Martinit-voorzitter L. J. C. v. Dijk: Sportiviteit was inzet van de Jubileumserie Prijsuit kantine Martinit Clark Gables 56e in wild-westkostuum Auto brandt geheel uit Flevohotel definitief afgeketst Leiden heeft niet meer het koudste plekje op de aarde Vloeibare helium en lucht als bij de melkboer... i Popp GESLAAGD en op de filmband Jongen (8) bij aanrijding zwaar gewond Jongen in put verdronken Wat zij vingen I - Predikbeurten Medische dienst Bedrij fsonge vallen Sparta-Blackpool HET VRIJE VOLK - ZATERDAG 3 AUGUSTOS 1S57 PAGINA 4 Elftal getoetst Clark Gable speelt in „The king and four queens" (dinsdag t.m, donderdag in Monopole) een cynische, zij het niet geheel onsympathieke avonturier, gekostumeerd als een Wild- Westfiguur. Het is zijn zesenvijftigste hoofdrol, lezen we in de filmbeschry ving, en niet zijn beste, voegen we daaraan toe. Zijn charme is vergrofd en zijn stralende glimlach heeft soms iets hinderlijks; hij is een vrouwenveroveraar, een he-man op jaren. Het gaat hem nog wel goed af, die hofmakerij, maar hij krijgt bijna iets belachelijks of meelijwekkends. Erkentelijk Omkoperij bij levering voor Westduitse teger Risico te groot II t? ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur: Sport staalt spieren (a.l.). MONOFOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Het huls der geheimen (14 Jr). Apotheek: Fa, Goufca, Hoogstraat as. ren toonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werken van G. A. 8tahl. STEDELIJK MUSEUM, 105 en 710 uur: tentoonstelling Foppendroom. Diversen: PLANTAGE, 8 uur: Engelse volks dansgroep. HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur: Havenrond vaarten. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THE: "ER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Sport staalt spieren (al.). MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Het huls der geheimen (14 Jr>. Apotheek: Fa. Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 25 uur: poppendroom. »IIMa^i^4ETIS?EID v;.lIÏ best"ursieden van verenigingen, die aan "1^rt,mt-Jubileumserie hebben deelgenomen, is de prijsuitrei- «mrfL n ,vr'] s:ayond wél doorgegaan. Dit in tegenstelling met '5 week, toen de prijzen er wel, maar de toekomstige bezitters ni5 aanwezig bleken te zijn wegens een misverstand, n de Kantine op het Martinit-veld voerden, verscheidene sprekers, onder wie de KNVB-consuI, de heer Chr. v. Dijk, het woord. 5 uur: Haven- Diversen: HOOFD, 2, 3.30 en rondvaarten. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De Afrikaanse leeuw. Zat. en zondag 2, 420, 7 en 9.30 uur (al.). CAPITOL: De vleugels van de vloot. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Wenn der welsse Flieder wieder blllht. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a.l.), CINEAC (naast de Bijenkorf). Jour naal van 8 tot 24 uur, CINEAC (ln Beursgebouw). Geen plaats voor wilde dieren. Zaterdag 9.30, 11.30, 120, 3.30. 5.30, 7,45 en 10 uur. Zondag vanaf 120 uur (a.l.) COLOSSEUM: Geintjes met geesten. Zaterdag en zondag 2. 420, 7 en 9.30 uur (a.l.). HARMONIE: A. en C. en de rook "n roll. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a.l.). LUMIÈRE: The banana boat song. Zaterdag en zondag 2, 420. 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTUSCA: Maxle. Zaterdag en zon dag 2, 420, 7 en 920 uur (al.). LÜXOR: De bruid ls niet bleu. Zater dag en zondag 2, 420, 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Boy on a Dolphin. Zaterdag 3.30. 