i f'bei der verkoopt z n sociale zekerheid Uitlener handelt erin per stuk en per dozijn I m Verzwakt Pacifico verloor van SVV Eerste prijs voor Leve de Herrie Te veel wind tijdens S G-hengelwedstrijd CEES BOERMAN: MEER AANDACHT VOOR JEUGD r WALDO-TAXI Bejaarde man gereden aan Uitkeringen op het spel gezet Aanwinsten bij gem. diensten DHS-Fortuna bleef 0-0 Tippelaars in Krimpen a Brandje in Van Strijenstraat Handelaren in arbeidskracht III Slagprestaties van gehalte Bij oversteken onder auto W at zij vingen Jeugclzeüen ging niet door Rode roos voor Elizabeth Aanrijding op Vijfsluizen Het Vrije Volk 67570-69915 Geschreven portret van afd. voorzitter PvdA Inlegoverschot bij Spaarbank Halfjaarlijks programma van afd. Schiedam Rolbrug tijdelijk afgesloten De grootste krant <1 fmi HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Onder Dordrecht vonden enig'e weken geleden zes „uitge leende" arbeiders de dood bij een verkeersongeval: een busje met arbeiders keerde uit het Rotterdamse industriegebied naar huis terug. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van dit noodlottige ongeluk duurt nog voort, maar de eerste indrukken waren, dat de vermoeidheidsfactor mede een rol bij dit onge luk heeft gespeeld. De arbeiders waren in dienst by een bekend Do'rdts uitleen bedrijf; aan het hoofd hiervan staat iemand, die er ook nog een pension-logement op nahoudt. Aanbieding! Door de knieën DE GEMEENTERAADS- en Statenverkiezingen naderen. Nederland zal in het voorjaar van 1958 weer naar de stembus gaan en. zijn politiek gezicht tonen. De polieke partijen zullen, zoals dat in ons land gebruikelijk is, op gematigde, soms wel eens felle wijze trachten duidelijk te maken wat hun idealen zyn, welke verbeteringen of veranderingen volgens hun leids mannen moeten worden aangebracht. Nederlanders zullen, voor zover zy „politiek dakloos" zyn, misschien kleur bekennen, ifKS Programma Contact Allerlei methoden passen be paalde uitleners toe om, aan hun 'sociale verplichtingen tegenover hun „uitleenarbeiders" te ontko men. Daarin immers zit een flink stuk meegenomenwinst. Ontslag als de vakantie in de bedrijfstak, waarvoor zij uitlenen voor de deur staat is één middel. De arbeider wordt dan wel afge scheept met de opmerking: „Je hebt genoeg bij me verdiend", of „Ga maar naar de W. en W.-wet". Dat is een trucje, dat men ook toepast zo tegen Kerstmis, als er vrije dagen met gratificaties voor de vaste arbeiders in uitzicht zijn. „Ga maar over naar de W. en W.- wet. Ik voeg dan bij de 80 pet werklozen-uitkering wel de rest. Daarna kun je bij mij terugkeren" En menigmaal heeft een gezin bij ongeval of ziekte van de vader, die „uitleenarbeider" was gewor den, ervaren, dat hij de ziekte uitkering op het spel had gezet, omdat de uitleenbaas zijn ver plichtingen niet was nagekomen. V i i ii De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst heeft zaterdag een nieuwe Cadillac-ambuianceauto (kosten 34.000) in gebruik genomen. Het is de eerste ambulancewagen die met een mobilofoon-installatie is uitgerust. Het interieur is geheel naar de eisen van de tijd ingericht. Zo be vinden zich in de wagen o.m. een zuurstofkoffer en brancards, welke laatste van aluminium zijn. Ook be zit de wagen spot-lights, zodat plaatsen van ongeval in helder licht kunnen worden gezet, hetgeen de hulpverlening zeer ten goede komt. De wagen werd gebouwd door de fir ma Gebr. Visser te Leeuwarden. De Gem. Reinigings- en Trans portdienst heeft eveneens een aan winst ontvangen. Het is een kleine vuilniswagen, waarmee vijftien vuil nisemmers kunnen worden vervoerd. Dit gemotoriseerde