Gevaar op onbewaakte overwegen sedert '38 drie maal zo groot ILiy. l" .Vreug< Deltawerken in '58 kosten 67 miljoen Plotseling van wegenbonv jarenlange ver I r nen v breng' Sterftecijfer griep niet onrustbarend in zuiden Ra, ra, ra, waar is de weg? overleden Spreeuwenpraat A-griep neemt nog steeds toe Griep in Erica na jubileum van pastoor Chessman kri jgt een kantoor Gedenk de Hongaren op 4 november mm Strasser wordt nu zakenman GS-lid Gitmans verongelukt Vw m m zestig jaar ter meuien laj SïEBEL .-.ris. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 I'AG IN A 3 Esperanto Het in augustus te Rotterdam ge houden congres van de Wereldbond van Arbeiders Esperantisten is in alle opzichten een groot succes ge weest. Geen wonder, dat de heer B. Deichmann, secretaris der afdeling Rotterdam 2. er nog wel even over wil napraten. Hij herinnert aan de woorden van minister Drees, die (sprekende in het Esperanto! de ver zekering gaf, dat er steeds meer be hoefte komt aan een internationale taal voor internationale bijeenkom sten van allerlei aard. Het gebruik van verschillende talen is storend en dat kan door vertalingen niet worden verholpen. .rDe purperreigers Oude postzegel i5C [NEDERLANDSE ANTILUN behalve in Limburg Nu ook film IC 6 Tl III J.OL 111 11 ra so .Brits en Russisch kernwapen on lp loft Stormkering niet klaar Girorekening openen nog met mo, mmm mm. ïatifesèÈ'Ji O O"! Tl ff MOTOR BOTST TEGEN ZUIL: TWEE DODEN „Advertentie LM „<rr ,-CN Ari-N ,<3* Reikhalzend Sommige mensen hebben het zo ver schrikkelijk druk, dat ze nooit iets an ders lezen dan de krant, behalve wan neer ze ziek zijn. Dat vind ik erg, met alle respect voor de krant.. Maar stel u nu eens voor. dat iemand die graag en veel leest, in het ziekenhuis terecht komt en zich daar stierlijk moet liggen vervelen, omdat er ntemand is die hem of haar aan lec tuur helpt. Dat zou ik nog veel erger vinder.. Elke patiënt heeft, toch we! een paar familieleden of vrienden, die hem van lectuur kunnen voorzien? Nee. olijkbaar niet. Anders zou de Vereniging tot verspreiding van bloe men en lectuur in de ziekenhuiven te Rotterdam niet met zoveel na druk in haar laatste jaarverslag verklaren, dal haar werk nog steeds in een grote behoefte voorziet. Deze vereniging krijgt van de economische directie van de ziekenhuizen een Jaarlijkse subsidie van duizend gul den. Ben mooi rond maar geen hoog bedrag, als ik dat even mag zeggen. Voor de aanvulling van de biblio theken in de ziekenhuizen is veel meer nodig. De vereniging moet het bijgevolg vooral ook hebben van bijdragen van particulieren. Bijdragen in geld. or ..in natura", boeken en tijdschriften dus. Wilt 'J iets voor dit mooie doel afstaan? Stuur het dan' aan de se cretaresse, mej. C. Beijderwellen, Essenlaan 76 te Rotterdam. Bij de ontvangst van de congres sisten in de Burgerzaal viel het de loco-burgemeester en de wethouders op. hoe gemakkelijk de esperantis ten. die vijftien verschillende natio naliteiten vertegenwoordigden, met elkaar converseerden. Het kinder- congres van de Wereldbond trok grote belangstelling van pers en ra dio. De verslaggevers waren er ver baasd over. dat kinderen, sommigen nog maar zes jaar, zich vlot in het Esperanto konden uitdrukken. De bond geeft dit jaar weer gele genheid tot het volgen van cursus sen voor beginnelingen. Ze vangen 15 oktober aan: cursusgeld tien gul den voor 26 weken, „Gezellig ingerichte clublokalen zullen ertoe bijdragen, dat u zich spoedig thuis zult voelen Ln onze kring", schrijft de heer Deichmann. .Arbeiders bit alle werelddelen gin gen u reeds voor. Grijpt de gelegen heid aan en meldt u aan dit adres: Secretariaat Bond van Arbeiders Es perantisten, afdeling Rotterdam 2, Kokerstraat 