Raad in vlot tempo door kleine agenda „Onbewoonbaar verklaard op de Parkweg-woningen Nieuwe fase in het verzakkingsdrama Films van deze week Moedige stuurman redde vele levens PREDIKBEURTEN Certificaat vervalst Uit het dagboek van de politie Toonkunst- en museumconcert Het Graalkoor voor de KK Afsluiting van Hoofdbrug Duitsland wil M-48 tanks Weer opdracht voor Soewirjo Langszij brandende Liberiaan Collega niet gewaarschuwd Radio-actieve mineralen gevonden Italiaan doodt verpleegsters laardingse leerlingen in Schiedam Proefvaart van trawllogger chiedammers onder elkaar Rotterdamse agenda Wat er te doen is „Straat Singapore te water Dodenherdenking op 4 mei Artsen op zondag Yisafslag HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 MAART 1957 PAGINA 5 IN EEN ZEER vlot tempo heeft de Schïedamse gemeenteraad zich vrijdagavond door een kleine en belangrijke agenda hcengewerkt. Het tikken van de burgemeesterhamer werd nauwelijks onderbroken door stemmen van de raadsleden. Slechts enkele opmerkingen zijn gemaakt, en zij dienden uit sluitend om enkele toelichtingen op onduidelijkheden te weten te komen. De raad heeft de antwoorden van B. enW. op de vragen van de heer W. Kok (chu), welke betrekking had den op het recente ongeluk op de Vijfslulzenbrug, voor Hef genomen. Kenelijk schijnt men ervan te zijn overtuigd dat de huidige toestand niet kan worden veranderd, zo iang het Hoogheemraadschap Delfland haar standpunt ten aanzien van de eventuele verbetering van de brug handhaaft. De fractie heeft waardering voor de plannen in verband met de viering Het als „extra Toonkunst-concert' aangekondigde concert op donderdag 28 maart heeft al een merkwaardig verleden. We zijn dat te weten ge komen nadat wij ons op de hoogte hebben gesteld, van de gang van za ken in verband met het feit dat de Vereniging Vrienden van het Mu séum nu ook bij de organisatie is be trokken. Op een door Toonkunst gehouden persconferentie werd ons namelijk hiervan niets verteld. Wie schetst dus onze verbazing nu we per stencil zien aangekondigd dat deze vereniging het concert geeft in samenwerking met Toonkunst. Ons is nu ter ore gekomen dat de Vereniging Vrienden van het Museum (terecht) bezwaar maakte tegen het gebruik van de museumaula; een plaats, die alleen voor zeer officiële en plechtige gebeurtenissen is be stemd of voor de traditionele mu seumconcerten. Het is bovendien niet de gewoonte- dat andere verenigingen er toegang krijgen. Verscheidene culturele orga nisaties hebben in het verleden vaak genoeg aan het gemeentebestuur het verzoek gericht de aula te mogen ge bruiken, maar die verzoeken zijn steeds afgewezen. Op grond van het voorafgaande heeft Toonkunst dan ook contact met de Vereniging Vrienden van het Mu seum, gezocht voor nader overleg. Het resultaat is dat het concert onder auspiciën van beide verenigingen, zal worden gegeven. Of nu ook. andere verenigingen, in samenwerking met de Vrienden van het Museum de gelegenheid zal wor den geboden in de aula op te treden durven wij niet met zekerheid te zeg gen. Maar er is thans een precedent geschapen; de consequenties kunnen belangwekkend zijn. van de jubilea der Technische Be- drijve, zo merkte mr. H. B. Engelsman Carb.) op. Maar mag men erop reke nen dat men met de viering binnen der van cie gestelde begroting 22.500,zal blijven? De wethou der van de Technische Bedrijven, mr. M. J, M. van Kinderen (k.v.p.), be antwoordde de vraag bevestigend. De heer P. Mak (a.r.) wenste te weten of de huurtermijn van een der bedrijven, welke betrokken is bij een eventueel rechtsgeding in verband met het niet ontruimen van gemeen telijke gronden aan de Noordvestsin- gel, nog lopende is. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Th. J. L. v. d. Berg c.