er zeventigjarig bestaan e dienst in Extra raadsvergadering is binnenkort mogelijk Machinist redt kind te Giessendam zoekt in afwachting toevlucht in stal marmer de aardappels in een wip... en v. op clubhuis Enkele hinderpalen voor winkelbouw in hart Vlaardingen Auto kantelt op fietser,.. Magazijnchef vrijgesproken 1 Exp ogé vierde bevrijding Uitgifte van visakten Biljarten BijVegla ging lach in top Gevonden voorwerpen m Over het leven van de bijen Geen vreemden in de kamer VN betreuren optreden van Hongarije Kookdemonstratie in Wijkcentrum Kinderen traden op voor ouders wm Wielrijdster reed knaap omver Oud-strijders in en aan het geweer Burgerlijke Stand Tweede Kamerleden Wisselkoersen Voedselvergiftiging Matroos verdronken na aanvaring HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 MEI 1957 PAGINA 4 AZUip-HÖtLAN DSCHE KANTOORBOEKHANDEL In keuken van de toekomst ontbreekt alleen schietstoel Nooit meer bukken Het bouwbedrijf Reym uit Waddinxveen is thans in staat te beginnen met de bouw van een pracht complex winkels en wo ningen achter de Korte Hoogstraat. Dit complex zal verrijzen aan wat gemakshalve „Doorbraakplein" werd genoemd, maar wat sedert 2 mei het Liesveld heet. Aan de Gedempte Biersloot zullen deze woningen gaan aansluiten aan de winkels en wo ningen, die verleden jaar in gebruik werden genomen. Voordat de bouw echter kan beginnen, zullen er echter nog enige hin derpalen uit de weg geruimd moeten worden. Het ziet er naar uit, dat zelfs nog in mei een extra raadsvergadering gehouden zal moeten worden om de bouw mogelijk te maken. A f gekeurde aardappelen Advertentie I.M.. BIJZONDER FEESTELIJK in de beste betekenis van het woord, was de herdenkingsbijeenkomst, die het Schiedamse Leger des Heils woensdagavond in de Juiianakerk ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Leger in Nederland hield. Het was een avond van innige vreugde. Een avond, waarop men trots kon zijn op en dank baar zijn voor het vele werk, dat de heilssoldaten in die zeventig jaar in ons land, en in het bijzonder in onze stad, hebben verzet. De herdenkingsbijeenkomst werd geleld door majoor J. H. Prentje. De dienst, die veel belangstelling trok, werd o.a. bijgewoond door de ge meente-secretaris mr. N. J.' Post, wet houder Th. J, L. van der Berg, de directeur van. Sociale Zaken J. Oost- lander, de commissaris van politie K. Rijpma, dominee J. D. Smids van de Ned. Herv, Gemeente, dominee J. Gras eveneens van de Herv. Gem., dominee Nawijn van de Gereformeer de Gemeente, pastoor C. P. Berg van de Oud-Katholieke Gemeente en dr. D. Drenth, geref. predikant emeritus. Op deze avond brachten dominee Smids namens de Herv. kerkeraad, dominee Nawijn namens de Geref. kerkeraad en wethouder Van der Berg namens het gemeentebestuur hun gelukwensen aan het Leger des Heils over. PA SS Ad e SCHli DAM V L P E N H O E Ft S De leden van de afdeling Schie dam van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen en Voormalig Verzet Nederland vierden woensdagavond in Tivoli het jaar lijkse bevrijdingsfeest nog eens dun netjes over. Op deze avond musiceerden voor hen de politieband „De Optimisten" en de „WF-boys". De resterende tijd werd op genoeglijke wijze doorge bracht met gezelschapsspelen. Do minee W. A. Krijger, die zou komen spreken, was wegens ziekte verhin derd. In zijn plaats hield commis saris K. Rijpma een korte toespraak. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer J. Donkers. Het twaalfde congres van de Expogé wordt van 19 tot en met 22 juni in Utrecht gehouden. Het was dinsdag een vrolijke en smakelijke middag en avond in het Wijkcentrum. De Coöperatieve Vrou wenclub had er in samenwerking met de Coöperatie „DES" een kook- en bakdemonstratie georganiseerd, en alles geurde heerlijk.1 Mej. Van der Graft van de Huish. Voorlich tingsdienst van Ned. Verbruikscoöpe raties verstond de kunst als een ware tovenares op onderhoudende wijze smakelijke gerechten te voor schijn te doen komen, alles in be trekkelijk korte tijd. Soms leek het wel eens een vraag- en antwoorden- spel tussen bezoeksters en demon- stratrice. En het leukste was, dat alle dames, en dat waren er velen, van de gerechten mochten proeven. Deze gerechten bestonden uit kerrie soep, macaroni met groenten en ge hakt, yoghurtpüdding met aardbeien en soezen. Twaalf van zulke soezen werden onder de aanwezige dames verloot en bovendien nog enkele taarten, die door de Coöperatie be schikbaar waren gesteld. Deze demonstraties werden met een kort woord ingeleid door mevr- De Hey, terwijl de heer A. Bakker van de propagandacommissie een goed „Coöperatief" woord sprak. Na het samen zingen van „Lof zij den Heer" opende mejuffrouw M. Monster de dienst met gebed en las de korps-secretaris J. J. Stui- venberg uit de Heilige Schrift. De samenzang nam een belangrijke plaats in de dienst in en begrijpe lijk, want men kan moeilijk een beter middel bedenken om zijn vreugde en dankbaarheid te uiten dan deze massale lofzang. Het laatste lied, dat door de heil soldaten en de aanwezigen gezamen lijk werd gezongen, was het stichters- lied „O zee van Gods liefde" van William Booth. Aan de dienst ver leenden het muziekkorps en de zang brigade, beide o.i.v. de heer A. van Gulik, en het jeugdzangkoor oJ.v. mevrouw Den Ouden hun medewer king. Voor dat majoor mevr. Potgieter het dankgebed uitsprak, sprak ma joor Drentje een kort en kernachtig slotwoord. De grondwaarden van het Leger des Heils blijven onverander lijk: bloed en vuur. „We mogen geestdriftig zijn in de sport", aldus de majoor, „we mogen geestdriftig zijn in de politiek, maar laten wij vuur zyn in onze boodschap, in ons getuigen." Elke heilsoldaat en elke mens be hoort een hart vol warme liefde voor zijn naasten, ook voor de diepst ge- zonkenen, te hebben. Majoor Drentje besloot met te zeg gen: „Het devies „Christus voor de wereld en de wereld voor Christus" moet ons niet alleen deze avond, maar altijd voor ogen blijven staan." Vanaf vandaag zijn op het Stad huis weer visakten en bewijzen van bijdrage tot verbetering van de vis stand verkrijgbaar. De prijzen, die niet onbelangrijk zijn verhoogd, zijn thans: grote visakte A f 12,- (oude prijs f 11.), grote visakte B f 6.- (oude prijs f 5.-), kleine visakte (snoek- akte) f 4.- (oude prijs f 3.-), hengel- akte (meer dan één hengel) f 3.- (oude prijs f 1.50), bijdragebewijs f 1.50 (oude prijs f 0.50), Leerlingen van de Schiêdamse Toonkunst Muziekschool gaven gis teravond in het Gebouw voor Chris telijk Sociale Belangen een «oor- drachtsavond, die een meer demon stratief dan, uitvoerend karakter had. De directeur van de school, de heer F. Moonen, legde er ook in zijn wel komstwoord de nadruk op dat het hier ging om een demonstratie van het algemeen voorbereidend onder wijs, waarna een „staalkaart" van hetgeen op de privé-lessen wordt on derwezen zou worden getoond. Onder leiding van de verscheidene leerkrachten van de school zagen wij aardige demonstraties die tot de vorming van begrip voor maat