Gaten in straten en en Prikkebeen en walvis trokken door de stad en het Oranjecarillon Onderhoudsplicht voor ouders te ve nen Na botsing omgevallen REINHEID BESTE WAPEN TEGEN STEENPUISTEN Hevig onweer boven de stad Conclusie in rapport com missie WBS AJC'ers brachten leuk spel Deelname aan poppenparade Schiedammers in wedstrijd R'clam-A'dam Wat zij vingen CAB 150 maal op stap Stand van de arbeidsmarkt m I Mr. H. Luyken verlaat Vlaardmgen SVV stevig in kopgroep Fietsvervoer per spoor Jeugd Jolijt Tegenstanders nu op financiële grond bezwaard Geen verleend voorrang chiedammers j elkaar onder Burgerlijke stand Waarschuwing tegen belastingverlaging door provincie Visafslag Sliblaag Lekkages ZUiDrHOLLAN DSCH.E .KANTOORBOEKHANDEL Op de speelplaats van de school aan het Oude Kerkhof zwom woensdagavond een grote walvis in de zon. De zon was echt. De walvis van hardboard. Dat nam niet weg, dat het dier een grote zilverpapieren fontein naar de blauwe zomeravondhemel spoot. Zijn vriendelijk oog keek naar de paar honderd kinderen die óók keken: naar het spel van Prikkebeen die in de walvis raakt, gespeeld door Sehiedamse AJC'ers. T oevallig ïmorn 18®$ Indruk Kosten Schiedam beleefde n nacht in de m iddag HET WAS NACHT in de middsg toen zich woensdag een ge wcldige onweersbui ontlaadde boven Schiedam. Die bui bracht nauwelijks enige afkoeling, maar wel vrij veel narigheid. Aan vankelijk leek het of de rioleringen de regen wel zouden ver werken, maar toen het water bleef stromen, ontstonden op ver scheidene punten in de stad overstromingen, waarvan som mige van ernstige aard. Het is een steeds terugkomend verschijnsel dat een deel van de Sta tionsstraat vooral de huizen aan de even kant by de „put" bij he vige regenval onderloopt. De riolen kunnen het water niet verwerken, lopen over en na de bui mag de ge meentelijke reinigingsdienst telkens weer een zwarte brij. aanvegen. Dit süb dringt soms de huizen in, en dat is niet bepaald prettig voor de bewo ners, nog afgezien van de water schade, die zij elke keer krijgen te incasseren. Kan men er iets aandoen? Na tuurlijk De riolering zou ter plaatse moeten worden verbeterd. Men weet by Gemeentewerken drommels goed waar het allemaal aan ligt. De op lossing is dus duidelijk: verbetering van de afvoer. De gemeente meent echter dat dit een overbodige reparatie zou beteke nen omdat het rechter deel van de Stationsstraat te zyner tijd zal wor den gesloopt. De straat maakt deel uit van het saneringsplan. Ook dit is de bewoners bekend, maar daar mee is de last niet weggenomen. AI te vlot wordt erin Schiedam niet gesaneerd en de reden daarvan is niet ver te zoeken. Het llgrt dus voor de hand dat ook dit deel van Schie dam nog wel enige tijd zal blijven bestaan, met inbegrip van de telkens terugkerende narigheden. Wij willen hier pleiten voor verbe tering van de plaatselijke riolering, ook al zou dat ten slotte een over bodige uitgave betekenen. Wij me nen, dat men duidelijk oog moet heb ben voor de noden van de bewoners. Deze situatie is thans onhoudbaar, en de aandacht van. het gemeentebe stuur ten volle 'waard. De Stationsstraat elke keer weer een van de eerste slachtoffers! kampte met verstopte afvoerleidin- gen, zodat in vrij korte tijd de be woners van de nummers 44 tot 50 hun huizen door een kleine zondvloed bedreigd zagen. De lage kant kwam geheel onder water te staan, en na dat de bui over was en een deel van het watter was verdwenen bleef een grijze stinkende blubberiaag over. Enkele bewoners hadden vloed plankjes voor de deuren gezet, maar het mocht weinig baten. Het water steeg tot een hoogte van circa vijftig centimeter en stroomde de huizen in, waardoor nogal wat schade aan vloerbedekking en meubilair ont stond. De gemeentelijke reinigings- dienst haalde voor de zoveelste maal de grijze sliblaag het vuil, dat uit de