PIET van EST in eindsprint door politieman van Thonon omvergelopen Bahamontes stapt in hrokkenwagen m assement £xaM£n? I een vert.vraaq Rl POLIN De Groot weer thuis êi 25.000ste bezoeker op Het Atoom Spreeuivenpraat m Fred de Bruyne breekt duim Tour de France in de ether i dan NEUROTONIC SIEBEL J HET VRIJE VOLK ZATERDAG 6 JULI 1957 PAGINA 3 Nu voorzichtig Negende etappe Ploegenklasse ment 8 Om de groene trui Na de negende etappe luidt het puntenklassement Bergklasseme.nl 1. Bergaud (Fr.) 9 pnt.; 2. Lerono (Sp.) 6 pnt.; 3. Mahé (Fr.) 5 pnt.; 4. Barone (He de Fr.) 4 pnt.; 5. ex aequoDe Groot, Voorting (belden Ned.) en Friedrich (gem. Lux. ploeg) 3 pnt.; 8. ex aequo: An quetil (Fr.) en Bourles (West) 2 pnt.: 10. Jean Bobet (Ile de Fr.) 1 pnt. Gehoorapparaat van enkele millimeters In volle spurt Onvervalst Brabants Precies over de eindstreep valt Van Est weer van zijn fiets. Hij heeft schaafwonden aan het gezicht, aan de schouder en de benen en hij huilt, nee hjj jammert over zoveel pech en hij scheldt die Franse politieagent uit In het onvervalste Brabant-s van zijn moederland. Teer smelt Leuk. bloiul meisje Daar stond een leuk, blond Hol lands meisje met uitgeperste sinaas appelen in thermosflessen om de Hollandse renners te laven en zij stampte van woede met haar voetje op de grond, toen een bekertje si naasappelsap door een andere ren ner uit haar handen werd gerukt. Gelukkig kon zij echter het grootste deel van haar lafenis aan haar Hol landse favorieten schenken. Het is nu al het derde jaar. dat zij op een der bergen de Hollandse renners aanmoedigt en te drinken geeft. Zij offert er haar vakantie voor op. Bahamontes valt uit Geen Barcelona Commissie bestudeert openbaar onderwijs J In het (zeer lezens waardige) maand blad van de huur dersvereniging Vree wijk ontdekte Pieter na een jubelverhaal over de tuindorpse badinrichting een stukje over balda digheid (of vanda lisme?) dat toch wel de moeite waard is. Een van de tuin- dorpelingen al dus de schrijver besteedt aan zijn tuin de meeste zorg en behoort bij de tuinkeuringen ai- tijd tot de hoogste prijswinnaars. De man heeft zich nv. echter bn de po litie moeten beklagen. Wat gebeurde er? Als versiering en tuinafsluitinê had deze man op slimme manier een groot wagenwiel op een soort slee geplaatst: Met een enkele handbe weging kon hij het 200 kilo wegende en 1.20 meter hoge wiel voor de in gang van de tuin plaatsen. Vreewüks jeugd is door dit wiel onweerstaanbaar aangetrokken. De eerste keer werd het van zijn plaats gesjord, een eind weg gerold en op een grasveld gedeponeerd. De tweede maal gebeurde precies hetzelfde. De derde keer werd echter de kroon gespannen: toen kon de eige naar het zelfs helemaal niet meer vinden. Ja tóchBij een nadere en intensieve speurtocht bleek dat het loodzware rad met vereende krachten over 'n één meter hoge prikkeldraadversperring in de Mare was gekiept. Een takelwagen moest er aan te pas komen om het wiel weer op het droge te brengen! De tuindorpeling heeft het nu maar met een staal draad aan een dikke boom vastge sjord Het wiel zo schrijft de redactie van „Contact" heeft zijn uitstapjes overigens nogal sportief opgevat, hetgeen blijkt uit onderstaand rijmpje: ,Jteeds driemaal werd ik van mijn