1 en 9.15 uur. Zondag 2, 420, 7 en 9.15 uur (14 jr). PRINSES: Piloot Qu&x ln Afrika. <5 Zaterdag en zondag 4.30, 7 en 9,30 Z uur (al.). REK: Vera Cruz. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Daar ls de dokter. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (al.). 't VENSTER: The ladykillers. Zater dag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 120, 4.15. 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Uit de brand ben Jel Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15. uur (a.l.). gesteld, en verwachtte ook voor de toekomst een duurzame sportieve verbintenis. Allereerst richtte de voorzitter van Martinit, de heer L. J, C. van Dijk, zich tot de aanwezige bestuursleden en de twee elftalaanvoerders van Neptunus en HBSS. ae „winnaars" van dit toernooi. De heer Van Dijk memoreerde de prettige gang van zaken tijdens de serie, die voor de vijfde maal werd gehouden en zich steeds aardiger en sportiever blijkt te ontwikkelen. Dat is ook de opzet van de gehele organisatie: strijd, om wille van sportiviteit, waarin natuurlijk goed (en gerust ook stevig) voetbal mag worden gespeeld, zonder dat het spel ontaardt ln minder prettige ontmoetingen. Dank sprak hij uit voor de me dewerking van de heer Van Dyk, KNVB-consul, die in de neutrale commissie ter beoordelmg van het spel zitting had; dank ook aan de Schiedamse Scheidsrechters Ver eniging, die zijn mensen voor de wedstrijden beschikbaar stelde en de ontmoetingen met vaste hand liet leiden. Voor Martinit betekent zulk een serie veel: men heeft zijn elftal kunnen toetsen aan de hand van de capaciteiten der deelnemende vereni gingen. Ook de belangstelling van het publiek was goed te noemen, hoe wel natuurlijk nog meer liefhebbers langs de lijnen hadden kunnen staan. Hierna overhandigde hij aan de heer J. de Bruyn, aanvoerder van het Neptunus-team, de wisselbeker voor de meest eervolle prestatie in deze serie behaald. De heer Chr. Scheffers, aanvoerder van het HBSS- elftal, mocht de elf shirts, die ter beschikking waren gesteld voor het meest sportieve team, in ontvangst nemen. De heer Van Dijk, de KNVB-con- sul, was verheugd over de manier waarop dit jubileum-toernooi in Schiedam had plaatsgevonden. Hij sprak zijn blijdschap uit over het vertrouwen, dat men in hem en de beoordelingscommissie had De voorzitter van HBSS, de heer K. F. Eibers en de heer A. Mink, be- stuurscommissarïs van Neptunus, spraken hun erkentelijkheid uit voor 'de ontvangen prijzen en voor de ge legenheid. die Martinit heeft gebo den om een geslaagd toernooi, met de sportiviteit als inzet, mogelijk te maken. „In de afgelopen competitie heeft niet één speler een waarschuwing ontvangen," aldus Martinit-voorzit ter Van Dijk in zijn slotwoord. „En de elftallen waartegen wij moesten spelen onder de loep genomen, wil dat wel iets zeggen." Hieruit moge blijken dat Martinit steeds ontspan ning en sportiviteit voorop stelt. Hervormde Gemeente: Grote kerk 10 uur dr. Schroten, Charlois; 5 uur ds. Treffers, Feijer.oord. Nieuwe kerk 10 uur ds. Nieber, Zaltbommel; 5 uur ds. Hartingsveld. Maassluis. "VVesterkerk 9 en 10.30 uur ds. Hem mes; 5 uur prof. di". v. Unnifc, Bilt- hoven. Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. Vogel, Maassluis; 7 uur ds. Nieber, Zalt bommel. Pr. Marijkeschool 10 uur Vic. Pol, Vriezeveen. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur ds. J. A. Hebly. Oud Katholieke kerk; 10 uur Hoog mis. Baptisten Gemeenschap, Lange Haven 59: 10 en 7 uur ds. W. Kloos. Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 12.15 uur Zondags school; 6.30 uur Openluchtpredikmg Gerrit Verboonstraat; 7.30 uur Ver lossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw: zondag 6.30 uur Wachttorenstudie. Onderwerp: De verantwoordelijkheid van een christen jegens anderen. Woensdag 7.30 uur, bedieningschool en dienstvergadering. ,De koning en vier koninginnen". De titel rept niet van de koningin moe jer, hoewel zij in deze eigenaar dige film, een mengsel van een psy chologisch drama en een western, sterker boeit dan de vier jongere dames en de charmeur. Drie van haar vier ontaarde zonen zijn bij de ontploffing van een kruitvat gedood en zo hevig verminkt, dat de licha men niet konden worden geïdentifi ceerd. De vierde zoon verdween spoorloos. Wie is hij en komt hij nog terug om het goud te halen, dat de oude moeder ergens heeft verstopt? Zij bewaakt het goud en haar vier schoondochters; als die ene zoon ooit komt opdagen, zal hy zijn vrouw en de buit vinden. In dit vreemde ge zin verschijnt de indringer Dan Ke- hoe (Clark), bij zijn komst neerge schoten, maar niet ernstig gewond. Hij mag blijven tot hy hersteld is. Dan heeft hij gemakkelijk spel met de vier jonge vrouwen en zelfs in het verharde gemoed van de weerbare schoonmoeder schijnt hij nog een zwak plekje te ontdekken. De situatie blijft niettemin uiterst gespannen en er rijn m dit gedeelte van de film uit stekende scènes. Voor wie Clark Gable in welke rol aan ook geen nederlaag wil zien lijden, is de afloop bevredigend. Wij vonden het slot van deze historie niet m overeensteming met de eerst wei naast tragische sfeer. InMonopale draait van vrijdag t.m. maandag een uitstekende thril ler: „HET HUIS DER GEHEIMEN" iHouse of secrets). Deze Engelse film, door Guy Green geregisseerd, vertelt zeer boeiend over het oprollen van een internationale bende van valse munters. Michael Graig speelt de hoofdrol: In het Nederlands journaal, dat Polygoon deze week in de bioscopen vertoont, kan men opnamen zien van de tentoon stelling foppendroom" in het Stedelijk Museum, Na een- kort overzicht van de in de benedenzalen opge stelde kostuumpoppen wordt de lens op de marionet-poppen van Harry van Tu:::r.broek, de bekende kunstenaar, gericht. Men ziet ook hem bij de, voor deze speciale gelegenheid, be- wegeVr -—vpen. Larry Ellis. Hij lijkt als Larry op een omgekomen bandiet die Chancel lor heette en krijgt al in het begin van de film in Marseille een schoe nendoos vol geld letterlijk in de schoot geworpen. Een arrestatie brengt hem helemaal in verbazing. Maar in Parijs, op het hoofdbureau van de Internationale Politie, heeft men al gauw door dat hij Chancellor niet is, echter sprekend op deze lijkt. Hij gaat het leven van de dode bandiet voortzetten in opdracht van de politie. Voor een eerste stuurman op de grote vaart (dat is hij in zijn gewone, echte leven) leert hij de techniek van de mis daad en van de ontmaskering zeer snel aan en het lukt hem inder daad om de gevaarlijke chef .van de bende te vinden. Hij moet heel wat vuistgevechten leveren voor het zover is. Uit talrijke volstrekt hopeloze siuaties redt hy zich met byzonder veel fantasie. De film is goed gemaakt; het ver haal is vrij hecht; de vechtpartijen zyn stevig. Michael Graig is een sym pathieke hoofdpersoon. David Kossoff speelt voor zeer geraffineerde misda diger en heet in de film Van de Heide, zonder dat het duidelijk wordt of hy misschien een landgenoot van ons is. Passage Theater, tot en met donderdag; Gerenommeerde schatersterren wor den, nu de vakanties