kauw Reclassering komt ambtenaren te kort iWAfU Consumenten Contact- Orgaan begint spoedig met warenonderzoek Djakarta muilkorft tien grote kranten Gaat de depressie goed Spreeuwenpraat Philips ent in tegen A-griep Rusland heeft geen parlement 't is weer Prinses Beatrix bezeert enkel Verkiezingen in Duitsland t Limburgse Jagers wegens griep niet naar Sennelager Premie 30.000 in Goudse streek Controverse Soekarno—Hatla duurt voort SIEBEL HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Zeden (Van onze parlementsredactie) Jtn VhieHleger°n.derdelen °ns land heerst ^am Aziatische veel, dat dit 432e bataljon Infanterie vandaag niet voor de SSSTSdSS vertrekken near hei leserkamp Geen complicaties De generaal prees het materieel, de discipline en vooral de goede stemming en het enthousiasme van Oude barakken Ziekelijke querulant Nadrukkelijk werd echter ontkend, dat zieke militairen meer naar Duits land zouden zijn gegaan, zoals de be roeps-kapitein Leegsina, commandant van een compagnie in Sennelager, zou hebben beweerd. Nederland Oostenrijk Mr. v. d. Goes van Naterst Spaar Kwatta-soldaatjts voor het Kuatta-soldaatje SW Stabilisatie ZWITSERSE HORLOGES j De beste tip die wij u voor het weekeinde kunnen ge ven, is de kachel maar een beetje aan te houden. De tem peratuur zal met 14 tot 16 gra den nl. eerder winters dan zo mers zijn. VERVOLG VA.N PAGINA 1 ATOOM PROTEST Pi eter is tuk op verslagen van ge meenteraden. Vooral op de verslagen zoals die afgedrukt worden in mijn lijfbladen van de eilanden, want daarin lees je tenminste wat al die raadsleden woord voor woord zeggen. Daar gaan geen mil joenen onder de ha mer door, mac. maakt men zich nog druk over de simpele dingen van alledag: de lantaarn op de hoek, de onwel riekende sloot achter de kerk, de tweede leerkracht aan de openbare lagere school. Gebeurlijkheden in de kleine gemeenschap waarvoor de in gezetene zich danig interesseert. Tot die lijfbladen behoort ook de „Flakkeese Nieuwsbode" waarin een onzer goede vrienden de snelle pen voert. Van deze plaats af een groet naar het verre „Menheerse".. Maar goed, in die door Pieter graag gelezen Nieuwsbode, verdiepte ik me in het raadsverslag van de ge meente Melissant. Wel eens in Melis- sant geweest Pieter wel en ik moet u zeggen dat 't er me best bevallen is. Allemaal vriendelijke mensen die een goed woord voor de „buitenlandse" spreeuw overhadden. Maar nu die gemeenteraad. Want wat leest Pieter in deze Nieuwsbode „De heer "Van der Spaan deelde mee, dat wed. Mijnders bij hem was geweest, die zich beklaagde dat de uitgang van haar woning door het raadslid dhr. v. d. Vliet in beslag is genomen. Er is een heining gezet en het is omgespit. „Gaat dat nu maar zo vroeg spreker. „Het recht is bij de wed. Mijnders De voorz. gaf een andere lezing r i deze zaak. In B. en W, is dit geval bekeken, spr. vond dat het overdre ven werd. Hij was persoonlijk bij wed. Mijnders geweest, die er mee akkoord ging. ,jZo'n oud mens kan je overvleuge len", zei dhr. v. d. Spaan. „Recht ts recht", zei spreker met de vuist op tafel. ^Antwoord de zot niet naar s'n dwaasheid, burgemeester", wierp de heer v. d. Vliet in 't midden. De voors. antwoordde dat aan dhr. v. d. Vliet een brief geschreven is dat deze situatie duurt totdat er verder gebouwd wordt. „Ik kan het niet begrijpen", zei dhr. v. d. Spaan. Omdat je geen hersens hebt", zei de heer v. d. Vliet,. De voorzitter hamerde dit af. Zó wilde hij niet discussiëren. „Je kan er geen pad maken", op perde