1-meicomitê ontvouwt programma Twee avoi op 1 mei; kinderfeesten in Musis Sacrum Oud-SS'er in arrest m l:M m Expositie toont reportages van Vierdaagse Zeeslag useum m van oud-Vlaardingen Markt blijft zoveel mogelijk als thans nu Perziken in nieuwe verpakking 2 weken vroeger Delfzijl levert dit jaar eerste soda 4 mukflkaa* Nieuws van de kerken Collecte voor kinderhuis Britten mijden Snezkanaal Het Vrije Volk chiedammers De SW-reserves Afsluiting van Blauwe brug „Klein brandje m Chris Scheffer oogst succes te Brussel VOORBARIG VOORJAAR VERRAST VAKMENSEN Kosteloze inenting Visafslag De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA 4 De spreker Kinderfeest AJC Heeft "voor U ;;.de juiste. Vulpen Burgemeester en wethouders hebben opnieuw een partieel saneringsplan voor de. oude binnenstad ingediend. Dit plan omvat onder meer de Markt, die vrijwel in de bestaande toe stand gehandhaafd blijft, èn de Waalstraat,Kuiperstraat,Fran senstraat, Gedempte Biersloot, Nieuwlandstraat Westnieuw- land en Paterstraat. ROTTERDAMS TONEEL P HET LIED VAN DE MOORDENAAR Enorme export In het nieuwe raadhuis van Voor hout, een der zeven bollengemeenten. vertelde burgemeester Smolders van het grote belang van de bloembollen cultuur voor onze nationale econo mie. Een exportcijfer van 192 miljoen voor 1956 illustreerde dit wel op dui delijke wijze. In de Betuwe Bij zacht weer zullen de pruimebo- men in de Betuwe eind deze week in volle bloei staan. De vroege kersen zullen bij lenteweer volop in bloei zijn, by warm weer zullen enkele pe rensoorten in bloei staan. Op 'Sons- beekliora' staan de narcissen thans (Van een onzer verslaggevers) Het bloembollenland ligt bloeiend open in de lentezon. Zeven burgemeesters van ze ven bollengemeenten hebben dat woensdagmorgen ten over vloede verzekerd aan de bin nen- en buitenlandse pers die door de VVV Zuid-Holland was bijeengeroepen in Voorhout. GEBREK AAN GROTE zalen dwingt het 1 mei-comité te Schiedam ook dit jaar weer het 1 mei-feest te splitsen in twee avondbijeenkomsten: één in Musis Sacrum (voor de „ouderen") en een in de Koopmansbeurs, waar weer een groot dansfeest wordt georganiseerd. m dansfpest te Beurs opnieuw te houden. Vorig jaar bleek het een succes te zijn en menig ouder partijlid, D'ES,*iT'i1" Musis toen nog een kijkje in de Beurs nam, blijkt te hebben verzucht: „Jammer, dat we er niet eerder waren' Het 1-meicomité, dat gevormd wordt door C, Boerman, voorzitter PvdA afd. Schiedam, en de heren A. M. v d. Wel, C. v. d. Hoek en M. Talman, bestuurders in het SVï, heeft inge zien dat men daarom naast de tradi tionele 1-meirede nog een uitgebreid programma moest bouwen. En zo zullen op woensdagavond 1 mei in Musis dan optreden Hetty Blok, de bekende cabaretière (ieder een kent welhaast haar creatie als Sjaan van het radioprogramma „De familie Doorsnee") en Toscha de Jongh, dans, aan de vleugel begeleid door Peter Snelleman. De „zelfwerk zaamheid" wordt niet vergeten; naast beroepsartiesten treden voorts nog op de Gemengde Zangvereniging „Excel sior" onder leiding van Leo Smit en het koperkwartet van de arbeiders muziekvereniging Crescendo. Ja, vrienden, ik ga met mijn tijd mee. En daarom heb ik gisteren een ritjemet een bromfiets gemaakt. Nee, geen snelbrommer. Dat is me nog een tikkeltje te duivels. De over gang van fiets naar brommer zou. dan te groot zijn geweest. Het was zo'n gezellige tuffer, een uiterst beschei den voertuigje vind ik. Ik snelde langs de Schiedamse dreven, was in een minimum van tijd. de stad door en had seljs geen brokken gemaakt. Indien ge nu meent dat ik zo'n brommer (sommigen spreken ook wel van brommert, maar ik niet) heb ge kocht dan is dat een misvatting. Ten slotte weet ik drommels goed dat ik me aan dé bestedingsbeperking heb te