pil Adenauers herenigi vindt in YS weinig gehoor Aan „regie"hapert bij dit bezoek het een en ander Waarom Anna Blaman staatsprijs krijgt I HOND KRIJGT VLEES, HUISHOUDSTER NIETS (UIT KLEVENDE PAN) Geneeskunst' vóór vrijwillige verzekering boven loongrens Pleegzuster Bloedwijn Spreeuwenpraat I L T E R •mi Deel CHU wil geenblokkering Op weg naar 20.000 Zeldzaam hoogtepunt in Nederlandse televisie Sympathie voor IJ-tunnel mm Kindsheid in (kort) geding Hansen premier van Denemarken HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 MEI 1957 PAGINA 3 VIRGINIA S1Z I Heerlijk] Verrassend! Meesterlijk, die Essex Superfilterï Rook Essex en geniet van de gouden Virginia tabak, terwijl de Essex Superfilter zijn zuiverende werk doetl (Van onze correspondent te Bonn) BONDSKANSELIER ADENAUER van West-Duitsland brengt zijn met nog meer tam-tam dan anders aangekondigde bezoek aan Amerika. Hij wil, via grootscheepse recepties in Washing ton, de Westduitse kiezers duidelijk maken, dat de toekomst van het land alleen gewaarborgd is, als Adenauer aan het roer blijft, de man op wie de Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland is gebouwd. Maar het zal de bondskanselier ditmaal waarschijnlijk moei lijk vallen de „volledige overeenstemming" met president Eisen hower, waarop hij prat pleegt te gaan, aannemelijk te maken voor het Duitse publiek. Er hapert nl. de laatste tijd iets in de regie van de gebeurtenissen; er is iets niet in orde bij het „afstemmen" van de Westduitse en de Amerikaanse politiek, speciaal wat betreft de ontwapening en de hereniging van Duitsland. Duitse stelling Onmin Vuile boef Atoombewapening Een tweede moeilijkheid waarover Adenauer met Eisenhower zal moe ten spreken, omdat er klaarblijkelijk verschil van mening over bestaat, is de atoombewapening. LUISTERTIPS Belangrijk risico correspondentiemap opendeed, sloeg de schrik even om het spreeuwenhart: Wè,t een mensen staan er te dringen om de troffel, die het vig net is van deze, uw aller, kolom! Wes halve wij zeer snel starten. En dan natuurlijk op de eerste plaats: het verlamde jonge tje! Ge herinnert u het oproepje. Een Toen Pieter zijn buurvrouw vertelde ons, dat deze knaap zo graag alle plaatsen van de landkaart zou willen zien. En zij adviseerde: Laten wij hem uit al de plaatsen, waar je lezers hebt, één kaartje sturen Vrijdagmiddag stond dit verzoekje in de spreeuwenpraat en reeds za terdagmorgen was de telefoon op Florines bureau rood-gloeiend. Alle maal mensen, die vroegen: „Spreeuw, geef ons dat adres!" Wat wij uiter aard met grote spoed deden. Maandagmorgen waren er aardige brieven: „Wij gaan a.s. vrijdag met vakan tie en komen, in heel wat Neder landse en buitenlandse steden. Wij willen dan dat jongetje graag wat geluk bezorgen door hem ansicht- kaarten te sturen." Een andere brief: „Zelf weet ik wat het is om een kind in bed te moeten houden. Mijn zoontje heeft nl. ook acht maanden het bed moeten houden. Achteraf blijkt dat dit (gelukkig) onnodig is geweest, maar het kost een moeder veel moeite om een kind bezig te houden, Wij wonen hier nog maar kort en komen uit Friesland. Ik ga nu aan alle familieleden en beken den vragen of ze ook kaarten icillen sturen van steden en plaatsen daar vandaan. Weet. je wat het ergste is, Pieter? In het begin worden zulke patiënten wel bezocht, maar na een poos wor den ze vergeten en dat is zo nac Ja, dat is inderdaad naar, me vrouw, maar gelukkig zijn er buur vrouwen als de allereerste brief schrijfster, die ons op deze eenzame kinderen wijzen. Is mijnheer J. Verlaat van de Spangesekade te Rotterdam vroeger bij de spoorwegen geweest? Is hij het misschien nu nog? De heer Verlaat ziet boven een bepaalde rubriek in onze krant nog al eens een tekening van een trein stel: twee wagons, dan het opschrift van die rubriek, een kolenwagen en ten slotte een locomotiedie achter stevoren rijdt. En steeds vroeg