-h.l, wilde zich daar niet te duidelijk over uitlaten. Wel ont hulde hij dat de firma Ingelse Co. intussen bereid is gevonden de gron den te ontruimen. De wethouder wees nog eens op de moeilijkheden met dergelijke bedrij ven, gevestigd op goedkope grond. Die bedrijven willen niet graag weg, ver zetten zich halsstarrig tegen ontrui ming en moeten dus flink worden aangepakt. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening tot toekenning van een uitkering en een pensioen aan gewezen wethouders bracht de heer Engelsman tot de opmerking dat die regeling helemaal niet „op merkelijk gunstiger" is dan de vorige. Hij vroeg zich af of de regeling wel voordeliger is, omdat voor heen het pensioen uitbetaald werd zonder dat een premie moest wor den betaald. En dat is bjj de nieu we verordening niet het geval. Burgemeester J. W. Peek gaf toe, dat de woorden „opmerkelijk gunsti ger" in de toelichting inderdaad ver keerd zijn. Alle verdere voorstellen, die wü eerder publiceerden werden z.h.s. aan vaard. De lt-jarige Frits T. raakte van morgen in het water van de Lange Haven doordat hij er met een fiets, die Jiy niet kon berijden, inreed. Personeelsleden van de firma Legner hebben hem uit het water getrok ken. De 9-jarige Ronny de G. uit de Edisonstraat maakte gisteravond een val van een vrachtauto. Hij was erop geklommen zonder dat de bestuur der het wist. Op de Overschiese weg viel de jongen van de wagen, waar bij hij schaafwonden opliep. Per GGD is hij naar huls gebracht. Vier zeelieden, opvarenden van het Engelse schip „British Freedom" werden gisteravond naar het hoofd bureau gebracht omdat zij onderweg melkflesjes hadden gestolen. Een maal op het bureau aangeland ver zette een der zeemannen zich hevig; een ruit van het bureau sneuvelde daarbij. .De heer G. M. v. d. R. heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn snelbrommer, die hij op slot in de stalling van Wilton Feijenoord had neergezet. Aan het reeds aangekondigde con cert, dat de Amerikaanse tenor Robert Gartside met piano-bege leiding door Lawrense Berman don derdag 28 maart in de aula van het Stedelijk Museum zal geven, werken verder nog mee: Annemarie Bom, eerste harpiste van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de violis ten Cor de La Bije en Leo de Vries, eveneens leden van het Philharmo nisch Orkest. Robert Gartside maakt op uitnodi ging van de Amerikaanse ambassade een tournee door Nederland. Hij zal werken van Schumann, Monteverdi Ravel, Poulenc en Barber voordragen'. Het overige programma vermeldt werken van Haydn, Bela Bartok Spoor, Dizi, Grandjany en Stan Go- iestan. Het concert wordt geeeven onder auspiciën van Toonkunst en de Vereniging van Vrienden van het Het Graalkoor heeft vrijdagavond voor de Katholieke Kring in het Schïedamse Musis Sacrum weer eens blijk gegeven van een goede techni sche koorscholing. De diligente Marthe v. d, Putte heeft de meisjes goed in de hand, wat vooral is te danken aan het feit, dat zij ze uit het hoofd laat zingen. Zo kregen vele Schiedammers gis teravond een programma te horen, dat voor de pauze uit geestelijke en na de pauze uit merendeels moderne wereldlijke werken bestond. Vooral in de a-capelle-zang dus zonder de steunende pianobegeleiding van Janine van Me ver -deed zich een bezwaar gelden, dat voorkomt uit een al te genuanceerde opvatting van Martha v. d. Putte. Het voort durend laten aanzwellen en weg ebben van de klank bracht te grote hiaten, die de melodische lijnen ver brak en ook de helderheid en zuiver heid soms aantastte. Ook tegen de keus van sommige geestelijke liede ren bestond wel enig bezwaar. Een meisjeskoor is niet.