plaats, waar ik mijn laatste jaren Islijt Door stoere jongens weggehaald in nachtelijke tijd. Het gaf mijn eigenaar veel zorg, [maar dit heeft hij verstaan Dat stoere kracht en goed verstand lmaar zelden samengaan. Ik ben nu honaerdtachtig jaar en Cmoet tot mijn spijt beamen Dat de ouders van de knapen zich [nog 't meeste moeten schamen Hun sober toezicht maakt toch hun [kinderen tot vandalen En zullen zij als ik mij niet vergis, [dit nog eens duur betalen". Een wijs wiel, vindt Pieter, die ook nog met belangstelling een kantte kening van de schrijver las: „Wij hebben wel eens in een schoolblad gelezen „dat ree de bal' dadigheid van de jeugd niet zo ern stig moeten nemen. Dikwijls is, wat wij ouderen baldadigheid noemen, een uiting van levensblijheid, levens vreugd, enzovoort". Maar wij vragen ons toch met alle ernst af of hetgeen dat hier is gebeurd ivel als een uiting van levenslust en levensblijheid is te beschouwen. Wij zouden dit vandalisme willen noe men. En vandalisme dient met alle kracht te worden bestreden en de bedrijvers ervan zo nodig en moge lijk voorde rechter worden ge bracht". Wij herinneren ons het bejaarde echtpaar dat in de Kralinger Hout op een zonnige zondagmiddag bijkans honderd gulden kwijtraakte. We her inneren ons ook hoe de lezers dit geld spontaan bij elkaar brachten. Vandaag het dankbriefje van deze hoog-bejaarde mensen: „Wat wij niet meer mochten ho pen, is toch tot onze grote vreugde gebeurd. En er waren nu tranen van blijdschap. Zou u zo vriendelijk wil len zijn om alle goede mensen, die zo'n warm hart toonden, hartelijk te bedanken? Wij zijn diep getrojjen door al die hartelijkheid. Wij zullen voortaan heel voorzichtig zijn Ingesloten was een gulden voor de spreeuivenpot, waarvoor Pieter op zijn beurt dit echtpaar weer harte lijk dank zegt. Builen schol? Pieter houdt van een pittige dis cussie in zijn rubriek. Over die bromfietsen bijv. Welja, zeg gerust wat je op je hart hebt. 't Kan een mens opluchting geven. Maar één vriendelijk verzoek: Dis- cusieer en strijd met open vizier. En schrijf niet zoals ik tot mijn zeer grote spijt ontvangen heb ano nieme- brieven, waarin je zo lekker over Je buren kan roddelen terwijl je onbekend en buiten schot gezellig achter je gordijntje blijft zitten. Met dergelijke brieven gebeurt maar één ding: Ze verdwijnen in de prullenmand. Wie die briever. ge schreven hebben kan ik verzekeren, dat ze daar al in liggen! Warm ,3cn zes jaar weduwe en trek van Sociale Zaken. Maar nu was mijn zoon zo onfortuinlijk om zijn loon zakje met 15.70 te verliezen. Een kwartje had hij eruit gehaald voor een ijsje. Hij fietste van de Ceintuur baan naar de Overijselsestraat en trok door de warmte ongeveer bij het Witte Huis zijn jasje uit. Op de Nassaukade was het er al niet meer. Hopende op goede berichten van de vinder". Waar Pieter ook op hoopt.. FIo- rine heeft het adres. Aanbod Deze week besluiten wij met het no teren van de volgende aanbiedingen: een ledikant van H. uit de Taandcrsstraat; een tweepersoons opkiapledikant en een kachel (beide bestemd) van Van D. uit de Dirk Smitsstraat, twee fauteuils van De V. uit de Gcertsemaatrnat en kleding, schoenen en speelgoed van V. van de Burg. Baumannlaan. Zilverpapier, post zegels en capsules