Baffi krijgt 22 minuten van lusteloos peloton Wim van Es tweede in puntenklassement Oranjeboom KNWU-ploeg voor Luik en Waregem Honderd jongens aan start in Tour der VN r J BLOKKERS Spreeuwenpraat Uitslagen en klassementen Bromfietser verongelukt DE TÖÏÏR IN DE ETHER HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 JULI 1957 PAGINA f Kil ÊMiSÊisSkJi Verzoekjes Spreeuiven tellen Om de gele trui Het algemeen Klassement ziet er na de negentiende etappe als volgt uit; Ploegenklassemen t Het, dagploegenklassement van de negentiende etappe ziet er als volgt uit: Om de groene trui Na de negentiende etappe ziet het puntenklassement er als yolgt uit: RONDE VAN FRANKRIJK 22g?"s 2l/*olQ" W 20 LM. Zelfs de beste wasmachine kan maar een deel van het werk doen Wanneer U een wasmachine koopt, sta op een Acme-wringer-let op de naam ACME op de wringer Advocaat Baffi ontsnapt Drie concurrenten Advertentie LM MmmmOud-BruinU ruikt 't, U proeft 't „vorstelijk» Oranjeboom bier I 8ESTEI ORANJEBOOM EN IET OP DAT 8 HET OOK KRIJGT» ^^*3^ Surinamers willen tegen Nederland voetballen Ontspanningsavonden Een vriend van Pieter zit 's avonds graag een poosje voor het raam om Tiaar de wolken en de vogels te kijken Hij vindt dat een aangename en ook heel leerzame ont spanning. te verge lijken met het be gluren van het le ven der visjes in een aguarium. Voor een enthousiaste verzamelaar ster van plaatjes van Oud-Rotter dam zoeken we een afbeelding van de Arendschool, die op de hoek van de Goudserijweg en de Vlietkade heeft gestaan, Een bejaarde lezeres beleeft heel veel plezier aan haar papegaai, maar nu heeft de vogel haar in verlegen heid gebracht door zijn kooi totaal te vernielen. Geld voor een nieuwe kooi is er niet. Vandaar deze nood kreet. Voor een invalide wordt een bij zonder soort fietstrapper gevraagd, met in de trapperstang een zg. war tel, die wel het kettingrad, maar niet de trapper in beweging brengt. Aanbod Vandaag noteerden wij de volgende aanbiedingen: een éénpersoons ledikant met matras (bestemd) van W. uit de Ellertstraat; een stoel van De G. uit de le CrooswJjksedwarsstraat en een kachel (bestemd) van B. uit de Wm, van Bille- gaersbergstrast. Kleding kregen wij van Van T. te Spijkenlsse en van K. uit de BrtgantUnstraat. Een visglas met toebe horen mogen wij afhalen bij K. van de Fletnweg en twee vogelkooien (bestemd) bij E. uit de Maasdamsestraat. Capsules kregen wij van L. van de Honingerdijk. De Spreeuwenpot werd verrijkt met een gulden van Kuit de Wandeloordstraat, Onze hartelijke dank. Verlies Een sleutelbos met 15 a 20 sleutels verloor de heer P. A. Tavenler, Laurier straat 5, dinsdag gaande van Charlols naar huis. De heer Den Boer, Floris Versterlaan 12. is zijn bril met donker montuur in een groene huls kwijtge raakt. Het kind van mevr. De Jonge, Adamshofstraat 30. verloor dinsdagmid dag In het nieuwe hos van de KraUnger Hout haar bril met hoornen en double montuur. Zonder bril kan zij niet veel zien. Vondst Mevr. Meijer, Deensestraat 51e, vond zaterdagmorgen op de hoek van de En gelsestraat een rolschaats; de heer Bont, VUetkade 23b, op 3 juli in de nacht, op de Westzeedijk een JcnfJ ver zak en een regenjas. Dierenrijk Op 15 Juli Is het kleine zwarte hondje, met bruin-wit borstje, van mevr. Scbeenloop, Nieuw Sticht midden 17, Schiedam, spoorloos verdwenen. Het luis tert naar de naam „Datie". De familie Nouwen, Wijdebof 40, zoekt een goed onderdak voor een jong zinde lijk poesje. Mevr. Pietera. Fazantstraat 150a. ziet zich genoodzaakt een dieren vriendfin) te zoeken voor haar