Uniek pinkstertoernooi Schiedam' van tienjarig Honkballers krijgen prominente gasten Straatvoetbalcompetitie zal op 3 juni beginnen Zestien elftallen in twee afdelingen Gouden Ilsy rekent op 1 00. 000 Sfeer en spanning in 't Mann ion-myster Bouw-maatschappij icht clientele op voor f 100.000 Kleine schare toonde grote geestdrift op goed museumconcert Twee actieve EHBO er gehuldigd Herdenking Jan Zwart begonnen NABS viert zilveren feest Vlaardingen: 62.699 HET SCHIEDAMS TONEEL Parlementariërs naarNw. Guinea Charitas-pool nogmaals voor kantonrechter Het echtpaar Krommenhoek nam afscheid Het Vrije Volk A. Vethaak jubileerde Gevonden voorwerpen Burgerlijke Stand Jaarvergadering Bestimrdersbond Visafslag Straatvoetbal Van fiets gevallen De grootste krant HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 MEI 1957 PAGINA 4" Hele stap Een van de oprichters, de heer H M. Zonneveld, secretaris van „Schie dam", gaf wel de meest krachtige stoot tot de oprichting. Voor een klei ne vereniging betekende dat een hele stap. En het was ook daarom dat eerder ingediende voorstellen tot op lichting van een afdeling honkbal steeds werden weggestemd. Men zag er nu eenmaal niets in. Toernooi Een sfeervol toneelstuk met veel spanning was dinsdagavond in Musis Sacrum te zien. Het Schiedams Toneel bracht de thriller in drie bedrijven „Het Mannion Mysterie" van Philip Weaters voor het voetlicht. Deze avond vormde voor het „ST" een waardige afsluiting van het seizoen. Luchtbrug Gouda-Vlaardingen Op het programma slaat mogelijk nog een wedstrijd GoudaVlaardin gen. Het is nog niet helemaal zeker, dat deze wedstrijd op 29 juni ge speeld zal kunnen worden. Bij Messchaertplein Het straatvoetbai werd geboren rond het Messchaertplein. Daar be stond reeds enige tijd de jongensclub WC, die een eigen clubblad uitgaf. Bij Leger des Heils Drie arrestaties Fokker: plannen voor Friendship-variaties, DE SCHIEDAMSE voetbal- en honkbalvereniging „Schiedam" heeft, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de honkbal- afdeling, een voor Schiedam uniek honkbaltoernooi georganiseerd dat op beide pinksterdagen (9 en 10 juni) op de sportvelden van de Boshoek zal worden gehouden. Prominente eerste-klasse clubs als HHC en Sparta nemen deel aan dit toernooi. In i—Geoouw vooi ~»u. Sociale Belanden zijn dinsdagavond door de afdeling Schiedam van de vereniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" de een heidsdiploma's uitgereikt. Voorts wer den twee EHBO'ers, die zien sieeas zeer actief hebben getoond, gehul digd. Het waren de heren Martijnse en F. S. Sjocrdsma. Aan 24 van de 27 cursisten, die voor de eerste maal zijn opgegaan, reikte dr. C. Lambrechts het diploma uit. Eenzelfde papiertje kregen 19 „her examens", terwyl 27 EriBO'ers hun diploma automatisch verlengd zagen. In een lange en hartelijke speech bracht de afdelingsvoorzitter, de heer G. de Goederen, hulde aan de heren Martijnse en Sjoerdsma. De heer Martijnse is 34 jaar bestuurslid ge weest en kreeg de onderscheiding van ere-iid. Daar hij afwezig was, zal hij op de eerstvolgende bijeenkomst, waarop hij aanwezig is, otticieei tot ere-lid worden benoemd. De heer Sjoerdsma is gedurende vele jaren eerste commissaris van materiaal geweest wegens drukke werkzaamheden kan hy deze functie niet langer vervullen. Hij ontving tut handen van de voorzitter een tast baar blijk van erkentelijkheid. Me vrouw Sjoerdsma deelde in de hulde. Zy kreeg bloemen. Geboren: Erna, d v C Groeneveld en P A Verdouw; Peter H, z v P H Hendnksen en L M Weij; Johannes, z v J J Valken en H J v Opijnen; Jan F, z v J v d Wal en A M h Jans sen; Mathilda A, d v M A M Nuiten en J M Maas; Marian, d v J Schop en M Oprei; Margaret, d v J Sehil- ten en K W H&zenkamp; Martine G, d v D Hatenboer en G M Moras; Leonardus W A, z v J P Smits en P M H de Kok; Catharina M, d v S v Buuren en J C van Steenbergen; Karei A, z v D N