21a". Nu de heer H. de Vries in de om geving van Hekendorp twee purper reigers heeft gezien, vraagt vogel vriend C. van der Berg te Rotter dam, of deze zeldzame soort in de rietvelden van de Keeuwjjkse Plas sen kan hebben gebroed. Ik weet het niet en als ik het wel wist. zou ik er niet over schrijven. Broedplaatsen van purperreigers buiten de bekende beschermde re servaten kan men beter geheim hou den. Er zijn in ons land nog altijd eierverzamelaars, tuk op zeldzaam heden, en ook veel amateur-vogel- fotografen. die niet altijd met de nodige voorzichtigheid te werk gaan. Die twee purperreigers waren waarschijnlijk op de trek. Van onze broedvogels trekken sommige al eind juli weg, de andere in augustus en september, soms nog later. De vo gels gaan dan naar Zuid-Europa of West- en Oost-Afrika. Of Piet-er als scheidsrechter wil optreden in een erfeniskwestie, maar geen namen noemen, alsjeblieft. Goed. Het is gelukkig een kleine kwestie, niet groter dan een postze gel. Twee zusters hebben bij het doorsnuffelen van de boedel van een overleden tante een brief ge vonden. dje de grootmoeder van die tante in 1855 heeft ontvangen. (De dames vertellen me jammer genoeg niet. wat er in die brief staat en waarom hij zo zorgvuldig is be waard). Op de enveloppe zit een biauwe postzegel van vijf cent met de beeltenis van koning Willem III. En daar gaat het nu om. d.\v.z. niet om Willem UI, maar om die post zegel. De ene zuster wil die oude ze ge! verkonen, omdat ze denkt, dat die veel geld waard is. en de andere wil het erfstuk ongeschonden en dus met de postzegel bewaren. De vraag luidt: w^t zou zo'n zegel opbrengen? Als het een mooi vaaf exemplaar is, misschien een gulden of zes. In elk geval te weinig om er onenigheid over te krijgen, dames. Aanbod Vandaag konden wij de volgende aan biedingen noteren huisraad <b?sterad> van J. van de Oranjejralert.1 te Schiedam, een driewieler (bestemd) van T. uit dr Van Borsclenstraat en een visglas van W. j uit de Pleretstram. Een grote partij brandhout (bestemd voor ouden van dagen) werd ons aangeboden door W. uit de Duivpnvoordestraar en er.fcele zakken reepjes gekleurd leer voor pa tiënten van 8. uit de Jacobusstraat. De spreeuwenput werd verrijkt met een Rutden van R. uit de Adriauastriiat, van T uit de Nil verheidstraat en van O. van cle Brede Hl'lledl.tfc. Allen onze hartelijke dank. ook de aanbieders van Keulse potten. We hebben nu al genoeg potten* Verlies Mevr. J. C. den Drijver. West Varken- oordseweg 215. was zo onfortuinlijk om vrijdag haar horloge te verliezen. Het was een verjaarsgeschenk. Zij Ring van huls naar de Vlerambachtsstraat. De heer J. Bolte. Frits Ruysstraat 67a» verloor zijn portemorrnaie met ruim twintig gulden, toen hij naar HlUegeraberg ging. Gaande op zijn brommer, verloor de heer Lommerse, Burg. Hoffmanpleln 36, op maandagavond tussen de Bergweg en huln zijn aktentas. Vondst In de maand augustus vond de heer W. F. de Haan. Lepelaarsingel 26d, ln de omgeving van de Maasbrug een Jongens- coat. De heer G. J. Mei. Strijensestraat 12. heeft vrijdag ln de Bronkhorst een zwarte kinderportemonnaie met inhoud ge vonden. Deze Is bij hem terug te be komen. Van wie is de Jas. die* de heer Van Spek. Plantages*raat 7, op de speelweide Ir. de DIJkstraat heeft gevonden? Zen bruin kinderschoentje ontdekte éen van de kinderen van mevr. Bend*. Korenaar- straat 55, op de Schiedamsftweg. j PTETER SPREEUW (Van onze verkeersredacteur) De gevarenkans op overwegen van de Nederlandse Spoorwegen is op het ogenblik ruim driemaal zo groot als in 1938. Zowel trein- als wegverkeer immers, zijn per jaar met zeven en een half percent toegenomen. De Spoorwegen werken dan ook voortdurend aan het opheffen van over- weffen