woeden, uit de mottenkist gehaald om. zoals dat heet, jong en oud te vermaken. De jongeren denken misschien aan een nieuwe komiek als zij George Form- by op het doek zien in „Sport staalt spieren"; wij, die Formby maar al te goed kennen, denken eerder aan een konijn, dat met ontblote snij tanden lollig loopt te doen. Formby was vroeger (lange tyd voor de oorlog en korte tyd daarna ook) een van de lach-of-ik-sehiet lilmmannen. Zyn „It's in the air" was een geweldig succes, en sinds die tyd ziet men hem, behalve als de onhandige jongen, ook als de hevig banio-spelende babbelaar. Zo ook in "„Sport staalt spieren", waarin George als kappersbediende speelt die met alle macht sportieve pres taties moet verrichten. De film is waarlijk: niet groots te noemen, maar om de vermakelijke bokswedstryd aan het einde moesten wij, ondanks alle bezwaren, ongemeen hartelyk lachen. En dat deed vooral de jeugd, zoals wy opgelucht mochten be speuren, ook. Voor de vakantie is zo'n film dus kennelijk toch nog wel geschikt Clark Cable, ditmaal in icild-ivest- kostuum, met een van de „vier ko ninginnen". Gedurende het weekeinde, zullen de volgende artsen de medische "diensten- vervullen: W. H. F. Meyer, Swammerdamsin- gel 43, tel. 69696. A. h. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67768. G. in 't Veld, W. de Zwrjgerlaan 23, tel. 68599. J. v. d. Veer, Ruys de Beeren- broecklaan 16 ,tel. 69873. De dienstdoende apotheek is; Fa. Evers, Lange Haven 81. OTJD-BEIJEKLAND. Donder dagavond omstreeks 5 uur is op het kruispunt Oudbeijerlandsedijk— Stoutjesdyk, gemeente Mijnsheeren- land, een ongeiuk gebeurd waarby de 8-jarige Piet van Nugteren, wonende aldaar, levensgevaarlijk werd gewond. Met de frets wilde hij van de Oud- beyerlandsedyk de Stoutjesdljk op rijden, waarbij hij werd gegrepen door een met grote snelheid rydende per- sonenauo, komend uit de richting Heinenoord en bestuurd door A. C. Vlaskamp uit Botterdam. Een arts constateerde een schedel- basisfractuur. Zondagmorgen om tien over negen kan men by zijn luidspreker een bezoek brengen aan het natuur reservaat De Beer. De VARA zendt dan een klankbeeld van Frans W, Wegman en Bert Garthoff over dit unieke vogelland uit. Een beeld, dat dagelijks dui zenden inwoners van de Staart kunnen zien, maar waaraan de meesten waarschijnlijk zonder op te kijken voorbij gaan. De enor me kraaninstallatie van de scheepswerf De Biesbosch, zijn lange arm net boven de bomen uitstekend. Het is een symbool van welvaart, al zien we er zelfs dat niet altijd meer in. Maar dat is juist mat in een mensenleven iltijd het geval is: zodra je er aan gewend bent, let je er niet meer zo op OUD-F' LAND. Donderdag is in 91 rnland de vrachtauto van di .i .1. den Breejen uit Oud- Beyerluiui totaal uitgebrand. Vier kinderen, die boven op de la ding gerst zaten, konden door de hevige rookontwikkeling ternauwer nood worden gered. Lading en auto brandden geheel uit. GORKUM Het vijfjarig zoontje van de familie Bot te Gorkum is vrijdag in een duikerput gevallen en verdronken. Sinds het begin van de middag werd het jongetje vermist en 's avonds ontdekte de politie het ont zielde lichaam van het knaapje in een duikerput tegenover het Nassau- laantje. Tevergeefs heeft dokter Ton nog getracht de levensgeesten op te wekken. Vangstberichten van zaterdagmor gen: VI 70, 60 kantjes; VI 172, 34 kantjes; VI 203, 100 kantjes, nog 70 netten; VI 208, 80 kantjes, nog 55 netten; VI 216, 120 kantjes, nog 70 netten; VI 97, 68 kantjes; VI 142, 22 kantjes; VI 71, 