v Hensbergen en I Krajewska; Johanna H, d v B A M Melchers en F P Boereboom; Mel- chior B', Z v F G Bos en T Hofstra; Jolanda, d v C J Huibreehtse en SAC Kagenaar; Celestina M, d v H Meyer en A de Vüegeve. OVERLEDEN; A„ Stehouwer 45 j; F Sijbrands 53 j; PC Lussenburg 83 j; D Burgerhoudt 75 j. Geboren; Willem, zvAvi Bosch en L. Touw;- Dirk, z v O Holleman en G Jonetat; Boudina, d v K v Gog en C Brokken; Henri P, z v H P Rijkuiter en B H T Vermeulen. OVERLEDEN: M. v. Wagtendonk 62 J, wed v A v d Graaff. In april bestond de afdeling honk bal tien jaar, welke viering in inter ne kring plaatsvond. Men heeft toen uitvoerig gesproken over de historie van honkballend Schiedam; een korte historie weliswaar, maar toch ook een roemruchte. Want ofschoon men aanvankelijk niet voor honkbal voelde, althans niet in de boezem van het bestuur van „Schiedam", kon de jonge vereniging het binnen korte tijd tot goede resultaten brengen. Tot dat het 1947 werd en men op bescheiden schaal deze In dit rayon nog lang niet populaire sport ging beoefenen. Het geld kwam toen ook op tafel, en daarmee werd een der bezwaren op zeer drastische wijze van de tafel geveegd. Met voetballers Met medewerking van de Honk- balbond werd een eerste negental opgericht; men startte met sport mensen, die voor een deel uit „het voetbal" afkomstig waren. In 1948 werd het kampioenschap van de derde klasse behaald. De ja ren in de tweede klasse leverden af wisselende resultaten op voor de zwsrt-witten en in 1954 bereikte men een tweede plaats, evenals in 1955. In 1956 kon toen de kampioensvlag weer worden gehesen. Dat jaar her dacht men ook de sportieve presta ties van de heren J. v. d. Touw en J. hun honderdste H. Molenaar, die wedstrijd speelden. Het feit. dat „Schiedam" ook spe lers voor het negental van Rotter dam leverde moge illustratief zijn voor de kwaliteit van deze honk ballers! Het toernooi op 9 en 10 juni is als volgt ingedeeld: Op eerste pinkterdag zullen vanaf 12 tot 5 uur Storks 1, Overmaas 1, Celeritas 1. en Schiedam 2 elkaar be kampen. Het toernooi wordt om 1L30 uur geopend. Op tweede pinksterdag zullen HHC 1, Sparta 1, RFC 1, SW 1, Sparta 2 en Schiedam 1 in het veld treden vanaf 9.30 tot 5 uur 's middags. Dit toernooi wordt om 9.15 uur geopend. Op beide dagen volgt na afloop de prijsuitreiking. „(Van onze kunstredactie) In Dordrecht is gisteravond de na tionale herdenking begonnen van de organist Jan Zwart, die twintig jaar geleden is gestorven. Burgemeester mr, D. van der Dussen legde een krans ter nagedachtenis van de ze- ventiende-eeuwse Dordtse organist Hendrik Spuy, die door ds. A, J. fCret, voorzitter van het landelijk herdenkingscomité voor Jan Zwart, als een typische voorganger van laatstgenoemde organist werd ge schetst. Feike Asma gaf vervolgens het, eerste van een grote reeks her denkingsconcerten ter nagedachtenis van Jan Zwart, die in het hele land door hem en enkele andere organis ten onder wie drie zoons van Jan Zwart zullen worden gegeven. VL AARDINGEN (Van een onzer verslaggevers) Voor de jubilerende Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinke liers, die op het ogenblik een twee daags congres in het Rotterdamse Palace houdt ter viering van het vijf tig-jarig bestaan, heeft gisteren het Tweede-Kamerlid H. Peschar ge sproken over enkele problemen in de tabaksdetailhandel. Hij kwam daarbij tot een aantal conclusies, o.a., dat samenwerking, vooral bij de inkoop dringend gebo den is; dat de situatie van fabrikant, grossier en detailhandel verduidelij king behoeft; dat voor opleiding van de sigarenwinkelier het zwaartepunt wat meer verlegd dient te worden naar het commerciële en dat moet worden overwogen of niet het aantal tabaksverkopers geleidelijk aan ver minderd moet worden. Vrij uitvoerig stond de heer Peschar stil bij het probleem van de parallellisatie, het verschijnsel, dat rookartikelen ook in