houden. Kopen is er dus niet bij. Wel proberen. En mochten er dus nog eens betere tijden aanbreken, dan zal ik gemotiveerd het leven be rijden. Want ik ga met mijn tijd mee, vrienden. Overigens venoaarloos ik de ac tieve sportbeoefening niet. Ge hebt op deze plaats al eens eerder kunnen lezen dat ik'ergens het rijden op een brommer laf vind. Ik heb toen ge ageerd tegen het zitten-zonder-meer, het langzaam zwakker worden van de beenspieren en het ongezonde voorover zitten. Ik heb toen ook de voordelen besproken. Naast het ge brom dient men het geloop dus niet te verwaarlozen. En dus tippelde ik vannacht van Rotterdam naar Schie dam. De mist hing zwaar op de Rot-, terdamsedijk. De havens kreunden zachtjes. Het licht lag als. een voch tige deken, over de stratenHol klon ken mijn voetstappen. Een schaarse auto zoefdemet gillende banden langs mij. Doodmoe kwam ik thuis. Het bed ontving me met donzen armen. Mijn slaap was zoet. Ja, ik kan het u warm aanbevelen. Niet dagelijks, maar zo aj en toe. Het zal u goed doen. SW 2 speelt zondagmiddag 2 uur aan de bosrand een thuiswedstrijd tegen Stormvogels 2. De laatste we ken zijn de SW-reserves weer goed op dreef gekomen en zij hebben zon dag tegen Amsterdam een verdien stelijke zege geboekt. De SW'ers die nen zich tegen de Stormvogels te re vancheren voor de smadelijke neder laag in IJmuiden, zodat er een span nend duel te verwachten is tussen beide reserves. SW 3 speelt om 10 uur eveneens thuis tegen Xerxes*3. Alleen een over winning kan deze reserves nog een kans geven om bij de promotiekan didaten te komen. SW 4 gaat op be zoek bij Unitas 3. En last, but not least, zal dr. S. L. Mansholt, onze minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de spreker zijn. Ongetwijfeld zal zijn 1-mcirede aanhaken bij de 1-mei- leuze voor 1957: „Met een verenigd Europa naar een vrije wereld!" Die bijeenkomst begint om 8 unr. 's Ochtends zal het trefpunt voor velen het Volksgebouw zijn, waar Wessel Kamphuis uit Rotterdam een praatje over die goede oude tijd zal houden. De dames Wlelhouwer-Srait en Meyer-v. d. Velde zullen enkele pianostukjes ten beste geven. Verder wordt nog een Politieke Poppenkast door de Vrouwenbonden opgevoerd en onder het genot van een kopje koffie zal men met elkander naar een gezellige ochtendbijeenkomst streven. Aanvang 10 uur. Het kindermeifeest verzorgt het Kindertheater-bureau van Carla Flink. Voorstellingen in Musis Sacrum beginnen om 2 en 4 uur. Aan dit programma zullen de kinderen zelf ook kunnen deelnemen. Opge voerd worden o.m. „De avonturen van Barendje BolleboP'. een „Jeugdfesti- val" en verder kunnen de kinderen genieten van goochelen, sneltekenen, poppentheater, leuke wedstrijden e.d. De toegangsprijs is 35 cent. Aan deze feestavond in de Koop mansbeurs (aanvang S uur) zullen meewerken het dansorkest „The Me lody Serenaders" onder leiding van P. Voorburg, The Rile Bros (cascades en parodieën), The Bertlies (twee jongens met guitaar) en Theo de Wal, die op de dansvloer een praatje zal houden. De ritmische dansgroep van de Arbeiders Jeugd Centrale en de AJC- Volksdansgroep treden op, o.m. met een meiboomdans onder leiding van J. v. d. Most. De toegangsprijs be draagt 75 cent. Evenals vorig jaar heeft men dus afgezien' van de openluchtbUeenkomst en. de betogingen, omdat elk meifeest een eigen karakter moet hebben. Wel iswaar kan nu als nadeel gelden dat men niet in één grote zaal zowel ouderen als jongeren verenigd ziet, maar afgaande op het succes van 1956 (beide bijeenkomsten waren uit verkocht) zal ook dit 1-meiprograim- ma zonder twijfel slagen. Kaarten zijn bi5 de bekende adres sen verkrijgbaar. FRANKFORT (Ass. Press). De openbare aanklager in Frankfort, Arnold Buchthal, heeft de arresta tie bekendgemaakt van de vroegere