Meer kinderbijslag in overweging Den Haag blijft dicht voor Faas PVDA LEGT HET OOR TE LUISTEREN i i I W\ I I I I 1 I I I I 1 I I I I I IDEEENBUS' ROLT DOOR 'T LAND EGht iets r voor Uw jongen 1 Ifc PeektCloppenburg Malaise in Straatsburg 1 Pullovëïs 19J5 I Spreeuwenpraat Stichting praat met regering VEELBELOVENDE EERSTELING Overstroming in Valencia 14 75 K!®österfealsem HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Co Co-op Ruim baan Zaterdag bijeen Over rode streep Moordzaak- Nieuwland in lioger beroep r Matineuze satelliet boven Amsterdam Steen bij dr, Drees door de ramen VEERTIG DODE/V Grote schoonmaak dingt mee Declamatie voor de jeugd VERVOLG VAN PAGINA 1 AT BEOOGT DE 4IDEEËNBUS DER DEMO CRATIE? De Partij van de Arbeid wil weten wat er onder het Nederlandse volk leeft. Hoe denken de verschillende bevolkingsgroepen over wetten en maatregelen van de regering? Wat zijn hun grieven, ivaar wringt precies de schoen? Toch nog iets meer De 'ideeënbus' wil toch ook nog iets meer zijn dan een breed op gezette opiniepeiling. De actie is eigenlijk pas geslaagd als zij te vens leidt tot een gesprek. Kleine stijging per maal Weroldmcdeemüss topprestaties Wandel door de wereld der mode bg Enige orgaan V erw©2idlwgeis Muggericlge niet voor de BBC Bijna zeshonderd duizend schoolkinde ren gaan van van daag af aan op stap om de volwassenen te vragen hoeveel kin derpostzegels en prentbriefkaarten zij willen bestellen. Weest u maar niet bang: zij zullen uw bel oo'; wel weten te vinden. Staan ze voor uw neus, wrijf uw ogen dan eens extra uit en kijk goed wat u doet! Want als u dit jaar de prentbriefkaarten ziet (over de postzegels wil ik het niet hebben, die kunt u vanzelfsprekend gehruiken), zult u er vast geen serie van willen missen. les Spreekmeester, die zo trouw voor u tekent w Het Vrije Voik, ver zorgde dit jaar een eigen mapje met btf stadsgezichten, waarvan ik het Mid delburgse stadhuis op de achtergrond van een bonte markt, het allermooi ste vind. Hij tekende bovendien, een nieuwjaarskaart van een besneeuw de Amsterdamse gracht. Wanneer u die kaart de wereld m stuurt, krijgt uw familie (waar ze ook zit) heim wee naar ons kikkerlandje. Fiep Westendorp maakte een maple van vier kinderkaarten die aardig getekend en lief van kleur zijn. En al ben ik meerderjarig, die kaart van dat malle jongetje met zün a-antesteek op het hoofd en zijn lampion in de hand wil ik best voor mijn verjaardag hebben. Ja. ook spreeuwen sturen elkaar verjaars- kaarten. Ook ernstige en stemmingsvolle nieuwjaarskaarten zijn er: veel mooier van kleur en origineler dan in de voorafgaande jaren. En er is een kinder-alfabet te koop, dat een heel cadeau is: berijmd door Han G. Hoekstra. Zo in de trant van: „Een jongen met een vreemde naam, dat is Xaverius Tuimelraam Op 18 november zijn de zegels en de complete series kaarten (er zijn er nog veel meer) in onze postkantoren en by verschillende boekhandelaren te koop. Maar fijner is het, ais u ze bestelt en thuisbezorgd krijgt door de kinderen die voor de kinderen op stap gaan en vertrouwen dat u hen niet teleur stelt en in de steek laat. Weet u nog van vorig jaar? Toen bracht de actie ƒ1,800.000,— op. We maken er dit jaar twee miljoen van. Honderden inrichtingen wachten ademloos af.- Ten slotte: Pieter heeft nog eens zitten zinnen op een aanvullende bron voor onze kinderbescherming, die nog niet zo stelselmatig was aan geboord. Hier is hy.