct de diepe kloof die gaapte tussen de linkse en rechtse fracties ten aanzien van de gesignaleerde tendens in het boekje ..Burgerschap en burgerzin" L. Ver- hey (Nieuwe Koers) bracht de gemoe deren danig in beweging toen hy op merkte dat de zinsnede „een wereld rijk opbouwen" verdacht veel naar kolonialisme rook en dat „de nauwe banden met Indonesië, Suriname en Schakels Heeft' voor de juiste; Vulpen Heel flink het vrije volk Snel toegeslagen Toen in het holst van de nacht weer naar de residentie webd ge reden, vertelde de gulle classifi ceerder, dat hij het geld gestolen had. Hij gaf de vrouw 300,die door de timmerman tussen het plafond verborgen zijn. De politie was er echter snel bij. Nog die zelfde nacht kon het drietal wor den gearresteerd! Gerda van Nieuwenhuizen uit de Heer Arnoldstraat in IJssel- stein heeft een gevaarlijk avontuur overleefd. Spelend langs de slootkant is zij in het water gevallen en in en duiker terecht gekomen, die meer dan twaalf meter onder de weg doorgaat. Een bakker, die voorbijkwam, heeft haar aan de andere kant van de weg opgevist. We zouden, vaar het hier slechts om een spel gaat, kort kunnen zijn. Maar ten slotte gaat het niet alléén om het aannemen of Verwerpen van fictieve voorstellen, maar meer nog om het aftasten van de politieke op vattingen. En wat dat laatste betreft men deed z'n best de verschillende overtuigingen, soms'te onpas, duide lijk. naar voren te brengen. Het kwam dan ook tot veel dieper grijpende ge sprekken dan op de eerste raadsver gadering. Voor de aanvang van de discussies over het voorstel tot principiële bouw van een schouwburg veegde voorzit ter H. Metaal van de Jeugdgemeente raad alle duistere opinies omtrent inmenging van de Schiedamse Ge meenschap" van de baan door op te ■merken dat het voorstel zuiver een idee van het Politiek Jongeren Con tact is getueest. De heer De Wolf secretaris van de SGwerd, alleen verzocht te spreken omdat hij als een warm voorstander van het plan kon worden beschouwd. Het onderwerp staat geheel los van het verleden of van sluimerende wensen, aldus voor zitter Metaal. De heer De Wolff fdie het ivaar- schijnlijk toch als een kleine over winning beschouwde dat het voorstel werd aangenomen) onderstreepte dit. Het initiatief tot het plan behoort de politieke jongeren, en zeer zelcer niet de SG. De raad heeft in de heer De Wolff een integer spreker gevonden. En dat was toei nodig. Want de techniek van het vergaderen zal nog wel goed door de jongeren moeten worden bestu deerd. We geloven dat het zonder de heer de Wolff tot een hopeloze praat maar -raak-boel sou zijn gekomen. Men hoeft waarlijk niet al te for meel te zijn, maar een zekere beheer sing is wel nodig, dunkt ons. Het kwam gisteravond te veel tot over bodige opmerkingen, omdat de voor zitter de lburgemeesiersjhamer niet drastisch genoeg hanteerde. Kenne lijk waren de jeugdige raadsleden niet voldoende van de te volgen pro cedure op de hoogte, zodat de heer De Wolff wiens geduld Wij prijzen!) alls registers moest opentrekken om zijn aanvullingen op het voorstel hel der te stellen. Hetgeen hem voortref felijk. lukte. Nogmaals: wat meer voorbereiding en een zekere beheersing, gepaard aan een straf voorzitterschap, zal de raad zeker ten goede komen. Zaterdagmiddag van 4 tot 6 uur houdt de NW-Bestuurdersbond in het Volksgebouw plaatsbespreking voor de op donderdag 28 maart' te houden toneelavond met „Schakels" van Herman Heijermans en gespeeld door „Het. Nieuw Nederlands Toneel gezelschap" in het Passage-theater. Advertentie LM. PASSACE SCHIED.AM de Nederlandse Antillen" niet zo nauw meer zijn, zoals staat geschre ven, Ofschoon ook anderen zijn er gernis over deze 'wel zeer ver ouderde toestanden konden delen (men vond het boekje over