Horeca-bedrij- ven, kapperszaken en kruideniers winkels worden verkocht en dat de sigarenwinkeliers zelf vaak ook an; dere artikelen voeren, als parfume rieën, textiel, alcoholische dranken enz. Vooral by de sigarettenverkoop heeft de koper steeds minder behoef te aan de vakkennis van de sigaren winkelier; men koopt waar aanbod is, De heer Peschar meende dat een zekere sanering in het aantal ver gunningen, die aan niet sigarenwin keliers worden verstrekt, wel op zijn plaats zou zyn. De vertegenwoordigers van de, 2000 leden tellende NABS hebben enige jubilarissen gehuldigd, waaronder voorzitter L. P. Jongejans en vice- voorzitter M. Leonart, die deze func tie 25 jaar bekleedden. Ook oud-voor zitter van Rotterdam, de heer A. v. d. Elshout, kreeg de gouden herin- neringsspeld voor het zilveren lid maatschap. Dinsdagavond trad het gezelschap van Alex de Haas op voor het con gres. VLAARDINGEN De straatvoetbalcompetltie begint op 3 juni. Met een wed strijd tussen de Vlaardingse Voetbal Club (Messchaertplein) en Roda op het hoofdveld van Fortuna wordt de competitie ge opend. De wethouder van sportzaken de heer H. K. van Minnen zal de aftrap verriehten. Hij heeft beloofd een „doeltreffende" trap tegen de bal te geven. Zestien clubs doen er mee. Op ad vies van de KNVB werd, toen dit aantal was bereikt, een „club stop" vastgesteld. In twee afdelingen zal de competitie worden verspeeld. Op 17 juli wordt de finale gehouden. Een ander hoog tepunt wordt de stedenwedstrijd tussen selectie-elftallen van het straatvoetbal tussen Vlaardingen en Gouda op 6 juli. (Van een onzer verslaggevers) De ILSY-luchtvaarlshow („gouden" ILSY zegt de vijftigjarige Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart graag) die tweede pinksterdag op Ypenburg wordt gehouden rekent op 100.000 toe schouwers. Op woensdag 12 juni houdt de NW-Bestuurdersbond Schiedam in het Volksgebouw de jaarvergadering. Aanvang 8 uur 's avonds. Aftreden de Bestuursleden zijn A. M. v. d. Wel, voorzitter, M. Talmon, penning meester en de leden J. Dielemans en W. v. d. Selt. Zij worden weer kan didaat gesteld. ROTTERDAM, 21 mei. Aan de vis afslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis en 100 kg paling aangevoerd. De pryzen waren: schol klein 2026, schelvis middel 3033, klein 28—30, kabel jauw klein 2022, makreel 1923, zeehanen middel 5557, klein 2535, wijting 2528, alles per kist; kuit 0.60 0.65, levende paling dik idem middel 4.104.20, idem dun 1.802,20, per kg. De Vlaardingse bevolking steeg in april in aantal met 167. Het aantal inwoners 'op 1 mei werd daardoor 62.699. WOEN5DG Bioscopen; PASSAGE-THEATER, 2 en S.15 uur: Drie mannen in de sneeuw (ai.). MONOPOLS-THEATER. 2, 7 en 9 U.ï Beklemmende uren (18 Jr). Apotheek. Fa. Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruy ter-ex positie. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van Bulcke Diversen. IRENE, 8 uur; Dr. De Visserschool, Ouderavond. Bioscopen DONDERDAG PASSAGE-THEATER, 2 uur: Drie mannen in de sneeuw (a.l.). MONO POLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: Beklemmende uren (18 Jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: „Start" en De Ruyter-expositie. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur* werken van Bulcke. Diversen. STEDELIJK MUSEUM, 8.15 uur: Opening Werkman-tentoonstelling. PA SS AGE-THEATER, 8 uur: Schie- damsc Kunstkring. VOLKSGEBOUW. 