m Uitverkoop van snelle jagers bij de Marine Eerste deel Deltaplan in december gereed Depressie in weekeinde Zwemmer met luchtbed verdrinkt in zee treeutvpiipraat A-griep naar Afrika en Zuicl-Amerika Hilversums politiechef met pensioen Helikoptér redt acht kinderen Belgische bus stort in ravijn Babylijkje in liet IJ HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Visglazen Eerlijk DE VAKBONDSGANGSTERJohnny Dio staat op lm ogenblik onder het Ucht van de schijnwerpers in de Amerikaanse senaat. Een wereld van corruptie, afper sing en geiveldpleging gaat voor u open... Sing-Sing Wie voelt ervoor? Cutn laude Kent u Hof fa? „Er moet iemand verrast worden. En natuurlijk,, dan doet Pieter mee. Wij hou den van verrassin gen Zo begonnen "ij bet oproepje waarin een oud lied over de Mijnwerker werd ge vraagd: „Makkers vaarwel. Daarginds wacht ons die don kere hel". Het vers was bestemd voor -T eeh oud-mijnwerker Nu zou je zo denken: Rotterdam' ügt ver van de mijnstreek. Je kunt ?'tïn wanneer een stuk of wat i spreeuwenvrienden dat lied kennen. .Mrsgedflcht: het aantal inaendin- gen loopt nu al in de tientallen, alle- maal lezers die het vers keurig voor V de oud-mijnwerker hebben overge- fc i?ev,en: :u- uioet dat lied vroeger in de huiskamers veel gezongen zijn! J Mevrouw Engdaan uit Vlaardin- gen vertelt: „Mijn zuster en ik heb ben het vroeger, waarschijnlijk ook zesendertig jaar geleden, vaak ge zongen. Wij kunnen dat ook nu nog best. Mijn zuster is 55 jaar en ik ben 51, maar onze stemme- zijn nog heel goed, waarschijnlijk omdat wij heel veel gezongen hebben. Kunt u ons gebruiken? Wij willen graag aan de verrassing meewerken". Nog een zangeres: mevrouw De Waard uit Rotterdam-Zuid: Mak kers vaarwel" ken ik. Ik wil het ook wel komen zingen, wanneer er ten minste niemand anders geweest is". tWel, nu heeft Pieter al een prach tig trio). Mevrouw Gelens uit de Pijper- straat: „Toen ik een jaar of tien was zongen wij dit versje thuis. Ik heb altijd respect gehad voor die dap pere kerels". De heer J. W. Verbeek adviseert: „Het lied van de mijnwerker slepend zingen" (dank voor het advies) Mevrouw De Vrijer: Doordat ik in het sanatorium heb geleg" moest ik het telkens zingen voor een ziek meisje. Later is het kind gestorven. Dat was haar „Glück Auf". De heer Westerwoudt te Oostvoor- ne: „Dit lied is indertijd gezongen door het duo Hofman en er zijn ook grammofoonplaten van gemaakt". En ten slotte: Een moeder schrijft: Voor mij is dit lied hee! aandoenlijk daar ik zelf in 1942 mijn enige zoon aan de mijn Laura te Eygelshoven heb moeten afgeven. Een greep uit de tientallen brie ven. Maar in ai die brieven ook tien tallen verschillen in de tekst. En omdat de,lezers die dit lied niet ken nen er nu waarschijnlijk ook nieuws gierig naar zijn geworden, pakt Pie ter zo maar een van de brieven te voorschijn: Wanneer het zonlicht van de Ihemel straalt En de natuur Keer bloeit in kleur en geuren Dan daalt de mijnwerker in gijn Ischacht terneer En hakt het goud uit spleten (en scheuren Als gij u koestert aan de warme haard Delft men een graf op gindse 1dodenakker Voor hen die vielen in de strijd met de aard Een laatste groet aan de gevallen Imakker. En het refrein: „Makkers,"j naartoe!.' Ginds grijnst iti die donkere hel de dood ons weer aan met zijn kaken. Toch zwoegt er die zwarte schaar, immer in doods gevaar het zwarte goud bij elkaar Zo velen zagen nooit meer het licht de zon en de natuur. Doch zij rie pen vol vuur: Makkers Glück Auf!" „Wanneer er soms een zieke of een bejaarde spreeuwenvriend is die zo iets wil hebben, kunt u het bij ons halen", zo schrijft