en muziek zijn opgezet. Een grote groep leerlingen bracht voorts allerlei mu ziekjes op piano en accordeon ten gehore. Hier waren kennelijk de laag ste klassen aan het werk: inderdaad kon men dan ook niet van een echte uitvoering spreken, maar de vele ouders kregen dan toch in ieder ge val iets van het .muziekonderwijs te horen. En het was vaak allerchar- manst. Zaterdag (om vier uur) en zon dag (om half drie) organiseert „En- tre Nous" In café Heisbroek Vlaar- dingerdijk 1, een. competitie tussen prominente Rotterdamse en Schie damse biljarters. De Rotterdamse deelnemers zijn Barzilay, Knol en Bodegom; van Schiedamse zijde ne men deel C. Koneman; L. v Soelen en Z. Schikhof. Hens van Dorth liet woensdagavond in Musis Sacrum, waar de leden van, de ontspanningsvereniging „Vegla" gezellig bijeen waren, „De lach in top" gaan. Deze zeer goede en zeer vlotte revue de aanwezigen be hoefden praktisch geen moment naar een gesloten doek te kijken is in ome stad reeds meermalen voor het voetlicht gebracht. Voor de kwaliteit van de revue stonden overigens de namen van de medewerkenden wel borg. Het waren Rens van Dorth, Ellis van Norden. Sylvia Sylvestra, Truce Spevck, Ton- ny Huygen. Dick Binnendijk. Ted Valerio en de pianist Cas Oosthoek. Het was de laatste ontspannings avond van „Vegla" in dit seizoen. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer j, de Pater, die een terugblik gaf op de afgelopen avon den. Na de revue was er een geani meerd bal, waaraan een band o.l.v. F. Carree zijn muzikale medewer king verleende. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 en 28 uur: vulpen en -potlood in etui, motorbrll, achterschot van auto, portemonnee met inh., dames tas met inh. Te bevragen bij de vinders: pa raplu, Koedood, Marconistr. 6a; por temonnee met inh., J. Kooi), Populie renlaan 48; portemonnee met inh., Th. van Wely, Buijs Ballotsingel 118a; dameshandschoen rood met wit, C. Olewijn, Galileistr. 84b; dameshand- schooen, (r), R. de Jong, Amalia van Solmsstr, 23a; hond met zwarte en lichtbruine vlekken, Uitenbroek, Ga lileistr. 85b; bril, P. Rijken, Korte Singelstraat lib; rozenkrans, Ma- chaelis, Kethelstr. 3b; sleutel, N. van Dijk, Prof. Kamerlingh Onneslaan 140a; rozenkrans in etui, mevr. Turks, Buijs Ballotsingel 89b; bril, Van Lies hout, Lange Haven 126; vulpen, N. Beuman, Groenelaan 95a; vulpen, Gillekes, Surinamesingel 53, Vlaar- dingen; damespolshorloge, W. Kunst, Slachthuislaan 20; bedelkettinkje, Sondermeijer, Schoolstraat 9; ge knipte japonstof, A. Pak, Maasdam- sestraat 4; autoplaid, Barg, Ruiten- burgstr. 1, Vlaardingen; zwarte sjaal, A. de Boer, Brugmanstr. 25d; heren ondergoed en handdoek, van Eijk, Leliestr. 18; zwarte sjaal, IJsselmon- desestr. 8; veldmuts (groen), A. Bloemheuvek Rotterdamsedyk 243c; een paar klompslofjes, L. de Borst, Nassaulaan 3a; donker blauwe dames sjaal, Heineman, Rotterdamsedijk 245a; manchester vest, H. Harte- veldt. Molensingel 37. .Mf 5 -vv Een doortastende machinist van de Nederlandse Spoorwe gen heeft woensdag om half zes het leven van een kind ge red. Uit de trein, die op weg was naar Hoek van Holland, zag hij dat een kind in de Spoorsingel viel. Hij trok onmiddellijk aan de noodrem en sprong uit de nog rijdende trein. Hij wist de aandacht te trekken van een voorbijganger, die het kind uit de Spoorsingel wist te redden. Het spoorwegverkeer had nauwelijks enige vertraging. De vierjarige Roland de Ruiter van de Dr. Schaepmansingel werd gister morgen aangereden