en avondschool ontvingen de diploma s Veel waardering voor Toekomst-visie in stad een vereiste Twee boekjes over Michiel de Ruyter De Ruyter ontb reclame agent rak een werk van W. Ver h Geert ruimte Was er uit! Podium kan vaste lijn nog niet vinden Vlaardings danspaar in hoofdklasse Concert door Harpe Davids Onvoorzichtig overgestoken Donderdag al voorverkoop bij dienoord Feiji Volksonderwijs in Kethel feest Uitvoering van jarig ODO Motor rijdt op fietsers Dansgroep bij het IvAO Contaetavoncl Vriendenkring Schaakuitslagen W.H. Kloeseman voor Nw. Koers Het Vrije Volk Degradatie toch feest! Matroos valt in ruim met erts Maassluise Gemeenschap Kampioenschap klaverjassen Vlaarclingen chiedammers j elkaar onder Jaarvergadering Vrouwenbond NW Damclub Schiedam weer actief Esperanto-agendo Exp oge vergadert Burgerlijke Stand De grootste krant Met kinderwagen kolen gestolen De Veemarkt Rotterdam WISSELKOERSEN Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 MAART 1957 PAGINA, 4 0 30.000 GULDEN EXTRA VRIJE TOEGANG Haat Op een zeer goed bezochte bijeenkomst van Nieuwe Koers sprak de hoofdinspecteur van politie te Schiedam, de heer W. H. Kloeseman, gisteravond over „Het verkeer". Na zijn dui delijke uiteenzetting volgde een uiterst levendige discussie over allerlei problemen, die intensief verkeer in een naar verhouding te kleine stad met zich brengt. DORDRECHT (Van onze kunstredactie) Voor de scholieren van lagere en middelbare scholen zijn twee bevattelijke boekjes verschenen over Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Het Engelse blad The Times brengt in een hoofdartikel hulde aan de nagedachtenis van admiraal De-Ruyter, die, aldus het blad, terecht op zijn 350ste geboortedag wordt ge- eerd, 'want hij was klaarblij kelijk een dapper burger van de Lage Landen'. DE LAATSTE AVOND, die de leerlingen van de tweede klas van de Arbeidersavondschool gisteren bij elkaar bracht, had een bepaald jeestelijk, karakter. Er heerst een stemming die wij ons allemaal nog v:el kunnen herinneren, namelijk het gespannen wachten op de uitreiking van diploma's en de daaraan verbonden vakantie. Inderdaad, hoe kón ik het verge ten! De ergste lentekriebel heb" ik gisteren in mijn cursieve babbel niet èetis genoemd: DE SCHOONMAAK! Ge kunt dus wel merken met een man te doen te hebben. Want elke schrijvende huisvrouw sou dit aspect van het voorjaar uiteraard niet heb ben vergeten. Goed dan, ik bied ne derig m'n excuus aan. En hoe ik er nu plotseling op kom Wel, heel eenvoudig. Donderdag is het bij mij grote beurt. Mij is aange zegd ver van huis te gaan. Liefst voorlopig niet terugkeren. Drie dagen lang niet praten. Vooral geen op- oj aanmerkingen maken. Dat zou ge vaarlijk kunnen zijn, zowel voor me zelf als voor de door schoonmaak be vangen vrouwen. Me nergens mee bemoeien; in het uiterste geval een kleine handreiking, maar dan ook gauw wegwezen. En na terugkomst een hele tijd. niets zeg gen, want wat de man "dan meestal te vertellen heeft, raakt kant noch wal. Zo althans beweren de huis vrouwen. Natuurlijk zouden ze glun deren bij een opmerking als: „Gunst, wal glimt de vloer geweldig". Of„Is er gewit?" En dan misschien te ho ren krijgen dat dat allemaal drie maanden gelden al was gebeurd Iet wat pijnlijk dus; we adviseren daar om maar een stilzwijgend accepteren, van alle verschuivingen en verande ringen, ook al liggen de boeken in de linnenkast en is die belangrijke noti tie totaal verdwenen. Laten wij ons wapenen tegen de nietsontziende schoonmaakwoede en een filosofisch standpunt betrekken: Alles is nuttig zolang men erin gelóóft! De Christelijke