een Rotterdamse lezer die twee visglaasjes (30 bi) 25 en 40 bij 30) compleet en gehee! in hout gebouwd ter beschikking stelt. Aanmeldingen bij Florine, die bij meer aanvragen er als altijd weer een weloverwogen keus uit hoopt te maken. Zo aan 't eind van de week is het altijd prettig om melding te maken van een paar eerlijke vinders. Do was daar de heer C. van der Knaap Uit de Amelandsestraat, die in onze rubriek las dat de heer Bergwerff uit de Ameidestraat op „De Beer" (Rozenburg) een fototoestel was kwijtgeraakt. Hij haastte zich om het apparaat terug te brengen. En Marictje Kievit uit de Ommoordse- straat zorgde er snel voor dat een gevonden tientje bij eigenaar Piet op de Kelder terugkwam. JOHNNY DIO, (Van onze bijzondere oorrespondent te Washington rjET ZIJN de vertegenwoordigers van New Yorks onderwereld aa die op het ogenblik in een bonte rij verschynen voor de Se naatscommissie die de misstanden in de vakbeweging en het rakenleven onderzoekt. Want het is de onderwereld, die zich daar van enkele vakbonden heeft meester gemaakt. nc.S!?Pa °ng1!,i01feIijk verhaaI van corruptie, intimidatie, af persing en geweldpleging ontspint zich voor de verbijsterde toe schouwers. Tip Ga bij eventueel verlies toch vooral informeren bij de afdeling Gevonden Voorwerpen op het hoofd bureau van politie Bij onze portier liggen de lijsten van de daar aange melde voorwerpen ter inzage. Twee rollen zeil verloren? Een uitlaat van een brommer? Ja hoor, zij zijn ge vonden. Aanbod Wij besluiten deze ween met het no teren van een groot aantal aanbiedin gen: een tweepersoons ledikant van B. tan de Rembrandtlami te Schiedam een tweepersoons spiraal van Van der B. ui* de Verboomstraat; een éénpersoons le dikant (bestemd) en een khiderledl- kantje van K. uit de van Malscnstraat; een tweepersoons spiraal en een drie delig bedstel (bestemd i van V. van de Oldegaarde en een tafel, bed (belde bestemd), divan en een vogelkooi voor kwekers van s. uit de Putsebocbt. Een haardkachel (bestemd) noteerden wi; van Van O uit de Heemskerkstraat: kleding van Van D- uit de Bodenrljse- etraat; een radio ibestemd) en een kof fer-grammofoon van Van P. van de Socl- Husslngel te Schiedam en een hand- wasmachine van De W. uit de Brouwer straat. Hardboard (bestemd) ontvingen wij van L. uit de Bllderdljkstraat: zil verpapier van B. uit de Van Boendale- straat; een postzegelalbum met een ca talogus (bestemd) van Trees K. uit de Aleldlastroat en een doos met postzegels van de speeltuinvereniging ..Varken- oord", De spreeuwenpot werd verrijkt met een gulden van I. uit Schiedam: van V. uit de De Buytcrstroat en van B. uit de le Res. Boezemstraat. Alle aanbieders onze hartelijke dank Verlies Rla Blom. Boezemstraat 88. ueeft op 13 augustus ln het centrum of op de Hoogstraat haar gummlepopjc met paardenstaart laten vallen. Wie heeft op 15 augustus tussen de Van der Tak- ütraat en de Seringenstraat een brume lederen portemonnaie roet 42,- en een garantiebewijs van een brommer gevonden? J- Rennings. pa. Lantlnga. Serlngenstraat 22. Is de verliezer: het geld le van zijn patroon. Dierenrijk De faro- Visser. Boezemkade 33. zoekt een goed tehuis voor een kater. HIJ Is zes maanden oud. Mevr tv. Hoekstra. Oranjeboomstraat 335a. heeft drie lieve zindelijke poesjes voor dierenliefheb bers. Ze zi.tn ze» weken oud De faro. L. a. Labrijn, Emelenkamp 27. zoekt een dierenvriend voor haar hondje. Het la elf weken oud. PIETER SPREEUW. De dramatische verhoren vinden plaats in een van de grote, ornamen tele commissie-aaien van de Senaat, onder het schelle licht van schijn-' werpers en ten aanhoren van vele