Revolutie in landbouw In voorjaar reeds miljoen gratis polioprikken Brits rapport over homoseksualiteit Twee zware nederlagen voor de communisten TUC-congres neemt geen enkel blad voor de mond i om1 deining Spreeuivenpraat 'Zuiderzee' stipt op tijd in Houston VPRO zal t.v.-kwestie diepgaand onderzoeken DR. BANNING VERWACHT: Monteur maakt dodelijke val Bescherming in benzinestations Directeur van reisbureau ook failliet EER AAN MINDER BEKENDE GRIEG Sffi Na drie overvallen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 FAGINA 3 - Pluim Auto' Goed bedoeld Natuurlijk was de bedoeling goed. Het was ook geen objectieve of volledige documentaire uitzending, maar een beeldenreeks." (Van onze parlementsredactie) Er is alle kans op dat reeds in het voorjaar vier tot zes „lich tingen" van kinderen, geboren in de jaren rond 1955, kunnen worden ingeënt tegen kinderverlamming in het kader van de van rijkswege georganiseerde vaccinatie. Dit, heeft dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, ons meegedeeld. Prostitutie Geen gereglementeer Plaatselijke programma's (Van onze speciale verslaggever) Voor de communisten was de derde dag van het TUC-congres in Blackpool een zwarte dag. De duizend afgevaardigden hebben in een overweldigende meerderheid kenbaar gemaakt, dat zij ln het hoofdbestuur van hun vakverenigingsverbond geen com munisten willen zien. LUISTERTIPS Weggehoond Nw. Amsterdam aangeklaagd En 20 is dan in Zuiciwjjk een Phoe nix (spreek uit: feu- niks) neergestreken. Verwacht, o vrien den, geen wonder lijke vogel of een al' lernieuwste vliegma chine. Die Zuidwjjk- se Phoenix is de or ganisatie voor so ciaal-cultureel vor mingswerk. En ze hebben er lang over zitten dokteren om voor die organisatie wcf «ongeveer zes maanden i- bet Zuidwijkse werkzaam. Er waren sche1d^pdhon fJeUgdige leeft«d ver- ??aidene hoogtepunten: een zeer ge- ouderavond, een tentoonstel- hng over het buurtwerk en een eer- \reer ^r at'£nk?:mp met maMg veer maar opperbeste stemming werrteen Er0C? van dertiS kinderen werd een weekeind doorgebracht in &nis de binnenmaas. di.t tweedaagse kamp zelfs ™?nvleu£, i van 0611 kwartier ge- ïï-rah Pi eerste ouderavond in nieten1" S 10611 er van iunnen ge- mededelingenblad van de Phoenix leest Pieter het nog eens precies; Uitgangspunt vin all! ach vit-iten is om kinderen en volwasse- Su?iS?? op,d« mogelijkheden, die er liggen op het terrein van de actieve tijdsbesteding: „in een sa" menie ving waar al zo veel gemecha ts en waar we alles "„kant en kunnep kop™, is het een ver ademing om te constateren dat elke volwassenen eik kind vreugde en ple! kan beleven aan het zelf maken van cadeaus en versieringen, het gevoel te hebben dat spel en dans ?e2(vu,e Z1)n om te zien maar dat het zelf beoefenen van bijv. ae mmiscbe dans een overgave veret die en lichamelijk én geestelijk iets vanons eist. Niet praten maar doen Pieter heeft deze opmerkingen met Instemming gelezen. En er kan wat gedaan worden. Daar zijn handenarbeid, toneelspe len en muziekgroepen voor kinderen van elf tot vijftien jaar. Daar is han denarbeid voor dames en judo voor boven de vijftien, ritmische dansen en Esperanto. Daar kan reeds nu gespaard worden voor de zomer kampen van 1958 Zuidwijk steekt men dus de handen uit de mouw. Dat gebeurt in het clublokaal Schothorst 15 waar ^!r.s(eaa" die r|aam) de boerderij „De Phoemx" stond. En de Phoenix (aldus wordt haarfijn uitge legd) is een fabelachtige vogel, waar van vele Griekse en Romeinse schrij vers verhalen. Hij had. de gedaante arenti niet purperen en