V akantier egeling voor melkhandel en bakkers Van 29 juli tot 24 augustus sanering Zal oude watermolen van Putter shoek verdwijnen? Ingelanden besluiten nog niet tot afbraak Mendès-France heef t een plan voor Algerië Ontploffing op schip Bakker voelt wel voor sanering; melkhandel onzeker Aardige wedstrijd tussen YFC en Hermes-combinatie Vlaardingers waren wat schotvaardiger Vlot verloop bridge-drive Geen voorrang verleend Marktberichten RIJDtTTuE!GH Vlaardingen: 63.127 Koraalduivel steekt banketbakker Knaapje maakt Le val ,Trappenliari9 is probleem lelijk Het Vrije Volk Jaar met aftrek zonder ontslag geëist ond€Velka^ Prijsuitreiking jubileumserie Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Visafslag Schipper in Bethel met brandwonden Wisselkoersen De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 JULI 1957 PAGINA 4 TER BRAAK i mmw: m 1. Oud vervallen Geruime tijd al worden in Schiedam besprekingen gevoerd over de sanering van de melkbezorging. In het bijzonder houdt men zich bezig met het steeds urgenter wordende probleem van de „nieuwe" ziekte, namelijk van het zogenaamde „trappen- hart". VFC en een combinatie van Hermes-DVS hebben dinsdag avond een aardige wedstrijd gespeeld in het VFC-sportpark. De Vlaardingers wonnen deze zomeravondwedstrijd met 32. Aan beide zijden stonden enige veelbelovende jongeren opge steld. De uitslag doet er eigenlijk niet zoveel toe. Het was echter voor een belangrijk deel aan de routine van bijvoorbeeld een Remmers te danken, dat VFC onder de sterke druk van Hermes niet bezweek. Zijn tactisch opstellen bleek vaak een struikel blok. Met zijn goedgerichte trap slaagde hij er voorts herhaal delijk in het spel te verplaatsen. Drang Zo, het is dus allemaal even mooi, daar aan die oude Maaskant. Eerst werd er gemopperd dat het te keu rig, te gecultiveerd en te park-ach- tig was, en nu konden we dan gis teren in deze vrije krant lezen dat er groots werk, is verricht. Dat laatste wil ik niet betwisten, maar om het mooier voor te stellen dan het is, nee, dat vind ik min,. Maar ja, ik begrijp het wel, die ver slaggever ivsrd natuurlijk gegrepen door de prachtige Maas, en dan is het hek van de dam. Toch wil ik er nog iets in mineur tegenover stellen. Want ook ik bezocht de Maaskant; Mijn nare opmerkingen wil ik voor deze ene keer voor me houden, om dat ik tueet dat meneer Leeutoangh, Wilton's tuinbaas, daar een beetje droevig van ivor.dt. Wat ik dan be paald niet voor me kan houden is het volgende: Die mooie bankjes van beton mo gen er, zoals geschreven werd, „ge kleurd" bij staan, ze zijn wèl erg koud. Als het geregend, heeft staat het water er bovendien nog zo lang op dat niemand zonder kans op een nat pak latsoenlijk plaats kan ne men, Is daar niets aan te doen? JAMES VAN 29 JULI tot en met 24 augustus zullen de melkhandelaren en de bakkers van Schiedam met vakantie gaan. Gedurende een periode van vier weken zal er dan weer een sanering bij de bezor ging van melk- en broodprodukten worden toegepast; een regeling, die o.m. inhoudt dat de bezorgers wel bij bij bewoners aanbellen, maar met de trappen zullen oplopen. Vrijdag om 8 uur vindt in de kan tine op het Martir.it-terrein de prijs uitreiking plaat.- van de jubileum- serie. Van onze SG-verslaggever) De bridge-drive van de Schiedam- se Gemeenschap, die maandag en dinsdag in Musis Sacrum werd ge houden, heeft een vlot verloop ge had. Gisterenavond omstreeks el) uur konden de prijzen worden over handigd door de voorzitter der S.G., de heer M. Holl. Van de 56 paren werden de heren v. eGlderen en Krama eerste met 80 punten; zij ontvingen de wissei- beker en een kleine persoonlijke beker. Twee werden de heren Glas- houwer en De Ronde met 74 punten; drie de heren Franken, en Pluimer met 73 punten. De eerste vrouw maakte deel uit van het echtpaar Vink, dat vierde werd met 72 punten. Op het Van 't Hoffpiein vond gis terochtend