gitzwarte poesje van drie maanden. Wie kan de fam. Ttmmcrs, Bergweg 88, iets vertellen over hun Cyperse poes? Sinds 10 Juli Is zij verdwenen. PXETEE SPBEEÜW Men zit in een ge- makkelijke stoei en wacht rustig af, wat zich achter een stuk glas zal afspelen. En men wordt nooit teieurgesteld, dat zal elke aquanumliefhebber en elke voeel- waarnemer bevestigen. Krjjgt die vriend dan altijd wol ken en vogels te zien? Woi'ien meestal en vogels inderdaad altijd, hoewel deze man niet aan de rand van een natuurreservaat woont, maar m Kralmgen tegenover het hoofd gebouw van Sociale Zaken. Evenals het verkeer, heeft, de Rotterdamse vogelwereld spitsuren. In lente en zomer begint *s morgens vroeg Jbet grijze vogeluur" (zo noemt de ro manschrijver Max Dendermonde het); de zon is nog niet op en het is zelfs in de grote stad nog tamelijk stil en dan hoor je de merels en zanglijsters zingen, de houtduiven koeren en de mussen tsjilpen. Het volgende spitsuur breekt on geveer anderhalf uur voor zonson dergang aan. De vogelwereld wordt opnieuw zeer actief. Van de avond zang gaat door het verkeerslawaai veel verloren, maar sommige soor ten worden nu erg beweeglijk en ver tonen hun avondvlucht. De gier zwaluwen vangen geen muggen meer, maar jagen elkaar onder luid geschreeuw achterna; mijn vriend ziet er soms meer dan dertig tege lijk en het gebeurt wel, dat ze rake lings langs zijn kamerraam schie ten. Boven Sociale Zaken vliegen houtduiven, die met uitgespreide vleugels naar omlaag zweven en dan weer met haastig wiekgeklapper hoogte winnen. Er komen vaak wilde eenden voor bij, die de dag in parkvijvers en singels hebben doorgebracht en nu naar de polders trekken om er te fourageren, Er is ook luchtverkeer uit de polders naar de stad en wel van de spreeuwen, die in tegenstel ling tot de eenden overdag op wei den en bouwland voedsel zoeken en zich 's avonds op hun slaapplaatsen in de stad verzamelen. Onze Kralingenaar rapporteert me nu, dat sinds kort de zes oude iepen op de Hoge Oostzeedijk bij Sociale Zaken als spreeuwensociëteit en -nachtverblijf in gebruik zijn geno men. De eerste bezoekers verschijnen er al kort na zeven uur en de laatste omstreeks half negen of nog later. Hoeveel spreeuwen gaan er in zes oude iepen? „Ik wou dat wel eens weten en ik heb geprobeerd de vogels te tellen, maar dat valt niet mee," zegt hij. „Uit mijn raam zie ik alleen de vo gels uit het oosten en het noorden invallen; de trek uit het zuiden en het westen ontgaat me grotendeels. Zwermen die zo talrijk zijn, dat je- van spreeuwpnwolken kunt spreken, bezoeken deze nieuwe slaapplaats niet. Tot nu zag ik geen grotere troep dan van ongeveer tweehonderd exemplaren. De meeste troepjes be staan, uit tien tot dertig spreeuwen, sommige zijn nog kleiner. Niet zel den komt er een spreeuw in z'm een tje .aanzetten. Maar als je zo ruim een uur lang zit te tellen, krijg je toch wel een aardig eindcijfer. Als de zon onder is, zitten er in dat rijtje van zes bomen minstens twee duizend exemplaren En de iepen even voorbij bakker Van kinschoten en die bij het Oostplein krijgen ook veel visite. Tot zover onze spreeuwenteller, 't Lijkt me niet onmogelijk, dat die Kralingse spreeuwen uit de Dier gaarde zijn verjaagd, waar men de vogels heeft bestreden met een bandrecorder, die de noodkreet van een spreeuw versterkt ten gehore bracht. In de Diergaarde overnacht ten soms tienduizenden spreeuwen, die de bomen bevuilen en bescha digen. Pieter zou graag willen weten, ot er in en bij Rotterdam nog andere nieuwe verzamelplaatsen zijn. Zou den de