OPSTANDINGSKERK: kerk-aan-een- Begin tweede fase Machteloos EMMA met grote cijfers verslagen SVV scoorde zonder veel moeite zes maal Antwerpenaar Bulcke: bijzondere kwaliteiten NJN hield geslaagd propaganda-weekeind Jeugd toont belangstelling voor De Ruyler-herdenking Gemeente-archivaris sprak over de strateeg en mens Succes voor SVC in nederlaag-toernooi Beker voor de jeugd van HDVS Binnenbrand Jongen reed tegen auto Inbraak je Herdenking in museum K. van Driel bij Nw. Koers Schiedammer aangehouden in Vlaardingen Fortuna zondag tegen EROH Boerderijbrand: 4 varkens en schuur verloren Rijksweg dicht Het Vrije Volk Ernstig gewond Wim Maassen v. d. Brink won HW-wisselprijs Wijziging spreekuur Esperanto-nieuws Korfbaluitslagen Van de duiventil Visafslag Dp grootste krant van Nederland chiedammers onder elkaat HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 MEI 1957 PAGINA 4 kE EERSTE STEEN voor de Opstandingskerk van de Hervormde Gemeente zal zaterdagmiddag om half vier door de wijkpredikant, dr. L. J. Cazemier, worden ge legd. Dat zal de tweede fase betekenen van de bouw van deze kerk in Nieuwland; een monumentaal gebouw, ontworpen door liet architectenbureau Van den Broek en Bakema (de eerste kerk die deze architecten laten bouwen) en waarvan de gelden voor de bouw voor een groot deel door de Schie- damse burgerij bijeen worden gebracht. Nu reeds kan men het profiel van de kerk, die op de hoek van de P. J. Troelstralaan en de Burgemeester Honnerlage Grete- laan komt te staan, duidelijk zien. Het betonskelet is in de maak. De uitvoerder is de Bouwcombinatie Van Amstel, Van Straaïen en Buis te Rotterdam. Vijver Dit jaar (Van een onzer verslaggevers) Gaten Capitulatie De afdeling Schiedam van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie heeft een propagandaweekend gehouden, dat in alle opzichten geslaagd mag heten. Zaterdagavond werd In de grote bovenzaal van het Wijkcentrum Nieuwland' een filmvoor stelling gegeven, die door vele niet-leden hoofdzakelijk scholle ren, werd bijgewoond. s-sS Op hefc zondag gehouden jeugd- toernooi, georganiseerd dooi de W ,,'t Gooi" behaalde Hermes DVS een mooi succes. Na van Haarlem, Ajax, 't Gooi en NEC gewonnen te hebben bereikte Hermes een plaats .in de finale. Ook'in de eindstrijd trokken de blauw-witten aan het langste eind en kwamen door dit resultaat m het bezit van een fraaie beker. Een brandende lamp veroorzaakte maandagavond brand bij de familie M., Singel 43c. Een kussen en een krant vlogen in brand. De schade was aanzienlijk. Men is niet verze kerd. De brandweer onder leiding van ir. S. Moesker gooide enig in ventaris op straat, o.m. een half verbrande divan. Met een nevelspuit werd het vuur geblust. De achtjarige Kees P. Verboon, Rotterdamsedijk, reed gistermiddag op tamelijk onvoorzichtige manier vanuit de Admiraal de Ruyterstraat by het Sterrebos de verkeersweg op. Hij werd door de achterzijde van een passerende vrachtauto geschept en tegen de weg geslingerd. Met een schedelbasisfractuur moest hij in het Gemeente Ziekenhuis worden opge nomen. De automobilist had niets van het ongeluk gemerkt, maar kon later worden opgespoord. Bij de St. Jansschool aan de Lange Singelstraat is gisternacht ingebro ken. Uit de personeelskamer werd een horloge gestolen. Men heeft zich toegang tot de school verschaft door een ruit in te drukken. Bioscopen: DINSDAG PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur; Drie mannen In da sneeuw (ai.). MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 U.: Beklemmende uren (18 jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Ten toonsteUlngen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-exposltle. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van Bulcke. Diversen STEDELIJK MUSEUM. 8 uur: Museum-concert. MUSIS SACRUM, 8 uur: Schiedams TomsI, IRENE, 8 uur: Jaarvergadering Ned. Herv. Kerkkoor. WOENSDG Bioscopen. PASSAGE-THEATER., 2 en 3.15 uur: Drie mannen In de sneeuw (ai.). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Beklemmende uren (18 ir). Apotheek. Fa. Van Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: ..Start" en De Ruyter-expösitie. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werken'van Bulcke. Diversen: IRENE. S uur: Dr. Da Vlaserachool, Ouderavond. Over het ontwerp hebben wij al uitvoerig geschreven. In het kort kan men het gebouw als volgt detaileren: De nieuwe kerk wordt een echte Nederlandse kerk, want het wordt een kerk-aan-een-dijk. De toegang namelijk naar de nieuwe wijk van Schiedam zijn de hoogge legen wegen; de Burgemeester Hon nerlage Gretelaan en de P. J. Troel- stralaan. Het hoogteverschil is ter plaatse van de kerk 2,40 m en de egenlijke kerkzaal voor plm. 600 mensen ligt ongeveer gelijk met de bovenkant van de hooggelegen weg, waaraan ook de hoofdtoegang Is ontworpen. Onder deze ruimte is een zaaltje voor 330 mensen, kamers voor predi kanten en catechisatielokaal, ver der een kofflebuffet, garderobe en toiletten. Deze ruimte is toeganke lijk vanaf de lager gelegen woonwijk. Ook kan men door middel van een trap binnendoor in de kerkzaal ko men. On derscheidin g Er ontstond zo een zinvolle onder scheiding van deze toegangen. Voor het meer dagelijks gebruik van de benedenruimte is dus directe toegang mogelijk vanuit de wijk. De toren zal de kerk kenbaar ma ken op grotere afstand. Het inwen dige van deze toren zal frisse kleu ren krijgen die zichtbaar zullen zijn en de grijze betonkleur van de toren kunnen verlevendigen. Het kruis bevindt zich aan de voet van de toren en Is met Ita liaanse mozaïksteentjes bezet. Dit kruis zal altijd zichtbaar zijn voor hen die de dienst bijwonen in de kerkzaal. Links is de grote wand van glas, de gemeente Schiedam naast de kerk daardoor ziet men de vijver die door wordt aangelegd en waarin het ge bouw zal weerspiegelen. Het glas is gedeeltelijk ondoorzich tig, zodat geen kinderlijke inkijk van af de weg mogelijk is. Boven de entree is een galerijtje waarop het orgel zal kunnen komen. Een wandje bekleed met mozaïk steentjes vormt de scheiding tussen entree en kerkzaal. Bij deze entree zijn (half binnen en half buiten) edel- houten elementen ontworpen, waarin motieven gesneden kunnen worden door kunstenaars. Constructie De constructie van de kerk is gewapend beton voor de hoofd constructie en veredelde beton platen voor de wanden. De bin nenzijde is van lichtgrijze bouw blokken tussen verticale stijlen. In de kerkzaal geschiedt de ver- Wij herinneren onze jonge lezers er aan, dat hedenavond in de aula van het Stedelijk Museum, Hoog- 112, Schiedam, een jeugdherdenking van Michiel de Ruyter wordt gehou den, die voor elke jongere gratis toe gankelijk is. Aanvang; kwart voor acht. De heer K. van Driel uit Rotter dam zal morgenavond ten huize van de familie C. Boerman, B.K.-Iaan 189a, voor leden van Nieuwe Koers een inleiding houden over „Vrije tijdsbesteding". Aanvang 8 uur. Op woensdag 29 mei zal ir. S. A. Posthumus spreken over Israel. Ver der is er zaterdagavond 25 mei bij de familie Boerman een instuif. Het meebrengen van eet- of drinkbare artikelen zal zeer op prijs worden gesteld. warming met onzichtbaar opgestelde radiatoren. De kerk zal dus gebouwd worden met gebruikmaking van zowel tradi- tiouele als moderne materialen en constructie-methoden. Dit geldt ook voor de nodige liturgische elemen ten: preekstoel, doopvond, avond- maaisteafel, alsmede