een aanrijding plaats tussen een schooter, bestuurd dooi de 24-jarige monteur A. B, V„ en een auto, bestuurd door de Rotterdamse chauffeur T. G. V. De schooterbe- stuurder verleende geen voorrang. Hij liep een hersenschudding op en moest naar de Dr. Noletstichting worden vervoerd. De bestuurder van de auto kreeg geen verwondingen- Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. Geboren: Margaretha, d. v. C. de Graaff en G. Vroege ;Ingrid, d. v.. W. Klaren en M. Bisdom; George P., z, v. A. C. T. Montfoort en N. A. Touw; Jan, z. v, J. Clemens en E. M.Jans sen; Yvonne M, d. v. J. v. d. Velden en G. Immerzeel. Overleden: M. E. Witberg, 80 jaar. PIJNACKER. Veiling wan 23 juli: andijvie 7.00S.00, stamprin- cessebonen 85.00—100., kanssijbonen 110, zomerkroten 12.0015.0O, spits kool 11.0014.00, waspeen 10.00 13.00, tomaten A 58.00—62.00, B 55.00 —59.00. C 48.00-56-00, CC 38.00— 45.00, kromme komkommers 12.00— 15.00, komkommerstek 8.0010.00, alles per 100 kg; bloemkool 28.00 37.00, Idem II 19.00—27.00, idem III 10.00—18.00, pl.glaskomkommers 20.00 —24.00, idem II 18.00—19.00, idem III 12.0014.00. kaskomkommers 27.00, idem II 18.00, idem UI 14.00, per 100 stuks; sla 10.00—14.00. idem II 3.00— 9.00, per 100 krop; bospeen 21.00— 26.00, per 100 bos. Advertentie I.M. GROTE MARKT 3 SCHIEDAM Vorig jaar kregen melkhandelaren en bakkers een ononderbroken va kantie van een week; dat betekende een sanering over twee weken. Nadat bieek dat dit experiment (want dat was het nog wel voor Schiedam) goed verliep, besloot men al direct om dit jaar een vakantieregeling van veer tien dagen te maken, waardoor de afnemers (het publiek dus) geduren de vier weken (bakkers en melkhan delaren gaan in twee groepen van elk veertien dagen met vakantie) iets van de gebruikelijke service zul len missen. Maar iedereen kent iedereen het recht van vakantie toe dat hopen we ten minste! en zo zullen de Scbiedamse huisvrouwen een zeker ongerief wel voor lief nemen. Men zal, indien dat strikt noodza kelijk zai blijken te zijn, rekening houden met gehandicapte bewoners, die zoveel-hoog wonen en zelf brood of meïk niet kunnen aanpakken. Maar men rekent er ook op dat de medebewoners een handje zullen hei pen. Men zal dus huis-aan-huis blij ven bedienen. Tevens worden de consumenten verzocht in die be wuste periode contant te betalen, omdat de bezorging door steeds an deren zai worden bezorgd en men onmogelijk een administratie kan bijhouden. De melkwinkels zullen vanaf 29 juli zijn gesloten, de bak kers blijven open. De bewoners zullen dezer dagen een circulaire ontvangen waarin de vakantieregeling nader zal worden toegelicht. Op de veemarkt alhier werden dinsdag aangevoerd in totaal 2896 dieren. Hieronder waren 350 vette koeien, 778 stuks gebrulksvee, 495 vette kalveren, 70 graskalveren, 315 nuchtere kalveren. 134 varkens, 92 biggen, 101 paarden, 39 veulens, 504 schapen of lammeren en 18 bokken of geiten. Weekaanvoer 4593 dieren. De prijzen waren: vette koeien 300320, 265—295, 250—250; Vette kalveren 250—270, 220—240, 160— 200; graskalveren 500, 400, 300; nuchtere kalveren 70, 58, 50; biggen 60. 50, 45; siachtpaarden 250, 230, 210; veulens 450, 400, 300; schapen 100, 90, 80; lammeren 75, 65, 55; kalf- en melkkoeiers 1190, 990, 800; vare koeien 875, 725, 650; vaarzen 870, 770, 570; pinken 620, 520, 400. Overzicht: Aanvoer vette koeien iets meer, handel kalm, prijzen als gisteren: Aanvoer vette kalveren korter, handel levendig, vooral niet lager in prijs; Aanvoer graskalveren als vorige week, handel tamelijk, prijshoudend; Aanvoer nuchtere kal veren matig: handel vlug en hoge prijzen; Aanvoer biggen ruimer, handel traag, prijzen onveranderd; Aanvoer siachtpaarden iets groter, handel flauw, prijzen als vorige week; Aanvoer veulens gewoon, han del goed, vooral niet lager in prijs; Aanvoer lammeren groter, handel stug, schapen niet geheel prijshou