m Aanzienlijke verbetering begrotingsbeeld bereikt PTT wordt duurder 10 miljard minder schuld dan in 1947 Kern van Hofstra TROONREDE: bestedingsbeperking is nog geboden Woningbouw moet voorgaan m m MINISTER HOFSTRA IN ZIJN SLOTBESCHOUWING: iït V au. Studiebeurzen worden hoger (nog dit jaar) Tot het bereiken van al deze doeleinden is een gemeenschap pelijke inspanning nodig van ons gehele volk, zomede de be reidheid de maatregelen te aanvaarden, die door de regering worden voorgesteld.' 'De nu in de begroting verwerkte beperking der uitgaven en de verdere voorzieningen, die nog afzonderlijk bij de wet moeten worden bekrachtigd, dragen er toe bij, dat voor het komende jaar weer op een gezonde financiering in de sector der rijks- ovèrhëïd mag worden gerekend.' Toch verbetering Ongezonde f inanciering T erughoudendheid Geen geldschepping 'De regering zal bevorderen, dat deze mogelijkheid op korte termijn wordt geopend. Het vertrouwen lijkt gewettigd, dat nu de woningwetbouw door het rijk zal worden gefinancierd, het aanbod van nieuwe bespa ringen deze behoeften zal kun nen bevredigen.' f.-agJL&c §*2ogiog Middelen en uitgaven van de staat it HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 PAGINA 8 tv Gezondheid van ons geld en voortzetting woningbouw staan op het spel De nu ingediende begroting beoogt een belangrijke bijdrage te geven tot herstel van het vertrouwen in de financiële stabiliteit van ons land, zegt minister Hofstra in zijn slot beschouwing, dat deel van de miljoenennota, dat altijd hel meest het persoonlijke stempel ran de minister draagt. En hij vervolgti 'Het gaat hij het in 1958 te volgen financiële beleid dan ook om be langrijke zakeni om herstel van het evenwicht lussen de nationale middelen en de bestedingen ooi de verdediging van de gezondheid van ons geld en het vermijden van inflatie: en bovenal om bet financieren van de woningbouw, die moet worden voortgezet. Minister Hofstra begint zijn slotbe schouwing met op te merken, dat in 1956 een ernstige onevenwichtigheid in onze economie aan de dag is ge treden. Een te krachtige toeneming van de binnenlandse bestedingen lieeft deze verstoring teweeggebracht. Van een herstel van het verstoorde evenwicht zijn thans nog slechts wen' nig symptomen aanwijsbaar, aldus minister Hofstra, 'al zij daaraan on middellijk toegevoegd, dat verschil lende van de in dit najaar getroffen maatregelen nog nauwelijks effect kunnen hebben gehad.' Voor het komende jaar moet wor den gerekend met een tekort op de gehele dienst van de begroting van 615 miljoen gulden. Plaatst men dit tekort naast dat van het lopende jaar, dat thans op 495 miljoen wordt geraamd, dan 1 ij k t het begrotingsbeeid op bet eerste gezicht niet wezenlijk gewij zigd. Maar men moet dan toch wel on middellijk twee belangrijke factoren in aanmerking nemen. 1. Onder de inkomsten over 1957 is een bedrag van 363 miljoen aan inkomsten begrepen, die afkomstig waren van de Marshailguldenspot bij de Nederlandse Bank (in wezen zuiver een kwestie van het schep pen van nieuw geld). 2. Onder de uitgaven voor 1958 valt nu ook de financiering van het overgrote dee! van de in 1958 aan te vangen woningwetwoningen. Hiervoor is 540 miljoen nodig. Deze bedragen wettigen de conclu sie, dat een aanzienlijkeen trou- wensook dringend noodzakelijke verbetering van het begrotingsbeeld kon worden bereikt.' In vergelijking met 1957 is het to taal der uitgaven niet 523 miljoen gulden gedaald. Of in percenten van het nationale inkomen: gedaald van 26,8 ill 1957 tot 24,6 percent 'In deze cijfers komt duidelijk het streven van de redering tot uiting, waar mogelijk tot vermindering van de uitgaven te geraken. Daarbij moet dan nog een tweetal factoren in aan merking worden genomen: Tn de eerste plaats zijn in de cijfers De PTT-tarieven zullen in de loop van dit jaar opnieuw enigszins wor den verhoogd. Sommige tarieven leveren namelijk een verlies op, wat de regering een verkapte subsidiëring ten