SS-kolonel Hermann Krumey, die tijdens de Tweede Wereldoorlog mede verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de moord op 450.000 joden. Buchthal deelde mee, dat Krumey maandag gevangen is genomen na een onderzoek, dat was voortgevloeid uit een officieel Oostenrijks rapport aan de Westduitse regering. In het rapport werd Krumey ge noemd als lid van een speciaal Duits commando, dat in 1944 in Hongarije werd gevormd en „Consultbureau voor het joodse vraagstuk" heette. Dit wordt voor verantwoordelijk ge houden voor de dood van 450.000 joden. Krumey werd ua de oorlog door een denazificatie-rechtbank veroor deeld tot ëen korte straf en in '48 uit een interneringskamp ontslagen. Er werd destijds geen formele aan klacht tegen hem ingediend. Advertentie LM. PASSAGE SCHIEDAM Het Avondgebed, dat iedere zater dagavond om half acht in de Luther se kerk alhier wordt gehouden, zal in april worden geleid door: ds. J. Na- wijn op 6 april, ds. J. A. Hebly op 13 april, vikaris A. J. Plug op 20 april en ds. W. A. Krijger op 27 april. De vijfde overdenking van het lijden van Christus, die vrijdagavond 5 april om half acht plaatsvindt in het Wijk- cenrtum Nieuwland, Dr. Wibautplelri, zal. worden gehouden door ds. E. J. Oomkes. Gesproken wordt over Jezus' kruiswoord: „Het is volbracht." De bijeenkomst is voor ieder toegankelijk. België heeft de ratificatieoorkon den van de Europese overeenkomsten over de sociale zekerheid gedeponeerd b!j de secretaris-generaal van de Raad van Europa te Straatsburg. De Blauwe brug over de Polder vaart zal in verband met de uit voering van herstelwerkzaamheden in de nacht van vrijdag 5 april op zaterdag 6 april e.k. van 020 tot 6 uur, of zoveel langer of korter dan nodig mocht blijken, zijn afgesloten voor alle verkeer. Wegens het overlijden van mej. A. P. B. "Visser, assistente voor het juegdwerk aan de 'gemeentelijke bibliotheek, zullen de centrale biblio theek aan de Lange Haven en de jeugdbibliotheek aan de Westmolen straat vrijdagmiddag tussen 12 en 17 uur gesloten zijn. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Advertentie HL saks R*s 0E ROTTERDAMSE SCHOUWBURG zaterdag 6 april zondag 7 april, 8 uur ToneeUpel van Hugo Claui. Stichting Nieuw Jeugdtoneel Toneelgroep „ARENA" ►tondaa 7 cd ril. 2 uur DE REIS ftAAfl 'LA HET NEDERLANDS BALLET maandag 8 april, 8 uur 3 nieuwe balletten van D. Lichine GRADUATION BALL muziek Jobana Strcuis -voortzi lcSolitude ea InToeutle mjn.v. Anuterdam» Jcunitmaand orkest o.l.v. Anton Kersje,. DONDERDAG Bioscopen:^ PASSAGE-THEATER, 2 uur*. De machinist {14 jr). MONOFOLE-TKEaTER, 2. 7 en 9 u.: The naked street (18 jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Moderne kunst uit eigen bezit. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: schilderijen van Jef Diederen. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Concert Harmonie Harpe Davids. IRENE, 2.15 uur: bijeenkomst Huis vrouwen. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Filmavond Singelkwartier. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Inspecteur Csiiaghan en de ge heime code (14 jr). MON.OPOLE-TKEATER, 2, 7 en 5 u.: Jacht op het groene vuur (14 jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Moderne kunst uit eigen bezit. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: schilderijen van Jel Diederen. "Diversen: ARCADE, 8 uur*. Causerie Fred Tho mas en Anton Fleck. IRENE, 8 uur: Cefa met dr. Chris tian grijpt in. WIJKCENTRUM, 19-30 uur: Oecume nische Raad van Kerken. De jaarlijkse collecte ten bate van het kinderhuis „Prinses Beatrix" zal •worden gehouden op 6 april. 