ZO ZIET FRANSE CONFECTIE DE NIEUWE WINTER MANTEL m waren te winnen mg voor nieuwe woningen ers beperken diensten aan KLM VN-renner verovert eigen motie- Hellema nauwgezet hantéren Actie om hoger loon enthousiast Nederlands elftal naar ren S preeuivenpraat Nasser over conflict met Israël MLLE. CHANEL SCHOPT TEGEN MODESCHENEN Feldmann naar Ajax ui Grosics terug naar Hongarije mm Adverteer regelmatig Tour in Utrecht door J. Bommer SIEBEL1 GZC kampioen van Nederland SZABO TRAINER VAN RE QUICK Brailleboek weg Met de heer List, Stuurmansstraat 26 te Rotterdam, hoopt Pleter dat iemand ergens op de route Gnlllei- straat, Marconiplein, Stuurmansstr. een nogal groot boek met allerlei puntjes heeft gevonden. Zo ja (en bet komt terug) dan is de heer List een verheugd man. Dit boek immers is het zevende deel van een studie in brailleschrift, die de slechtziende heer List van een bibliotheek in Er- melo heeft geleend. Het gebeurde maandagmiddag. Wie doet de was? Dingen die voor u en voor mij dóódsimpel zijn, leveren voor be jaarde mensen vaak de grootste problemen op. Pieter ontving een brief van een tweënzeventigjavige man. die samenwoont met zijn vijf- ennegentigjarige moeder. En nu de was! Die werd altijd gedaan door een zuster. Deze zuster heeft echter een ongeval gekregen, waardoor het haar niet langer mogelijk is om te wassen. Bejaarde zoon en hoogbe jaarde moeder weten nu niet hoe ze bet goed schoon ln de linnenkast moeten krijgen. Vraag: „Is er iemand onder Pieters lezeressen, die dit te gen een vergoeding zou kunnen doen?" Wél in krant '(Van onze moderedactrice) QF DE FRANSE MODEKONINGEN de soepele lijnen zullen handhaven, die ze ons nu al seizoenen lang dicteren, zullen we pas de volgende week weten, als Dior c.s. hun nieuwe winter- geheimen prijs geven. Wat de Franse confectie betreft: die handhaaft wat ons nu vertrouwd is geworden. Grote verande ringen zijn er niet.' DE MANTELS ZIJN sluik, hoogstens iets wijder en vaak voorzien van bontgarneringen. Getailleerde jassen zijn er niet, getailleerde mantelpakjes evenmin. GYAV's nieuwe spelers kattehop Lid Tweede Kamer voor de PvdA Op vatantie in Roc kanje kreeg 'een Rotterdamse spreeu wenvriend de krant, die in deze streek verschijnt, in han den. Zijn aandacht werd getroffen door een kort bericht: „Op 27 juli zal 't feit worden herdacht dat Angelus Merula 400 jaar geleden stierf. Het college van re genten komt hiertoe bijeen in de hal van het, Merula-weesbuis te Bnelle. Bij het bericht stond ook nog een foto, kennelijk van een gees telijke. Vraag van deze lezer: „Wie was deze Merula? Is hij zo beroemd in de streek? Het bericht gaf verder geen bijzonderheden." Eind 1949 verscheen er een dik boekwerk. De historische beschrijving van de hoge heerlijkheid van Heen- vliet. De heer G. 't Hart, archivaris van het Nederlands Belastingmuseum, had het geschreven in opdracht van de Lamaison-Merula-Stichting te Heenvliet. Van deze zeer gedegen studie over de interessante geschie denis van het stadje (want dat was het) Heenvliet zijn slechts vierhon derd exemplaren gedrukt. In de historische beschrijving is ook een: uitgebreid en belangwekkend hoofdstuk gewijd aan Angelus Me rula de Latijnse naam voor Engel Willemszoon de Merle, die in 1487 als zoon van een welgesteld gezin in Den Briel werd geboren. Op 17-jarige leeftijd trok de jonge Engel naar de universiteit van Parijs, in 1511 werd hij in Utrecht tot priester gewijd en vlak daarna celebreerde hij zijn eer ste mis in de Sint-Katharijne in zijn geboortestad. Wanneer wij nu even terugdenken