Harmonie „Harpe Davids" geeft op donderdag 4 april in het Passage-Theater een concert onder leiding van Albert Meij, solo klarinettist van de koninklijke Mili taire Kapel. Uitgevoerd zullen wor den werken van Zeiler. Kelly, Mante- gazzi, Boedijn, Luigini. Bagley en Marquina. Na de pauze wordt de film „The Great Caruso" met Mario Lanza vertoond. Het cencert begint om 8 uur. De twaalfjarige T. Schippers uit de Emmastraat stak gistermiddag de Burgemeester Knappertlaan ter hoogte van het Sportfondsenbad over, zonder goed op het verkeer te letten en zonder gebruik te maken van de oversteekplaats» Bovendien stak hij de weg over net achter een rij auto's. Een naderende auto kon een aanrijding niet voorkomen. De jongen werd togen de weg geslingerd en moest met een hersenschudding in het gemeente-ziekenhuis worden opgenomen. Het ziet ernaar uit, dat het Feijen- oord-Stadion voor de wedstrijd FeijenoordSparta weer helemaal vol zal zitten. In ieder geval zullen de liefhebbers donderdag al hun kaartje kunnen kopen, want dan begint aan de bekende adressen de voorverkoop al. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en S.15 uur: Battle Hymn (14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: The Benny Goodman Story (a.l.). Apotheek: Rembrandt laan 5. Apotheek, Rcmbrandt- Tentoonstellingen: 5TEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: „Spreiding" en Jazz-foto's van H. Buter. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, g 10—5 uur: Schilderijen van Jet Diederen. DUeivn; WIJKCENTRUM. 3 uur: Bijeenkomst g Algemene Fat kring. DE KROON. 3.15 uur: J M. Horvat» voor Middenstands Centrale. o <S> DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THE. -ER. 2 en 3.15 uur: „Batlle Hymn". (14 Jri. x MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: g The Benny Goodman Story (a.l.). Apotheek: Rembrandt laan 5. Apotheek. Rembrandt- Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Spreiding" cu Jazz-toto's van H CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Jet Diederen. Diversen: PASSAGE THEATER. 8 M: „Scha kels" voor NVV-Bestuurdersbond. VOLKSGEBOUW. 8 uur: Russisch Dansgezelschap voor IvAO. AULA STAD MUSEUM. 8 uur: Con cert Toonkunst en Ver. Vrienden v. h. Museum. ARCADE, 8 uur: Jubileum-uitvoering door ODO. Nu ja, we geloven niet dat de leer lingen van de Schiedamse Arbeiders- avondschool .onmiddellijk met vakan tie zijn gegaan nadat de heer W, Verhart. onvermoeibaar docent, de diploma's had uitgereikt. Want er was een duidelijk verschil met „vroe ger": in de „schoolbanken" zaten geen kinderen, maar volwassenen. Ja, we 2agen zelfs grijze haren En dat laatste is des te belang wekkender. Het bewjjst namelijk dat er ook bij de ouderen geen schroom is 'om op zo'n avond school de kennis, opgedaan op de lagere school, nog eens op te halen, aan te vullen en uit te breiden. Sinds oktober 1956 zijn de leerlin gen van beide klassen regelmatig bij eengeweest. De heer Verhart gaf les, deelde huiswerk uit en corrigeerde, net als op de „gewone" school. Giste ren dan ontvingen de afgestudeerden (tweedeklassers) diploma's; vrijdag sluit de eerste klas met negentien leerlingen. Wie er iets voor voelt kan met het diploma in de zak de kader- scholen bezoeken. Daar moet men dan voor in Botterdam zijn. om dat de scholencommissie afdeling Schiedam in deze plaats zo'n cur sus niet leidt. Namens het hoofdbestuur van de commissie sprak gisteravond de heer A. Ouweneel een woord ten afscheid. Hij drong erop aan nog geen streep onder de opgedane kennis te zetten, maar verder te gaan indien het mo gelijk is. Niet