ontvingen wij van P- van K. uit de Josephstraat. Een visglas met vissen en planten voor een patiënt werd aangeboden door Van L. uit de Bechthuisloan. Guldens voor de spreeu- wenpot zijn gestuurd door H. uit de Aegidiusstraat en door O. uit de Fazant straat. Onze dank is groot. Verlies De heer K. Maas. Grleksestraat 48a, verloor woensdagmiddag, vermoedelijk tn lijn 4, zijn bruinlederen portemon- n a i e. Een sleuteltje, een paar bankbil jetten en wat los geld zaten er in. Vrij dagavond is de heer voor een paar weken naar Zeeland vertrokken. Florine neemt deee gevonden portemonnale voor hem in bewaring. Vondst De heer J. Beglinger. Meekrapstraat 9a, zondag in deze straat een herinne ringspenning. Mevrouw Gerritsen Dorpsweg Hls, zondag in de omgeving van Rockanje een witte blouse. M. Haas, *s-Gravenweg 597. op 31 juni een regenjas met tafelkleedje bn de Veemarkt, a. Bunk. Krekelstraat 21c. op 3C juni op dc Vredencorcllaan een geruite damesrok. D IE TER SPREEUW. nuuena en mee een van pijn vertrokken gezicht stept Piet van Est zijn beschadigde fiets naar de eindstreep in Thonon- les-Bains. Dc gebroken ketting sleept over de grond, schaaf wonden bcaekken Piet van Est. in een goede derde positie was hij de eindsprint ingegaan. Toen liep een politieman de baan op... De uitslag van de negende etappe BesanconThonon-les-Bains (188 ki lometer) luidt: .1. Anquetil (Fr.) 5.01,38; 2. Schel lenberg (Zw.) z.t.; 3. Lampre (Z.-W.) z.t.; 4. pianckaert (Belg.) z.t.; 5. Bourles (West) z.t.; 6. Pipelin (West) z.t.; 7. Jean Bobet (lie de Fr.) z.t.: 8. Aizpuru (Sp.) z.t.: 9. Mahé (Fr.) z.t; 10. Piet van Est (Ned.) 5.05,19; 11. Thomin (West) 5.15,27; 12. Picot (West) z.t.: 13. Christian (Zwits.) z.t: 14. De Bruyne (Belg.) z.t: 15. Anglade (Z.-O.) z.t.; 16. Ke teleer (Belg.) z.t.; 17. Voorting <Ned.) z.t.; 18. Sabbadini (Z.-W.) z.t.; 19. Bober (lie de Fr.) z.t: 20. Si- guenza (Z.-O.) z.t.; 21. Wim van Est (Ned.) z.t.; 22. Clerici (Zw.) z.t.; 23. Rohrbach (NOC) z.t.; 24. Forestier (Fr.) z.t.; 25. Bevgaud (Fr.) z.t.; 26. Gay (Z.-W.) z.t.; 27. Friedrich (gem. Lux.-ploeg) z.t.; 28. Stolker (Ned.) z.t; 29. Bauvin "Fr.) z.t.; 30. Rolland (NOC )z.t„; 34. Kersten (Ned.) z.t. 44. D e J o n g h (Ned.) z.t. Om de gele trui Na de negende etappe luidt het algemene klassement: 1. Forestier (Fr.) 49.49.54; 2. An quetil (Fr.) 49.52,33; 3. Picot (West) 49.54.58; 4. Jean Bobet (ne de Fr.) 49.54.59; 5. Mahé (Fr.) 50.00.17; 6. Wim van Est (Ned.) 50.01,48 op 11.54: 7. Pianckaert (Belg.) 50.02,29; 8. Rohrbach (NOC) 50.05.04; 9. Jans- sens (Belg.) 50.05.23; 10. Lorono (Sp.) 50.08,15; 11. Schellenberg (Zw.) 50.08.46; 12. Thomin (West) 50.10.08; 13. Walkowiak (Fr.) 50.11.25; 14. Bauvin (Fr.) 50.12.57. 16. Barbosa (gem. Lux. ploeg) 50.13.31; 17. Astrua (It.) 50.14.01; 18. Hoorelbeke (He de Fr.) 50.13.08; 19. Dotto (Z.-O.) 50.14.22; 20. Defilippis (It.) 50.14.57; 29. Voorting (Ned.) 50.21.18; 36. D e J o n g h (Ned.) 50.28.24; 45. P1 e t van Est (Ned.) 50.44.10; 46. Kers ten (Ned.) 50.45.30; 74. Stolker (Ned.) 51.25.42. Het ploegenklassement van de ne gende etappe luidt; 1. Frankrijk 15 u. 23 min. 43 sec.: 2. West 15.24,43 3. Zwitserland 15.35.02: 4. Ex aequo: België, Spanje, SchKichf H*ncy Pont d Hoogte i h rTTgtgrs^L Mousson pro net van cc r'CTAppt UETt COCMAJt Noncy Rombenridoi-i Bruyerc» ó.