door een wiel rijdster, die na het ongeluk door reed. De jongen kreeg beide wielen over zijn been en liep een gecom pliceerde beenbreuk op. De jongen liep met zijn moeder op de P. J. Troelstralaan toen hij zich op de kruising bij het Dr. Wibaut- plein losrukte. Hij kwam onder de fiets terecht. De commissaris van politie ver zoekt getuigen van het ongeval zich op het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat, te melden. Op 1 en 8 juni doen leden van de afdeling Schiedam van de Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis mee aan de natio nale schietwedstrijden, die in Rotter dam zullen worden' gehouden.. Dit deelde voorzitter P. van Rijn mee op de contactavond, die de bond woensdag in de Amstelbron hield. Oud-strijders, die aan deze wedstrij den alsnog willen deelnemen, kun nen zich opgeven bij secretaris D. Krook. Julianalaan 88c, De avond werd verder gezellig doorgebracht met sjoelbakken, kaarten, dammen en andere gezelschapsspelen. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur: Artists and Models (14 Jr). MONOPOLE-THETATER, 2, 7 en 9 U.: Johnny Concho (14 Jr). Apotheek: Fa Gouka, Hoogstraat 29. i'ciuuunsicuingcn. STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: .„Start" en De Ruyter-exposltie. Diversen; PASSAGE-THEATER. 8 uur: Toon kunst-concert. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Lezing IvA. IRENE, 8 uur: Pers.ver. Vlug. cabaret. VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Marcellino brood en wijn (a.l.). MONOFOLE-THEATER, 2. 7 en 9 U.: De vluchteling van Guatura (14 Jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-exposltie. Diversen. MUSIS SACRUM, 8 uur: Toneelavond Gemeentewerken. IRENE, 8 uur: Chr. Film-actie. GIESSENDAM Ia Hardinxveld-Giessendam woont een gezin met vijf jonge kinderen in een kille stal, waar drie weken geleden nog koeien stonden; Er staan kinderbedjes op de „groep", een box naast de ijzeren drinkbakken en bij de enige kraan in de schuur is een soort keuken geïmproviseerd, waar eten wordt bereid op kook- stellen. Er is een slaapkamer gemaakt van overgordijnen en lappen die aan de balken zyn bevestigd en met behulp van een oliekacheltje tracht men de temperatuur een beetje draagiyk te maken. De 39-jarige machinnist Arie Meer kerk is met zjjn gezin vrijwillig naar deze kille behuizing getrokken, één dag voordat de inboedel van zyn oude woning B 316 op straat zou worden gezet. Dit pand is nameiyk eigendom van de schipper T. D. O., die reeds ruim 3 li jaar geleden het echtpaar de huur heeft opgezegd. Toen drie jaar daarna de woning nog niet ontruimd was. volgde de gebrui- kelyke gerechtelyke procedure, waar- by de eigenaar in het geiyk .werd gesteld. Nadat nog enkele maanden uitstel was verleend zou deze week de deur waarder verschynen. Ket echtpaar heeft zijn komst niet afgewacht, maar is ten einde raad naar de stal van boer W. de Bruin, C 319 getrok ken. waar het nu afwacht wat er verder zal gebeuren. De heer Meerkerk heeft reeds twee jaar geleden zelf een woning in de Oranjestraat gekocht, doch dit pand is nog bewoond en hy kan het, ook met tussenkomst van de rechter, voorlopig nog niet be trekken. Van gemeentewege is men bereid om voor het gezin een noodoplossing te zoeken, want de huidige situatie kan niet lang voortduren, temeer omdat binnenkort de hooioogst van boer De Bruin wordt binnengehaald, waardoor een langer verblijf in de schuur vrijwel onmogelijk wordt. Een zeer belangwekkende lezing over het leven der byen. dat