Mij maar Auto perfect, mens ontoereikend Officier maakt eind aan zoenpartij iinwerker oearres steerd Studiecommissie bepleit verbetering schoolexamen SPEELGOED SPOETNIK Spreeuwenpraat elhe dag een isondag spitst zich op Radio- actiëve straling altijd gevaarlijk Nog vol van Jayne? Tarawa' maakt brokken Sow jet-prof.: Vóór 2000 nog naar de maan Holland Electro ontslaat 35 man Kingf Pan°ram£; A n kerclubicerk Gaten in de vloer Houthakker gevraagd Vrouw vergiftigd? „U vaart er wèl bij* De rijkscommissie, die in 1952 is begonnen met een on derzoek naar de overlading van het onderwijs, is thans met haar rapport gereed gekomen. VERVOLG VAN PAGINA I Ook röntgenstralen voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging TOSCA-Creme van het Wereldhuis 4711 In vijf dagen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 PAGINA 3 OKTOBER ■WAAHDAO STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 mi M j Het mooiste punt I van Rotterdam is naar mijn beschel den mening het Charloise Hoofd. Als iemand een nog mooier punt weet, mag hij het dadelijk zeggen, dan wil ik daar graag eens naar gaan kijken. Wie op dat Hoofd staat met de rug naar het Maastun nelgebouw, kan van een weergaloos rl- f ht genieten, aTngenomen^ri^ zonlicht verzadigd" zoals rilt' i Er is indertijd een om hier een giazên"pari?joen t^bou' wen, een theeschenkerij bf een café" restaurant, maar dat schijnt len plan ,/T 10enVi nw - Advertentie I.M. te moeten blijven. Misschien is men bang, dat het Charloise Hoofd te weinig m de loop ligt. te Bij mijn laatste bezoek heb ik met dat er nog al- iL konijnen op het grote gras- tnnne^'l het P'^en achter het tunnelgebouw huizen. U zult zich herinneren, dat de Plantsoenendienst ®,ll z?r8ei1 ejng maken over de tal rijkheid van dit bijzonder aardige ,.™°- «Je beplanting ietwat schadelijke gedierte. Men zou zelfs hebben besloten, de dartele pluim staarten te vangen. J?£, heeur, E- J- de Jong, technisch hoofdambtenaar van de Plantsoe nendienst in Zuid, heeft me hu ver teld, dat het konijnenbesland van het Charloise Hoofd dit jaar voor namelijk door natuurlijke oorzaken binnen de perken is gebleven. Het plantsoen heeft een betrekkelijk dunne zandlaag, zodat in de natte maanden augustus en september het water de holen binnendrong. Het ge volg was een laag geboortecijfer. De vele katten uit de omgeving kunnen ook tot de „natuurlijke oorzaken" worden gerekend. Men heeft deze zomer toch een klein aantal jonge konijnen gevan gen en overgebracht naar een ander plekje in Rotterdam. Ik mag he*, niet noemen maar het ligt hee! gun - stig en het is geheel door water om ringd, zodat de naar dit oord ver bannen konijntjes geen gevaar andere gebieden vormen. 't Is gelukkig niet de bedoeling, het Charloise Hoofd helemaal konij- n en vrij te maken. Wel is het nodig, de kolonie binnen de perken to hou den om te grote schade te voorko men. Wilde konijnen komen ook voor op de Zuider Begraafplaats, de Be graafplaats Crooswijk en in de Kra linger Hout. Ze kunnen vooral lastig worden in de gemeentelijke boom kwekerij. Daar is onlangs op een heel vreemde plaats een nest jonge ko nijnen ontdekt: onder een hondehok. bewoond door de hond van de heer S. Roggeveen, de opzichter van de boomkwekerijEn die hond is nog wel zo fel op konijnen! De stichting Ankerclubwerk Rot terdam. die prachtig werk voor de jeugd doet, heeft momenteel twee clubhuizen in Rotterdam en een derde is in aanbouw. „Onze uitbouw voltrekt zich ech ter niet alleen op het gebied van de gebouwen, ook op methodisch gebied passen we het werk aan de eisen van de tijd aan", schrijft de directeur, de 'heer J. Terlouw. „Een van deze veranderingen is de aanpak van het werk met de zes tot en met achtjarigen. Een verve lende