rioleringen naar boven was gekomen weg. Maar men kan er zeker van zijn dat bij de eerstvolgende hevige bui op nieuw so'n bijzonder onaangena me toestand zal ontstaan. Ook zijstraten van de Groenelaan werden, tot vermaak van de Jeugd, rijkelijk overspoeld, maar na de bui waren de straten direct weer schoon. In dc Leibnitszstraat sloeg de blik sem een gat van enkele meters breed in de bestrating. Daarbij werd de waterleiding geraakt, zodat Gemeen tewerken ijlings tehulp moest schie ten om deze leiding te repareren. Ook op de Hogebanweg ontstond door blikseminslag een groot gat, dat met zand en stenen moest worden opgevuld. Het wegdek van de Pascalstraat en de Musschenbroekstraat werd even- es door de bliksem getroffen. Di de beschutte werkplaats van de Dienst van Sociale Zaken aan de St. Anna Zusterstraat ontstonden vele lekkages. Van het Gemeente Archief liep de stookkelder onder. Met man en macht moest het personeel van de afdeling Bevolking van het Stadhuis de burelen aan de NIeuwstraat 26 beschermen tegen het hemelwater. De pas verbouwde lokalen dreigden te worden ontsierd door de gcvol- 5®, van ernstige lekkages, maar dankzij snel ingrijpen kon veel on heil worden voorkomen. Behalve regen kregen de gemeen telijke instanties ook een stroom van klachten over lekkages by particu lieren te verwerken; natuurlijk kon men niet overal te hulp schieten, maar men deed wat men kon. Ver. der werd nog melding gemaakt van omgevallen schoorstenen en enkele gesneuvelde televisie-masten Geboren: Johan D., zv J. D. Hans- Ier en J..J. van Buren; Michel F. M. zv R. F. M. Le Pair en W. M. Rade makers; Geertruida D. M., dv H. J. Verdel en I. Svendsen; Robert P zv J: H. Koelewyn en C. P. van Melis. Overleden: W. Kok. 60 i; N. Craa- mer, 83 j, wed. van A. Vernes; a. M. L. T. Sloesen, 56 j, vrouw van J. A. v. Noordaa. Advertentie IJM. •PASSACE., ;r': SCHIEDAM .V ut L p'.E N HOUDERS (Van een onzer verslaggevers) Het Statenlid dr. B. van den Tem pel (arb.) heeft woensdag in de ver gadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland gewaarschuwd tegen het invoeren van een provinciale be lastingverlaging, met name op de grondbelasting. De zaak zal weliswaar niet voor begin volgend jaar aan de orde zijn, maar er zijn genoeg teke nen die erop wijzen 'dat de rechtse groeperingen een dergelijke belas tingverlaging by de winterzittingen van de Staten zullen proberen door te zetten. Dr. Van den Tempel achtte de financiële situatie van de provincie, hoe gunstig die er op het ogenblik ook uitziet, toch nog geen aanleiding geven tot een belastingverlaging. Voornaamste argument; er staan de provincie nog belangrijke uitgaven te wachten en de reserves mogen dus niet te sterk worden aangetast. Zoals reeds bekend, zal het Va- kantiefeest op zaterdag 20 juli of ficieel worden geopend met een op tocht „Poppenparade". "Verscheidene jeugdverenigingen zullen met legende of gemaakte pop pen aan deze optocht deelnemen, terwijl ook de grootste poppen van Nederland Valuas cn z'n vrouw uit Venlo als gasten zullen mee lopen. Daarnaast kunnen ook jongens en meisjes, hetzij persoonlijk dan wel in zelfgevormde groepjes, meedoen. De bedoeling is, dat zij zich als pop verkleden. Onderwerpen zijn er genoeg; sprookjesfiguren, teken film- of stripfiguren zoals Micky Mouse, Donald Duck, Ollie B. Bom mel enz. Ook dierenflguren komen In aanmerking. Met een beetje fantasie kan met eenvoudige middelen veel bereikt worden. Voor de beste deelnemers zullen aardige prijzen beschikbaar gesteld worden. De deelname is kosteloos. Wel wor den -de deelnemers de deelnemers verzocht zich mondeling of schrifte lijk vóór 15 juli op te geven aan het bureau van de Sehiedamse Gemeen schap, WV-kiosk,. Plantage. Op het RFC-terrein te Rotterdam zal zondag om 2 uur de honkbal wedstrijd Rotterdam-Amsterdam ge speel d worden