dhr. v. d. Vliet. „Ik weet alles precies", zei dhr. v. d. Spaan. „Je bint nog stommer as 'n verke", riep dhr. v. d. Vliet. Toen heeft de zeer verontwaar digde voorzitter heel hard gehamerd. En sinds Pieter dat raadsverslag heeft gelezen is er voor hem een zwarte slagschaduw gevallen over het -oede Melissant waar toch allemaal van die vriendelijke mensen woonden. Wij blijven nog even in F1 'tkeese contreien, want in een andere Nieuwsbode lees ik dat er in de ge meenteraad van Ouddorp kritiek is geuit „tegen het in de nacht uit hun slaap wekken van mensen in kam- peerhuisjes, zoals dit deze zomer ge beurd is om ns te gaan hoeveel bed den er-beslapen worden en met hoe veel personen men er nachtverblijf in zoekt". De burgemeester wijzend op de politieverordening deelde mee, dat er een of meer dames van mmder goede zeden uit Rotterdam in Oud dorp waren: „Daar -oet paal en perk aan gesteld worden. De fout was alleen dat spr. zelf niet bij de con trole aanwezig was. Dat had wel moeten gebeuren. In geen geval is het de bedoeling om dwars te zitten". In Ouddorp gaan ze nu uitzoeken of de kampeerverordenïng wel deugt. Dat doet een commissie waarvan de heer Komtebedde voorzitter is Molleboonstad „De AP-vestiging Molleboonstad schijnt bij Pétété beter bekend te zijn dan die in de Maasstad. Zij bezorgde althans bijgesloten briefkaart prompt op mijn plateau aan het Soephuis- straatje", zo meldt mij 'n goede Vrije Volk-collega uit Groningen die .gelijk Pieter in zijn spreeuwenpraat elke dag tot de Groningse lezers een bab beltje richt. Naam: Olie Grieze. Tja en daar ligt het kaartje dan dat voornoemde Pétété in plaats van bij Pieter bij Olie Grieze op het Mol- leboonbureau bracht. Op dat kaartje meldt mevrouw De Koning. Mathe- nesserstraat 122 dat zij in 't westen in elkaar gevouwen papieren geld heeft gevonden. De verliezer kan zich bij haar melden En na de groet naar Menheerse nu ook een groet naar de nog veel ver dere Molleboonstad en de vakbroeders van het Soephuisstraatje. Pieter hoopt toch gauw 's langs te komen. Want die Molleboonstad, jongens.'dat is wat Aanbod Wij besluiten de week met de vol gende aanbiedingen: een eenpersoons ledikant (bestemd) van P. uit de Taan- dersstraat, een tweepers. spiraal met bed (bestemd) van D. uit de Bredcrode- straat, een spiraal van J. uit de Geer- kensstraat en een kinderwagen van N.N. Verder noteerden wij kleding van S. uit de Adrien Milderstraat, babykleding met dekentje (bestemd) van B. uit de Bus ken Huëtstraat cn kleding met een aquarium van Van L. van de Brielse- laan. Postzegels en suikerzakjes werden gebracht door John L uit de Nozeman- straat. Alle aanbieders onze dank. Vondst Een bruin alpinopetje heeft de heer Van de Put, Hortensiastraat 21* ge vonden op de Stadionweg. Het is bij hem terug te bekomen. Mevr. Koet, Nachte gaalstraat 16c, heeft zondag 8 septem ber een vulpen gevonden in het Sta dion. Wie heeft hem verloren? Verlies Mevr. Kip, Odastraat 15a, verloor haar portemonnee met plm. 30.