hij zich af: „Hoe kan deze trein rijden en op de plaats van bestemming komen wanneer de stoker niet bij de kolen kan komen? Of stoken ze tegenwoordig door de schoorsteen? Vroeger in de tijd van de locomotieven met aparte kolen- en tenderwagen, gebeurde dat niet Compliment voor uw opmerkings gave. Pieter heeft die tekening meer malen gezien en ik zag er niets bij zonders aan. Maar u hebt gelijk: dit is onm nelijk. Wij zullen het die tekenaar vertellen. m Al kreeg Pieter het berichtje wat laat, tóch is er voor het comité voor auto- en boottochten voor lichame lijk gebrekkigen altijd nog wel een plaatsje in deze rubriek. Dit comité (kortweg CAB) maakte donderdag 23 mei met ongeveer 200 lichamelijk gebrekkige mensen een tocht naar het mooie Oisterwijk. En al waren de weersomstandigheden wat ongunstig, toch heeft het gezel schap volop genoten van de tocht door de bosrijke omgeving. De accor deonist Peter Nobino zorgde voor opgewekte muziek. Tachtig particuliere auto's zorgden voor het vervoer. Het comité zegt: „Indien de .vele autobezitters in Rotterdam eens wilden bedenken hoeveel vreugde zij hun invalide stadgenoten kruinen bezorgen dooi één dag per jaar zich zelf en hun auto beschikbaar te stellen, dan zou den nog veel meer chronische pa tiënten dan nu van zo'n feestdag kunnen genieten." Het secretariaat van het comité is: Industriegebouw, Goudsesingel 172, tel. 120203. „Ik heb een druk leven, maar voor die mensen knijp ik er ieder jaar vast en zeker een dag af. je hebt er zelf plezier in," ver zekerde mü een autobezitter, die ik enkele malen in de lange CAB-files heb gezien.... Wij zoeken een flinke sterke strandwagen. En wei voor een meisje van zes jaar, dat een hersenbloeding heeft gehad en nu aan haar linker armpje en linker beentje verlamd is. Het meiske woont op een bovenhuis en komt bijna nooit buiten. De heer lijke lentezon van de laatste dagen gaat aan haar voorbij. Helpen wij? Er werd in een gezelschap gespro ken. De een zei: „Zo'n ouderwetse brandweerwagen werd getrokken door paarden en er kwam geen stoom aan te pas." Maar de ander sprak: „Natuurlijk werd die «vagen door paarden getrokken, maar onderweg zorgde de stoom voor trekkracht en liepen de paarden er eigenlijk voor niets vóór." Samen vragen zij aan Pieter: „Hoe was het nu precies?" Wie van de spuitgasten? Aanbod Deze dag schreven wij de volgende aanbiedingen In ons Boek der Bijdragen: een tweepersoons ledikant met bed van S. uit de Van Harenstraat, een traploper van J. van de Erasmusslngel en een fornuis van D. te Schiedam. Een sigaren kistje met diversen kregen wij van L. van de Eatendrechtseiaan en een bouw plaat voor het invalide jongetje, van Van B. uit de Volmarljnstraat. Onze beste dank. Verlies Mevrouw L. Gardien-van der Vlerk. Zwaanshals 147, verloor donderdag, gaan de van Zuid via de tunnel naar huls, haar bruin-lederen handtas. Een porte- monnale met los geld. een portefeuills met bankbiljet van 100 gulden en trouw foto's zaten er ln. Wie heeft vrU- dagavoDd ln de Zwaanshals mijn rode porten.onnaie gevonden vraagt mevr. A. B. Hommel. Paul Krugerstraat 57b. Het was een gedachtenis van haar moe der. Vondst De heer A. J. Delrue, Avcrkamp 3. vond op 12 mei een portemonnale tussen huls en Hoogvliet. In de omgeving van de Brede Hilledljk heeft de heer Boos. Joh. Brandstraat 9a. een herrnportemon- nale gevonden. Joptc Sehetrers. Putsestraat 48, vond op 15 mei ln de Polderstraat een kin- derportemonuale met Inhoud. Dierenrijk Mevrouw Witte, Van Goyenstraat 33h. verzorgt sinds enkele dagen een klein hondje (wit met zwarte vlekjes) met donker Ieren halsbandje. De familie Hll- debrand, 2e Balsemienstraat 32b. is erg verdrietig over het weglopen van haar tien Jaar oude hondje ouklc". Het Is een zwart met witte fox. De familie Zwanenburg. Bosestraat 94a. zoekt een goed onderdak voor drie katjes van zes weken. De heer Hogenstegcr, Schllperoortstraat 