üng* 1Q40m rrard- mer Qf COLA/AH C.d. ScMuchf 1 J59 NOC B«ifon Clcrvoi ffSochm," Martdcur Bcnunt lesDomt» Roussfs More z Silmi SëSANCCW Col deU Fauci Ne Sfllfni ;Hcogr? mete pporici Morcz Rcuiiet A 1140m Gcx THONON ICS 8A/NS *)jajUL) RUSTDAG I Geneve i5/707lV.F€ MtTZ» 4 COL Wflp besanoon- THONON L8 CQLMAR BESANC0N 195 km 186 km He de France, Zuid-West 15.35,32; 8. Neder la nd (Plet van Est, Voor ting, Wim van Est) 15.36.13; 9. ex aequo: Noord-Oost-Centraal, Italië, Zuid-Oost en de gemengde Luxem burgse ploeg 15.46,21. Na de negende etappe luidt het al gemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 148 u. 38 min. 24 sec.; 2. West 149.07,41; 3. Italië 149.30,58: 4. Nederland 149.43,08 5. Ile de France 149.43,40; 6. Noord-Oost-Cen- traal 149.53,35: 7. België 150.00.46: 8. Zuid-West 150.03,44: 9. Zwitserland 150.17,48: 10. Spanje 150.28.52; 11. Zuid-Oost 150.39,30; 12. Gemengde Luxemburgse ploeg 151.47,43. I. Thomin (West) 124 pnt.; 2. Fo restier (Fr.) 147 pnt.; 3. Schellen berg (Zw.) 151 pnt.; 4. Picot (West) 159 pnt.; 5. W i m v.an Est. (Ned.) 163 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 181 pnt.; 7, Christian (Zw.) 187 pnt.; 8. Pianc kaert (Belg.) 214 pnt.; 9. Bober (He de Fr.) 216 pnt.; 10. Keteleer (Belg.) 223 pnt.: 12. Voorting (Ned.) 253 pnt.; 17. De Jongh (Ned.) 281 pnt. De Spanjaarden Bahamontes en Suarez, en de Franse regionaal Mor- van (West) staakten in de negende etappe de strijd. De Fransman Anquetil kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner toegewezen. De Nederlander Plet van Est kreeg in deze negende etappe de prijs van de grootste pechvogel. Advertentie I.M. Bereidt U zich voor op het bef preparaat, dal Uw zenuwen niet verdooH maar Uw geest helder houdt. Drie Franse artsen beweren dat zij een nieuw gehoorapparaat hebben uitgevonden dat aan doven het ge hoor gedeeltelijk kan hergeven. Het is een 'toestel' van enkele mil limeters in omvang, dat permanent in het slaapbeen wordt bevestigd. Het vangt geluidstrillingen op en prikkelt door middel van stroom de gehoorzenuw. De stroom wordt geleverd door een batterij. (Van onze sportredacteur Jan Liber) Fred de Bruyne heeft in de etappe van Besangon naar Thonon-les Bains bü een val in de straten van Gcnève zijn duim gebroken. Er bestaat een kans, dat hij de strijd zal moeten staken. (Van owte sportredacteur JAN LIBER) THONON-LES-BAINS, vrijdag PIET VAN EST IS IN DE EINDSPRINT GEVALLEN, doordat op het laatste moment een onhandige agent van politie midden op de baan stond! Dat was hel dramatische eind van de 188 km lange negende etappe van Besanqon naar Thonon-les-Bains aan het Weer van Geneve, waar de uitgeputte rennerskaravaan zijn eerste rustdag heeft ge vonden. Jacques Anquetil werd winnaar van een groepje van tien, waarin ook Piet van Est de hele dag had gezeten. De Fransman won met inbegrip van de minuut bonificatie voor de etappe zege. niet minder dan 12 minuten en 49 seconden terug van de 14 minuten achterstand, die hij op de gele-truidrager Jean Forestier had. Met nog 2 minuten 39 sec. achterstand en de Alpen in zicht, is Anquetil plotseling weer de Tour-favoriet geworden, voor zover er in deze volkomen abnormale