bijkomstigheid is, dat we mo menteel niet in staat zijn. het voor dit werk nodige materiaal aan te schaffen. Dit betreft: poppenkamers, auto's, blokken, e.d. Kunt u ons hel pen? Eventuele reparaties kunnen door de ouders in het clubhuis wor den verricht". In ons Spreeuwenmagazijn hebben we zulk speelgoed op 't ogenblik niet. zodat ik het verzoek aan de lezers moet doorgeven. Wie iets wil af staan, stelle zich in verbinding met de heer Terlouw. Gaffeldwarsstraat 5, tel. 32638 te Rotterdam. Uit een brief van een geplaagde lezer: „Pieter, ik woon onder mensen die mij steeds dwars zitten. Ze hebben gaten in de vloer gemaakt en gooien er allemaal vieze rommel in. Het is niet meer uit te houden met die ver schrikkelijke lucht. Is daar nu niets aan te doen?" Als het werkelijk zo erg is, moet u er mededeling van doen aan de huis eigenaar en als dat niet helpt, een klacht wegens overlast bij de politie indienen. Wie wil wat kachelhout komen hakken bij een paar bejaarde men sen in Rotterdam-Zuid. die van de ouderdomsuitkering leven en door ziekte niet in staat zijn zelf de bijl te hanteren? Florine heeft het adres. Aanbod Wij eindigen deze week met het no teren van de volgende aanbiedingen: een eenpersoons spiraal van Van V. van dc Sophiakade. een divan met twee arm stoelen (bestemd) van R. uit de Buiten hofstraat-. twee lampekappen van Van •t H. uit de Da Costastraat en kleding van van de Korte Kade. Verder heb ben wil genoteerd een dressoir, stoelen (belde bestemd), spiegel, iampekap en klokstci van De B. uit de Esscnburg- straat, een haard (bestemd) en luid spreker van E. uit dc Ommoordsestraat. een fornuis (bestemd^ van De J. uit de Resedastraat en kleding met tijdschrif ten van H. van dc Goudserljweg. De aan- gevra -.Je piano van het Jl. geplaatste oproepje kunnen wij afhalen bij V. van de Rotterdamsedijk te Schiedam! Cap sules en zilverpapier ontvingen wij van Van E. uit de Banlerstraat. De spreeu- wenpot werd bedacht met guldens van W. van de Molenvliet, van F. uit de Frederikstraat en van de vereniging Ha- gero. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Mevr. De Jeu, BoezemkRde 11b, heeft op 5 oktober tussen dc Goudserijweg en het Noorden baar zilveren broche ver loren. Het was een afbeelding van de ..Stier van Potter". De heer D. van Vliet, Drentsestraat Tb. raakte zondagmiddag zijn leesbril kwijt tussen Rijsoord en Rotterdam-Zuid. Het was na de laatste rust van de wandelinars „Brussel-Rot terdam". PIETER SPREEUW De llecrlcnse politie heeft vrijdag de 28-jarige mijnwerker A. G. uit Heerlen op zijn werk gearresteerd. O. wordt ervan verdacht zijn vrouw, die even oud was als hij, te hebben vergiftigd. aan boord van de Nieuw Amsterdam of één van de andere passa giersschepen van de Hoiland- Amerika Lijn Scfartuo» u» Niaww Anuterdcnt Een bezoek aan familie in Canada of de Verenigde Staten betekent op de heenreis voorpret, op de terugreis tijd ora na te genieten. ócn boord? rakontlcstemmirrg en gezelligheid óver boord: olie zorgen Op familiebezoek met de D« andere paragferv sdrepen van'dc H.A.t.5 Statendam, Maasdam, Ryr>- dam. Noord am, Wesnrdvn Zij komt tot de conclusie, dat bij de keuze en de rangschikking van de leerstof rekening moet worden ge houden met de behoefte van de leer ling en die van de maatschappij. De beoordeling van de leerlingen en vooral het (eind) examen moeten nodig verbeterd worden. De commissie kon niet voor ieder schooltype volledig de maatregelen uitwerken, waardoor overlading wordt bestreden. Zij heeft suggesties gege ven. Van het gewoon lager onderwijs zegt de commissie, dat het voor alle kinderen, die geen afwijkingen heb- De mens van heden rijdt in de auto van morgen op wegen van gisteren. Dit concludeerde prof. dr. w. G. Sillevis