Groots werk van tuinarchitect en staf theeschenken en óók n kinderboerderij ss&g SG-Bridge-drive in Musis S m J. A. Bruin: Tevreden over de verandering Proefnemingen op recreatiegebied Stahl componeert met gedeformeerde vormen Auto schept brommer Melkbezorgers lopen geen trappen meer Junioren in vijf kamp Egypte begint spoedig aan Aswan-dam In confectie industrie ook pensioen Mr. Becht wordt burgemeester van Tilburg Planten ivorden aangetast Bromfietser en auto botsen Band klapt auto over kop Na botsing overleden Van Amsterdam naar Brussel in ruim 3 uur Verkiezingen in Zanzibar onae HBSS capituleerde voor 'Karei Doorman' HBSS organiseert junioren-vijf kamp Wandelaars komen aan hun trekker* musis sacrum. Burgerlijke stand RIJDT RALEIGH Scliaakuitslagen Veemarkt Rotterdam Van de duiventil NA 29 SEPTEMBER HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 JULI 1957 PAGINA 5 jiiëclciJHniÊYS - plfas* KIJKDEZE CANADESE POPULIEREN staan op een lijn met de oude bomen van de Maaskant, waarvoor ik overigens het grootste respect heb. En deze groenstrook van heesters vormt straks, wanneer die heesters nog ivat voller zullen zijn, een fraaie verbinding met de al aanwezige beplanting. En hier zullen ive straks ook nog wat lage beplanting zetten om een volwaardig geheel te krijgen." De heer C. Leeuwangh, tuinarchitect van Wilton-Fijenoord wijst het ons aan, en wij zien het plotseling ook allemaal. Hij blijkt op onze tocht door het veertien hectare grote recreatie oord van Wilton een voortreffelijk gids te zijn, en wij moesten oprecht bekennen, dat het ons werkelijk bij een vluchtig eerste bezoek niet was opgevallen. T oekomst Volkstuinen De circa negentig volkstuintjes ble ven rustig doogrroeien en vrachten afwerpen. Wilton begreep drommels goed dat het „wegwerken" van ver knochte volkstuinders op grote tegen- Als het erop aankomt weet de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Holl, evenveel over de finesses van het gondelvaren als over de fijne kneepjes van het bridgen te vertellen. Een bijzonder plooibare man, deze actieve voorzitter van de SG. Hij bewees dat maar weer eens overtuigend in zijn- toespraakje tot de 112 bridgers, die maandagavond in Musis Sacrum bijeen waren. Proef TER BRAAK De Vlaardingse melkbezorgers hebben er genoeg van. Na 15 augustus lopen zij geen trappen meer. Zij zullen vanaf die datum bij de klant Aanbellen. Wie melk of zuivelprodukten wil hebben, zal naar beneden moeten komen om ze te halen. Er zal slechts één uitzondering worden gemaakt. Alleen voor bejaarden, of op de één of andere wijze gehandicapten zal de bezorger nog trappenlopen. Voor de bakkers is een over eenkomstige regeling in voorbereiding. Recreatiegebied van Wilton verlengstuk oude Maaskant Vandaag wil ik me aan u voor stellen. JAMES is mijn naam. Ik ben alles en niets. Als een tuil zal ik, regelmatig of onregelmatig, hier, op deze cursieve plek, met links van mij liet onbeschreven blad, en rechts de vurige kolommen der redactie, voor u verschijnen. Vindt 'ge me vertegenwoordigd in schuine lettertjes, dan ben ik in een goede bui. Maar wee, wanneer ge me in vette letters ziet verschijne,. Dan wordt er met scherp gesc) oten, waarde lezers. Pak dan maai in; verberg je maar. Want dan ben ik beslist niet mals. Ge zult me leren kennen als een wispelturig individu, maar ge zult een hart in me horen kloppen. Ge