Amsterdam is voor Rotterdam een nieuwe tegenstander, en gezien hun laatste overwinning op Haarlem zal Rotterdam op geduchte tegenstand moeten rekenen Om 12 uur begint een jeugdwed strijd tussen spelers uit beide plaat sen. Hierin is Schiedam met twee spelers uit SVV en twee spelers uit Schiedam sterk vertegenwoordigd. In het A-team is de heer Heshof van SVV opgesteld ais midveldcr. De verdere opstelling is: werper De Koning, Sparta; aehtervanger Van Tol, Sparta; le honk v d Most, RFC; 2e honk Ras, Sparta; 3e hond Markenstein. Neptunus; korte stop De Bruin, Sparta; llngsveld Fabrie, Sparta; midveld Heshof, SW en rechtsveld Tendering, Neptunus. Reserves zijn Bazuin en Hendriks Sparta en v. d. Ham, RFC, ROTTERDAM, 3 juli. Aan de vis afslag alhier werden van IJmuiden en elder 150 kisten verse zeevis en 150 kg paling en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 1,25 tot ƒ1,40; Heilbot ƒ2,60 tot ƒ3.15; Schol midd. ƒ34 tot 37; idem klein ƒ14 tor ƒ16; Schelvis midd. ƒ28 tot ƒ31; Kabeljauw gr. ƒ50 tot ƒ52; id. midd. ƒ30 tot ƒ32; id. klein ƒ14 tot 17; Makreel 25 tot 27; Wijting 14 tot ƒ16; Haring verse 17 tot 19; Spiering 0,50 tot 0,60; leven de paling midd. ƒ4,10 tot ƒ4,15; id. dun 1,30 tot 1,35. Vrijdagavond van acht tot negen uur beginnen de zomer avondconcerten op het Oranjecarillon. De Belgische priester- beiaardier JXozef Feyen aan de abdijkerk te Grimbergen zal het carillon bespelen. Hij is één van de beste klokkenisten van België. Hij kreeg zijn opleid,ing aan de Mechelse beiaardschool. In 1951 behaalde pater Feyen het einddiploma van de beiaardschool. Voordien had hij het al tot organist van het Kruisherencollege gebracht. Voorts studeerde hy aan het Lem- mensgesticht en het conservatorium van Antwerpen. Zijn publicistische werk op het ter rein van de geschiedenis is aanzien lijk. Sedert 1950 is hij secretaris van de oud-leerlingenbond der Mechelse beiaardschool. Het programma, dat hij vrijdag avond te Vlaardlngen uitvoert, luidt als volgt: I. 5e Preludium, Mathias van den Gheyn: 2. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief, G. Antheunis, Mijn Nederland, B. Diamant: 3. Fantasia II, S. Nees; 4, Klokkeklanken, F. v. d. Eist-Boonfeajer, Als de bloemen dromen, J. C. Anderson, Zomeravond liedje, J. C. Andreae; 5. Klokkensage kleine beiaard-suite in 4 delen, a. Voorslag, b. Vertelsel, c. Mijmering, 4. rieimkehr, V. Christoff; 6. De pa relvissers, romance van Nadir. G. Bizet, De boottrekkers van de Wolga, Russisch Volkslied; 7. Toccata 6 en 7, Johan Franco; 8. Ihr, die ihr Triebe, aria uit „Hochzeit des Figaro", W. A. Mozart, Kïokkenmotief uit „Parsifal", R. Wagner; Avondklokken, W. Ciere; Variaties op „Het waren twee conincskindren", J. Lerinckx; 10. ïch bin nur ein armer Wandergesell., E. Künneke, Wel te rusten, goede nacht, H. Flower. Vangstberichien van hedenmorgen; VI. 70 4 k; VI 78 11 k; VI 79 4 k; VI 85 4 k; VI 172 60 k nog 30 netten; VI 203 34 k; VI 208 15 k; VI 97 3 k; VI 114 3 k; VI 115 1 k; VI 142 4 k; VI 190 2 k; VI 71 6 k; VI 83 26 k: VI 166 geen vangst; VI 56 geen vangst; VI 89 34 k; VI 112 40 k; VI 1S2 thuis varend VI. 153 30 k. Trawlharing groen 7090; klein 52.7065; groot 52.7055.10; steur- haring 30. (Van een onzer verslaggevers) De onderhoudsplicht van meerderjarige kinderen voor hun ouders dient te verdwijnen. Het is gewenst, dat het nieuwe burgerlijk wet boek alleen de onderhoudsplicht handhaaft tussen echtgenoten en gewezen echtgenoten en ten behoeve van minderjarige kinderen en stiefkinderen. Tot deze conclusie is een commissie gekomen, die voor de Dr. Wlardi Beckmanstichting het vraagstuk van de onderhoudsplicht en het verhaal van steun heeft bestudeerd. De commissie bestond uit: prof. mr. G. E. Langemeyer, voorzitter, drs. J. Bastiaans, dr. E. Brongersma, J. de Bruin, mr. M. J. A. Moltzer, C. H. P. W. van den