1 H Gillette Rocket Eis van 15 jaar tegen (afwezige) Zwarte Ruiter met Freek 4 Mikoj an in -j/mmmew shag Gillette Ëéa icFeèk terug naar schoolland i-proces Spreeuivenpraat IEDER IN Z'N VAK (en verzoening) Léoii Povel: 25 jaar radio 1 Een nieuwe ieate een nieuwe 'EEN GEVAARLIJK MISDADIGER Landarbeider onder tractor gedood ,„„LH.ISFaR^s 'Helderziende verhouding9 SSg S JSS* tJS. SafffS/Ü HET VRIJE VOLK DONDERDAG 25 APRIL 1957 Drink voor super - snel scheren 't Lijkt toverwerk... Ontdek de charme van Cutex. Geen mythevorming Geen ruimte voor mythevorming, hield mr. De Vries vol: G. kocht zijn populariteit met gestolen goed. Hij trakteerde van gestolen goed en geld en deed zich groot voor met gestolen auto's. In het belang van de rechts gemeenschap mag G. binnen afzien bare tijd niet terugkomen in de sa menleving, concludeerde de procu reur-generaal. Wagonlading beivijsstukken De deurwaarder had tijdens de zitting druk werk de wagonlading verzegelde bewysstukken uit te pak ken. Daaronder bevonden zich een stengun met. twee houders, een pistool, een vernielde fiets, kriks, kruïssleutels. Jt "rEE, HELEMAAL zonder kleerscheuren ben ik 1M er toch niet afgekomen Het sou so mooi geweest zijn, als ik een hele week geen straf had behoeven te geven; als ik nu en dan met een enkel woord, een stemverheffing, een waarschuwing, iedereen in het goede spoor had kunnen houden. (Van onze Weense correspondent)- Anastas Mikojan, eerste vice-premier .van dé Sowjet-Unie is in Wenen aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Oostenrijkse regering. VERVOLG VAN PAGINA-. 1 Hugo Ri^Iw diStlan-0' Zurich Profiel Show PactINa 8 „Vele mensen kun nen een voorbeeld nemen aan de trouw van vader zwaan. Tijdens de broedtijd blyft hij steeds in de buurt van zijn echt- genote ..om haar en het nest te bewaken", zo meent de heer C. van K. uit de Hein- lantstraat, die met zeer veel verontwaar diging in de krant heeft gelezen, dat er in Rotterdam zwa- nenesten waren ver stoord. Er is méér verontwaardiging bij de heer Van K. Hij denkt aan het rapen van kievitseieren: „In poelierswinkels heb ik dikwijls volle manden kievitseieren ie koop zien staan. En je leest altijd dat het eerste kievitsei de Koningin wordt aangeboden. Nu luidt mijn vraag: „Is dit zoeken en roven van deze eieren geen van dalisme? Deze vogels proberen hun broedsel toch ook trouw te bewaken. Er zijn in overvloed andere eieren, die geconsumeerd kunnen tvorden. Mijns inziens moet er een verbod worden uitgevaardigd tegen het op sporen en verkopen van deze eieren. Moeder en vader kievit hebben even goed het recht om eieren voort te brengen als de andere vogels. Ten slotte: Is de kievit een nuttige vogel?" Ik weet niet of mijnheer Van K. wel eens naar de radio luistert en dan in het bijzonder naar de land- bouwrubriek, die men van tijd tot tijd kan horen. Zo ja, dan heeft hij vast en zeker wel eens iets vernomen over grondverbetering en verbetering van allerlei landbouwmethoden. Daar haken we even aan vast, want het zijn juist deze verbeteringen, c ie er de oorzaak van zijn, dat het aan tal kieviten in Nederland kleiner wordt. De kievit immers broedt bij voorkeur op schrale weilanden met dorre plekken. De verbeteringen aan da grond hebben tot gevolg, dat men in ons land steeds minder van die weilanden ziet. Het aantal broedende kieviten ver mindert dus. Maar het is weten schappelijk aangetoond, dat het eie- renzoeken daarvan niet de oorzaak is. De kievitseieren mogen gedurende een bepaalde