-. Zou d» vinder deze moeder gelukkig willen maken? Zuster C. Kerseboom. Vlietlaan 25a, verloor dinsdagmiddag haar ver pleegstersinsigne, terwijl zij van de Catharinastraat naar de Schtekade ging. Niemand heeft er wat aan en zij is er erg door gedupeerd. In het over dekte zwembad „Hillegersberg" raakte Maarten Kleine, Larixpleln 5cv zijn ver chroomd horloge (rond) kwijt. Heeft iemand het soms per ongeluk meege nomen? Mevr. Jansen, Mijnshcrenlaan 52b. is zondagmiddag naar het Stadion geweest. Zij kwam tot de ontdekking dat ze haar gouden horloge met een smal lang werpig bandje verloren had. Ze zat in. vak H. Heeft iemand het gevonden? De beer Korenhof. Cassandrastraat 52b, ver loor op 11 september de dop van zijn benzinetank (bromfiets) tussen de ben zinepompen van de Kleiweg en Gordel- WeS* Dierenrijk Vandaag hebben wij verscheidene aan biedingen van poesjes: Mevr. Poot, Jan Kruyffstraat 43, tel. 55242, heeft er twee van acht weken (zindelijk), mevr. Rlj- senbuxg, Grondherenstraat 54, heeft er één van zes weken en mevr. Spek, So ph! akade 40. een poes van vier maanden. Dus, dierenvrienden, keus genoeg. Mevr. Eenhoorn, Bellevoysstraat 91», heeft nog vier poesjes over ter verzor ging. h> er nog, een tehuis voor twee poesjes van acht weken? Ze zijn te be komen bij mevr. Hokke, Bergslngel 67b. harde realistische verschenen, uit de <™>arende berichten zijn •Wy moeten zorgen voor een harde en realistische opleiding voor onze soldaten, willen wij gespaard blijven voor een debacle als in 1940. De Ne derlandse soldaat is geen papsoldaat'. Daarom is deze week ook de grote driedaagse oefening ondanks de re gen en de griep doorgegaan. Dit was medisch verantwoord, al dus de generaal. Dat nam niet weg, dat toch in overleg met de divisie- arts was overwogen om deze oefe ning met het oog op het 'beesten weer' 's avonds te staken en de volgende morgen voort te zetten. Maar 'toen klaarde de lucht reeds op' en dus ging de oefening ge woon door. De generaal vertelde niet, dat het dan zoals wij in Sennelager heb ben ervaren even later weer stort regende. Hij zei wel: 'In de oorlog regent het ook.' 120 man blijven achter Van de bijna 4099 militairen heb ben er ongeveer 1200 griep gehad. Het betreft hier, op één geval na, allen militairen van beneden de 30 jaar. Donderdag waren er 306 en vrij dag 154 zieken, thans zijn er nog on geveer 120. Z(j blijven tot dinsdag of woens dag in Sennelager achter, dan zul len zij als zij dan alweer (groten deels) hersteld zijn, met gesloten vrachtwagens of als zij nog ziek zijn met ziekenauto's naar ons land worden gebracht. De gezonde militairen vertrekken vandaag uit Sennelager. Zij maken plaats voor het tankbataljon, dat zo juist veertien dagen in Hohne, even eens in West-Buitsïand heeft ge oefend De huzaren zullen nu in Sennelager zonder infanterie moe ten oefenen, omdat de Limburgse jagers van de 43e gevechtsgroep wegens griep in ons land blijven. Wij zullen de ontwikkeling afwach ten.' aldus generaal Hasselman. Op 28 september zullen dan voor het laatst van dit jaar vier batal- jons voor veertien dagen naar Senne. lager gaan: een bataljon stoot troepen van de 43e gevechtsgroep en drie bataljons, grenadiers, jagers en fusiliers van de 41e gevechtsgroep de troep in Sennelager, waar geen ongerustheid heerst. Naast hem op de persconferentie zat de kapitein-arts C. J. van Belle, de internist van het centraal mili tair hospitaal te Utrecht, die in Sennelager was ontboden om na te gaan welke complicaties zich bij de ziekte zouden kunnen voordoen. 