Smitt in zijn voordracht over 'Verkeersongevallen', gehouden ter gelegenheid van het negende congres van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst. Niet alleen voor geleerden en poli tici is de Spoetnik een probleem, ook de fabrikanten van speelgoed in Amerika zitten opeens met bun banden in het haar. Want het staat voor hen als een paal boven water, dat een spcelgoedetalage in de kerstdagen eenvoudig waarde loos is zonder kunstmaan. Ueriei grote warenhuizen zijn aan ook koortsachtig aan de gang ge togen, de Kerstman te bevoorra den. Macy in New York heeft in allerijl een speciale afdeling Ruim tevaart in het leven geroepen. Men zal daar aardsatellietballons kun nen kopen (ƒ1,50), geofysische rekenmachines 7,50) en satel- lietgevechtsposten (ƒ15. ,'oorts wordt een enorme vraag naar globes en veldkijkers verwacht, ter wijl de boekwinkels nu al de vraag naar ruimtevaartiectuur niet meer aankunnen. ;n siag voor is Girabie Bros. In kolossale advertenties biedt deze zaak ai een speeldgoedsateiliet. compleet met lanceerinrichting aan. Zelfs de Russen hebben zo iets niet. is de slagzin. Kwaadaardige biaden hebben ai opgemerkt, dat de Amerikanen in eik geval het eerst- zijn met- de speelgoed-Spoetnik. In Nederland, aldus prof. Sillevis Smitt. eist het verkeer jaarlijks 1700 doden, waar tegenover 500 dodelijke beixijfsongevar,en staan. In. Amerika vallen jaarlijks 38.000 doden, 2 mil joen gewonden en worden 100.000 mensen door verkeersongevallen in- valide. Technisch is de auto perfect, te perfect, maar de mens is in zijn doen en laten ontoereikend. Zijn karak ter, zijn onoplettendheid, zijn gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel Spe len hem parten. De auto geeft iemand prestige. De man met een grote auto voelt zich belangrijk. Prof. Sillevis Smitt lan ceerde een aanval cp de auto-indus trie. die erop uit is zover' mogelijk auto's té verkopen en daaroij in re clame en geraffineerde advertenties middelen hanteert, die op niet te beste instincten werken. Henry Ford, van aard een puri tein en idealist, bracht een gebruiks voorwerp voor de massa, een tech nisch goed verhikel (T-model). dat de man van het- platteland uit zijn isolement verloste. In plaats van de technicus is te genwoordig de verkoopsmanager de belangrijkste man. Uiterlijk, kieur, overbodige paardekrachten moeten koper en koopster verleiden. De vei ligheid wordt achtergesteld bij de verkoopbaarheid. De motorische ont wikkeling is sneller gegaan dan we .psychologisch konden verwerken. H. L. HEIJERMANS Het moeilijkste vraagstuk is dat van de kiembcschadiging. Hiermee wordt bedoeld de schade die aan de voort- plantingscellen kan worden toege bracht door radioactieve straling. De ze cellen zijn uiterst gevoelig voor straling, niet alleen voor één dosis, maar ook voor herhaalde kleine por ties. Het gevolg behoeft niet direct te rijn onvruchtbaarheid, of de gehorte van niet-levensvatbare mismaakte kinderen, maar er kunnen kleine wij zigingen ontstaan, die zetr wel met het leven verenigbaar zijn Het re sultaat is iii elk geval een achteruit gang. Er ontstaat een geslacht, dat minder sterk is, vroeger veroudert, mogelijk van geringe intelligentie en minderwaardige karakterstructuur is. Deze geringe door bestraling ver oorzaakte afwijkingen, hebben nog de verwikkeling, dat zij bij de ouders onzichtbaar zijn en zich pas bij de kleinkinderen kunnen openbaren, Het is dus nog veel te vroeg om een oor deel uit te spreken over de definitie ve schade, welke de uraniumbom op Hirosjtma in 1945 heeft gebracht. Het gaat om de kiembeschadiging, de schadelijke invloeden op de voort- plantingscellen (eicel en zaadcel) van elke vorm van radioactiviteit, dus niet alleen van bomexplosies, maar ook door