Mr. Van Walsum over bestedingsbeperking Moskou wil macht in Syrië overnemen Hollands glorie overkoepeld plan voor Frans Algerië bekend Gewonde ontvoerd na schietpartij aan grens Chroesjtsjow naar Syrië? Spreeuwen praat Auto over de kop: 2 doden Eisenhower op persconferentie Onafscheidelijk deel Frankrijk' Noorcl-India Tanker gezonken bij Gibraltar Probeer eens 'Vreemd' optreden van Duitse douane Muziek uit BBC-orkest met Causerie VN op LUISTERTÏPS HET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Je zou ze Heer Geen vuiifje aan de lucht (Van een onzer verslaggevers) Bij de huidige politiek van bestedingsbeperkingen lijkt een gemeentebestuur zo iets te worden als een rijksbureau, een bijkantoor van de centrale overheid. Ik kan het ook zo zeggen: „Hetgemeentebestuur lijkt een wijkraad verguld op snee te worden." Dit zei vanmorgen burgemeester Van Walsum in zijn toe spraak bij de ingebruikneming van de nieuwe gebouwen, han gars en het restaurant op de Luchthaven Rotterdam, waarin hij voorts enerzijds zijn vreugde uitsprak over de gunstige ontwikkeling van de vlieghaven, maar anderzijds zijn ernstige bezorgdheid uitte over de moeilijkheden, waarvoor zijn gemeen te geplaatst wordt in verband met de bestedingsbeperking. Bovenmenselijke eisen Gevaar voor democratie Nog twee doden De 9-jarige Bobby Lammers, wo nende aan het Drilsmaplein te Haar lem. is gistermiddag omstreeks vijf uur te Heemstede door een zand- auto overreden. De jongen was op slag dood. .p* WASHINGTON (Reuter, AP) „De gebeurtenissen in Syrië zijn kennelijk een rookgordijn, waarachter mensen met linkse sympathieën trachten hun macht op te bouwen," zo heeft pre sident Eisenhower op zijn persconferentie in Washington ver klaard. Naar zijn mening is de manier, waarop de Sowjet-Unie in Syrië te werk gaat, een goed verhulde poging of een samen zwering om de macht in dit land uiteindelijk over te nemen. Op het ogenblik acht de president echter geen termen aan wezig, die een actie rechtvaardigen, temeer omdat de situatie in Syrië verward is. Amerika pleegt evenwei overleg met andere landen. cello-solist vrijdagavond - Kaak verbrijzeld 7/i motorzijspan Ontslagbrief Onze correspondent uit het Mid den-Oosten seint, dat president Koe- watly, die op het ogenblik „wegens gezondheidsredenen" in Egypte ver blijft, inderdaad een ontslagbrief op gesteld schijnt te hebben. Overigens zijn de berichten, dat vice-president Koedsi naar de Libanon zou zijn uit geweken, onj'uist, Er kan vindt Pieter nooit ge noeg worden ge schreven over de on veiligheid van het verkeer. En over het keersvlegels. En over onfatsoen van ver- de nonchalance van de meeste weggebrui kers. Ja, ook over uw nonchalance, voet ganger! Hoe bar en boos het is met de manier waarop sommigen van de openbare weg gebruik maken, kunt ge zelf zien op elke wandeling Pie ter loopt van Het Vrije Volkgebouw aan de Slaak naar de Jonker Frans straat en constateert: Een: Bij de oversteekplaats op de Slaak wacht een bestuurder van een vrachtauto totdat er wat voetgangers gepasseerd zijn. „Nee," denkt de man achter het stuur van een klein autootje, „néén, eerst ik dan jullie." Hij drukt op zijn pedaal en passeert de vrachtauto rechts. En de voetgan gers kunnen ternauwernood het vege lijf bergen. Twee: Op het puinpad dat van Oostplein naar Goudsesingel leidt, fietsen rustig wat mensen. Een lang harige, bakkebaardige en spyker- broekige jongeling bespeelt de appa ratuur van zijn brommer zo enthou siast, dat hij als een pul over'het be tegelde