vogelvrienden onder de lezers daar eens naar willen uitkijken? Zo, dat was dus een Spreeuwen praat over spreeuwen, aardige en in teressante, maar wel eens wat las tige vogels Negentiende etappe De uitslag van de negentiende etappe FauBordeaux (194 km) luidt; 1. Baffi (It.) 5.04.22 2. Darrigade <Fr.) 5.26.10; 3. Padovan (It) z.t; 4. Baroni (It) z.t; 5. Lampre (ZW) z.t.; 6. Dupré (ZW) z.t; 7. Wim van Est (Ned.) z.t.; 8. Forestier (Fr.) z.t; 9. Siguenza (ZO) z.t; 10. Picot (West) z.t; 11. Poulingue CWest) z.t. Op de twaalfde plaats werd een grote groep renners ex aequo .geklas seerd. Hierbij bevonden zich de Ne derlanders L>e Jongh, Kersten, Stolker, PietvanEstenVoor- tlng, de Fransen Anquetil, Bauvin, Bergaud, Bouvet, Mahé, Privat en Stabllnskl en de Belgen Janssens, Keteleer, Planckaert en de Italianen Derilippis. Nencmi en Tosato. Allen noteerden dezelfde tijd als Darrigade 5.26.10. 1. Anquetil (Fr.) 118.02,44; 2. Jans sens (Belg.) 118.11.58; 3. Christian (Zwits.) 118.13.01: 4. Forestier (Fr.) 118.15. 43; 5. Lorono (Sp.) 118.18.47; 6. Nencmi (It.) Uê.21.27; Wimvan Est (Ned.) 118.26.58 op 24 min. 14 sec.; 8. Defilippis (Sp.) 118.28.00; 9. Adriaenssens (Belg.) 118.29.02; 10 Dotto (ZO) 118.31.14; 11. Mahé (Fr.) 118.36.20; 12. Rohrbach (NOC) 118.37.04; 13. Picot (West) 118.41.27; 14. Jean Bobet (lie de Fr,) 118.46.37; 15. Bauvin (Fr.) 118.47.05; 16 Planckaert (Belg.) 118.56.2S; 17. Hoorelbeke (lie de Fr.) 119.08.48; 18. Thomln (West) 119,09.30; 19. Kete leer (Belg.) 119.11.42; 20. Baffi (It.) 119.14.13; 29. Voorting 119.48.27; 35. Piet van Est; 41. De Jongh 120.22.46; 43. Stolker 120.30.33:48. Kersten 120.48.54. 1. Italië 15.55,42; 2. Frankrijk. 16.18,00; 3. ex aequo Zuid-West, Bel gië, Nederland (Wim van Est,De Jongh, Kersten), Zuid-Oost, Zwitser land, Spanje, Noord-Oost-Centraal. Ile de France allen 16.18.30. Het algemeen ploegenklassment luidt na de negentiende etappe: 1. Frankrijk 352.14.47; 2. Italië 353.16.01; 3. België 354. 36.16; 4. West 355.20.14; 5. Nederland 355.46.29; 6. Ile de France 356.01.07; 7. Noord- Oost-Centraal 356.03.16; 8. Zuid-Oost 356.34.12; 9. Zuid-West 356.36 40; 10, Zwitserland 356.51.19; 11. Spanje 357.28.18. 1. Forestier (Fr.) 282 pnt,; 2. Wim van Est (Ned.) 296 pnt.; 3. Christian (Zwits.) 307 pnt.; 4. Picot (West) 323 pnt.; 5. Thomin (West) 344 pnt.; 6. Anquetil (Fr) 357 pnt,; 7. Schellenberg (Zwits.) 414 pnt.; 8. Planckaert (Belg.) 415 pnt.; S. Kete leer (Belg.) 433 pnt.; 10, Nencinl (It.) 472 pnt.; 11. Bauvin (Fr.) 477 pnt; 12. Defilippis (It.) 518 pnt; 13. Mahé (Fr.) 524 pnt; 14. Padovan (It) 536 pnt.; 15. Voorting (Ned.) 556pnt; 16. Darrigade (Fr.) 556 pnt; 17. Janssens (Belg.) 574 pnt.; 18. Dupré (ZW) 593 pnt.; 19. Gay (ZW) 596 pnt.; 20. Lorono (Sp.) 606 pnt. De prijs voor de grootste pechvogel werd toegekend aan Barone. De Ita liaan Baffi kreeg de prijs voor de meest strijdlustige renner. BORDEAUX, woensdag (Van onze sportredacteur JAN LIBER) DE TOUR IS DOOD. De overwinning van de Italiaan Pïëïïp,o Baffi met bijna 22 minuten voorsprong op een lanterfantend en geeuwend peloton is daarvan het beste bewijs. Het interesseerde geen sterveling, dat die dikkop Baffi er tussenuit trok. Een paai heel kleine reacties, waarbij ook onze Piet de Jongh zich even liet gelden en toen was het weer het oude warmtedevies: laat maar gaan jongens. Nu was de warmte de oorzaak niet. maar wel de moeheid na die afmat tende Pyreneegnritten. Bovendien willen de renners zich sparen voor het slopende werk in de individuele tijdrit, die donderdag komt. Het sterkst van alles