Tour nog van favorieten kan worden gesproken. Drie renners hebben vandaag de strijd gestaakt, dat waren de Spanjaard Federico Bahamontes. zijn landgenoot Suarez en de Breton Morvan. Er zijn dus nog 77 van de 120 renners in de strijd. Meer dan 30% heeft dus reeds opgegeven. Vreemd, hoe in deze Tour plotse ling de herinneringen boven kunnen komen. Daar stond ik vandaag aan de eindstreep in Thonon-les-Bains en ik zag Piet van Est over de kop gaan door die agent van politie en op het zelfde moment zag ik weer die aan komst van twee jaar geleden, precies op dezelfde plaats voor me. Daar won Hinsen de etappe van Zurich naar Thonon-les-Bains, daar kreeg Wim van Est de gele trui, daar kreeg Wout Wagtmans de groene trui en daar ontstond het gevleugelde woord, dat het ons groen en geel voor de ogen werd. en nog hoor ik Jacques Goddet roepen: 'Dat is te veel, dat is te veel!' En de meisjes in hun schilderach tige kostuums der Savoyaarden kus ten de Hollanders, die de helden der etappe waren. Weer stonden er vanmiddag de meisjes in dc kostuums der Savoyaar- den, maar ze keken alleen naar J;i- ques Anquetil. Nu was het slechts een verpleegster van het Rode Kruis uit de ambulance, die belangstelling voor een Nederlander bad, voor de gewonde Biet van Est. Stelt u zich even voor wat het be tekent voor een renner, op een der gelijke manier van zijn kansen te worden beroofd. Daar komt een pelo ton van tien renners op de eindstreep afstormen. Ze hebben, de hele dag kameraadschappelijk gestreden, ze hebben eerlijk het drinken gedeeld, dat. hun onderweg door vrienden handen werd toegereikt. Zij hadden eerlijk om beurten het zware werk aan de kop gedaan, zij waren kame raden van de weg geworden en zij zouden weer eerlijk om de overwin ning vechten. En daar liggen ze dan In de laatste 100 meter in voile spurt. Anquetil gaat aan de kop, onmiddellijk achter hem de Zwitser Schellenberg en in. derde positie de Brabander Piet van Est. Ze trapten en trapten met op elkaar geklemde kaken voor de over winning. Nog 60 meter, nog 50 meter en dan komt er een politieagent, die op dat moment helemaal vergeten is, dat hij is belast met het handhaven van de orde, bij de aankomst van de Tour de France. Hij draait zich om en stapt doodgewoon met de rug naar de aanstormende renners. Hij ziet ze niet eens. Wat er op dat ogenblik in zo'n agent, omgegaan moet zijn begrijpt niemand. Wat moet deze man bezieid hebben om zoiets krankzinnigs te doen, midden in een peloton van spur tende renners te lopen. Piet van Est stort zich bovenop hem. het is onmo gelijk om die agent te ontwijken. Er is geen uitweg meer. De agent valt, Piet vaar Est gaat over de kop, over hem heen. Er gaat een kreet van afgrijzen door de menigte. Piet stort op de straat, maar springt onmiddellijk' overeind. Hij wil weer op zijn fiets, maar de ketting ervan is gebroken. Hij trapt, maar hij komt niet meer vooruit. Dan springt er een Belgische journalist naar voren. Hij grijpt Piet bij het zadel en duwt hem de laatste meters hardlopend over de streep. Of dit reglementair wel allemaal mag is een andere zaak, maar het gebeurt en niemand zegt er wat van. Hij is niet de enige die op die agent scheldt. De commissaris-ge neraal van de Tour, monsieur Eli Wermelenger, is