t al gemeen niet actueel genoeg) wil de M. die Bruijne (jovd) het woord kolonialisme niet haren. Deze liberale fractie-voorzitter wenste wel dat men in plaats van „Indonesië" „NIeuw-Guinea" in het boekje opneemt. Kortom, op dit... punt stonden de partijen wel even heel flink tegen over elkaar, maar Nieuwe Koers haal de bakzeil door het woord kolonialis me terug te nemen. Dat bleek overi gens later niet nodig te zijn, want voorzitter H. Metaal stemde in om, naast de algemene indruk oók nog de uiteenlopende meningen der frac ties B. en W. te laten doen kennen. Over stijl, toon en verdere inhoud was de raad niet zo best te spreken. Men vond het boekje soms te kin derachtig gesteld, te vaderlijk van toon en te weinig betrekking hebben op de eigen gemeente. Als lichtend voorbeeld werd een dergelijke van de gemeente Amsterdam gesteld, waarvoor Nieuwe Koers veel waarde ring had. Snedig merkte A. C. J. Kok, frac tievoorzitter van de CHJG op dat de kritiek-spuitende sprekers het boekje kennelijk voor de eerste maal hadden ingekeken, waaruit moge blijken dat de belangstelling ervoor onder de jeugd gering is. Hij ontzenuwde daar mee o.m. de mening van J. Bos (jovd) dat de uitgave een succes mag worden genoemd. Minder spits Dat Kok op het gebied van de po litiek minder spits is bleek wel dui delijk toen hij poneerde dat „de In donesiërs geen zelfdicipline hebben"; dit naar aanleiding van de twist over bet kolonialisme. De socialistische fractie keek zeer boost Tot zulk een boude uitspraak was zelfs de geëmo tioneerde liberale Brouwer niet ge komen! De opmerking over de schoonheid van onze bruggen en wegen ging ons ter harte. Verhei] wees terecht op de Vijfsluizenbrug, die verre van mooi, noch deugdelijk is. En ook de in het boekje geroemde Nederlandse wo ningbouw werd wat kwaliteit en kwantiteit aangaat danig in twijfel getrokken. Algemeen voorzitter H. Metaal trok de conclusie: de uitgave wordt nuttig geacht, hoewel maar een klein per centage van de jeugd er (vermoe delijk) voor geïnteresserd is. Eer: delegatie van de Engelse ma rine (opvarenden van de Engelse oor logsbodem Hi-. Ms. „Tyne", welke mo menteel te Rotterdam ligt) heeft gis teren een bezoek gebracht aan de wasserij Noordhoek te Schiedam. De gasten werden ontvangen, door de directeur, de heer M. C. Noordhoek, en de bedrijfsleider, de heer M. G. Kuypeds. Manschappen en kader be zichtigden de wasserij en gebruikten daar de thee. Het gezelschap stond onder leiding van luitenant M. C. Guire. Wat de jeugdgemeenteraad betreft: er zal in Schiedam zoiets als een schouwburg komen. ZoietsHet opmerkelijke feit deed zich namelijk voor dat geen der politieke jongeren zich positief voor de bouw van een „echte" schouwburg heeft uitgesproken, maar dat men unaniem een soort cultureel centrum wenst. Ja, de jeugd was heel beslist ts gevoelig op dit terrein. Er werd geenszins geroepen: natuurlijk, bouw maar e en schouwburg. De heer F. A. de Wolff, die het voorstel toelichtte en later ook chronisch moest ver dedigen, zal misschien wel even heb ben opgekeken. Hoe nu, zal hij in den beginne hebben gedacht, voelt deze jeugd dan ook al niets voor „cultuur"? Maar zo was het gelukkig niet gesteld. Men voelde echter meer voor een centrum waarin zowel de passieve als actieve „cultuur beoefening" plaats kan vinden. Niet uitsluitend dus een toneel voor de beroepsgezelschappen, maar een zaal die-meer mogelijk heden zou kunnen bieden. Er is gesproken over: een of twee kleinere zalen, elk plaats biedend aan circa vierhonderd per sonen; of een theater annex bio scoop; of een „cultureel opvoedend centrum". Kortom, de raad trok het ten zeerste in twijfel of er in Schie dam inderdaad we! een behoefte aan een schouwburg bestaat. Men wilde dat eerst wel eens