wagentje zal wor den gebruikt voor het vervoer van straatvuil. dat door de mannen van de Reinigingsdienst verzameld wordt en dan later in de grote vuilniswa gens wordt gestort. Ingewijden weten het: niet zelden verbindt de uitlener zijn bedrijf met dat van een pension of logement. Hij trekt mensen aan uit Brabant, Zeeland, van de eilanden of uit de Betuwe, Limburg, enz. <de lezer kent •eeds de voorwaarden). Het mes snijdt dubbel, als hij die arbeiders nu ook nog logies (zón der, het liefst met pension) kan aanbieden. Zo wordt dit uitlenen van arbeiders naar twee kanten 'n lucratief bedrijf, waarvoor men ge makkelijk een „aanwerver" kan aan stellen. Deze aanwerver van arbei ders (verscheidene uitleenbedrijven hebben zulke mensen in dienst) Is tegelijk ook op zoek naar werk voor het uitleenbedrijf. Het komt voor, dat de uitlener „vertegenwoordigers" in de grote be drijven heeft om arbeiders op te zoeken, die ten slotte bereid zijn bil de aanbevolen uitleenfirma in dienst te treden. Van ofiiclële zijde is ons beves tigd, dat men er niet voor terug- ieinst gegadigden voor het beroep tan uitleenarbeider enige honder den guldens handgeld toe te stop pen onder de vage voorwaarde, dat dit een voorschot is op het te verwachten loon en dat het „na tuurlijk" moet worden terugbe taald. Men mag betwijfelen, of van terug betaling ooit sprake zal zijn. Men heeft deze soort transacties nog niet kunnen bewijzen, maar dat ze voor komen, wist men met vrij .grote zekerheid. Ook een dergelijk handgeldje is Immers spoedig door de uitleenbaas terugverdiend: binnen zes of zeven weken. De personeelschef van een grote scheepswerf ilet ons een stapel offer tes van uitleenbedrijven zien. Vaak zwaargedrukte briefhoofden, daarop soms de aanduiding: „Ingeschreven bi) de Kamer van Koophandel" hoe officieel!) en dan bv.: „Door een tij delijke stagnatie In ons bedrijf ver keren wij ln de omstandigheid u voor enkele maanden enige lassers, Otters, ijzerwerkers en elektrotech nici te kunnen aanbieden, Het is mo gelijk, dat zij op den duur, bv. na een half jaar, door u kunnen worden oyergenomen. Voor de vakbekwaam heid van onze mensen staan wij u borg, I maandag Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur. Carnaval in Wien (14 Ir). MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9 u.. Heb je 'm door? (a.l.). Apotheek: Fa. Van Westendorp. Singel ai. rei»«tm»i»ieUingen. STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Poppendroom. CULTUREEL CONTACT CE£TI*™' 1D5 uur; werk van Joop Sanders Diversen HOOFD, 2. 3.30 en 5 uur: Havenrono- vaartcn. DINSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur. Carnaval in Wien (14 jr). MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9 U.: De bandieten van Silver-Spring.. (14 jr). Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel oi. Teiitooiibioliinfccn: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Poppendroom. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werk van Joop Sanders. Diversen HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur; Havcnrona- vaarten. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Laurel en Hardy bf) de luchtbescherming. 2. 7 en 9.30 uur CAPITOL: Het monster del de wereld bedreigde. 2, 7 en 0.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Wenn der welsse Flleder wieder blüht. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.) CINEAC (naast de Bijenkorf]. Jour- naai van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw»: De tam. Trapp. 9-30, 11.30. 1.30, 3.30, 5.30, 7.45 en 10 uur (a.l.J. COLOSSEUM: Der Zaarewltsch. 