8 uur: Bijeenkomst Vrouwengroep. Het mysterie speelt zich af in een groot, geheimzinnig herenhuis op een veriaten plek in het woeste Corn wall. In dit huis woont mevrouw Mannion met haar zoon David en dochter Vanessa. De Mannlons wor den door de bevolking van het na bijgelegen dorp geschuwd, omdat 17 jaar geleden de heer des huizes op raadselachtige wijze spoorloos ver dween, terwijl bovendien bekend is, dat mevrouw Mannions moeder in dertijd haar man vergiftigde. Op de middag, waarmee het stuk begint, komt uit Afrika dokter Rich mond aan, met wiens dochter David Mannion is verloofd. Hij zal zyn toestemming voor een huwelijk moe ten geven. Op de avond van dezelfde dag wordt door een toeval in een oude, lege mijnschacht het skelet van Mannion gevonden. Dit begin vormt een goede basis om er een thriller met veel spanning, sfeer en treffende conflicten op te bouwen. Weaters heeft dan ook niet verzuimd dit te doen, al heeft hy naar onze smaak sommige situaties met onnodige pathetiek aangedikt: Desondanks een goed speelbaar en genietbaar stuk. Goede vertoning Het Schiedams Toneel heeft dins dag weer eens aangetoond steeds spelen te kiezen, die men overeen komstig de eisen kan brengen, De ze vertoning was zeer bevredigend. Zowel de hoofd- als de bijrollen had men o.i. aan de meest geschik te krachten uit de groep toebedeeld. Mevrouw R. van der Slot-Clements had wel de moeilijkste taak van al len. Zij moest voor de .mysterieuze" Jane Mannion spelen en zij deed dit steeds op zeer aanvaardbare wijze. Met veel flair vertolkten de heren H. C. Poort (Howell) en G. J. van Lut- (Van onze parlementsredactie) De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben de parlemen taire delegatie, die in het najaar een bezoek aan Nieuw-Guinea zal bren gen, samengesteld. Zij bestaat uit de Eerste Kamerleden H. Algra (a.r.) dr. ir. W. Sehermerhorn (arb.) en J. H. M. Derksen (k.v.p.) en uit de Tweede Kamerleden F. H. van de Wetering (cJO: J. de Kadt (arb.); J. G. H. Cornelissen (v.v.d.) mr. Th. M. J. de Graaf (k.v.p.)ir. C. J. van Meel (k.v.p.) en W. Wierda (arb.). De machtiging tot het mede aan wijzen van de deelnemers werd de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman niet zomaar gegeven door de senatoren. Met het oog op de be stedingsbeperking hadden woord voerders van alle fracties erop aan gedrongen deze reis twee jaar uit te stellen. Dit jaar gaan ook reeds de ministers Helders (Zaken Overzee) en Staf (Defensie) naar Nieuw-Gui nea. Omdat de Tweede Kamer echter in elk geval toch een missie zou zenden, ging de senaat overstag en kreeg mr. Jonkman de machtiging. ■De WD en de CPN wilden geacht worden er tezen te zijn. tervelt (Richmond) hun rollen. Zon der enige toneelmatigheid, dus bijna „echt", een enke! ogenblik in het eerste bedrijf daargelaten, speelden de dames M. Lankamp-Droge en N. van Dorp. Verder zagen we bevredigende pres taties leveren door mejuffrouw N. van Akkeren en de heren W. C. Lan- kamp en B. van Loopik. De regie was in bekwame handen bij de heer L. Janse. De avond werd geopend door voor zitter G. J. van Luttervelt. Tussen de bedrijven door speelde het Entr'act- ensemble o.l.v. J. C. van Toorn, dat ook de muziek bij het bal na ver zorgde. (Van een onzer verslaggevers) Voor de tweede keer binnen eei jaar is de Heerlenaar Renee Herme: directeur van de nationale voetbal pool Charitas, voor de kantonrechte verschenen. In oktober 1956 werd hij veroor deeld tot een boete van 25 gulden omdat zijn organisatie zich niet aar de statuten had gehouden, en de poolformulieren in winkels verkrijg baar waren. De heer Hermes heèfl toen zijn pool, die steun beoogt aar grote liefdadige instellingen (Kan- kerf onds, Reumafonds, etc.), opnieuw opgezet. Hij heeft nu in het helf land 16.000 leden. Ongeveer de helft hiervan neem! geregeld aan de pool deel. Vooral op deze laatste overweging bestreed d< raadsman de dagvaarding, die hel bestaan van een besloten kring met een onderlinge band in twijfel trok Leden worden namelijk alleen aan genomen, indien zij schriftelijk ver klaren, In te stemmen met de doel stellingen van Charitas. Deze voetbalpool heeft inmiddels voor een bedrag van ongeveer 4000 gulden giften verstrekt aan bedoelde instellingen. De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Ro- singh, fungeerde voor deze gelegen heid ais officier bij het Heerlense kantongerecht. Omdat het de bedoeling