onderzoeken. Dat er een groot tekort aan zalen is werd door alle kanten onderstreept: men schoof het voorstel, meer om die reden, dan ook niet op zij,, maar zocht een compromis. Na heen en weer gepraat kwam men ten slotte overeen de exploitatie dan in handen van een stichting te geven; wat de plaats betreft vond de raad het Hermes-terrein minder prettig omdat dit niet centraal ge noeg ligt. Een plaatsje in de city van Schie dam is- wenselijker. De financiering- zou geschieden met behulp van de burgerij en het bedrijfsleven, of schoon de gemeente ergens ook deel- nemer zou zijn. Men is hefc wat dit In een fors duel hebben de waterpoioploegen van VZC 1 en SZC 1 elkaar ontmoet. Het was een traditioneel gevecht, waarin alles gebeurde, dat men van deze strijd mag veiwac en. - satie en veel doelpunten. Ditmaal trok VZC aan het langste ein Met 5-4 behaalden de Vlaardingers de overwinnmg op hun Schiedamse tegenstanders. Voor VZC was Cor Dalmeijer uit stékend op dreef. Hij scoorde alle vijf de doelpunten. Vier daarvan geleken als druppels water op elkaar, In al die gevallen kreeg hij de bal van ver toegespeeld, draaide zich plotseling om en scoorde. Zijn mooiste doelpunt was echter een schot van uit het mid den, dat de Schiedamse doelverdedl- ger verraste. Voor Schiedam scoorde Roelink aanvankelijk 11. Daarna slaagde VZC erin tot 5—1 uit te lopen. Maai de Schiedamers waren niet van plan zich als lammeren, ter slachtbank te laten brengen. Na de rust kwamen terug met een energiek offensief. Door doelpunten, van Kolmeuer. Roe link werd het 5—4. Onder enorme spanning verliepen de laatste minu ten. Als VZC niet Max Berkhout in het doel had gehad, hadden de Vlaar dingers niet zo zeker de overwinning behaald. Bii de bouw aan de Nieuwe Dam- laan is uit een kist materiaal voor een bull-doozer gestolen. O-m. werden een vetkanon en een vetspuit ontvreemd, de totale waarde bedraagt circa Jou. De Koninginnebrug zal wegens het uitvoeren van herstelwerkzaam heden in de nacht van vrijdag op za terdag van OÖ.OO uur tot 6 uur of zo veel langer of korter dan nodig mocht blijken zijn afgesloten voor alle ry- verkeer. Badactie ea Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 laatste betreft moeilijk een., gewor den. te meer daar de discussies nogal chaotisch waren. Maar er zijn belangwekkende sug gesties gedaan; de in de raadzaal aanwezige, vertegenwoordigers van de Schiedamse Gemeenschap hebben de meningen ongetwijfeld genoteerd. Misschien kan men er zijn voordeel mee doen. Natuurlijk: men moet zich rea liseren dat het alemaal een spel was. De jongeren zelf zullen dat wel het duidelijkst hebben beseft. In deze tijd van bezuiniging is het zeer irreëel om over een schouwburgplan te spreken Maar'men kan nóóit weten. 119 Perzische officieren, die in augustus 1954 waren gearresteerd zia de ontdekking van een communis tisch komplot in het leger, zjjn woensdag op vrije voeten gesteld. 68 officieren waren veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en 51 tot ge vangenisstraffen van drie tot tien jaar. De filmavond, die de laselub Schie dam van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek woensdag in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen hield, werd verzorgd door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Het programma was zeer goed ver zorgd. Films over Java, Sumatra en Nieuw-Zeeland werden vertoond. De relations-officer, de heer A. Bcrsma' sprak een toelichtend woord. De voorzittei-, de heer A. Klein, opende de avond en vestigde de aan dacht op de excursie, die 26 maart naar de Metaalbuizenfabriek „Ex celsior" zal worden gehouden en de tocht, die men in samenwerking met de Viaardingse club op 29 juni naar Essen zal maken. In de grote zaal van gebouw Irene