zult op me kunnen vertrouwen. Ge zult vie ook moeten leren te door gronden, want diplomatie is een aan geboren eigenschap van mij, uw James. Wat dat betreft ben ik een ware James, een nette butler, die iedereen op zijn wenken bedient, maar er het zijne van denkt. Ik zal kool nog geit sparen als dat moet. Ik zal giftige pijlen schieten naar objecten, weerloos of tol de verdediging bereid. Ik zal onbeschei den zijn maar niet zo onbescheiden om mezelf be SG-erepenning alvast toe te eigenen, zoals een, overigens onmisbaar, lid. van onze SG onlangs deed); ik zal gevoelig zijn, om daar na met des te meer effect peper in andermans ogen te strooien. Waar dat beslist nodig is (eigen lijk houd ik er niet zo erg vanzal ik met lof zwaaien. Want ook dat komt de mens toe. Ja, ik wil er zelfs vandaag al mee beginnen. Dan weet ge, wat ge ook op dat gebied aan 'me hebt. Hoewel ik afbreker, heerlijk vind en opbouwen alleen v aar ver moeiend, gaat dus tand' ug mijn uiterst persoonlijke v;urn-tering uit naar de voorzitter van de Schie- darnse Gemeenschap, de heer M. Holl. Ik zal kort zijn. De heer Hoü is behalve inspecteur voor het on- dencijs. een bekwaam bestuurder van de SG. Zonder hem(en zeer zeker ook zonder zijn mede-bestuur ders) zou er in Schiedam net zoveel leven zitten als in een krokodil, die in de zon ligt te bakken. En daarom vind ik het oprecht jammer dat de Zesweekse zo ongelukkig gestart is. Ik wens onze SG, in het bijzonder de heer Holl, verder meer succes. En van mij mag hij de ere-penning in goud hebben. JAMES Op het terrein aan de Damlaan zal morgenavond om 6.45 uur de jaar lijkse junioren-vijfkamp van Hermes- DVS worden gehouden. De junioren zullen in groepen deelnemen aan doelschieten. verspringen, bal-in gooien, dribbelen en hardlopen. De oude Maaskant, én wat daar nog zo allemaal verder by hoort, is inderdaad méér dan een gecultiveerd park, zoals wij onlangs schreven. Het is een compleet complex van gras velden en volkstuinen, van wandel paden en opluchtzitjes. Goed, we blijven erbijiets van het oude, zo men wil romantische, is ver loren gegaan, maar er is iets voor in de plaats gekomen dat stellig een zomerse beschouwing waard is. Er komt trouwens nog meer. Wilton heeft vele plannen, en één daarvan is om aan het begin van het re creatiegebied. tegenover het woon huis van de heer Leeuwangh, een kinderboerderij te gaan bouwen. Al mag dit plan dan ook nog tot de vage toekomst behoren, in de ge dachten van de tuinarchitect (noem me maar tuinbaas, zegt de heer Leeuwangh) en van een directielid van de werf leeft dat plan, ook al wordt er nu nog met de grootste voorzichtigheid over gepraat. Een kinderboerderij. Het klinkt aantrekkelijk, en wie zulk een oord voor kinderen wel eens heeft gezien, bij voorbeeld in Wassenaar of in Artis te Amsterdam, zal weten dat het iets bijzonder aardigs is. Meer valt er in dit stadium nog niet over te zeggen. We willen en we mogen er niet op vooruitlopen. De bedoeling is in ieder geval om de boerderij voor alle kinderen open te stellen. Dat „iedereen" heeft een belang rijke rol gespeeld by de aanleg van het gehele recreatiegebied. Wilton was reeds jaren eigenaar van de oude Maaskant, zonder dat de trouwe bezoekers van dit typisch Schiedam- se gebied er eigenlijk iets van afwis ten. En daarom ook lag die Maas kant er enigszins woest by. De gemeente deed er zo