41c. zoekt een goed tehuis voor een aar dige hond. Mevrouw Van Manen. Keten- straat 15b. zoekt een göed onderdak voor twee zindelijke poesjes van acht weken PIETER SPREEUW. Advertentie IJL Ut NO r. - r De Essex Superfilter laat smaak en geur van de uitgelezen Virginia tabakken voor de volle 100% door. Superfilt even gemakkelijk sigaret zonder Zuivert de rook door ingenieus-samengestelde filtrerende laagje?. SÜ stuks 9$ cent et IBS? Dat begon al op het congres van Adenauers partij, de Christen-Demo cratische Unie, in Hamburg, toen be kend werd, dat Amerika de hereni ging van Oost- en West-Duitsland niet meer als eerste voorwaarde zou stellen voor het afsluiten van een ontwapeningsakkoord met Moskou. Dat is toen wel vierkant tegen gesproken door Adenauer, maar intussen is gebleken, dat de VS ontspanning en ontwapening „in etappen" willen bereiken. Voor de „show" wordt erbij gezegd, dat die geleidelijke ontspanning de hereniging van Duitsland niet zal mogen benadelen van bevóórdelen wordt echter niet gesproken en van het stellen van een voorwaarde is in het geheel geen sprake meer. Het is begrijpelijk, dat Eisenhower, nu de Russen in Londen wat soepe- De jury, die beslist heeft over de toekenning van de P. C. Hooft- prijs 1956 aan Anna Biaman, heeft dit besluit met algemene stemmen genomen. In de motivering v -n deze beslissing wordt gezegd, dat enkele juryleden bezwaren bleken te hebben tegen de voor hen niet altijd aanvaardbare thematiek van de romans van Anna Blaman, doch deze minder zwaar wilden laten wegen dan hun waardering voor de uitzonderlijke kwaliteiten van het proza van deze schrijfster. De jury meent haar oordeel te kunnen baseren op de volgende pun ten. Anna Blaman heeft het talent waarover zij beschikt in dienst ge steld van een motief, dat zowel al gemeen menselijke waarde als wijs gerige betekenis heeft, nl. dat van de eenzaamheid van de mens. Met een waarachtigheidsdrift, waartoe slechts een schrijver van kwaliteit in staat is, gaat zij datgene te lijf, dat zij ziet als dé'grond van deze eenzaamheid: het schijnbestaan van de hedendaagse mens, hetwelk niet geworteld is in een morele, ideële of religieuze grond. Anna Blaman is zich als schrijfster het euvel van haar tijd bewust, haar werk is in zijn geheel een hartstochtelijke po ging om een uitkomst te vinden in een loutering die inderdaad een ver worvenheid zal zijn. Dat de jury in het bijzonder de aandacht wil vestigen op de bundel verhalen Ram Horna, echter zonder de bekroning te willen verbinden aan deze titel, vindt zijn verklaring hierin, dat, naar het oordeel van de jury, de schrijfster in enkele ver halen uit deze bundel haar doel wel zeer nabij is gekomen. De jury heeft gemeend de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te mogen adviseren, de schrijfster Anna Blaman (pseudo niem van Johanna Petronella Vrugt) te Rotterdam de staatsprijs letter kunde (P. C. Hooft-prijs) 1956 toe Advertentie IM. LEO VAN IERLAND vELE GOEDE ZWITSERSE GOUDEN OAMESPOLSHORLOGES. IS STEENS ANKER REEDS BENEDEN FL. 100.- WEST-KRUISKADE so te kennen voor haar gehele letter kundige oeuvre, dat aan afzonderlijk verschenen werken omvat: Vrouw en Vriend (1941), Ontmoeting met Sel- ma (1943), Eenzame Avontuur (1948), De Kruisvaarder (I960), Ram Horna, en andere verhalen (1951), en Op Leven en Dood (1954). (Van onze parlementsredactie) Negen van de dertien leden tellen de CHU-fractie in de Tweede Kamer hebben een amendement ingediend om de voorgenomen huurverhoging van 25 procent te beperken tot 12% procent, waarmee devoorgestelde blokkering van de helft van de huur verhoging, dus van 12% procent van de huidige huren, van de baan zou zijn, Bjj de kabinetsformatie heeft de CHU-fractie zich. met het toen be reikte compromis in zake de huren gedeeltelijk verenigd. De leden, die het er toen niet mee eens waren, behoren thans tot de ondertekenaars van het amendement. (Van een onzer verslaggevers) 'Ach meneer de edelachtbare, dat is een leugen!' 