tijd van de broedperioae worden gezocht. Deze raaptijd was vroeger langer dan tegenwoordig. Na die raaptyd is het verboden de eieren te zoeken, vervoeren of in voorraad te hebben. Overtreding daarvan wordt doorgaans vrij streng bestraft. Vooral in Friesland en Overijsel worden heel wat kievitseieren ge raapt. In Friesland zou men het zelfs een „nationale sport" kunnen noe men; een sport, die overigens voor de recreatie van de grootste betekenis is. Het eierenzoeken in verboden tijd geldt in Friesland als iets schandelijks. Het komt trouwens zelden voor: de Friese eierzoekers zijn meestal actieve vogelbeschermers in de naaste omgeving van Rotter dam kent Pieter vry schrale weilan- den waar kieviten broeden. Op twee de paasdag vond ik een nest met een voltallig broedsc-K Wij hebben deze eieren echter niet geraapt." Of de kievit nuttig is? De vogel (die zich met wormen en insekten voedt) is in ieder geval niet schadelijk. De kievit is een mooie en leuke vogel, een echte lente verschij ning, die by het Hollandse polderland hoort en die wij niet graag zouden missen. Het is jammer, dat zy in Frankrijk zoveel met slagnetten wor den gevangen. Deze netten zyn vc r de kievit veel gevaarlyker dan cie eierrapers. Gelukkig is de kievit als Europese vogel heel talrijk:. Pieter heeft ook nog over de kievitseieren gesproken meteen ge renommeerde Rotterdamse poelier. Deze vertelde my, dat het aanbod van kievitseieren vorig jaar (door de kou?) zeer gering was. Dit jaar is de aanvoer vry groot. Evenwel: ook deze deskundige was van mening dat het aantal aangevoerde kievitseieren over een langere periode bezien toch wel kleiner wordt. Het kievitsei wordt in ons land meer gegeten dan men wei zou denken. Er is ook export, waarbij Engeland een grote afnemer is. In andere landen mogen deze eieren soms niet worden ingevoerd: bijv. in Denemarken. Ten slotte: Zou de heer Van K. iets meer over dit onderwerp willen weten, dan moet hij proberen in een bibliotheek het volgende boek te lenen: „De terreinkeus van de kievit", een proefschrift van dr Klomp. De .schrijver is momenteel hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hartelijk dank voor de verrekijker die ik door uw bemiddelingheb ge kregen. Vertel de vriendelijke gever maar dat ik er tijdens de paasdagen veel plezier van heb gehad", aldus een ernstige oorlogsinvalide, die graag een verrekijker zou willen hebben. Ik haast mij om dit dankiooord onder de aandacht van de gever te brengen. Tweede succes: Het elfjarige spastische meisje zal door moeder in een stevige trekicagen rondgereden kunnen worden. Iedereen veel dank. Aanbod Deze dag noteerden wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen: een. tweepersoons bed van S. van de Sophiakade. een divan (bestemd) van .B. van de Zwaanshals, een divan van TV. uit de Navanderstraat, een grote tafel bestemd i en een eenpersoons spi raal van De B. uit de Vosmacrstraat. Een haardkachel (bestemd) mogen wij afhalen bij De J. van de Goudserljwes, een wieg en een zitje voor de fiets bij B. te Capelle aan den Ussel. postzegels en ansichtkaarten bij M. uit de Dam straat en postzegels en zilverpapier bij de Gem. Bibliotheek op de Nieuwe Markt. De Spreeuwenpot word verrijkt met een gulden van Van A. uit de Boekweitstraat. De dames Van Z. en M. verrasten ons met vijf gulden. Onze beste dank. Verlies Mevrouw Bodegraven, Pootstraat 20, is zeer gedupeerd door het verlies van haar portemonnee. Het gebeurde op 23 april tussen de Van Reijnstraat