een woedeaanval nabij. Hij staat met beide armeD boven zijn hoofd te zwaaien en er spuit een waterval van Franse krachttermen uit zijn mond. Jac ques Goddet snelt toe en houdt een vuist onder het gezicht van de agent. De gendarmerie van de motorescor te grijpt de verdwaasde politieman vast en sleept hem over de afzetting. Alle manschappen van de plaatselijke politie van Thonon, die door deze stommiteit in één slag geblameerd is, worden naar huis gestuurd. De gen darmerie neemt de handhaving van de orde over. Er zal vanavond nog.een dondertje vallen over dit incident. En terwij! Piet van Est nog over het stuur van zijn fiets hangt en huilt en al zijn pijnlijke lichaamsdelen betast, terwijl een verpleegster hem naar de ambulance leidt om zijn wonden te verbinden, wordt reeds door de luid-! sprekers bekend gemaakt, dat Piet! van Est de prijs van 200 voor de on gelukkigste renner van de dag wordti toegekend. Het is allemaal goed afgelopen, maar het had ons weer een renner kunnen kosten. Het kostte Piet van Est nu 41 seconden en misschien wel een paar honderd gulden. Het drama-Van Est was het enige drama niet van deze etappe, waarin de hitte nog erger was dan vorige da gen. Niemand wil meer weten hoeveel graden het is, maar het asfalt van de weg was nu totaal gesmolten. Het teer spatte onder de wielen omhoog en kleefde pijnlijk aan de gezichten van de renners, het brandde in hun ogen, het plakte aan hun armen en benen. Ze zaten vol met die kléine stukjes half gesmolten teer en het werden even zovele wondjes. Het peloton vorderde langzaam achter het groepje vluchtelingen, dat zich reeds vroeg had gevormd en waarbjj Anquestil, Schellenberg, Jean Bobet, Mahé, Pianckaert, Bourles, Piepelin, de Spanjaard Aizpuru en Piet van Est zaten. Friedrich, de Duit ser uit de Luxemburgse ploeg en Ha-s- senforder. hadden er in het begin, ook bjj gezeten, maar zij hadden het tem po niet kunnen volhouden, en waren op het peloton teruggevallen. Dat peloton geloofde het wel. Morgen is het immers rust. Morgen kon men zwemmen in het Meer van Genève, morgen kon men de Tour vergeten. Twee cols moesten worden geno men, de Col de Rousse, waar Fried rich nog als eerste boven kwam en de Col de la Faucille. In de afdaling van de Faucille bleef het peloton nog verder achter. Voor de beklimming liet zich plot seling een man van zijn fiets vallen, zomaar domweg viel hij van de fiets. De hele volgerskaravaan stop te, wan het was een der troetelkin deren Tan de Tour. Het was niemand minder dan de Spanjaard Federico Bahamontes. Hij smeet zijn fiets met een drif tig gebaar zover hij maar kon smij ten en plofte toen zelf neer langs de berm van de weg in de schaduw ven de hoge bomen. Het was een sensatie van de eerste orde. Twee Spaanse ploegmakkers, Mo- rales en Ferraz, stopten. De Spaanse ploegleider Luiz Puig Estava. klom uit zijn wagen. Ze knielden allemaal bij Bahamontes neer en zij maakten hevig misbaar. Jacques Goddet stopte even en sprak enkele zachte woorden, die Ba hamontes beslist niet verstaan heeft, want Bahamontes wilde niet verder. Hij had er genoeg van, hij was aan het eind van zijn krachten, of hij deed alsof. Zijn ploegleider pakte hem als een pop onder beide armen en zette hem overeind. Bahamontes