goed als niet aan, begrijpelijk, want zij had de grond verkocht. En Wilton had het plan om de rest van het voor malige Sterrebos van de gemeente te kopen, en wachtte dus rustig af. Toen die transactie tot stand kwam (verkoopsprijs f 12,— per m2) na men de tuinders van de werf de spaden in de handen en begonnen aan het opknappen van het heie terrein. Sinds het voorjaar van 1956 wordt er gewerkt en de resultaten zijn overduidelijk te zien. op grond van zijn ervaringen ten de tuinmannen van de heer Leeuwangh hun hekken aan. De open knalpotjes van de brommers razen nu niet meer, auto's kunnen evenzeer niet meer tot aan het wa ter rijden (met het gevaar, dat zij zoals dikwijls is gebeurd, in de zachte bodem wagzatóken) en wan delaars verkeren zodoende niet meer in constant levensgevaar! Dat was dus de beginfase van de verandering van de Maaskant En nu is het met de ontwikkeling van de verdere aanleg ietwat curieus gegaan. Om de strook grond vlakbij het water van een nieuw grasdek te voorzien zou men die Maaskant enige tijd voor het publiek gesloten moeten houden. Wilton begreep, dat dat inbreuk zou betekenen op de recreatieve vrij heid van de Schiedammers. Men be sloot toen om een „voorlopig) grind pad aan te leggen, zodat men toch zou kunnen blijven wandelen. En zo geschiedde, ofschoon deze maatregel de oorspronkelijke plan nen doorkruiste. Het grind ligt er nog, de graszoden zijn er ook, maar er had méér gras moeten zjjn. Mis schien komt er nog verandering. Ver der plaatste" men de kleurige bank jes. de Canadese populieren werden geplant, en al met al groeide de me tamorfose, waarvan wij zeiden, dat het allemaal wel keurig, maar een tikkeltje te gecultuveerd is. Bewondering Niemand zal dit laatste willen ontkennen. Maar tevens moet men bewondering hebben voor de voortvarendheid waarmee de heer Leeuwangh en zijn staf hebben gewerkt. Krietiek mag men zelfs niet hebben, omdat alles letter lijk en figuurlijk nog moet groeien. De beplantingen die als windschut voor de velden moeten kunnen doen. En zo bleven de volks- zette de tekeningen op voor een „ge stroomlijnde" Maaskant. Men dacht aan een theeschenkerij by de velden; een bescheiden gebouw met kleed lokalen. douches etc. Er werden en kele heggen geplaatst, maar nergens borden met „verboden toegang". Want, het zy hier nogmaals nadruk- keiyk herhaald: Wilton dacht aan „iedereen", niet alleen aan zyn per soneel. Het vliegdekschip „Karei Door man" is gisteravond in de Polder vaart voor anker gegaan, d.w.z. het sportieve voetbalelftal van deze zee bodem is op Spieringhoek bij HBSS te gast geweest om binnen de lijnen de degens te kruisen met onze derde klasser. De marine-mannen toonden over de meeste strydeapaciteiten te be schikken.'Reeds in de eerste minuten sloegen de gasten met een keurig doelpunt toe, doch slechts drie minu ten hadden de Schiedammers nodig om door MUlder (via Storm) en Meul- dijk weer in de winst te komen. Op nieuw sloegen de „Doormannen" toe om via een keurige kopstoot van hun aanvalsleider het evenwicht te her stellen. De Schiedammers hadden een zwak moment van de Doorman goalie nodig om door Meuldyk een 3—2-ruststand te bereiken. In de tweede helft verhoogde Storm deze score zefs tot 42, doch toen de jantjes hun laatste reserves in de stryd wierpe was het met de hege monie van HBS Sgedaan. De „Door mannen" v. d. Heiden en Kramer