laste van de overheid noemt. De regering is van mening, dat in het algemeen aan overheidsbedrijven de eis mag worden gesteld, dat zü 2onder verlies werken en een deel van de noodzakelijke investeringen zelf opbrengen. De miljoenennota geeft geen na dere bijzonderheden over de te ver wachten verhoging. over 1957 de uitgavenverminderingen waartoe in het kader van het beste- dingsbeperkingsprogramma in het voorjaar werd besloten reeds ver werkt. In de tweede plaats kon het resul taat worden bereikt ondanks de onont koombaarheid van een toeneming van enkele soorten van uitgaven, ook in verhouding tot het nationale inko men. Als duidelijk voorbeeld kunnen de uitgaven voor onderwijs worden genoemd. Intussen zal dc wens van de rege ring, de voortgang van de woning bouw zoveel mogelijk te waarborgen, in het komende jaar zijn stempel op de rijksbegroting drukken. In 1956 en ook dit jaar' heeft een ongezonde financiering van de ge meentelijke investeringen en een on verantwoord oplopen van de gemeen telijke (kortlopende) schuld plaatsge vonden als gevolg van het feit. dat voor de woningwetbouw en. de ge meentelijke investeringen onvoldoen de besparingen beschikbaar bleken. Voor 1958 behoeven de gemeenten de woningwetbouw niet meer te fi nancieren. maar minister Hofstra wil niet verhelen, dat de financiële taak van de gemeenten zwaar blijft. Een woningbouwprogramma van 80,000 woningen brengt noodzakelijkerwijze omvangrijke aanvullende" gemeente lijke investeringen mede, waarvoor langlopende leningen moeten worden gesloten. Daarenboven moeten de nu tot 1600 miljoen gulden opgelopen vlottende schulden dringend worden vermin derd door ze in langlopende leningen om te zetten. De positie van het rijk ten op zichte van de kapitaalmarkt is daar- Op nyddelwi r.d. b?qrotir*j b«lr<w»(»i!5niilprê DU IS75MIUARD SUtDCft. men l«n erca.!85huis- Sismers met guldensbil- jet ten mee vullen zou rnen *an 1 tol75mH- jard woordrijk wtlfcn drukten dan rou men 627-QOO boeken hrijyn om 7,5 milja rd sigaref ren he roken 2ou U ca. 1 mil joen jaar nodig hebben iwn kan er ca.!/imiijc*r auto's voor ko men kan er ca. 50 miljoen fiehsen voorkopen men kan er uTSmnjoet costoums voor kopen men kan er ieder mens op de wereld ca. f13.— van y wi opqestopefd «ïztïv«fffi gulden* knjghrneneen mee duidelijk bepaald. Het rijk zal een vergaande terughoudendheid moeten blijven betrachten bij het opnemen van langlopende leningen. Het beroep van het rijk op de ka pitaalmarkt zal niet mogen uitgaan boven het bedrag, dat op de voorin- schrijfrekening beschikbaar zal ko men en dat gesteld kan worden op 345 miljoen gulden. Op de voorinschrijjrekening storten pensioenfondsen, spaar banken e.d. vast kapitaal in afwachting van later uit te geven staatsleningen). Daarnaast zal door de huurblokke- ring een bedrag van ongeveer 60 mil joen beschikbaar komen. En hiermee is dan tevens de grens gesteld aan het kastekort, dat het rijk zich kan veroorloven. Als liet tekort groter zou zijn dan 405 miljoen, dan zou het rijk zijn toevlucht hebben moeten nemen tot geldschepping en 'inflatoire financie ring is duidelijk in strijd met de eisen van de algemeen-economische situatie en een voortzetting van hetgeen te dien aanzien in 1956 en 195" is ge schied dient dan ook tc worden ver meden.' 'Een voortgaande inflatie is in we zen een sluipende en ongecontroleerde belastingheffing, die op den duur niet slechts de maatschappelijke structuur ontwricht, maar die ook de spaarzin ondermijnt, en die veelal Juist de eco nomisch minst-weerbaren het zwaarst treft. De regering zal er dan ook met vastberadenheid naar streven om mede door haar financiële politiek. 1 aan dit ernstige euvei een krachtig halt toe te roepen.' 