honderden toeschouwers, die de zaal lot berstens toe vullen. Het lijdt geen twijfel: dit is liet meest populaire schouwspel dat de hoofdstad op dit ogenblik biedt. Geen bioscoop of theater kan ermee concurreren, 'te meer daar de Se naatsgebouwen al even verkwikkend van air-conditioning voorzien zijn als de beste theaters in deze stad, die op het ogenblik al wekenlang on der een tropische hitte zucht. Van het begin tot het einde worden de verhoren door de televisie-zenders voor het voetlicht van de openbaar heid gebracht, en geen programma is zo populair als dit! Het hele drama speelt zich af om de persoon van een zeker John D i o g u ,a r d i, in de wandeling John ny Dio genoemd, een onderwereldfi guur, die zo langzamerhand de bijna legendarische gangster 'Al C a p o n e naar de kroon steekt. Johnny Dio is pas 43 jaar oud. maar heeft al heel wat achter de rug. Reeds als teen-ager werd hij enkele keren gearresteerd wegens af persing, voor drie jaar de beruchte Sing-Sing gevangenis in. Twee jaar na zijn invrijheidstelling werd hij gearresteerd wegens het bezit van een geheime distilleerderij, later volgde nog een aanklacht wegens belasting ontduiking. In weerwil van dit alles deed John ny Dio in 1950 zijn intrede in dc vakbeweging. Dat komt in de VS va ker voor dan waarschijnlijk lijkt: de grote gangsters hebben hUB Invloed overal. Johnny werd 'business manager' (be zoldigd bestuurder) van een afdeling vande Verenigde; Automobielarbei ders in New York." destijds aangeslo ten bij de American Federation of Labor (dus niet de bekende grote automobielarbeidersbond van Walter Reuther). Dat was het begin van een ietwat ongewone vakverenigingsioop- baan. Het dient gezegd dat de door hem en zijn handlangers toegepaste praktijken al bitter weinig met nor male vakbondsarbeid te maken had den, want Johnny Dio had wel zeer oorspronkelijke denkbeelden over de functies van een vakbond. ISieuwe bronnen JOHN DIOGVARDl vlak na- zijn arrestatie onder verden king de man-op-de-achter grond te zijn geweest bij de aanval op de journalist Victor Riesel. Een man gooide Riesel in april een bijtende vloeistof in het gezicht die hem blind maakte. Victor Riesel had- in zijn column' de gangsters aange vallen, die in de vakbeweging zijn binnengedrongen. (Vaa onze parlementsredactie De marine heeft 30 jachtvliegtuigen te koop, afdankertjes van de Marine Luchtvaartdienst, die echter nog met gemak 750 km per uur halen. Eens werden zij geprezen als jagers van het vliegka.api-.chip Karei Doorman. Nu staan zij op het vliegkamp Valkenburg te wach ten op kooplustigen Mensen, die het weten kunnen zeggen, dat zij nog lang niet slecht zijn en zij herinneren aan grote wa penfeiten in de oorlog. Maar de ont wikkeling van de militaire lucht vaart bracht straaljagers en daar voor moeten de Seafury's nu het veld ruimen. De marine wil de hele verkoop affaire het liefst in eigen hand hou den in de hoop dat koopkrachtige liefhebbers ei- nog een aardige duit voor zullen neertellen. Deze hoop zal ijdel zijn, want. sinds mensenheugenis is er nog nooit een serieuze koper voor afgedankt materieel bil de marine komen opda gen. Niettemin hoopt de marine zelf de toestellen aan de man te kunnen brengen, omdat dan het geld bij de marine blijft. Als echter de inspectie der domeinen te pas komt aan de verkoop, ziet de marine de opbrengst aan haar neus voorbijgaan. Het zal er echter toch wel van komen dat de jagers worden overge dragen aan de inspectie der domei nen. Deze instantie pleegt dergelijke spullen efficiënt te slijten voor een' goed prijsje, wat per toestel toch nog altijd enige duizenden guldens