door bet bouwen van viaducten cn aan verbetering van de gelijk vloerse overgangen. Niettemin hebben zij in de hoofdspoorwegen nog altijd tweeduizend overwegen, waaronder 1292 onbewaakte. Onder de onbewaakte begrijpen zij tevens de automatisch door de trein zelf bediende beveiligin gen» die met halve bomen zyn uitgerust. Daarvan zyn er nu drieënzestig. Advertentie I.M. Niet ieder kan met die overwegen overweg. Mer moet het systeem een beetje kennen om er prompt op te reageren en men mag vooral niet roekeloos zijn en om de halve bomen heenglippen. Omdat dit nog weieens gebeurt, al is het niet vaak, en omdat in elk ge val op de 210 onbewaakte overwegen met knipperlichten, nog weieens dópr rood sein wordt gereden hebben de Spoorwegen gezocht naar een mid- j HOtttCdh iHfiacoMitct*:*! i»v aI - Op Z2 oktober a.s, zal het toeristenhotel 'Curacao Inter continental' ojficieet worden geopend. Ter gelegenheid hier van geeft de postadministratie van de. Nederlandse AntiUen op die dag een speciale postzegel van IS cent flichtblauw) uit, waarop het nieuwe hotel voor komt. De zegel is ontworpen door P. M. van Lienden uit Haarlem. Hij zal ook aan de füatelistenloketten in. Neder land verkrijgbaar worden ge steld tegen de 'prijs van 30 cent. In verschillende delen van Neder land worden geleidelijk aan meer ge. vallen van influenza waargenomen, voor zover de geneeskundige hoofd inspectie uit Ingekomen Informaties kan opmaken, so deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid mee. Op sommige plaatsen hebben de rrtsen het zeer druk voor de tijd van .iet jaar. Tot dusver zijn er geen ver schijnselen, die erop wijzen dat de in fluenza haar goedaardig karakter ver iest. De laatste dag» zijn er enige sterfgevallen gemeld, doch het aan-i tal ervan is gering in vergelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroegere perioden van griep. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg afneemt. Uit andere provincies, met name Zuid- Holland. Gelderland en Overijssel sijn verschillende berichten binnen gekomen over nieuwe griepgevallen. Al* algemene raad wordt aanbevo len de liehaamshygiëne in acht te nemen. Men dient met meer zorg ian gewoonlijk etteringsprocessen, •«Infecteerde wonden, huidzweren, steenpuisten e.d. te verzorgen. del dat meer bekendheid geeft aan hun waarschuwingssysteem dan de folders, die zij nu in 220.000-voud ver spreiden, de advertenties, die zij plaatsen en de praatjes die voor de schooljeugd worden gehouden. Zij hebben het medium van de film gevonden en komen van 4 oktober af nu met een filmpje van tien minuten' in de Nederlandse theaters, dat voor de hoofdfilm zal worden gedraaid. Amsterdam en Rotterdam zullen er de première van hebben. Men kan zich afvragen of een filmpje waarin een kinderlijk ver haaltje is verwerkt over een heer, die vlak voor treinen langs raast met zijn automobiel, geschikt is om de massa te overtuigen, maar laat ons vaststellen, dat de poging goed be doeld is en NS meer veiligheid hopen te brengen. In het gekleurde rolprentje, ver vaardigd door Profilti, spelen Elisa beth Andersen, Pirn Dikkers en Johan Valk de hoofdrolletjes. Het verhaal tje is van Leonard Huizinga, naar een idee van Jules Aghina, Ir. J. J. Hissink van NS Heeft er de techni sche adviezen voor gegeven. De toeschouwer maakt vooral ken nis met de overweg met halve bomen. De beelden flitsen snel voorbij, maar wellicht blijft bij de beschouwer toch hangen, dat zo'n automatisch be diende overweg altijd heel kort ge sloten bljft, namelijk nog geen mi nuut. Dat kan doordat de halve bo men, Ook al dalen zij snel. nooit iemand kunnen opsluiten. Br vormen zich geen files en derhalve heeft het niet de minste zin te trachten er