7oals bekend wordt deze collecte medé ge houden voor de andere negen tehui zen van de Ned. Centrale voor Prak tische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte te Groes- beek. (Centrale PJï.) Onder het motto: Help het kinder huis .Prinses Beatrix" wordt dus een beroep gedaan op uw goedgeefsheid voor 10 tehuizen tegelijk. Bovendien zijn sinds korte tijd de 6 gezinspavil joens van de voormalige stichting „Morgenrood" te Groesbeek aan de zorgen van de Centrale PK. toever trouwd, zodat uw bijdrage thans ten goede zal komen 'aan 10 tehuizen en 6 gezinspaviljoens, waar alleenstaan den van alle leeftijden worden ver zorgd. Voor hen die de term „alleenstaan den" onduidelijk mocht zijn, zij ver meld, dat het hier kinderen betreft die de ouderzorg missen en volwas senen die door geestelijke of. licha melijke misdeeldheid leiding en de beschutting van een tehuis nodig hebben. Aan de viering van de 350e geboortedag van Der Staten rechter hand", Michiel Adriaensz. de Ruyter, wil ook het Stedelijk Museum te Schiedam meewerken met een tentoonstelling in de historische zaal, die zaterdagmiddag 6 april voor het publiek opengaat en enkele maanden zal duren. De expositie, tot stand gekomen in samenwerking met.de Stichting Atlas van Stolk, het Maritiem' Museum „Prins Hendrik" beide te Rotterdam, het Rotterdamse en het Schiedamse gemeentearchief, het Koninklijk Penningkabinet te Den Haag en het museum Simon van Ghijn" te Dordrecht, zal niet steeds gelijk blijven maar enkele malen worden gewijzigd en uit gebreid. In. de Fransenstraafc heelt men vrijwel de begeerde toestand ver kregen. Aan de Gedempte Biersloot tussen Fransenstraat en Waalstraat staan winkels met vijf. woonlagen geprojecteerd. De Waalstraat kan vrijwel in zijn bestaande toestand worden gehandhaafd. Door gedeel telijke wijzigingen komt de totale breedte van »de Waalstraat bij de Gedempte Biersloot op 12,5 meter en bij de stadhuiszijde op 15 meter. De kop van de Kuiperstraat wordt verbreed tot door de rooilijn te trek ken in vrijwel rechte lijn met het pand van V. d. Borden op de hoek Fransenstraat-Kuiperstraat De oost zijde van de Nieuwlandstraat wordt voor een derde gedeelte bestemd voor winkels met bovenwoningen vanaf de Waalstraat, terwijl de Waalstraat zuidzijde aansluitend aan de Nieuwlandstraat voor twee-derde bestemd wordt voor winkels met bovenwoningen. De gebouwen, die thans nog aan de Faterstraat en aansluitend aan het Westnieuwland staan, vallen eveneens in dit saneringsplan. Dit gedeelte staat aangegeven voor open baar gebouw. Aan de Paterstraat tegenover het stadhuis wordt gedacht aan een ver dere uitbreiding van het stadhuis. Het huidige stadhuis heeft een ruim te, die gebaseerd is op een stad van 80.000 inwoners. Deze grootte is over vier jaar bereikt, als de West- wijk gereed is. Tussen het bestaande en het nieuwe stadhuis zal dan waarschijnlijk over de Pateratraat een loopbrug worden aangebracht. De Paterstraat krijgt over de ge hele lengte een breedte van vijftig meter. De vermoedelijke breedte van de Waalstraat naast het stadhuis zal 12 meter worden. Op hef terrein van- de veehouder B. aan de Overschieseweg brak gis termiddag een brandje uit. Vonken van een vuurtje waaiden over naar een houten hek, dat vlam vatte. De brandweer heeft het vuurtje onder leiding van commandant De Jager geblust. De schade was gering. Op de tentoonstelling zijn pren ten, boeken en penningen te zien, als mede twee zee-schilderijen uit het bezit van het museum, een Jan v. d. Capelle en een Simon de Vlieger. Een authentiek oud lijnbaanwiel („het grote wiel, waarbij een jongenshart zo veel smart leed") van de voor malige Schiedamse lijnbaan der ge broeders Mak herinnert aan het be scheiden begin van De Ruyters schit terende carrière. Van de prenten noemen wij aller eerst twee portretten van De Ruyter. Dan zijn er portretten van zijn supe rieuren, van zijn collegae en onder bevelhebbers, o.a. van