pad schiet. Hu zeilt op een levensgevaarlijke manier tussen al die fietsers door, bereikt zélf veilig het Oostplein, maar brengt een moe der met een kind achterop zo aan het schrikken, dat haar voorwiel tegen de trottoirband schuift en de fiets over het pad tuimelt, Moeder be bloede knie: kind huilt. Gelukkig geen ernstige verwondingen, maar het had makkelijk anders kunnen zün. Drie: Tramhalte van lijn 16 op de Boezemsingel; géén vluchtheuvel. Tram stopt en dozijn mensen stapt uit. Bejaarde man helpt bejaarde wouw van treeplank af te stappen. Pal achter zijn rug, schiet snelle be stelwagen voorbij. Bejaard echtpaar schrikt zich dood. Vier: Schuin over de Goudse singel steekt een vrouw met een kind over. Let op niets en niemand. Loopt bijna tegen aüto op, die baar net kan ontwijken. Oversteekplaats ligt een tiental meters verderop. Moeder is boos op de chauffeur, die met zijn vinger tegen het hoofd tikt. Een on vriendelijk, maar toch wel begrijpe lijk gebaar, „Voortaan beter uitkij ken," roept moeder nog Vijf: Druk en zeer gevaarlijk kruispunt bij de Jonker Fransstraat- Meent. Voetgangers op de oversteek plaats. Auto geeft zeer veel gas om tóch nog net voor die voetgangers over die oversteekplaats te komen. Auto-twee, die zonder richtingaan wijzer uit te steken plotseling rechtsaf slaat, daarbij vrouw met wandelwagen in paniek brengend. En toen zijn we maar ópgehouden met noteren. Druk o vrienden op zo'n manier maar de cijfers van het aantal verkeersongevallen om laag. Indrukwekkende cijfers die de officier van Justitie, hoofd van het arrondissementsparket in Botterdam onlangs op een persconferentie heeft gegeven Dat het met de baldadigheid van sommige jongelieden soms toch wel de spuigaten uitloopt (en heus wy" zijn niet al te kritisch of sikkeneu rig), hoorde ik dezer dagen tijdens een gesprekmet enkele-organisato ren van de zwem-'en waterpolowed- stryden, die bij het Haagseveer avond aan avond zoveel toeschouwers trek ken. „Kijk," sprak onze zegsman „daar staan z-even vlaggemasten. Aan één mast zit .nog maar een lijn. De an dere zy'n kapotgetrokken." De waterpoloweds (rijden worden gespeeld m een „veld" van nylon draad met tweehonderd houten kurkjes. Met doelen erbij, komt zo'n „veld" toch nog altijd wel op een duizend gulden. Vorig jaar bleek men die lijnen kapotgesneden te hebben. De zwemmers maken gebruik van vlotten die aan de kant zijn vastge maakt, Wat is er plezieriger dan die vlotten los te gooien en ze naar de doelen te schuiven. Dodelijk gevaar lijk spel, want wie aan de kant on der zo'n vlot terechtkomt heeft alle kans dat hij er in de ondiepte niet meer onderuit kan zwemmen. Dat er tribunebanken losgemaakt en in het water werden gesmeten was voor sommige jongelieden maar een koud kunstje... Maar je zou ze toch! Kwettert de spreeuw in mineur vandaag? Tja, het onderling verkeer geeft er alle aanleiding toe. Want op de Noordsingel hoorde ik het verhaal van een autobezitter die zijn gepar keerde auto niet goed weg kon rij den en daarom een zyruitje van een andere auto hup-twee-drie kapot sloeg. Met een sleutel. En toen weg reed zonder een kaartje of briefje bij het vernielde ruitje achter te laten Gelukkig werd zijn nummer geno teerd zodat de politie hem bij de kraag kon vatten. Weest heer in 't verkeer. Vernielt andermans eigendom en verdwijnt als een haas. Ja, zo doen we dat. Aanbod Het deed ons genoegen vandaag de volgende aanbiedingen te noteren: ,een éénpersoons bed (bestemd) van p. uit de Ommoordsestraat; huisraad van O. uit