op het nippertje nog overheen te schie ten. Blijft men hiervan overtuigd, dan heeft dit voor het overige niet in drukwekkende filmpje toch zijn werk gedaan. Slechts enkelen zullen zich nog herinneren hoe zestig jaar gele den Hein ter Meuien samen met zijn vrouw een winkel m Manu facturen opende aan de Nieuwe Markt Maar duizenden kennen in Rot terdam aan de Binnenweg het warenhuis waarop zijn naam prijkt en waar 450 medewerkers voortgaan op de door Hein ter Meuien ingeslagen weg. onder nieuwe leiding met een jon gere generatie met moderne methoden, maar met één en het zelfde doel voor ogen De beste artikelen te verkopen voor de laagste prijs De grootst mogelijke service te ver lenen. Is Ter Meuien hierin geslaagd? Duizenden klanten geven iedere dag opnieuw het antwoord Zij weten uit ondervinding dat zij bij Ter Heulen een sortering vinden, die voor 80% vab de Rotterdammers geschikt is, voor prijzen, die tot de laagste, gerekend mogen worden. Zij weten bovendien, dat bij Ter Meuten niet alleen wordt geruild, maar desgewenst geld wordt teruggegeven En deze duizenden klanten nu nodigen wij uit om de eersten te zijn bij onze Jubileum-verkoop, die vrijdagmiddag om twee uur begint (n onze versierde afdelingen vindt U geheel nieuwe collec ties, zowel op mode- als op huishoudelijk gebied, speciaal aangeboden door onze honder den fabrikanten en leveranciers. U moet die moderne najaarsstof- fen zien,waarvan wij alsjublleum- geschenk enkele tientallen stuk ken ontvingen voor de halve prijs die grote partij moderne schalen van drie en vier gulden, die allemaal voor acht en ne gentig cent weggaan de mo derne shawls en visitetassen voor prijzen, die wij met eens durven noemen (want de voorraad is be perkt). Die tientallen niet geadverteer de aanbiedingen van onze tapijt afdeling, Jubileum-geschenken 'van de eerste Nederlandse fa brieken, die zullen zorgen dat U dit jubileum nooit meer kunt vergeten Hier moet U beslist bij zijn want de tientallen aanbiedingen, dieN in dezeJubileummaand in de dagbladen kunt verwachten, zijn niets, vergeleken bij de bij zondere Jubileumverrassingen, die U vrijdagmiddag om 2 uur krijgt voorgetoverd Zes maanden hebben onze inko pers binnen- en buitenland af gereisd, honderden fabrieken zijn er bezocht, vrijdagmiddag ligt het resultaat voor U klaar. Voor hen. die de laagste prijzen zoeken Voor hen, die de mooiste kwa liteiten prefereren Voor de modieuzer) en voor de degelijken voor onze klanten. voor U tot vrijdagmiddag 2 uur. (Vervolg van voorpagina! De kortstondige vreugde over de vermeende redding van veertig oirn was in IVest-Duitsiaml groot. Énkele laat verschijnende ochtendbladen kontien het bericht peg net brengers» Korte tijd nadat de kranten waven verschenen, deelde radio mee dat het bericht onjuist was en dat uren niet begreep waar het van,beu kw:un. De mensen riepen elkaar liet treurige nieuws op straat toe. Er werd over niets anders gesproken. Men heeft nog steeds geen juist-en volledig beeld, wat er met de „Pamij" is gebeurd. Het schijnt (lat de. gered den nog te zeer van streelt zijn om nauwkeurige mededelingen te doen. De vijf msnnen die het eerst zijn gered, hebben verklaard dat zij de „Pamir" zondagmiddag verlieten. Maar de zesde heeft gezegd, dat het schip reeds zatéftJag verlaten was. De „Pamir" was zonder kleerscheu ren door de randstorm van de orkaan Carry gevaren, raakt: toen in het stille centrum, maar dat was van zo geringe omvang, dat er geen gelegen heid was om 'var, koers te verande ren. De wind sloeg vrijwel ogenblikke lijk om cn ruitte alle zeilen Weg..De voormast brak en het schip begon te zinken. Daarop waren volgens Guenther Hasselbach alle opvaren den, de kapitein incluis, van boord