'Hoe bestaat het, hoe bestaat het! Dat is toch wel erg om iemand zo voor schut te zetten!' 'Ach edelachtbare, hij is kinds!' Deze verontwaardigde kreten klon ken gisterochtend op voor het bureau van de president der Amsterdamse rechtbank, waar wel een zeer uitzon derlijk kort geding diende tussen twee strijdvaardige bejaarden van respectievelijk 82 jaar en 70 jaar. De gedaagde dame was in maart van dit jaar ais huishoudster in dienst gekomen van de eiser, die haar als beloning onderdak en voedsel zou verschaffen. Nog geen twee maanden later echter leefden beide ouden van dagen in ernstige onmin: de werk gever meende dat de boel in zijn woning vervuilde en had de huis houdster opgezegd, doch de laatste weigert haar biezen te pakken omdat ze niet over een ander on derdak kan beschikken. Eiser had zich voor dit geding voorzien van de gerechtelijke bij stand van mr. P. G. Vos; de gedaag de had gemeend zélf haar woordje wel te kunnen doen en terécht. 'Ik zou te eten krijgen!' riep zij vrijmoedig uit 'de hond kreeg het (Van onze Scandinavische correspondent) De Deense socialist H. C. Hansen, premier van het vorige socialistische minderheidskabinet, is er maandag in geslaagd een eind te maken aan de regeringscrisis, die twee weken heeft geduurd. Hij heeft met de ra dicaal-liberalen en het rechtsverbond, 1 vges uit gcfiaal en ik kreeg niets een eveneens liberaal getinte groep, - - een driepartyenkabinet gevormd. De nieuwe regering bezit 93 van de 179 parlementszetels. Zjj bestaat Q^ns dat het niet 'waar is?' uit negen socialistische, vier radicale j en drie rechtsverbondministers. Han- sen is behalve premier minister van Buitenlandse Zaken. De socialisten hebben verder o.a. de portefeuilles Ik ben altijd goed voor hem geweest. Ik heb twee overhemden voor hem gekocht en zijn goed versteld. Zeg van Defensie, Justitie, Financiën, So ciale Zaken en Buitenlandse Handel. De drie partijen zijn het eens over één zeer belangrijk punt: bestedings beperking, die Denemarken uit de huidige economische crisis moet hel pen. Haar opponent gaf de laatste feiten toe, doch, zo stelde hij vervol gens nadrukkelijk vast, de boel ver vuilde. 'Als ik voorbij de keuken kwam en ik zag de pannen staan dan sloeg ik me hand er wel eens in," voer hij voort, 'welnu, het kleefde, Ik heb haar met zorg gadegesla gen: de vloer was nooit gedweild.' Als eerder had de huishoudster bij de GGD verklaard dat eiser kinds was. Dit argument boette sterk in aan overtuigingskracht daar zij thans be weerde dat haar vorige werkgever, bij wie ze eveneens met ruzie was weggegaan, óók al aan seniele afta keling leed. De president stelde de uitspraak op maandag over een week. ,Met de ledenwerving voor de PvdA in Zuid-Holland gaat het voortdurend goed." Dat is een bijna te zachte uitdruk king. Wie zegt: ,,'t Gaat best, zelfs heel best," heeft ook ge lijk. Resultaten: eerste kwartaal eindstand 19.531 Dat was dus per 31 maart). Daarna: Ha- zerswoude-Rijndijk opgericht: 18 leden op 17 april. Heden telt die nieuwe afdeling 80 leden. ,JNog een paar toeken en dehonderd zijn bereikt;' zo voorspellen de Hazers- woudse werkers. Ouddorp krijgt ook een Pvd A-af deling. Reeds is een begin met twin tig leden verzekerd. Vlaardin- gen stoomt op naar de 1000; was de hele winst in het eer ste kwartaal 45, nu reeds zijn in het tweede kwartaal 68 le den netto gewonnen. Rijswijk doet eveneens krach tig mee: 28 eden zijn in het eerste kwartaal gewonnen. Tot half mei schoot de afde ling weer met 15 nieuwe leden de hoogte in. Het gewest is nu 19.700 le den voorbij; de 20.000 zijn in zicht. Bij dl het werk, dat de PvdA doet, is deze opbouw van de ledenstand wel zeer belangrijk. En daar kan ieder lid aan mee doen. Ondanks de zomer: vooruit. Vooruit naar de 20.000. Dat kan met een beetje krachtsinspanning