- bedryven met frankeermachines! Wat doen jullie eigeniyk voor de kinderpostzegei- actie? Spuit op dit jaar. Sen pluim op de pet van Co Kouw ij zen, leerling van de ambachtsschool aan de Brede Hilledijk te Rotterdam. En die pluim, wordt uitgedeeld door een broodbezorger van de coöperatie die 20 ongelukkig was om donderdag middag zijn tas mei geld te verliezen. Maar al spoedig ontving de chef van de broodbezorger bericht dat die tas kon worden afgehaald bij de jeugdige Co, die ze voor Pieter voortaan gerust de erenaam Co Co-op mogen geven. Het is geen gebruik dat Pieter in zyn spreeuwenpraat allerlei lezingen of cursussen aankondigt. Ik maak echter graag een uitzondering voor de mijns inziens belangryke cursus die de stichting Ruim-Baan-Werk orga niseert: seksuele voorlichting voor jongeren tot en met 18 jaar. Deze uit vyf avonden bestaande cursus begint op 16 oktober des avonds om half acht en wordt gehouden in het jeugdgebouw „De Fakkel". Gaffel dwarsstraat 5. Het boek „De liefde begint by 14" van mevr. H. J. Karreman-Vermeer vormt de grondslag van deze cursus. Mevrouw Karreman heeft de leiding van deze avonden. Voor de jongeren boven de zestien behandelt deze spreekster op dezelfde avonden om 9 uur eveneens dergelijke problemen. Overigens: deze cursus is slechts een onderdeel van het zeer interes sante winterprograrrmia van de by de Moderne Jeugdraad en Rotterdamse Jeugdgemeenschap aangesloten stich ting. In het winterwerkboekje leest Pieter bijv. over een muziekgroep, een lekenspel- en pantomimegroep, een cursus kadervorming, een groep voor fotografie, baliet en niet te ver geten de Ruimbaandrumband, die trommelende, blazende en fluitende jongens en meisjes nodig heeft. Ja. ook modern dansen kan er geleerd worden. Het secretariaat is gevestigd op net adres Vonder 35 te Rotterdam-Zuid Aanbod Vandaag hebben wij de volgende aan biedingen Sn ons Boek der Bijdragen ge noteerd: een ovale tafel met armstoel (bestemd) van S. uit de Taandersstraat. een fauteuil van B, van de Llndeslngel kleding van R. uit de Delfgauwstraat en een radio (bestemd) met diversen van M. van de Sopblak&de. Verder krij gen wij een petroleumkachel (bestemd i van H. uit de Rös. Manzstraat, een kin derwagen van B uit de Rlederstraat, babykledlng van B. van de Rotterdam- sedük te Schiedam en een stoel (be stemd), kleding, capsules en dekens (be stemd) van N. uit de Dr. De Visserstraat Voor de spreeuwenpot ontvingen wij vijftig cent van B. van de Aelbrechts- kade. Verlies Mevr. W. v. d. Water, Voctjesstraat (8, verloor zondagavond laat eeD plastic damestasje met «eu groot bedrag aan geld. Zij is van de Jerlcholaan jnct de tram as ar huls gegaan. Het geld was bedoeld voor aanschaf van kleding. Deze bejaarde mensen zijn zeer gedupeerd door dit grote verlies. Zondagavond ia de zoon van tie heer Fh B v. Es. Jaffa 47, zijn coat kwijt geraakt tussen de Bunschoterweg en het Jaffa. Vondst De heer G. Bosïoper, biag 11, heeft zondagavond' op de Strevelsweg een contactsleuteltje gevonden. PIETER SPREEUW (Van onze parlementsredacteur) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft maandagmiddag met de regering gesproken over de voortgezette stijging van de kos ten van levensonderhoud. Tijdens dit oriënterende gesprek, dat op verzoek van de stichting is gehouden en dat nog geen uur heeft geduurd, was de regering ver tegenwoordigd door de ministers Manshoit (Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening), Suurhoff (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en Zijlstra (Economische Zaken), alsmede door de staatssecretaris sen Van Rhijn (Sociale Zaken) en Veldkamp (Economische Zaken). De Stichting van de Arbeid zal zich nu m eigen kring