telde echter gelatenheid van de 58 overgeblevenen door het besef, dat het spel nu gespeeld is en dat men alleen nog maar moet fietsen, om dat men nu eenmaal in Parijs moet aankomen. Het kan niet anders. ^Geen Nederlandse overwinning dus vandaag in Bordeaux, maar ivel kon Wim van Est zijn tweede plaats in het puntenklassement voor de groene trui heroveren. Hij won één punt op Forestier en staat nu weer elf punten on Christian vnnr Het familie-elftal van de fa milie Blokker heeft in Blok ker een knappe wedstrijd ge speeld tegen het voetbalteam Blokkers. Het evenement slaagde zo goed, dat deze voetbal wedstrijd een jaarlijkse gebeur tenis zal worden. Er was nog jlink wat publiek gekomen om naar hartelust: Hup Blokkers te kunnen roepen. Ze hebben het gedaan, omdat het spelpeil van de bijeengegaarde Blokkers erg mee viel, Be vijftienjarige rechtervleugel kwam u>el zee: verrassend voor de dag. Er werd dus gevoetbald. En ook gescoord, eerst door Blokkers en toen door Blokje er. Daarmee u>as de stand geblokkeerd. De Tour dood? Wie woensdagmid dag in het tot het laatste nokje ge vulde monumentale gemeentelijk sta dion van Bordeaux die opgewonden menigte had gezien, wie die veertig duizend kelen had horen krijsen, om dat men dacht, dat er in de sprint van het peloton iets onregelmatigs gebeurde (een sprint, die, maar dan ook geen enkele, invloed meer kon hebben op welk klassement ook) ja, die moest toch wel heel even tot het besef komen: ben je mal, die Tour is helemaal niet dood, die is nog spring levend en de belangstelling ervoor by de massa is nog altijd onver flauwd. Neen. by het publiek is de Tour nog lang niet dood, anders zou dit spektakel, dit gegooi met zitkussens en flesjes, dit heidens tumult niet de rumoerige reactie zijn geweest op hei simpele feit, dat een zekere Mario Baroni, nummer 55 in het algemeen klassement, op ruim vier uur na de gele-truidrager, een zekere André Darrigade, nummer 28 in het alge meen klassement en op twee en een half uur na de lijstaanvoerder, een beetje gehinderd zou hebben tn de sprint. De belangstelling fs dus nog lang niet dood en die zou drie maanden na het bijzetten van Tour 1957 nog niet dood zijn. Maar in de strijd zelf zit geen centje leven meer en de renners hebben in figuurlijke zin stuk voor stuk kunstmatige adem haling nodig. Van ouds bekend Een etappe naar Bordeaux van- laag, een van ouds bekende etappe jan 194 kilometer, van Fau naar Bordeaux, dwars door de saaie en tale Landes met zijn onafzienbare tossen en schaarse, armelijke dorpjes sn zijn geestdodende, kaarsrechte •vegen. Bordeaux! Herinnering aan zoveel Nederlandse Tourtriomfen in het verleden, toen onze renners op de overwinning in Bordeaux geabon neerd waren. Wij hebben hun namen vanmorgen aan de start nog eens op onze vingers afgeteld: 1952 Hans Dekkers. 1953 Jan Nolten, 1954 Henk Faanhof, 1955 Wout Wagtmans en 1956 bijna... Leo van der Pluym, die het echter tegen een listigheidje van Roger Hassenforder moest afleggen en slechts tweede werd. Bordeaux. Waarom zou er in een etappe, waarbij niemand belang meer had, niet evengoed een Ne derlandse overwinning kunnen zit ten als voor ieder ander? 'Gé&t er een van ons?' vroeg ik Kees Pellenaars vanmorgen aan de start. 'Wordt het weer een Neder landse overwinning in Bordeaux?" Pellenaars haalde de schouders op. Hij is een beetje somber gestemd, Gees. Het relletje, dat in Nederland tegen hem gemaakt wordt, op een moment dat hjj er niet is om er zich tegen te verdedigen, zit hem hevig dwars. 