zakte weer in elkaar ais een zak. opnieuw pakte Luiz Puig hem onder de armen en zette hem overeind, maar weer liet Bahamontes zich door de knieën zakken. Voor de derde maal pi obeerde Luiz het en voor dc derde maai liet Ba hamontes zich slap in het gras val len. Het was een pracht van een eomedie, die hier echt op ï'n Spaans werd opgevoerd. De Spanjaarden schreeuwden alle maal door elkaar en gesticuleerden als clowns. Het leek een lawaai als bij een stierengevecht als de mata dor is gevallen. Alleen de witte zak doekjes ontbraken. Wei weenden er vrouwen langs de kant, die snikkend fluisterden 'Pauvre gar?on' (arme jongen). Baha lag met zijn armen te zwaaien en met zijn benen te trap pen. Hij wilde niet verder. Zijn dokter kwam erbij. Deze keek even onverschillig en zag toen dade lijk wat er aan de hand was. Hij stak een sigaret op en haalde de schouders op. De ambulance stuur de hij met een veelbetekenend ge baar naar de verpleegster door. Als Baha wilde opgeven, best, maar dan was hij alleen nog maar goed voor de brokkenwagen. Baha mankeerde niets, hij had er alleen maar genoeg van. Luiz Puig lag op de knieën met samengevou wen, handen. Het Spaans dat hij uit stootte verstond ik niet, maar ik ving het woord Barcelona op. De ploegleider wilde zijn man kennelijk nog bewegen vol te houden tot Bar celona, maar Baiia veruitte hol. Dat het morgen rustdag zou zijn, kon hem evenmin wat schelen. Hij had nu eenmaal genoeg van de Tour. Er was niets meer aan'te doen. Na een kwartier stond Baha heel rustig op. De Spanjaarden dëden en kele stappen achteruit. Het was in hun ogen te lezen: 'Zou hij zijn fiets weer nemen, zou hij doorgaan?' Het gebeurde niet. Bahamontes liep naar de brokkenwagen en stapte in. Zijn fiets werd hem nagegooid. De andere Spanjaarden speelden half wanhopig, met aangrijpend dra matisch talent. Luiz Puig ging ge slagen met gebogen hoofd in zijn ploegleiderswagen zitten. Morales en Ferraz klommen in hun zadel. Zij kwamen een half uur na de winnaar binnen. De Tour had zijn zoveelste drama beleefd. Het grote peloton, waarin alle Nederlanders zaten, kwam op ruim II minuten binnen, er ontsnapte een verzuchting, een hartekreet uit al die rennerskelen: morgen rustdag. Maar er kroop tegelijk angst in al die harten bij de gedachte dat zon dag de verschrikkelijke eerste Alpen étappe van 286 km van Thonon naar Brianqon gereden moet worden, met de gevreesde Galibier en de Col du Télégraphe. Alleen de gedachte aan die monsters en aan de hitte bederft het plezier van de rustdag. AulvertentU» 224 km Minister Cals heeft een commissie Ingesteld, die advies moet uitbrengen over de vraag, in hoeverre het be heer van het openbaar lager onder wijs moet worden gewijzigd. Voorzitter van de commissie ismr. A. de Roos. Leden zijn H. W. Tila- nus (vice-voorzitter). mevr. A. For- tanierde Wit, prof. dr. J. J, Gielen, mr. A. B. Roos jen, H. van Sleen en mag. dr., J. G. Stokman. Het secre tariaat wordt gevormd door de heren mr. J. de Bruijn. O. Bottinga en H. Fosthuma. Reeds vóór de oorlog heeft de vereniging Volksonderwijs, waarvan mr. De Roos voorzitter is, een com missie ingesteld, die de hele beheers vorm van het onderwijs moest be studeren. Bij deze studie, die in de bezettingsjaren haar beslag