van allen. Eibert Meester Secr. gewest Zuid-Holland PARIJS (Reuter)Frankrijk en Roemenië hebben besloten tot cul turele uitwisselingen op grote schaal. In aanmerking zullen komen hoog leraren, specialisten, orkesten en films. Ier de ontwapeningsgesprekken schij nen te voeren, niet bereid is de ge ringe kans op succes te bederven, door vast te houden aan de West duitse eisen. Deze eisen kunnen al dus worden geformuleerd: met de Russen moet niets worden, overeen gekomen, voordat Moskou bereid is de hereniging toe te staan. De Westduitse stelling, dat de splitsing van Duitsland de kern is van de spanning in de wereld, kan echter moeilijk door anderen dan Duitsers worden aanvaard. Het is ongetwijfeld een van de oorzaken, maar het is zeer de vraag, of de spanning minder zou worden, wanneer Duitsland herenigd zou wor den en in Europa opnieuw een cen trale macht van 75 miljoen Duitsers zou ontstaan. De Westduitse regering heeft vrij dag een Russische dreignota hierover beantwoord met de mededeling, dat zij de moderne wapenontwikkeling zal moeten volgen, ais de ontwape ningsgesprekken al te lang zouden duren. Maar op hetzelfde ogenblik, dat die nota werd overhandigd, zond Eisenhower zijn vertegenwoordiger Stassen terug naar Londen met een plan om het bezit van atoomwa pens te beperken tot die landen, die deze wapens op het ogenblik ook al bezitten. Dit Amerikaanse plan ontneemt min of meer de basis aan de West duitse nota, die er geheel op was af gestemd, alsof West-Duitsland in de ze kwestie zelf iets te beslissen zou hebben. Bondskanselier:. Adenauer zal. ih Amerika heel wat te bespreken heb ben. Men zal er zeker wel in slagen aan het eind van de besprekingen een communiqué op té stellen waar uit vergaande overeenstemming blijkt. Maar of men een juichtoon zal kunnen aanheffen, valt zeer te betwijfelen. Advertei."e I.M. Bent U ook zo'n liethebber van dat mooie rijke hoog polige Smyrnawerk Van die warme tinten, die door de hoogwaardige kwa liteit van de Smyrna wol U een ongekende idee van I uxe en gezel lig comfort geeft? Dan is dit een aanbieding voor U Morgen beginnen wij met de verkoop van een grote parij kussendekjes, schoor steen- en dressoirlopers, kleedjes voor rook- en kloostertafels en alle moge lijke andere tafels. Maar nu het grote punt! Al deze kleden koopt nu, maar beslist geen tweede, keer, voor een prijs die bijna de helft is van de normale. Woensdagmorgen ons 9 uur begint deze eenmalige ver koop igeen tel. o, schrift, best. van deze Smyrnakleden, zó rijk van kleur en zó knap gemaakt, dat ze bijna niet van echte Perzen te onder scheiden zi|n. (Van onze sociaal-economische redactie) Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is voorstander van een vrijwillige ziektekosten verzekering voor degenen die boven de loon- of inkomengrens van de ziekenfondsverzekering komen. Het meent dat de verzekerden een deel van het financiële risico zelf moeten dragen omdat daardoor hun verantwoordelijkheid voor het func tioneren van het verzekeringsstelsel wordt gestimuleerd. Een verplichte verzekering wordt Advertentie LM. versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIEt P UITSLUITEND bij apothekers'en. drogisten Maee i meer dan ornamenten wa ren zal na hetgeen hierbo ven staat duidelijk zijn. hit vrn«rnvr i Het lijdt - geloven we- HILVEBSIJM dmsdag geen twijfel meer, dat Kees Dc Zwitserse violist Ru- van lersel op het ogenblik dolf Baumgartner is de so- Een eenakter van ruim tische wijze dat de intrige tods^ar^Vy?n v^avomT om^kwm^vror en half uur, gisteravond in van het spel er nauwelijks nav vanavond om ^wart voor het VARA-televisiepro- meer toe deed en de hoofd- Sadiadl televSriS Uen W0Jdt segeven door gramma, is geworden tot rolspeler meer werd ge- jS het Omroep kamerorkest een zeldzaam hoogtepunt in bruikt voor het frappant o.l.v. Roelof Krol. i de Nederlandse beeldradio, vullen van het beeldvlak .P1"-C. van Rijsinge hield Kees van lersel regisseerde met zijn imponerende kop ?'jn d causerie, over HILVERSUM II. dinsdae 'De lifter-, een ietwat vage Jwü u. umsaag thriller gemaakt naar een hoorspel van Ludille Flet cher. Voor de hoofdrol had van lersel beslag gelegd op een der kopstukken van ons dan voor wezenlijk akteren. 