is lot in hoogste instantie een uitspraak uit te lokken, eiste hij een boete van tweemaal zes gulden of twee dagen hechtenis wegens het zonder toe stemming aanleggen en houden van een loterij. In het requisitoir, dat merkwaar dig genoeg het karakter van een plei dooi had, gaf hij uitdrukkelijk te kennen, dat hij persoonlijk ertoe overhelt te zeggen, dat de leden van Charitas een onderlinge band hebben en een besloten kring vormen. De kantonrechter zal maandag 27 mei schriftelijk uitspraak doen. Vijftig jaar luchtvaart is een van de thema's van het schouwspel, dit jaar. Men zal er o.m. Lilienthals glij- vliegtuig zien en Fokkers spin, de Wright Flyer uit 1903 (het eerste mo torvliegtuig ter wereld) en de Blcriot XI, die in 1909 de eerste vlucht over het Kanaal maakte. Daarnaast hypermoderne toestellen als de „vliegende driehoek" ofte wel een Gloster Javelin-jager en de vier motorige Britse straalbommenwerper Valiant. Amerikaanse Super Sabres geven gedurfd stuntwerk, helikopters in allerlei maten paraderen, 45 para chutisten doen een massasprong en het vliegtuig in al zijn civiele taken en toepassingen krijgt men te zien. Een imitstieramp en de daarop vol gende reddingen is een ander groot scheeps nummer van het program ma. De show zal worden bijgewoond door koningin Juliana, prinses Bea trix en de jongste tweê prinsessen. Prins Bemhard woont 10 juni een conferentie in Parijs by, maar zal misschien nog even naar Ypenburg kunnen komen. Alleen prinses Irene is er niet; zij werkt hard voor haar eindexamen. De verkeersmaatregelen zijn niet mis. De genie slaat dertig kleine en grote bruggen om het vliegveld, on der meer een pontonbrug over de Vliet en een luchtbrug voor voetgan gers over de rijksweg Rotterdam-Den Haag. De politie raadt doorgaand verkeer aan, deze weg zoveel moge lijk te mijden op de dag van het vliegfeest. Zeker 14.000 auto's en mo toren zal men naar parkeerplaatsen op en nabij het veld moeten lelden. De organisatie van de competitie is thans in kannen en kruiken. De financiële zorgen is men vrijwel te boven. Subsidies werden verkregen van industriëlen, de Vlaardingse Ge meenschap en de Vlaardingse Mid denstands-Centrale. En waarschijn lijk komt er nog een VBLO-garantie uit de bus. Er zijn ballen gekocht en eenvoudige shirts, die te vergelijken zyn met een tweezydig slabbetje, waarop een rugnummer wordt aan gebracht. Het aantal beschikbare velden is nog een probleem. Ter beschikking zjjn de velden van Fortuna, DVO en HVO. De heer J. Coors, voorzitter van de Commissie Straatvoetbal, toonde zich teleurgesteld, dat enkele verenigingen geweigerd hebben' hun medewerking te verlenen. Van ter- reinloze verenigingen was niet anders te verwachten. Van De Hollandiaan, Sunlight en enkele andere verenigin gen krijgt men nog antwoord. Er zal een Vlaardingse keuze-com missie worden ingesteld, die de spe lers zal selecteren voor deze wedstrijd. Een coach zal uit deze spelers ten slotte het Vlaardingse straatvoetbal elftal samenstellen. De wedstrijd tegen Gouda op 6 juli in Vlaardingen belooft wel iets goeds te warden. De Gouwenaren worden ingehaald met De Jonge Pijpers. Na de wedstrijd wordt per Spidoboot een tocht door de Rotterdamse havens gemaakt. De knapen schreven dit blad met de hand en zetten het uit onder de vrij talrijke donateurs, die daarvoor drie cent per blad afstonden. Nadat een van deze donateurs de heer A. F. Etman in dit blad een artikeltje had geschreven, dat het streven van VVO mooi was, maar het klimmen over hekken en vernielen van plant soenen minder mooi, rees bij enkele ouderen de gedachte de jongens mo gelijkheden te bieden buiten de plantsoenen hun vrije plezierigheden te besteden. De gedachte rees aan een competitie van straatvoetbalclubs. In februari ging een comité aan het werk. Het slaagde erin de organisa torische hindernissen te ovcn.mnen. Dit comité bestaat uit J. Coors, voor