heeft gekregen, is het accent vooral komen te vallen op de beheersvorm van het openbaar onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) DAAN DE GROOT IS WEER THUIS. Een beetje strompe lend stapte hij gisteravond om streeks tien .uur uit het KLM- vliegtuig dat hem van Parijs naar Amsterdam had gevlo gen. In de aankomsthal van Schiphol wandelde hij pijnlijk lachend met twee opgevouwen racefietsen rond, die hem dit maal in de Tour zo weinig ge luk hadden gebracht. De Amsterdamse wielrenner wat teleurgesteld. Het stond op zijn ge zicht te lezen. 'Maar,' zei hij, 'ik hoef mij niets te verwijten. Ik heb gepro beerd met die verschrikkelijke steen puisten door te rijden, maar het kon niet. afuit!' Zijn teleurstelling is begrijpelijk. 'Ik heb nog nooit zo goed gereden, ik was ti prima conditie en ik was beslist ver gekomen in deze tour,* vertelde Daan de Groot ons. 'Er zijn nu nog ongeveer tachtig renners in de strijd, maar als het zo warm en zo zwaar blijft' komen er zeker veertig niet aan het einde.' Uit zijn binnenzak haalde bij een Frans sportblad. Er stonden grote foto's in van de befaamde Nederlandse coureur. Met eer, triest gezicht wees hij ernaar, 'Dat ben ik, op de Muur van Geraerds-- bergen, toen ging het nog prach tig...' Die etappe heeft hem overigens waarschijnlijk toch de das omgedaan. 'Op die Belgische keien heb ik mij stukgereden. Het is op een infectie uitgelopen De zevende etappe kwam ik er nog door, maar vraag niet hoe verschrik kelijk het was. De achtste etappe, na de start in Colmar, ging het niet meer. Ik moest op de pedalen staan, af en toe ging ik weer zitten, dan weer staan. de pijn was ondraag lijk. Ik weet niet eens hoe ik in de •ziekenwagen ben gekomen.' Buiten de hal stonden zijn verloof de Ans Visser, zijn vader, moeder en zuster Jannie te trappelen van onge duld. Daan werd omhelsd en kreeg opgewekte schouderklopjes. Vader De Groot knikte zijn zoon vrolijk toe en Daan sprak na een tijdje alweer vol vuur van de belang rijke wedstrijden die hem straks na de Tour de France overal te wachten staan. En van de wereldkampioen schappen in Waregem! VANDAAG: Hilversum, 298 m, half tien beschouwing rustdag. Zondag: Hilversum. 402 m, tus sen half vijf en vijf uur: finish- verslag. Tien voor negen, nabe schouwing. Brussel, 324 m, tussen vier en vijf uur. finishverslag, tien over zeven commentaar. IEDERE DAG: 10.55, 12.30 en 19.00 Paris Parisien (280, 218. 445, 359 en 259 m); 12,39, 16.00 en 19.33, Luxemburg (1239 Ig); 12.40, 15.00, 18.58 en 19,30 Saarland (211 m); 12.45, 16.00, 18.50 en 19.40 Monte Carlo (205 m). Advertentie LM. ZWITSERSE HORLOGES Voor mooiste collectie elke prijsklasse naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 De hulp, die de UNESCO krach tens het technische hulpprogramma van de VN in 1957 aan de bü haai aangesloten landen zal verstrekken zal in totaal 4.168.000 dollar bedra gen. Gistermiddag half vier is op de internationale tentoonstelling 'Het Atoom' de 25.000ste bezoeker verwel komd door de secretaris van de stich ting, mr. A. A. Land. Het was de beer H. E. Schsank, veehandelaar uit Groningen, die met zijp echtgenote verrast werd door een min of meer officiële oulvancst

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2