2, 7 en 9.30 uur (ai.). Tank- HARMONIE: Die drei von der Tank stelle. 1, 7 en 9.15 uur (a.l.). LU MIERE: Pepoxe, kind van de straat. 2.15. 7 en 9.30 uur (aJ.). LUTUSCA: Stan Laurel en Oliver Hardy in de Boemelstudenten. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). LUXOR: De bruid Is niet biets. 2, en 930 uur (18 Jr). METRO: De ondergang van M uw Spee. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr)- PRINSES: High Society. 2.15, 7 en 9.30 uur (ad.). REX: De duivelsbrigade. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Een theehuis voor TOBlKi. 2.15. 7 en 9.30 utir (al.), 't VENSTER: The ladykillers. 2, 7 en 9.15 uur (14 )r). VICTORIA: Michael Strogoff. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). Onze aanbieding geldt als volgt: 10 arbeiders ƒ3,50 per uur per man (geschoolden); 20 arbeiders 3,40 per uur per man (geschoolden) enz.; 10 hulparbeiders ƒ3,per uur per man; 20 hulparbeiders 2,90 per urn- per tnan enz. wy vertrouwen, enz. Bh de grote bedrijven regent het aanbiedingen van deze soort (een 150 per jaar. Dergelijke offertes zijn ken- De vriendschappelijke ontmoeting tussen DHS en Fortuna 2, die zon dagmiddag op het veldencomplex on der Kethel plaatsvond, eindigde na een gciykopgaande strijd ln 00. Üit het verloop van de strijd bleek wel dat de Vlaardingers technisch wat beter waren, maar DHS speelde bepaald overtuigender en c.et meer vuur Ondanks vele pogingen om te scoren bleven beide doelen schoon. Onder leiding van de heer Weller- dieck nam een wandelgroep van „De Schiedame Tippelaars" zaterdag deel aan een mars te Krimpen aan den iJssei, Op de 25 km behaalde men een vierde prijs. GOUDA. Op een zolder aan de Van Strijen straat hebben twee kleuters zaterdag, terwijl zij met lucifers aan het spelen waren, een bed in brand gestoken. Ontdaan kwamen zij naar beneden om het aan hun vader, de heer J. L. C. in 't Hout, te vertellen. Deze bracht met hulp van de bu ren het bed op een platje en later bluste de brandweer het vuur. Een van de kinderen had een brand- wondje en verschroeide haren. De schade 200,--) wordt door verzekering gedekt. BODEGRAVEN De heer G. Ba telaan is zaterdag in Utrecht door een auto aangereden. Hij reed per motor een zijstraat in, waarna hij zag, dat het de verkeerde straat was. Hij wilde omkeren om de straat weer uit te rijden, maar keek daarbij niet uit, waardoor hij door een "auto aan gereden werd. Met een hersenschudding en ver wondingen in het gezicht werd hii naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn motor werd zwaar beschadigd. merkend voor het uitleenbedrijf. De stukswaarde van de uitleenarbeiders daalt naarmate het aantal groeit ais van het vee op de markt. Niet ten onrechte sprak de rechter over „han del in arbeidskrachten." Nog erger maken sommige nieuwe lingen-dilettanten het. „Binnenkort hopen wij ons constructiebedrijf te openen en zijn alsdan in staat u een aantal vakbekwame fitters, autogeen- lassers en ijzerviechters ter beschik king te stellen." Volgt het tarief. De adspirant-uitlene- is maar vast aan het offreren val arbeidskrachten ge slagen zonder ze te hebben. Dat tarief per man per uur blijkt op de uitleenmarkt van arbeiders te variëren van 2,50 tot zelfs 4,50. Soms geven, zij een gefin geerde werkplaats aan, soms ook hebben ze alleen maareen correspondentie-adres. In de groot-metaalindustrie bestaat tussen werkgevers het genteleman's agreement, dat men geen arbeiders op basis van uitlenerij van elkaar zal overnemen. Hier blijkt niet vee! van terecht te komen; te weinig bedrijven komen die afspraak na. Het bedrijf, dat om mensen zit te springen en opgejaagd wordt