zal be tekenen. Wie zin heeft in zo'n éénpersoons jagertje kan dus straks aan bod ko men. De stalling zal geen moeite kos ten: de vleugels kunnen worden op geklapt. En over vliegbrevetten hoeft nie mand in de zorg te zitten. De marine heeft er al zoveel uitgesloópt dat ze met de beste wil van de wereld niet meer kunnen vliegen In het niet langer drooggelegde Amerika was er voor hem en zijn me dewerkers met het clandestein ver vaardigen en verkopen van drank geen droog brood meer te verdienen. JOHNNY DIO ...'overredingskracht' Geen nood, zijn vindingrijke brein had een andere en zeer lonende bron van inkomsten ontdekt. Johnny Dio ontdekte dat een vak bond nog voor iets anders dan het organiseren van arbeiders en voor de verbetering van hun arbeidsvoorwaar den kan worden gebruikt. Hij wist het klaar le spelen orga nisaties te stichten die konden wor den gebruikt om arbeiders ongeorga niseerd te houden ea voor deze dienst de werkgevers ie laten betalen. Werk gevers die niet bereid waren uit zelf- (Vervolg van voorpagina) Als een ovaal ligt de dijk in het Haringvliet. Binnen het ovaal zal het water worden weggepompt, zodra de ring gesloten Is (december) en dan pas begint het grote werk: de bouw van een enorme spuisluis,- duizend meter lang, met zeventien spuiope- ningen van elk bijna zestig meter breed. Hierdoor zal tweederde van het water, dat Rijn en Maas aan voeren, naar zee worden geloodst. En in de winter zuilen de opstuwende ijsmassa's ook door deze sluizen naar open zee verdwijnen. De mannen in Ooltgensplaat, 25 km verder naai- het oosten toe, en die aan het Brouwershavensegat, zeggen: „Nu al merken wjj de gevol gen van de voortgaande afsluiting van het Haringvliet". En zich de ramp van 1953 herinnerende, vragen zij ach af of de oeverbescherming wel sterk genoeg is. Maar de jonge ingenieur van Rijks waterstaat J. N. Svasek, Tsjech van geboorte, enkele weken geleden ge naturaliseerd tot Nederlander, leer ling van prof. Thijsse. kan deze men sen geruststellen. In het gehele Del tagebied worden dagelijks met drij vende radar-reflectoren stroompei- linaen genomen. Zorgvuldig worden de radarbeelden in ontelbare hoe veelheden in foto's vastgelegd en be studeerd. Neen. geen nood. behalve dan voor het dijklichaam zelf, dat de stroom in het Rak van scheelhoek de vaafgeul van Oostvoorne venijnig om de zachte uitloper van de dijk zwiept en de dijk met afbrokkeling blijft bedreigen. Daarom zal men op de noordweste lijke dijkkromming- een stenen dam bouwen om zo de stroom te dwingen, een omweg te maken. Als straks de dijk gesloten en de daarbinnen gelegen put droog gema len is, gaat men in die bouwput met het sluiswerk, duur vijf jaar. begin nen. Dan komt aan de beurt het ma ken van de geulen, die het water naar de sluisopenirigen moeten gelei den. duur drie jaar. Vervolgens wordt het Noord-Pampus (de opening tus sen sluis en Stellendam) gesloten. Duur één jaar. En ten slotte gaat de Scheelhoek bij Oostvoorne dicht, duur twee jaar. Het gehele werk heeft dan twaalf jaar nodig gehad, 300 mil joen gulden gekost en het zal er dan liggen als een getuigschrift cum laude van allen, die aan dit grote waterstaatkundige werk hun beste krachten hebben gegeven. Een brede weg met twee rijbanen waardoor dan ook de zuidwest hoek van ons Jand, het eilanden- gebied van Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee op volwaar dige wijze in onze nationale ont wikkeling is opgenomen. GENEVE (AP, Keuter). De We reld Gezondheidsorganisatie te Ge neve heeft bekendgemaakt, dat de Aziatische griep, die nu over de we reld heerst, in Aziatische landen bezig is