Cornells Tromp, met wie de De Ruyter na afloop van de Vierdaagse Zeeslag zo danig in conflict raakte, dat Tromp na zijn terugkeer in Holland ontsla gen werd. De Ruter. stelde namelijk, dat Tromp op een kritiek moment was blijven liggen, waardoor de En gelsen achter de De Duyters eskaders konden doorbreken. De ruzie van de twee luitenant-admiraals had weer klank, zowel bij de vloot als het grote publiek: daarvan leggen vier gedrukte pamfletten of „gezonden stukken" getuigenis af. Van de slag zelf toont de expositie verschillende .reportages"gravures met commentaren. Dergelijke prenten kan men inderdaad beschouwen als een soort krantjes, waarmee de bur gerij over de grote gebeurtenissen in de wereld min of meer betrouwbaar werd ingelicht. Andere beroemde wapenfeiten van De Ruyter staan afgebeeld op grote prenten (sommige gekleurd) van de Tocht naar Chatham, de slag bij So- lebay (1672) en de slagen bij Schoo- neveldt en Kijkduin (1673). Zlnneprenten en gedichten op de overwinningen, afbeeldingen van de gebruikte schepen wisselen hiermee af. Er is ook een doorsnede van een groot, oorlogsschip,, waardoor .men zich enigszins kan voorstellen, hoe het aan boord van zo'n vaartuig eruit zag. Noemen we voorts een., zinne- prent op de Ruyters sneuvelen*en een afbeelding van zijn begrafenisstoet, trekkend over de Dam. Bü de boeken ligt o.a. het magni fiek geïllustreerde „Leven en Bedrijf van de Heere Michiel de Ruiter" door Gerard Brandt (1701) opengeslagen. Bij de penningen ziet men o.a. zil veren ere-penningen, geslagen ter gelegenheid van de Vierdaagse Zee slag. Het geëxposeerde wordt voor de dieper geïnteresseerde met uitvoerige teksten toegelicht. Uiteraard zal het museum spe ciaal de aandacht vair de jeugd op deze bescheiden expositie ves tigen, maar ook de volwassenen zuilen, zo vertrouwt de conserva tor, geen moeite hebben, van deze expositie uit een groots verleden te genieten. (Ongecorrigeerd) LONDEN (Keuter). De Britse reders hebben besloten geen schepen door het Suezkanaal te zenden, zo lang de betaling van de tolgelden en de veiligheid van het kanaal niet ge regeld zijn. De reders weten nl, niet aan wie de tolgelden betaald moeten worden en of het kanaal wel veilig is. Het besluit is genomen na een on derhoud tussen, de voorzitter van de Algemene Raad voor deBritse Scheepvaart en de Britse minister1, van Vervoer. De reders volgen hier mee het advies op van de Britse regering om het kanaal voorlopig niet te gebruiken. De liberale Manchester Guardian doet vandaag een beroep op de En gelse regering om zo spoedig mogelijk klaarheid in de situatie te scheppen. Immers, ais het advies lang gehand haafd blijft, betekent dit „gouden winst" voor de schepen, die niet on der Britse viag varen en die bereid zijn de risico's van de vaart door het Suezkanaal op zich te nemen. (Van onze kunstredactie) Chris Scheffer, in Nederland voornamelijk bekend als opeTatenor, is maandag te Brussel met succes op getreden als oratoriumzanger. Hij heeft de Evangellstenpartij gezongen in een uitvoering van Bachs Johan nes Passion, Koningin-moeder Elisabeth, die deze uitvoering van het Brussels Pro testants Koor bijwoonde, nodigde in de pauze de Nederlandse zanger In haar loge en complimenteerde hem met de naar haar mening zeer mooie vertolking, die Scheffer bracht. De uitvoering werd gedirigeerd door Fritz Hoyois. Van de andere merwer- kenden trok vooral de alt Jeanne Deroubaix aandacht. Als direct gevolg van dit succes is Chris Scheffer ook voor het volgend seizoen voor enkele uitvoeringen uit genodigd. maar het moet haastig twee weken worden vervroegd. Daardoor heeft ook het aloude landgoed van Jacoba van Beieren de Keukenhof reeds zoveel duizenden bezoekers getrokken nog voor het morgen officieel