nyvere volkje, hield de heer P. Klapwijk gis- van de Schiedamse Aquarium Ver- teravond in Amstelbron voor leden eniglng „Natuurgenot in Huls". Alle aspecten van dat telkens weer fascinerende byenleven belichtte de heer Klapwyk op goede wijze. HU sprak over de voortplanting, de korf- bouw, het bouwen van de raat, kort om over de gehele structuur van de byenmaatschappy. De avond werd geopend en geslo ten door voorzitter L, Faber. Geboren; Marianne N, d v J Nleuwstad en W C v d Toorn; Jo hannes F, z v J v Oudheusden en H H v Dyk; Helena, d v A v Dyk en H Wannee; Hendricus A J, z v A F J Verspeek en S G Kerkhof. Overleden: A J Sinnema, 30 jaar. VLAARDINGEN Een naargeestige motregen bege leidde vanmorgen in alle vroegte een jeugdige plechtigheid voor het club huis De Haven. Een groep kinderen had zich er opgesteld rond de leider van het clubhuis, de heer J. Faasse. Daar op die plaats, terwijl de stad tot ontwaken kwam en spaarzaam verkeer voorbij reed, .werd de vierde verjaardag van het clubhuis De Ha ven ingeluid. Met enkele korte woor den heeft de heer Faasse de jonge lieden toegesproken. Hij zei, dat men ook aan de buitenkant moet kunnen zien, of iemand jarig is. Vervolgens ging hy ertoe over tot het hysen van de clubhuisvlag. Dat leidde ondanks vroegte, regen en kou tot een drie werf hoera. Haastig betrad de jeugd daarna het clubhuis en zette zich aan het traditionele verjaardagsontbyt. In de loop van de dag- bestond er gelegen heid het clubhuis te feliciteren met de verjaardag. (Van een onzer verslaggevers) Qofc 'de keuken van de toe komst' zal te zien zijn op de tentoonstelling 'Het Atoom' van 28 juni tot en met 15 september op Schiphol Amster dam. En zo kan ook ons land kennis maken met dit druk knop-domein, dat beroemd werd op een huishoudelijke expositie in Parijs. Aan de hand van een maquette (kosten $10.000) hebben wy tijdens een persconferentie kunnen zien wat er allemaal kan gebeuren in so'n keuken. Overigens: met atoomkracht heeft een en ander niets te maken. Het machinepark van die keuken wordt Er moet zo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt aan de joesiand, dat „allelei per- soTjfi71," die niet tot de Kamer of haar personeel behoren, steeds maar door het Tweede- Kamergebouw zwerven". De kamerleden die over deze toestand kennelijk ontstemd zijn, vragen dan ook in de ver beterde druk van het verslag op het voorstel tot uitbreiding van het Tweede-Kamergebouw speciaal voor de invoeging van deze (en nog een kleine) passage uitgegeven of het niet mogelijk is diegenen, die kamerleden wensen te spre ken, beneden te houden, tot dat het betreffende kamerlid de bezoeker kan (en wilf ont vangen. gevoed met doodgewone elektrische stroom. De huisvrouw van de toekomst aldus de voorspellende geest van de entwerpers (General Motors, Ame rika) zal het huishouden leiden aan een commandotafel. Dat is dan een soort bureau, voorzien van een luidsprekende telefoon (zonder hoorn) en de handschrifttelex verder huistelevisie en een serie schakel borden. In de wasserij-afdeling gaat alles automatisch, ook het drogen en strij ken, U hoeft het schone goed alleen maar op te bergen. En dat duurt dan nog langer dan het wassen zélf. .Dat geldt ook voor het koken. Voor het braden van gevogelte in een oven van halfrond glas is nog maar enkele minuten nodig. De aardappels zijn na enkele secon den al gaar. En dat op een fornuis van marmer: de kookplaat bib ft overigens koua, ae vermttrng ge schiedt via inductie. Afwassen