realiseerden de geiyke stand 44 en door hun uitstekende lichameiyke conditie wisten de snel spelende gas ten met twee doelpunten in de laat ste minuten het pleit te beslechten. (Van onze SG-versIaggever) Zaterdag organiseert HBSS zijn jaarlijkse vyfkamp voor junioren op Spieringhoek. De test zal bestaan uit bardlopen, dribbelen, doelschieten, verschieten en inwerpen. De stryd om de prüzen zal in drie groepen, nameiyk A-, B- en C-junioren plaats vinden. Aanvang 2 uur. tuinbezitters ook volkstuinbezitters: zy konden en kunnen nog ongestoord tulnieren. Maar wanneer er tuin vry- komt, dan hebben de gepensioneer den van Wilton voorrang. Zij betalen evenveel als de niet-Wiltonmensen, nl. ƒ6,— voor de 300 m2 per jaar! Wilton jaagt de Schiedammers niet van de grond, want de oude volts- tuinders kun je hun tuinen niet ont nemen, zo meende men terecht. Op onze tocht ontmoetten wij zo'n oud-werknemer van Wilton. Hij was bezig om bij zijn tuin een huis te zetten. Hij timmerde het zelf (67 jaarl) in elkaar. Grote balken lagen op de grond.Een behoorlijke partij hout. Hoeveel hem dat had gekost? „Voor f 8, van Wilton gekocht", zo zei" hij. Aan het begin van het recreatie gebied vindt men, behalve die volks tuinen (in het noordeiyk deel van dit terrein ligt nóg een tuinencomplex) een „onontgonnen" stuk grond langs de weg die naai- de Maaskant voert: een weg die nog geen naam heeft. Dit stuk grond zal binnenkort een gave grasmat worden. Niet zo glad geschoren als een voetbalveld, maar toch een prettige mat. waarop het goed voetballen is. Wilton beoogt met deze aanleg nameiyk een tweeledig doel. In de eerste plaats wil bet alle jon gens de gelegenheid geven er van hartelust op te ravotten. Er zullen doelpalen worden neergezet, maar men mag er ook wel een tentje op zetten. En ten tweede: de nieuw aan gelegde velden (die naar alle waar schijnlijkheid in het voorjaar van "58 in de hoek, zullen worden plant, en ten slotte de beplanting aan een muur, die als duidelijke grens tussen de aangrenzende scheepswerf en dit Wilton-recrea tiegebied zal'opdoemen. CAIRO (Renter, AFP) Egypte zal binnenkort beginnen met de bouw van de dam van Aswan, zo heeft president Nasser van Egypte gisteren in een rede in het Egyptische* parle ment verklaard. Volgens Nasser zal de eerste fase vyf jaar duren en ongeveer 630 mil joen gulden kosten, waarvan 290 mil joen In buitenlandse deviezen. Nasser illustreerde met cijfers de prestaties van zijn bewind. Hy noem de de Brits-Franse aanval op Egypte „de laatste dwaasheid van het im perialisme." Het is een leuke traditie geworden om in de SG-vakantiefeesten een bridge-drive te houden, en men vindt dan ook elk jaar weer voldoende deel nemers. Musis zal zowat geheel vol met mensen, die alleen maar keken: heel slim, veelal van achter brillen. Ex- werd niet alleen onder tafel ge keken. Zo af en toe hoorde men gemom pel, netjes en decent, zoals het hoort. De kaarten werden behoedzaam op gepakt mco welhaast onmerkbare be wegingen, en dan volgde of iets ge weldigs voor de partner of iets ver- schrikkeiyks voor de tegenstander, hetgeen by dit spel synoniem is. Werkeiyk lezers, we hebben het niet helemaal begapen. We kunnen niet bridgen. Maaj boelend is het daarom juist om 112 mensen (zeven maal acht paren) zo vol ingehouden span ning achter de tafels te zien zitten. Onder leiding van J. (Wilton) Aamoudse, die