de Bruljnstraat; kleding en een hangklok van R. uit de Geuneburg en capsules voor mej. Beeke van H. lilt de prot. Herkelstraac te Delft. Van S. uit de Kokerstraat ontvingen wij vijftig cent voor de spreeuwenpot. Onze beste dank. Verlies Tussen de West-Kruiskade en huis verloor de heer H. Wiegmink, Jan Ko- belïstraao 27b zaterdag sijn porie- monaaie met 45 gulden. Het gezin ls hierdoor zeer gedupeerd. Zondagavond raakte mevr. Been. Goudsewagenstraat 42», in de Lijnbaan, een wit kinder- schoentje kwijt. Wie heeft don derdagavond tussen Sandellngpleln en Zuidwpk gen kleinbeeld fototoestel in bruin lederen etui met riem gevon den De beer L. Louwer. Oldegaarde 120c heeft bet (mogelijk in bus 47?) verloren. Mevr. Kragt-Kutteman, Rubroekstrsat 147, is zeer gedupeerd door het verlies van haar portexnonnaie met 62.-—, Db gebeurde zaterdagavond tussen Zwaanshals en huls. Wim van Beek, Ma- thenesseratraat 47, is erg verdrietig. Zon dagochtend heeft hij zijn fiets bij het sportterrein aan de Laanslootseweg in de rekken gezet. Na de wedstrijd was het rijwiel verdwenen. Win», door een ziekte gehandicapt, Kan moeilijk lopen. Vondst Bij de fam. Boerwinkel. Oleanderstraat 61b, berust een op 28 luU gevonden nylon-handschoen. Mevr. Stol, Noorder- havenkade «8, heeft in de Abr. Kuyper- laaa een bril met dubbele rug gevonden. Bet is vermoedelijk een kinderbril. Een halskettinkje met bedel tje® vond Betty Kradorfer, Vreüenoord- laan 69b, zaterdag 'in' 'de omgeving van de Slaak. Mevr. Bsijorr, Korhaanstraat 73b, ontdekte zaterdag-in de Mathenes- serlaan een zilveren .snedaillonne- t j e met een foto. Op de Mathenesser- brug heeft mevr, v. a. Waart-Van Gullk, Multatuiistrast 15. zondagavond ccn nortemonnale met kleingeld en Jen fletssleufeitje gevonden: drie we ken geleden ontdekte zij op de Mathe- nesserweg een witte nylon hand schoen. piBTER SPREEUW. Stadsbestuur ijkt wijkraad verguld op snee te worden Hij klopt, veegt en zuigt al zijn tegenstanders opzij in de komende verkiezingsstrijd, die levenslustige dr. Konrad Ade nauer. Op een verkiezingsbij eenkomst in een fabriek te Wuppertal werd hem een stof zuiger aangeboden. Als een symbool van zijn grootse voor nemens stak de Westduitse premier het apparaat zegevie rend in de lucht. Voor hem geen. vuiltje aan de lucht. f» Een Italiaans gezelschap van .15 personen, met een voorraad kleding van twee ton, gaat eind deze maand met vier speciale Russische vliegtui gen een reis naar Kief, Leningrad en Moskou maken om daar de Italiaanse mode te tonen. Het resultaat, dat met de luchtha ven sedert 1 oktober 1956 kon worden bereikt, zowel in het passagiers- als vrachtvervoer, aldus mr. Van Wal sum, bewyst, dat het risico bij de stichting van het vliegveld genomen, verantwoord was. Het tijdstip, waarop het besluit tot de inrichting van een Rotterdams vliegveld met beperkte mogelijkheden werd genomen, zo zei hij, blijkt ach teraf gelukkig te zy'n uitgevallen. Zouden wij een half jaar later met deze plannen zijn gekomen, dan zou het er anders hebben uitgezien. Ge deputeerde Staten zouden wel goed keuring hebben gegeven, maar het vliegveld zou slechts op basis van een langlopende lening die thans niet te krijgen is, kunnen worden gereali seerd. Met kort geld is het niet mo gelijk: het is te duur en het is niet voorhanden. De gemeente zou zich dan tot de centrale overheid heb ben moeten wenden. Het Ministerie van Financiën zou ten slotte de be slissing hebben genomen. De burgemeester zei voorts: „Men rtelt bovenmenselijke