voor de ver lichting. Voor de ruimte-werking is uitge gaan van de gedachte dat men zich in een besloten ruimte bevindt, waarin toch in sterke mate de be trekking met de oneindige buiten ruimte beleefd kan worden. Waarschijnlijk zal de kerk in Oc tober klaar zijn. In ieder geval wil men, mits geen tegenwerking ont staat, de kerstdienst in de Opstan dingskerk houden. De orgelcommissie, waarin de directeur van de Rotterdamse Toon kunst Muziekschool, de heer G, Stam, en verder de organisten J. P. Bekkers (Schiedam) en G. de Graaf (Vlaardingen) zitting hebben, voert overleg tot de bouw van een orgel. Het instrument zal echter nog niet dit jaar klaar zijn zulk een bouw vergt circa twee jaar zodat men het voorlopig met een ander instru ment zal moeten doen. Natuurlijk zal bij de bouw van het nieuwe orgel ook overleg met de architecten worden gepleegd. Maar een orgel komt er in elk geval. En wat het andere geluid be treft; niet twee, maar een luidklok zal In de toren hangen. Het wordt /en, „F-Joon" van duizend kilogram. Financiën De liquide middelen tot bouw van de kerk zijn practisch ge heel aanwezig, hoewel men dus de totale bouwkosten 650.000) zeer zeker met leningen zal moe ten aanvullen. Maar de financiële steun van Schiedamse inwoners in verheugd; bedragen komen regelmatig bij de kerkmeesters binnen. Tijdens de zaterdag in de BPM sporthal gehouden tafeltenniskam pioenschappen van Vlaardingen heeft de Schiedammer en Wilton-speler Wim Maassen v. d. Brink voor een jaar beslag gelegd op de fraaie wis selprijs van „Het Vrije Volk". Na afloop van de wedstrijden werd de HW-tafeitennlszuil aan de win naar overhandigd door de heer H. van Munster, chef propaganda van „Het Vrije Volk". Evenals voorgaan de jaren is er fel gestreden om het bezit van deze wisselprjjs. De Vlaardingse recherche heeft de 29-jarige R. v. d. O. uit Schiedam aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht zich in Vlaardingen schuldig te hebben gemaakt aan oplichting voör een bedrag van 190. Hij zai voor de officier van Justitie worden geleid. Voor zondag 26 mei is door de competitieleider van de KNVB als nog de wedstrijd FortunaEBOH Ingelast. Dit betekent dat de Vlaardingers hun laatste (thuis) wedstrijd, voor de eerste divisie betaald voetbal, een week eerder spelen dan aanvanke lijk was bepaald. Het ziet er wel naar uit, dat Fortuna de competitie in elk geval met een overwinning zal kunnen besluiten, in aanmer king genomen het resultaat dat des tijds tijdens het eerste treffen tegen EBOH in Dordrecht werd geboekt. De inspecteur voor het onderwijs zal morgenmiddag geen spreekuur houden, in plaats daarvan kan men hem zaterdag van 11 tot 12.30 urn- spreken, Jaudon, la 23an de majo, Klub- vespero. Parvlkaskado ce fam; v. Gink Ploegstr. 19. La lasta kunneno esfcis esperplena, ni do ne malesperu. De burgemeester van Lourdes in Zuid-FrakriJk heeft aan zijn colle ga's in alle steden in zijn land met meer dan 10.000 inwoners de vraag' voorgelegd, of ze er mee kunnen in stemmen dat Esperanto wordt opge nomen In het leerplan der scholen. Bij de 143 antwoorden waren negen tegenstanders, elf waren noch voor, noch tegen de opneming en van de overige 123, alle voorstanders, waren er 31 enthousiast voor het idee. Dat de radio ook een belangrijke plaats inneemt bij Esperanto blijkt uit de volgende lijst: In Brazilië zijn 1100 cursisten. In Leningrad zijn er 1000, terwijl er in Estland 2500 deelnemen. Letland heeft er evenzeer 1000, Sophia (Buig.) en Gdansk (Polen) het resp. tot 700 en 300 brengen. Een krachteloos en machteloos Emma heeft zich in de strijd tegen SW gewillig naar een veelzeggende 60-nederlaag laten leiden. Vooral in de tweede helft toonden de