zowel als groente schoon maken: het gaat vanzelf, na een druk oc de (goede) knop. U moet natuuriyk. geen foute schakelingen tot stand brengen, anders ontstaan er bij voorbeeld geperste biefstukken of goed doorbakken tafelkleden. Voor het kiezen van uw menu krygfc u de beschikking over een receptenautomaat. Het werkt via ponskaarten (net als de hollerith). De machine projecteert eerst het gekozen gerecht in kleuren op een scherm en zoekt dan alle ingrediën ten zelf bij elkaar: alles wordt keurig gewogen afgeleverd. BH dit alles hoeft de huisvrouw nimmer .meer te bukken. Want eme kast stijgt of daalt via knoppen naar handhoogte. Dat geldt zelfs voor servies en bestek. Verder Is het dragen van schalen overbodig geworden. Een zelfdenken- de serveerboy rydt alles naar de aan grenzende eetkamer, de spy zen biy- ven op temperatuur. De kosten van deze keuken zyn nog niet geschat. Evenmin werd uit. gegaan van het feit, dat de huidige huizen nog wél een eeuw meekunnen, maar géén van alle plaats hebben voor zo'n omvangrijke Industrie. Ook werd nog niet uitgemaakt of dit arsenaal moet worden uitgerust met een schietstoel voor het geval er een explosie ontstaat by onoor deelkundig gebruik. Niettemin en tn alle ernst: ettelijke van de in die keuken aan wezige apparaten zijn inmiddels al in de handel, zij het dan niet voor particulieren. In de hangar, die d« tentoonstel ling gaat huisvesten, wordt thans deze droomkeuken gemonteerd. De oppervlakte ervan is natuuriyk maar gering in vergeiyking tot de vele andere onderwerpen, die hier aan bod komen. U hoeft overigens niet bang te zyn voor onbegrijpeiyke formules: alles wordt voor ieder verstaanbaar ten toongesteld. En voor radlo-aotlvitelt hoeft ook geen vrees te worden ge voeld, al staat er een atoomreactor- in-werklng. wy vernamen, dat voor het bouw bedrijf Reym een heimachine en hei stelling is gereserveerd. Technisch zijn er geen hinderpalen om met de bouw te kunnen beginnen, of het moest zijn het even drastisch tegen de grond werken van een aantal sloopbare panden, zoals de voorma lige, bokkingrokerij van Kornaat. Het gemeentebestuur, dat tegen spoed- sloopkarweltjes nimmer opziet, zal daar wel weg mee weten. De grond, waarop het. bouwbedrijf Reym echter wil gaan bouwen, is nog niet ter beschikking gesteld van dit bedrilf. Wy vernamen, dat het bouw bedrijf kortelings de betrokken grond van de gemeente in erfpacht heeft aangevraagd. De goedkeuring hier toe moet op voordracht van het col lege van burgemeester en wethouders door de raad worden goedgekeurd. De raad komt echter niet eerder bijeen dan de eerste donderdag in juni. Het is echter wel duidelijk, dat het bouwbedrijf Reym voor Juni zal willen beginnen. Dat kan dus alleen, als de raad voor die tijd in een spoed eisende vergadering wordt byeenge- roepen. De zaak staat er op 't ogen blik zo voor, dat de raad in 48 uur bil elkaar kan komen. Besproken zal dan worden de voordracht van B. en W. grond aan het Liesveld en de Gedempte Biersloot in erfpacht uit te geven aan het bouwbedrijf Reym. Het is niet te verwachten, dat de raad tegen deze gronduitgifte in erf pacht overwegende bezwaren zal hebben. Met de bouw van dit com plex winkels en woningen immers wordt opnieuw een belangrijke stap gedaan In de zo noodzakelUke sane ring van de Vlaardingse binnenstad. Het is dus wel te verwachten, dat de raad met sympathie deze ontwikke ling zal gadeslaan. Van de heer Reym vernamen wy overigens, dat hiermee niet alle for maliteiten zyn vervuld. Hil