werd woensdagavond de jaarverga dering van de Vereniging voor het Beheer van eigendommen van wijk gemeente 2 opgeluisterd door Otto Sterman, die negerpoëzie en proza van o.a. Langston Hughes, James Weldon Johnson en Arthur van Schendel voordroeg. Sterman bracht vrijwel hetzelfde programma als vorig jaar: verhalen over de slavernij en de neger-religie, enkele bijbelse vertellingen, Afri kaanse negersprookjes en Westin'di- sche legenden. Mevrouw Langejan verzorgde de muzikale omlijsting; o.i. had zij beter Europese muziek kunnen spelen dan de spirituals, die kennelijk buiten haai- bereik lagen. De voorzitter, de heer J. de Pater, sprak een kort openingswoord. Het dagboek van de politie ver meldt vandaag twee merkwaardige ongelukjes. Een bromfietser is op de Nieuwpoortweg by de Jan van Rie- beeckweg tegen een.... varken op gereden. Hij kreeg een gescheurde spier; de bromfiets werd licht be schadigd. Het varken is voor straf op transport gesteld naar Kethel. Een ongeluk waar .muziek" in zat vond gisteren plaats by de Van Deventerstraat. Bij het nemen van de bocht werden een kist en een., piano uit de laadruimte van een vrachtauto geslingerd. Een achterop komende vrachtwagen zag zich plot seling voor het feit gesteld plano en kist te vermorzelen. Hetgeen de be stuurder dan ook niet kon vermij den. Krakend is de piano ten onder gegaan. Het was een naar geluid.. Tegen de bestuurder van de verhuis wagen is proces-verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) „Een misselijke streek," zei de president van de Rotterdamse rechtbank, toen de 27-jarige classificeerder J. W. L. uit Rotter dam bekende, dat hij op de avond van 26 januari in Schiedam tot tweemaal toe een porteironnaie rolde. De „vangst" was aanzienlijk, want in de ene portemonnaie zat zeventig gulden en in de andere maar liefst 700,—. De officier van Justitie, mr. Van Buuren, vond de zaak zo ernstig, dat hij een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest eiste. .Ook de officier toonde veront waardiging over verdachtes gedrag. De portemonnaie met 70,rolde hij uit de zak ran een collega, die na drankmisbruik in een café ziek was geworden. Terwijl hy de man hielp, werd de portemonnaie sfie- kum uit zijn zak gehaald. De classificeerder is met dit geld onmiddellijk aan het feesten gegaan. In een ander café ontmoette hij een vrouw, waarmee hij in een gezellig gesprek kwam. Toen zy voor hem een taxi ging opbellen, maakte hij van de gelegenheid gebruik om een portemonnaie uit haar tasje te ha len. Ditmaal ontdekte hij 400, Maar de vrouw miste 700, Verdachte heeft er een wilde avond van gemaakt. Hij kwam te recht in. Den Haag, waar hij de 32- jarige timmerman G. A. M- en diens 27-jarige vrouw D. M. E. ont moette. De timmerman leende de feestende Rotterdammer een kos tuum en schoenen en vervolgens reisde het trio naar de. Maasstad, waar in een nachtclub de bloeme tjes buiten zijn gezét. Het bericht, als zou het Chinees- Indisch restaurant Chung Hing, ge vestigd op het Rubensplein, over enkele maanden de deuren sluiten in verband met het verlopen van het huurcontract, berust op een misver stand. Het restaurant zal niet ver dwijnen. Ons wordt voorts verzocht mee te delen, dat er van een com pagnonschap met de heer Yung- Cow, die onlangs een restaurant op de Rotterdamsedijk opende, geen sprake is. Op 1 oktober 1957 zal de Gasfabriek honderd jaar bestaan. Het is de bedoeling dit feit enigszins feestelijk te vieren, te meer omdat betrekkelijk kort daarna ook bij het Brinkwaterleidingbeörijf en bij het Elcktricitelts- ïnei ■*Cn •|ubiIeum vaJ(4 het Drink waterleidingbedrijf zal op 1 oktober 1961 vijf en zeventig jaar bestaan en het Eieklriciteitbedrljf op 4 februari 1963 vijftig jaar. Daar deze data zo kort na die