100 kantjes, uit de vieet; VI 83, 60 kantjes uit de lé vleet; VI 166, 120 kantjes uit de vleet; VI 14, 14 kantjes; VI 56, 85 kantjes uit de hi vleet; VI 89, geen vangst; VI 132, 3 kantjes, thuisvarend; VI 7, 68 kantjes. Prijzen van zaterdagmorgen: Maat jes Haring: Trawl groen 100,—; tot 36,Vleet groen 79,tot 88,—; Steurharing 25,10 Vleet klein 36,Vleet groot 34,80 BONN (Beuter) De Westduitse rege ring heeft het hoofd van de inten dance geschorst, nadat was gebleken dat 50 Duitse firma's, die aan het nieuwe bondsleger uitrustingsstukken wilden leveren, dit legeronderdeel met „geschenken" hadden omgekocht. Zes ambtenaren zyn gearresteerd. VLAARDIN GEN Tijdens hijswerkzaamheden aan het pand van de firma Hasekamp aan de Havendyk te Schiedam raakte een van de arbeiders van het aanne mingsbedrijf Heikoop bekneld tussen een werkmast en een spant. De arbeider, de heer A. Wennekers, bevond zich by de voet van de werk mast toen deze begon te vallen. De man kon niet op tyd wegspringen en raakte zodoende beklemd. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het Bergwegziekenhms ver voerd. Hij kon later naar huis terug keren. De 25-jarige A. F. Langhorst uit Viaardingen viel gistermorgen by het maken van een stelling in het mo tortankschip Esso Amsterdam van een hoogte Dan zes meter op de bo dem van het schip. Met buikklachten is hij in de Dokter 'Noletstichting op genomen. Het schip hgt ln reparatie op de werf van Wilton Fijenoord. Op woensdagavond 14 augustus speelt de Rotterdamse ere-divisie- club Sparta op Spangen een wed strijd tegen de Engelse eerste league-club Blackpool. Bij Blackpool wordt de rechts buitenplaats ingenomen door 's werelds beroemde voetballer Stan ley Matthews, die met zijn 42 jaren nog steeds deel uitmaakt van het nationale elftal, en voor zyn sportieve prestaties onlangs door koningin Elisabeth werd on derscheiden. Het zal vermoedelijk de laatste keer zijn, dat de meester van de dribble. Commander of the Bri tish Empire, in Nederland zijn uit zonderlijke gaven vertoont. In verband daarmee prijzen wfj ons gelukkig, dat bij onze kantoren in Schiedam, Viaardingen en Rot terdam kaarten verkrijgbaar zyn voor onze lezers, die daardoor in staat gesteld worden deze bijzon dere wedstrijd bij te wonen. De kaarten zijn van 9 tot 5 uur verkijgbaar bij dc portier in de hal van ons gebouw aan de Slaak te Rotterdam en by onze kantoren in Viaardingen (Dayer) en Schie dam (Passage). DE DIRECTIE. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, zijn de plannen om het Flevohuis aan de Hoogstraat te Rotterdam (het vroegere Twaaïfprovin- ciënhuïs) tot hotel te verbon- wen, nu geheel van de baan. Daarmee zijn ook de verwach tingen, die de directie in haar laatste jaarverslag uitsprak, de bodem ingeslagen. Zij meende toen dat het nog steeds mogelijk was het verlaten wa renhuis tot een hotel met 120 tot 150 bedden te verbouwen. Men zocht naar mensen, die zich voor deze zaak fi nancieel wilden interesseren. Volgens de berekeningen van „De Wereldhaven" zouden de ver- bouwingskosten minder dan f 15.000 per bed bedragen. Aan het einde van het jaarverslag was al zo'n groot deel van de stichtingskosten aanwezig, dat nog 7000.