Dordtenaren zo weinig kwa liteiten, dat de Schiedammers op speelse wijze het strijdbeeld vol komen in hun voordeel bepaalden. En indien SVV zich op „doelpunten maken" had toegelegd, zou deze strijd in een volledige debacle voor Emma zijn geëindigd. Met zes treffers (met een hattrick van v. Pelt) was de Schiedamse doel- puntenhonger gestild. Niets wees er m het eerste half uur op, dat de Dordtenaren zich gewillig naar de slachtbank zouden laten lei den. Fris van opzet werden herhaal delijk goede aanvalscombinaties van uit het middenveld opgebouwd, waar bij Janus v. d. Gijp bijzonder actief bleek. Vervaarlijke schoten van De Jonge, Janus v. d. Gijp en Stolk brachten doelman Kouwen in volle actie. Het eerste Schiedamse doelpunt, opge bouwd door de gehele Schiedamse voorhoede en met een machtige inzet van v. Pelt besloten, werkte echter als bluswater op het Dordtse stro- vuur. Het slingerbacksysteem liet grote gaten vallen in de Dordtse verdedi ging, waardoor o.a. v. Hees en v. Pelt in volkomen vrije positie kwamen. Vooralsnog wist doelman Zondervan de situaties te beheersen, maar op het zoevende schot van Huntlnk was ook de Dordtse goalie machteloos. Het „alleenzeggenschap" van SVV heeft aan de tweede helft een bijzon der eenzijdig karakter gegeven, op toerbeurt kwamen de Schiedammers in kansposities voor doelman Zon dervan. Van Hees, Huntink, v. Pelt en zelfs Jan v. Schijndel kregen doelrijpe kan sen gepresenteerd, alvorens Maltha na een kwartier uit een pass van Könemann roos trof (30). Slechts Janus v. d. Gijp slaagde er eenmaal in doelman Kouwen te belagen. Toen de Dordtse rechts half, na het doelpunt van v. Ree uit een scrimmage, het strijdperk verliet, capituleerde Emma volko men. Zonder enige inspanning bepaal de SVV de strijd, waartegen alleen de Dordtse defensie zich teweer- stelde om de score zo laag moge lijk te houden. Niettemin sloeg v. Pelt uit een pass van Huntink voor de vijfde maal Zondervan en met een juweel van een doelpunt uit- een hoekschop van Kö nemann maakte dezelfde speler het halve dozijn vol. En hiermee was het vonnis over Emma geveld. (Door een technische fout is dit verslag gisteren niet opgenomen, waarvoor onze verontschuldigingen red.). OUDE-TONGE. Maandagmid dag is brand ontstaan in de boer derij van de familie Stoutjesdijk aan de Kranendijk onder de gemeente Oude-Tonge, De brand werd te on geveer twee uur ontdekt, doordat rook uit de schuur opsteeg. De brandweer van Den Bommel kon echter niet voldoende uitrichten voor een effectieve blussing aange zien er niet voldoende bluswater in de naaste omgeving te vinden was. De brandweren van Oude Tonge, Ooltgensplaat en Achthuizen werden ter assistentie opgeroepen en met behulp daarvan werd het water in aanjaagverband aangevoerd over een afstand van ongeveer 800 meter. Hierna kon er geblust worden met ongeveer zes stralen. Het vuur had echter snel om zich heen gegrepen en zodoende kon alleen het huis worden gespaard. De schuur ging geheel verloren. Daarin was een grote hoeveelheid stro opgeslagen die het zeer moeilijk maakte om het vuur te bedwingen. Ook kwam er een viertal varkens in het vuur om. De 26-jarige Antwerpse schilder Bulcke, die thans in de Galerie CCC te Schiedam schilderijen exposeertwon in 1954 de Belgische prijs voor de „Jeune peinture Beige". Hij is een opmerkelijke ver schijning, een kunstenaar met bijzondere kwaliteiten al Ijkt hij ons nog geenszins met zich zelf tot klaarheid te zijn gekomen, waar hij overigens dankbaar voor mag zijn, want daardoor is de mogelijk heid aanwezig tot een verdere ontwikkeling. Non-figuratief is dit werk niet, soms is er nog vaag iets van een voorstelling in te zien. een vogel, een paard of wat dan ook, maar