terugkijken, zo zei de heer Ouweneel, maar streven naar verrijking. Dat is een streven, waar voor slechts waardering past. En met aie opzet ook hebben NW, Insti tuut voor Arbeiders-Ontwikkeling en Dr. Wiardi Beekman-Stichting de Arbeidersavondscholen gesticht. „We hebben de avonden graag be zocht en we zijn vol lof over de wijze waarop u ons de leerstof onder ogen hebt gebracht," aldus de klassever tegenwoordiger tot de lieer Verhart. „Wij scheiden als vrienden, en we kijken met plezier terug op hetgeen 's avonds op vaak even humoristische als instructieve wijze werd behan deld." Namens de leerlingen over handigde hij de heer Verhart vier pocketbooks. Met enkele vriendelijke woorden ten geleide deelde de heer Verhart daarna aan de dames 3. M. Tette- laar. M. J. M. v. Waasv. d. Bos, C. E. MoererBijloo en P. H. Schot en de heren G. Leerdam, C. Tette- laar. T. N. Schotman. M. Gijtenbeck en J. Baartman de diploma's uit. Mevr. Smit bood ten slotte na mens het Instituut voor Arbei ders-Ontwikkeling nog bloemen aan voor mevr. Verhart, die on getwijfeld op haar manier heeft bijgedragen tot het welslagen van deze cursus. Met clan heeft de Vrouwenbond van het NW zich gisteravond in het Volksgebouw door een aanzien lijke agenda heengewerkt. De jaar verslagen werden goedgekeurd, even als het verslag en de benoeming van dc kascontrole-commissie. Bij de bestuursverkiezing werd mej. I,. Meerkerk gekozen in de plaats van mevrouw Meijer, die zich als tweede voorzitster niet herkies baar had gesteld. Mevrouw Wielhou- wer, mevrouw Houtzager en mevrouw Heukels werd enherkozen. Verder vond een bespreking plaats over de excursie naar de Coóp-fa- brieken te Jutfaas die op 7 mei (en niet op 14 mei) zal worden gehou den. Na een bespreking van de land dag op donderdag 27 juni in het Openlucht-theater „De Eder Kuil" te Ede en het zomerkamp, dat van 1 toe 8 juni m „Morgenrood" te Ois- terwijk wordt gehouden, las mevrouw Meijer iets voor uit het boekje Poes pas van S. Canniggelt. Tussen twee haakse muren hangt hier de was buiten op straat. Een op vallend beeld, dat we tegenkwamen bij de Ooievaarssteeg. Kennelijk hebben de bewoonsters van die oude huizen niet voldoende ruimte om de was binnenshuis te drogen. Geen nood. Wie geen ruimte heeft, moet slim zijn; de was dan maar buiten de deur. Overigens is dit nog een plaatje uit de afbraakbuurt. Duidelijk is te zien tot hoever de rooilijn zal wor den teruggedrongen om de straat een breder karakter te geven. Evenals vorige jaren gaat de dam club „Schiedam" weer wedstrijden organiseren om het damkampioen schap van Schiedam. Een prachtige gelegenheid voor de „thuisdammers" om hun krachten eens te meten met clubspelers, want de deelname aan deze wedstrijden staat open voor een ieder, die in Schiedam woonachtig is. In het bijzonder worden daarom de thuisdammers opgewekt om aan deze aantrekkelijke wedstrijden, die vermoedelijk half april zullen begin nen, deel te nemen. Er wordt gespeeld om fraaie prij zen. waaronder een beker (geen wis- selprijzen) Inlichtingen en inschrijvingen op de donderdagen 28 maart en 4 apn! na 19 uur m het clubgebouw. Tuin- laari 50. Alle overige dagen tot en met 6 april bij een van onderstaande adressen: C. W. Sleeuwenhoek, Hoog straat 76d: J. de Wilde. Van Beve- renstraat 2b; J. Westerveld, P, de Hoogstraat 18a; E. van Hoek, Pr, Mauritsstraat 24; W. M. Pranger, Geervlietsestraat 32b. Volksonderwijs, afdeling Kethel, houdt op dinsdag 2 april haar jaar lijkse feestavond in het wijkcentrum Nieuwland. De SOT brengt ten tonele „Flat te huur". Spreekster is mej. J. E. Schaap, inspectrice l.o. en v.o. te Rotterdam. Aanvang 7.45 uur. De toegangsbewijzen worden bij de leden aan huis bezorgd of zijn bij de bestuursleden verkrijgbaar. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseert de gymnastiek vereniging ODO op 28 maart te Schiedam een jubileum gymnastiek- uitvoering. Het programma van deze avond, die gehouden wordt in Ge bouw „Arcade" aan de Lange Haven, vermeldt tal van aantrekkelijke num mers. Evenwichtsbalk en ritmische oefeningen van de dames worden af gewisseld door demonstraties van ochtendgymnastiek door kleuters en een boerendans door meisjes. De vereniging, die momenteel ruim 300 leden telt en dit jaar reeds ver schillende prijzen won, propageert volleybal als ideale binnensport en hoopt binnenkort het aantal teams, dat aan de competitie meedoet, te verdubbelen. Jaudon. la 28an de marto. Klub- vespero» Konversacia vespero ce gek; Van Giuk. Ploegstraat 19. Cu ne estas pli facile venï al la klubo ol pripensi kialon por la for- restado? Advertentie 131. LEO VAN IERLAND WEST-KRUISKADE SO Nog een* 30.000.- extm hebben wij in onze verlovingsringen-voor raad geïnvesteerd, In verband met het allengs toenemende ver langen van het publiek naar steeds nieuwere modellen en nog groter verscheidenbe d. Exr osiTirv Efttoy i ngsri ngen ZO NODIG WACHTEN OP GRAVEREN OOK CONSTANT VERLOVINGSRINGEN Op de oversteekplaats bij de Ger- rit Verboonstraat vond dinsdag een aanrijding plaats waarbij twee da mes. die met hun fietsen aan de hand de weg wilden oversteken, min of meer ernstig werden gewond. Mevr. G. v. G.-O. uit de Boerha- velaan kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd in het ziekenhuis op genomen; mej. P. J. v. D. kreeg slechts lichte verwondingen, Tijdens het oversteken schijnen de voetgan gers niet voldoende op het verkeer te hebben gelet. Een motor, bestuurd door door de heer W. R„ reed op hen in met bovengenoemde gevol gen. Een van de fietsen werd ver nield. In het Volksgebouw zal donder- daeavond voor het Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling het Russisch Oekrainisch gezelschap onder leiding van Maria Petrowa optreden. Er zal een uiterst gevarieerd programma van volksdans, balalaika-muziek en zang worden gebracht. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de groepshoofden of 's avonds aan de zaal. Dit unieke programma mag men beslist niet overslaan! Op zaterdag 6 april organiseert „De Vriendenkring" in het Volksge bouw een contactavond. Medewer king wordt verleend door de Majo- ries. Ais speciale gasten treden op de Rotterdamse Straatzangers met bekende melodietjes. De VDK-band zal zich die avond niet onbetuigd laten. Het bal staat onder leiding van de heer Vredebregt. De Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, afdeling Schiedam, houdt op dinsdag 2 april in het Gebouw voor Christelijk So ciale Belangen de jaarlijkse leden vergadering. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing, congres- voorstellen (benoeming afgevaardig den) en bespreking van toekomstige activiteiten. Na de pauze zal de film „De Gla zen Berg" worden gedraaid. Aan vang vergadering 7.45 uur. In de competitie van de NRSB werd in Schiedam de „bigmatch" ge speeld tussen de eerste tientallen van SCS en SBO. Het was duidelijk te zien, dat beide tientallen op volle sterkte speelden. Tot nu toe kunnen wij u nog niet mededelen, wie de sterkste is, daar vijf partijen zijn al- gebroken. De stand der afzonderlijke partijen is nu; J. van GrootveldA. Noordergraaf 0—1. G. M. Groen—J. de Jong afg., A. MarksJ. v. d. Berg 10. J. C. HóizkenP. Offerman afg., H. Plan kenA. Leerensveld afg., C. Slag- moolen