'Er is geen enkele complicatie bij deze deze weliswaar geheel on schuldige, maar zeer infectieuze griep geweest: geen. long- en geen hersenvliesontstekingen. De ver moedens dat enige inmiddels in Duitse ziekenhuizen onderzochte militairen deze ziekten zouden hebben, bleken onjuist,' zo ver klaarde dokter Van Belle Hy vond de manier waarop de zieken met jeeps en trucks uit het veld waren vervoerd en waarover wij klachten hadden vernomen, medisch volkomen verantwoord. Er waren volgens hem zoveel zieken, omdat er zoveel militairen zo dicht bij elkander slapen in elke tent 24 en omdat de weerstand ten gevolge van de grote lichamelijke inspannin gen misschien iets was verzwakt. De legering ven de patiënten er kunnen 500 worden opgenomen is bepaald niet ideaal. Generaal Hassel man noemde de ziekenbarakken oud, versleten en verveloos, de vloeren zijn niet behoorlijk schoongemaakt. De zieken weten zich echter te behelpen, ook met kribben, stro-, slaapzakken en dekens. Lakens achtte de generaal niet nodig bij dergelijke oefeningen. Dokter Van Belle verklaarde, dat hij inenting tegen Aziatische gnep, ook al zou dit mogelijk zijn, niet nodig achtte, omdat de militairen daarvan bijna even lang ziek zou den zijn ais van de gnep zelf. Overigens is nog met biologisch zoals met de griep ia ons land .'vastgesteld of het in Sennelager Azia tische griep is. dit wel bijna aeker. Zijn bataljonscommandant noem de hem. aldus generaal Hasselman, 'een ziekelijke querulant', die vroe ger al eens onder psychiatrische be handeling was en die op 1 augustus zelf had mededeeld, dat hij zich niet geheel evenwichtig voelde. Daarom zou hij op 1 oktober een minder zware functie krijgen. Officieren en onder-officieren heb ben zich over hem beklaagd. Hij had volgens de bataljonscommandant eigenlijk onder arrest moeten worden gesteld, maar m overleg met de divisie-arts is hij toen met een zoet lijntje voor een psychiatrisch onder zoek naar het centraal militair hos pitaal m Utrecht gestuurd,' aldus generaal Hasselman, die met kon ge loven, dat ais de verwarde klachten van deze beroeps-militair juist zou den zijn er zo'n goede stemming onder de troepen in Sennelager zou heersen. Als mocht blijken, dat de kapitein toerekeningsvatbaar is. zal hij zijn klachten minder verward moeten for muleren, opdat zij kunnen worden onderzocht zo verklaarde de bevel hebber. De N.V. Philips is van plan op korte termijn het personeel tegen A-griep in te enten, zodra er voldoende vaccin voor is. Het aantal griepgevallen in het. be drijf te Eindhoven is in vergelijking met de Zuidlimburgse nederzetting nog gering. De eerste hoeveelheid A-vaccin, door Phiüps-Roxane ver vaardigd. is ter beschikking gesteld van de Wereldgezondheidsraad. Rusland heeft erin toegestemd, met Amerika te spreken over uitwis seling van radio- en TV-programma's. Advertentie I.M. Hat «foal berolkt Wanneer het aankomt op uithoudingsvermo gen, dan helpt kauwen meer dan wat dan ook. Kauw Wrisley P.K. Kauwen is lekker en gezond. Doe 't, kauw. Opnieuw een treffen tussen deze beide landen. In de voetbalge schiedenis van Oostenrijk en Nederland zjjn de ontmoetingen maar schaars. Er werden slechts drie wedstrijden gespeeld. De eerste tijdens de Olympische Spelen te Stockholm in 1912. Nederland won toen met 31. De tweede was in Amsterdam in 1933. Wij verloren met 10. Het laatste treffen was in Wenen op 26 mei van dit jaar. (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse socialist mr. M. van der Goes van Naters heeft gis teren op het 46ste congres van de Interparlementaire Unie gewezen op de fundamentele verschillen tussen democratische en dictonaie regerings vormen. Het parlementaire stelsel heeft niets te maken met het verschil tus sen kapitalistische en socialistische landen, aldus mr. Van der Goes. Er zijn ondemocratische kapitalistische landen en socialistische of socialis tisch gelelde landen, zoals India en Israël. d,e door en door democratisch ziin. Er bestaat geen tegenstelling tuv sen een socialistische maatschappij aan de ene kant en politieke vrijheid en een echt parlementair regime aan de andere kant. Het gaat niet om de aanwezigheid van socialistische of collectieve systemen, maar om de af wezigheid van het democratische par lementarisme. Mr. Van der Goes betwistte het bestaan van een parlement in Rus land en vroeg de Russische dele gatie, wat zij in de Interparle mentaire Unie doet. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, betoogde dat er nog steeds een werkelijke kans bestaat op overeenstemming met Rusland over de ontwapening, ondanks het mislukken van de Lon dense besprekingen. Kernbommen zijn volgens Selwyn Lloyd het beste middel om oorlogen te voorkomen. fVan een onzer verslaggevers) „Kwantitatieve vermindering, kwalitatieve verdieping," dat was het oordeel, dat de algemeen voorzitter van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering, mr. M. C. de Jong, vrijdagmiddag gaf over het werk van deze organisatie in de afgelopen tien jaar. Het genoot schap hield in het Groothandelsgebouw te Rotterdam zijn jaarver gadering. De Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. H. A. Teixeira de Mat- tos, heeft aan baron Ph. M. J. G. d'Otreppe de Bouvette. voorzitter van het Belgisch nationaal comité voor de voedsel- en landbouworgani satie van de Ver. Naties de versier selen van officier in de orde van Onmje-Nassau uitgereikt. Advertentie t.M. Spreker noemde beide verschijnse len ook het geringere aantal op drachten tot steun en hulp aan de linquenten een verheugende zaak. Maar nog was er hij er niet van over tuigd. dat op dit ogenblik alle op drachten nuttig en zinvol zijn. „Wij moeten helpen alieen in die gevallen, waarin van een persoonlijk en opbouwend contact goede invloed te verwachten is," zo zei hij. Het is een misverstand, dat reclas- seringsarbeid bij bepaalde delinquen ten geen kwaad zou kunnen, zo be toogde mr. De Jong. Zij heeft door gaans verkeerde invloed bij voorbeeld op lichte gevallen. Zij gaan de reclassering zien als een nutteloos bijprodukt van een overigens gewaardeerde voorwaar delijke veroordeling. Het gevaar be staat, dat zij een oppervlakkig toe zicht beschouwen als de normale prestatie van de reclassering. Ook spijtig is, dat administratieve ar beid moet worden verricht door ambtenaren die doorgaans al over belast zijn. Er treden nog steeds grote vertragin gen op bij het uitbrengen van voor lichtingsrapporten. Spreker noemde dit een bijzonder ernstige zaak, om dat zij de verdachte en zijn gezin ge ruime tijd in onzekerheid laat, de noodzakelijke maatregelen tegen hem vertraagt en zelfs recidive in de hand werkt. Het genootschap ondervindt grote moeilijkheden bij zijn pogingen om bekwame en toegewijde krachten aan te trekken. Het blijkt niet alleen erg lastig, het aantal ambtenaren uit te breiden zelfs de vacatures blijven geruime tijd onvervuld. Niettemin zal het genootschap aan zijn mensen de hoogste eisen blijven stellen. Mr. G. W. Arendsen Hein, psychia ter te Lunteren gaf een uiteenzetting over „de psychische behandeling van neurotische delinquenten". De wetenschap heeft afgeiekend met het defaitistische standpunt, dat psychisch misvormden niet te gene zen zouden zijn, concludeerde spre ker. Van de mensen die worden ver pleegd in de inrichting waaraan hij verbonden is (allen ernstig gestoorde delinquenten) Is tot dusverre 38 per cent in de maatschappij teruggekeerd. tp&ggtg-isr ""A imfc (Van een onzer verslaggevers) De stichting Consumenten