het wordt lang niet altijd duidelijk of de schilder van die vorm is uitgegaan of Te Manilla lijden thans 30.000 mensen aan griep. Van 15 tot 17 mei zijn 19 personen aan deze ziekte overleden. Men vertoonde .Door het rietland' een fraaie rolprent in kleuren, ver vaardigd door leden en oud-leden van het NJN. Deze tamelijk lange film geeft niet alleen een goede in- De jeugd heeft maandagavond in het Stedelijk Museum Michiel Adriaensz de Ruyter, die 350 jaar geleden werd geboren, herdacht. Of eigenlijk deed de jeugd dat niet zozeer, maar ars. P. Th. J. Kuyer, de gemeente-archivaris, burgemeester J. W. Peeken de conser vator van het museum, de heer P. L. AJanssen. Want zij spraken, hetzij kort of langdurig, over De Ruyter: de grote admiraal, dé i edder van het vervallen vaderland, en de mens. De jeugd vertegenwoordigers van jeugdverenigingen en ook niet- georganiseerden was in groten ge tale opgekomen, en dat was verheu gend. Minder leuk was het om te moeten constateren dat zuiver histo rische feiten over de grote zeeheld als strateeg weinig indruk, vooral op de meisjes dan, maakten, zodat het tijdens het overigens zeer kundig be toog van de heer Kuyer hinderlijk rumoerig in de zaal was. Misschien moge dit een aanwijzing voor de or ganisator van de avond zijn om bij voorkomende verdere gelegenheden het programma iets meer af te stem men op het (jonge) publiek. Maar goed, iedereen kan men het uiteraard niet altijd volledig naar de zin maken. Geschiedenis is nu eenmaal niet altijd zo levendig dat men er constant door geboeid wordt. Veel hangt af van de wijze, waarop de geschiedenis verteld wordt. Drs. Kuyers uitvoerige bespreking voor de pauze over de strategie van De Ruyter vonden wij zeer boeiend, hetgeen jammer genoeg niet inhield dat het overige publiek dat ook zo vond. Na de pauze sprak hij over De Ruyter als mens de man, die be halve opperbevelhebber van de vloot in de zeventiende eeuw ook een vroom, edel, uiteraard zeer begaafd en sociaal-voelende Zeeuw was en deze man bleek, zoals hij door de heer Kuyer in beeld werd gebracht, meer aantrekkingskracht op de jeugd te oefenen. Ook burgemeester Peek sprak de jeugd, na een welkomstwoord door de heer Janssen, nog toe. Hjj hoopte in de eerste plaats dat hij in de toe komst regelmatig de jeugd zo talrijk in het museum zou kunnen ontmoe ten. Bij de De Ruyter-herdenking moet het accent rüet alleen vallen op de grote zeeheld, zo zei mr. Peek, maar vooral ook op de betekenis van De Ruyter als 17e-eeuwer; een man dus, die bij heeft gedragen tot de welvaart van Nederland, waarvan wij de vruchten tot op vandaag nog in zo rijke mate mogen plukken (de fraaie huizen uit de 17e eeuw, onze naam als zeevarende mogendheid en onze handelsgeest. ODI heeft zich In zijn voorlaatste competitiewedstrijd niet kunnen her stellen van de misstappen der laatste weken Ditmaal werd met 43 ver loren van het Dordtse Snel. ODI 2 stelde zich duchtig te weer tegen kampioen SSV, maar met vrouwe Fortuna op hun hand wisten de gasten een 42 achterstand om te zetten in een 68 overwinning. Succes 2 speelde een bekerwedstrijd tegen Wion 4, waarvan met 56 werd gewonnen. 