en huis. Mevr. Groeneweg, Vllnderstraat 11c, miste op 20 april haar zwarte oorbel met steentjes. Mevr. Both, Blankenburgstraat 65, liet zaterdagmiddag op de Fleinweg een hoedenzak. met twee hoeden en een sjaa! staan. Vondst De heer Keiler, Josephstraat 62c, vond maandag op de Mariniersweg een bos sleutels. De heer De Vries, Boezemstraat 23, heeft zich ontfermd over een groen kinderjasjc. HIJ vond het tweede paas dag in de Kralinger Hout. Mevrouw Hol- leman, Renessestraat 4, heeft op de eerste paasdag een blauwe klndermuts gevonden. DIERENRIJK BU de familie Gunneweg. Noorder- havenkade 14c. vloog zondagmorgen een parkiet naar binnen, 'a Avonds na zessen af te balen. PIETER SPREEUW. Advertentie I.M. voorjaar DP, A A Bpporoot is op«n UK iwesja er mi DRAAI U bent kioor om U perfect en sne' te scheren krijgt U «is U ach scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uv oude apparaat weg. Neem een Gillette Rortcet, tea ar bij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheen de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot *s avonds toe. 5/ielwerierxJ, ééndelig opporoot in mooi ofoi. (Van een onzer verslaggevers) Zonder de verdachte en dus ook zonder enige sensatie is woensdagmorgen voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch de. rechtszaak behandeld tegen de voortvluchtige Zwarte Ruiter. Nadat zestien getuigen waren gehoord vroeg de procureur-generaal nir. W. de Vries bevestiging van het vonnis van de rechtbank: vijftien jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Hel hof zal over veertien dagen uitspraak doen. G. is een gevaarlijk misdadiger, stelde mr. De Vries. De procureur wilde afrekenen met de mythe die de laatste weken om de persoon van de verdachte is ontstaan. Hij citeer de daartoe het rapport van de Advertentie IM. Zo zaclit en fluwelig Culex Stay Fast lipstick Uw lippen maakt. En wat 'n betoverend mooie kleuren! Cutex bevat zuivere lanoline. Bij Cutex lip stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfert niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. charme? (Van .een onzer verslaggevers) De vyftigjarige landarbeider Jellc Kuiken te Minnertsga is woensdag morgen 7 uur onder een tractor ge raakt en daarbij op slag gedood. De heer Kuiken stond tussen een sloot en de tractor. De tractor, die niet op de rem stond, reed plotseling onbemand acheruit en drukte de heer Kuiken in een sloot. De tractor kwam even eens in de sloot terecht, boven op het slachtoffer. Hij moet op slag zyn gedood. psychiater prof. Baan: "De gevolgen zyn niet te overzien als deze man zonder psychiatrische behandeling weer op vrije voeten komt.' Mr. De Vries gaf een opsomming van zijn misdaden, in enkele maan den begaan: in Tilburg begon G. te schieten, toen hij by het stelen van een auto werd betrapt; diefstallen te Geldrop en Dinther; autodiefstallen te Amersfoort en Nijmegen. HU reed In de oudejaarsnacht 1954 een 32-jarige jongeman dood by Boekei zonderzich over het slachtoffer te bekommeren; hy doodde de postkantoorhouder te Ravenstein, toen hij by een bero ving werd verrast. Deze laatste daad heeft G. steeds luikend, de andere feiten alle be kend. Toch achtte mr. De Vries G. schuldig aan het drama-Ravenstein: de stille getuigen zijn overtuigend. Bij een aanvankelijke bekentenis1 waarin G. verklaarde slechts medeplichtig te zijn geweest heeft hij tal van bijzonderheden genoemd, die hy alleen kon weten wanneer hy ter plaatse- was geweest op het tyd- stip van de doodslag. Later