'Het zijn allemaal stokoude koeien, die er uit diverse sloten worden ge haald,' zei by. "Het vorig jaar is vlak voor de Ronde van Italië precies het zelfde gebeurd met precies dezelfde feiten. Toen is er ook gezegd, dat ik zou knoeien met de afrekeningen van de jongens uit de Tour en dat er pre mies zouden zijn achterhaald. Er is I sinds het vorig jaar geen enkel nieuw OA BORDEAUX libourne 60 km n 1 LI80URNE 1 TOURS 27Q kn O O TOURS PARIJS 228 k* ystflcmy rChartrc» ^Chatceudim PVendor»* 22 ChatcauMnault 2 ^Ëbrouas QRrChtlftg nChot#*l« ra uit ^Pöiti«r* ftCouheV«f«c MOfTDCAUXfÓ, UBOURNt ï£S ITiJORIfl Advertentie Hoe goed Uw wasmachine ook is, het uiteindelijke wasresukaat hangt toch af de wringer. Eo alken met een Acme wringer kunt U at zefcer van xijn, dat Uw wasgoed er iedere wasdag opnieuw 7X3 schoon, fris en malend wit uitziet als U zich maar wensen kam Miilioenen vrouwen over de hele wereld weten dit al; zQ wilden beslist een Acme wringer hebben. ACMB VUmU LIMITED DMHD STREET GLASGOW SB-SCOTLAND feit bijgekomen en nu wordt er maar weer op doorgehamerd. Ik heb de on weerlegbare bewijsstukken, brieven ?n fotokopieën thuis, dat alles cor rect behandeld is en de jongens hier to de ploeg zijn heftig verontwaar digd. Wat er op het ogenblik in Neder land gebeurt is de wielersport kapot maken,' zei Kees. 'Maar denk erom dat ik dat ook zou kunnen. Als ik hi Nederland kom, zal mfjn eerste werk zyn naar de KNWU gaan en daar de .wijsstukken overleggen. De KNWU moet dan maar verder weten wat zy doet. Ik heb mij inmid dels reeds telefonisch met myn ad vocaat in verbinding gesteld, want het spreekt vanzelf, dat ik het er niet bij kan laten zitten. Daarvoor rijn de beschuldigingen te ernstig. Maar op het ogenblik praat ik er niet meer over. wy rijden eerst d? Tour uit en wou je weten wie er giat vandaag? Piet de Jongh moei er maar eens aan geloven. Het wordi tijd, dat wy van hem ook eens wal zien en wie weet winnen wy de etappe.' Erg overtuigend klonk hel niet en zijn stem Klonk mat. Hij dronk een blikje in het ys gekoelde riiocoladevla en toen haalde hy zijn schouders op. Daar gingen zy dan weer, de 58, Bordeaux tegemoet. Aan de kop al dadelijk wat schermutselingen. Er waren er nog wei een paar, die in Bordeaux wilden winnen, al was het nlleen maar André Darrigade. HU Is een zoon van de Landes. Hy kent de streek op zyn duimpje en hy is er populair. Hy wilde er zich laten zien. Hij ging dus voor het peloton uit. De Belg Adriaenssens kwam bij hem met regionalen als Bourles, Groussard. Dupré, de Zwitser-Oos tenrijker Adolf Christian en zijn ploegmaat Favre en de Italiaan Ba roni sloten zich aan. Het duurde geen tien kilometer of het was afgelopen Nieuwe ontsnapping van Baroni Jaap Kersten erbij. Ook snel afge lopen, Een complete Nederlandse aanval met De Jongh, Kersten en Piet van Est wekte eindelijk ook re acties bij de Fransen. Ze hebben het allemaal een beetje te kwaad door buikgriep, de Frans- nationalen. De buikgriep heeft trouwens ook onder de andere renners slachtoffers gemaakt, nog altijd naweeën van de warmte. Bauvin, die op het ogenblik rijdt alsof hy in een crapaud zit en Bou vet gingen achter de Nederlanders aan. Weer was Baroni erbij en weer duurde het maar kort. Na 60 kilometer moest weer de rode vlag op de wagen van Goddet in top. Baffi was nu ontsnapt. Hij kreeg In derdaad gezelschap van Piet de Jongh, die dus aan zyn opdracht vol deed, Maar ook van zyn landgenoot Baroni, de Spanjaard Ruiz en van Darrigade. Ook Anglade, die de avond te voren tot de elegantste Franse renner van de Tour was uitgeroe pen. waarbij, o