dend, lammeren constant, Aanvoer kaif- en melkkoeien kort, handel re- delijkk, prijzen onveranderd; Aan voer vare koeien redelijk, handel slepend, prijzen stabiel; Aanvoer vaarzen en pinken wat ruimer, han del lui, prijzen als vorige week. ROTTERDAM. Aan de visafslag van 23 juli alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: tarbot groot 2.50265, idem middel 2.80— 3.00, per kg; schil middel 40.0042.00, idem klein 23.0026.00, schelvis mid del 42.0044.00, idem klein 26.00 29.00, kabeljauw groot 48.00—52.00, idem middel 34.00—36.00, idem klein 18.0026.00, makreel 19.0022.00, zee hanen klein 18.0021.00, wijting 27.00 —29.00, verse haring 21.00—25.00, alles per kist. (Van een onzer verslaggeefsters) Zal de watermolen van Puttershoek verdwijnen? Zal hij plaats gaan maken voor een modern poldergemaal? Dit is de vaststaande mening van de bewoners van Puttershoek en Maas dam. De ingelanden van de Oudelandspolder zijn het er echter niet over eens. Het zal nog wel een jaar aanlopen is hun mening, „De molen is geen molen meer," zo luidde het commentaar van Gedeputeerde Staten, toen zij een onderzoek instelden, of de molen het restaureren nog wel waard was. Toestemming om hem te slopen is er dus. Toch willen de polderbewoners nog niet definitief afstand doen van de oude getrouwe molen, die met zijn vervallen romp zonder wieken het landschap eigenlijk meer ontsiert dan siert. De Vlaardingse bevolking telde op I juü 63.127 zielen. Dat Is een ver meerdering met 939 sedert januari '57. De molen, eens de trots van de polder, een statige versiering van het landschap, is inderdaad geen molen meer. De wieken waren allang ver dwenen en ook het gehele binnen werk is er al jaren geleden ultge- sloopt. Er bleef slechts een kale romp over, een romp, die met de jaren ka ler en kaler werd. Alle onderdelen zijn uit de molen gesloopt. Waarschijnlijk zijn deze weer gebruikt om andere en betere molens te herstellen. Nu draaien de Futtershoekse wieken misschien er gens in Noord-Holland en worden de assen nog in Kinderdijk gebruikt. De wind-watermolen leed er echter onder, leed er zo onder, dat het nu te kostbaar zou zijn de molen te her stellen. De eem zo trotse wind-watermolen is nu nog slechts een romp, vervallen en lelijk. Oude latten bedekken de plaats, waar eens de fiere wieken draaiden en het bordje „levensge vaarlijk hoogspanning" op een deur. duidt aan, dat een machine de kracht van de wind vervangt. PARIJS (Reuter) Oud-premier Mendès-France heeft de Fran se regering in de kamer verzocht, een conferentie met Marokko en Tunesië te beleggen over de Algerijnse kwestie en andere Noord- afrikaanse problemen. Tijdens deze conferentie zou de ba sis moeten worden gelegd voor een Frans-Noordafrikaanse gemeenschap op federatieve grondslag. Op deze wijze kan volgens Mendès-France het gevaar voor internationalisering van het Algerijnse vraagstuk worden be zworen. De gemeenschap zou moeten zor gen voor de economische en sociale ontwikkeling van geheel Noord-Afri- ka door de exploitatie van de natuur lijke rijkdommen, in de eerste plaats die van de Sahara. Het is de eerste maal, dat de oud- premier met een plan voor een nieu we benadering van de kwestie-Alge- rië komt. Tot, dusver had hij slechts aangedrongen op het gebruiken van een andere methode bij de oplossing van het probleem. Minister-president Bourgès-Mau- noury heeft later tijdens een lunch verklaard niet te vrezen dat het Al gerijnse conflict weldra zal worden geïnternationaliseerd, zoals Mendés France verwacht. Zijn regering zal na het zomerre- WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en £.15 uur: Op het spoor der verdwenen vrou wen (18 jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Spion der onderwereld (14 Jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werken van G. A. Stahl. Diversen: SG-ZESWEEKSE. MUSIS SACRUM. 