Oever, dr. S. Roze- mond en drs. J. J. Voogd, secretaris. De commissie stelt voorop, dat 'zii de grote zedelijke waarde van hulp vaardigheid en zelfs opofferingsge zindheid tussen naaste bloedverwan ten erkent. Zii acht het echter rechtvaardiger, daï de gemeenschap ook die steun in nood op ach neemt, waarin nu nog door alimentatie (onderhoudsplicht) of steun met verhaal wordt voorzien. Zij heeft daarvoor de volgende argumenten: De gemeenschap vangt reeds al lerlei noden op en voorkomt ze. De kosten daarvoor worden grotendeels opgebracht door belasting naar draagkracht. Het is niet juist, dat een kleine kring, die toevallig be hoeftige naaste verwanten heeft, daarvoor extra moet betalen. Boven dien is het toevallig, dat er niet op een andere manier wordt geholpen (bijvoorbeeld door een pensioenrege ling of door betaling van langdurige verpleegkosten) en ten slotte hangt de omvang van de alimentatie af van de toevallige omstandigheid, of er veel of weinig onderhoudsplich tigen zijn. In de tweede plaats zegt het rap port, dat behoeftige bloedverwanten gewoonlijk voorkomen In families met een bescheiden welstand. De ver schillen in welstand worden door. de alimentatie bestendigd. Al vergelen overdag de raambil jetten van Jeugd-Joljjt in de zon die de laatste tijd van geen ophouden weet, de jeugd leest de aankondigin gen. Dat blijkt wel uit het bezoek aan de bijeenkomsten die wekelijks in de wijken werden georganiseerd. In al die jaren van Jeugd-Jolijt Is er steeds een optocht geweest, steeds achter een sprookjesbekende of een dier. aDit jaar is jiet dus de walvis die een kleurige stoet van verklede kinderen opent. De muzikanten van de gymnas tiekvereniging DOK zorgden woens dagavond dat ze in de maat bleven lopen, al die kinderen die een ge kleurde levende slinger maakten in de binnenstad. Zelfs de nauwste straatjes werden niet vermeden, en dit gedeelte van de stad biedt aller lei effecten voor zo'n optocht. Bij de afrit in de Kethelstraat kwam er een prachtige glooing in de stoet, een goede kijkplaats voor de begeleidende en kykende moeders en vaders en oma's. In de Zijlstraat waren de resten van een huis dat wordt afgebroken een verrassende omlijsting van de fief marcherende kinderen. En voor aan: eertr oorverdovend tromgeroffel en daarachter Prikkebeen, de lange vlinderjager metzijn vlindernet als een wapen boven het hoofd en alle andere spelers. En daarachter al die clowns en verpleegstertjes en koninginnen en dokters voor één avond. En natuur lijk ook de niet-verklede kinderen, die op het laatste nippertje de mu ziek hoorden en dan ook willen mee lopen. Want als er wordt getrommeld en-je bent jong. don ga je meelopen, dan kan je niet. blijven stilstaan. De ontocht- eindigde weer op het Oude Kerkhof, waa1* tot slot een hoe-a opging voor de ijver van de muzikanten en de medewerkers. De hoofdleiding was in handen van de heer J. Klinkenberg. juli onderneemt"de Op 11 juli de CAB zijn 150ste tocht na de oprichting van dit comité in 1926. Doel van de trip is „Paviljoen de Braasem" te oude We tering. Daar wordt al vroeg de lunrh gebruikt, waarna de verrassing van deze dag komt, een boottorht op de grote plassen van 1—4 uur. Getracht wordt.zoveel mogelijk auto's op deze dag mobiel te maken. Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Be ondergang van de Graf Spee (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Politie zonder wapens (14 Jr). Apotheek: Nieuwland Apotheek en Pa. Jansen. Ten toonstellingen; CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10uur: werk van Lampe. Diversen; LIJSTERBESLAAN, Kethel, 19 uur: Jeugdjolljt, autopedwedstrijd. PLANTAGE-PODIUM, 19.30 uur: Cen trale bijeenkomst met medewerking van „Berg Vrij" uit Vlaardlngen. HAGASTRAAT, 19 uur: Jeugdjolljt, autopedwedstrijd. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: en schiep de vrouw (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Curucu van de Amazone (14 Jr). Apotheek: Nieuwland Apotheek en Fa. Jansen. Tentoonstellingen; CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10uur; werk van Lampe. Op 29 mei stonden ingeschreven 80 mannen en 26 vróuwen, van wie er resp. 66 en 2 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen geduren de de maand juni 1957 bedroeg 83 mannen en 33 vrouwen; geplaatst werden 65 mannen en 20 vrouwen; afgevoerd werden 37 mannen en 16 vrouwen, zodat op 27 juni 1957 nog Ingeschreven stonden 61 mannen en 23 vrouwen, van wie er _resp. 54 en 6 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand wer den ontvangen 79 nieuwe aanvragen van werkgevers voor mannen en 40 voor vrouwen, terwijl op 27 juni nog 2111 aanvragen voor mannen en 189 voor vrouwen als onvoldaan stonden geboekt. Voor emigratie werden in de ver slagmaand vier nieuwe gevallen ge noteerd, terwijl vier gevallen werden afgewerkt. Op 27 juni waren nog negen gevallen in behandeling. mmm Mr. H. Luyken heeft zijn ont slag als raadslid ingediend. Hij heeft in de gemeenteraad zitting voor de AR. Binnenkort zal hij Vlaardingen verlaten om zich te Haarlem te vestigen. Naar wij vernemen zal hij zich associëren met enkele Haarlemse collega's. Hij treedt toe tot het advocaten kantoor, waarvan deel uitmaakte mr. v. d. Hoeven, die particulier secretaris is geworden van ko ningin Juliana. MAASSLUIS Hedenavond wordt door de chr, muziekvereniging Maas- sluisse Harmonie o.l.v. Jac. J. Bijster sr, een concert gegeven in de mu ziektent aan het Fenacoliusplein. Aanvang 8 uur. Op het kruispunt Boerhavelaan Svvammcrdamsingcl (bij het Van Hnofftplein) trachtte 'n vrachtauto van Van Gend en Loos gistermiddag een van rechtskomende bestelauto nog net voor te zijn. De vrachtauto raakte daarbij de zijkant van de be- stelwagcne, maakte een kwartslag naar links en kantelde. Wonder boven wonder kwam de bestuurder, de heer J. J. van M uit Schiedam, er zonder .een schram metje af. Ook de bestuurder van de bestelauto, de heer J. L H, uit Schiedam, liep geen letsel op. De vrachtauto werd later met een takel wagen weggesleept. De schade was vrij groot. In de derde plaats schaadt de ali mentatie de zorg voor het opkomen de geslacht. Door de steun aan de ouders komen de kinderen vaak te kort. In de vierde plaats noemt het rap port de bezwaren van de ouders, die met grote weerzin steun van hun kinderen aanvaarden. Vervolgens noemt het rapport en kele bezwaren tegen algehele af schaffing van de alimentatie. Het zou de indruk kunnen wekken, dat de overheid de zedelijke waarde van de opofferingsgezindheid lager schat dan tot dusver als de alimen tatieplicht wordt afgeschaft. Maar het zou onjuist zijn een goede maat regel achterwege te Jaten. omdat die een verkeerde indruk zou kunnen wekken. Bovendien zullen de kinde' ren, die daartoe in staat zijn. hun ouders meer van harte iets doen toekomen als voor het bestaansmini mum al is gezorgd. Dat de alimentatieplicht de re delijke keerzijde is van het erf recht lijkt wei juist, maar in feite hebben de kinderen, die bedreigd worden door de alimentatieplicht nooit een erfenis te verwachten. Een beter argument voor alimen tatieplicht is, dat de kinderen iets dienen te vergoeden van de zorg die de ouders aan de opvoeding en het onderhoud hebben besteed. De pres taties van de ouders op dit stuk lo pen echter zeer uiteen en, zo zegt het rapport, het is meer in overeen stemming met de zin van de verhou ding der generaties, de opvoeding die men heeft genoten, te laten opwe gen tegen de zorg voor de eigen kin deren. Dat de afschaffing van de alimen tatieplicht aan de gemeenschap veel geld zou kosten bestrydt de commis sie. In Rotterdam bijvoorbeeld wordt van de 22 miljoen die aan steun wordt uitgekeerd, slechts ongeveer