door ongeduldige opdracht gevers, gaat al te spoedig door de knieën. Dat men dan de overeenkomst schendt, gebeurt bepaald niet alleen uit winzucht: het bedrijf wil ook nu, bij onderbezetting, toch oude klanten houden, en ais het kan, nieuwe klan ten aantrekken. "Want ook in werk geverskringen kijkt .men naar de toe komst en zo is de vraag zal deze hoogconjunctuur wel aanhou den? Een ruime klantenkring nu is een betrekkelijke mogelijkheid om de neergang bij inzettende laagconjunc tuur later af te remmen. En dus, kost wat het kost: neem aan, wat zich aanbiedt. Ook indirect Ook langs indirecte weg komen uit eenarbeiders op de bedrijfsterreinen. Neem een grote werf..Zij is niet meer een afgesloten eer.heTL waarbinnen een grote order als bvTtfttóguw van de „Statendam" met de^Fgen be drijfsbezetting en met de eigen proöuktiemogelijkheden uitgevoerd wordt. Aannemers en on... 'aanne mers, allerlei toeleveringsbedrijven komen eraan te pas: voor betimme ringen, voor het elektro-technlsche werk, voor de meubilering, voor de machine-installaties, voor de aanleg en de bouw van hutten, salons, trap penhuizen, lichtleidingen, centrale verwarming, keuken- en koelhuis installaties, enz., enz. Deze ingesclia- telde aanneemfirma's -voorzien zich aeel dikwijls weer van andere aan- aeemfirma's, die dan voor de werf onderaannemers worden. Zo gebeurt het bij herhaling, dat een arbeider uit het werfpersoneel, die ontslag nam en kreeg, de volgen de dag reeds als uitleenarbeider op hetzelfde werk terugkeert. Veranderd is de oorspronkelijke werkgever werknemer-verhouding, veranderd Is ook de kostprijs van het loonaandeei in het object en veranderd, is een stuk sociale zekerheid van de arbei der zelf. We hebben tot dusver nogmaar ean deel van dg ontwrichtende wer king van „het uitleenbedrijf" behan deld, het is de ontwrichting naar de morele en naar de economische kant van de uitleenepidemie ais gevolg van de overspannen arbeidsmarkt. Er vindt echter een nog verdergaande uitholling plaats van wat onder een gezond systeem van arbeids- en pro- duktiviteitsverhoudingen moet wor den verstaan. Kent u haar soms nog? Het kleine meisje Shirley Temple, dat voor de oorlog zong van. „The good ship, lollypop"? Shirley is groot geworden. Ze is getrouwd en woont ergens in Californië. Soms kunt u haar in de tuin vin den met haar twee kinderen, de vijfjarige Charles en de driejari ge Lori. Zo ziet Shirley er nu uit. U heeft misschien wat :noeite om het kleine filmsterretje van „The good ship, lollypop" erin te her kennen. Misschien ziet u haar binnenkort nog wel eens, zoals ze in uw herinnering leeft. Haar films worden weer in roulatie gebracht. Een verzwakt Pacifico heeft het tegen de SW'ers niet kunnen boiwerken. Al spoedig bleken de zwakke plekken, op welke plaatsen invallers opgesteld waren, terwijl de negende man eerst in de vijfde inning aankwam. De slagprestaties van de Roodgroenen waren ook weer van beter gehalte, met o.a. een driehonkslag van Van der Gaag. Nadat ln de eerste inning eerst twee man op drieslag uitgeschakeld waren, kon Maalsté door een ver keerde aangooi van Bras het eerste honk bereiken. Honksiagen van Brouwers, Ebben en Dikmans waren ooi-zaak, dat Pacifico hierna 3 pun ten kon scoren. SVV diende fel van repliek in de gelijkmakende slag beurt. Op een korte tik sneuvelde G. Heshof op het eerste honk, doch 4- wfjd voor Gerard Gommel en honk siagen van Kolmeyer, Verzijlberg, Bras, de Lange, Kooy, een tweehonk- slag van De Haas en een drlehonk- REEUWIJK Doordat de 17-ja- rige wielrijdster mej. M. Dillmann uit Haarlem zondagmiddag onver wacht de Raadhuisweg