goudkleurige veren. Om de vijfhon- £?dh^a^V5rscheen h« in Egypte- K« bracht dan uit Arable het lijk van zun vader in een ei naar de tem- Spitmachine geboren E®1. va° de zonnegod Re te Heliopolis. Ook wordt verteld dat hij zich, als hjj zqn einde voelde naderen, zelf ver brandde op een nest van specerijen. Verjongd verrees hij dan steeds uit zün as. Zo wordt de Phoenix beschouwd ais het symbool van de eeuwige ver jongingEn dat vindt Pieter een prachtig symbool voor dit Zuidwijkse buurtwerk. Vandaag een grote pluim voor elf jarige Paultje van Mterten, Westuor- kenoordseweg 181, die 20 wordt mij medegedeeld donderdagavond uit het water van de spoorsloot een vierjarig knaapje redde. Het was een modderige sloot waar de kleine man toas ingezakt. Grotere jongens ston den ernaar ie kijken, maar elfjarige Paul greep onmiddellijk in. Best werk, Paultje. Fiets Pieter vond het maar een trieste brief: „Vaak ga jij scherp te keer tegen oneerlijke lui. Daarom vraag ik je aandacht voor het volgende. Woensdag 28 augustus plaatste een werkster, die reeds 12 jaar wedu we is, haar fiets tegen de pui van de spaarbank aan de Eerste Middelland- straat. Dit kantoor heeft zij nl. in onderhoud. Wie schetst haar schrik toen zij na afloop van haar werk de fiets niet meer zag. Ontroofden dieven haar van het meest nodige materiaal dat zij nodig heeft om van het ene iverk- ntiis naar het andere te trekken? Die fiets was misschien geen tientje waard, voor deze vrouw was zij ech ter goud. Vraag er in je rubriek eens aan dacht voor. Misschien staat er hier of daar nog een ongebruikte dames fiets". Een fiets voor een gedupeerde werkster, wy hopen dat die er komt. Op 19 september zal de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (op het briefhoofd lees ik: aangesloten bij de Federation Internationale des Victi- mes du Travail et des Invalides Ci- vils) in de Rivièrahal een jubileum- feestavond geven. Velen van de inva liden kunnen niet op eigen gelegen heid komen maar moeten met auto's gehaald en thuisgebracht worden. En nu komt het bestuur nog een aantal van die auto's te kort. En dus Aanmelden bii de heer W. Mirer, Putselaan 138. Aanbod Met veel genoegen hebben wij vandaas s boel (Van een onzer verslaggevers) Voor het eerst in de geschie denis van mensheid en land bouw krijgt de ploeg er een ernstige concurrent bij. Een Nederlandse constructeur heeft in samenwerking met een ma chinefabriek de eerste werke lijk bruikbare machine voor het zuivere omspitten van grond vervaardigd. Aan het eind van deze maand zal deze revolutionaire machine voor het eerst in het openbaar worden gedemonstreerd. Reeds drie jaar is men met deze machine bezig. Nu is de eerste com merciële machine gereed voor ge bruik. Het grote voordeel van de nieuwe constructie, waarbij achter een lichte trekker op een as, dwars op de rijrichting draaibare schoppen de grand opscheppen en omgekeerd neerleggen, is de grote besparing aan arbeidsvermogen. Met een zware trekker en een trekkerploeg kan men de normale grondbewerking van 25 tot 30 cm diep verrichten over een breedte van 70 cm ongeveer. De nieuwe spitmachine kan met een lichte trekker met gemak een Ploegen is zwaar werk. Maar dankzij een Nederlandse vin ding zullen de paarden het gemakkelijker kunnen krijgen en het omwerken van de grond kunnen overlaten aan de spit machine met tractor, die de grond veel zorgvuldiger en sneller omwerkt. 