eisen aan het ambtelijk apparaat als men voor elke beslissing over een belangrijke aan gelegenheid bij de centrale overheid moet aankloppen omdat verwacht wordt dat dan de ambtenaren alle problemen van bepaalde plannen zouden moeten kennen". „Maar bovendien", zei burgemeester Van Walsum, „de gemeentelijke autonomie komt hierdoor nog meer in het gedrang. Zeker, wij erkennen dat nood wet breekt en ook een be slissingsrecht van de centrale over heid wil ik erkennen. Maar dan moet men ook de verantwoordelijkheid ne men. Naar sprekers overtuiging blijkt hiervan naar buiten bijzonder wei nig. De controle der openbare me ning, kan eenvoudig niet ^werken". „Het gevaar is groot", zo ging de burgemeester voort, „dat men aan deze toestand gaat wennen; zo wordt inschakeling van de centrale over heid niet meer gezien als een nood geval maar als een normale toestand en hiertegen waarschuw ik met klem", zo zei de burgemeester. „Elke centralisatie is een gevaar voor de democratie en eist tegen weer. Het is echter alsof men accep teert dat de gemeentelijke zelfstan digheid een overwonnen standpunt is. Dat is een zaak van bijzondere zorg". De burgemeester zeide, dat er heel wat meer voorbeelden zouden zijn aan te halen: Rotterdam moet o.a. ten behoeve van zijn havenontwik- keling grote werken uitvoeren. Al eerder, m verband met de plannen voor het eiland Rozenburg, heeft spreker tegen de aan de gang zijn de ontwikkeling gewaarschuwd. Zich wendende tot de hoofden van diensten der gemeente spoorde spre ker hen aan zich op dezelfde ener gieke wijze als voorheen voor de be langen en de ontwikkeling van Rot terdam, zijn haven en vliegveld m te zetten, al zullen er dan ook be lemmeringen zijn. In Leeds (Engeland) heeft een arts met een geleend zakmes de arm geamputeerd van een arbeider, die op een steiger 15 meter boven de grond tussen een machine beklemd was ge raakt. Op de rijksweg Den BoschNijme gen heeft woensdagavond omstreeks eif uur een auto-ongeluk aan twee personen het leven gekost, terwijl er vier ernstig werden gewond. Door nog onbekende oorzaak ge raakte de auto, die uit de richting. Den Bosch kwam, in de gemeente" Rosmalen aan het slingeren, sloeg enkele malen over de kop. kwam ten slotte weer op de wielen terecht en botste daarna tegen een vracht auto. De personenauto werd volledig vernield. De inzittenden het echtpaar Rijkers uit Nistelrode met 4 kinde ren en een dienstbode werden op straat geslingerd. Bij de moeder en een der kinderen kon slechts de dood worden geconstateerd. De vader en de overige drie kinderen werden met ernstige verwondingen in het groot- ziekengasthuis te Den Bosch opge nomen. De dienstbode liep slechts lichte verwondingen op. De tweej'arigc Lambertus E. A. v. Dingen, wonende Mariastraat J7a te Schiedam, werd gistermiddag overreden door een vrachtauto en op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 32-jarige E. O. uit Den Haag, had niets van het ongeluk gemerkt en was doorgereden naar Rotterdam. De auto reed met kalme snelheid door de Mariastraat. Het kind kwam het huis uit, struikelde en viel juist voor het reehterachterwie) van de wagen. Getuigen van het ongeluk wordt verzocht zich bij het hoofd bureau van politie te Schiedam te melden. GIBRALTAR (Reuter). De 25.000 ton metende tanker „World Splen dour", die dinsdag na twee explosies aan boord in brand was gevlogen, is gistermorgen 35 mijl ten oosten van Gibraltar gezonken. W s De nieuioe communistische baas van het Syrische leger, de pas tot generaal gebombardeerde