zitter; J. Verver, secretaris, mevrouw A v. d. Wagt—-Schilder, penning- meesteresse; A. F. Etman, A. v. d. Wagt en W. Borsboom. De jongens elftallen komen onder fraaie namen in het veld. De Bleek Boys komen uit de Bleekstraat en The Street Boys zijn afkomstig uit de Mahlerstraat. De Gelukvogels zijn thuis in de Bos- iaan en De Vlaardingse Boys zijn te vinden aan de Rotterdamseweg. En zo zijn er nog een twaalf elftallen. Inmiddels is alles dus voor elkaar. De competitie kan gaan starten, al blijft het veldenprobleem nog nijpen. Op treffende wijze heelt uien dins dagavond in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Lange Haven afscheid genomen van kapitein H. Krommenhoek en mevrouw P. Krom- menhoek-Schriek, die worden uitge zonden naar het zendingsveld in Su riname. Deze zogenaamde uitzen- aingsdienst iverd geleid door de veld- secretaris, kolonel Hoenderken. Kolonel Hoendexken noemde in zijn afscheidswoord het vertrek van het echtpaar Krommenhoek vrydag schepen zij zich In een verlies voor de afdeling, maar een winst voor Sunname, waar zij in een melaatsen- kolome gaan werken. De kolonel schetste in levendige beelden de moeilijke omstandigheden, waaronder beide kapiteins hun arbeid zullen moeten verrichten, maar gewaagde ook van de gote bevrediging, die het werk hen ongetwijfeld zal geven. Daarna voerden tal van vrienden en bekenden uit het Leger het .woord, waaronder zuster Kappers, die inder tijd mevrouw Krommenhoek de eer ste opleiding heeft gegeven, de heer Schxiek, een broer van de kaplteine, brigadier Laaghuis en kapitein Ver schoor uit Arnhem namens de vrien den uit de officierskring. Tussen de speeches door was er samenzang met orgelbegeleiding. De Psalmbrigade zong het ked „Roe ping" en voorts speelde het orkest van het Leger des Heils. De kapiteins Krommenhoek zijn beiden Schiedammers en hebben ge durende vele jaren een actieve taak gehad in het jeugdwerk van het Le ger des Hels-korps. Na hun intrede als officier in 1948 hebben de ka piteins belangrijk werk als korps officier mogen verrichten. Nog deze week vertrekken zij per schip naar Suriname. (Van een onzer verslaggevers) De centrale recherche van de Haagse politie heeft, in nauwe sa menwerking met het bureau algemene recherchezaken van het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, een omvangrijke zwendel aan het licht gebracht, waarbij een honderdtal slachtoffers over het hele land verspreid, tezamen voor honderdduizend gulden is opgelicht. De straatvoetbal-competitie die vandaag zou starten is uitgesteld tot maandag 27 mei. De wedstrijden be ginnen om 7 uur en worden gespeeld op de sportterreinen bij de Oude- djjk. De 13,-jarige Arnold S. viel giste ren op de Marconiweg van de baga gedrager van zijn vriendje, die hem óp de fiets vervoerde. De jongen kreeg een lichte hersenschudding en werd per ambulance naar huls ge bracht. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 De sopraan Wiet) de Rook en een viertal leden van het Residentie orkest gaven, gisteravond in de aula, van het gemeentemuseum een concert, dat interessant van samenstelling was. De concerten uitgaande van de Vereniging van Vrienden van het Museum onderscheiden zich vaak door een afwijkende programmakeus. Ook het concert.van gisteravond bood kennismaking met zeiden uitgevoerde werken. Het trio voor fluit, hobo en altviool van Wilhelm Friedrich Ernst Bach en het trio voor fluit, hobo en cello van Karl Stamitz behoren tot de zelden uitgevoerde kamermuziek- werken. Ontdaan van het stof van de mu ziekbibliotheken blijkt echter hun bestaansrecht tot op heden geldig. Vooral Stamitz gaf met dit trio blijk van zijn vakbekwaamheid en kunste naarschap, die tevens persoonlijkheid verraden. De uitvoering van beide werken stond op hoog peil. Het voor treffelijk sluitende samenspel en de fraaie loonvorming van de blazers en strijkers verleende aan de repro- dukties