— per bed nodig was. Verschillende Rotterdamse zaken lieden stonden achter het hotelplan en bleken bereid de zaak ook finan cieel te steunen. Op deze wijze bon een aanzienlijk deel van het benodigd kapitaal bij elkaar worden gebracht. Toch achtte de directie het- risico, dat zy by uitvoering van de plannen loopt, ook met deze steun nog te groot. Ze heeft besloten de gedachten aan een Flevohotel" definitief uit haar hoofd te zetten. Het gebouw zal nu worden verhuurd en huisvesting gaan Heden aan showrooms en kan toren. Voor het Associatie-diploma Engel se handelscorrespondentie, slaagden de heren M. Brussaard en J. Koster, die werden opgeleid door de heel- C. van Toor. Voor het middenstandsdiploma alge mene handelskennis siaagde mej. R. Schaar V. Viaardingen. Sinds vele tientallen jaren staat het Kamerlingh Onnes- laboratorium in Leiden bekend als het koudste plekje ter aar de. De Leidenaars waren trots op dat predikaat, zoals ze trots zijn op het heldhaftige verzet van burgemeester Van der Werff en de zijnen. Er zal droefenis zijn in de stad, als men verneemt, dat Leiden zijn koudste plekje kwijt is. Weliswaar zijn de bereikte temperaturen nog vrij ver onder nul (meer dan 272 graden) maar buitenlanders zijn erin geslaagd om een klein voor werp een fractie van een graad kouder te krijgen. Dat is niet te wijten aan onbekwaamheid van de Nederlanders, maar aan de ruimere financiën en het groter aantal wetenschappelijke werkers in grotere landen 1 En de temperaturen, aie men in het varoerhnTh Onneslaboratonum bereikt zijn nog iaag genoeg voor de doeleinden, die men nastreeft. In het laboratorium houdt men zich nameiyk bezig met metingen bij lage temperaturen. Men onderzoekt on derm"— de structuur, men peilt de waterstand en men gaat na, of er ook bijzondere effecten optreden bi) de onvoorstel baar lage temperaturen. Onvoorstelbaar, inderdaad, want wie bij dertig graden vorst rillend bij de kachel gaat zitten, kan moei lijk begrijpen, dat de wetenschaps mensen werken met temperaturen van bijna 273 graden onder nul. Bjjna, in dat ene woordje ligt Jaren van werken opgesloten. De knapste koppen hebben zich suf gepiekerd over methoden om weer enkele dui zendste' gedeelten van een graad dichter by 273 graden onder nul, by het absolute nulpunt te komen. Over de gehele wereld zijn geleer den al tientallen jaren bezig om dichter bij het absolute nulpunt te komen en het grappigste is, dat ze het nooit zullen bereiken. Nooit kan men een voorwerp zo sterk afkoelen, dat er geen beweging meer is in de moleculen. Zo eerzuchtig zijn de geleerden trouwens niet. ze stellen zich tevre den met hun metingen bij lage tem peraturen. De vraag: hoe koelt men een voor werp af tot dicht by het absolute nulpunt is nu niet meer moeiiyk te beantwoorden, maar ingewyden we ten, hoeveel inspanning het heeft gekost. Nü is iedereen er van overtuigd dat men zich het beste en snelste kan voortbewegen op wielen, maai onze voorouders hebben eeuwer lang over dit probleem gepiekerd of anders nog, ze dachten er ln d< verste verte niet aan. Maar goed: hoe koelen we eer voorwerp af. Als u benzine op uw hand giet, wordt deze koud. Blaas' j u er op. dan wordt de hand nop kouder. Lesje van de natimrkundeleraar, in dit geval van dr. Heike Kamerlingh Onnes- een vloeistof, die verdampt, onttrekt warmte aan de omgeving Hoe sneller de verdamping gaat. des te kouder uw hand. Het is natuurlijk veel eenvoudiger om in plaats van benzine een vloei stof te nemen, die al koud van zich zelf ls." Daarvoor kan men natuuriyk kou de benzine nemen, maar beter is vloeibare helium of vloeibare lucht Hoe krijgt u lucht vloeibaar? Zeer eenvoudig: n neemt een grot» pomp ca dan perst u lucht ln een klein kamertje. T! moet heel hard persen lot honderd atmosfeer. De samengeperste lucht wordl warm, dat merkt u ook by een fiets