vieet hoe je een drive moet aanpakken, werd gekaart, enke le uren lang over drie ronden. De meeste bridgers zijn echte gerouti neerde leden van bridge-verenigin- gen, en het zal er dan ook wel om spannen. Morgen spelen de winnaars in de finale. Er zijn typische Schie damse prijzen; een hoofdprys van de glasfabriek Leerdam wijkt daarvan af. twee voetbalvelden en e<"*' handbal veld. Men bekeek de volte*'-. ,i.;n. Men De heer J. A. Bruin, eigenaar van het paviljoen Hollandais, dat op het hoekje van de Maaskant staat, is best te spreken over de verandering, die deze aantrekkelijke strook langs de Maas heeft ondergaan. voor het eerst zullen worden be- Men begon met het aanleggenvan j .,peeld) mogen alleen door „geoefen de" voeten worden betreden. Ieder een mag wel naar de wedstrijden Mb- men kijken, maar niet iedereen zal daar sport mogen beoefenen. Dat recht behouden de Wilton-elftallen zich voor. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur. Op bet epoor der verloren vrou wen (13 jr). MONOPOLE-THEATEK. 2, 7 en 9 u.: Spion der onderwereld (14 Jr Apotheek: Rembrandt Apotheek. Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van G. A. Stahl. Diversen: SG-zesweekse. MUSIS Sacrum, 7.30 uur: Bridge drive. EOOFL, 2, 3so, 4 uur: Havenrond vaarten. STEDELUK-MUSEUM. 10—5 en 7—10 uur: Poppeodroom. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Op het spoor der verdwenen vrou wen (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Spion der onderwereld (14 Jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek. Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werken van G. A. Stahl. 7.30 uur: Bridge- Dlversen. SG-ZESWEEKSE. riflyg. r ">OF*D. "2. 3.30, 4 uur: Havenrond- aarten. STEDELUK-MUSEUM, 10—5 eft 7—10 uur: Poppendroom. STEDELIJK MUSEUM. 9,11.2 en 4 u.: Poppentheater Colotnblne. GROTE KERK, 8 uur: Orgelbespeling j. p, Bekkers. „Je werd gewoon ondersteboven gereden door die bromfietsers," aldus de heer Bruin. „Het rijverbod laat de wandelaars nu tenminste ook aan hun trekken Komen. Men kan zijn kinderen eindelijk rustig laten over steben, en vooral op de zondagoch tenden heerst nu een welhaast lan delijke rust; een rust, die past bij dit gebied. Want is de Maas zelf niet al onrustig genoeg? Waarmee ik niet wil zeggen dat het verkeer daar ook aan banden moet worden gelegd! In tegendeel: dat beeld mag nimmer veranderen. Wat ze ook met onze Maaskant doen, al wordt het een betonnen mat, de Maas zal niets van zijn aantiskkeiykheid verliezen. Dat hebben we In ieder geval voor!" De heer Bruin is zich bewust van zUn ietwat hacheiyke positie, daar aan de Maaskant, zyn café-thee- sehenkerij staat op Wilton-grond, en als straks de Wilton-theeschenkerij zal verryzen zal hij de plaat moeten poetsen. Maar somber is hy .niet ge stemd. Hij heeft zich in het leven steeds kunnen redden, en Wilton zal zeker begrip tonen voor zijn positie. Iemand, die tien jaar lans de Maas kant vanuit zijn bedryf heeft beke ken, zal niet zo gauw aan de kant worden gezet! Geboren: Petronelia. dv M. Plugge en A M. v. d. Knaap; Barbara M. T„ dv C. Timmer en A. T. Tiesselinck; Cornelia J. M., dv A. de Koninz en J. C. Steenhouwer; Adrianus F. G., zv A. P. de Vette en L. E. Kerkhof: Maria J. L.. dv M. J. G. Persoon en U. G, M. Elskamp: Neeltje, dv J. A, Nesse en A. Kriek. Overleden: J. v. Loenen, 73 j; W. Noomen, 