röntgenbcstraliag, röntgen foto's nemen, doorlichting (bij voor beeld van zwangeren), mogelijke strooiing van röntgenstralen, bij röntgendoorlichting in schoenenma gazijnen, enz. Ieder bestraling is een potentieel gevaar voor de geslachtsklieren en daarom moet dc bestraling tot een minimum beperkt worden. Verre van paniek te willen zaaien heeft prof. Muntendam toch op de nadelen gewezen en de artsen aang' wezen als degenen, die daarop moe ten letten en het publiek behoren voor te lichten. (Van een onzer verslaggevers) Het Amerikaanse vliegdekschip „Ta rawa", waarvan de bemanning de roes van Jayne Mansfield nog niet te boven kon zyn, heeft gistermiddag bij zijn vertrek uit de Rotterdamse haven brokken gemaakt. Een Ita liaans vrachtschip en een drijvende bok werden beschadigd. ben en schoolrijp zijn, geschikt moet zijn. Zij wijst daarbjj °P liet belang van een goed contact met de ouders en een juiste leerlingenbezetting. Het v.gl.o. moet algemene vor ming geven en gericht zijn op de overgang naar het maatschappe lijke leven. Het uitgebreid lager onderwijs be hoeft niet overladen te zijn, omdat het leerplan veel vrijheid toelaat. Er is in feite echter wel overlading en de hoofdoorzaak daarvan is het toe laten tot de ulo-school van rijp en groen, zegt de commissie. Voor de zwakke leerlingen zou na één of twee determinatiejaren een afgeronde op leiding in het leven geroepen moeten worden. Voor de scholen voor vhm.o. wordt een toelatingsonderzoek aanbevolen, waarvan de nadere regeling aan dc scholen wordt overgelaten. Er moet een einde komen aan het algemene leerplan, de uniforme lestabellen en het uniforme eindexamen. Grote scholen en klassen moeten vermeden worden. Overlading bij het technische on derwijs wordt mede veroorzaakt, doordat de praktijkleraren vaak nog te eenzijdig-deskundig zijn, waardooi de eisen van het eigen vak worden opgeschroefd. Advertentie I.M. TOS CA (Vervolg voorpagina.) De brandende vraag: Kunnen bin nen een niet ai te verre toekomst mensen reizen maken naar dé maan? wordt steeds veelvuldiger bevestigend beantwoord. De Russische geleerde prof. W. W. Dobronrawow heeft voo-r speld dat nog deze eeuw reizen naar de maan zullen worden ondernomen- Hij verklaarde, dat het merendeel van de geleerden in Rusland en el ders het mogelijk achten, dat het menselijke organisme normaal func tioneert tijdens een reis in een ruimte-projectiel. Prof. Dobronrawow sprak over de reis naar de maan binnen 24 uur en een retourtje naar Mars in 952 dagen, met inbegrip van TOSCA-Crcmc beschermt dc huid tegen schadelijke invloeden, geeft haar de gewenste matte teint en houdt haar zacht en glad. U behoudt daarmede bekoorlijkheid en jeugdige frisheid. 4711 TOSCA Cold Cream staat U ten dienste voor reiniging en massage van de huid s avonds. Zij spant en verstevigt het huid- weefsel, bevordert de regeneratie van de huid cn maakt haar zacht, glad en soepel een wachttijd van 440 dagen. Dit op onthoud is noodzakelijk: de as van de aarde moet in één lijn staan met Mars. De Rusische geleerde zei voorts nog, dat men de snelheid van de Spoetnik slechts met drie km per seconde behoeft op te voeren voor geslaagde vluchten naar de maan. Met een snelheid van elf km per seconde kan een raket binnen vijf dagen op de maan landen. Prof, Do bronrawow heeft niet meegedeeld, hoe de ruimtereiziger op aarde kan terugkeren. De Amerikaans-Duitse raketdes- kundige dr. Willy Ley is van me ning, dat de VS binnen zes jaar een bemande satelliet kunnen lan ceren. Amerika had volgens hem al anderhalf jaar geleden een raket kunnen afvuren, indien men het project-Orbiter niet had laten val len voor het project-Vanguard. Intussen heeft Amerika de drie proefkunstmanen, die in december de lucht zullen ingaan, de