door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland voor geopend zal worden verklaard. De stroom bezoekers zal daar ech ter niet bij stil blijven staan. De hon derdduizenden uit binnen- en buiten land zullen zich bepalen tot de pro- dukten, zoals die zich nu al in volle kleurenweelde vertonen. Een kleuren symfonie onder een strakblauwe he mei: dat alles wordt als een kostelijk geschenk van dit uitzonderlijk mooie voorjaar dankbaar en gretig aan vaard. Een authentiek oud lijn- I t WESTLAND Onder auspiciën van de Coöp. Fruit- en Groèntenvei- ling .Naaldwijk" en de Kring Mid den-Zuid-Holland van de Neder landse Fruittelers Organisatie, heeft de hoofdassistent van dè Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, de heer D. de Mos te Naaldwijk, ijl de veiling van Naaldwijk een demonstratie ge geven van een nieuwe verpakkings methode voor perziken. Hiervoor bestond .van de zijde van de Westlandse kwekers grote belang stelling. Tot voor kort werden de per ziken verpakt in papierwol in kistjes. De laatste tijd gebruikte men doos jes voor de verpakking van perziken. Gebleken is evenwel, dat men deze verpakking niet prefereerde. In Ita lië werden de perziken verpakt op een soort eierrekken, het zgn. Nespack. Deze verpakking is in de landen, waarheen Italië zijn perziken uit voert, wel ingeslagen. Het bleek dat men ook in het Westland belang stelling voor dit nieuwe verpak kingsmateriaal heeft. Enkele West landse handelaren zullen Nespack gaan verkopen. Zodat ook de West landse perziken-kweker niet behoeft achter te blijven. Gezien de resulta ten met deze verpakking, o.a. in Duitsland, zal het ongetwijfeld de verkoop ten goede komen. In Maas land werd gisteravond deze demon stratie herhaald. baanwiel van de voormalige ■ijnba broeders Mak herinnert op de Schiedamse Lijnbaan der ge- ik herinn tentoonstelling in het Stede lijk Museum, aan 't bescheiden begin van Michiel Adriaensz. de Ruyters schitterende car rière. Reeds heeft een stroom van inter nationale toeristen zich op de bloe menweelde gestort die in beginnende kleurenpracht tussen Haarlem en Den Haag ligt uitgestrekt. In een glorieus bloemencorso zal dat alles zijn climax vinden op za terdag 13 april, een corso, dat als een vurig bloeiende guirlande de drukke bollenstreek zal omlijsten. Het zijn nog maar de voorposten van het grote legioen bezoekers dat de komende weken bij honderddut- saflga de zal bij»g trekken met kijkers en camera's als vreedzame wapens. Maar hoe groot die stroom zal worden blijkt nu al het feit dat nog voor de officiële opening van Keu kenhof al ongeveer 15.000 bezoe kers de poorten zijn gepasseerd. Het bloemencorso zal dit jaar van Sassenheim vertrekken, 's Morgens om 11 uur start de stoet praalwagens voor de 17 km lange tocht langs de bollendorpen waarbij twaalf muziek korpsen voor de vrolijke noot zullen zorgen, in deze bloemrijke cavalcade. Na die tijd, omstreeks 18 april zul len de voortuinen van de bewoners weer kunstig bewerkt zijn en prijken er fleurige bloemen-mozaïeken langs de wegen waarin menige ontwerper zijn fantasie ten volle kan uitleven. Met welkome voorbarigheid ont ving deze lente woensdag de pers in een kleurig bollenland waar het felle geel van de narcissen het diepe blauw van de eerste hyacinten af wisselde. Zelfs hebben sommige vroege tul pen al schuchter kleur gekregen. Het is daarom niet te riskant om te voor spellen, dat de grote bollenzondagen dit seizoen op 7, 14 en 21 april zullen vallen. Hoe vroeg deze lentebloei valt blijkt wel uit de verrassing die zelfs de vakmensen ondervonden, want aanvankelijk was het bloe- Op vrijdag 5 april des namiddegs van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus, voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw van GG èn GD, Tuinlaan 