spot, de 33-jarlge bonkige Belg Desiré Keteleer de elegantste buitenlander werd ge noemd, ging mee. Het groepje kreeg 1 minuut 50 sec. voorsprong op hot peloton. Toen de marreerde Baffi opnieuw, Piet de Jongh had zyn wiel snel te pakken en g'ng mee. zy lieten de anderen achter zich. Ze kregen 200 meter. Zou het dan toch gebeuren? Zou Nederland toch een kansje krijgen? De illusie duurde maar heel kort. Tegen een heel klein heuveltje moest Plet de Jongh al lossen. Baffi zette door en was weg, voor goed. De Jongh ging terug. Eerst in het groepje en qaar dit groepje ook niets meer deed, naar het peloton. De Ita liaanse vogel was gevlogen. Na 80 kilometer had hy al vier mi nuten en na honderd kilometer had hij er elf en in Larrgon met nog su kilometer te rijde* had hij er al ne gentien. Het zou de zesde Italiaanse etappe-overwinning worden. Dat stond nu wel vast. Defilippis en Neneini hadden er elk ook ai twee gewonnen. Het zou vandaag de tweede van Baffi worden. Hy zou ook de prijs voor de strijd- lustigste krygen, want hy zou het na-oorlogse Tourrecord voor een solovlucht, dat op naam stond van onze Daan de Groot, die twee jaar geleden in Albi in een soortgeiyke etappe met 21 minuten voorsprong had gewonnen, gaan breken. Baffi, afkomstig uit Cremona in Noord- Italié, die eens in vorige Touren de toegewijde knecht van Magni is ge weest, maakt eer 21.48 van. In het peloton zat Anquetil heel rustig met zyn concurrent Marcel Janssens te babbelen. Vandaag was er vreda, tussen hun. Geen vrede was er tussen Forestier, Van Est cn Christian, de drie groene trui-concurrenten. Zij verloren el kaar niet uit het oog. Een val van Baroni, precies na het 20 kilometerbord deed ook Wim van Est omver gaar,. Maar Wim van Est is nu eenmaal de konmg der val- lers. Hij is van ijzer, mankeerde niets en was snel weer in het peloton terug. Baroni had een flinke bloeden de wonde aan een wenkbrauw en ernstige schaafwonden aan armen en benen. Maar ook hij ging door en kwam precies voordat het aaneen gesloten peloton in het stadion arri veerde weer terug. Bij de sprint van het peloton op de baan was Baroni alweer zover, dat hy te zamen met zijn landgenoot Pa dovan in de laatste bocht de wild sprintende Darrigade wilde insluiten. Maar de heftig Drotesterende Darri gade kon nog juist tussen die twee doorsluipen en won de sprint van het peloton, waarin Van Est zeven de werd. Precies één plaats voor Fo restier. De Italianen werden door het woe dende publiek uitgefloten, en dat was dan het veelbewogen slot van een saaie etappe. VANDAAG: Hilversum, 402 m. tus sen vier en vijf: finishreportage. Kwart over zes: herhaling, tien voor elf: nabeschouwing. Brussel Vlaams, 324 m, tussen vier en vijf: finishreportage. Kwart voor seven; nabeschouwing, tien over ze ven: commentaar. MORGEN: Hilversum, 402 m, tus sen vier en vijf; finishreportage Tien voor half zeven: herhaling. Vijf over half tien; nabeschouwing. Brussel Vlaams, 324 m, tussen vier en vijf: finishreportage. Kwart voor zeven; herhaling, tien over zeven: commentaar. De Nederlandse Tour de France- ploeg, inclusief uitvallers, komt op 27 juli aan de start in internationale wedstrijden op het Asser circuit. Er rijden m totaal zes ploegen. Vooraf is er een wedstrijd voor ama teurs. Het TT-eircuit zal voor deze races gedeeltelijk worden gebruikt. Op de Pieter de Hooghiaan te Apeldoorn is gisteravond de 34-jarige verzekeringsagent J. J. Schut met zyn bromfiets verongelukt. De heer Schut reed achter een hooiwagen. Ojj het moment dat hy deze wagen wilde passeren, naderde van