afgelopen veertien dagen aan laboratorium proeven onderworpen. De satellieten zuil enniet meer dan negen kilo we gen. Men verwacht, dat zij evenwel groot genoeg zijn om alle vereiste inlichtingen te verschaffen. Op óe marinescheepswerf van het eiland Mare, Californië, is een nieuwe Amerikaanse atoomduikboot te water gelaten. (Van onze kunstredactie) Die arme matroos! Aangezien in de officierseetzaal van de „Tarawa*" niet gefotografeerd mocht worden, werd Jayne Mansfield na de lunch een kleinere en blijkbaar onschul diger ruimte binnen geleid. Zij ging er in postuur staan met al haar rou tine van fotomodel: de ongelofelijke boezem vooruit, de buik in, de lin kerarm stijfjes naar beneden van wege de profiellijn, een lach op het zwaar opgemaakte stevige kinder gezicht. Gewapend met fototoestellen van I elk kaliber staat de bemanning klaar I cm ceu Herinnering aan de ..oi: bomb" mee naar huis te nemen. Na het eerste salvo van de tien tallen fotografen bood een hele hoge Amerikaanse officier haar een foto boek van de „Tarawa" en nog iets technisch in een doosje aan. Ze zei herhaaldelijk „wonderfull", lachte hoog kirrend en overhandigde op haar beurt de officier een presentje: een rare pop in een kostuum dat zich uitgaf voor Hollands. Toen werd er weer gefotografeerd en gefilmd: de officier met de hand voorzichtig om de beroemde leest. De directeur van het jubilerende Prinsse-theater, de heer Keizer, werd door een filmman voorgesteld als een knap persoon en Jayne zei onmiddel lijk dat hij mooie tanden had. Dus mocht hij zijn arm om haar middel leggen en de flitslichten toegrijnzen. Hij stond er dapper maar niet hele maal gelukkig bij. De Amerikanen zijn democraten en het sprak vanzelf dat ook een een voudig lid van de bemanning zich met Jayne aan de zijde moest ver tonen. Een flinke, bruine jongeman meldde zich. Hij legde dé hand om haar middel en was bereid tot het voorgeschreven grijnzen. En toen riepen de fotografen tegen Jayne: „Geef hem een zoen". Zij aarzelde geen ogenblik. Haar grote mond, als een bloem opengaand, drukte zich tegen de zijne, haar lichaam zorgde ervoor dat geen ruim. te tussen hen overbleef. Het toas een lange, ernstige, opwindende zoen. De fotografen waren er echter nier tevreden mee, want de jongen had zich met de rug naar de camera ge wend, zodat de omhelzing niet in al zijn technische details kon worden vastgelegd. Op hun verzoek draaide Jayne haar slachtoffer om en begon met onverminderde geestdrift op nieuw. De stemming in de kleine, hete volle ruimte met al die schelle lam pen werd nerveus. Zo zoent men niet op een vliegdekschip, dat werd ieder een duidelijk. Tot de Amerikaanse officieren, niet zo ad rem als som mige films ons willen wijsmaken, drong het vrij langzaam door en pas terwijl de tweede zoen zich formida bel voltrok, werd één van de „com manders" kwaad en riep de jongen toe dat hij moest ophouden. Diens tweestrijd was dramatisch. Waar moest hij aan gehoorzamen, aan de wereldberoemde, grote lippen van Jayne of aan de stem van zijn officier? Tijdens die tweestrijd hield hji zich maar bij Jayne en de offi cier. die begreep nu snel te moeten handelen, sloeg hem met een opge- In een helikopter arriveerde Jayne Mansfield op de Tarawa en begon onmiddellijk te poseren. vouwen tijdschrift enige malen ze nuwachtig op het achterhoofd. Die arme matrcv Hij zal dit hoog tepunt van Jayne .J.insfield's bezoek aan de „Tarawa" wel moeten boeten met een disciplinaire straf en we reldberoemdheid. Want al werd on middellijk meegedeeld dat de foto met de zoen niet mag worden gepu bliceerd, er is geen reden om aan te nemen dat iemand zich daaraan zal storen. Wat zich voor en na dit incident op het enorme schip afspeelde, was veel minder