beraden, om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Op grond daarvan kan dan een concreet voorstel aan de re gering worden gedaan voor de ver betering van de financiële positie van die groepen van onze bevolking, op wie de last van de bestedingsbeper king te zwaar drukt. Het zou hier vooral de gezinnen met niet-verdienende kinderen be treffen. Deze gezinnen kunnen de stijging van de kosten van het le vensmiddelenpakket niet of nauwe lijks dragen. Ter verbetering van hun financiële positie denkt men in de Stichting van de Arbeid voorname lijk aan een verhoging van de kin derbijslag. Hoewel, naar wij uit welingelichte bronnen vernemen, hierover gisteren tydens het algemene, wat terrein- verkennende gesprek met de regering nog niet is gesproken, zal de stich ting zich nu beraden over de vraag hoe, met hoeveel en eventueel voor welke groepen de kinderbijslag moet worden verhoogd. Daartoe zal het be stuur van de stichting zaterdag weer bijeenkomen. Men is het er reeds m de stichting over eens. dat een algemene loon- ronde die weer tot prysstijgingen zou leiden als het maar enigszins kan moet worden voorkomen met het oog op de moeilijke economische si tuatie. Voorts vernemen wij, dat gisteren van de zyde van de regering een analyse zou zijn gegeven van de stij ging van het prijsindexcijfer. Deze stijging bedroeg van augus tus 1955 tot augustus 1957 maar liefst 12 punten, nl. van 106 tot 118, waar mee de door de vakorganisaties ge stelde rode streep van 11454 met 3)4 punt is overschreden. Voor een deel was dat ten gevolge van de stijging van de pryzen van aardappelen, groente en fruit als ge volg van slechte oogsten. Op 22 en 23 november dient voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep de strafzaak tegen de Nieuw- landse chauffeur L. H.( die ervan is beschuldigd de weduwe Kodde te Nieuwland op 8 j'anuarl van dit jaar door worging om het leven te hebben gebracht. De rechtbank te Middelburg heeft H. veroordeeld tot een gevangerus- straf van twintig jaar. De Haagse departementsge bouwen blijven gesloten voor de journalist H. C, Faas van „de Volkskrant", zo heeft de minister-president dr. W. Drees meegedeeld. Dit staat te lezen in het antwoord van ir. Drees aan het Tweede Kamer lid, mr. M. Vrolijk, die schriftelijke vragen had gesteld naar aanleiding van het onlangs uitgevaardigde ver bod tegen deze journalist. Zoals bekend had „De Volkskrant" belangrijke mededelingen, afkomstig van zijn parlementaire redacteur H, C. Faas, gepubliceerd, die later bij het verschynen van de Troonrede en de nuljoenen-nota ook in deze staats stukken voorkwamen. Tydeiyke uit sluiting van het verstrekker, van in lichtingen van regeringswege was het gevolg van die pubiikatie. Mr. Vrolijk had naar aanleiding van deze zaak gevraagd of dr. Drees niet van mening was, dat de uitslui ting een indruk van eenzijdigheid of zelfs van willekeur kan doen ont staan, ook wanneer zü wegens mis bruik van de persvrijheid als gerecht vaardigd zou kunnen worden be schouwd. De minister-president zegt thans, dat de maatregel de betrokken jour nalist niet verhindert zijn functie uit te oefenen. Hem is alleen een facili teit ontnomen. „De overheid," aldus dr. Drees, „heeft naar de overtuiging van de re- MOSKOD, (Kenter) Naar uit een maandag te Moskou bekend gemaakt tijdschema voor de Rus sische kunstmaan blijkt, zal deze woensdagmorgen té' ruim kwart voor vjjf (04.47 uur) boven Am sterdam passeren. Een minuut vroeger zal de sa telliet boven Schotland (Glas gow) zijn zijn en twee minuten iater boven Miinchen in Zuid- Duitsland. De