71 j; M. J. J Markus, 66 j, chtg. van H. H. van Dijke. En nu-de Maaskant zelf. Voor de heer Leeuwang (en voor véle anderen ook) ivas het intensieve en zeer luid ruchtige bromfietsverkcer door het stille gebied een voortdurende doorn in het oog. En men besloot, na een vervelend incident, in te grijpen. Er werfden ijzeren hekken bij de toe gangen tot het gebied geplaatst, er jewam een. bord (dat overigens niet erg duidelijk is) en zo zocht men een weg om het snelverkeer aan banden te leggen. Zo lang mogelijk heeft men daarmee gewacht, tot ten slotte de emmer vol was. Die hebben by de ingang zyn heus niet zomaar geplaatst. Men heeft er bovendien rekening gehouden met Maaskantbezoekers, die per invali denwagentje naar 'het recreatiegebied komen. Een wagen, niet breder dan zeventig centimeter, kan langs het hek komen. Een van de trouwe bezoekers heeft daarvoor „proefgereden", en (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit, dat met ingang van i januari 1958 het bedrüfspen- sioenfonds In de confectieindustrie een feit zal worden. Dit algemeen pensioenfonds voor de confectieindustrie zal onmiddel- iyk van toepassing zyn op circa 8000 werknemers (sters) met een zoge naamde backservice voor al degenen, die op 2 januari 1958 65 jaar zullen zyn geworden. Bij dit pensioenfonds zullen de werknemers (sters) geen pensioenpre mie behoeven te betalen. De premie wordt opgebracht door de werkge vers. De pensioenuitkeriné in de aan vang gebaseerd op een bedrag van 11,per week voor de werknemer en van 7,50 voor de werkneemster in deze industrie. Een verzoek tot verplichtstelling van dit pensioenfonds voor de ge hele confectie-industrie is inmiddels ingediend. BOTTERDAM 22 juli. Aanvoer in totaal 1697 dieren. Vette koeien en ossen 1014, varkens 683. De prUzen waren: Vette koeien 3.00320, 2.65—2.95, 2.50—2.60: Var kens (levend gew.) 1.90, 188, 1.86 per kg. Overzicht: Vette koelen: aanvoer korter, handel redeiyk, ruim prijs houdend; enkele prima's boven no tering; Varkens (levend gewicht): aanvoei* iets meer; handel goed. prij zen hoger. Zware varkens 1.80 per kg en wat stroevere handel. Za zag de Maaskant er uit, voordat de mannen van Wil ton Fijenoorü met de aanleg begonnen.' Als verlengstuk van deze „Oude Maaskant" ziet men thans een groot recreatie gebied, met sportvelden, enz. Bij KB is benoemd tot burgemees ter van Tilburg, met ingang van 13 augustus 1957, mr. C. j. G. Becht, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Kerkrade. De heer Becht is oud-Indisch be stuursambtenaar. Hij heeft direct na de bevrijding gefungeerd als burge meester van Soerabaja. Op 1 mei 1950 werd hy burgemeester van Vaals, op 1 augustus van Kerkrade. Gedurende drie jaar neemt het instituut voor TNO (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) bij de Maaskant proeven om te zien in welke mate gassen, die in de fabrieksrock voorkomen, de beplantingen schaden. Op het recreatiegebied zijn verschillende meetinstrumenten opgesteld die regelmatig door technici worden gecontroleerd. Twee van zulke meetinstrumenten zijn oma. te zien op de grens van genoemd gebied bij de scheepswerf De Nieuwe Wa terweg. Advertentie I.M. GROTE MARKT 3 SCHIEDAM De schilderijen die de oud-Rotterdammer Georg Stahl in de Ga lerie CCC exposeert zijn op een enkele uitzondering na ontstaan als schilderkunstige neerslag van herinneringen