1"> *»-y--i-i -1 ~nrm.i HOUSTON (AP) De Zuiderzee, het eerste toestel op de nieuwe KI.M- Hjn Amsterdam-Houston, is gister avond op de seconde af op tijd, om 22.45 Nederlandse tijd in Houston (VS) geland. De inzittenden werden begroet door een comité van ontvangst, bestaande uit de Nederlandse ambassadeur in de VS, dr. J. H. van Royen, de Ameri kaanse senator Ralph Yarbrough, de minister van Buitenlandse Zaken van Texas Steakley en de burgemeester van Houston Holcombe. Vanmorgen zijn de gasten op het stadhuis van Houston ontvangen. Morgen vertrekt het eerste toestel op de dienst Houston-Amsterdam. strook van 2 meter onderhanden nemen met minstens dezelfde snelheid. Ook de bezitters van lichte tractoren kunnen dus van de spitmachine profiteren. Een ander belangrijk voordeel is dat op gronden waar Veel wortels in de bodem zijn de spitmachine niet verstopt taakt, maar het werk nor maal kan uitvoeren. Een ploeg raakt soms verstopt door de plantedelen die om de ploegschaar haken. Dat is ook de reden waarom de di rectie van de Wieringermeer, afdeling Flevoland, grote belangstelling koes tert voor deze nieuwe vinding. In Flevoland staat men binnen af zienbare tijd voor de noodzaak, dui zenden hectaren rietlanden om te spitten of en dat is een minder in tensieve omwerking van de bodem te ploegen. Bij de financiering van de ontwik keling van de nieuwe machine heeft men gebruik gemaakt van kredieten bij de Herstelbank. In 18 landen heeft men de nodige patenten verkregen op deze nieuwe vinding. Sinds mensenheugenis heeft men de grond bewerkt. Eerst door het maken van gaten met een stok, toen door geulen te maken met behulp van hou ten werktuigen, die door de grond getrokken werden. Daaruit ontwik kelde zich de houten ploeg, die in ver schillende vormen tot nog geen eeuw geleden algemeen gebruikt werd. Pas in de laatste tientallen jaren bracht de geheel metalen keerploeg samen met de tractor een nieuw stadium. Maar het slepen door de grond bleef bestaan. Pogingen om spitmachines te maken, zijn in de laatste jaren in alle landen ondernomen. Maar nooit heeft, men een bruikbaar model kun nen ontwikkelen. Nu is het dan eindelijk 10 ver en waarschijnlijk zal deze Nederlandse uitvinding in de geschiedenis blijven voortleven als een der meest revolu tionaire voor de landbouw vaa de 20ste eeuw. (Van onze radioredacteur) „Er is op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onverantwoord ge werkt. En dan nog wel aan dit programma op deze dag." Dit ver klaart dr. J. A. de Koning, voorzit ter van de VPRO in Vrije Geluiden, naar aanleiding van het rumoer, dat is ontstaan door de televisie uitzending „Dag Koninginnedag" ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina. „Wij hebben fouten gemaakt, ook als VPRO." aldus dr. De Koning. „Voor ons geldt evenzeer wat het dagelijks bestuur van de NTS in haar com muniqué meedeelde: wij zullen maatregelen nemen om deze fouten in het vervolg te voorkomen. „Ik zal u niet vermoeien met het groot getal misverstanden, dat nu juist bij het samenstellen van dit pro gramma in het spel is geweest," al dus dr. De Koning in het door hem verstrekte communiqué „Deze misverstanden zijn ook nog niet helemaal tot op de bodem uit gezocht, hetgeen wél in alle op zichten zal gebeuren. Want het moet anders gaan in den vervolge en daarover bestond by het dage lijks bestuur van de NTS geen en kel verschil van mening. Het communiqué, waarin de NTS het ten zeerste betreurt, dat onder haar verantwoordelijkheid op 31 augus tus een volstrekt onaanvaardbaar nationaal programma is uitgezon den, had dan ook mijn volie in stemming." Daar elke jaarklasse ongeveer 220.000 kinderen omvat, gaat het hier om ongeveer een miljoen