gegaan. Van de Azoreu is bericht, dat com vliegtuig twee reddingboten heeft waargenomen. Ee:i ervnh was leeg. in de andere zat een man. Nadere be richten ontbreken nog. Zouden er no meer overlevenden zijn? Er is nog steeds enige hoop. WASHINGTON (Reuter, AP.) Rusland heeft weer een atoombom tot ontploffing gebracht, waarschijn lijk eer. waterstofwapen met een explosieve kracht, van een miljoen ton „gewone" springstof. Dit. is mee gedeeld door de Amerikaanss com missie voor atoomenergie. In Zui(l-Australfö hebben de Brit- ren een kernwapen op eer. toren tot ontploffing gebracht. Hot va-s de tweede explosie in de lopende reeks kernproeven. De kracht van de bom bedroeg' ..slechts" 1000 ton gewone springstof. (Van een onzer verslaggevers) In het Drentse plaatsje Erica rijn gisteren niet minder dan 700 griep- IHttiënten gemeld. Het katholieke deel van de bevolkine bleek het eer ste de dupe te rijn van drie heflize griepaanval. De artsen nemen aan. dat de epi demie in dit anders zo gezonde dnrp.ie is ontstaan door., het vieren van een pastoorsjubileum de vorige week. Toen kwamen vele gasten over uit het besmette ruiden van Neder land. Op de r.-k. lagere school bleven van de 360 leerlingen ongeveer 90 gezond in de banken, de rest ver dween ia bed. Ook op enkele andere plaatsen in Zuidoost-Drente is de griep gesigna leerd. De grote industrieën in Erruuen en omgeving missen voorlopig tien tallen arbeiders. Er hebben zich ech ter geen ernstige gevallen voorge daan. (Tan onze parlementsred actie) Voor de Deltawerken aal in 1958 67 miljoen golden worden uitgegeven tegenover 50 miljoen in 1957. Minis- :r AJger» zegt in de toelichting op «Ün begroting dot in 1958 een deel van de dam bij de oostpunt van Flat kee in het Haringvliet zal -wor den aangelegd. Dit werk zal een onderdeel worden van de scheiding tassen het Zeeuwse meer en het Ha ringvliet bekken. Op de tegenover gelegen Brabant se oever zal een werkhaven bij Wil lemstad gereed kunnen komen. Voorts zal worden begonnen met het voorbereidende werk voor de bouw van de Grevelingendam tegen de oever van Schouwen-Duiveland bij Brutnisse. Kosten in 1958 2 miljoen. De bouwput voor de grote spui- sluioen van de afsluitdata in het Ha ringvliet zal ia het voorjaar gereed zijn. Daarna, zal met de bouw van de sluizen in deze put worden begon nen. Dit werk zal verscheidene jaren -duren. Koeten 24 miljoen. Vaa het Drie-Eilandenplan te de werkhaven bij Vrouwenpolder ten be hoeve van de afsluiting van het Veeregat gereedgekomen. In het be gin van 395S zal met de aanleg van de afsluitdam worden begonnen, kosten 7 miljoen. J3o bon Tour voor de schutsluis die LOS ANGELES (AFP) De Ameri kaan Caryl Chessman, die negen jaar geleden ter dood is veroordeeld en sedertdien in de dodencel drie be roemd geworden boeken heeft ge schreven, za! over een kantoor kun nen beschikken om rijn aanstaande juridische campagne tot herziening van zijn proces voor te bereiden. Chessman, die op het ogenblik in de gevangenis van Los Angeles ver. toeft, mag zijn advocaten en get. gen ontvangen en zal voorts kunnei. beschikken' over bepaalde wettelijke documenten. Ook mag hij per brief of telefonisch contact opnemen met onverschillig wie. (Van een onzer verslaggever*) lil de mijnstreek zijn sedert bet begin van de griepepidemie achttien personen, meest kinderen en oudere mensen, aan complicaties overleden. In verband met hei overweldigende aantal zieken in Zuid-Limburg wordt dit cijfer door medici niet onrust barend genoemd. Men wijst erop. dat jaarlijks in de herfst en het voorjaar oudere mensen het slachtoffer worden «au op rich zelf onschuldige griep. "Het cijfer is beslist niet karakteristiek voor deze ziektegolf.' zei men ons. Onder de mijnwerkers, dte meest al de leeftijd van 18 tot 58 jaar hebben, is geen enkel slachtoffer gevallen. Averteniir LM. VERL0VINSSK1NSEN DE MODISH COU.ECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG ;?7 In het ziekenhuis te Heerlen wor den thans tachtig patiënten in ver band met de griep verpleegd, duizen den houden thuis het bed. In de mijnen is het- ziektecijfer van het hoogtepunt. 