aan een Italiaanse reis. Herinneringen aan het zintuiglijk waarneembare, aan de na tuur, die hij in al zijn werken getrouw blijft. Echter niet de natuur, zoals die zich voordoet aan ons oog. Stahl componeert zijn schilde rijen met gedeformeerde vormen, die hij aan de natuur ontleent. De beschouwer herkent de vaak zeer suggestieve vormen van de bo men. van de huizen, de wolken en de figuren en kan zo onbewust de ont roering door het schilderij gewekt aanvullen met zUn persoonlijke asso ciaties, wat overigens voor de kun stenaar bykomstig is. Een enkele maal is het herkennen van die vor men nauwelijks meer mogelijk, maar ook dan blijft een verbondenheid met de natuur rechtstreeks navoelbaar. Het componeren met die gedefor meerde vormen geschiedt niet met zich gaan in een lyrische bewogen heid en de lyrische bewogenheid die het kenmerk is van zijn zuivere com posities is tevens het typische ken merk van zyn klem*. Die kleur is be koorlijk, verfijnd, bescheiden en be schaafd en zonder andrukkeiykheid met brede streken van het paletmes voorzichtig en niettemin met zeker heid aangebracht. Er is in de werken van deze volle dig tot ontwikkeling gekomen kun stenaar maar weinig verschil in kwa liteit en toch heeft ieder schildery Geruime tijd is bekend dat in fa- brieksrook schadeiyke stoffen, zoals fluor en zwavel voorkomen. De ge volgen zijn duidelijk zichtbaar. Er vormen zich zogenaamde dode pun ten aan de bladeren van planten (ook bomen hebben die verschynselen) en vooral gladiolen zyn uitermate ge voelig voor deze stoffen. Wilton heeft daartoe een proef- veldje met gladiolen aangelegd, waarop die dode punten duideiyk zijn te onderscheiden. Dit verbran- dlngsverschynsel beïnvloedt de groei van de planten. Zolang het onderzoek nog gaande is worden geen bepaalde maatregelen geno men. Men weet uiteraard wél welke fabrieken de kwaiyke stoffen pro duceren. Een tweede wetenschappeiyk ter rein bevindt zich eveneens op het re creatiegebied, nameiyk een eigen kwekery van heesters en populieren. By het complex van 64 volkstuinen kweekt men deze heesters en bomen, en zy worden gebruikt om het gebied een sierlijk geheel te geven en mede Uitslagen schaakclub Schiedam: H. Groen—J. v. Grootveld 1—0, J. v. d. Ruit—A. Scheele 10, C. Vry- land—A. Marks o1, C. Verhoeven— G. Groen 0—1, F. L. Piek—J. J. Th. Penning 0l, Chr. Sïagmoolen jr.— H. Planken 1—0, W. Hoegee—P. Pau- lus ftVi, C. Meyer~M. Marbus 10, J. v. d. RuitG, v. d. Berg afgebr., P, de Waal—Chr. Sïagmoo len sr. 1—0. REEUWIJK Op de gevaarlyke viersprong by hotel Zomerzorg heeft zondag een vrij ernstig verkeersonge val plaatsgehad. Op de hoek van deze viersprong is een stopbord geplaatst, doch verschillende weggebruikers Jet ten hier niet op en rijden door. Dit verzuim werd de bromfietser H. W. Tegelaar uit Den Haag noodlottig. Een personenauto, bestuurd door de heer C. v. Duuren uit Bodegraven, schepte de bromfietser, die hierdoor tegen de betonnen rand van de brug werd geworpen; de bromfiets werd tegen een lichtmast geslingerd. Met ernstige hoofdwonden en met een hersenschudding is het slachtoffer bij dr. van der Goot binnengedragen, waar hem de eerste hulp werd ver leend. Later op de dag is hjj met een ziekenauto naar zy'n woning in Den Haag vervoerd. De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. WADDINXVEEN Op de Bloe- mendaalseweg onder de