hoopte dat de laatste hinderpalen bulten de gemeente om ook met spoed geno men kunnen worden. m Het Japanse Ministerie van Openbaar Welzijn heeft bekendge maakt.'dat de griepepidemie, die van oktober 1956 tot maart 1957 in Japan heeft gewoed, 1475 slachtoffers heeft geëist. De huisvrouw bedient de keuken van de toekomst vanuit een commando-post. Vandaar kan ze automatisch ook allerlei andere zaken regelen: leveran ciers en kennissen opbellen zonder de telefoonhoorn op U nemen en vla een televisie- apparatuur (scherm vóór haar) de kinderen in de kinder kamer in de gaten houden. Als ie post verlaten. Is, wor den boodschappen en telefoon tjes automatisch aangenomen en vastgelegd. Engels pond 10,66Ï—10,671 Amerik. dollar 3,821—3,821 Franse frank 1,08021—1,08121 Belgische frank7,578—7,581 Zwitserse frank86,91—86,86 Zweedse kroon 73,614—73,665 Duitse mark 90,72—90,77 Deense kroon54,82—54,87 Noorse kroon 53,325—53,375 Zwitserland <vry) 89,215—89,265 Canada 3,995—3,99» Italiaanse lire60,555—60,605 Japanse dollar 3,783—3,793 Turkse dollar3,795—3,793 Oostenrykse schilling 14,643—14,653 (Van een onzer verslaggevers) De 69-jarige C. de Leede uit de Roggestraat te Rotterdam werd gis termiddag omstreeks half zes op de hoek Bas Jungeriusstraat>-Pols!arid- straat het slachtoffer van een onge luk, waar hu ln eerste instantie niet by betrokken was. Een bestelauto, die na met een taxi in botsing te ziln gekomen, kantelde, kwam na meiyk op de man terecht, die op de fiets door de straat reed. HU werd zwaar gewond naar het Westerzie kenhuis vervoerd, waar hy enige tyd later overleed. NEW YORK (Reuter,* AFP). De Verenigde Naties hebben er woensdag hun spijt over uitgedrukt dat de Nederlandse zending poot- aardappelen, welke als gift aan Hon garije was aangeboden, niet door Hongarye is gebruikt omdat de aard appelen besmet zouden zijn met het aardappelaaltje. De wereldorganisatie- maakte te vens bekend dat proeven uitwezen dat de pootaardappelen geenszins ge. infecteerd waren, zoals de Hongaren beweerden. In een brief aan de se cretaris-generaal van de VN schreef de Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann dat de Nederland se regering fel protest wenste aan te tekenen tegen de houding en be slissing van de Hongaarse regering. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de 59-jarige magazynchef van een grossierderij te Zaandam, vrygesproken, die veertien dagen ge leden terecht stond, verdacht van hoogst roekeloos en onnadenkend op treden, ten gevolge waarvan de ge zondheidstoestand van een aantal be woners van Krommenie in ernstig gevaar is gekomen. Het betrof een geval van voedselvergiftiging in Krommenie, waardoor een bewoner van 78 jaar na het eten van worst is overleden, een ander in ernstige toestand naar een ziekenhuis is ver voerd en zestig bewoners ziek zijn ge worden. De officier van Justitie had een hechtenisstraf van een maand geëist. Een ernstige aanvaring op de Waal even boven Tiel heeft gister middag het leven gekost aan een 18-jarige Duitse matroos. De opva rende boten „Salf IV" en Salf XIV" die naast elkaar lagen en geladen waren met bomen, zyn ln aanvaring gekomen met de radersleepboot „Harpen VII", die een sleepschlp achter zich had. By de aanvaring werd de gehele raderkast met op bouw van het schip gerukt. Op de raderkast bevond zich op het fatale moment de 18-iarige matroos. Men neemt aan. dat de jongeman te water Is geraakt en is verdronken.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1