7.30 uur: Bridge drive. HOOFD, 2, 3.30, 4 uur: Havenrond vaarten. STEDELIJK-MUSEÜM, 10—5 en 7—10 uur: Poppendroom. STEDELIJK MUSEUM, 0, U,2en4u.: Poppentheater Colcmbine. GROTE KERK, 8 uur: Orgelbespeling J. P. Bekkers. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Op het spoor der verloren vrou wen (18 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: Spion der onderwereld (14 Jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek. Rembrandtl. o. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van G. A. Stahl. Diversen: SPIERniGHOEK. 7 uur: Straatvoetbal Vrije Volk-wisaelzuil. HUISHOUDSCHOOL. 2.30 en 7.30 u.: uitreiking diploma's, SG-ZESWEEKSE. STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Poppendroom. HOOFD. 2, 3.30, 4 uur: Havenrond- vaarten. ces een wetsontwerp indienen dat sa menwerking tusens de gemeenschap pen in Algerië mogelijk moet maken en dat tegemoet komt aan de wens der bewoners om hun eigen baken op democratische wijze te regelen. (Van een onzer verslaggevers) Met een lelijk gezwollen hand en arm heeft de Wassenaarse banket bakker en aquarium! lefhebber J. IV. AUeman dinsdag in Leiden een arts geconsulteerd: h(j was gestoken door een koraalduivel. Koraalduivel is de Nederlandse po pulaire naam voor een tropische vis, die in officiëler taal Pterois Volitans heet: een grillig, gevormd wezen, dat zich in de Indische Oceaan en de Javazee tussen koralen ophoudt en daar dank zij zijn tientallen sprie ten ook moeilijk van te onderscheiden valt. Tussen al die tentakels verbergt de koraalvis een gifangel, die hij met een voor het menselijk oog niet te registreren snelheid op zijn prooi „afschiet". Deze vis wenst echter graag met rust te worden gelaten. En dat heeft de heer Allema gevoeld: toen hij een exemplaar uit een bassin wilde scheppen op een aquariumtentoon stelling te Leiden de vis was be stemd voor het zelfde dag geopende aquarium in 't dierenpark Wassenaar maakte een van zijn handen op een pijnlijke manier met des kora&ldui- vels wapen kennis. De banketbakker kneep de wond onmiddellijk uit en de arts maakte later het gif, dat ook voor de mens onaangename gevolgen pleegt te hebben, onschadelijk. DELFT. fess%tj sum Herhaaldelijk hebben verschillende instanties onderzocht, of de molen nog gerestaureerd kon worden. Het polderbestuur deed dit al tien jaar geleden. Toen al kwam men tot de conclusie, dat men van het geld, dat voor de restauratie nodig was weer een geheel nieuwe molen kon bou wen. Daarom werd hiervan afgezien. Niets werd daarom hersteld, de molen raakte steeds meer in verval. De rietbedekking vertoont op som mige plaatsen gaten, de kap ziet er vervallen uit. Ieder jaar komen de rietdekkers en steken het riet bij. Toch blijft de molen lekken door de vele scheuren en kieren. Molenaar W. Dorst, maar vooral zijn vrouw, hoopt, dat er spoedig een nieuw huls komt. De klachten over het wonen in de molen worden steeds ernstiger. Al 33 jaar woont de familie Dorst in de' molen. In 1924 werd de heer Dorst, afkomstig uit een mole naarsgezin, aangesteld als molenaar, In het begin bemaalde hij de pol der nog met windkracht. Toen zoef den nog de machtige wieken door dc lucht, als er in de polder te veel water was. Maar soms deden de wie ken niet hun plicht als het water te hoog stond. Dan bleven zij rusten. Het water ging niet weg en het land in de polder stond dras. Daarom werden in de herfst van 1925 de wieken van de molen ge haald. In maart van 1926 kreeg de molen een motor. De motor, die wel op tijd zijn plicht deed, als de pol derbewoners dat wensten. Het werk van de molen werd toen overgenomen door een hulpmotor en de Oostmo len. De molenaarsfamilie huisde zo lang In een woonark. Haast twee eeuwen Dit was het voorspel van het ein de van de molen. De prachtige met riet bedekte molen, die nu haast twee eeuwen deel uitmaakt van het polder landschap rondom Puttershoek. In 1763 werd de molen gebouwd. Toen