overstak en niet de aankomende, personenauto, bestuurd door de heer A. J. Spaas uit Gouda zag, werd het meisje door de auto aangereden en tegen de straat j geslingerd. j Zij werd in de woning van burge- I meester Van Knobelsdorff binnen ge dragen en daar door dr. J. van der Goot verbonden. Met een zieken auto is het meisje vervoerd naar het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda e-n vrij ernstig gewond opgenomen. Vangstberichten van maandag morgen: VL 70 75 kantjes, nog 50 netten; YL 79 30 kantjes, nog 30 netten; VL 85 120 kantjes; VL 172 geen vangst; VL 216 34 kantjes, nog 30 netten; VL 97 45 kantjes; VL 115, geen vangst; VL 197 85 kantjes; VL 199 51 kantjes; VL 61 geen vangst; VL 166 5 kantjes; VL 56 weinig vangst; VL 89 85 kantjes; VL 112 85 kantjes, nog 50 netten; VL 132 75 kantjes, nog 50 netten; VL 153 8 last. Prijzen van maandagmorgen: Haring: Groen ƒ90,tot ƒ97, 11 aug. Binnen, drijfnet, VI 71, A. v. d. Toom, 42 last, VI 83 L, Rog 47 last, VI 203 J. Goedknegt 35 last. 12 aug. VI 208 G. Visser 37 last, VI 14 A. Visser 31 last. Sleepnet: VI 142 D. van Haren 30 last, 20 kisten vis; VI 190 G. v. Roon 36 last 20 kisten vis. BROODTROMMELS, biscuitblikken, pollepels en wastellen waren de attributen, waarmee de Vlaardingse jeugd zaterdagmiddag dreu nend door de straten trok. De deelnemers en de belangstellenden hebben het geweten: er zit overal wel'muziek in, zelfs in de meest onaanzienlijke attributen. Heerlijk is het om lawaai te maken, heer lijk is het ook om er nog iets voo rte krijgen ook! „Jeugddrumband-concours" heette officieel het enorme spektakel, dat zaterdagmiddag bij de brandweerka zerne inzette, ten koste van heel wat gevoelige oren. Maar een kniesoor wie dar last van had! In optocht lie pen de vaak fraai-aangekiede kinde ren, nadat zij bij de kazerne door een jury war enbeoordeeld, door de stad. In het Oranjepark sprak de voor zitter van het comité Jeugdvakantie- vreugd, de heer H. K. van Minnen, zijn blijdschap uit over het welslagen van dit concours; weliswaar was de belangstelling ietwat minder dan men had verwacht het weer was niet al te best maar toch is ge bleken dat Vlaardiagen enkele veel belovende trommelaars en tromme laarstars bezat. De heer van Minnen hield een lovenswaardig speechje over de prestaties van de deelnemers en deelde daarna de prijzen uit. De groep, die niet door de jury, be staande uit de heren K. P. Ooster- lee, P, G. van Vliet en B. v. d. Brink behoefde te worden beoordeeld, was ■De Jonge Pijpers"; professionals van bekende klank, die medewerking ver leenden aan dit concours. Ze zagen er keurig uit. De prijzen werden als volgt ver deeld: Twee eerste prijzen voor groep Leve de Herrie, groep John Kuil, tweede prijzen voor Maarten van den Sltkke en Jan Hoozemans, derde prijzen voor Izaak Hagen, Koos v. d. Bilt en Cor Verveen. Duo's: 1 Ria Torn, Nelleke Slipper; 2 Tonnle Minderhout, Jennie Roza; 3 Bram Dekker, Martie Wapenaar; Individuele prijzen voor: 1 Maarten Stolk, 1 Martha de Bruin; 2 Maar ten Schenkel; 2 Piet van Heest; 3 Jaapje Taal; 3 Gertie Voerman; 3 EUy Wapenaar. REEUWIJK De nationale jeugd- zeilwedstrijden, die zaterdag, zondag en maandag op de plassen 's-Gra- venhoek en Elfhoeven, uitgeschreven door de Roei- en Zeilvereniging „Gouda" en de Goudse Watersport vereniging „Elfhoeven" zouden wor den gehouden, zijn wegens het on gunstige weer, zaterdag en zondag niet doorgegaan. De jeugd Is beide dagen aange naam bezig gehouden met onderlinge roei- en zwemwedstrijden. Getracht zal worden alsnog wed strijden te houden. In de nacht van maandag 12 augustus op dinsdag 13 