'Het stemt de ondergetekende tot voldoening, dat het begrotingsbeeid. zoals het in deze nota is gepresen teerd, in overeenstemming is met de zojuist geformuleerde eisen. In de sector der rijksoverheid ko men we weer tot een gezonde finan ciering. en ook voor de lagere over heid wordt een gezonde financiering van uitgaven vergemakkelijkt. Het eerst nodige is, dat nieuwe ka pitaalbehoeften van gemeenten en provincies weer kunnen worden ge dekt door het afsluiten van lang lopende leningen. In nog geen tien jaar is het dc staat gehikt ruim tien mil jard af te lossen op de enorme naoorlogse schuld, die eind 1947 zijn top bereikte met een totaal van 28.1 miljard. Op 30 juni van dit jaar was het schul dentotaal verminderd tot 18,25 miljard. Dit is gepaard gegaan met een grote consolidatie van de binnenlandse vlottende schuld. Dat, het de staat niet altijd even gemakkelijk ging zijn verplichtingen steeds na te komen, blijkt uit de ont wikkeling van de kaspositie in het afgelopen, jaar. De iiQuiditeitSjJOSitie van de schatkist is steeds zeer krap geweest. In het eerste halfjaar van 1956 ver minderden de contante middelen van de staat met 355 miljoen, in de twee de helft zagen we weer een kleine vooruitgang met 144 miljoen tot 252 miljoen, maar in de eerste helft van het lopende jaar ging daar weer 238 miljoen van verloren. Toch mogen wij de kans groot ach ten, dat de beheerders van de.schat kist erin zullen slagen tn het verdere verloop van dit jaar zij het soms met enige moeite de verplichtin gen, waaronder schuldaflossingen be hoorlijk na te komen. Op grond van herziene berekenin gen wordt geraamd, dat het bud gettaire kastekort, dat aanvankelijk voor 1957 op 900 miljoen werd ge raamd. teruggebracht kan worden tot 725 miljoen, waarvan reeds 530 mil joen is gerealiseerd in de eerste helft van het jaar. Over de tweede helft zal dus nog moeten worden voorzien in een tekort van ƒ200 miljoen. Het werkprogramma van de dienst der domeinen is beperkt. De dienst zal evenwel voortgaan met de verbetering van gronden in de in uit voering zijnde objecten als De Kleine Geest, de Zwette, de Braakmanpolder en de Noorderbuurtsepoider. Ook de verbetering van in vroeger jaren ont gonnen gronden in het Witteveen en hel Land van Vollenhove gaat voort. T\ijgaande staat geeft de kern van D Hoistra's huishoudboekje weer. De uitgaven voor de gewone dienst zijn. zoals uit da cijfers blijkt, flink verlaagd. De middelen fontvangsten) lijken ook lager, maar dat is schijn, omdat onder de middelen voor 1957 een bedrag van 360 miljoen is gere kend. dat Hofstra uit de Marshail guldenspot heeft gehaald, en dat eigenlijk als een reservepotje had. moeten dienen. In feite zullen de Gnt.vangst.en - dus toch een 200 mil joen stijgen. Uit het Landbouw-Egalisatiefonds wordt de subsidie op melk betaald. Het bedrag is voor 1958 lager ge raamd, omdat de melkprijs omhoog is gegaan en ook op suiker geen sub sidie meer wordt gegeven. De kapitaaldiensl (uitgaven voor grote werken, enz.) laat grotere uit gaven zien: daar zitten voor 1958 voor het eerst de voorschotten bij. die het rijk aan de gemeenten gaat geven voor de woningbouw. De gehele dienst vat dan alles nog eens samen en komt dan tot een te kort van 440 miljoen. Maar daar zijn we er niet mee. Want 305 miljoen aan uitgaven lig gen nog te wachten en het tekort wordt dan 745 miljoen. Dat is te veel, zegt Hofstra en daarom komt hij met zijn nieuwe maatregelen: extrabelasting op tele visie, auto's, vermogens en de verla ging van de werkloosheidspremie die mogelijk is, komt geheel aan het rijk ten goede en niet ook aan werkgevers en werknemers. Blijft over een tekort van 615 miljoen. Maar. zegt Hofstra: van dc wo ningvoorschotten behoeft een belang rijk deel pas in 1959 te worden be taald. Daarover heb ik dus in 195S geen zorg. Bovendien kunnen we tien miljoen zij het met tegenzin) voor de on ontwikkelde gebieden vasthouden en pas later uitbetalen. En dat vermin dert mijn kastekort weer. Maar dan moet ik er wel rekening mee houden, dat er in 1958 nog voor 109 miljoen aan uitgaven komen, die eigenlijk al in 1957 op de begroting stonden. Alles bijeen zal ik in 1958 405 mil joen meer moeten betalen dan ik ontvang, maar dit is