kinderen. De kinderen die in 1955 zijn geboren, zullen reeds in het najaar twee van de drie prikken krijgen. Het r(jk stelt het daartoe benodigde vaccin gratis ter beschikking. Al deze Inentingen zullen geschie den met uit de Verenigde Staten te importeren Salkvaccin. Het in Neder land geproduceerde vaccin zal ver moedelijk pas in 1959 kunnen worden afgeleverd. Dr. C. Banning verwacht dat voor 80 tot 90 percent van deze in 1955 geboren kinderen door de ouders ge bruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om hun kinderen vrij willig en goedkoop te laten inenten. Daar het rijk het vaccin voor de jaarklasse 1955 gratis ter beschik king stelt mag namelijk ter dekking van de kosten van de plaatselijke uitvoering slechts een bijdrage van ten hoogste één gulden gevraagd worden. Een door de Engelse regering ingestelde commissie van onderzoek naar mogelijkheden van ont-uchtbestrijding heeft zojuist een rap port gepubliceerd, waarin wetswijziging wordt bepleit op het punt van de homoseksualiteit. Volgens de commissie van vijftien leden (met een tegenstem) dient er geen strafbaarheid te zijn bij onderling goedvinden en meerderjarigheid der betrokkenen. „_daas de neigende aanbiedingen in ons boek der bijdragen opgeschreven: een kinder wagen, twee fauteuils en een rookbar van Van der Z; van de Woiphaertsbocht; kleding van O. uit de Hekeiingenstraat; een tweepersoons schudbed van K. uit de Zweedsestraat; armstoelen van Van H. uit de 2outzlederstraat; een kinder wagen van Van O. uit de Oranjeboom straat en een spiraal van L. uit de St. Andrlesstraat. Verder werd nog aangeboden: een pak hardboard (bestemd) door V. uit de Zijdewindestraat, een wartel] door Van F. van de Plein weg en zilverpapier door N. N. en H. uit de Lambertusatraat. Ook aan de spreeuwenpot werd ge dacht. Zo kregen wij guldens van B. uit de Van der Werfistraat, G. uit de De Rui] terstraat (plus relsbonnen), N.N. uit de Polderlaan en van Van 3. te Femis, Alle aanbieders onze beste dank. Verlies Wie ontdekte de Lu va-bar et die mej. Lankhorst, Toussamtstraat 19b. Vrijdagavond ln die straat verloor? Mevr Deventer. Heer Nleolaaastraat 63, miste tussen Woiphaertsbocht en Kat Lagedijlc een blauw damesvest. In de omgeving van de Krallngseweg ver loor de heer Jansen, IJsselmondselaan 100 te Krallngse7eer. een bruine tas met blauwe pantalon en grijze regenjas. Vondst Op twee augustus vond H. Vink, Ph. Wlllemstraat 41b. op de Meent hoek Eoodezand. een groene militaire tas met OA broodtrommel, rogenbroek en ge reedschap. Voor baar vakantie vond mevr. H. Weezenaar, G. van der Linde straat 40». voor haar deur een zwart damesvest. Dat was op vrijdag 23 augustus. Dierenrijk Mevrouw Vlasveld. Erasmusstnist 19. verzorgt een lief hondje dat schaloos rondliep. Het is bruin en heeft een zwart snuitje en een zwart puntje aan de •taart. PTETER SPKKKu W De overwegingen luidden, dat de wet zich niet mag mengen in per soonlijke verantwoordelijkheden. Slechts dén is ingrijpen gerecht vaardigd wanneer buitenstaanders er bijvoorbeeld door de plaats van handeling aanstoot aan kunnen nemen. De meerderjarigheid zal by' 21 jaar moeten beginnen. Het argument dat homoseksualiteit tot demoralisatie en verval van de Advertentie IJd. Ktenren-harroonte voor Uw lippen en nageld Alken Cntex bietfil) de iseuw. ste mode-tinten voor Uw lippen m nagelsCotes Stay-Fast lip stick fescj super laooline) geeft U •ertoSkeod mooie tippen g«- dHeode bee) de lange dag. CMn nageltak schilfert niet, breek) niet af. De 21-jarige monteur F. C. Back huis uit Stein is