-het aangewezen ensemble om negro-spirituals te zin gen; en de aria van Handel, die ieder als „het Largo" kent, is al vaak ge noeg mishandeld in allerlei bewer kingen om er nog eens één aan toe te voegen. In do wereldlijke liederen hoorde men bet koor op z'n best, bijvoor beeld in het charmante wiegelied voor een zebuutje van Ibert, M. K. ,Te Badia Morronese worden op gravingen verricht met het doel de overblijfselen van de woonplaats van Ovidius bloot te leggen. Mo no po le, t.m, maandag. In de „Agent der Apachen", een film die in Monopole draait, zijn het weer de Indianen die met de blanken slaags zijn. De blanken, met wapens en in veel groter aantal, overheersen in een Indianenreservaat een stam welwillende Apachen. In verband met de montage van de nieuwe Hoofdbrug zal alle land- verkeer over deze brug gestremd zijn op; maandag 25 maart van 14 tot plm. 18 uur en dinsdag 26 maart van 7 tot plm. 18 uur. De toestand voor de Apachen is hopeloos, ze worden onderdrukt en tot werken gedwongen. Totdat een jongeman, die voor dominee niet ge noeg redenaarstalent had, met een stelletje frisse ideeën de zaak komt ophelderen. De onderdrukte stam komt vrij en krijgt zelfs zyn wapens terug. Dan dreigt een minder welwillenae stam deze vrijheid teniet te doen. Onder ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATEK. 2. 4,15, 7 en 9.15 uur: Battle Hymn (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 ea 9 uur: Agent der Apachen (14 jr). Apotheek: Fa. F. H. Backer, St. Lldulnastr. 58. Tentoonstellingen: stedelijk: MUSEUM, 10—5 uur: „Spreiding" ea Jazz-foto'a van H. .Buter. CTOLTÜBBEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Jet Diederen. Diversen: VOLKSGEB OU W, 8 uur: Contact- avond ARMA. EXCELSIOR, 8 uur: Revue van Wa terscouts. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: Battle Hymn (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 3. S. 7 en 9 uur: Agent der Apachen (14 Jr). Apotheek: Rembrandt laan 5. Apotheek, Rembrandt- ZATERDAG Grote Schouwburg. Zuidplein, Rot terdams Toneel met „De .wals der Toréadors", 8 uur. De Lantaren. Gouvemestraat, pro gramma van Spaanse muziek, 8 uur. Nieuwe Oosterkerk, Boezemsiügel, Se Bach-concert door de organist Koos Bons, 8 uur. Rotterdamse Schouwburg, Aer van Nesstraat, Rotterdams Toneel met „Het lied van de moordenaar 8 uur. Vredeskerk, Lede, zang- en orgel uur, 8 uur. Wilhelminakerk, Oranjeboomstraat, orgelconcert door Feike Asma, 8.15 uur. ZONDAG Aula Museum Boymans, Mathe- nesserlaan, Beethoven-Cyclus door het Rotterdams Piano Trio, 2.30 uur. Grote Schouwburg, Zuidplein, Rot terdams Toneel met „De wals van de Toréadors", 8 uur. De Lantaren, Gouvemestraat, pro gramma van Spaanse muziek, 8 uur. Rotterdamse Schouwburg, Salz- burger Marionettentheater met „Die Fledermaus", 2 uur. Rotterdamse Schouwburg, Rotter dams Toneel met „Het lied van de moordenaar", 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: „Spreiding" en Jazz-foto's van H. Buter. Diversen: MUSIS SACRUM, 10.45 uur: bijeen komst Humanistisch Verbond. K. Singer over „Het recht tot straf fen", ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Slssl, de jonge keizerin. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: Albuquerque. Zaterdag en. 20ndag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: De straat der geverfde lippen. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC (naast de Bijenkorf), jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (In Beursgebouw). High So ciety. Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, .3.30, 5.30, 7.45 en 10 uur. Zondag vanaf 1.30 uur (a.l.). COLOSSEUM: High Society. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). HARMONIE: Het salvo der dopperen Saterdag 3.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: Baby Doll. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LÜTUSCA: Oorlog en vrede. Zaterdag en zondag 1.30 en 7.30 uur (14 jr). LUXOR: De schaduw op het dak. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Gervalse. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Jesse James, de wraak zuchtige bandiet. Zaterdag en zon dag 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: Met stalen vuist. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 8.15 uur (14 jr). THALIA: Op het spoor der verdwenen vrouwen. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). 't TONSTER: Die letzte Brtieke. Zat, 2. 7 ea 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: High Society. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (aJ.). Van de Schïedamse Gemeenschap ont vingen wij de volgende gegevens over het tijdvak 25 tot en met 31 maart: 25 maart Mussls Sacrum: 20.00 uur Cabaretgroep Kees Manders. 28 maart Chr. Soc. Belangen: 20.00 uur. Chr. Besturen Bond: Jaarlijkse leden vergadering; Geref. Jeugdhuis: 20.00 uur A.R. Klesver. „Nederland en Oranje'-', Toelichting op het gemeentelijk beleid: Volksgebouw: 20.00 uur Vrouwenbond NVV, Jaarvergadering. 27 maart Wijkcentrum: 20.00 uur Alg. Fotokring Schiedam. Viering 7-jarig be staan: Arcade: 20,00 uur Com. Katho liek Schiedam, Voordracht door prof. dr. J. C. Groot; Chr. Soc. Belangen: 19.45 uur Ned. Chr. Vrouwenbond. Ledenver gadering; hotel „De Kroon": 20.15 uur Schied. Middenstands Centrale. „Het heden en de toekomst van Schiedam" door de heer J. M. Horvath, stedebouw- kundige. 28 maart Amstelbron: 20.00 uur Ned. Bond v. Oud-Strijders en Dragers v.h. Mobilisatie Kruis. Contactavond; Aula Sted. Museum: 20.00 uur Toonkunst Concert m.m.v. Annemarie Bom harpiste en Robert Gartside, tenor, aan de vleu gel begeleid door Lawrence Barman: Ar cade 20.00 ODD Jublleum-gymnastlekuit- voerlng; Irene: 20.00 Wljkgemeente IV, Toneelavond; Passage Theater: 20.00 uur NW Bestuurdersbond „Schakels" door Herman Heyermans; Volksgehouw: 20.00 uur inst. voor Arb. Ontwikkeling, Rus sisch Oekrainisch gezelschap. 29 maart Arcade: 17.00 Excelsior. Kinder voorstelling; Wijkcentrum: 19.30 uur Oecumenische Raad van Kerken, Lij densmeditatie door ds. A. J. Plug; Irene: 20.00 uur Geref. Meisjesver. Maria, Jaar- feest. 30 maart Irene: 15.00 uur Chr. Metaal- bedr. Bond. Kindermiddag; Musis Sa crum: 20.00 uur Volksonderwijs „SOT" brengt „Flat te huur": Irene: 20.00 uur Ver. tot behartiging der belangen van TBC patiënten. Revue „Kolder aan de lopende band"; Arcade:20. uur De Post duif. Feestavond. Dagelijks Sted. Museum van 10—17 uur, 's zondags van 1417 uur Ten toonstelling „Spreiding" „Jazz". Cultureel Contact Centrum van 10—17 uur schilderijen van Jef Diederen. leiding van de mislukte dominee, die toch wel een goed woordje kan doen, nemen ze dan hun broeders gevan gen. Eindelijk begint het dan bü de blanken door te dringen dat de Apa chen niet zo wild en de dominee niet zo gek is. In Monopole kan men dins dag t.m. donderdag genieten van de levensgeschiedenis van de swingklarinettist Benny Goodman. „The King of Swing" of „The Benny Goodman Story" geeft de opkomst van Benny weer. Ruim anderhalf uur de zuiverste jazz, gespeeld door de werkelijk gro ten op dit gebied. Want niet alleen Goodmans virtuoze klarinetspel, maar ook de prestaties van vrijwel even bekende artiesten als Kid Ory, Lionel Hampton, Harry James, Buck Clayton. Urble Green, Ben Polack, Teddy Wilson en Gene Krupa, die alien in persoon optreden in deze film, vallen te bewonderen. Men heeft in zekere Steve Allen, in Amerika geen onbekende figuur op het televisiescherm, een vrij grote gelijkenis met Goodman gevonden en mede door zijn vlijtige vingeroefe ningen is hij erin geslaagd de bezoe ker te doen vergeten, dat hij slechts een plaatsvervanger is van Benny Goodman, die zelf de muziek in deze film speelt. Donna Reed speelt de tegenrol van Allen zo goed en zo kwaad als dat gaat. De film. die t/m donderdag in het Passage Theater draaitBattle Hymn', schijnt gebaseerd op een ware ge schiedenis. Dat wil zeggen: inder daad heeft een kolonel Dean Hess goed gezorgd voor enige