aan de geschiedenislessen op de la gere school dan herinneren wij ons dat wij in die jaren zo langzamer hand terechtkomen in, de tijd van de reformatie, waarvan om. de Tachtigjarige Oorlog en ten slotte de gehele vrijmaking van de republiek het gevolg was. Het is onmogelijk om op deze plaats diep in te gaan op deze refor matorische problemen. Feit is. dat Angelus Merula van deze ketterijen werd verdacht wat ten slotte de oor zaak is geworden van een zeer uit gebreid proces. Angelus Merula (stichter van het nog bestaande weeshuis in Brieile) is in 1532 op uitnodiging van de heer van. Heenvliet, Joost van Cruynte- gen, naar de Heenvlietse parochie gekomen. In de kerk had daar een zekere broeder Hendrik uit Dor drecht al „ketterse praedicatiën laten horen en ook Merula opende al direct een aanval tegen de kerk. wat tot gevolg had dat hij in 1533 al bezoek kreeg van twee inquisiteurs. Angelus bleef echter vrij. Angelus Merula is nog twintig jaar vrij gebleven. In 1552 stelden de in quisiteurs wederom een onderzoek in, een zeer uitvoerig proces volgde met als resultaat dat hij in 1555 te Leuven in een klooster gevangen werd gezet. Op 26 Juli 1557 zou hij In Bergen verbrand worden. Op de brandstapel werd de oude pastoor echter door een hartverlamming ge troffen. Zijn lichaam werd toch aan de vlammen prijsgegeven. Dit is dan zeer in het kort het le vensverhaal van Angelus Merula. De schrijver wijst aan het eind van zijn hoofdstuk op de mening van de zeer bekende geschiedkundige prof. Fruin: MeruTa was een feilbaar mens en "priester, die naar zijn beste over tuiging het bevel „pasce oves meas" 0".eidtmijne schapen) heeft opge- v ,gd, doch die niet wist en niet kon weten, dat hij een onbereikbaar ideaal nastreefde, de zuivering vau de zichtbare kerk met behoud van de eenheid. Zeer veel heeft hij voor zijn overtuiging geleden". Pieter spreekt in zijn rubriek nooit over vergoedingen. Ditmaal naak ik echter een uitzondering. De heer H. van Galen uit Rotter dam zou het graag van Pieter wil len weten: „Is het waar, dat Het Vrije Volk na een interlandwedstrijd direct na afloop al een krant met het verslag bil het stadion had? Ik meen van wel. maar in een gezel schap werd «Ut beslist tegengespro ken." ■Welaan, mijnheer Van Galen, dan heeft dat gezelschap helemaal on gelijk. Al enkele malen was Het Vrije Volk op doordeweekse dagen in staat om de voetballiefhebber on middellijk na afloop van de strijd een krant met het volledige verslag aan te bieden. Pieter heeft er zelf nog wel eens aan meegewerkt. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen genoteerd: een tweepersoons spiraal en twee lnvalldcn- wagena (bestemd) van K. uit de Brtelse- ïaan: een éénpersoons ledikant met bed (bestemd) van K van de VoorscbOtor- iaan: ten divan van De J. uit de Bus- «inghstraat en een ligstoel van K. van de Hlllevllet. Sen commode, vloerkleed tbeide,bestemd) en twee armstoelen kun nen wi) afhalen bij G. uit de Polaland- straat. Sigarenbandjes en zilverpapier werden gebracht door IV. van de L. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van S. uit de Florastraat, van Van L. uit de Ensehotstraat en van D. uit de Crooe- wijkseatraat. Allo aanbieders onze beste dank. Vondst Bij de lam. Van Os, Jonker Transstraat 35, beruat een zaterdag in die straat ge vonden klnderbrll. J. van Keulen. Bloematraat 55, ontdekte op 23 Juli bij de Statentunnel een rozenkransje. In de Taxistraat vond de heer Van Luik. Slonstraat 21a, een alot met sleutels Mevr. Schellenberg, Betje WolKstraat 10. heelt zich ontfermd over een 13 Juli ln de zandbak van Alphenstraat gevonden ïlnderjasje en een paar sokjes. Op de Crooswijkseweg vond de heer Van Dalen. Crooswijkseweg 117, op 21 Juli een vit linker kinderschoentje. PIETER SPREEUW. BONT zwart astrakan voor een sluike mantel met ingezette mouw van witte wol, zwarte knopen. SYMAJ Een enkele confectionair hand haaft het met een ceintuur gesnoerde, langere mantelpakje Diors saba- rienne van hel vorig seizoen maar de meeste jasjes zijn vrü kort en zo goed als recht. DE DOORKNOOPJURKEN hebben een normale ceintuur in de taille, maar daartegenover staan talloze sluike modellen, waarvan de taille een paar centimeters Is 'afgezakt' om daar te worden gegrepen door een losse ceintuur of alleen maar een ceintuur-fragment. GVAV zal het volgend seizoen vier nieuwe spelers in de gelederen heb ben. Na Kuyper en Fransen (beiden Velocltas) en v. d. Hoeven (Emma) is thans diens clubgenoot Hardenbol door de Groningers gecontracteerd. De Amerikaanse zwemmer George Breen heeft een nieuw we reldrecord gevestigd op de mijl. Zijn tijd was 19.36.5, dat is 4.4 sec. beter dan het ook op zijn naam staande wereldrecord ALEJSANDRIfi (Reuter). Nooit had ik gedacht dat Israël, .dat: de kracht van ons leger kende, onze grenzen zou durven overschrijden. Ëgyptes leger in de woestijn van Sinaï en ook de vloot waren dan ook aan de winnende hand vóór de Brits-Franse actie begon. Dit heeft president Nas ser voor een juichende menigte in Alexandrlë verklaard. Engeland en Frankrijk hadden met Israël samengezworen. Toen de Brit ten en Fransen aanvielen had hij, Nasser, opdracht gegeven om naar de westelijke kanaaloever terug te trekken „om het kanaal zo te spa ren voor vernieling door de imperia listen." In feite, aldus Nasser, had de strijd om Port Saïd geduurd tot het „Sow- jet-ultimatum. Bij de laatste woor den barstte de menigte wederom in luid gejuich los. Syrië is volgens Nasser „het enige land dat Egypte daadwerkelijk tegen de imperialisten helpt." Egypte zai nooit lid zijn van een. Arabische unie „die de imperialisten dient." De president, die zijn toespraak liield ter herinnering aan de natio nalisering van het kanaal, een jaar geleden, betoogde dat Egypte nu voor (Van onze moderedactrice) is, het stelen van de modellen (het Balenciaga, Givenchy en s. Chanel ontijdig kopiëren ervan) te voorko- hebben aan de vooravond van de Pa- men. rij se modeshows hun lidmaatschap Wat Balenciaga die nog steeds van de 'Chambre Syndicale de Haute als de grootste aller ontwerpers geldt Couture Franqaise' opgezegd. 615 Givenchy tot deze stap heeft Bat betekent dat zij niet langer ]?,eT!?Ben'.3® ?c" niet bekend. Bedden akkoord aaan met de maatreaelen weigeren zij de pers al seizoenen lang, aicKmra gaan met de ■maatregelen, geurende de eerste vier weken na die dit orgaan neemt om de belangen hun première, van de Franse modehuizen te be- De journalisten mogen pas een ■chermen. Een van die maatregelen'maand na de inkopers binnen, opdat de publikaties in kranten en mode bladen zo lang mogelijk worden uit gesteld. De maatregel is waarschijnlijk genomen, om buitenlandse confectio nairs, die niet de hoge entreeprijs willen betalen, te beletten het nieuws vla de journalisten te horen. Maar de 72-Jarige mademoiselle Chanel, in de twintiger jaren een beroemdheid en nu een oude re calcitrante dame, die haar mode huis sedert twee jaar weer heeft heropend, windt er geen doekjes om. Haar motieven voor het be dankje zijn zo in strijd met de be langen van al haar collega's dat zij ze allemaal tegen zich