bleek de 'hoofddader' van de doodslag niet te bestaan. De zestien getuigen wierpen geen nieuw licht op de zaak. Een a déchar ge gedagvaarde broer van de ver dachte —Toon G., die aanvankelijk zelf de bynaam De Zwarte Ruiter droeg omdat hij een café van die naam dreef te Mariahout beriep zich op zyn verschoningsrecht. De telefoniste van het postkan toor te Ravenstein, mej. Boll, die voor haar ogen de postkantoor houder had zien vermoorden, ver klaarde G. niet positief herkend te hebben bij de reconstructie in 1955. Het drama had zich echter in het schemerduister voltrokken. Doordat de verdachte niet verschenen was, kon de wel aanwezige verdediger mr. i Scheefhals niet optreden. G. is in de nacht van 13 op 14 april uit de gevangenis te Scheveningen ontvlucht. Zondagmid dag 14 april is hij het laatst gezien vlak bij Eindhoven. Sindsdien ont breekt elk spoor, hoewel er door de politie naarstig is gezocht in de om geving van zijn woonplaats Mierlo- hout en rond Helmond en Eind hoven. Dat vereist een voortdurende zelfcontrole, een nooit verminderend redelijk beoordelen van een steeds wisselende situatie, een eindeloosgeduld, een haast bovenmenselijke wijsheid. Dit maakt het schoolmeesterswerk zo moei lijk. Ifc ken geen ander vak, dat onafgebroken zulke hoge eisen stelt. En daarom moet ook nooit iemand grapjes maken op de 26-urige werkweek van de onderwijzers. Nu is het natuurlijk ook niet zó. dat een onderwijzer steeds wijs en ver heven staat te zijn. Als alles goed gaat,, is-onderwijzen een. machtig mooi werk. Maar soms gaat het niet goed. Dan is ëén: woord genoeg om kort sluiting te veroorzaken. Freek had kans gezien om in drie kwartier'niet één som af te maken. Hij was uit de bank gelopen. Hij wist helemaal niet waar wij waren, met lezen. Hij hing verveeld in zijn bank. Kortom,; Freek vroëg óm een stevige schrobbering. Die kreeg hij dan ook, maar toen fWIj om' kwart over twaalf naar' huis gingen, hing hij in de gang weer de beest-uit. 'Jij terug, naar de klas. Blijf jij maar eens een tijdje zitten.' - - Toen ik de klas had uitgelaten, zat Freek narrig in zijn, bank. Hij moest naar huis. Hij moest zijn broertje halen. Hij moest eten. Het was' duidelijk: hij nam het niet. Ik wees hem on de lange reeks euveldaden, die hij hadbegaan. Die ont kende hy niet. Maar hij had geen berouw en hij moest zijn broertje halen. Hy liet duidelijk merken, dat ik verantwoordelijk was, als zyn broertje in het drukke verkeer iets zou overkomen. Intussen hadden de on- derwijzeressen de tafel al gedekt voor de lunch en ik had ook geen zin om in die dode klas met die vieze gele banken en die platen met de vervelende gi raffe en de malle citrusvruchten tegen de koppige Freek op te kijken met de kans, dat de ongelukken van Freeks broertje over mijn hoofd zouden komen. Ik stuurde Freek dus naar huls met de bedreiging, dat het in de middag beter moest gaan, want anders zou ik 'maatregelen nemen.' In de middagpauze vergat ik de hele Freek, omdat een. van de onder wijzeressan een triest verhaal had over een broertje, dat voor de kinder rechter had moeten komen en toen ineens verdwenen was. De'moeder, wist niet, waar de jongen heengestuurd was. -,... We vonden het vreemd en meenden, dat Jeugdzorg ;zicb-hiermee moest bemoeien. Sommige coliega's stonden wat sceptisch tegenover Jeugdzorg, daar merkte je nooit wat van. als je het nodig had. Toevallig kwam er even later een ambtenares van Jeugdzorg binnen en ziedaar, nu kon alles gespuid worden. De ambtenares