een half miljoen verhaald. Wei zullen vele „stille armen", die lot nu toe geen beroep op de overheid hebben gedaan uit vrees voor verhaal op de kinderen, zich in de toekomst om steun melden. Maar daardoor wordt een van de slechtste gevolgen van de alimentatieplicht ongedaan gemaakt. Het gevaar, dat de afschaffing van de alimentatieplicht werkschuwheid of zorgeloosheid zou bevorderen, acht de commissie niet ernstig. Ten slotte wijst de commissie erop, dat thans een „recht op steun" niet bestaat. Dit betekent, dat men geen beroep op de rechter kan doen, voor het overige bestaat in feite het recht wel. In het rapport worden nog twee .andere mogelijkheden genoemd om uit de moeliykheden van de thans geldende onderhoudsplicht te gera ken. Beide mogelijkheden worden echter verworpen. De eerste is. dat de zeer welgestel- den wel tot onderhoud verplicht zou den moeten worden. De commissie zegt, dat dit riekt naar klassejustitie in omgekeerde richting. De tweede is, dat men de onder houdsplicht zou handhaven, maar het verhaalsrecht afschaffen. Hierte gen zijn volgens de commissie grote praktische bezwaren. Honkbal-verwachting Door de overwinning op PSV heb ben de rood-groenen zich weer iets steviger in de kopgroep weten te nes telen met slechts twee punten, aach- terstand op leider DOS. Zondag kunnen de SW'ers deze positie verstevigen door een over winning op hekkesiuiter USC uit Rotterdam, doch dan dient beslist de tegenstander niet onderschat te worden, ook al, omdat een kat in het nauw rare sprongen kan maken. De wedstrijd wordt om 12 uur op het terrein aan de Abraham van Stolkweg gespeeld. SVV 2 speelt zaterdagmiddag om 17.00 uur tegen Neptunus 2 in Rot terdam. De junioren konden het in de wedstrijd tegen Neptunus niet bol werken en verloren met 7—5. Maan dagavond wordt er in Rotterdam op Vreelust gespeeld tegen de junioren van Sparta. Aanvang 19.00 uur. Vanaf donderdag 4 juli kunnen rijwielen voor bestemmingen die ver der dan 40 km van Schiedam, zijn gelegen, slechts tot 2030 uur worden aangeboden. Voor rijwielen die na 2030 uur ten vervoer worden aangeboden kan niet gegarandeerd worden, dat zede vol gende dag op plaats van bestemming aankomen. Men kan zelf aan een vlotte verzen ding medewerken door het rijwiel tydig te voorzien van een plaatje met naam en adres van de eigenaar (plaatjes verkrijgbaar op het station) en door het rijwiel zo vroeg mogelijk vóór 20.30 uur op het station aan te brengen. Rijwielen die per trein op het sta tion Schiedam aankomen kunnen uitsluitend in ontvangst genomen worden aan de losweg van NS ge legen aan de Parallelweg. Deze regeling geldt tot en met augustus. Vanavond m de Hagastraafc om T uur autopedwedstrijd voor 6-—9 ja rigen. De Kath. Jeugdbeweging zal voor prettige wedstrijden zorgen. In Kethel in de lepenlaan komen de 1013-jarigen aan de beurt. De heren T. Bouw en J. Klinkenberg zul len voor een vlotte afwerking zorg dragen. Om 7 uur worden de deel- nemers(sters) ingeschreven, In de Plantage is er een volkszang en dansfeest; daar worden jongerea verwacht van 12 jaar en ouder. Oude-" ren zijn ook van harte welkom. Da bijeenkomst begint om halfacht. Provinciale voorlichting (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen winter stelden Provinciale Staten van Zuid-Holland in principe 10.000 beschikbaar om de provinciale voorlichting op een degelijke leest te schoeien, zü het dat het initiatief van GS toen slechts een kleine meerderheid kreeg. Nu Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld dat zij nog geen bureau hebben gekozen dat de voorlichting van het provinciaal bestuur voorlopig (bij wijze van experiment) zal be hartigen, maar dat zij de oplossing van het vraagstuk wel in die richting zoeken, deden de tegenstanders van dit nieuwe voorlichtingsbeleid woens dag nog een poging de zaak op de lange baan te