in het harnas heeft gejaagd. het eerst in vijf jaar een overschot aan buitenlandse valutaheeft „on danks de bevriezing van Egyptische tegoeden in Engeland en Amerika." Hij zei dat premier Menzies (Australië) hem had gedreigd, toen hij met voorstellen kwam om het kanaal te internationaliseren. (Dit laatste is inmiddels in Australië of ficieel tegengesproken) De Egyptische politiek is erop ge richt de onpartijdigheid tussen wes telijke en oosteiyke blokken te hand haven. „Het volk zal er op toezien dat Egypte van Cairo uit wordt ge regeerd en niet van Washington uit." SLANK EFFECT verkregen door een bontgamering van hals tol zoom langs de revers: donker bever op een beige mantel met lage mouw-inzet. (MAX MOZES) Tussen Sportclub Enschede en Ajax is overeenstemming bereikt over het transferbedrag voor de half- speler Wim Feldmann. Het is dus nu zeker, dat Feldmann in het komende seizoen voor Ajax zal uitkomen. Ver der is voor 1957-1958 gecontracteerd J. P. Snoeks (Stormvogels, iJmuiden. .'Ik igil niet beschermd.worden,het wordt "tijd dat de vrouwen worden beschermd tegen modeontwerpers, die haar het ene jaar dicteren: 'nu moet u op een kat met eert heel klein hoofdje lijken' en het volgend jaar op iets anders. En: 'iedereen mag mij kopiëren zo gauw hij er kans toe ziet.' Haar standpunt is, dat de 40.000 kleine modehulzen in Frankrijk, die zelf niet over voldoende creatief ta lent beschikken, moeten worden ge holpen door de 'groten' om de Franse couture haar eigen stijl terug te ge ven. Zij moeten de gelegenheid krij gen om tijdig te zien en te kunnen namaken wat de grote broers hebben gemaakt. Dat de grote broers oma Chanel met haar eigenzinnige opvattingen 5raag de mond zouden snoeren, neem 'k grif aan. SLUIKE LIJN voor deze van hals tot zoom gesloten mantel van bij zonder mooi materiaal: zioart-witte wol, die een speciale imitatie is van grof breiwerk. (SYMAj mij (Van een onzer verslaggevers) Om hun eis van-50% loonsverhoging kracht bij te zetten gaan de vlieger» van de KLM de 'goodwill' die zij tot dusver aan deze maatschappij hebben betoond, met ingang van maandag drastisch beperken. Vrijdag volgt een tweede actie: vanaf die dag zullen de gezagvoerders, die naast hun gewone laak tot dusver bereid waren minder ervaren collega's op de vlucht mee te nemen en "wegwijs" te maken, deze dienst aan de KI.31 niet meer verlenen. Dit belangrijke besluit is gisteravond medegedeeld op een persconfe rentie. die de -Nederlandse Vererving van KLM vliegers en de Inter national Pilots Association 'waarin de buitenlandse vliegers van.de KLM zijn verenigd) te Amsterdam hebben gehouden. het bereiken van de vijftigjarig» Deze acties zijn een vervolg op het modelvliegen, dat de piloten van de KLM sinds enige weken in acht nemen. Het zijn wettelijke acties, waarbij de vliegers niets doen waar toe zij contractueel niet verplicht zijn. Dit kan echter op den duur ern stige economische gevolgen hebben voor de maatschappij, omdat veel in het luchtvaartbedrijf op 'goodwill' van de kant van het vliegend perso neel berust. De vliegers zullen zich na maan dag bij voorbeeld stipt houden aan de rust- en werktijdensegeling. waar door de gewone lijndiensten van de KLM nauwelijks, maar de charter vluchten in zeer ernstige mate ge troffen zullen worden. De aangekondigde acties van de vliegers vormen het antwoord op de naar hun mening duidelijk gebleken onwil van de maatschappij om tot een redelijk akkoord te komen. De directie van de KLM beweert, dat de in. haar dienst staande vliegers over- betaald worden: de piloten zijn ervan overtuigd, dat zij, in vergelijking met hun collega's van buitenlandse maatschappijen, veel te weinig sala ris krijgen. Grens van 55 jaar? Het argument van de KLM-direc- tie, dat de vliegers hun inkomen kunnen vermeerderen wanneer hun wordt toegestaan (hiertoe is de KLM bereid) in plaats van tot hun vijf tigste tot 55-jarige leeftijd te blijven vliegen, wijzen de piloten zonder meer van de hand. Zij achten het zeer twijfelachtig, dat het vliegend personeel ook na van leeftijd lichamelijk en mentaal in staat zal zijn om in dë toekomst pas sagierstoestellen met straalaandrij ving veilig door het luchtruim U brengen. 'Wjj blijven vasthouden aan de grens van vijftig jaar: een vermeer dering van ons inkomen kan du» alleen gezocht worden in een betere salarisregeling, aldus de besturen van beide genoemde verenigingen waarbij 580 van de 600 KLM-vliegers zijn aangesloten (Van een onzer verslaggevers) Bc 41e Nijmeegse Vierdaagse heeft vrijdagmiddag een eind gekregen met het uitreiken van bijna twaalf duizend kruisjes aan de deelnemers, die vier dagen lang hebben getip peld, weer of geen weer. Zij zijn de. stad binnengewandeld, ol liever gezegd: zij hebben gepara deerd door een haag van duizenden toeschouwers. De tocht is dooi' 11.704 deelnemers* volbracht en slechts negentien hun ner vielen uit op deze laatste regen achtige dag. die aan het eind nog wat zonneschijn bracht. Het werd weer een grote show ,dcze traditionele intocht door d" St Annasrraat te Nijmegen. Onte! bare muziekkorpsen, drumbands en doedelzakspelers uit binnen- en bui tenland begeleidden de moede tip pelaars naar de finish, die voor ve len nog maar al te ver lag. 's Ochtends was. in het stadje Cuyk aan de Maas, een brug gelegd door pontonniers, genaamd 'Eén brug voor allen', die om elf uur werd geopend. Tegelijk werd de sterren parade gehouden voor het vroegere gemeentehuisje van Cuyk. Daar kwamen de hoogste militaire autoriteiten een kijkje nemen. Op de eretribune aan de Nijmeeg se St. Annastraat was veel officiële belangstelling: onder meer minister Staf, prof. dr. P. Muntendam, de di recteur-generaal voor de Volksge zondheid, generaal Hasselman. chef generale staf, en een groot aantal diplomatieke vertegenwoordigers van de landen die deelnamen aan d« Vierdaagse. (Van een onzer verslaggevers) De Tour der Verenigde Naties had gisteren meer weg van een tour -de» spatters: de regen spoelde bij UUst over de jonge renners heen. He» mocht hun echter niet deren. Slechts 25 minuten achterstand op het tijdschema, inclusief het opont houd door twee plensbuien van ieder zeker 20 minuten een half uur, had den de twintig jongens van de kop- ploeg, die om 14 minuten over 7 door de finish op de Utrechtse Maliebaan stoven, met een Utrechter aan de kop. Zo bleek, na een ontsnappingspo ging buiten de stad, dat de Utrechts* jongens allen hun krachten gecon serveerd hadden om in hun woonstad een goed figuur te kunnen slaan. Gerard van Eijk uit de Peli kaanstraat was de gTote man. Hij wms de gelukkige eerste, die de kus, waar mee de zwemster Mary Kok reeds lang aan de finish stond te wachten, in ontvangst mocht nemen, Gerard Lute uit Castricuns die hes» op nog geen wiellengté volgde, werd ook met een tedere beloning verrast, namelijk met een omarming (terwijl zij hem de groen-gele trui aantrok) van miss Tour. Beide jongelui kregen bovendien evenals de Dierense renner WiUv Driesten, die als derde tilt de eind sprint over de Maliebaan te voor schijn kwam, een tent. Het volledige rennerspeloton trok achter de