18%. gedaald tot 12%. Maandag bij voorbeeld konden tweeduizend mijnwerkers het werk hervatten. Veel lagere scholen func tioneren gebrekkig: ook hier echter schijnt het hoogtepunt voorbij te rijn. in de afsluitdam door öe Zandfcreek moet worden opgenomen komt ln hei voorjaar klaar. Ook daar wordt dan direct begonnen met de sluisbouw in deze bouwput. Voor een en ander is 5 miljoen uitgetrokken. De stormvloedkering in de Hol landse IJsse! zal niet aan het eind van dit jaar zo ver gereed kunnen zijn, dat. hoge stormvloedstanden kunnen worden gekeerd. Het werk wordt volgend jaar voltooid. Kos ten 3,5 miljoen. Voor de verhoging van primaire waterkeringen is 14,5 miljoen uitge trokken. De zwakke plaatsen in hoogwaterkeringeu zullen grotendeels in 1958 zijn verbeterd. Daarvoor is in 1957 27 miljoen overgebleven. Dit be drag zal in 1958 worden gebruikt, ver meerderd met 7,5 miljoen. Voor 1959 wordt daarvoor nog 7,5 miljoen no dig geacht. BRUSSEL (Belga). Het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen heeft 4 november uitgeroepen tot „dag van internationale solidari teit", om de aandacht te vestigen op het belang van de strijd tegen alle dictatuur. Als datum is 4 november gekozen, omdat vorig jaar op die dag de Russen in Hongarije ingrepen en de opstand neersloegen. Ook in de komend» jaren zal men bij de postcheque- en girodienst slechts bij uitzondering een nieuwe rekening kunnen openen. In de memorie van toelichting op de be groting van PTT deelt minister Algera mee, dat het noodzakelijk zal blijven de toetreding van nieuwe rekeninghouders te beperken. Mt t. v j&ssg.-r X j*. ja. C (Van onze parlementsredacteur) Minister Algera waarschuwt in de toelichting op de'begroting van Verkeer en Waterstaat tegen plotseling afremmen van wegenbouw. Als deze daarna namelijk weer op gang moet worden gebracht stal een vertraging van vele jaren ontstaan, aldus de bewindsman. Daar om is hier z.i. grote voorzichtigheid geboden. Want de achterstand, die het rijks wegennet nog vertoont ten opzichte van verkeerseisen mag niet te ernstig worden; er zai echter voor moeten worden gewaakt dat slechts plannen worden uitgevoerd, waarvan het nut de kosten volledig rechtvaardigt. In dit verband wijst hij erop, dat de groei van het aantal automobie len in ons land nog steeds niet ver mindert en dat er dus steeds hogere eisen aan het wegennet worden ge steld. Met het oog op de huidige fi nanciële moeilijkheden kan de minis ter echter nog niets meedelen over het tijdstip van indiening van wets ontwerpen voor de wegenfinancie- ring en voor de bestrijding van glad heid. Wel verzekert hij, dat hij de veiligheid van het wegverkeer zoveel mogelijk zal verbeteren. De trolley bus die volgens de Hoge Raad thans niet tot de motorrijtuigen behoort zal daar volgens een in te dienen wetswijziging in de toekomst wel toe gaan behoren. Ook zullen er speciale voorschriften komen voor het ver keer in tunnels. Voorts zullen aan degene, die on der zijn toezicht een motorrijtuig doet besturen binnenkort speciale eisen van bekwaamheid worden ge steld en aan het motorrijtuig zullen dan bepaalde voorzieningen moeten zijn aangebracht. Het door de RAI vrijwillig geno men besluit om geen bromfietsen in de handel te brengen die sneller dan 40 km per uur kunnen rijden zal wettelijk worden geregeld. Een