legde althans Beider de eerste steen. De Juiste datum van deze steenleg ging is van de steen afgesleten. Vermoedelijk heeft deze Beider niet alleen de eerste steen gelegd. Het opschrift luidt: ,.BC: Beider met sijen tween. die beijde legden den eerste steen aan de moolle van Maasdam en Puttershoek tesaam". Er is echter zeer weinig bekend van de molen, die in de historie zeker geen grote rol heeft gespeeld. Zijn eenvoudige taak was het droogmalen van de polder. Zeer oude gedenkboeken spreken nog van een andere molen, die voor de wind-watermolen de polder be malen zou hebben. Na de Sint- Ellzabethsvloed besloot men de Oudelandspolder in te dijken. In 1439 was dit project gereed. Maar voor de afvoer van het water moest er een molen komen. Niet lang daarna werd aan de boezcmvliet een wind-watermolen in werking gesteld. Het is geheel in de geschiedenis verloren gegaan, hoe de molen verwoest werd, of waarom hij afgebroken werd. Vast staat ech ter. dat in 1763 een nieuwe molen gebouwd werd. Een molen, nieuw en modem voor die t(jd, die nu gedoemd is te verdwijnen. DELFT Gisteravond om tien minuten voor zes heeft zich aan boord van een motorschuit aan de Hooikade een ontploffing met een benzine motor voorgedaan, als gevolg waarvan de schipper Van G. met ernstige brandwonden aan han den en benen in het ziekenhuis Bethel moest worden opgenomen. De ontploffing ontstond door on bekende oorzaak op het moment, dat de schipper de motor wi'.de aanslaan. Tevens ontstond door deze explosie brand, die door de brandweer met koolzuurgas werd geblust. 23 juli Engels pond 10.63»10.63S Amerik. dollar 3.82A<3.82H Franse frank 1.0845—1.0855 Belgische frank 7.5987.591 Zwitserse frank 87.178—87.221 Zweedse kroon73.68473.731 Duitse mark91.071—91.121 Deense kroon 54.981—55.031 Noorse kroon 53.1853.23 Zwitserland (vrij) 89.27189-321 Een „trappenhart" krijgt iemand, die dagelijks vele trappen op moet Jopen. En uiteraard is zulk een afwijking van de normale om vang van het hart te vinden bij bezorgers van brood- en melkpro- dukten; mannen, die te veel trap-op, trap-af moeten lopen, soms wel 1200 treden per dag, en dat 300 dagen langi De 6-jarige Hans N. begaf zich gis teren naar de melkhandelaar T. met de bedoeling met deze een eindje mee te rijden, In een poortje naast de winkel" aan de Nieuwe Langendijk struikelde het knaapje en kwam met zijn hoofd tegen de muur aan. Met een diepe wond aan het hoofd is hij naar het Gasthuis gebracht. Nadat de wond was gehecht kon hij weer naar huis. Ook linksback Barendrecht deed meer dan verdienstelijk werk, terwijl keeper Groeneveld kennelijk geïn spireerd door het spectaculaire werk van Tap aan dc overzijde tot een steeds beteere vorm groeide. In de VFC-voorhoede liep het voor een zo gewijzige formatie uitstekend. Huet was actief, maar hij had het tegen de zoveel langere spil Ris, die overigens uitstekend was, bepaald niet gemakkelijk. Seen, hoewel wat langzaam, maakte twee uitstekende doelpunten. Op de nieuws rechtervleugel V-n Dijk <ex- SW) en Van Rees (16 jaar) ging het naarmate de wedstrijd vorderde steeds beter. Hermes kwam op 01, nadat rechtsback Groeneveld slecht weg werkte en Weeda de bal oppikte. "Hij gaf de VFC-doelman geen kans. Het was Seen, die Tap meteen onver wacht schot verraste 1—1. Het was opnieuw Weeda, die Hermes aan de leiding hielp. Van Dijk bracht VFC op 2—2. Kfj kreeg een bal voor de voeten, die van het lichaam van een tegenstander was weggesprongen. Hij passeerde de uitlopende Tap met een tactische schuiver. Tegen de verhouding in kwam VFC op 32. Dat gebeurde uit een zeer fraaie aanval over rechts. Van Dijk maakte een opening en. zond een keurige trekbai naar Seen, die ineens en onhoudbaar inschoot. Mar de Wilt probeerde nog een keer Tap te verschalken met een fiks schot van verre afstand, maar met een fenomenale zweefduik haaide de Hermes-doelverdediger de bal uit de