kunstmaan trekt dan dus van het noordwesten naar het zuidoosten een baan door de lucht- Advertentie t.M gering, het recht te beslissen, dat haar ambtelijk apparaat geen con tact blijft onderhouden met een jour nalist, die gehandeld heeft als de re dacteur van „De Volkskrant"." Wel is dr. Drees bereid met de or ganisatie van journalisten van ge dachten te wisselen over de prin cipiële vraag of publikaties als hier in het geding zijn, oorbaar worden geacht, en, zo niet, hoe daarover al lereerst in de eigen kring van de pers kan worden gewaakt. Gisteravond is bij minister-presi dent dr. Drees omstreeks acht uur een halve baksteen in papier gewik keld door de ramen geworpen. Daar- by bevond zich een krantenknipsel, waarop een brief van Chroetsjef was afgedrukt. Verder waren op het knip seltje scheldwoorden geschreven. Van de dader (s) ontbreekt elk spoor. De minister-president was op dat ogen blik niet thuis. MADRID (Reuter) De Spaanse sinaasappelenstad Valencia is door een zware overstroming getroffen. Zij is van de buitenwereld afgesne den er er zijn naar schatting reeds veertig doden. Een dorp in de nabijheid, van on geveer 400G Inwoners, is verlaten en men heeft een goed heenkomen in de heuvels gezocht. Zware regens hadden de rivier de Turia zo doen zwellen dat zij buiten haar oevers trad. Maar toen het wa ter begon te zakken brak er een he vig onweer los dat gepaard ging met 1 een wolkbreuk De eerste uitzending in de nieuwe televisieserie van de VARA 'Anders dan ande ren', gebaseerd op het Ame rikaanse programma 'This is your life', was behalve spectaculair ook bijzonder geanimeerd. Bert Garthoff. die het draaiboek samenstelde en als interviewer optrad, leid de het programma zeer kundig. Hij kon daarby ge bruikmaken van zyn erva ring. opgedaan tijdens drie radio-uitzendingen m de sene Dit is uw leven, maar dat was toch ook weer een maar betrekkelijke steun. De directe overbrenging van de televisie stelde hem namelijk geheel andere eisen. Hij had niet de be schikking over een-schaar, waarmee een van tevoren op de band opgenomen ra dioprogramma tot een mo- deluitzending kan worden gemaakt. Alleen al de zend tijd dwong hem ra een har nas, en even gezellig door praten als het in het begin soms niet mocht vlotten, was er niet bij. De vragen moesten daarom bijzonder direct zijn en het leiden van de uitzending vereiste een straffe hand. Deze eersteling hoe kon het anders vertoonde nog we! enkele zwakke plekken. Soms kwam er by het bin nenleiden van de personen rond de centrale figuur van Sjef van Dongen met meer uit dan een wat korte her nieuwde kennismaking en bleef de biografie in het handenschudden steker Maar ongetwijfeld -• *r- borgt de ervaring, opgedaan bij deze uitzending, In de komende tijd enkele bijzon der fascinerende program ma's. De mogelijkheden van de televisie werden goed uitge buit en verlevendigden het programma m hoge mate. üxt alles sprak de gedegen voorbereiding. Wim Soiraeveld voerde aan het begin van de avond nog een vlot gesprekje met de Amerikaanse filmster Jayne Mansfield, aan wier charmante gestalte nu ook televisie kijkend Nederland het hart heeft kunnen op halen. Voor de Prix dTtalla 1957. afdeling documentaires, is als Nederlandse bijdrage 'De grote schoonmaak' in gezonden. een documentai re van Bob üschi en Gabri de Wagt over de opruiming van de wrakken in het Suezkanaal. De VARA zal dit klankbeeld uitzenden in haar programma van woensdagavond 16 oktober ir De Nederlandse Tele visie Stichting retayeert vanavond van kwart over acht tot tien uur een pro gramma van