een voornaam cachet. De fluitist Jolle de Wit, de hoboïst Gjjs Reyns en afwisselend JoséStor- diau, altviool en. Victor Bouguenon, cello waren de uitvoerenden. De sopraan wieb de Rook zong van joh. seb. Bach de zelden uit gevoerde aria „Uhschuld, Kieinod reiner Seelen" en de Idyllic fan tasy van Cyril Scott, een werk met een mystieke sfeer, dat zowel ro mantische als impressionistische invloeden verraadt. Wieb de Rook Het Schledamse GTB, waarin gaf in deze uiteenlopende composi- o.a. Steenbergen en Dries (oud-SW- ties blijk van perfecte scholing en speiersj spelen, moet aanstaande aangeboren muzikaliteit, waarbij i zaterdagmiddag, op het terrein van haar grote trefzekerheid in de De Hollandiaan, een beslissingswed- moeilyk te intoneren sopraanparty strijd spelen tegen Rozenburg. van de Idyllic fantasy opviel. Paul Hindemlth was vertegenwoor digd met de uit 1925 daterende cy clus „Die Serenaden", een werk voor sopraan, hobo, altviool en cello op teksten van romantische Duitse dich ters. De componist biedt de zangeres en de instrumentalisten afwisselend gelegenheid solistisch naar voren te treden. De vocale en instrumentale soli kwamen bijzonder fraai tot hun recht, waartoe de zangeres door haar intuïtief vermogen om haar stem een instrumentaal timbre te verlenen, in niet geringe mate bijdroeg. Jammer, dat men ditmaal het ge- improviseerde podium, dat door zijn dakvormige overspanning verhindert, dat het geluld zich direct verspreidt, niet had opgesteld. De akoestiek was nu op sommige plaatsen, vooral ach ter in de zaal, bijzonder onduidelijk. Het concert, dat sloot met Koussels Trio voor fluit, altviool en cello had weinig toehoorders naar het Museum gelokt. De voortreffelijke vertolkingen van het vijftal Haagse kunstenaars, werden echter door de kleine schare met bijzonder hartelijk applaus be loond. EUGENE EBERLE Speculerend op de woningnood en vooral op het verlangen van jongge huwden en ook gepensioneerden naar een eigen woning, heeft de N.V. Bouw-, Aannemmgs-, Handels- en Exploitatie Maatschappij Verhoeven, uit Den Haag, onder andere via advertenties in dagbladen bekendge maakt dat men met 2000 gulden eigen geld in het bezit kon komen van een eigen woning. Voor een dergelijke aanbieding be stond uiteraard grote belangstelling. De cliënt kreeg bij een bezoek aan het kantoor van de maatschappij twee schetsjes te zien van eenge zinswoningen (vier kamers en een keuken, alles bijeen 265 kubieke me ter), waarvan de prijs varieerde van 15.500 gulden tot 19.500 gulden. Met de toekomstige huiseigenaren werd overeengekomen dat zy bij het tekenen van een contract, wat gelijk stond met het verlenen van de bouw opdracht, de eerste duizend gulden op tafel zouden leggen. De andere helft van het eigen kapitaal moest worden gefourneerd wanneer de eerste bouw laag gereed was W eggestuurd Maar de honderd mensen die een contract van hun handtekening voor zagen en een mille op tafel legden, hoorden nooit meer iets van de maatschappij. En wanneer zij dan na verloop van tijd hun licht eens b(j het kantoor gingen opsteken werden zij weggestuurd. Toen bi) de politie steeds meer klachten binnenkwamen dat aan tal liep tot een dertigtal op werd ingegrepen. Het bleek namelijk, dat de voorwaarden, die in het contract vermeld stonden, niet overeenkwamen met de beloften, die de directie van de N.V. tijdens de eerste bezoeken, aan het kantoor had gedaan. Het contract was zo geraffineerd opgesteld, dat in civiele procedures zelfs verschillende slachtoffers die wel hadden getekend, maar bij nader inzien niet wilden betalen, tot het storten van duizend gulden werden gedwongen. Zaterdag zijn de twee directeuren van de N.V., de 44-jarige B. J. C. V, uit Oegstgeest, en diens broer, de 47- jarige Y. V. uit Den Haag, te zamen met D, D., boekhouder van de firma, de 41-jarige Hagenaar J. H. E., ge arresteerd. De gehele administratie werd in beslag