hoek. Aan de andere zijde liepen de aan vallen van. Hermes steeds vast in de verdediging van VFC, die in het laat ste half uur goed versterkt werd door Remmers. Het was zonder twijfel voor beide party en een nuttige oefen wedstrijd. Een tweemotorig verkennings vliegtuig van het type Neptune van de Amerikaanse marine is nabij Hawaii in zee gestort. De zeven in zittenden ziin omgekomen. Televisiekijkers in elf westelijke landen zullen tegen 1960 Russische en Tsjechoslowaakse uitzendingen kunnen opvangen. Besprekingen over geschikte programma's voor gelijk tijdige uitzendingen zullen spoedig i beginnen. Het gebrek aan bouwgrond in Ne derland heeft nu eenmaal tot gevolg dat men meer en meer overgaat tot de bouw van torenflats, en inNieuw- land vindt men, naast deze zeer hoge huizen, ook woningen met drie en meer verdiepingen. Het wordt voor de bezorgers van verbruiksprodukten steeds moeilijker om op tüd hun pro- dukten af te leveren en er bovendien nog gezond b\j te blijven ook! Proeven Dit en gebrek aan personeel noopt melkhandelaren en bakkers om sanering toe te passen. In Rot terdam werden al verschillende proeven genomen, o.m. in Zuid, en in Vlaardingen hebben de melk handelaren nu besloten om per 15 augustus geen trappen meer te lo- lopen. Blijft Schiedam nu achter? Zoals wij vernamen vindt de bakkerij 'ttijd om tot sanering over te gaan, maar de melkhandel is nog ietwat onzeker. Oorspronkelijk had men het plan om een sanerings-regeling te laten aan sluiten bij de (voorlopige) sanering tijdens de vakantie; men zou dan die vakantietijd als een proef-periode be schouwen, en de resultaten zouden nuttig kunnen zijn voor een defini tieve regeimg. Dit plan heeft men echter laten vallen, ofschoon van de kant der broodbezorgers een zekere drang wordt uitgeoefend. Men hoopt thans binnen „korte tüd", misschien tegen het najaar, een sluitende regeling klaar te heb ben. Enige jaren geleden werd in Nieuwland reeds een proef genomen, maar de uitslag was negatief. De reactie van bepaalde collega's in de bakkers-branche was niet al te be vorderlijk voor de sanering, maar ook het publiek toonde zich verre van tevreden. Het regende bezwaren en men zag er dus maar vanaf. In middels is Nieuwland groter gewor den, en het publiek zal zo hoopt men althans in de kringen van brood- en melkhandel begrip to nen voor de moeilijkheden, waarmee de bezorgers te kampen hebben. Nog niet rijp In ieder geval acht men op dit mo ment de tijd nog niet rijp om sa nering in Schiedam toe te passen. Maar dat sanering te verwachten Is staat als een paal boven water. Het Hnog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dinsdagmorgen de zaak behandeld tegen de 22-jarige matroos J. H. uit Vlaardingen, die in eersle instantie door de zeekrügs- raad werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. Beklaagde werd ten laste ge legd zich in november 1956 in de om geving van Den Helder te hebben schuldig gemaakt aan diefstal door middel van inbraak. Hij was in appel gegaan omdat hi, in militaire dienst ivilde blyven. De advocaat-generaal, mr. D. J. van Gilse, wees er in zijn requisitoir op dat het psychiatrische rapport tot op grote hoogte reeds een verklaring geeft voor het gedrag van beklaagde. In zijn jeugd heeft deze namelijk voor een aantal problemen gestaan die moeilijk door hem konden wor den. verwerkt. Het verdient daarom aanbeveung, aldus de advocaat-fis caal, beklaagde een kans te geven in het leven, die hü tot-nu toe in on voldoende mate heeft gehad. De feiten zün wel bedenkelijk, doch psychologisch verklaarbaar en toch niet zodanig dat hjj uit hoofde daar van uit militaire dienst moet worden verwijderd. Hij vroeg dan ook beves tiging van dc hoofdstraf (één jaar met aftrek) doch stelde voor om het ontslag uit de dienst aan de admini stratie over te laten. Uitspraak 13 augustus.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2