tegenovergestelde richting een bestelauto. De heer S, Kwam met zijn bromfiets in botsing met de be stelauto, werd tegen het wegdek ge slingerd en overleed enkele ogen blikken na het ongeluk. U moet toch óók eens Oud-Bruin bestellen, het iets zoetere 'Oranjeboom bier 'met zijn lager ale. gehalte. De verrukkelij'ke smaak en het fijne aroma zullen U direct opvallen! Weet U, dat ook de dames het graag drinken? Proeft maar eens een slokje van Uw man Mevrouw, U zult het zeker heerlijk vinden want Oud-Bruin is wérkelijk een tractatie! En dan natuurlijk het kostelijke, iets zwaardere Super Pilsner en het voortreffelijke goud gele Pilscncr, óók twee bieren die de naam Oranjeboom beroemd hebben gemaakt. su por pHmer pftatnw oud bruin *6 »67¥ De Sportcommissie van de KNIVX heeft de ploeg samengesteld, die aan de wereldkampioenschappen wielren nen van 10 tot en met 15 augustus op de baan in Luik en op 17 cn 18 augustus in Waregem op de weg zul len worden gehouden. De ploeg ziet er als volgt uit*. SPRINT PROFS: J. Derksen (Am sterdam), A. van Vliet (Woerden), A. Schotman (Amsterdam). SPRINT AMATEURS: M. Gerrit sen, i. Captein en J. Schep (alien Amsterdam). Reserve: J. Schutte (Amsterdam) ACHTERVOLGING PROFS: P. Post (Amsterdam), W. van Est (St Willibrord), J. Derksen (Amsterdam) en J. Planxaz (Eindhoven). ACHTERVOLGING AMATEURS: A. Geldermans (Beverwijk), H. van Bruggen (Amsterdam), A. van Hou- welingen (Sassenheim) en F. Braat (Aalsmeer). Ten aanzien van de achtervolging zal nog nader worden beslist welke renners (maximum 2 per nummer) zullen worden uitgezonden. STAYERS: M. Wierstra (Amster dam) achter F. Wiersma (Amster dam), N. Vreeswijk (Alphen aan de Rijn) achter L. van der Stuyft (België). Reserve: N. Koch (Utrecht) achter a. de Graaf (Amsterdam), WEG AMATEURS: A. van Egmond (Den Haag), J. van der Putten (Den Haag), J. de Roo (Schore), P, Steen- voorderi (Heemstede), B. Theunisse (Utrecht), Schalk Verhoef (Rotter dam). Eerste reserve: J. Hueens (Hoensbroek), tweede reserve: k. Lotz (Stein). Voorts zijn op de reservelijst ge plaatst: A. Geldermans (Beverwijk), A. Roks (Sprunde!), G. Vergoossen (Echt) en J. van Vliet (Rotterdam). De WEGPLOEG VAN DE PROFS is nog niet definitief samengesteld. Aan de volgende renners Is schrifte lijk de vraag gesteld of zij onder de door de KNWU gestelde voorwaarden hun kandidatuur wensen te stellen: A. Donker (Amsterdam). W. van Est (St. wnnbrord), P. van Est (Fijnaard), r. de Groot (Amster dam), i5. de Jongh (Made), J. Ker sten (Siebengewald), P. Maas (Pin- dorp), P. Mahn (Amsterdam), L. van der Pluym (Dussen), G, Pauw (Utrecht), Gerrit Voorting (Roosen daal) en Wout Wagtmans (Breda), Zodra de antwoorden binnen zijn zal de sportcommissie overgaan tot het definitief aanwijzen van de deel nemers en de reserves. Leider van de amateurploeg zowel op de weg als op d« baan is de heer H. J. Martin (Hoensbroek). Bij de profs berust de leiding bij de heer J. J. van Eek (Wassenaar). Daan de Groot was aanvankelijk opgenomen in de lijst bij de achter volgers, maar hij heeft te kennen gegeven liever op de weg te rijden, be renners zullen wat de baan be treft in Luik worden ondergebracht. De wegploeg zal in een door de Bel gische wielerbond gehuurd internaat, waar alle wegrenners worden onder gebracht, worden gehuisvest AMSTERDAM (ANP). De oud- international E, R. Ruisch, ex-oefen- meester van DHC. zal Velocitas (Groningen) gaan trainen. Het con tract is reeds getekend. (Van een onzer verslaggevers) Maandag gaat in Arnhem een wielerronde van start, die twaalf dagen