80. Op dinsdag 9 april des namiddags van 4 tot 4.30 uur bestaat voor inwo ners van Kethel gelegenheid tot kos teloze inenting tegen pokken ten huize van dr. P. v. d. Kuij, Noord einde 5. Trouwboekjes der ouders boörtebewijzen der kinderen brengen. of ge- mede- ROTTERDAM, 3 april. Aan de afslag alhier werden van IJmuiden Scheveningen, Stellendam en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong groot 2.75 —2,80; middel 2.70—2.75; klein 2.55— 2.60; slips 2.252.30; heilbot 2.80 2.85, alles p kg; schol klein 22—25; schelvis middel 2331; klein 1721; kabeljauw groot 4045; klein 35—37; makreel 2021; wijting 1517; verse haring 2830, alles per kist; kuit 0.40 0.75; spiering 0.800.85. (Van een onzer verslaggevers) Nog dit jaar zal in Delfzijl de serste Nederlandse soda worden geproduceerd. In dc loop van het volgend jaar ;aat een eiektrolys ebedrijf in werking en bovendien is het vrijwel teker, dat er in Noordoost Gronin gen ook nog een zoutfabriek tal worden gebouwd. Dit is op dit ogenblik de stand van zaken in Delfzijl, dat koortsach tig werkt aan de uitvoering van een van de grootste naoorlogse Neder landse industrialisatieprojccten. Enorme openbare werken zijn on derhanden. Aan het eind van dit jaar zal de bouw van de nieuwe zee sluizen gereedkomen. Een jaar later, ils ook de bijkomende werken klaar sijn, hoopt men de eerste schepen in de sluizen te kunnen schutten. De grote sluis krijgt een schutlengte van 125 meter, wordt zestien meter breed ;n zes meter diep. Een tweede kleine sluis bestaat uit twee ge deelten van tachtig meter lengte ze ven meter breedte en zes meter diep te. Een complete betonfabriek werkt op volle toeren om de 30.000 ku bieke meter beton, die voor de sluis nodig zijn, te produceren. Ook met de voorbereiding van de lodaproduktie wordt haast gemaakt. Reeds zijn technici, die sinds septem ber een theorethische vooropleiding m Hengelo en Delfzijl hebben geno- '-•en, in Amerika, waar zij vier maan den lang een gedegen opleiding zut- en krijgen in een Amerikaanse soda- tabriek. In juli begint de eigen elektrische :entrale van de sodaiabriek ai ge- iceltelijk proef te draalen. Daarna tuilen in snelle opeenvolging andere gedeelten van het bedrijf in werking komen. In november kan de zaak in bedrijf zijn. De directie wenst geen enkel risico te nemen, want soda is bij alle mil joenen, die er voor moeten worden geïnvesteerd een produkt. dat slechts mkele centen mag kosten. Een stag natie in de produktie kan enorme verliezen meebrengen, omdat het soms weken duurt voor de hele zaak weer op gang is. Daarom wordt naast elke pomp in de fabriek een reserve- pomp geïnstalleerd. Op het ogenblik heeft de sodafa- briek 120 man in dienst; tegen het eind van het jaar zullen het er on geveer 300 zijn. De sodafabriek is overigens niet het enige bedrijf, dat in opbouw is: men is ook druk bezig met de bouw van een elektrolysebedrijf. waar zout zal worden ontleed in chloor en natrium. Jaarlijks zal hier 23.000 ton vloeibaar chloor en 26.000 ton natronloog kun nen worden afgenomen door de BPM, die het in Pernis zal gebruiken voor de produktie van glycerine en andere produkten. Voorlopig zal het (volkomen zui vere) zout, dat het elektrolysebedrijf nodig heeft, uit Hengelo worden aan gevoerd. Mer. houdt er echter ern stig rekening mee. dat straks in Delf- zi.in ook een zoutfabriek zal verrijzen. Tijdens een dichte mist zijn van ochtend het 2.947 ton metende Britse kolenschip „Sir John Snell" en de Britse kustvaarder „Lisbeth" van 939 ton in de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. De kustvaarder zonk. Een sloep met twaalf overlevenden wist bij Broad., stairs de kust van Kent te bereiker, Drie opvarenden werdeii verrijst.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1