schuiven. Zij hanteer den daarby nu ook het argument van de bestedingsbeperking, en dat bezorgde hen scherpe kritiek van de gedeputeerde mr, H. van Riel (v.v.d.). „Men moet nu geen zakelijke en gevoelsargumenten door elkaar gaan halen," zei hij. „Een bedrag van 10.000 dat bovendien dit jaar nog niet half wordt aangesproken, brengt op een provinciale begroting van 20 miljoen het ernstige begrip 'be stedingsbeperking' nauwelijks aan de orde." Behalve de heer Van Asch van wyck (a.r.) had de heer Vlasblom (s.g.p.) een poging gewaagd de zaak althans tot de behandeling van de begroting 1958 uit te stellen. De laatste gaf daarbij weer biyk van zijn even bekende als benauwen de standpunt: „Wij wensen geen voorlichting,die zou neerkomen op een doorlichting van het provinciale apparaat, waarbij iedereen zou kun nen zien wat er gebeurt. Aan een. dergelijke doorlichting hebben wij helemaal geen behoefte." Een motor die geen voorrang ver leende, veroorzaakte gistermiddag op de hoek van de Marconistraat en de Marconiweg een aanrijding met een auto. De bestuurder van de motor, de heer D. M S., moest met verwon dingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Beide voertuigen werden beschadigd. Steenpuisten worden veroorzaakt door bepaalde bacteriën, die rond van vorm zun. Deze bacteriën, coc- cen genaamd, komen in verschillen de soorten voor, zij liggen als kralen in een snoer naast elkaar, of vormen met eikaar kleine druiventrossen. Meestal bevinden deze bacteriën zicli op de huid. Under bepaalde omstan digheden kunnen zij een plaatselijke infectie van de huid veroorzaken: een steenpuist. Een steenpuist is dus een verzameling van deze bacteriën, met wat extra witte bloedlichaam pjes er omheen. Deze witte bloed lichaampjes proberen de bacteriën af te schermen en het lichaam tegen verdere invasie door de bacteriën te beschermen. Als de weerstand van iemand in het algemeen verzwakt is. zoals by een infectie bil Oosterse griep tijde lijk het geval kan ziin. kunnen deze bacteriën zich over een groter gebied verspreiden dan normaal het geval is. Zij kunnen dan vele steenpuisten tegelijk doen ontstaan, of de bacte riën dringen de bloedvaten binnen en verspreiden zich vla het bloed elders in het lichaam. Etterhaarden in inwendige organen (nieren of longen) kunnen er het gevolg van ziin. Deze verwikkelingen zullen zich echter slechts in uiterste gevallen voordoen. De bestrijding van steenpuisten be staat In de eerste plaats uit grote reinheid: wassen en goed afdrogen ieder lid van het gezin met een eigen handdoek is gewenst. Iemand die een steenpuist heeft, moet die niet zelf aanraken of behandelen, maar dit liever door een ander laten doen Het gevaar is anders groot, dat hii of zii de infectie gauw over eigen lichaam verspreidt. Over de behandeling van steen puisten lopen de meningen uiteen. Een beginnende steenpuist kan men aanstippen met jodium en daarna verbinden met een zalf als ichtyol of diachylon. Liever geen pleisters gebruiken, want pleisters beschadi gen de huid en maken haar extra ge voelig voor uitbreiding van de in fectie. Of alleen aanstippen met jo dium of alcohol (bijvoorbeeld eau de cologne) en daarna poederen met talkpoeder. Flink in de zon zitten is ook goed: die kans moet men nu niet laten voorbijgaan. In ernstige ge vallen van steenpuisten zal de dok ter sulfa-tabietten voorschrijven of mischien penicilline-injecties ge- ven. Maar reinheid is zeer belang rijk: niet zelf aanraken en verbin den. maar iaten verbinden. De hel per moet de steenpuisten niet met vingers, alleen met watten aanra ken. Goed handen wassen na elke behandeling, zowel door degeen met de steenpuisten als de helper. Het ls ook gewenst, vaak schoon onder goed aan te doen en vaak een schone handdoek te nemen Dr. J. Z. BARUCH

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1