honderden Koreaanse weesjes. Hij had als boni- bardementsviieger boven Duitsland een bom op een tveeshuis zien terecht komen. Dat kon hij niet vergeten. De dominee-kolonel, die de Ko reaanse piloten moet instrueren in „Battle Hymn" preekt zelf of wordt prekend toegesproken door een ne ger-vlieger, een oude Chinese wijze of een Koreaans meisje van grote schoonheid en een fraaie inborst. Be paald diepzinnig is de film niet, maar de geschiedenis wordt verteld in fraaie kleuren. Zjj is ietwat senti menteel, maar is een bioscoopbezoek wel waard. Vandaag is het motorschip „Straat Singapore" te Hardinxveld-Giessen- dam te water gelaten. De „Straat Singapore" is een van de grootste schepen die door de werf De Mer- wede is gebouwd. Het is bestemd voor de Koninklijke Java China Pakketlijn te Amsterdam. Het schip meet 7800 ton; de lengte 125,88 me ter, de breedte 18,82 meter en de holte 10,89 meter. Om de uitloop af te remmen waren aan iedere zijde van het schip 15 ton wegende ket tingen bevestigd. In verband met het karakter van de nationale herdenking op zater dagavond 4 mei, heeft de burgemees ter besloten dat op die avond in de cafés na zes uur (18 uur) geen mu ziek mag worden gemaakt en dat op die avond geen vermakelijkheden mogen worden gehouden. De archeologische vondsten bij Kanten in West-Duitsland stellen deskundigen in staat een grote Ro meinse stad in haar geheel bloot te leggen. Het betreft hier de stad Co- lorda Trajana, die in de oudheid na Keulen de grootste Romeinse stad in Neder-Duitsland was. VLAARDÏNGEN VANMORGEN WAS HET DAN ZOVER. Om omstreeks negen uur rukte een groepje mannen van gemeentewerken uit. Zij hadden bij zich tweeëntwintig keurig beschilderde bordjes. In nette letters stond op de bordjes geschreven: „Onbewoonbaar verklaarde woning." Het doel van hun tocht was de Parkweg. Rij alle „afgekeurde" woningen begonnen zij de bordjes te slaan. Daarmee voldoet de gemeente aan een wettelijke verplichting. Het aanslaan van de bordjes ge schiedt niet om de betrokkenen onaangenaam te' zijn, al zal 't bij de gezinnen, die er nog wonen wellicht wrange gevoelens op wekken. Het Parkweg-probleem is in een beslissend stadium gekomen. Voor 1 april zullen ale bewoners van de onbewoonbaar verklaarde panden vertrokken moeten zijn. Het gemeentebestuur heeft al aangekondigd niet te kunnen toestaan, dat er na 1 april nog gezinnen in de betrokken huizen wonen. Uit het oogpunt van vei ligheid is een continuering van de bewoning niet te tolereren. De bewoners is aangeraden zo spoedig mogelijk naar een andere behuizing om te zien en in geval len, waarbij het niet anders kan een tijdelijke oplossing te aan vaarden. BONN (Reuter). Het Wcstduitse ministerie van Defensie geeft de voorkeur aan Amerikaanse tanks va nhet type m-48 boven de Britse Centurion-tanks, zo heeft 'n woord voerder meegedeeld. Hij -wilde niet zeggen, hoevee! Amerikaanse tanks er zullen worden besteld. De bondsrepubliek heeft reeds 1100 tanks van het type m-47 van de Amerikanen gekregen. De m-48 is modernere versie van dit model. Volgens welingelichte kringen zal West-Duitsland ongeveer 1100 tanks van het nieuwe model kopen. Hier mee zou een bedrag van omstreeks zeshonderd mijoen mark zJUn ge moeid. De Zutphense rechtbank heeft K„ directeur van een vleesexport maat schappij te Groenlo, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had In deze zaak een gevangenisstraf geëist van acht maanden met aftrek. K. was gedagvaard, omdat hii 10.000 kg Frans spek naar Duitsland had geëxporteerd en daarbij valsheid m geschrifte had gepleegd. Het spek kwam als Frans spek naar Neder land, maar ging als Nederlands spek naar Duitsland. Om dat te bewerkstelligen had K. een certificaat van oorsprong vals opgemaakt. Bovendien had hii een gezondheids-certificaat vervalst, zo dat het leek alsof het spek in