muziek van de Utrechtse PTT-harmonie aan naar een fabriek, die al tijdens de tour voor een lafenis had gezorgd. Daarna is nog een gondel vaart door Utrechts grachten gemaakt. Vanmor gen ging het naar het eindpunt van de zesde etappe: Rotterdam. ff et is met de huurverho- JLji ging voor nieuwe wo ningen een verwarde geschie denis. De gewijzigde huurwet, zoals deze door de beide kamers van de Staten-Generaal is aan- vaard, schrijft slechts voor be paalde groepen van na-oorlog- se woningen huurverhoging voor. Dit zijn de woningen, gebouwd met subsidie volgens aantal particuliere- woningen, de regelingen van 1947 en 1946, J J~"~ J lie in het algemeen voor 1951 ;ot stand zijn gekomen. Daarnaast evenwel heeft de rege- voordoen' dan zou de minister 'inci- z"vp 5 juli vaardigde de minister aan denteel' de huurprijs aan het alge- sj de gemeentebesturen richtlijnen mene niveau aanpassen. uit zonder de kamercommissie op de Het ging dus zeer duidelijk om uit- hoogte te stellen. De richtlijnen ade- zonderingsgevaUen, waarvan nog zou men een andere geest dan de aan moeten blijken of zii zich wel zou- vankelijk gegeven toelichting, waar den voordoen. De Tweede Kamer uit men had afgeleid, dat incidentele accepteerde dit. huurverhoging uitzondering zou zijn. 1 Volgens de richtlijnen moeten de huurprijzen van de nieuwere wo ningen in overeenstemming worden In een later stadium van behande- lï Welnu, als dit laatste zo is, dan mogen de gemeentebesturen de motie leggen naast de richtlijnen, welke zij op 5 juli van de minister ontvingen. Dan moeten zij zich er dus van be wust zijn, dat hun voorstellen tot huurverhoging tot het strikt noodza kelijke moeten worden beperkt. Dc regering zal hier nauwlettend op toe zien. De bewijslast, die gemeentebesturen gebracht met die van de woningen, is opgelegd ten aanzien van gevallen, die onder de algemene huurverho ging vallen. Acht het gemeentebe stuur huurverhoging niet nodig, dan moet zij dit bij afzonderlijk schrijven gemotiveerd aantonen. Deze gang van zaken heeft ln de Advertentie LM. ZWITSERSE HORLOGES Voor 6* mootït» coiltcU* la «Ik* »rï>kUs>« naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 llng werden evenwel becijferingen overgelegd, waaruit bleek, dat de mi nister het aantal woningwetwonin gen dat aldus incidenteel huurverho ging zou krijgen, schatte op niet min der dan 160.000, plus een onbekend Heel iets anders dus dan de aanvankelijke Eerste Kamer tot veel kritiek aanlei- mededeling! ding gegeven. Deze kritiek resulteer- Bij de openbare behandeling toon- de in de aanvaarding van de motie- de met name de woordvoerder van de Hellema. De motie constateert, dat de PvdA-fractie zich hierdoor geschokt bewoners van dure nieuwe woningen en verzocht hij de minister in dit op- op goede gronden hebben geleefd in ring de bevoegdheid om voor be- zicht geen besluiten te nemen zonder de verwachting, dat de huurverho- j.,. rej,enine me t houden paalde groepen woningen een van de tevoren de vaste commissie voor de ging van 1 augustus niet voor hen wet afwijkende regeling vast te stel- volkshuisvesting van zijn plannen op zou gelden en tevens, dat het voor !en. de hoogte te stellen, velen van lien onmogelijk is een nog Uiteraard rees bij de behandeling pe minister deelde daarop mee de ®l0*»ere nuur betalen, van de algemene huurverhoging, die gemeentebesturen te zullen uitnodi- Derhalve nodigt zij de regering uit i>ij de wet wordt voorgeschreven, de gen, na toetsing der huurprijzen, er nauwlettend op toe te zien, dat de vraag of dé minister van die