jr.H. Kloos afg., G. Groen M. Buckers 1—0, G, v. d. Berg—W. Steenhouwer afg.. A. van EttenH. Paap 0—1, G. D. van IJzendoom— A. van Tienen 01. Stand voorlopig 2—3. Voor.de huishoudelijke competitie werden de volgende partilen ge speeld: B. de KoningH. Groen 0-1, J Bronneman—K. Deyl 01, W. HoegccA. Scheele I0, W. Koogje —F, van Veen 0—1. H. Schoonman— J. Tulling 01, C. RoosenbeekF. de Vlieger 01, J. H. WinkelmanP. de Waal Vsli, H. GroenC. Verhoe ven Mli. Geboren; Jean G. z v J. W. v. Est en W. H. Lorsé. Overleden: M. Molenaar 36 j vr v J. Blanken; J. M. L. Willebrand 67 j. HET VKUE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68788 Het eerste nummer van Podium onder cie nieuwe redactie van C Sud dmgh'en Simon Vinken oog. openr met enkele bladzijder vol goede voornemens. Als «en var haar voornaamste taken stelt de re dnctie zich. het tijdschrift een vastere lijn te geven, 'zodat het meer word: ian een verzameling op zich zeil waardeerbare verhalen, en gedichten. Dit is natuurlijk geen nieuw geluid: het geven van een vastere lijn is eer taak -"«■ ...„u: de oprichting elkf nieuwe Podiumredactie zich heeft op gelegd. Hef uitvoeren blijkt gewoon lijk aanzienlijk moeilijker. Ook dis nummer laat zien. dat men een vastt lijn niet zomaar voor het opraper nceft. In het redactionele openingsstuk wordt bij voorbeeld uitdrukkelijk ge steld, dat men géén discussie wenst over recente gebeurtenissen in Hon garije en Egypte. 'De gemoederen zijn nog te verhit om tot een standpunt te komen voorzover dit niet reed* overduidelijk is, geen lessen kunnen daaruit worden getrokken.' Dit belet de redacteuren niet om een woedende aanval te doen op de jonge schrijver C o r B. V a a n- d r -a g e r. die om precies dezelfde reden een stuk over de militaire dienst voorlopig niet wil publiceren. 'Deze mentaliteit nu haten wij in Podium, roept de redactie uit. die blijkbaar met meer weet. wat zii zo juist gezegd heeft. En in plechtige verontwaardiging wordt eraan toe gevoegd. dat men een en ander 'enkel als volkomen onaanvaardbaar kan beschouwen.' Er worden in hetzelfde stuk boze dingen gezegd over de 'allerjoncsten' van het maandblad Proefschrift, rn daar is ook wel reden toe. Maar de argeloze lezer kijkt verbaasd op. als hi.i weinige bladzijden verder bijdra gen aantreft van tenminste drie mensen die ook in Proefschrift publi ceerden! Erg duidelijk is het allemaal nog niet. Geestig werk bevat dit nummer van Jan G. Elburg ('Praatjes kij ken') en C. Buddingh'. Intrigerend is een prozafragment van de Amster damse schilder Armando. Veel zwakker is de poëzie van Vinkenoog en het proza van de Vlaming Gust Gils. Ook het werk van diverse dich teressen maakt geen grootse indruk. Een rubriekje achterin. 'Katter.- goud'. bevat enkeie aardige graf schriften op levende letterkundigen, maar de rest is toch wel erg flauw H. v. S. De heer Kloeseman stelde als de drie oorzaken van verkeersongevallen onoplettendheid, onbekendheid met de voorrangsregels en het slippen of doorgang niet vru laten. Hij ver geleek de mens met een frontsoldaat die zich elke dag goed bewust moet zjjn van de gevaren, die hem be dreigen. Spreker achtte het voorkomen van dodelijke ongevallen evenwel niet mogelijk, hoewel het aantal aanzien lijk zou kunnen dalen mits de vol gende aanwijzingen en voorlichting gegeven worden. Als eerste punt stelde spreker: iedereen „verkeers-mmded" maken. Dat wil zeggen: hoe dan ook ver trouwd maken met de gevaren op Je weg, de verschijnselen van motorrij tuigen in allerlei situaties en de al gemene situatie op de wegen. Ten tweede bepleitte hij verbetering