af te nemen, doch nu in Afrika cn Zuid-Amerika in omvang toeneemt. In de landen om de Mid dellandse Zee is alleen Israël tot dusver zonder griepgevallen. Turkije daarentegen wordt zwaar geteisterd. In de Engelse plaats Golne zijn vrijdag meer dan 650 schoolgaande kinderen plotseling ziek geworden. Ook een Amerikaanse luchtmacht basis in Engeland, met 218 Ameri kaanse vliegers, is aangetast. Over het algemeen is de epidemie in Engeland echter nog beperkt en van een „niet kwaadaardig" karak ter. Padvinders die in Engeland de jamboree hebben bijgewoond hebben t de griep ..meegenomen" naar Lap- j land. Elf jongens in Kirune boven de poolcirkel moesten in het süe- i kenhuis worden opgenomen. I zucht aan dit 'program' deel te ne men werden op de een of andere ma nier geïntimideerd en betaalden uit angst. De 'toegepaste methode was tref fend van eenvoud, Johnnv Dio of een van zijn handlangers'stelt zich in verbinding met een werkgever en vertelt hem: ik wil uw arbeiders organiseren; werk daaraan mee. want dat zal voor u voordelig zijn. Als ik de arbeiders heb, en door u erkend word, kan geen andere bond ertus sen komen en wordt u niet geplaagd met onderhandelingen over goede en dure arbeidsvoorwaarden. We zetten eenvoudig de namen van enkele van uw arbeiders op een lijst, dat is dan ons ledenregister, zodat geen andere bond toegang tot uw be drijf heeft, en ik stellen een een voudig arbeidseontractje samen dat u niets kost, mits... en dan komt de aap uit de mouw: u mij maandelijks zoveel dollar betaalt. Gaat de werkgever er niet op in, dan bezitten mannen als Johnny Dio heel grote overredingskracht; ie la ten een paar van hun handlangers met borden voor de zaak heen en weer marcheren: 'deze werkgever is anti-vakbond; hier wordt gestaakt.' met als gevolg dat de man zijn klanten verliest. Want deze praktijken worden voor al toegepast op kleine werkgevers, zoals winkelzaken, reparatie-werk plaatsen, kleine transportonderne mingen, enzovoorts zaken, die zelfs een korte stillegging van hun bedrijf niet Kunnen overleven. Ze kiezen dus eieren voor hun geld. Helpt deze pressie niet, dan beschik ken de heren over nog krachtiger ar gumenten: stenen die door winkel ramen worden gegooid, stinkbommen die de zaak worden ingesmeten of, zo nodig, lichamelijk geweld. Arbeiders dupe De arbeiders zijn van dit alles uiteraard de dupe. De heren 'racketeers' zoeken bovendien voor deze praktijken bij voorkeur werkgevers uit. die negers en immigranten uit Porto Rico ip. dienst hebben, mensen die nau welijks lezen en schrijven kunnen en waarvan velen, niet of uiterst gebrekkig Engels spreken. Ze hebben er in vele gevallen geen weet van welk spelletje er met hen gespeeld wordt; contributies betalen te meestal niet, want deze worden voor hen door hun werkgever be- csald in de vonn van bedragen, die I marmer, als Johnny Dio zich voor hun goede diensten laten betalen. Johnny Dio zit nu in de gevange nis; hij is wegens omkoperij yeroor- deeld; een aanklacht wegens afper sing is nog in onderzoek. Hij was voor één dag tegen borgtocht vrij gelaten om voor de Senaatscommis sie te verschijnen; meer dan zijn naam en leeftijd wilde hij de com missie niet vertellen. Hij beriep zich meer dan honderdmaal op het vijfde amendement van de Amerikaanse grondwet, krachtens hetwelk nie mand getuigenis behoeft af- te leg gen die voor de eigen persoon bezwa rend zou kunnen zijn. Hij gedroeg zich overigens als een lammetje; maar één keer viel hij uit die rol toen hij een fotograaf die een opna me van hem probeerde te maken, een klap in het gezicht gaf. Eén van de talrijke vragen waarop hij