be- voorstellen tot incidentele huurverho- zgn. incidentele huurverhoging in elk voegdheid ten aanzien van de te la- ging bij hem in te dienen. *SStaüS5k is om^ev^icMige Bij de replieken bleek men door verhouding tot de huren van oudere deze mededeling niet te zijn gerust- woningen tot stand te brengen, gesteld en werd het verzoek, de zaak in de kamercommissie te bespreken, ~k herhaald. Het slot was, dat de minister be loofde, de commissie 'tijdig' van zijn mening op de hoogte te zullen stel len. zódat zij daar eventueel com mentaar op kon geven. tere jaren gebouwde woningen ge bruik zou maken. De inlichtingen waren geruststel lend. In de toelichting op het wets ontwerp werd opgemerkt, dat het ■niet uitgesloten' was, dat er gevallen zouden zijn, waarin zou blijken, dat dc huurprijs lager lag dan die van vergelijkbare vooroorlogse woningen. 'Mochten zodanige gevallen zich waarin zij huurverhoging niet nodig achten, kan m.i. nu wel vervallen. In het licht van de motie past het veeleer gemeentebesturen om een ge motiveerde uiteenzetting te vragen in geval zij wel huurverhoging voor stellen. De beraadslagingen in de Eerste Kamer hebben dan ook te ieder ge val ten opzichte van de richtlijnen tot een accentverschuiving geleid. Wjj bevelen gemeentebesturen aan, Guyla Grosics, de befaamde doel man van het Hongaarse elftal die n* de tournee van 'Honved' door Zuid- Amerika niet terugkeerde naar Hon garije, Is vrijdag uit Wenen ver trokken om zich weer te Boedapest te vestigen. Voor clubs buiten Hongarije was het niet mogelijk Grosics te contrac teren. De Hongaarse voetbalbond heeft Grasics volledige rehabilitatie be loofd, zodat hij reeds in oktober voot het Hongaarse elftal zal kunnen spelen. Grosics werd vergezeld van zijn vrouw en twee kinderen. De kans is groot, dat de vroege» Hongaarse international Peter Szabo die als linksbinnen 57 maal voor hel Hongaarse elftal uitkwam, de trai ning van het Groningse Be Quick zal gaan verzorgen. Beide partijen hebben reeds een overeenkomst ge- Deze motie had niet alleen de vrij algemene instemming van de ka mer. maar zelfs die van minister Wit te. die er een onderstreping van zijn standpunt in zag. Voor de zomercompetitie van de KNZB is te Amersfoort de waterpolo- wedstrijd AZ en PC (Amersfoort) GZC (Gouda), hoofdklasse heren, gespeeld. GZC won met 65 en ia hierdoor kampioen van Nederland. De wedstrijd dc Dolfijn (A'dam) Merwede (Dordrecht), eerste klas se B heren, eindigde in een 3-0- overwinning voor de Dolfijn. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlands elftal zal op SS augustus te Groningen een oefen wedstrijd spelen tegen een bui tenlandse vereniging, ter voorbe reiding van de wedstrijden tegen Luxemburg en Oostenrijk. Op die dag herdenkt Groningen voor de 285ste keer zijn ontzet (1672, (bisschop van Munster), hetgeen met grote feestelijkheden gepaaid gaat. Deze keer krijgt het feest dus van wege de voetbalwedstrijd ook een sportieve tint. Het verdere programma van het Nederlands elftal luidt: II september, Rotterdam, Nederland—Luxemburg en 25 september, Amsterdam, Neder landOostenrijk. Deze return wedstrijden gelden voor de voorronden van het wereldkam pioenschap. Op verzoek van Luxem burg wordt de wedstrijd tegen dat land evenals de eerste, ook in Rotterdam gespeeld. Op 16 of 19 oktober te Hannover*, eventuele beslissingswed strijd te Hannover tussen Nederland en Oostenrijk. Op 17 november Rot terdam: Nederland—België. Op 13 april 1958 Antwerpen, België—Neder land.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1