Afif Bizri (geheel links), Hij volgde de stafchef Nizamoeddien op, nadat een wapsnovereen- komst was gesloten tussen de Sowjet-Vnie en Syriè. De foto van Bizri die i3 jaar oud is werd enige tijd geleden genomen. Eisenhower sloot de mogelijkheid niet geheel uit dat door toekomstige gebeurtenissen in Syrië zijn „leer ter verdediging van het Midden-Oosten tegen communistische agressie" toch te eniger tjjd zou moeten worden toe gepast. (Van onze Parijse correspondent) Over de grote lijnen van de nieuwe bestuursvorm in Algerië is gisteren in een vergadering van de Franse ministerraad overeenstemming bereikt. De grondgedachte er van is, dat Algerië een onafscheidelijk onderdeel is van Frankrijk. De Franse regering houdt de diplomatieke betrekkingen, de nationale verdediging, de fmanciën en de rechtspraak in handen. Aigenë blijft ver tegenwoordigd in de Franse volksvertegenwoordiging, o.m. met 30 afgevaar digden in de Franse Kamer. Algerië zal verdeeld worden in zich zelf besturende departementen mei ieder een eigen volksvertegenwoordi ging cn een verantwoordelijke rege ringsraad. Ieder departementaal parlement, waarin Franse en Arabieren naast elkaar zullen zitten, zal rekening moe ten houden met de minderheden. De minderheid zal over ten minste een derde van het aantal zetels moeten beschikken. Ir, twee of drie departementen, Algiers. Oran en Constantme, zal de Europese bevolking de meerderheid vormen Boven de departementale parle menten zal in Algiers zelf een superparlement zetelen, dat- zijn bevoegdheden zal ontvangen van de departementale parlementen. Meningsverschillen en conflicten tussen de diverse gemeenschappen en parlementen zullen beslecht worden door een vertegenwoordiger van de Franse repuoliek en aoor een not van arbitrage m Parijs, te benoemen door de president van de Franse republiek. Men hoopt in Parijs, dat de nieuwe bestuursvorm van Algerië zal kunnen leiden tot de vorming van een groot economisch blok, omvattende Algerië, Tunesië, Marokko en de Sahara. De minister van Buitenlandse Za ken, Pineau. kan nu vandaag daar Zuid-Amerika vertrekken met een schema van het niewe statuut in zijn zak. Hij zal het aan de diverse Zuidamenkaanse regeringen voorleg gen. zodat deze zich een mening kunnen vormen nog voordat het de bat over Algerië m de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties medio oktober zal beginnen. De Franse regering zal het ontwerp met de partijleiders bespreken en het eventueel in een buitengewone ver gadering van de Franse Kamer nog vóór het einde van de parlementaire vakantie laten aannemen. Er wordt hard gewerkt aan de Nederlandse inzending voor de Wereldtentoonstellingdie volgend jaar in Brussel wordt gehouden. Epn deel van het Nederland se paviljoen zal is de vorm van een koepel worden gebouwd. In deze afdeling zullen de bezoe kers kennis kunnen nemen van dc scheepvaart en waterbouw kunde. Het werk is nu reeds zover, dat de kaepeivorm duide lijk is te zien. j- Ivertcntle I.M andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welkeer zijn. dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren, U rustiger «emmer, en meester doen blijven Na de schietpartij langs de Nederlands-Duitse grens nabij Schin- veld, waarbij, zoals wij gisteren berichtten, de in de Schinveldse kleigroeve werkzame Zuidslaaf Jan Duchak werd gewond, heeft zich een dramatische scène afgespeeld tussen Duitse douanebeambten en een Nederlandse arts, dokter v. d. Maas uit Brunssum. Duchak is daarna tegen zijn wil overgebracht