gistermiddag in. een papierfabriek te Maastricht van een vier meter hoge rolsteiger gevallen. Hij overleed 's avonds in het zieken huis. Het ongeluk gebeurde, doordat de steiger begon te schuiven. Een tweede monteur, die eveneens van de steiger viel, kwam boven op zijn collega te recht en lieD geen letsel op. maatschappij leidt, wordt door de commissie verworpen als zijnde ner gens aangetoond in de huidige Britse samenleving. Wat de prostitutie betreft, komt het rapport tot de conclusie, dat de algemene opvatting onjuist is, als zouden er grote organisaties bestaan, die de vrouwen letterlijk in slavernij houden. Weliswaar spelen allerlei economi sche belangen een rol, maar gewoon lijk treden de vrouwen en meisjes welbewust in dit leven van ontucht. Aanbevolen wordt de boetes voor straatprostitutie sterk te verhogen en om kamerverhuur tot dit doel (veelal tegen buitensporige prijzen) ta, laten vallen onder het begrip „voordeel trekken uit de opbrengst van prosti tutie", hetgeen reeds strafbaar is. Gereglementeerde prostitutie werd door de commissie vierkant afgewe zen. Slechts een groeiend beter in zicht in seksuele betrekkingen kan de ontucht doen verdwijnen en het re glementeren daarvan zou elke poging tot het scheppen van beter begrip belachelijk maken. In de Britse bladen heeft het rap port een storm van commentaren (voor en tegen) verwekt. De Times toonde in het algemeen grote waar dering voor het rapport, waarin het een nuttige scheiding ziet tussen „misdaad" en „zonde". Verschillende andere bladen keerden zich in felle bewoordingen tegen de conclusies van het rapport. Drie Franse bergbeklimmers die bü een bestijging van de Mont Valier in de Pyreneeën waren vermist, heeft men dood teruggevonden. Kunnen de ouders dit niet betalen dan kunnen de kinderen geheel gra tis worden ingeënt. Deze richtlijnen gelden echter niet ten aanzien van kinderen die in an dere jaren zijn geboren. De gemeen ten kunnen voor deze kinderen wel een vaccinatieprogramma op touw zetten, maar mogen dan zelf, behou dens goedkeuring door Gedeputeerde Staten de bijdrage vaststellen, die zjj voor de injecties willen vragen. Wie de soms hoge bijdrage niet kan of wil betalen zal dus even moeten wachten, waarschijnlijk tot het voor jaar, tot zün kinderen volgens het rijksvaccinatieprogramma aan bod komen. Dan geiden daarvoor de bovengenoemde richtlijnen die nu slechts voor de 1955-ers van kracht zijn. Dr. Banning verheelde overigen» niet. dat hij afzonderlijke plaatse lijke vaccinatieprogramma's, die het programma van het rijk door kruisen minder gewenst vond, om dat daardoor de zijns inziens nood zakelijke eenheid van registratie van inentingen in gevaar komt. Ten slotte wees dr. Banning er na drukkelijk op dat niemand verplicht Is zijn kinderen te laten inenten. Dit is een beeld uit een nieuwe Amerikaanse film, die .fraulein" gaat heten op z'n Duits, en die de laatste dagen van Hïlters Derde Rijk" tot onderwerp heeft. De foto toont de scène, waarin de Amerikaanse troepen Berlijn binnentrekken, Praduktie- leider van de nieuwe film is Hen ry Koster, hoofdrolspelers zijn Mel Ferrer en de blonde, schone Dana Wynter. (Van een onzer verslaggevers) De verschillende grote benzine- maatschappijen werken op het ogenblik aan beschermende maat regelen ten opzichte van de ben zinetankstations, omdat er in de laatste maanden nu reeds ver scheidene overvallen zijn ge pleegd. In sommige stations wordt een kluis gebouwd, in. andere een spe ciaal alarmsysteem en in weer andere gevallen zal de beveiliging tot stand komen