augustus a.s. van 22 uur tot 6 uur of zoveel lan ger of korter dan nodig mocht blij ken zal de brug zijn afgesloten voor alle rijverkeer, zulks wegens het uitvoeren van herstelwerkzaamheden. slag van Kees van der Gaag maak ten een volmaakt siagfestijn van deze dubbele inning, die zeven punten opleverde. Pacifico verdween hierna in de twede inning snel naar de banken, omdat twee man op 3-slag uitge schakeld werden en hierna de ont brekende negende man de automa tische nul werd Kolmeyer opende met een honk- slag, terwijl 3x4 wijd voor Gommel. Kooy en Van der Gaag en honksia gen van Bras, Des Haas 153 brach ten. De volgende drie Innings wisten de Tiiburges geen man over het thuis- honk te krijgen, waardoor het bin nenveld van SW zorgdroeg. SW daarentegen voerde de score op tot 223 in de vijfde inning. Een twee- honkslag van werper De Lange in de derde inning leverde één punt op, omdat hij thuisgebracht werd door de honkslag van Huib Kooy. In de vierde inning wederom 4 punten. Opvallend was in deze inning het het aantal goed geplaatste éénhonk slagen. Nog was de puntenhonger niet gestild. Gommel en Heshof wis ten in de zesde inning nog de thuis plaat te bereiken, ook weer door het goede slagwerk. In de laatste inning zag het grote aantal toeschouwers op Boshoek nog een moeilijke inning voor de SW'ers, dat even van de kaart was, hetgeen tot uitdrukking kwam in de veidfouten, die gemaakt werden. Vier man van Pacifico kwa men over de thuisplaat, maar verder lieten de SW'ers het niet komen. De SVV reserves wisten in de vriendschappelijke ontmoeting tegen de reserves van Schiedam een 223- overwinning te behalen. (Ongecorrigeerd) BONDEN (Reuter} De Italiaanse monarchist Renato Marmiroli, die zo boos is geworden over de aanval van de Britse conserva tieve lord Altrincham op koningin Elizabeth, heeft haar per vlieg tuig uit Rome een rode roos ge stuurd, als een symbool van zijn 'onwankelbare toewijding'. De roos is zorgvuldig opgebor gen in een koelkast op het Lon- dense vliegveld, in afwachting van instructies van het koninklijke paleis, wat ermee moet gebeuren. Lord Altrincham heeft al ver klaard, dat hij het duel, waartoe Marmiroli hem heeft uitgedaagd, wil uitvechten met paraplu's. Hij wenst 'een zo waardevol lid van de Italiaanse samenleving niet van het leven te beroven.' Op de Vüfsluizenbrug werd de heer P, de J. zaterdagavond aange reden, toen hij met zijn bromfiets slipte. De bestuurder van een auto uit Schiedam, de 40-jarige E. C. van R„ kon een botsing niet meer voor komen. Met een lichte hersenschud ding en kneuzingen werd hU naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Een ware storm joeg zaterdagmiddag over het water van de Schiedam*® Schie, warin vijftig jeugdige Schledamse hengelaars hun lijnen hadden uit gegooid in de hcngelwedstrijd voor junioren, die de Schledamse Gemeen schap ln het kader van de Zesweekse had uitgeschreven. Het bleek ten slotte ondoenlijk om de Schie dar te bevissen; men trok naar de Delfthavense Schie waar aan de westelijke oever, met de wind in de rug, vissen nog enigszins moge lijk was. Het hoeft nauwelijks te worden ge zegd dat de vangsten onder deze on gunstige weersomstandigheden erg tegenvielen. In totaal werden 99 vis jes gevangen, met een gewicht van 1340 gram. T, v. d. Heiden werd met tien visjes kampioen, dankzij zijn 140 gram. Hij ontving do SG-medaille en als vanger van de krootste vis (18 cm.), een prijs die door de heer Kos ter was uitgeloofd. De overige prijzen zullen maandag avond om 7 uur in Liberty worden uitgereikt. De verdere uitslag is: T. Goorberg 7 st. 135 gr., J. v. d. Hoeven 