nam alles op en verdween weer Vt; Zal mij .benieu wen.' zei een twijfelmoedige collega. Wij waren het allemaal met elkaar eens, dat er verandering.van weer,in de lucht zat. In alle klassen waren de kinderen ongedurig, en vooral dom geweest. Het zou wel op sneeuw uitdraaien. DIT WAREN DE KINDEREN, die onze .redacteur H. v an Hulst een tcaek Terug naar Schoollandin z'n klas de 'gepaste en nuttige kundig heden' had aan te leren, om ze op te voeden tot de 'maatschappelijke en christelijke deugden'... Het is een hele toer, merkte hij opnieuw en toch lukt het vaak. U leest hierover in dit (laatste) artikelin de reeks: leder in z'n vak. gevoel heel erg beneden de maat te zijn gebleven, tegenover me zelf en tegenover Freek. In de klas was de stemming ge drukt. De kinderen waren geschrokken en voor mij was die middag de aardigheid er helemaal af. De volgende morgen -was het zaterdag, de laatste dag van mjjn zesdaagse uitstapje naar schoolland. BU het binnenlopen kwam een breedlachende Freek naar me toe. "Ha, meester! Weet u, waarom Ik gisteren mijn dag niet had?' Al mijn wrevel en tegenzin tegen de jongen smolten ineens weg. 'Nee, zeg het maar.' J "Nou, Ik was om half twaalf naar bed gegaan. Televisie gekeken. Maar! gisteravond ben ik om zeven uur gegaan.' 'Da's slim van je. En wat wgs er op de televisie?' 'Nou, niks, van alles.' Veel indruk had het niet op hem gemaakt blijkbaar^ Hij mocht één avond per week opblijven'voor de televisie en dat was dani gewoonlijk de zaterdagavond. Maar nu was er dan een uitzondering ge-i maakt met het gevolg, dat Freek en ik bijna als vijanden gescheiden waren.! OOK ZONDER televisie kunnen- er narigheden gebeuren. Je kunt een) redelijk goede onderwijcer zijn, al tientallen jaren lang en toch op een! gegeven dag denken:'Ik kan het niet.' In de grote meerderheid van alle gevallen s'A/TTDDAGS is de bom gebarsten. Freek was niet te: hanteren:-Als hijgen - 1 opmerking kreeg, ging hij op goed-Amsterdamse 'manier 'zuigen*. Toen gaf ik het op. Op beheerste toon om mijn-nederlaag zo goed mogelijk te camoufleren zei ik. dat hij maar naar'het. kamertje1 .moest gaan. Maar hij bleef zitten. Ik herhaalde mijn gebod zeer dreigend.; op'hetzelfde ogen blik denkend: Maar als-ie het nou niet doét?. Hij deed het wél. Hij slungelde de klas uit.en zei .bij.de:deur: -'Dan gaan ik naar huis.' Ik deed net. of mij dat niet interesseerde, maar keek-.na eeii minuut door de deur en zag hem bij de kapstokken staan, Toen heb> ik de tegenspartelen- de Freek naar het kamertje gebracht bij het hóófd-Ik:,had hét ellendige begin je dan als onder-: wijzer de volgende dagj maar weer met frisse! moed en dan gaat het wel' weer. In een" gelukkig: klein aantal gevallen- breekt het zelfvertrouwen, en dan worden die aardige' kinderen kleine duivels, die zestig minuten in een uur de meest verfijnde pesterijen, uitvinden en' Tan een gezond mens een wrak maken. Ik gaf Freek een duw van verstandhouding en toen alle kinderen binnen waren, ook de Kla&r-overs, toen hebben we samen een programma opge-l maakt voor deze laatste ochtend. j Wij hebben de ochtend geopend met' fijne gemakkelijke cijfersommetjes,! want een heleboel gemakkelijke sommetjes is veel fijner dan een paar grote.' Dit prettige uur werd besloten met een,zuurtje. De juffrouw van de derde1' klas bracht èen'heeriijke kop koffie en alles was heel feestelijk. Het laatste uur heb ik voorgelezen uit Willem. Roda. Wij hebben samen- angstig door de Sint-Pietersberg gedwaald en