naar een Duits ziekenhuis in Bardenburg. Hij had een verbrijzelde kaak. In India zijn muziek, mu ziekinstrumenten, zang en dans uiteraard geheel ver schillend van die in ons deel van de wereld. Hoe verschillend zal men kun nen horen in een uitzen ding, die de VARA op vrij dagavond 30 augustus wijdt aan snaarinstrumenten uit Noord-India. De heer P. .C J. van Hoboken geeft een toelichting. Een week later komen zang en dans van Zuid-Xadia aan de beurt. In een uitgesteld relais van de BBC zendt de VARA op woensdagavond 28 augus tus m het gezamenlijk pro gramma een concert uit, dat het BBO-Symfonie Or kest onder leiding van Sir Malcolm Sargent heeft ge- gegen met als solist de cel list Gregor Piatigorsky. Men hoort eerst het orkest in de Variaties van Johan nes Brahms op een thema van Haydn. de St. Anton!- koraal. en daarna solist en orkest in een eerste uit- eveneens met een toelich- voering voor Europa van ting van de heer Van Ho- het Concert voor cello en boken. orkest van William Walton. Op 17 september zal in New York de nieuwe zit ting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties worden geopend. In zes tot zeven uitzendingen zal de VPRO aandacht schenken aan de actuele vraagstukken die hierbij ter sprake komen. Daar voor zijn enkele deskundi gen uitgenodigd. De uitzendingen zijn te beluister en op vrijdagavond, telkens om rijf over half negen. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam m voorstKsr nn HILVERSUM II, vrijdag 4r Mozarts 'Krönungs- messe' (Missa voor vier so lostemmen, koor en orkest KV 317), uitgevoerd op 5 juli te Nijmegen tijdens het Holland Festival, wordt vrijdagmiddag uitgezonden van 2 uur tot tien over half drie. de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde, zal als eerste op 30 augustus spreken over 'De Algemene Vergadering'. Duchak en zjjn ongeveer even oude Nederlandse vriend Peter Eggen be zochten maandagavond enkele cafés per auto. Op de Veeweg, die ih de volksmond „Neutrale weg" heet, om dat hjj links Nederlands en rechts Duits is, stopten zy vlak bij het een zaam liggende Duitse grenseafé Heutz. Jan Duchak stapte uit om twee flesjes bier te halen. Nadat hij het café verlaten had, werd hij vastge grepen door een Duitse douanier, die zijn pas wilde controleren. Duchak verzette zich, omdat hij al op de Nederlandse kant van de Veeweg stond. Bij gebrek aan een dui delijk zichtbare grenslijn nemen de grensbewoners namelijk aan, dat de grens precies over het midden van de weg loopt. De Duitser loste een waarschu wingsschot. Achteraf verklaarde men van deze zijde, dat de volgende twee schoten per ongeluk zijn afgegaan. Duchaks kaak werd gedeeltelijk ver brijzeld, nu zit er nog een kogel in zjjn nek. Inmiddels kwamen twee andere douanebeambten het drietal hoor de by' dc motorbrlgade uit Geilen- kirchen, in de volksmond aangeduid als „Der Mot" op het lawaai af. Zij brachten hun slachtoffer naar binnen in café Heutz, op Duits ge bied dus, en waarschuwden een arts uit Gangelt. Peter Eggen, die naderbij was ge komen, werd onmiddellijk wegge stuurd. Hij op zijn beurt waarschuw de een Brunssumse huisarts, dokter L. van der Maas, Toen dr. Van der Maas aanakwam. had zjjn Duitse col lega het slachtoffer al verbonden en overbrenging naar een ziekenhuis geadviseerd. Hoewel Duchak zelf naar een Ne derlands ziekenhuis wilde, weigerden de douaniers dit toe te staan, Toen dr. Van der Maas hun dringend ver zocht, met het vervoer te wachten tot de Nederlandse 'rijkspolitie aan wezig zou zijn, werd