door extra-be zetting. Men wil hier en daar een kluis bouwen, die wel door de pompbediende bij de afsluiting van de dag gesloten kan worden, maar niet geopend. Bovendien zal voortaan zoveel mogelijk het geld van de dagontvangsten reeds dezelfde avond worden wegge bracht, ook op zaterdag- en zon- i dagavond. (Van een onzer verslaggevers) Naar w'ü vernemen is na het reis bureau Holland Transport N.V. ook de directeur, de heer K. uit Rotter dam, failliet verklaard. Dit gebeurde woensdag. Curator in het faillisse ment is mr. Bergsma te Rotterdam. Zoals bekend, bevindt de heer K. zich, evenals zijn echtgenote, in ver zekerde bewaring. Zij worden ervan verdacht de procuratiehouder van de n.v. te hebben mishandeld. Dit faillissement zou zijn gescheid op vordering van een Amsterdamse rederij. De heer K. zou zich borg hebben gesteld bij de aankoop van het motorpassagiersschip „Amster dam", dat zijn n.v. van deze rederij had gekocht. De n.v. zou het restant, van de koopsom nog schuldig zijn aan de Amsterdamse rederij. Voor Arthur Homer, öe 64-jarige communistische secretaris van de mijnwerkersbond, kwam de klap dubbel hard aan. Hij werd ver slagen door zijn eigen hondsvoorzitter en kwam maar liefst vier mil joen stemmen te kort. Twee andere communistische kandidaten werden even overtuigend uit de ring geworpen. genheid en sympathie van de Britse arbeidersbeweging voor het rampza lige lot van Hongarije". Dat was nederlaag nummer 1. Ne derlaag nummer 2 kwam als een vol komen verrassing voor iedereen: De congresvoorzitter vroeg de goed keuring voor punt 166 van het alge meen verslag van het hoofdbestuur. Dit punt maakte melding van „de heldhaftige strijd van het Hongaarse volk" In de laatste dagen van oktober 1956, „de beestachtige onderdrukking door de Russen", en „de diepe bewo- Deze week is het vijftig jaar geleden, dat Edvard Grieg i september 1907 de ogen sloot en dit betekende voor vrijwel alle omroepen, ook in ons land, speciale pro gramma's. Voor Amsterdam zijn juist zestig jaar geleden verlopen, dat de beroemde Noorse toondichter met zijn vrouw in het Concertgebouw aanwezig was om een bij zondere huldiging door het Amsterdam* muzieklievend publiek in ontvangst te nemen. De banden die Grieg aan Van een aantal grernmo- Nederlandi binden, zijn door foonplaten viel ook door de jaren uiteraard wat ver- toonkwaliteit het door slapt. Maar toch Is menig werk bijna wekelijks dooi de radio te horen. Dat nu gegrepen werd naar minder bekende composities, was goed gezien en behoort tot de pluskant van de omroep boven het gangbare con certleven. - Moura Lympany en het Fiï- harmonia Orkest o.l.v. Herbert Menges gespeelde pianoconcert opus 16 op. (AVRO maandag jJ.) Bij de NCRV zong woens dag Wikny de Zwaan een aantal liederen: dezelfde omroep verzorgde de vertol king van het nogal ver bleekte Landerkennung voor mannenkoor en orkest met het Utrechts Stedelijk Mannenkoor en het USO. Aandacht waard De aandacht waard, on danks wat slappe gedeelten, bleek het strijkkwartet opus 27 (nogmaals NCRV), vurig voorgedragen door het kwartet bestaande uit Jo Hekster en Frits Waterman (viool), Karei Schouten (altviool) en Johan de No bel (cello), allen leden van het Concertgebouworkest, dat (woensdagavond via het Edlnburg Festival in het derde programma van de BBC) te beluisteren viel. Ook de VARA vergeet Grieg niet. De eerste uit zending op de herden kingsavond - gaf een mee slepende interpretatie van de sonate opus 13 voor viool en piano, waarbij te genie ten was van het spel van Paul Godwin (viool) en Isja