intussen op nog een zuurtje- gezogen. - En" om kwart over twaalf hebben wij afscheid, genomen als goede vrienden. TTEX WAS een nuttige week geweest. Bijna achttien jaar geleden ben iki J-A bij het gewoon lager onderwijs vandaan gegaan. In die achttien jaari zijn de kinderen in mijn ,verbeeldlng,.steeds aardiger en onschuldiger ge-j worden en ontvankelijker voor-de goede gaven,die ik voör ze dier had.] Iedere onderwijzer aan het eind van de-zomervakantie en iedere vader; en moeder, die hun kind een-tijd moeten missen, kennen dat verschijnsel- Al die kinderen op een afstand zijn origineel en lief. l. Natuurlijk, zij zijn origineel en zij zijn lief-Maar bij buien, hün buien en ónze buien, kunnen ze ook verduiveld lastig zijn. En de onderwijzeres of-onderwijzer, die er tussen de 40 en 50 in een klas. heeft (en dat wordt tegenwoordig normaal genoemd) moet wel over heel bijzondere kwaliteiten beschikken om dat legertje onder aanleren van ge-; paste en nuttige kundigheden'op te vóedén tot de maatschappelijke en christelijke deugden. En, o wonder, het gelukt nog vaak ook!. H. VAN HULST Dit bezoek wordt als een van de belangrijkste diplomatieke gebeurtenissen beschouwd, sinds het land weer onafhankelijk is geworden, De uitnodiging ervoor stamt ook uit die tijd, omdat Mikojan zich indertijd een zeer toe schietelijk onderhandelaar toonde. Wat verwacht men in Oostenrijk van deze besprekingen? Er wordt i druk gespeculeerd, dat Rusland een deel van de Oostenrijkse verplich tingen zal kwijtschelden, zoals dat ook met Finland is gebeurd. Zou Rusland daartoe bereid zyn, dan wil men dat in Wenen zien als een beloning voor de „angstvallige neutraliteitspolitiek" van het land. Het is ook mogelijk dat Mikojan niet komt „om te brengen, maar om te halen", nl. dat hy druk komt uit oefenen, om de ontevredenheid van Moskou gestalte te geven. Ten slotte is het niet uitgesloten dat Mikojan alleen gekomen is om te trachten het normale handelsver keer tussen Rusland en Oostenryk te verbeteren. Bij het handelsakkoord van 1956 heeft men een wederzijdse goede renuitwisseling van 50 miljoen dol lar voorzien, maar de werkelijke omvang bedroeg niet meer dari 21 miljoen dollar. Dit is deels de schuld van de Sow- jet-llnie zelf, die niet de grondstof fen heeft geleverd die zii had be loofd. De eerste berichten uit Wenen wjj- zen erop, dat Mikojan inderdaad heeft voorgesteld de Russisch-Oos- tenrykse handel aanzienlijk uit 'te breiden. De besprekingen worden weliswaar gevoerd in een vrieudeiyke sfeer, maar toch heeft Mikojan van de gelegenheid gebruik gemaakt om kritiek te uiten op de Oostenrykse houding tijdens de opstand in Hon garije. De wijze waarop, hy' deze kritiek uitte nu-en dan gekruid met zyn eigen soort .humor") -- duidt erop, dat Moskou bereid is dit te „verge ten". .-. Een verstandig' beleid in deze eist, dat niet het volle gewicht van vervolging tegen één voetbalpool wordt aangewend, terwijl andere pools, die iets anders zijn-georga niseerd door de mazen van het net zouden kunnen slippen. Alleen hierom reeds zou een preventieve politiedwaDg jegens de voetbal pools niet juist zijn. Voorts ontkende de minister met kracht, dat de overeenkomst, die bij de kabinetsformatie over de voetbal pools is gesloten een gevaar voor de. rechtstaat zou opleveren, zoals prof. De Grooth had beweerd. Bij de kabi netsformatie is immers net zitting- nemen van antirevolutionaire minis- Iers-hoger gewaardeerd dan het ne- .men van een initiatief inzake de voetbalpool. Déze