opwindend. Inplaats van om elf uur, zoals was aangekondigd, verschenen de helikopters met Jayne en haar escorte van filmmannen, echtgenoten, fotografen en journalis ten pas tegen enen. Op het dek stond in. matrozen ge schreven: JAYNE! Twee en twintig mannen had men nodig voor de E. drie voor de punt onder het uitroep teken. Het levende woord nam tel kens wanneer een helikopter om de spanning te vergroten een rondje had gedraaid eensgezind zijn muts af, maar moest snel worden uitgeveegd toen de vliegtuigen wilden dalen. Eerst kwamen de filmmannen, echt genoten, fotografen en journalisten. In de mooiste helikopter daalda na lang wachten ten slotte Javne. die zich flink opmaakte voor zij haar triomftocht begon. Bedekt met veel schmink, die niet helemaal kon verbergen dat haar huid onfijn en onzuiver is, daalde zjj op het dek en nam, waarschijnlijk automatisch, haar pose van foto model aan. De matrozen drongen, zoals het hoort, om haar heen en het kostte even tijd voor zij over de voor haar uitgerolde loper de voor haar be stemde weg naar de woonvertrekken van het schip kon gaan bewandelen. Waf een vrouw! Onder de hoog gesloten, rozewollen trui, waaraan zij telkens iets te verschikken had, deinde de pompeuze boezem die haar glorie en broodwinning uitmaakt en die zij dan ook trots en voorzichtig voor zich uitdraagt, zoals een vaan drig een vaandel. Het is geen ge woon lichaamsdeel meer. Omdat Jayne het met zo bijzondere zorg en tederheid behandelt, is het erg ver waand geworden, voelt zich onaf hankelijk en zal er waarschijnlijk, met voor terugdeinzen om beslissin gen te nemen die Jayne's hoofd, niet goedkeuren. Ja, eens komt het ivel zo ver dat die boezem het denkver mogen overneemt en de draagster aan. haar luimen van verwend schep sel genadeloos onderwerpt. Zelfs tijdens de lunch was de boe zem belangrijker dan het gezicht, waarin danwaarin dan toch de mond voedsel inneemt. Van voren is dai geplaatst is die woorden spreekt en gezicht een prettig, vlezig kinderge- In menselijke letters staat de naam van de filmster op het dek van de Tarawa geschreven. (Luchtfoto ANP-foto zicht: het profiel is echter veel ouder en lelijker. Met twee zeer gouden officieren wisselde Jayne lachjes en woordjes. Zjj zei vaak „really" en „oh yes" en „oh no" op een toon alsof zjj tot alles bereid was. Omdat het schip vertrekken moest, werd na de maaltijd haastig een pro gramma van poseren afgewerkt en alleen het incident met de zoen kwam de orde verstoren. Verder verliep alles keurig. Op ver schillende plaatsen, boven en naast vliegtuigen ging Janey in haar gekke houding staan glimlachen en de ma trozen verdrongen zich om haar heen fotografeerden haar en kregen tot beloning haar portretje. Toen'werd zij snel over de loopbrug naar buiten gebracht. Over de reling hingen matrozen haar aan te roepen en te fluiten; zij nam haar standen aan, 'wierp kus handen zonder haar profiellijn te be schadigen en stapte in een auto, ons achterlatend met onvergetelijke her inneringen. Advertentie LM. ZWITSERSE HORLOGES Voor do mooist* colWctlo In olie* prijsklasse eaar (Van een onzer verslaggevers) Bij de Holland Electro NV te Rot terdam is aan 35 mensen ontslag aangezegd als gevolg van een aantal oorzaken, die deels van tijdelijke, deels van blijs ende aard zijn. Van tijdelijke aard zijn, zo wordt verwacht, de gevolgen van de beste dingsbeperking op het gebied van de aanschaffing van duurdere gebruiks artikelen, als stofzuigers e.d. Van meer blijvende aard zyn de gevolgen van een andere produktiewijze. waar door met minder mankracht meer kan worden gefabriceerd. Over deze ontslagaanzegging is, naar wij vernemen, geen overleg met de vakorganisaties gepleegd.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2