weigerde te antwoorden was of bij een zekere Jimmv Hoffa kende. Hier kwam het belangrijkste oog merk van de commissie om de hoek kijken. Want de commissie wil vast-' stellen welke rol deze Jimmy Hoffa. ondervoorzitter van de Teamsters en gedoodverfd als opvolger van de veelbesproken Dave Beck, in de New-Yorkse zaak heeft gespeeld. De commissie meent namelijk over be wijzen te beschikken dat Hoffa en Dio met elkaar hebben samenge werkt, onder andere souden afge luisterde en op de band vastgelegde telefoongesprekken daarop wijzen. Jimmy Hoffa is kort geleden tot ieders verwondering door «n jury vrijgesproken van een beschuldiging dat hij een lid van het personeel van de Senaatscommissie had omgekocht: de recherche had hem op heterdaad betrapt Deze zaak trok vooral aan dacht omdat de iury in meerderheid uit kleurlingen bestond; de oers wijdde tijdens de vernoren veel aan dacht aan het feit dat de vroegere ea nos steeds zeer populaire wereld- kampoen bokser Joe Louis (zoals men weet eveneens kleurling) koi-te tijd in de rechtszaal aanwezig was en zijn vriendschap voor Jimmy Hoffa op- bijna hartroerende manier de monstreerde. De rechercheurs van de Senaats commissie hebben inmiddels ont dekt dat de Teamsters de hotelre kening van Joe Louis hadden be taald... Jimmy Hoffa zal binnenkort voor de Senaatscommissie verschijnen. Dat zal eer. dramatisch moment in het onderzoek worden en... een har de noot voor de commissie, want Jimmy is een zeer gladde vogel, die bijgestaan door eersterangs advoca ten tot dusverre'alle aanvallen op zijn persoon heeft weten af te slaan. De heer C. M. van Veen, commis saris van politie te Hilversum, heeft ontslag uit zijn functie gevraagd met ingang van 1 februari 1958. De lieer Van Veen wordt in januari van het. komende jaar 65 jaar en heeft daar mee dan de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Van Veen werd in Put- tershoek geboren. Hij deed in 1915 zijn intrede bij de politie in Vlaar- dingen. daarna werd hij wnd. com missaris van politie in Baarn en in 1935 volgde zijn benoeming als com missaris in Hengelo (O). De Duitse bezetting was voor de heer Van Veen in 1941 aanleiding zijn functie neer te leggen. Hij keerde met de bevrij ding in 1945 als hoofd van de politie in Hengelo terug en werd in augus tus 1946 benoemd tot commissaris van politie te Hilversum. De heer Van Veen is o.a, voorzitter van de Nederlandse Bond van Hogere Politieambtenaren. (Van onze Weerkundige medewerker) Een echt peper- en zoutweertje is het wat augustus de vakantiegangers dit weekeinde voorschotelt. Buien en opklaringen zullen in de stijl van het aloude kat- en muisspel over het Ne derlandse landschap dartelen en ver der zullen koele westenwinden van behoorlijke kracht als bijzondere at tractie de branding aan de Noordzee kust bij tijden hoog- doen opspatten. Een dag mooi- weer kon er deze week af en die viel uitgerekend op vrijdag. In het hele land maakte de zon overuren aan een bijzonder door zichtige lucht. De temperatuur klom weliswaar niet hoger dan twintig graden, maar dat cleerde niemand. Het bleef in elk gevel droog en dat kan niet gezegd worden van Zuid-Frankrijk en de Britse eilanden. De vakantiegangers 'in eerstgenoemd gebied werden be- zoht door onweersbuien, boven En geland regende het front van een de pressie uit, die vlak bij de Hebriden als een fabrieksschoorsteen begon te trekken. Tot bijna 970 mb of 728 mm is de luchtdruk in het centrum gedaald en het zal niemand verwonderen, dat er zich rondom het centrum een storm heeft ontwikkeld die plaatselijk zwaar van kaliber is. Het is deze depressie, die dit week einde