gang van zaken is niet in strijd met de rechtsstaat, zo ver klaarde prof. Samkalden, omdat bij een kabinetsprogramma immers ook rekening moet worden gehouden met -de principiële bezwaren van een min derheid. Bij de replieken zei prof. De Grooth (v.v.d.), dat moet worden op getreden indien een strafbaar feit redelijkerwijs kan worden betwist. Een dergelijke betwisting is z.i. niet mogelijk bij voetbalpools, waarvan geen zinnig mens het besloten ka rakter erkent.' Minister Samkalden daarentegen :achtte echter politiedwang in het jnderhavige geval misplaatst. 1 Advertentie LM. OP 10 MEI is hoorepelregisscur Léon Povel 25 jaar in dienst bij de -.KRO. Hij had nog nooit van radio gehoord,, (oen hij: in 1932.uit eert groep gymnasias ten werd gekozen om .als omroeper in dienst te treden. Drie Jaar lang kweet hij zich van deze taak. Daarna kreeg hijopdracht een reportage-afdeling in het leven teroepen, -waartoe- de /toen pas ontstane mogelijkheid om een reportagewagen, te bouwen de directe aanleiding was.. Iri zijn functie van verslaggever, die-hij vele Jaren vervulde, bracht =Léön',Povel bezoeken aan nagenoeg alle landen van Europa. Hihersum II,, donderdag nieuw zijn plaats in als avond om vijf over acht begon zich het Omroeporkest. Stevan evens 'oe te leggen op het Bergmann is de solist in maken van klankbeelden, het symfonisch concert Uit deze werkzaamheden voor .plano en orkest van vloeide zijn regisseursschap JosephRosenstock, dat voort, dat hl] sinds 1946 tróaw is gebleven. vanavond zyn eerste uit voering in Nederland be leeft. -* 'Wij varen rond de Kaap' (vanavond om negen Caterina Valente, het po- uur)i$ het eerste klank- pulaire Duitse zangeresje, beeld van een serie over wier grammofoonplaten de oude zeeweg der'Oost- over de gehele wereld wor- luöievaarders. gepresen- den verkocht, zal op 11 mei teerd onder de titel "Land optreden in het program voor de boeg'. ma van de Showboat. Aan, verhaal er niet waarachti ger op is geworden. Afgezien van deze onvol komenheid is 'De spiegel' toch een boelend stuk:. Het behandelt de liefde van een Jonge vrouw voor een be roemd componist die zij nooit heeft gezien, maar van wie zy alles weet, om dat zy in de geest voort durend met hem is verbon den. Priestley zelf spreekt in het stuk van een 'hel derziende verhouding'. Het komt tot een cli max, als de jonge vrouw de componist en diens echtgenote, die een drei gende mislukking van hun huwelijk tracht te voorkomen, ontmoet. De jonge vrouw offert zich geheel en al en door haar toedoen breekt er een nieuw geluk aan voor het echtpaar. In de door Ton Lensink gevoelig geregisseerde uit- LtON POVEL In hettelevisieprogram- 2enciing was het vooral Yda ma. van de AVRO werd ^ndrea als «Je Jonge vrouw, r t sis heftigheid speelde Henk schrijver J. Priestley, Hïgters, de componist, nog- De spiegel geheten. al eens parten, maar hij - v-Priestley schreef dit stuk sla*gde er op den duur toch 5. Jïun -zaL ln hec staande zaterdag arriveert nogal snel 'en het vertoont ln tot enkele meer over- Concertgebouwvte Amster- zij in Nederland voor het dan ook niet die'gaafheid tofeénde scènes te komen. newderaSo-Am' ISt Vr^Viddag'V^X werk TcSjrtó TteS Heyblom, Annie van uitzending het - eindbedrag is in het programma van noga! vluchtig heen over MUtou °b^tenC de 'overige WdwSdff^tb£" t J^ideenPr0flel aan roUenen Ievwden zeetMW* aenu women gemsakt. haar gevryd. waardoor het wonderlijke dicnstelijk spel.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2