hem te verstaan gegeven, dat hij zich met zjjn eigen zaken moest bemoeien. Zelfs een dringend advies om het slachtoffer niet per motorzijspan ,maar per am bulance te vervoeren, werd gene geerd. Dokter Van der Maas Het het daarbij niet zitten. Hij ging mee naar buiten, toen de ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk gewonde jongeman in het zijspan werd gezet. Omdat zijn formele protesten in de wind werden geslagen, poogde hij de Duitsers het wegrijden te verhinde ren. Hij ging voor de motor staan, maar dat hielp evenmin Maar zijn woorden van gisteren waren toch meer van negatieve aard: hij scheen de rol op zich te nemen van een advocaat, die uitlegt waar om een beschuldigde in de beklaag denbank niet veroordeeld kan wor den, voordat alle bewijzen binnen zijn. Zo sprak hij over de pro-Russi sche groepen in Syrië steeds als „linksgezinden" en weigerde in te gaan op de suggestie van een corres pondent, dat het hier „communis ten" betrof. Eisenhower zei, dat Amerika niet gesteld is op enigerlei type com munisme, maar hij wilde Syrië op het ogenblik niet beschrijven als een staat, die volgens de begrip pen van zjjn „leer voor het Midden- Oosten"-onder internationaal com munistisch bewind staat. Voorts liet de president duidelijk merken, dat het bestaan van een. on afhankelijke communistische staat m het Midden-Oosten de levensbelan gen van het westen in dit gebied niet noodzakelijkerwijs behoeft te bedrei gen. Op de vraag, of Syrië inbreuk maakt op de diplomatieke rechten van de Amerikaanse ambassade, ant woordde Eisenhower, dat hij niet ge loofde, dat er beperkingen op dat ge bied bestaan, maar hij voegde er aan toe, dat al enige tijd een afdeling Syrische veiligheidspolitie bij ae am bassade is geplaatst. De ambassade mag ook niet alle inlichtingen, die zij ontvangt, doorzenden en er is een strenge censuur. Daarom weet Ame rika niet precies alles wat er is ge beurd. In het leger gaat de „zuivering" voort, zowel door arrestatie van officieren wegens de „Amerikaanse samenzwering tot omverwerping van de regering" als door ontsla gen. De Sowjet-vliegtuigen en experts blijven in het land binnenkomen. Dit gebeurt reeds sinds maanden en wel via Sofia, aldus onze correspon dent. Koewatly schijnt Inderdaad een ontslagbrief opgesteld te hebben, zo seint onze correspondent uit het Midden-Oosten. Overigens zjjn de berichten, dat de vice-president Koedsi naar de Libanon zou zijn uitgeweken, onjuist. In het leger gaat de „zuivering" voort, niet zo zeer door middel van arrestaties, maar door ontslagen. Inmiddels blijven de Sowjet-vlieg tuigen en de experts in het land aankomen. Dit gebeurt reeds sinds maanden en wel via Sofia. De Amerikaanse zesde vloot, die zich in het westelijke deel van de Middellandse Zee bevindt en daar deelneemt aan oefeningen, is gereed naar het Oosten op te stomen als dit nodig wordt geacht Dit wordt in Amerikaanse marine- kringen verklaard. De vloot vervoert ook een bataljon mariniers. (Van onze Londena® correspondent) Het gerucht doet in Londen de ronde, dat Chroesjtsjow in een zeer nabije toekomst naar Syrië zal gaan. Het hoofddoel van zijn bezoek zou zijn, de Arabieren ervan te over- Indien daartoe aanleiding bestaat tuigen, dat Rusland eens en voor ïi- zal zeker een diplomatieke nota aan Duitsland worden aangeboden. Eerst wordt echter een onderzoek naar het incident ingesteld. tijd in het Midden-Oosten is gearri veerd als een machiige mededinger van het westen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2