genomen. Y, V. Is in 1950 wegens een soortgelijke kwestie al eens tot een maand voorwaardelijk veroordeeld. De boekhouder is verle den jaar aangehouden wegens ver duistering in andere dienstbe trekking. Het Is niet bekend, waar het geld, samen dus een ton, gebleven is. De Nederlandse vliegtuigfabrie ken Fokker zullen vier variaties van de F-27 bouwen. De Friendship F 27 is bedoeld als passagiersvliegtuig voor de korte en middenlange afstanden en biedt plaats aan maximaal 32 luchtreizigers. Voor de Friendship-de-luxe zijn twee opdrachten binnengekomen. De eerste, bestemd voor de regering ter vervanging van de Dakota Ph-PBA, zal in 1959 worden afgeleverd, en ruimte bieden aan 10 tot 16 passa- giers. i De tweede Friendship-de-luxe is besteld door de directie van de Fiat- fabrieken :n Italië. Reeds zijn er opdrachten binnen gekomen voor een combinatie van passagiers en vrachtvervoer Dit type F 27 zal 'Freightshlp' worden ge. noemd. Ten slotte wordt op de Fokkerfa brieken een ontwerp gemaakt voor de inrichting van een P 27, die spe ciaal bedoeld is voor het vervoer van militairen. Deze variatie van de F 27 tal 'Troopship' heten. VLAARDINGEN De heer A. Vethaak is 35 jaar café houder. Dit jubileum heeft hjj dins dag in zyn zaak an de Hoogstraat gevierd. Van vele. zijden ontving de jubilaris bloemen Vrijwel alle colle ga's kwamen feliciteren Namens de vereniging uit deze sector van het Horecabedrijf „Ons Belang" sprak de heer F Weber. De oorspronkelijke vergunninghouder de heer G. v. d. Windt zei het zijne en de heer Waar- denbttrg bejubelde de jubilaris op rijm. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 een 26 uurè wit babymutsje, grijs kinder windjack. wit kinderschoentje (1), blauwe damestrui. wieldop van auto. Te bevragen bij de vinders: 2 riempjes. Nomen, Rembrandtlaan 56; roeiboot, Sperling p/a v. d. Taks Bergings Mij., Govert van Wijnkade 38, Maassluis, tel. 469; kerkboekje, v. d. Blom, Bilderdijk- straat 45b. rood-wit-blauwe vlag, Bak ker, Vlaardingerdijk 3b; wieldop van auto. C. Tultel, oh. de "Wlttstraat B9d, Vlaardingen; combinatietang,, H. J„ Ver ver, Prins Fred Hendrikstraat 13a; water pas, Huigen, Klaaswaaisestraat 5; post duif met ring, Elshout, Maasdamsestraat 10a; damestarmband, L. Verhoef, Lek straat 54; zilveren kettinkje. J. Maissan, Julianalaan 100: herenhorloge, Sport- fondsenbad. BK-laan; glacé handschoen (r.), Rebers. Talmalaan 35, een paar zwarte glacé's, N. v. Drlel, P. de Hoogh- straat 24b. rode dameshandschoen (r.)t W. Groenendaal, Prof. Kamerlingh On- neslaan I14a; motorhandschoen, P. Kos ter, Slachthuisiaan 25b; sleutel, P. Gor dijn, Baan 29: sleutel, J. Baks, Broes- veld 113b; rozenkrans in etui, H. de Raaij, Broersvest 64; vulpen. C. v Oyen, Groeneiaan 26; witte damesschoen (L), J. Nederhof. Van der Duin Van Maas damstraat 99; d. blauwe jopper. Di rectiekeet Plantsoenendienst, Honner- lage Gretelaan: grijs kindermantcltje. E. de Hertog, Lekstraat 10a- soldaten- broek, C. de Winter, Westvest 58 pa- rapluic-hoes, C. Koole. Ampèrrstraat 6a; zwarte sjaal. E. Zijlstra. Broersvest 95; zwart windjack, L. Roeters. Morse straat 32a; g-ijs jongensjasje, C. y. Ewijk, Zwartewaalsestraat 56a; ge kleurde hoofddoek, v. Kooij. Newton- straat 48: groen jongensjasje, v, d. Grijp, Singel 182b. dameskaplaars. C. P. Gouweleeuw. Stephensonstraju 4b. gor dijnstof. J. Suttcrp, R.ussischestraat 20a. Rotterdam, padvliidersrilem. W. Fllpse. Grof baan 105; regenjas. F. v, d. Ent. Laan 46; Speelgoedhaantje, D. v. Wijk, Beiorlandsestraat 51a; portemon nee met Inhoud, a. Oorschot. Nieuwe Maasstraat 17; rood étui met kamme tje, J. Does, L. Singelstraat 85; brU- étui, Rebers, Talmalaan 35; portemon nee met inhoud, Schrelj. B. K. laan 254b; damesportemonnec met Inhoud, Den Ouden, Rottcrdamsedijk 397b; pa- rapluie. C. Schrelk, Stuurman 20, Rot terdam.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1