Contact-Orgaan, waarin de drie vakcentrales, de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties en de Nederlandse Consumentenbond samenwerken, zal op de kortst mogelijke termijn een zelfstandig bureau in Den Haag inrichten, waar een directeur-secretaris zal worden belast met de dagelijkse leiding. Het thans vastgestelde werkprogramma beoogt, ilaar de NVV-secretaris A. Kloos, lid van het bestuur der stichting, op een persconferentie memoreerde, de markt „doorzichtiger" te maken voor de gebruiker die wegwijs wil worden in de grote verscheidenheid van goederen die tegenwoordig worden aange boden. Bovendien kunnen de gezamen lijke consumenten een corrigerende beweging vormen in gevallen van on verantwoorde prijsvorming of ver starring van het econmische leven. Vergelijkend warenonderzoek waar bij gelijksoortige waren van verschil lende merken deskundig, b.v. In la boratoria, worden beoordeeld, zal naar het CCO verwacht, kunnen resulteren in een doelmatiger inkom stenbesteding. Van dit warenonder zoek kan bovendien een gunstige in vloed uitgaan op de kwaliteit en de prijzen van de produkten. Een delegatie van het bestuur heeft reeds voortdurend contact on derhouden met de minister van Economische Zaken over plaats ge vonden hebbende prijsverhogingen en de doorwerking van grondstofprijs dalingen. Mede door dit contact konden be paalde prijsdalingen, o.a. voor thee, margarine, slaolie, brood en benzine worden gerealiseerd. "Tot dusver geschiedde vergelijkend warenonderzoek op bescheiden schaal door de Consumentenbond, die nu echter in het CCO het werk heel wat grootser zal kunnen aanpakken. De Nederlandse Huishoudraad, die juist, naar de voorzitter van het be stuur. de heer B. Roolvink, secreta ris van het CNV, opmerkte, in be langrijke mate tot het ontstaan van het contactorgaan heeft bijgedragen, neemt aan het CCO geen deel. Het ,CCO zal nader contact opnemen met cile vrouwenorganisaties van de Ne derlandse Huishoudraad die zich vóór aansluiting bij het CCO hebben uitgesproken. Overigens blijft de deur voor de huishoudraad open. Voorts is men in onderhandeling met de verschillende bonden van bejaar den, welke organisaties men ook in het werk wil betrekken. Het streven van het CCO is er niet in de laatste plaats op gericht het prijsstabilisatiebeleid van de overheid te ondersteunen, waar mogelijk in samenwerking met werkgeversorganisaties. Wat de positie van de vakcentra les in het orgaan betreft, zette de voorzitter uiteen dat de vakbewe ging de belangen van haar leden te zamen 1,2 miljoen consumenten! moet behartigen. Daarbij mogen zij het prijsaspect niet negeren. Zii dragen immers verantwoordelijkheid voor behoud en verbetering van het reële loonpeil. Aan lot 14160 van de Staatsloterij is behalve een prijs van 2000.de premie van 30.000.— verbonden. Dit lot is in Gouda verkocht door de coï- lectrice van de Staatsloterij mevrouw Kleber-v. d. Sloot. De helft van het lot ging naar Waddinxveen, de andere helft werd in loten van een twintigste, een kwart en twee tienden in Gouda verkocht. Engelands snel slinkende kolen- reserves dwingen het land om zo spoedig mogelijk over te schakelen op kernenergie. Vandaar, dat m Groot-Brittanmë de reaclorbouw in ijltempo voortgaat. Nu weer is dc English Electric Company voor het voetlicht getreden met het model van een nieuwe „atoomfabriek". Dit wordt het grootste atooni- krachtstation Ier loereld. Het zal ge bouwd worden te Hinklay Pointin Somerset en krijgt zeven maal de ca paciteit van Calder