06werelcJ waarin wij ie- Naar onze smaak was ven. e7erL ^nap al? de twee hier eigenlijk niet meer vor;êe »alen, zuivere zin- f°ban Ka;art.verzorgt van- sprake van het exact uit- {jen makend zonder ge- va" vijf over aCht voeren van een televisie- bruik te maken van enige tot talf e een uiazencirng spel. Veel meer werd via notitie, boeiend tot de laat- drijven en Peril! moer met iUie\ beeldmengingen en geluids- ste seconde, v suggesties een sfeer op ge- In 'Weet wel wat je Maar SrllTk ee^gD hoofd! roepen' E? dan Pr<*ies de waa«£. bet vraag- en ant- HILVERSUM n, woensdag Ar» wfïi onwezenlijke sfeer, die past woordspel onder leiding rolspeler èn inhoud van het bij het in de ik.vorm ver- van Theo Eerdmans, ging Vanochtend om hall telde verhaal van de man dit keer een vette pot 'er twaalf een herhaling van die dood is en het zelf niet uit'.Wij geloven, dat de ae derde uitzending m de weet. quizz nog meer aan span- rubnek Dlt w uw leven Minny van OUefen, Her- ning en kwaliteit zal win- Ignace Lilien zestig bert Joeks, Sieto Hoving en een, wanneer de VTagen jaar. Composities van Li- Willy Ruys vervulden ne- zorgvuldiger worden ge- hen worden uitgevoerd doo: venrollen. Dat zi] in deze rangschikt en de deelne- hemzelf en het Instrumen stuk werden in deze opvoe ring secundair. Kees van lersel gébruikte aamelljk dusdanige en •oor ons volkomen nieuwe effecten en trucs, hij mèsgde beelden op zulk een niet noodzakelijk geacht. Er bestaat in ons land overal voldoende gele genheid om zich te verzekeren tegen de zogenaamde grotere risico's, zo zegt de commissie die het vraagstuk van de ziektekostenvoorziening boven de loongrens heeft bestudeerd. Om te voorkomen, dat de slechte risico's (dat zijn de ziekten of afwijkingen die men heeft als men zich voor de verzekering aanmeldt) worden uitge sloten, moet worden bepaald, dat ex- ziekenfondsverzekerden zonder selec tie of wachttijd worden opgenomen door de verzekeringsinstellingen. De normale huisartsenhulp zou niet onder de verzekering moeten vallen. Als de kosten echter gedurende een jaar feen bepaald bedrag (b.v. 100,- by een visitetarief van 3,50) over schrijden, zou een groot deel wel ver zekerd moeten zijn. voor medicijnen wordt aan een eigen risico van 50 a 60 gulden gedacht. Voor het bezoek aan een specialist wil de commissie ongeveer tweemaal het spreekuurtarief voor eigen reke ning van de verzekerde laten komen. Een belangrijk risico is de specia listische hnip in een ziekenhuis. De kosten daarvan zijn hoog en kunnen in korte tijd een respectabele omvang aannemen. De commissie beveelt hiervoor een verzekering met maxi mumbedragen aan. De specialisten dienen zich dan te houden aan de tarieven, zoals die plaatselijk gebrui kelijk zijn. Het zou verstandig zijn, aldus het rapport, enkele regionale commissies in te stellen, waaraan de verzeke ringsinstellingen de vraag kunnen voorleggen of een bepaalde rekening verantwoord is. geraffineerde, volstrekt op- versie van 'De lifter' niet mers beter geselecteerd. taal Trio (tw^e uur). Het gemeentebestuur van. Amster dam heeft van verscheidene instel lingen en personen brieven en tele grammen ontvangen, waarin teleur stelling wordt uitgesproken over de afwijzende ministeriële beslissing ten aanzien van de IJ-tunnelbouw. Verscheidene sympathisanten, ook buiten Amsterdam, deden hun schrij ven vergezeld gaan van 'n soms gelds of een toezegging dat zij in een spe ciale lening wensen deel te nemen, aldus wordt van de zyde der ge meente meegedeeld.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2