van de wegen (betere verlichting, zand wegen verharden, viaducten, goed wegdek e.d.)Als zeer belangrijk punt noemde de heer Kloeseman de goede verkeersregeling en intensieve con trole door het politie-apparaat. Het vierde punt is de voorlichting door VVV. ANWB en andere instan ties. Zij leggen vaak de vinger op ge voelige plekken en hun indicaties worden meestal zeer waardevol ge acht. Voorts zag spreker een nuttige taak voor de verUeerscommlssies, de ver enigingen lot drankbestrijding (alco hol is niet het minsie gevaar'), een coördinatie van plaatselijke proble men om te komen (ot praktische op lossing van bepaalde verkeersproble men en voorlichting over de toekomst van een stad. Een toekomst-visie, vooral in de gemeente, is absoluut vereist, aldus de heer Kloeseman. De politie heeft gisteravond om streeks acht uur dc 40-jarige vrouw W. V. aangehouden. Zij was met enige jongens uit de buurt op het terrein van de Nederlandse Spoor wegen bii de Dokbrug kolen in een kinderwagen aan het iaden. De wa gen was reeds half gevuld met eier kolen. Zij bekende bij aanhouding. Age Scheffer schildert de zeventiende-eeuwse zeeheld voor de mid delbare scholieren. Het eerste wat ons treft bij het doorbladeren van dit boekje is, dat de schrijver zich grondig ingewerkt heeft in dat meest intri gerende deel van De Ruyiers geschiedenis.' de techniek der zeeslagen, een onderdeel, waarvan een schoolkind over het algemeen geen noiie heeft. Scheffer beschrijft de gevechten in detail: lange afstand, schip-tegen- schip, passeergevechten. Het blijkt dat zulk een zeeslag wel degelijk volgens plan verliep, en dat een goed bevel hebber zijn schepen kon laten doen wat hij wou. De Ruyters voorbeeldig karakter, dat deemoed paarde aan ongevoe ligheid voor gevaar, komt in al die voorvallen, die zijn leven markeren, telkens weer tot uiting. Met het klimmen der jaren, aldus Scheffer, straalde zijn harmonische persoon lijkheid een natuurlijk gezag uit. Het boekje van Scheffer bevat tel kens een of twee alinea's uit Geeraert Brandts beroemde biografie, die het model van alle latere De Ruyter- boeken is gebleven. Uiteraard is ook uit de vele nieuwe verworvenheden der historische bronnenstudie geput, waardoor dit boekje, voor het korte bestek, waarin het moest worden ge houden, alles geeft wat gewenst kon worden. Ook de illustraties zijn zeer goed gekozen. C. Borstlap moest natuurlijk een veel eenvoudiger verhaal vertellen. Het lijkt zeker gerechtvaardigd, dat hij in zijn boekje voor de lagere scho len langer verwijlt by De Ruyters koopvaardö-tijd, dan bü zijn moei lijke krijgsbedrijven. De bekende anecdote van de ont moeting met Jan Kompanie, de neger, die De Ruyter vroeger ais jongmaatje had gekend, die hij later terugvond als dorpshoofd aan de Goudkust, is in zulk een boekje beter op zjjn plaats, dan moeilijke technische uit eenzettingen. Beide boekjes werden keurig uitge geven door het Wereldvenster te Baarn. (Van een onzer verslaggevers) Tussen zijn werk als bevrijder van christenslaven en overwinnaar van Algerijnse zeerovers behandelde hij dc 'Medway' als zijn particuliere meer. En hij behandelde onze oor logsschepen alsof het stropers waren in hun eigen territoriale wateren van de Theems. Dat is een man. naar ons eigen Engelse hart. Wij houden de herinnering aan een commandant Het enige wat men tegen De Ruyter zou kunnen zeegen is. dat hij met erg doeltreffend was m de manier waarop hij voor zich zelf reclame maakte. Zijn succes op zee werd niet geëvenaard door zijn vin dingrijkheid wat de pubiikatie be treft.' Da Times zegt, dat de Trompen, vader en zoon. daar