Hall t. Hel gebouwencomplex is zo ont worpen, dat het architectonisch in de omgeving past. Schijnwerpcrlicht op de muurvlakken van diverse con structies zal naar men hoopt, hel aanzien nog verfraaien. Prinses Beatrix heeft donderdag middag bij het rijden in de manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij zal de eerste dagen rust moeten nemen. In verband hiermee zal de Prinses ervan moeten afzien bij de opening van de Staten-Generaal aanwezig te zijn. Zij hoopt wel aan de gebruike lijke rijtoer des middags deel te nemen. Cyrus H. Gordon, professor in de oude geschiedenis aan de Bran deis Universiteit, is erin geslaagd 3.400 jaar oude inscripties op klei tabletten te ontcijferen, hetgeen een nieuw licht zal kunnen werpen op de alleroudste geschiedenis van het eiland Kreta. DJAKARTA (ANP, AP) Terwijl de controverse tussen president Soekarno en de gewezen vice-president Ilatta voortduurt, komt uit Djakarta het bericht, dat de militaire commandant aldaar voor on bepaalde tijd de verschijning verboden heeft van alle in Djakarta gevestigde belangrijke bladen, ten getale van tien. Ook de pers bureaus PIA en Antara mogen niet meer werken. Advertentie I.M. Voer 4* mooist* cofloctto i I* «Ik» prtysfctasso eaar j STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227, Als oorzaak van het verbod wordt genoemd de berichtgeving van deze bladen en persbureaus over de na tionale conferentie tussen de centra le regering en de buitengewesten, die op het ogenblik in Djakarta wordt gehouden. •Door dit verbod worden zowel het communistische partij blad Harian Rakjat als het Nederlandse blad De Javabode, het onafhankelijke blad Indonesia Raya, het socialistische blad Pedoman en het blad Bintang Timur getroffen. Indonesia Raya heeft herhaaldelijk scherpe kritiek op de regering geleverd. Een zestal bladen, eveneens van uiteenlopende richtingen, mag blij ven verschijnen. Maar de sluiting van de genoemde bladen en pers bureaus dreigt het uitkomen van de meeste bladen In het gehele land te verhinderen. Ook telegrammen van buitenlandse correspondenten worden door het telegraafkantoor aangehouden. Voigens een bericht, dat het pers bureau AP uit Djakarta heeft laten doorbellen naar Singapore, staan president Soekarno en Hatta nog scherp tegenover elkaar op de con ferentie, Dr. Hattc heeft geëist, dat Soekarno zijn plan voor een „geleide democratie" laat varen en dat de door Soekarno uitgezochte en be noemde Nationale Raad aftreedt. Soekarno heeft geweigerd deze eisen in te willigen, maar zich wel bereid verklaard Hatta als vice-pre sident terug te nemen, indien deze Laat u zich deprimeren door zo'n depressie, die de kachel met ons aanmaakt? Laat 'ra dan dit weekeinde maar morren en jaag er de kou mee in zijn schulp. (Van onze weerkundige medewerker) En gaat u de deur uit. Iaat u dan OTt door een zonnetje verleiden om de jas thuis te laten, want onze zon blijkt de laatste tijd min of meer vais te zijn en onder éen hoedje te spelen met de regen- en hagelbuien. Het is de depressie, die ons hei •oopje van een vroegtijdige herfsl leeft geleverd, goed gegaan. Eerst was zij een onaanzienlijke storing in het zeegebied tussen Groen land en IJsland, thans is zij uitge groeid tot een kanjer van meer dan 2000 km doorsnede, gerekend van de Noordkaap tot de Golf van Biscaye. Haar hoofdkwartier bevindt zich nu. net als vrijdagmorgen, nog boven Zuid-Scandicavië en dat is voor ons niet zo plezierig Daardoor blijft de aanvoer van on stabiele lucht met buien