van de gasfabriek vallen zai er van aparte vieringen weinig terecht komen. Bij de gecombineerde technische bedrij ven werken bovendien allerlei perso nen zodanig voor alle drie bedrijven te zamen, dat men moeilijk kan zeg gen by welk der drie zij speèiaal be horen. Ook zijn er personeelsleden die eerst in dienst kwamen bij de gasfabriek en later zijn overgegaan naar het elektriciteitsbedrijf resp. de drinkwaterleiding. De juiste weg lijkt daarom het in oktober 1957 vallende jubileum te beschouwen als dat van de technische bedrijven gezamenlijk en daarin, al het personeel te be trekken. Het is de bedoeling aan de feest- "éi 'Ais Ventje binnenkomt, juicht heel het huisgezin en haalt het met lachen en zoete woordjes in,' zou men mei een variatie op het versje in de Camera Obscura kunnen zeggen bij dit zonnige tafereel- tje. Merkwaardig blijft het: president Soekarno in zo'n vriendelijk gesprek met de gro te opstandeling van Oost-lndo- nesiëoverste Ventje Soemoeal, die kortgeleden alle betrekkin gen met de centrale regering verbroken heeft. Later werd in het presiden tiële paleis te Djakarta een be spreking gehouden met haast alle opstandige ■militaire com mandanten van Sumatra, Bor- - neo en Oost-Indonesië. -Meest opvallende afwezige: kolonel Simbolon van Oost-Sumatra. Hoewel het rijbewijs van de melk knecht J. C. de R. uit Oud-Bei]er- land was ingevorderd, is hij vorig jaar toch caan. rijden, in opdracht van zijn patroon J, J. van D. Beiden zijn daarop door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld van D. voor uitlokking. Het Haags gerechtshof bevestigde woensdag de vonnissen van resp. twee maanden (en zes maanden ontzegging) en een maand gevangenisstraf. viering op de volgende wijze vorm te geven: In het Stedelijk Museum zal een tentoonstelling worden ingericht met beeldgrafieken'en toestellen, passen de by de ontwikkelingsstadia van de bedrijven, welke tentoonstelling offi cieel zal worden geopend. Voorts zal een gedenkboek worden uitgegeven, waarin een aantal ge gevens, verrijkt met Illustraties be treffende de drie bedrijven, zullen worden verwerkt. Dit gedenkboek zal 'aars verschil lende autoriteiten en andere perso nen worden aangeboden. Een kook- en huishoudboek zal worden samengesteld. In dit boek zal men een uiteenzetting aantreffen van hetgeen de technische bedrijven bie den op het terrein van de brandstof- feneconomie en het comfort, terwijl er verder in zullen worden verwerkt wenken, op het gebied van woning verlichting, koken, warmwatervoor ziening, wassen, strijken, verwarming, koeling, stofzuigen, veiligheid enz. Het is de bedoeling dit boek aan ieder Schiedams gezin uit te reiken, indien het mogelijk blijkt de kosten door het opnemen van advertenties te dekken: anders zal de uitgifte be perkt moeten worden tot leden van de huisvrouwenorganisaties, huis houd- en industriescholen e.d. Voor het personeel met hun dames zal. een boottocht worden georgani seerd langs de Zuidhollandse eilan den, welke een gehele dag in beslag zal nemen en gelegenheid zal bieden verschillende Interessante objecten van nabij in ogenschouw te nemen. De netto-kosten van een en ander worden op plm. 22.500.— geschat, welk bedrag uit de overwinsten var» de dienstjaren 1955 en 1956 kan wor den gedekt. Mr. Van Buuren eiste tegen de Hagenaar tien weken met aftrek, waarna *de raadsman onmiddellijke invrijheidstelling vroeg, omdat hij de zeven weken voorarrest voldoende achtte. Dit verzoek werd echter na raadkamer afgewezen. 