nog net te dek ken Enfin, leest u daarvoor de slotbeschouwing maar. (in miljoenen guldens) O £0 G "cC~i GEWONE DIENST Uitgaven 6.847 6.330 Middelen 7.428 7.263 Overschot581 -f 933 LANDBOUW-EGALISATIEFONDS Tekort 407 32« BUITENGEWONE DIENST (Kapitaaluitgaven en -ontvangsten) Uitgaven 995 1.322 Middelen 227 275 Saldo 768 —1.04T GEHELE DIENST Uitgaven 8.249 7.97S Middelen 7.655 7.538 Tekort 594 440 Voorts zijn nog te verwachten de volgende extra-uitgaven: Defensie-uitgaven (In vorige jaren niet opge nomen gelden) 96 Sanering Burgerlijk Pensioenfonds en spoorwegpensioen fonds 159 Euromarkt- en Eura- tomverdragen 50 305 Tekort 745 Voor te stellen maatregelen ter ver mindering vau dit nadelig saldo: Vermindering aandeel rijk in werkloosheids premie 23 Belastingverhoging 107 130 615 Nieuw begrotingstekort: Met de volgende posten dient dan nog rekening te worden gehouden: 1. Woningwetvoor schotten in 1958 ver leend, maar in 1959 uitbetaald issingw. 238 Accijnzen Igëchfpnë 542 Ijsden OraieiDe-i Invoer- lasl-mo I reensn 1307 I 601 l I no TOTAALKOSTPR'JSVERHOGENDE BELASTINGEN 2990 Motorr'jt Loontetss-i Vmnoot- j Vbrrr.o- Successie TOTAAL BELASTINGEN OP WINST INKOMEN EN VERMOGEN 3833 Wmsten, pi) BP. 472 nadelig saldo nogtewrwach- tenadd.uiTqaven305 Cijfers in mil joenen guiaens Tekort 745miljoen UITGAVEN 7978 INKOMSTEN 7538 erensie 1779 Land-en torntouw reetoefU 558,9 Sociale voorzien emigrate' volksgez 870,9 rawhuis- vesting 8672 HersfeJv. oorlogs schade 139,5 uiensfen v.algeme neaard 385,5 Naljonafe schuld 795 Ovpngeuii-- OAven Handel pn nijverheid Wafer- staal* V. 707,3 jushrie 311,9 Uilgawn rd. Gew.Die nsf, Builffv}. Oiensf, LE.f (inriadd posten) 2. Reservering van een gedeelte van het ge raamde bedrag voor minder - ontwikkelde gebieden 300 10 3. Uitgaven van begro ting- 1957, die in i958 gedaan worden 310 100 210 405 BUDGETTAIR KASTEKORT: Dit bedrag kan volledig worden ge dekt uit de regelmatige stortingen van pensionfondsen e.d. in 's rijks kas, in afwachting van een staats lening (345 miljoen) en uit de huur- blokkering (60 miljoen). Minister Hofstra heeft in de mil joenennota meegedeeld, dat het maximale bedrag, dat een student aan rUksstudietoelagc kan krijgen zal worden verhoogd van 2000 tot 2400 gulden. Dit in verband met de ge stegen kosten van studie en levens onderhoud. Het aantal aanvragen voor rijks studietoelagen neemt nog steeds toe. Leden der Staten-Generaai. Een zeer bewogen jaar iigt achter ons. De internationale spanningen duren onvermin derd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werk gelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezen reserve en de ontwikkeling op de kapitaal markt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan con sumptie, investeringen en overheidsuitgaven te zamen het nationale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het be oogde doel nog niet bereikt. Ten dele. omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het be drijfsleven en de overheid. De Regering harerzijds is vast besloten zodanige maatre gelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het ver trouwen in de financiële en monetaire si tuatie worden hersteld. Dit beleid drukt zijn stempel op de rijks begroting voor 3 958. Een beperking van uitgaven is op vele punten lot stand gebracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Regering het voor een ge zonde en ongestoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voor schotten ten behoeve van de woningbouw ten laste van *s Rijks kas. Onder de tegenwoor dige omstandigheden kunnen de gemeenten de verantwoordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van dc gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaar borgd zonder een dergelijk beroep. Ten einde dit mogelijk te maken acht de Regering naast beperking van de overheids uitgaven een tijdelijke verhoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Bovendien zal de opschoning van de investeringsaftrek