beter weg m»e wisten. Het blad vertelt, dat Maarten die ons heeft verslagen haast net Harpertszoon volgens de legende met 7,o levend als die aan iemand van een bezem in de mast door liet onze eigen kant, die streed en ver- Kanaal voer als teken dat hij de zee !oor had schoongeveegd. Volgens 'de ver halen deed hij dat weliswaar met zo soed als De Ruyter, maar hij had dat prachtige verhaal van de bezem om naam voor hem te maken. ,e Tunes vertelt dar. nog eens de anekdote uit de jongste wereld oorlog over een jonge Nederlandse marine-officier, die zich verontschul digde bij zijn Britse commandant, dat hij bij mistig weer op de Theems per ongeluk een Brits oorlogsschip tot zinken had gebracht. De naam van deze Nederlandse officer was Tromp. Toen de Britse commandant de mededeling ont ving, liet hij terugseinen: 'Wat? Ahveer?' .Het is jammer,' schrijft de Times, 'dat De Ruyter met al zijn dapper heid en bekwaam vakmanschap met een dergelijke legende heeft nagela ten. zo veei mensen van zijn allure, zowel te land als ter zee, zijn ver geten. omdat zij niet op het juiste moment de beschikking hadden ovei een reclame-agent.' AMMERSTOL. Door een 60- nederlaag tegen HBS 4 is ASV 2 de finitief onderaan geëindigd in de reserve 3e klas KNVB. Na vier jaar in de KNVB te hebben gespeeld volgt nu degradatie naar de reserve le klas, afdeling Gouda. Hoewel ook de overige elftallen van ASV op de rand van degradatie verkeren, kan dit de geest in de vereniging niet uitblus sen, want op 13 april gaat ASV feest vieren wegens het 25-jarig bestaan. Op 8 april 1932 werd ASV, toentertijd onder de naam van AW, opgericht. De feestavond zal zoveel mogelijk door eigen krachten uit Ammerstol worden verzorgd, zodat de kosten niet te hoog zullen zijn. In een vaca ture m het bestuur wegens bedan ken van de heer C. Stuurman werd gekozen de heer G. de Bruïjn Gzn, ROTTERDAM. 26 maart. Aan voer in totaal 5843 dieren. 550 vette 'Koeien: 1867 gebruiksvee; 130 vette kalveren; 234 graskalveren; 2506 nuchtere kalveren; 85 varkens; 182 biggen; 86 paarden; 2 veulens; 154 schapen of lammeren: 15 weidelam- meren en 32 bokken of geiten. Week- aanvoer 7481 dieren. De prijzen waren; 3.20—3,40; 2,95— 3,20; 2,802,90; vette kalveren 3.15 —3.30: 2,90—3.10; 2.70—2.80; gras kalveren 490. 390. 300; nuchtere kal veren 47, 42. 36; biggen 58, 50. 44; slachtpaarden 2,55. 2.35. 2225; scha pen 150. 125. 100: lammeren 140. 125, 100; kalf- en melkkoeien 1150. 975, 750; vare koeien 890. 750. 660; vaar zen 800. 700, 550; pinken 560, 460. 360. Overzicht: vette koeien: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen als gisteren: vette kalveren: aanvoer als vorige week. handel vlot. prijzen stabiel: graskalveren: aanvoer ge woon, handel levendiger, ruim prijs houdend: nuchtere kalveren: aan voer ruim, handel kalm. prijzen on veranderd: biggen: aanvoer groter, handel matig, niet hoger in prijs; slachtpaarden; aanvoer korter, haii- del stug, vooral niet lager m pry's; schapen, lammeren; aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen als vorige week; kalf- en melkkoeien: aanvoer iets groter, handel levendi ger, goed prijshoudend: vare koeien: aanvoer ruim, handel goed. ruim prijshoudend; vaarzen, pinken; aan voer flink, handel redelijk, wat stij ver in prijs. Twee bekende atoomgeleerden sir Edwin Plowden en Philip Dodd, adviseur van de Amerikaanse atoom energie-commissie, zijn voor een be zoek aan de Unie van Zuid-Afrika in Johannesburg aangekomen. DORDRECHT Omstreeks tien uur gisteravond is de 30-jange matroos F. C. Timmer in het ruim gevallen van het sleep- schip Uliaris. gelegen