Neder land was gekeurd. De volgende artsen zullen op zon dag de medische diensten, vervullen: Mevr. C. Duüster-Jamin, Burg. Knappertlaan 156, tel. 69991. Dr. A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67760. Dr. G. in 't Veld, W. de Zwijger laan 23, tel. 60599, Dr. J. v. cl. Veer, Ruys de Beeren- brouckiaan 16, tel. 69873. De dienstdoende apotheek is; Rembrandt-Apotheek, Rembrandt- laan 5, tel. 68855. DJAKARTA (ANP) President Soekarno heeft kabinetsformateur Soewirjo opdracht gegeven een nieu we poging te doen om een regering te vormen, ondanks de grote moeilijk heden waarvoor Soewirjo zich ge plaatst ziet. Vrijdagavond heeft Soewirjo rap port uitgebracht aan Soekarno over de mislukking van zijn eerste poging. Hij had een kabinet willen vormen met zijn eigen, nationalistische party en de Mohammedaanse Nahdatoel Oelama als kern, met uitsluiting van de eveneens Mohammedaanse Mas- joemi en de communisten. De Nahda toel Oelama stond echter op opne ming van de Masjoemi. De kapitein van het m.s. „Senegalkust", eigendom van de N.V. Nederlandse Tank- en Paketvaart Maatschappij te Am sterdam, heeft aan zijn rederij verslag uitgebracht over de moedige redding door zijn bemanning van 23 drenkelingen van de Liberiaanse kustvaarder „Fer". De „Senegalkust", die in de Holland-West-Afrika-lijn vaart, •was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapi tein Kuipers in zijn rapport, toen in de nacht van 25 op 26 februari een lichtschijnsel werd waargenomen, dat afkomstig bleek te zijn van een kleine kustvaarder. Aan boord van de „Fer" woedde kennelijk een oliebrand en de voortdurende ontploffingen, die werden waargenomen, wezen op de aanwezigheid van drums met benzine. Op het eerste gezicht leek het onmogelijk dat er zich nog levende wezens aan boord zouden bevinden. GW-mannen rukken uit met 22 bordjes Een half uur later hoorde men aan boord van de „Senegalkust" een uit het water opklinkend, hevig ge schreeuw, van een twaalftal drenke- Swingklarinettist no. Benny Goodman, gespeeld door de t.v.-acteur S. Allen, samen met vele gerenom meerde jazzmusici in één film: voor de liefhebbers om van te watertan den (in Monopole). Hervormde Gemeente: Grote kerk; 10 uur ds. A. Hoffman; 5 uur ds. L. j, Cazemier. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. J. D. Smlds, H. Doop; 5 uur ds. F, J. de Bruijn, Kethel. Westerkerk: 9 en 10.30 uur ds. J. A. Hebby, 5 uur ds. J. Gras. Vredeskerk; 9 en 10.45 uur ds. H. W. Hemmes; 7 uur ds. L. A. C. van Smkel, opendeuren- dienst. Pr. Marijkeschool: 10 uur ds. A. J. Plug. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter (Rem.) Den Haag. Oud-Katholieke Kerk; 10 uur Hoogmis. Baptisten Gemeenschap, Lange Haven 59: 10 en 7 uur ds. J, Segaar. LEGER DES HEILS: 10 uur Hei- ligingsbij eenkomst; 12.15 uur Zon dagsschool; 6.30 uur Openluchtpre- diking G. Verboonstraat; 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw: 2.30 uur Wachttorenstudie. Woens dag: 8 uur Dienstvergadering en theocratische bedieningsschool. lingen die zich aan drums hadden vastgebonden of op luikplanken lagen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het commando was belast, zag kans met behulp van een bui tenboord gereedhangende baxkas elf mensen uit het water op te pikken. De kapitein van de „Fer" was er reeds eerder In geslaagd langs een touw aan boord te klim men. Met de inmiddels eveneens gevierde motorreddingboot werd het zoeken voortgezet. Volgens de kapitein van de „Fer" moesten er in totaal 26 mensen aan boord zijn geweest Later werden nog twee mensen op gepikt, zodat nog twaalf opvarenden zoek waren. Onder hen moesten zich ook enige vrouwen en kinderen be vinden Stuurman Doeksen, die zich tol dicht bü het als een fakkel branden de wrak waagde, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord bevonden. Hij riep ze