7 st. 110 gr., K. Hoek 6 st. 105 gr., P, Gordijn 10 st. 90 gr., N. Slavenburg 6 st, 85 gr., P, Maagden berg 5 st. 85 gr., K. v. Raay 5 st. 60 gr,, W. Hollander 3 st. 55 gr., H. De- geling 6 st. 50 gr., P. de Koster 1 st. 45 gr., T. de Jong 4 st. 40 gr., F. de Jong 1 st. 40 gr., A. Meerburg 3 st. 35 gr., M. Peek 2 st. 30 gr., J. Kooy 2 st. 30 gr., H. Luitjes 4 st. 20 gr., T. Goorberg 3 st. 15 gr., F. Harg 3 st. 15 gr., H. Voets 2 st. 10 gr., G. Koster 2 st. 20 gr., F. de Ronde 2 st. 10 gr., A. Zwaan 2 st. 10 gr., J. Leer in 't Veld 1 st, 5 gr., A. Sprong 1 st. 5 gr., R. Slavenburg 1 st. 5 gr. De resterende 24 deelnemers ont vangen, hoewel geen vis gevangen, toch een troostprijs. Advertentie i_M BODEGRAVEN Bij het post kantoor is zaterdagmorgen een ern stig ongeluk gebeurd. De 72-jarige heer J. Vermeulen kwam per fiets van uit de Willemstraat en weifelde bij het oversteken van de Prins Hen drikstraat, toen van de Hoek een Ci- tosabus aankwam. Hij werd door de bus geschept en bloedde hevig. Het Rode Kruis was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het St.-Jozef- paviljoen te Gouda vervoerd, waar bleek, dat hy een schedelbasisftac- tuur heeft. Wü hebben ons, mede in verband met de aanstaande verkiezingen, en mede ook wegens het feit, dat vele Schiedammers hun nog betrekkelijk nieuwe afdelingsvoorzitter van de Party van de Arbeid nog niet zo goed kennen, gewend tot Ir. C. Boerman. Geen polltlek-dakloze, zoals n zult begrijpen, maar een man, die zyn richting met vaste koers heeft gekozen; Cees Boerman, de oud-voorzitter van Nieuwe Koers, nu de 29-jarige voor zitter van de PvdA, afdeling Schiedam. i ijm 1/ Bij de Spaarbank te Vlaardiagen bedroeg het; tegoed op 1 juli ƒ19.650.428,72. In juli werd bü het hoofdkantoor ingelegd ten bedrage van ƒ1.127.582,14. De inleg bij het bijkantoor bedroeg ƒ221,160,95. Uitbetaald werd aan het hoofd kantoor een bedrag van ƒ936.569,62; bij het bijkantoor ƒ221.974,63. Het te goed bij de Spaarbank bedroeg zo doende per 31 juli 19.850.627,56, Ir. C. BOERMAN: kans voor de jeugd Uit het programma, "dat de afde ling Schiedam van de Party van de Arbeid tot december 1957 zal afwer ken, vermelden wy enkele punten. Zo zal op 2 oktober een werkers vergadering worden belegd; op 15 oktober zal de heer J. J, A. Berger jr.. lid van het partijbestuur, praten over de bestedingsbeperking, gezien vanuit het gezichtspunt van de so ciale en economische sector. Op 12 november zal Alfred Moser, internationaal secretaris van de Partij van de Arbeid een lezing hou den over „De politieke ontwikkeling achter het IJzeren Gordijn". Op 17 december belegt het partij bestuur een jaarvergadering. Naast deze bijeenkomsten, die voor bet merendeel in het Volksgebouw worden gehouden, vinden in ver scheidene wijken van Schiedam dan regelmatig de Fakkeldragersbijeen komsten plaats. Sinds december 1956 is hy de op volger van de heer H. Sabel, wethou der van Onderwijs en Sociale Zaken, welke laatste de functie van voorzit ter afstond om de „jeugd" een ver antwoordelijke taak op de schouders te leggen. Die schouders mogen dan by Cees Boerman jong zijn, zwak zijn zij al lerminst. De jonge ingenieur, in 1S52 afgestudeerd, sinds kort werkzaam by Wilton-Fycnoord (na een werk periode op het elektronisch research- laboratorlum te Delft), Js een man, die met nuchtere visie problemen en ergiek te iyf gaat; een man, die over een grote dosis wiiskrahet beschikt en zich zeker niet vlug „gewonnen" geeft; een man ten slotte die de rea liteit met gezonde werkciykheidszin bekijkt en zijn conclusie trekt. Men kent hem als een vaardig spreker; wij hebben