duurt en de ruim honderd deelnemende renners voert naar Zwolle, Sneek, Hippolytushoef, Haarlem, Utrecht, Rotterdam, Breda, Eindhoven, Gennep en terug naar Arnhem. Het gaat er bij deze Tour niet om. wie het beste of het hardste kan fiet sen. De 'coureurs'. Jongens van zestien en zeventien jaar. rijden wel elke dag een efcappesprint. De uitslag daarvan telt voor het aigemeen klassement en ds gele trui. Ook hulpvaardigheid en bereidheid om onderweg minder prettige karweitjes op te knappen, een goed humeur of gevoel voor humor kan een positieverbetering inhet algemeen klassement teweegbrengen. Maliebaan (waar behalve gemeente- ïyke autoriteiten ook Ryk de Gooyer en Johnny Kraaykamp aanwezig zul len zijn) een ontvangst van de ren ners in de jaarbeurshallen met daar na een rondvaart door de Utrechtse grachten. 's Zaterdags arriveert de Tour in Rotterdam, waar men ook een fraai feest voor de jongens op touw gaat zetten. De zondag daarop (28 juli) Is een rustdag met o.a. verplicht kerkbezoek. Het bestuur van de KNVB heeft uit Surname een verzoek ontvangen een wedstrijd tussen een Nederlands vertegenwoordigend elftal en een team dat is samengesteld uit in Ne derland verblijvende Surinaamse voet ballers te arrangeren. De baten van deze ontmoeting zou den bestemd moeten worden voor de Surinaamse voetbalbond, die van de ze gelden een oefenmeester wil be talen. Hoewel het bestuur van de KNVB zich nog niet over dit voorstel heeft uitgesproken, kan nu reeds worden gezegd, dat de kans op een dergelijke ontmoeting uiterst gering is, aange zien het programma van de Neder landse voetballers toch al overladen is. Daar staat tegenover, dat een 'ren ner' door vloeken, door ruzie zoeken of door luiheid punten kan verhezen, hetgeen een daling op de algemene rangiyst tot gevolg heeft. Deze Tour der Verenigde Naties, zoals de ronde met een dure term heet, is een schepping van de Arn hemse ome Joop Legerstee, die reeds enige jaren lang een 'Tour de Frats', een ronde door Gelderland voor Arn hemse jongetjes van 10—14 jaar heeft geleid. Voor die Tour de Frats ging lang zamerhand zoveel belangstelling, vooral ook van buiten Arnhem be staan, dat besloten werd dan maar een tweede tour te houden, die twee weken zou duren (de Tour de Frats duurt zes dagen). Deze zou door heel Nederland voeren. Om deze Tour der Verenigde Na ties mogelijk te maken moest men de hulp van enkele firma's inroepen. Deze gaven in ruil voor enige recla me tijdens de tour, geld voor de ver zorging ert de overnachting van de renners. Bovendien verleenden zy medewerking by het organiseren van ontspanningsavonden voor de cou reurs. Zo is er In Utrecht waar de Tour de volgende week vrydag om zes uur arriveert na de etappefinish op de Op vrydag 2 augustus komt deTour der Verenigde Naties terug in Arn hem, waar bekend zal worden ge maakt, wie de gele trui in zyn bezit mag houden, wie de blauwe trui voor de meeste hulpvaardigheid tijden.'', de etapperace en wie als grootste pech vogel de rode trui mee naar huls mag nemen. De tourkaravaan sal bestaan uit enkele reclamewagens, een dokters wagen, zeventien ploegen van elk zes renners (o.a. Castricum, Almelo, Keulen, Utrecht, Haarlem, Leiden enüddel) en een bezemwagen. Bij de verzorgingsgroep is csk een 'tourmoeder' ingeschakeld, die ge scheurde overhemden voor de ren ners zal herstellen, winkelhaken in broeken zal repareren en met behulp van een meegenomen wasmachine van tyd tot tyd de tourshirts en de rennerspetjes een flinke wasbeurt zal geven.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2