's .Timmermans vrouw was even eens .gedagvaard om voor de recht bank te verschü'nen. Zij was echter thuisgebleven, zodat haar zaak bij verstek, werd behandeld. De officier eiste twee weken onvoorwaardelijk. Over veertien' dagen wordt er von nis gewezen. De derde overdenking over het leven van. Christus, welke vrijdag 22 maart in het Wijkcentrum, Dr. Wibautplein, zal worden gehouden, wordt geleid door ds. J A. Hebly, Ned. Herv, pre dikant. Gesproken wordt over het kruiswoord: „Mü dorst", Joh. 19, vers 28. De bijeenkomst vangt om half acht aan en is voor ieder toegankelijk. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag het zogenaamde plan-Sajet verworpen en bet plan 'van B. en W. inzake bouw van een academisch ziekenhuis aanvaard met 34 stemmen voor en 9 tegen (7 PvdA. 1 KVP en 1 prot. chr.). Het betekent dat men zal overgaan tot de verbouwing van het Wilhel- mina Gasthuis tot academisch zieken huis en tot bouw van een algemeen ziekenhuis (ter vervanging van het Binnengasthuis) in het nieuwe stads gedeelte Siotervaart. Het plan-Sajet (van het PvdA-ge- meenteraadsiid dr. Sajet) voorzag in de bouw van een geheel nieuw aca demisch ziekenhuis, eventueel me- eüsch-academisch centrum buiten ds huidige stadsrand. Voor het thans aangenomen plan is een Investering van 150 a, 160 mil joen gulden nodig. Bovendien zal men over tien. jaar moeten beginnen met de afbraak van 1500 woningen en win kels in de Kinker- en Helmersbuurt, in de onmiddellijke nabijheid van het Wilhelmina Gasthuis, waar enige laboratoria moeten komen. Datum, 20 maart Engels pond 10.63110635 Amerik. dollar 3,82,»,—3,89 J-g Franse frank 1,07901,0800 Belgische frank 7,578—7,571 Switserse frank 86,7986,84 Zweedse kroon 73,56)73,61) Duitse mark 90.6190,66 Deense kroon 54.74554,795 Noorse kroon 53,2853,33 Zwitserland (vrij) 89,24589,295 Canada 4,00.14,005 Italiaanse lire 60,51560,585 Oostenrijkse schilling 14,6114,62 DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: De man die te veel wist (14 Jr). MONOPOLE-TKEATER. 2. 7 en 9 u.: Kiss me deadly (18 Jr). Apotheek: Fa. F. H. Backer, St. Llduinastr. 53. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Spreiding" en Jazz-foto's vaD H. Buier. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Jef Diederen. Diversen: PASSAGE-THEATER, s uur: „Kom terug kleine Sheba" door Kunst na Arbeid. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Filmavond AN MB. MUSIS SACRUM, 8 uur: Operette voor WUton-Feljenoord- VRJJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Battlehymn (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 U.: Agent der Apachen (14'Jr), Apotheek: Fa. F. B. Backer. St. Llduinastr. 53. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Spreiding" en Jazz-'oto's van Et, Buter. 5 CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 9 10—5 uur: schilderijen van Jet J Diederen. 2 Diversen: T MUSIS SACRUM, 8 uur: Gr&alkoor voor Kath. Kring. Advertentie LM. OE ROTTERDAMSE. SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL xaterd. 23, xon A 24 maart, 8 uur HET LIED VAN DE MOORDENAAR Ton®«ltp©l "van Hugo Clau*. Reg1«: Ton Lutx. Ann Ha*ekarop, Ptra D)kk«r». Henny Ortl, St«ye vad Brandenberg, Ton Lutr, Wlm v. A Brink, Jan Lemaire Sr, Pleter Lutz, Wlm Grelinger, Jebn Leddy, John L anting, Rob t. A Linden. SAIZBUR6ER M A H OH ETTE «THEATER zondag 24 maart. 2 nar DIE ZAUBERFL5TE Tan Johann Strauss. DE HZOULANDSCHE OP£XA maandag 25 maart. 8 uur CAVALLERIA RUSTICANA en PALJAS Han« Kaart en Caroline Raitt e.et. (Van een onzer verslaggevers) De Beneluxpool zal zondag 24 maart in grote schaal op de Neder landse markt verschijnen. Er zullen deze week 120.000 formulieren via winkeliers in de grote steden van Noord-Holland. Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant worden uitgezet. Er wordt gewerkt naar het systeem van de voormalige stichting Nederlandse Amateur Voetbalpool (Alkmaar). Dit is vandaag medegedeeld tij dens een persconferentie, die in Den Haag is gehouden. De Beneluxpool behoort aan een internationale vereniging te Antwer pen, die in Den Haag een bijkan toor heeft geopend. Voor Nederland is de vorm van een vereniging geko zen. In België is een licentie aange vraagd. Er bestaan plannen ook in Luxemburg te starten. Ket lidmaatschap bedraagt 1.