nl. gaande, al zal de wind wel wat minder krach tig worden en krijgt de zon op haar naamdag wat meer vrijheid van han delen ten koste van de buien. Wist u. dat het slechtste weer vrij dagavond in het zuidwestelijke helft; van het land voorkwam? Een aardedonkere lucht, waai uit intel ba re buien met onweer en hagel vielen, maakte ket verblijf buitens huis bijzonder onaangenaam. Onze regenpost Roosendaal tapte om zeven uur 's avonds 32 mm regen af, geval len in 24 uur tijd. Op sommige plaatsen in Neder land is al meer dan 100 mm regen genieten in deze maand. Sommige boeren zijn ertoe overgegaan om het vee uit het land te halen van wege een 15 cm dikke laag water m de lagere gedeelten. In Noordwest- Overijsel kon het vee hier en daar niet eens bereikt worden door de aanwezigheid van een natuurlijke waterlinie. Neen, voor draaglijker weer moet u rijn in Zuid- en Oost-Europa. Daar, geeft dezelfde depressie, die ons kou doet lijden, een nummertje zomer weg! met temperaturen van 25 tot 30 gra den, heel wat hogere waarden dan die, waargenomen tijdens buien m|J ons land op vrijdagmiddag, te weten 9 tot 11 graden Celslus. Dergelijke J temperaturen plegen ook in zacht* winters voor te komen. hiertoe bereid is. Hatta wil dit echter niet, zolang zijn eisen niet worden ingewilligd. Beide staatslieden hebben elkaar voor het maken van foto's de hand geschud en daarbij gelachen. Dit ge baar was bedoeld om de indruk te wekken, dat hun geschillen waren opgelost en dat de conferentie m een geest van eenheid kon voortgaan. Maar beiden staan in feite even ver van elkaar als voorheen. De duur van de conferentie is ver lengd, maar voor hoe lang is niet meegedeeld. De Bondsdag bestaat op het ogen blik uit 497 leden hoeveel de nieu we Bondsdag tellen zal, staat nog niet vast. Er kunnen hoogstens 514 leden gekozen worden: dat hangt van de kiesdeler af. In de tegenwoordige Bondsdag heeft de CDU met 253 leden een ruime absolute meerderheid, die nog versterkt werd doordat de CDU een coalitie met de 32 Bondsdagleden tellende fractie van de Duitse partij heeft. Daarop volgt in sterkte de SPD. die 153 Bondsdagleden heeft; de FDP heeft er 32 en de DHE 19. Ver der zijn er drie 'wilde' Bondsdagle den. die tot geen partij behoren. Het stemmen geschiedt zondag vol gens een nogal ingewikkelde proce dure. Elke kiezer mag nl. twee stem men uitbrengen. Daarvan wordt de eerste stem uit gebracht op de persoon van de kan didaat. Met z(jn tweede stem wijst üc kiezer de partij aan, die hij als sterkste in de Bondsdag wenst te zien. De voorkeurstem behoeft echter niet te worden uitgebracht op een kandidaat, die tot de party behoort, die dc kiezer met zyn tweede stem aanwüst. Het zou dus kunnen voorkomen, dat een kiezer met zijn eerste stem een kandidaat van de CDU begun stigt, terwijl hij met zijn tweede stem de SPD steunt. Praktisch zal zoiets maar uiterst zelden gebeuren. Een eveneens zeldzame geschiedenis speelt zich in enkele dorpen in Ba- den-)Vurl tem berg af. Daar hebben namelijk de 2300 kiezers van het dorp Linkenheim besloten niet aan de verkiezingen deel te nemen, terwijl in een aan tal andere dorpen in die omgeving wordt opgeroepen wél naar de stembus te gaan, maar de stem briefjes ongeldig te maken. Daarmee willen deze bewtn"r= pro testeren te"en de bouw "an een atoomreactor m bun gebied, omdat volgens hun mening het grondwater -adio-aetief zou worden en hun !andbou"'.'pr~riufcten onverkoopbaar zouden worden.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2