in de Zeeha ven. De matroos verloor bij werk zaamheden het evenwicht en viel in het twee en een halve meter diepe ruim. dat geladen was met erts. T. klaagde over pijn aan het linkerbeen en is voor onderzoek naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. Bij de onlangs in Rotterdam in de zaal Odeon gehouden danskampioen- schappen voor Rotterdam en Zuid- Holland zijn door de Vlaardingse dansschool C. J. van Rijswijk prach tige successen behaald. In de A- klasse werd namelijk, het paar J. de Kruyf—mej. C. Westerdijk kampioen van Rotterdam en Zuid-Holland. Dit paar zal nu naar de hoofdklasse pro moveren, In de B.-k!asse werden de heer P. v. d. Windt en mej. M. Borsboom eveneens kampioen van stad en pro vincie. Dit paar zal nu nog één wed strijd moeten dansen voor het pro moveert. Tot slot haalden in de C.- klasse de heer W. Schrevelius en mej. T. de Keyzer van dansschool Van Rijswijk nog een tweede prijs. Deze prima geslaagde wedstrijden stonden onder auspiciën van de Ne derlandse Danssportbond. MAASSLUIS. Op de jaarverga dering van de Maassluise Gemeen schap werd voorgesteld om in het komende seizoen, naast de toneel wedstrijd ook een wedstrijd te orga niseren in het declameren: niet alleen voor de ouderen maar ook voor de jongeren. Daaraan zal gevolg worden gegeven. De Vlaardingse Gemeenschap zal, zo nodig met andere verenigingen die op dit terrein reeds werkzaam zijn, de mogelijkheid onderzoeken om een dergelijke wedstrijd te organiseren. .Men was er nl. van overtuigd, dat op dit gebied van het culturele leven en de vrijetijdsbesteding meer moet worden gedaan. Het kan een stimu lans zijn om zich in het declameren te bekwamen en er meer animo voor te kweken. Het Is niet onwaarschijnlijk dat de heer R. E. D. Barmen 't Loo dit jaar za! moeten bedanken als voorzitter van de Maassluise Gemeenschap, wegens te drukke werkzaamheden. Op de laatst gehouden jaarverga dering gaf hij de leden ernstig in overweging om reeds uit, te zien naar een plaatsvervanger. 26 MAART Engels pond 10,65110.655 Amerik. dollar 3,82,^3,82 ï-i Franse frank 1.08001,0810 Belgische frank 7.572—7,57 Zwitserse frank 86,82586,875 Zweedse kroon 73.625—73.675 Duitse mark 90,69—90,74 Deense kroon 54,795—54,845 Noorse kroon 53,30553,355 Zwitserland (vrij 89,26589,315 Canada 4,0024,00H Italiaanse Ure 60,52560,575 Oostenrijkse schilling 14,63i14.64i De kjv. DOM zal het persoonlijk kampioenschap klaverjassen van Vlaardingen organiseren. Er wordt in april en mei gespeeld in het Volks- gebouw. Dc inzet is een nieuwe wisselbeker. Er zijn verder tal van anoere fraaie prijzen beschikbaar. Aan dit concours kan iedereen deelnemen. Ook houdt kjv. DOM elke vrijdag avond een grote prijsklaverjaswed- strijci. Hieraan kunnen ook niet-leden deelnemen. Men kan zich opgeven in het Volksgebouw op maandag (de club avond) van DOM en vrijdagavond om 8 uur bu de heer A. Karman. Ver enigingen kunnen zich schriftelijk aanmelden bij P, C. v. d. Wijngaard Petuniastraat 28d. Aan van verse ROTTERDAM. 26 maart. de Visafslag alhier werden IJmuiden en elders 100 kisten zeevis en 350 kg paling en spiering aangevoerd. De pry zen waren; tong midd. 2,55 --2,60 p. kg; schol midd. 32—35, klein 2530; schelvis midd. 3034; kabel jauw gr. 40—42, midd. 33—37, klein 25—27; makreel 33—32: wijting 12— 23; verse haring 18—20, alles per kist; kuit 0,600,70; spiering 0,60 0,80; levende paling midd. 4,354,45, dun 2,002,25. alles per kg. In de Westrluitse staat Noord- ryn-Westfalen zijn alle ipenbare ge« legoi-'VRen, waar kansspOaa kondtr> worden gesloten.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1