her kenningsteken, een geluiddemper en een verplichte remvertraging zuilen voor bromfietsen worden voorge schreven. Driewielige scootmobiles zullen in de toekomst bestuurd kunnen wor den door houders van. alle soorten rij bewijzen. Ten slotte Is een regeling in over weging, volgens welke zij, die geruime tijd na afloop van de geldigheid van hun rijbewijs en zij, aan wie de be voegdheid is ontzegd om langere tijd motorrijtuigen te besturen, niet zo 'maar opnieuw in het bezit van een rjjbewjjs kunnen komen. MONTREAL (Reuter) »r. Otto Strasser, een vroegere vooraanstaan de nazi en eens een vriend van Hit- Ier, die drie jaar geleden zijn toe vluchtsoord Canada had verlaten in I de hoop in West-Duitsland weer in j de politiek te gaan ,is teruggekeerd in Montreal als zakenman. Hij zal in Canada een Westduitse firma vertegenwoordigendie voor ongeveer 1 miljoen dollar zal beleg gen in een houtonlginning in Quebec Twee inwoners van Diemen zijn dinsdagavond dodelijk gewond toen een motor met zijspan op de Mid denweg te Amsterdam met grote snelheid tegen een verkeerszuii botste. De bestuurder, de heer J. Lippert (51) en de dno-passagler G. Lang (75' werden met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd, waai' hij aankomst' bleek da) zij reed* wa ren overleden. Volgens ooggetuigen had de motor niet grote snelheid tn de richttns Diemen eereden 'Waarom loopt, die meneer in de sloot, waarom, blijft hij niet op de weg" denkt u na tuurlijk. Maar deze meneer, die in Nijkerkerveen woont, loopt op de weg. Door de zware regenval (in de nacht van maandag op dinsdag kwam er weer 25 milli meter bij) stromen steeds meer weilanden en wegen on der water. De schade in de Gelderse vallei is al ruim twee miljoen •tuiden, ongeveer vijfhonderd gulden per drassige hectare. De plannen ter verbetering van ie waterafvoer, onder meer de kanalisering van de Sarneveldse Beek, zijn natuur lijk het gesprek van de dag. (Van een onzer verslaggevers) De heer M, S. M. Gitmans uit Steyl-Tegelen. Hd van Gedeputeerde Staten van Limburg voor de KVP, is dinsdagmorgen in het ziekenhuis te Darmstadt in Duitsland overleden na een verkeersongeluk bij Darm stadt. Hij was met zijn auto aangereden door een vrachtwagen. De heer Gitmans. die directeur van een tabaksfabriek te Stej'l was, was sinds het najaar 1956 lid van Gedeputeerde Staten in Limburg. Tien jaar lang was hij raadslid van Tegelen en ook speelde hij een actieve rol in liet culiureie en indus triële leven van zljrt. woonplaats. De overledene was 51 jaar oud Hij laat echtgenote mi vier kinderen achter. <~p c—, «qsp ziet U uit naar hot kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijns smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. w it Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje buisman wonderen. Simon Franke, de schrijver van cal- groot aantal kinderboeken, is dinsdag op 76-jarige leeftijd te Amsf-rdgn» overleden. Simon Franke is te roreii daarna Sudor verrees' en 'Fa'. irtatdA hi het ms en lw Tsje- fc!D, 'Een stad zijn bijna dertig kinderboeken zijn vooral de ferilö over de ontdekking'van (ie weg naar Indonesië 'De kortste weg" en de ver halen over de vaderlandse geschiede nis 'Siebe van de Bijkhoevé' en 'Met de helm geboi'en" bekend geworden. -Mevrouw Eleanor Roosevelt, die op het ogenblik eert bezoek aan Sowjet-Unie brengt, heeft in Mos kou een' portret van haar overleden echtgenoot ten geschenke gekregen- Het is in de oorlog geschilderd (Voor de Russische schilder Gepassimof. Ier verbetering van i)e. cum cu rie in de gowjct-Urue .is het Russi sche antropoloersgh iusufaut oesri met: meten -van 80.000 mannen, vrou wen en kinderen.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2