toe in het water te springen, wat ze echter niet durfden. Hij ging toen met de barkas langszij het brandende schip en slaagde er In drie vrouwen, twee kinderen en vier mannen uit de vuurzee te redden. Later is hij, toen het licht was geworden, nogmaals naar het wrak gegaan om zich te overtuigen dat er niemand was achtergebleven. Ten slotte moest het zoeken worden gestaakt, daar redelijkerwijze kon worden aangenomen, dat zich geen overlevenden meer in de nabijheid konden bevinden. Ook de toestand van de gewonden, voor wie mw. advies had gevraagd aan Radio Medical Scheveningcn omtrent de te volgen behandeling, maakte het noodzakelijk dat zo snel mogelijk medische hulp werd inge roepen. Toen de Senegalkust 's nachts na bij de pieren van Monrovia ten anker ging, was de Spaanse hoofdmachinist van de „Fer" echter reeds aan zijn opgeiopen brandwonden bezweken. Gezagvoerder Kuipers, die in zijn rapport lof brengt' aan de gehele be manning van zjjn scjiip, vermeldt in het bijzonder stuurman Doeksen voor zijn moedige reddingen. ZUTPHEN De Zutphense recht bank heeft de spoorwegarbeider H. uit Deventer, die terechtstond we gens een noodlottig ongeluk, flat op 8 oktober van het vorig jaar te Bathmen is gebeurd, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. 'Een aantal arbeiders van het spoorwegbouwbedrijf was aan het werk by de spoorbaan. H. had tot taak de mensen te waarschuwen voor naderende treinen. Een hunner heeft hU evenwel niet tijdig gewaarschuwd, zodat deze werd gegrepen. Korte tijd la ter is het slachtoffer overleden. De Nederlandse Spoorwegen,. heb ben H. gestraft met een strenge berisping. De officier van Justitie te Zutphen had een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand en bovendien een geldboete van 100,gevorderd. NEW DELHI (AP). Zegslieden van het Indische departement voor atoom-energie hebben vandaag be kend gemaakt, dat in het noordoosten van India enorm lagen, van radio actieve mineralen radium en tho rium z\jn ontdekt. Zü zeiden dat deze lagen de grootste ter wereld zou den kunnen blijken te zijn. Reeds is meer dan 3 300.000 ton erts gevonden, dat 300.000 ton thorium van 0,3 tot 0,4 procent concentratie bevat. Verder onderzoek kan, volgens de zegslieden tweemaal deze hoeveelheid van radio-actieve materialen aan het licht brengen. De vondst wordt belangrijker ge acht dan de laag van atomische ma terialen aan e kusten van Travaneore in eht zuiden van India. SONDALO Een Italiaans tuber culoselijder, de 55-jarige Siciliaan Angelo Leone, een arbeider uit Mon- telepre, heeft gisteren in een staat van razernij twee verpleegsters dood geschoten en vervolgens zich zelf zwaar verwond. Ruim 1600 Vlaardingse schoolkin deren hebben de PTT-jeugdtentoon- stelling in Schiedam bezocht. Per touringcar gingen deze leerlingen, die tot de hoogste klassen van het ge woon lager onderwijs, het v.g.1.0. en het ulo behoorden, naar Schiedam. De,nieuwe trawllogger VI 121 van Kwakkelstein N.V. zal waarschijnlijk zaterdag over een week ztm proef vaart maken. Aan het schip worden de laatste voorzieningen aange bracht. Rotterdam, 22 maart Aan de Visafsiag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis en 80 kg paling en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Heilbot 1.70 tot f 1.90 p. kg.; Schol midd. 42.— tot 44.—, Schol klein 33.— tot 36.—, Schelvis midd. 34.— tot 36.—, Schelvis klein 18.— tot 21.—, Ka beljauw gr. 41.— tot 46.—, Kabel jauw kl. 21.— toe 24.—, wyting 12.tot 13.Haring, verse f 1„6r-vtot f 19-alles per kist; Kuit 0.50 tot 0.60, Spiering 0.70 tot t S3 !evende Paling midd. 3.60 tot 3.80, lev. Paling duu 2.10 tot 2.20, alles per kg. President Sjamoen van Libanon is vrijdag naar Riad vertrokken, waar hy vier dagen de gast zal zijn van koning Saoed van Saoedi-Arabië

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1