pomp. We laten daarom de hete lucht rustig afkoelen tot kamertem peratuur. En plotseling zetten we een deurtje open, zodat de lucht met kracht ir een veel grotere ruimte stroomt. Nu gebeurt het omgekeerde als bij het samenpersen: de gaswolk wordt koud io koud dat er een vloeistof ontstaat Voor helium, het meest vluchtige tas ter wereld, geldt hetzelfde. Maat vloeibare helium is nog kouder dar. vloeibare lucht. Deze vloeistoffen koken heel snel ?n zyn by lange na nog niet warm Zo kookt vloeibare lucht bii 9C traden Keivin (dat is 137 graden on der het normale nulpunt) en hHiuct kookt al by 269 graden onder nu.! Het maken van vloeibare luchl en helium is in het Kamerling!] Onneslaboratorium een koud kunst je. Op vaste dagen in de week maakt men de vloeistoffen, die lr glazen flessen worden geborgen Elke afdeling krijgt zyn flesje: thuis, op bestelling. Net als by dc melkboer geldt ook hier: lege fles sen weer inleveren. Overal In het laboratorium ziet men flessen vloeibare lucht staan Men kan de lucht gerust over zyn hand gieten, maar het moet er direct aflopen. Vloeibare koude lucht kan leiyke brandwonden maken, hoe on mogelijk dit schynt. Maar goed, we gaan verder op weg naar het absolute nulpunt. Het voor werp. dat we heel koud gaan maken is een rond stukje aluin ter grootte van een flinke toverbal. De toverbal gaat m de vloeibare helium, die even later snel verdampt. De verdampte helium wordt snel af gezogen, zodat er telkens meer ver- j dampt en ons aluin-boüetje wordt i kouder en kouder (denkt u aan de hand met benzine). Magneet We zijn dan at heel dicht by het absolute nulpunt, maar dan rijn we er nog niet. Nn verschijnt de beroemde reus achtige magneet van Wiersma en D« Haas ten tonele. Deze magneet is m sterk, dat een neerstortende valbijl stuit op dc krachtiynen en pas lang zaam naar beneden zakt. Het kristailetje wordt nu tussen de magneetpolen gezet, die het inwen dige van het bolletje aluin verwrin gen en vervormen, tot zelfs de klein ste deeltjes in dezelfde richting staan. B(j dit "rechts richten" raakt hef aluin weer warmte kwyt, met als re sultaat, dat we nog maar enkele dui zendste gedeelten van een gTsad vaD het absolute nulpunt af zyn. Steeds maar weer wordt deze proef genomen, steeds weer meet men. De argeloze bezoeker zal vragen: waar om doet men dit. waarvoor. De wetenschapsman zal een een voudig antwoord weten: om der wil le van de wetenschap. De mens zal steeds doorgaan met zijn kennis over de natuur te vergroten. Misschien komen er later, vee) later wel eens praktische toepas singen uit de bus, maar dat staat met voorop bij de wetenschaps mensen. Zo werkt, onder leiding van proi dr. C. J. Gorter een staf deskun digen voort, onder hoge spanning bij lage temperaturen. De werkplaats, waarin dr Kamer mgb Onnes in 1908 helium vloeibaai naakte, voor het eerst, is nog ro ,aet. Maar. zegt- de heer H. Postma. een fan de wetenschapsmensen, zijn ma- :hine is een bezienswaardigheid eet nuseumstuk geworden. Zo snel gaat ie tijd. ro snel verouderen vindingen in machines. OUD-BEI JER LAND Veiling van 12 augustus. Rode bessen 91—2 01- ochone v. Bath 65—1.17; YeUcr' Transparant 75—96; Early Victo: 4461; P. R. Zomerappel 56—8 „cmskincleipce! 721.03N, H. sui kerpeer 42—56; Heme Claude 1.35 Ontario 801.59; Czaarpruim 1.53; Eldensche blauwe 2545; To maten 4585; Andijvie 13; Sjaïot- ten 12; Augurken 22—80; Dubb prmcessen 54—65; Snijbonen 79— 11.07; Spitskool 10—20; Rabarber 10 ó~j3

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1