'ODI 3 deed eveneens goed werk door ODO 2 met een 6—2 nederlaag naar huis te zenden. De jeugdploeg van Succes deelde de punten met Sperwers 2 (22)Bij de adspiranten won Succes b met 10 van Sperwers d en verloor Schie dam b met 02 van Trekvogels c. In het door de Scbiedamse Volley bal Club georganiseerde nederlaag- toernooi kwam ditmaal de sterke Rotterdamse eerste-klasser Rotter dam-Zuid op bezoek in Schiedam. Van de voer gespeelde wedstrijden wisten de Schiedammers er drie in de wacht te slepen. Dames 1 en 2 zegevierden beide, hoewel niet erg overtuigend, met 2—1. Heren 2 won met 30 op zeer ge makkelijke wijze, aangezien de tegen partij niet veel tegenstand bood. Heren I, met twee invallers uit komend, moest de eer aan de Rot terdammers laten (30). Vrijdag komt het Rotterdamse „Smash naar Schiedam, hetgeen vermoedelijk spannende wedstrijden zal opleveren. Wederom zijn in de afgelopen week een aantal wedstrijden gespeeld in de door de gezamenlijke Schiedamse Volleybalverenigingen georganiseerde mriendschappelijke na-competitie. De uitslagen waren: poule-dames A: SVO 2—ODO 1 3—0; B; Juliana 2—UVG 2 3—0, SPSV 1—Juliana 2 22, SVC 3—SVC 4 22; poule heren A UVG 1—SPSV 1 3—0, ODO 1- Juliana 1 3—1, UVG 1—ODO 1 3—1. Ju'-na 1—SPSV 1 0—3- B; UVG 2 SVC 4 1—3, Juliana 3—SPSV 2 3—0, SPSV 2—Juliana 2 0—3, SVC 4—SVC 3 2—2, Juliana 3—UVG 2 3—1. De Blauwe Doffer hield een wed vlucht vanuit St. Ghislain (173 km). In concours waren 303 duiven. De uitslag was; 1,13 A v d Kant; 2, 6 J v d Steen; 3, 17 A Limborg; 4 A D Rouw; 5, 10 W v d Hoeven; 7 P Kouwenberg; 9 C A Hesbach; 11, 19 Muilwijk; 12, 18 F v Wijk; 14 H J Brokling; 15 Th Duivenbode; 16 Stiebbe; 20 J W Kazenbrood. De Snelvliegers, aangesloten bij de bond van Zaterdagvliegers hield een wedvlucht vanuit St.Quentin,244 km, De uitslag was; A Faas 1, 2 en 4; J C Konings 3 en 5; Chr Zwcistra 6. 10 en 12; M Broekhuizen 7; J v d Mey 8; G v Wingerden 9, 11 en 13; H J Tjaden 14. Los 11.00 uur. duif 13.33.45 uur. duif 13 58 31 uur. Aankomst eerste Aankomst laatste druk van de uitgebreide flora-pracht van het rietland, maar laat ook vele duidelijke opnamen (dankzij een te lelens) van broedende vogels zien. Vooraf gaf de heer J. de Jong uit Amsterdam een uitvoerige en leer zame inleiding aan de hand van kleurendia's tot de film. Bij de rol prent zelf hoorde men goede muziek, o.m. een concerto grosso van Handel, het klarinetkwintet van Mozart en het Forellenkwintet van Schubert. De avond werd geopend en gesloten door de voorzitster van de afdeling, Tineke Wellmann. Een excursie naar de Kijfhoek en de Bierlap stond voor de zondag op het program, 's Ochtends om tien uur vertrokken van de Koemarkt ruim veertig fietsers, waaronder ver scheidene belangstellenden en enkele ouders. De Kijfhoek is een prachtig duin- terrein bij Wassenaar. Dank zy het indertijd verwezenlijkt Lekwaterpro- ject is de fiora in dit gebied erg uit gebreid. Men heeft hier namelijk het grondwater kunstmatig op een goed peil gebracht, zelfs zijn er enkele meertjes ontstaan. Voor de botanicus is dit gebied nog wel het belangwekkendst. Muurpeper, helm en berk bedekken flinke opper vlakten. De Kijfhoek is de enige plaats in Nederland, waar de kruis- gentiaan voorkomt. Dan nog hele duinpannen vol met salomonszegels, lelietjes van dalen, thijn en zelfs ont dekte een NJN'cr enkele exemplaren van de zo zeldzame maanvaren Ook aan dieren ontbreekt het in de Kijfhoek niet. Zo zagen onze natuur liefhebbers een uitgebreide zilver meeuwenkolonie. Verder kieviten, wulpen, wilde eenden, verschillende soorten zangvogeltjes, kleine zoog dieren en tal van insecten. Na van deze natuurpracht genoten te hebben keerde men terug. Tegen zessen waren deze Schiedammers weer thuis. Het was een voortreffe lijke excursie, waarover vooral ouders en belangstellenden zeer enthousiast waren. In de nacht van 22 op 23 mei zal het gedeelte DelftDen Haag van de Rijksweg no. 33 zijn afgesloten voor alel verkeer. Dan wordt nl. tus sen 1 en 6 uur hard gewerkt aan een voetbrug over de Rijksweg in ver band met de luchtvaartshow Ilsy. Het verkeer zal gedurende die nacht over Delft worden omgeleid. Rotterdam, 20 mei; Marktbericht Visafslag R'dam. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd: Heilbot 1,902.00 per kg; Schol midd. 43—45; Schol kl 2931; Schelvis midd. 2932; Ka beljauw gr 4245; Kabeljauw klein 14—18; Makreel 16—21: Wijting 16— 22; Haring verse 14—17, ales p. kist. die later min of meer toevallig in het schilderij heeft aangebracht. In de jongste werken is het huisje boompje-beestje meest volledig ver dwenen. Daar vertegenwoordigt Bulcke een persoonlijk aspect van het Duitse expressionisme van een veer tig jaar geleden, terwijl men nu zegt, dat Bulcke met die opvatting tot de non-figuratieven behoort. De compositie van die werken is niet de sterkste kant; zij hebben wei nig structuur; de toevallige vorm biedt nergens houvast. Er is span ning vooral door de kleur, maar het lijkt de spanning van de baaierd, on doorgrondelijk, raadselachtig. Die kleur is met grote toewijding en con centratie aangebracht. Maar met welke geestelijke achter grond ais bron van inspiratie? Som mige schilderijen" vestigdn' hij'mij de indruk dat de schilder zijn oorspron kelijke gerichtheid tijdens het worste len met de materie kwijt raakte, op nieuw en hartstochtelijk aanpakte vanuit een andere hoek, daarna weer ?jjn zekerheid verloor en opnieuw van leer trok om zich ten slotte te ver- lizen in 'n louter technisch procédé. Ook op zich zelf is dat zeker in teressant, maar het leidt toch niet tot een kunstwerk, waarin een klaar levensgevoel klaar tot uitdrukking komt. In deze tijd lijkt dat ook een eis, die men aan een jong kunste naar zeker niet mag stellen. Het ligt misschien ook wel aan de beperkte afmetingen van de aantrek kelijke expositieruimte, dat de twee kleinste doeken, beide „Vogel" ge noemd, mij het meest bevrediging schonken. De grotere schilderijen verlangen juist "door hun zo uiter mate doorgevoerde technische bewer king een grotere afstand voor een verantwoord beschouwen, dan hier kan gevonden worden. PIET BEGEER We zagen, gisteravond iets dat we nog niet eerder hadden gezien. En dat waren de tweehonderd jongeren, die geheel vrijwillig naar het mu seum waren gekomen om te luis teren naar belangrijke heren, die iets over onze grote zeeheld Michiel Adriaensz de Ruyter te vertellen hadden. Men moet over die bijeenkomst niet te gering denken. Want het is op zich zelf een zeer verheugend en be langwekkend feit dat tweehonderd jonge mensen, waarvan een groot deel vast nimmer het inwendige van ons museum heeft gezien, zonder aarzeling dit huis betraden. Dit was namelijk, niet op bevel. Men had de jeugdverenigingen aan geschreven (niet de scholen dusen gevraagd of men belangstelling voor De Ruyter kon opbrengen. Natuurlijk had de expositie, die ter gelegenheid van de herdenking van De Ruyter al enkele maanden in het museum loopt, daar een zekere reclame voor gemaakt. En kijk, het experiment (want dat was het heus wel) lukte. Kinderen, georganiseerd of niet, in „burger" of in uniform, liepen naar binnen, be keken met eerbied of met oprechte verveling oude voorwerpen. En bur gemeester Peek, die dc hele avond te midden van de jeugd bleef, heeft kunnen bemerken dat het experi ment slaagde, ook al was het soms een tikkeltje rumoerig in de aula. Niet één theekopje brak tijdens de pauze, en dat op zich zelf zegt iets.' Voor de conservator moet het een voldoening zijn geweest zoveel jong, ten dele onvoorbereid publiek, in het museum te zien. Hem is het toch maar gelukt interesse te kweken en de toegang tot het museum (dat lang zo stoffig met is als men wellicht zal hebben gedacht!) wijd te openen voor iedereen. Niet alleen voor de gespecialiseerde kunstminnaars, maar ook voor de „amateurs". Wij mensen steiiig dat deze avond, na tuurlijk in gewijzigde vorm, navol ging verdie n*.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1