de Duitse te levisie waarin tien jaar schlagermelodieën ten ge hore worden gebracht. Een jongeman vatte het plan op een declamatiewed strijd te organiseren onder de middelbare-schooljeugd. Hy vond 32 kandidaten be reid zich in de strijd te werpen. Het gemeentehuis van zijn woonplaats. Naarden, werd hem voor dit doel ter beschikking gesteld. Aan staande zaterdag zullen de jongeren hun krachten me ten ten overstaan van een iur.v De jongeren Is een vrije Keus toegestaan, aan de ouderen zal ook een ver plichte tekst worden gege ven. Zo zal een 13-jarige iongen uit eigen werk voor dragen en een eveneens 13- iarig meisje een eenvoudig versje zeggen Daarnaast zullen ook klassieke en experimentele gedichten worden voorge dragen Henk Teeuw maakt van deze wedstrijd een op- namemontage die woens- •iigavond 23 oktober in het programma van de VPRO zal worden uitgezonden. Wat leeft er ondor het Nederlandse volk? Er zijn vragen, die met 'ja' en 'neen' kunnen worden beantwoord, maar het meren deel vergt een nadere motivering. 'Hoe denkt u over de bestedingsbeperking? Zijn de lasten rechtvaardig verdeeld? Voelt u iets voor bezitsvorming door arbeiders?' Enige voorbeelden. In het oosten van het 1 a n s loopt de bevolking achteruit. Gevraagd wordt: wat zijn naar uw mening tiiervan de oorzaken? Sn bestaan er mogelijkheden om dit tegen te gaan? Van de F r i e z e n wil men het oordeel we ten over de doeltreffendheid van industrialisa tie. En aan de bewoners van de Gelderse dre ven wordt het netelige probleem van burge meestersbenoemingen voorgelegd. De overige oevvegen zlui veelal op het gebied van recreatie en verkeer, onderwijs en vrije- ".idsbestedlng. werkgelegenheid, bevolkings- ipreiding en streekplannen. De Partij van de Arbeid doet natuurlijk een dringend beroep op volledige medewerking. Wij mogen ons gelukkig prijzen, zo richt het bestuur zich tot de ondervraagden, "in een de mocratisch land te leven. De kiezers hebben in de politieke partijen hunner keuze gelegen heid hun oordeel Ie vormen en kenbaar te ma ken. Niet alle kiezers zijn echter lid van een politieke partij. Toch is het van groot belang, dat ook zij meespreken. De 'Ideeënbus der de mocratie* stelt hen daartoe in de gelegenheid.' 'Het gaat zeker om centen. Misschien heeft de belasting er wel iets mee te maken.' Die arg waan dient natuurliik te verdwijnen En de kans hiertoe is zeer groo.. Want er komt nog een tweede ronde. De beantwoording der vragen kan namelijk reden zijn om de kie zer uit te nodigen voor een dagtocht. Hij is dan met tientallen anderen te gast bij de PvdA, die hem iets van zijn eigen provincie wil laten zien. Wij noemen: de Zuiderzeewerken, nieuwe industrieën in Z.o.-Drente, culturele instellin gen in Arnhem en scholen en musea. Tijdens deze excursies zal er ongetwijfeld gepraat worden over opmerkingen en ideeën, die de deelnemer zelf in zijn beantwoording te berde bracht. Ten slotte: een uitnodiging geschiedt ongeacht of iemand welwillend of uiterst kritisch de politiek van de PvdA heef be oordeeld. Een onomwonden mening wordt het meest op prijs gesteld. Want de eerste voorwaarde de actie te doen slagen is openhartigheid' i I I I I I I I 1 I I i I I I Het partijbestuur is erop voorbereid, dat es- enig wantrouwen moet worden overwonnen. De een denkt allicht: 'Wat zou er achter zitten. wat tril do PvdA?' Fr. een «ivïei -.len s 'A A%s<t. x> k \V j'- ■)-v- r-* Zo'n sportieve, zuiver wollen pullover draagt hij graag: lekker warm (èn sterk!), een royaal, vlot model Daar zal hij plezier van hebben deze winter! Uni is nu modern, en