in 1958 moeten voort duren en zal een tijdelijke beffing van op centen op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de beste dingen. "Teerdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot ver hoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toestand voort duurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loon peil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijs- stabilisatiepolitiek in overleg met het be drijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het. prijsbeleid en het mededingingsbeleid zuilen ook moeten bevorderen, dat kosten verlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk de besparin gen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezits vorming zullen u in het komende zitlings jaar bereiken. Voor iandbouwprodukten vertoont de on gunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbetering. Zij iijkt zelfs van structurele aard te worden. Voort gebouwd zal worden op de grondslag, welke de Regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voor ziening in de behoeften van ons vólk. ]\/]"ede dank zij de gunstige weersomstan- i-'J- digheden in het begin van liet jaar. zal in 1957 een groter aantal woningen gereed komen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80 000 woningen aan de woningvoorraad zul len worden toegevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar. gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot moge lijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwoningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimu- lering van de bouw van particuliere wonin gen met een redelijke huurprijs is een wijzi ging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Ver wacht wordt, dat mede dank zij' deze maat regel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met do con solidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moet,en worden aangegaan, in het bijzon der voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de Regering haar medewer king verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen marktvoonvaarden tut te geven woningbouw lening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bij drage in de kosten van noodzakelijke voor zieningen aan de woningen zuimn worden verruimd. l~je samenwerking tussen Nederland. Suri- ■- name en de Nederlandse Antillen in de geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der Regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot- herziening van de staats inrichting van Nederlands Nieuw-Guinea, hoopt de Regering aan de Staten-Generaai te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindregeling Nieuw-Guinea.' dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied, In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese .Economische Gemeenschap en een Europese Gemeenschap voor Atoomenergie, alsmede door de tussen de Regeringen der drie Beneluxlanden bereikte overeenstem ming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting vee! van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noordatlantische Verdragsorganisatie voor de vrije wereld blijft, ook van ons lanu een" redelijke defen- siebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het. ons te meer tot plicht in eigen land ver houdingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. HPen einde de aandacht geconcentreerd te houden op do vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie ais ter versterking van de geestelijke en maatschap pelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mo gelijkheden moeten openen Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd, vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor her stel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u ste^Ken bij de verantwoorde lijke taak waartoe gij weder zijt geroepen Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaai geopend. 17 september 1957.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2