hem én zijn charmante echtgenote bovendien als een voortreffelijk gastheer en even voortreffelijk gastvrouwe leren ken nen. Gaan belangstelling voor politiek, wetenschap enmuziek samen? We menen van wel, gezien de illu stratie in de vorm van Cees Boer- Zijn politieke interesse „de party heb ik gekozen, omdat ik nu eenmaal sympathiek tegenover haar doelstel lingen sta en haar openhartigheid bewonder" leidde tot bestuurs functies in Nieuwe Koers (waar hy nu nog landeiyk tweede voorzitter van is) en de Party van de Arbeid. Van zyn andere functies noemen wij dan nog het lidmaatschap in de commissie tot herziening van het beginselprogramma, lid van de mili taire commisie van de PvdA en lid van de commissie voor de financie ring van hoger onderwys van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Natuuriyk heeft de wetenschap zijn speciale belangstelling en die belangstelling komt, met liefde voor muziek, tot uiting in zyn hobby: knutselen en grammofoon platen. Dat hem hiervoor eigen lijk de tijd ontbreekt zal niemand verbazen. Cees Boerman zal straks met een „programma" van de politieke wal steken. Zonder twijfel zullen er nieuwe geluiden in klinken. Zijn jeugd zal inspirerend werken op jonge mensen, die politiek zeker wel geïnteresseerd zyn, maar die geen duldeiyk contact tot stand kunnen brengen met de oudere groepen. Voor hen zyn strydliedex-en niet méér dan de hymnen, die de socia listen van de oude stempel tot kracht aanspoorden; voor hen zyn dogma's en droge tradities taboe; voor hen ziet Cees Boerman dan ook een nieuw werkterrein. „wy zullen op onze bijeenkomsten onderwerpen moeten behandelen die in de gezichtskring van de bevolking, en beslist ook van de jongeren lie gen. Met andere middelen zuilen wij hebben te zorgen dat meer aandacht aan het jongerenwerk zal worden besteed. Dat is trouwens niet alleen een taak van de Partij van de Ar beid, maar ook van de andere poli tieke partyen, want slechts op die manier kan onze democratie gezond biyven en zich handhaven." Het Is een eerste taak van de party-afdeling om de problematiek doorzichtig te maken; gebeurtenis sen, waarin wij aanleiding zien om over te spreken in onze bijeenkom sten, moet dusdanig worden toege licht, dat zy voor iedereen begrijpe- iyk worden. En hjj vervolgt: „De partij heeft ln studie een programma, waarin dergelijke samenkomsten zijn opge nomen. De onderwerpen zullen niet een strikt wetenschappeiyk karakter dragen, maar afgestemd zijn op „huishoudelijke aangelegenheden"; op deze wyze is het immers mede mogeiyk om te peilen, wat er onder de bevolking leeft." En daarnaast; „Het contact tussen partijbestuur en leden moet inniger worden, wy moeten ervoor zorgen dat wü geen administratief bestuur worden. De fakkeldragers-byeenkomsten, die overal in de stad worden gehou den, kunnen aanleiding voor deze bestuursleden zijn om „onder ae mensen" te komen. Overigens mag men deze huiskamer-bijeenkomsten peilapparaten bij uitstek noemen. Daar immers komen veelzijdige on derwerpen aan de orde." Behartigenswaardige woorden spreekt Boerman uit ten aanzien van de „aankleding" van vergaderingen: „Met alle respect voor strijdliederen wil ik er toch wel de nadruk op leg gen dat deze tot het socialistisch ritueel behorende illustraties op be paalde bijeenkomsten dienen te wor den bygcschaafd of desnoods ie ver dwijnen. De methodiek veranderen, dat Is volgens mij een dwingende noodzaak wil men in 't bijzonder bij de geïnteresseerde jongeren een con tact tot stand brengen, dat van duurzame betekenis zal blijken te zijn."

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1