U hebt keuze uit Dior bleu, bordeau, Raf en de nieuwste tinten grijs. •V' Zuiver wollen pafenisteek, 8 jaar Extra zware kwaliteit zuiver wof, 8 jaar (vervolg van voorpagina) Ook de aanvaarding van deze „opinie" kon het algemeen gevoel van malaise onder de deelnemers aan deze WEU-conferentie niet wegne men. Zowel in privégesprekken als in de openbare zittingen geven de gedelegeerden blijk van hun twijfel aan het voortbestaan van de West- europese Unie. Boven aan de klachtenlijst staat de beschuldiging aan het adres van de Britse, Duitse, Franse en Italiaanse regeringen en die van de Benelux, die het parlement van de WEU niet in de gelegenheid zouden stellen, zijn werk te verrichten. Als de ministers geen inlichtingen, geven over de Europese defensie en niet voor de Assemblee verschijnen, kunnen de parlementariërs hun controlerend en adviserend werk niet doen. Een van de Engelse afgevaardig den vergeleek de toestand in de WEU niet onaax-dig met die in het Enge land van de zestiende .eeuw. toen het parlement nog zijn macht tegenover de koning moest veroveren. „Ik hoop", zei hij, „dat de minis ters er hxer beter afkomen dan onze koningen." De monarchistische Italiaan» graaf Lucifcro met zijn opvallendi puntbaard, deed er nog een schepji bovenop door uit te roepen: Hei xwjjgen van de ministers kan de ut van de volksvertegenwoordigers in d< Assemblee niet verstikken; aileer bajonetten kunnen parlementen weg. jagen!' Maar als mr. Van der Goes van waters in zijn rapport over liervor- rnrngen in de WEU voorstelt hel parlement het recht te geven motiec van wantrouwen in het beleid van de Europese ministers aan te nemen, Bntiie afgevaardigden en politici als graaf Lucifero er het eer- ?,°'n stapje naar de supra- nationaliteit van de WEU te ver werpen. a„?LVr?te,l,lropese Unie heeft on danks dit alles, enkele zeer positieve iacetten. Het is, ten eerste, het enige West- europese orgaan waarvan ook Enge land lid is (anders dus dan bij fle economische gemeenschappen van kolen en staal, atoomenergie en marktvraagstukken) Het is voorts het enige Westeuropese orgaan waar in technische Europese militaire vraagstukken besproken Kunnen wor den. In het restaurant van het Huis van Europa te Straatsburg hangt een prachtig gobelin, waarop in het Frans deze woorden staan: 'Opdat dit vuur op aarde blijve. In de aanbevelingen uit het rap port-Van der Goes wordt de aange sloten regeringen gevraagd, wat zij denken van een aantal maatregelen die de malaise in de WEU kunnen opheffen. Vee! vuur brandt er op het ogen blik niet ra de WEU daarover zijn allen in het Huis van Europa die ik heb gesproken, het wel eens. Maar ais de regeringen niet positief rea geren, zal dit vuurtje, dat drie jaar lang nogal rokerig heeft liggen te smeulen, binnenkort wellicht geheel ziin uitgedoofd Advertentie l.M waar vuil m komt. kunnen ernstige gevolgen hebben Doe oj) monden en wondjes die ontsmet en geneest J LONDEN (Reuter). Malcolm Mug- geridge, de Engelse journalist die in een Amerikaans tijdschrift kritiek heeft geleverd op de Britse monar chie, is gisteravond niet opgetre den voor de BBC. De BBC heeft van het aangekon digde vraaggesprek met hem afge zien en hiervoor de volgende verkla ring gegeven: „wy zyn tot de slot som gekomen, dat wij niet meer pu bliciteit dienen te geven aan een zaak, die al genoeg publiciteit heeft gehad." Muggeridge zelf. die een stroom van verwijten te hoi*en heeft gekre gen en wiens telefoon niet stilstaat, was over dit besluit „diep teleurge steld."

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2