eerst een regenzone en daarna een partijtje overtollige regenbuien op ons afstuurt. Deze zullen overdag boven land, 's nachts in de kuststre ken het actiefst' blijken te zijn. en mischien wel enkele donderslagen kunnen opleveren. De temperatuur daalt weer iets, maar daar zijn we zo langzamerhand aan - gewend geraakt en ten slotte kijkt de zon af en toe nog eens om een hoekje. Gistermiddag om half vijf is uit het water van het Binnen-IJ in Amsterdam het lijkje opgehaald van een pasgeboren jongetje. Het is door de geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuis gebracht. ?-V\' Sifóf&dKÏ&Kidy# De 16-jarige Helmuth Dieckmeyei uit Ibbenborn in Duitsland is gister middag verdronken, toen hij in de zee bij Bioemendaal achter een van de kust afdrijvend luchtbed aan zwom. Urenlang hebben de reddingboot Neeltje Jacoba en boten van plaat selijke kampeerverenigingen en red- HOLYHEAD, Wales' (AP) Acht kinderen, die gestrand waren op door de zee omspoelde rotsen, zijn gisteravond één voor één in veilig heid gebracht, zittend op de knie van een vlieger, die met een touw omlaag gelaten werd uit een hefschroefvlieg- tuig. De helikopter was uitgestuurd door een basis van deluchtmacht om kinderen van acht tot elf jaar te In lVcst-Duitsland zyn opnieuw ijf personen overleden door het eten van giftige paddestoelen. Het totale aantal doden in een week kwam daarmee op 15. aingongaaes naar ae jongen ge- zocht. Het luchtbed is gistermiddag gevonden, het lichaam van de jon gen spoelde gisteravond bij laag water aan. De reddingpogingen werden ver traagd doordat de redders de gereed liggende vlet nietdirect konden ge bruiken. Eerst moesten enige bonderden meters verder bij een politiepost sleutels worden gehaald om in een botenloods de riemen en ander toebehoren van het bootje te kun nen krijgen. In die tijd heeft men de jongen uit het oog verloren. De 54-jarige Duitser A. Schlot- mann uit Iserlohn is gistermiddag bij Scheveningen in zee verdronken. Ongeveer vijftig meter van bet strand verdween hij plotseling onder water, vermoedelijk doordat hij on wel werd. Gisteren is het lichaam van de 15-jarige scholier K. H. Schmiiz uit Hungen bij Sittard, die donderdag tussen Kijkduin en Monster ver dronk, aangespoeld. Een Duitse jongen heeft gister middag het 15-jarige meisje Arlette Wolff uit Laugwey in Frankrijk ge red uit de zee bij Zandvoort. Zij werd door de sterke stroom meege nomen, maar de jongen wist haar in bewusteloze westand op het strand te brengen. Zij is naar een Haarlems ziekenhuis gebracht TliC is géén foto van de opper- U vlakte van de maan. Dit is géén foto van een door erosie ge teisterd land ergens in een tropi sche streek. Het is een storm, van boven-aj gezien. Deze infrarood-fato it gemaakt door majoor David G. Simons, toen hij dinsdag en woensdag met een ballon tot een hoogte van 35 kilometer boven Amerika steeg. Op een hoogte van ongeveer 17 kilo meter keek hij neer dp een getoel- dige wolkenmassa in het centrum van een storm. De lichte vlek rechts bovenaan is een weerspiegelmg in het glas van de gondel, van waaruit majoor Simons de foto maakte. De hemel is op deze hoogte al niet meer vriendelijk blauw, maar zwart. MULHOUSE (AP) Een autobus niet jonge Belgische zwemmers en hun ouders, die op weg waren naar internationale zwemwedstrijden In Geneve, is bij de Giibwiller-top in de Vogezen in een ravijn gestort. Een der inzittenden, een vrouw, werd gedood; zeventien anderen werden gewond, van wie drie ernstig. Het ongeluk gebeurde, doordat bij de afdaling van de berg de remmen weigerden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1