— per jaar. De verdeling van de inzet is als volgt: winnaars 50 pet. van de bruto-inkomsten, winkeliers en agenten elk 10 pet., voor noodlijden de amateurverenigingen 10 pet, voor onderzoekingen op medisch gebied 10 pet. en 10 pet. voor onkosten. Het vierjarige meisje was met haar broertje IViin, die een jaar ouder is en nog enkele kinderen, langs de sloot bij de televisiezender gaan spelen. Zij waren op hun manier aan het vissen, vertelt moeder Van Nieuwenhuizen, die nog maar nauwelijks is bekomen ivan de schrik, die lVim haar bezorgde ZELDEN zai een operette met zoveel spontaneïteit zijn gebracht ais woensdagavond in het Volksgebouw het geval was. Daar voerden kinderen van leden van de personeelsvereniging „Door Eendracht Sterker" én aangeslotenen verenigingen „Repelsteeltje" op. Het was een smaakvolle combina tie van zang, dans en spel. De jeugd bewoog zich uitermate onbevangen, op het toneel en acteerde zo toege wijd, dat het oude sprookje de vele toeschouwers in de zaal van begin tot eind vermocht te boeien en te vermaken. Maar niet alleen het spel was aan trekkelijk: ook het zingen. Er vielen diverse fraaie zangsteinmetjes te be luisteren, zoals dat van Willy de Boer (Repelsteeltje),die bovendien een goede voordracht had. Een waardig tegenspeeistertje was Gerrie van Dam als prinses Miranda. Voorts willen wij niet de namen ver geten van Hetty en Jan Roeiing, Emelda Hoedjes en Wit Meelberg, die het hunne bijdroegen tot het slagen van deze kinder-operette tesamen met hartveraverende hofdames, hof- heren, kabouters, feeën en elfjes. Zang en spel werden tussen de be drijven door afgewisseld door ballet. Een groepje kinderen eveneens van DES-ieden danste zeer verdienstelijk. Het succes van deze avond komt zeker voor het grootste deel op reke ning van mevrouw Meelberg-Van Keeken. die de algehele leiding had. De avond werd geopend door de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer C. Tettelaar,die o.m. dank bracht aan mevrouw Meelberg die voor deze kinderoperette zo enorm veel werk had verzet. toen hij kwam vertellen, dat zyn zusje was verdronken. Gelukkig was het niet zo erg. Maar het heeft weinig gescheeld. Het kind viel in het water en ver dween in de duiker, die een afstand van meer dan twaalf meter onder de weg aflegt en in verbinding staat met de tochtsloot van het gemaal, dat die donderdag in werking was. Haar vriendjes en vriendinnetjes riepen tegen bakker H. C. Hessels uit de Voorstraat, die voorbijkwam op weg naar een klant, dat Gerda in het water was gevallen. „Ik geloofde het eerst niet", zegt de heer Hessels, „want ik zag niets" Broer Wim huilde echter zo erg, dat de bakker bij de duiker ging kijken: een paar keer is hij heen en weer gelopen van het ene eind van üe duiker naar het andere, toen zag hij Gerda plotseling drijven. „Aan haar haren heb ik haar toen uit het water getrokken", zo besluit bakker Hessels zijn verhaal. Gerda was al bewusteloos en de heer Hes sels dacht, dat zij dood was, terwijl haar broertje met, dezelfde gedachte naar huls holde. Een dame uit Oss, mevrouw Van Bruggen, die toevallig langs kwara, verleende eerste hulp. Daarna is Gerda naar het ziekenhuis gebracht en het heeft nog heel wat moeite gekost om haar te behouden. Zij is nu weer thuis en zjj gaat, zo als vóór haar levensgevaarlijke avon tuur. weer naar de kleuterschool. Vei ligheidshalve achter wordt z(j gehaald en gebracht door moeder Van Nieu wenhuizen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1