gemeente Waddinxveen had zaterdag een aan rijding plaats tussen een personen auto en een bromfietser. De personenauto, bestuurd door de heer Van V. uit Gouda kwam uit de richting Reeuwyk. De uit de tegen overgestelde richting komende brom fietser v. d. B. uit Reeuwijk merkte, waarschüniyk ten gevolge van de zware regenval, de naderende per sonenauto niet op. Met verschillende verwondingen, om, een gebroken sleutelbeen, werd v. d. B. naar een ziekenhuis te Gouda overgebracht. Zowel de bromfiets als de perso nenauto werden beschadigd. GOEREE-OVERFLAKKEE, Ten ge volge van een plotseling klappende band vloog zaterdagmiddag een auto, bestuurd en eigendom van de heer J. A. Jongeling te Den Bommel, op de Fortuinweg tussen Melissant en Stel lendam over de kop. De inzittenden liepen min of meer ernstig letsel op; mevrouw Jongeling moest met een beenverwonding naar het ziekenhuis te Dirkslaad worden vervoerd. Een aantal jongemannen hield maandagavond op de Westerdijk in Hoorn een snelheidswedstrijd op de fiets. Een van hen, de 19-jarige Evert Bron, boog zich daarby zo diep over zyn stuur, dat hy een geparkeerde vrachtauto niet opmerkte en daar in volle vaart tegenop reed. De jongen kreeg een schedelbasisfr&ctuur. Hy is aan de gevolgen in het Stadszieken huis overleden. ROTTERDAM, 22 juli. Aan de Visafsiag alhier werden van IJmui- den en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen waren: Tar bot gr. 2.10—2.20; Griet 0.700.95: Heilbot 2.503.30, alles per kg. Schol midd- 3639, klein 2528; Schelvis midd. 3341, klein 2628; Kabel jauw gr. 59—60, midd. 3842, klein 19—32; Zeewolf 34—36; Makreel 20 22; Wijting 2427; Haring verse 2632 alles per kist. de bijna mathematische zekerheid zijn eigen bekoring. Men voelt dat dit van de kubisten der eerste periode, werk oprecht is, dat het zo moest zyn Georg Stahl speelt met de vormen en niet anders, naar de aard van de dichter; hU laat PIET BEGEER De Blauwe Doffer vloog vanuit Helmond. Er werd om 8 uur gelost. De eerste, duif kwam aan om 9.21.38, de laatste om 9.32.18 uur. De prys- winnaars zyn: Muilwyk i 10; Wente- ler 2; Put 3; Sebre *hts 4 19; J. FHpsa 5; Meerendonk 6; gebr. Lems 8 18 20; Morra 7; Rokers 9; v. Wijk 11; J. M. Broeders 2; Gogh en Co. 13 14; Kerk hof 15; A. Broeders 16; Loopik 17. Amsterdam-Brussel per trein zal na 29 september maar drie uur en tien minuten duren. Met Ingang van de nieuwe dienstregeling worden op dit traject nameiyk nieuwe vol-elek- trische tweewagenstellen ingezet. Op het ogenblik doen de doorgaan de Beneiux-sneitreinen Amsterdam— 3russel er byna vier uur over. De nieuwe treinstellen- hebben on geveer honderd zitplaatsen, een keu ken en een douane-afdeling. De deuren worden op Belgisch ge bied elektro-mechanisch geopend en gesloten. ZANZIBAR (Reuter) Ruim 45.000 manneiyke bewoners van het Britse eiland Zanzibar aan de oostkust van Afrika zün maandag in hun beste kleren naar de stembus getrokken om voor het eerst in hun leven hun stem uit te brengen. zy moesten de kandidaten kiezen die zes van de twaalf zetels in de wetgevende raad zullen bezetten. Het gaat daarbij om twee stromin gen. namelijk een Arabisch-nationa- listische. die onafhankelijkheid van Engeland wil en een party die wel de band met Oroot-Brittannië wil bewaren. De resultaten zullen pas donder dag bekend zlln.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1