Rossican aan de piano M, V, HILVERSUM n, donderdag De mezzo-alt Hélène Bouvier zingt vanavond om tien voor half tien liederen van Darius Milhaud en Arthur Honegger. Aan de vleugel Felix de Nobel. Muzikale documenten. In deze rubriek hoort men om kwart voor tien be roemde pianisten uit een vorige generatie. Alfred Reisenauer speelt de Ber ceuse in Des van Chvpin. opgnomen in 1906. HILVERSUM I, vrijdag Rutger Schout» be spreekt vrijdagmiddag om vier uur werken van Edvard Grieg, die zaterdag zullen worden uitgezonden. Een afgevaardigde beklom het spreekgestoelte en begon de samen stellers van het algemeen verslag van een „valse en onjuiste voorstelling van zaken" te betichten. De aap kwam uit de mouw, toen de woorden „fascisten en reactio nairen" vielen, maar onverstaan baar werd spreker, toen hij de goe de bedoelingen van de Sowjet-Unie uiteen wilde zetten. Het congres hoonde hem weg en twee andere afgevaardigden snelden naar het gestoelte om In fel veront waardigde, maar brilj'ant geïmprovi seerde speecbes de communisten van repliek te dienen met een overdon derend feitenmateriaaL Dit op zich zelf onbeduidende inci dent bracht wel duidelijk de kracht aan het licht van een vrije vakbewe ging in een democratisch geregeerd land, waarin ieder voor zijn mening mag uitkomen, maar waarin gezond verstand en rechtvaardigheidsgevoel altijd de boventoon zullen voeren. Diezelfde geest sprak ook uit de woorden van het Lagerhuislid van de arbeiderspartij. Sir Tom O'Brien, die het woord vroeg, toen „Zuid- Afrika" aan de beurt was. „Zuid-Afrika," zei hij, „Is een heel ongelukkig land, een land, dat hard op weg is naar een kwaadaardige vorm van dictatuur. Een regering van blanken verstikt de stem van miljoenen zwarte men sen. Ik doe een beroep op u," en hy wees met een dramatisch gebaar naar de groene tafel achter zich en op alle afgevaardigden in de zaal, „cm aan deze zaak meer aandacht te beste den." Dictatuur „In Zuid-Afrika wordt dictatuur bedreven door een fascistische rege ring. Ik hoop uit de grond van mijn hart, dat de vrije vakbeweging deze ontwikkeling nauwkeurig gadeslaat: dit is het begin van een tweede Hon garije. Kijk uit, dit kwaad kan zich verspreiden." Sir Tom kreeg voor deze woorden luide bijval. Het congres sprak in twee resolu ties de wens uit, dat de proeven met A- en H-bommen onmiddellijk zul len worden gestaakt en de hereniging van West- en Oost-Duitsland met kracht wordt bevorderd, I NETLEY, ENGELAND (AP) 1 De gemeenteraad van Netley 1 heeft dinsdag besloten aan enkele snelle passagierssehe- e. pen o.m. de Nieuw-Amsler- dam van de Holland-Amerika 1 Lijn te verzoeken wat lang- tamer langs het Netleyse strand te varen. 1 De raad heeft klach- I Sen binnengekregen dat het schip, wanneer het nakr Southamton gaat of daar vandaan komt, «en grote golf l over het strand doet slaan, j Het strand is dikwijls vol mensen, die zich haastig uit de voeten moeten maken, al- ij dus de gemeentesecretaris M. j J. Roberts. j Kinderen worden door de golf gemakkelijk omverge- i worpen en kunnen daarbij verwondingen oplopen of zelfs meegevoerd worden naar see. De raad heeft formeel e«n klacht ingediend bij de ha venautoriteiten van South ampton. Behalve de Nieuw- Amsterdam veroorzaken ook de Caronia van de Cunard Linee en de United States, het metste passagiersschip ter wereld, grote golven die over het strand slaan. De twee grootste Britse passagiersschepen Queen Eü- en Queen Mary gaan vrijuit. Die mm heel lang zaam voor&H aUtas Roberts,

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2