Twee voorstellen in de a.s. Jeugdgemeenteraad Openbare meningsuiting en gem. woningbedrijf w Spitsbergen is ideaal voor natuurminnaars onderschatspeelde in Gemeentemuseum Bescherming visstand in zee van belang Theo Bruins mar Canada ziet ds. Mulder graag komen Plaats van de vakbeweging Afscheid van de heer De Boer Daar geen overbevolking! Wat zij vingen In Vlaardingen in 10 jaar 7000 nieuwe huizen Jeugclsoeiëteit in Vlaardingen (D.E. FORE HEAD VOOR UW JOVANDA-NYLONS Vlaardingen: nu 63545 A-griep-dmkte voor "De Hoop' Voortvarend flat-werk HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 PAGINA 4 chiedammers r elkarr onder ZAKAGENDA'S n Wisselkoersen Kon. onderscheiding Burgerlijke Stand Gevaarlijk spel met stengunpatronen LUXE POSTPAPIER Uitslagen van het bedrijf sklaver jas Veemarkt Rotterdam Visafslag Veilingnieuws Met Jules Verne in Vlaardingen Het Politiek Jongeren Contact houdt donderdag de vierde zitting van de Jeugdgemeenteraad in het stadhuis. Om 8 uur zal men in de raadzaal bijeenkomen voor de behandeling van twee voorstellen. Het eerste voorstel inzake vrije meningsuiting in het openbaar zal worden toegelicht en verdedigd door de voorzitter, de heer A. C. J. Kok (CHJG). Het tweede voorstel inzake een intergemeentelijk woningbedrijf zal worden verdedigd en toegelicht door een „buitenstaander", na melijk ir. R. Keumg, lid van de Vlaardingse Jeugdgemeenteraad voor „Nieuwe Koers". Het gebeurde in een der Schie- damse etablissementen -waar men het edele biljartspel kan spelen. 3 Man nen stapten welgemoed binnen en vroegen de ober om drie ballen. Twee van deze mannen waren uitblinkers op het groene laken; de derde echter wist niets van het spel af. Toen hij de drie ballen zag zei hij vlug tegen de ober: „Nee, geeft u er maar twee, want ik doe niet mee". Waarop ieder een hard begon te lachen en zijn on kunde wel heel duidelijk in het licht werd gesteld. Sinds die tijd wordt hij met de vinger nagewezen: Kijk, zegt men, daar gaat de man die er niets van begreep. Heeft men eenmaal in het leven iets gedaan of gezegd dat afwijkt van het gangbare dan is men voor zijn leven ook „getekend", ik heb dat meermalen gehoord en zelfs een enkele keer ervaren. Precies hetzelfde is het geval met de jonge timmerman die vorige week op straat een vat maakte, waarbij een auto, een aantal latten en een spiegelruit waren, betrokken. Hij kwam daardoor in het nieuws, want zijn' valpartij vond op de „openbare weg" plaatst in de grootste krant van Nederland werd hij als een „onhandige timmerman" betiteld. En het nare van de zaak is dat de man, die op dat moment heus niet zijn beroep uitoefende, nu ook als een onhandig vakman wordt beschouwd. Maakte hij immers niet op onhandige manier brokken?, zo redeneert men. Onze vriend nu gaat min of meer getekenddoor het leven. Waarom? Ómdat hij een smak maakte. Bij zo iets zijn wij, Nederlanders, droevig genoeg, vaak geneigd te lachen. Dat is niet aardig, en het is nog minder aardig om de man te verwijten dat Hij een slecht-vakman-zou zijn. Dit gebéurt, vrienden, en ik wil alleen moor zeggen dat, wanneer w per abuis 's ochtends schoener óme dn. plaats van tandpasta op uw tanden borstel zou smeren, u daarom, geen goed voetballer, boekhouder, conduc teur of bakker zou zijn. Zeg daarom niets van die timmer man. Hij verstaat zijn vak heus wel. En ten slotte: Wie het laatst lacht, JAMES Advertentie I.M. SCHIEDAM ZUID - HOLLAN DS.C H E K ANT O O RBOEKHAN DEU De tekst van het eerste voorstel is als volgt: j „In de overtuiging, dat de open- [bare meningsuiting bevorderlijk: kan zijn voor het stadsbelang, alsmede voor de publieke opinievorming ia het algemeen, overweegt ons college over te gaan tot aanw0zing van een plaats in het centrum der gemeente, alwaar aan een ieder de bevoegdheid wordt verleend over ideeën, zaken, alsmede politieke en plaatselijke aan gelegenheden publiekelijk zijn me ning te uiten." Het college nodigt daarom de raad uit, in principe akkoord te gaan met de aanwijzing van het Koolaspad, waar een ieder de gelegenheid zal hebben tot mondelinge publieke me ningsuiting. De redactie van het tweede voor stel luidt: „De nog steeds voortdurende wo ningnood tesamen met de voortdu rende prijsstijgingen in de woning bouw heeft onder meer ons college ertoe genoopt zich te beraden om trent mogelijkheden om aan deze toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken. In hetkader van samenwerking der gemeenten in het Waterwegge bied op het terrein van de woning bouw, welke samenwerking ten aoel heeft de In dit gebied beschikbare bouwcapaciteit zo verantwoord mo gelijk te gebruiken en de continuïteit in de bouw te bevorderen, hebben deze gemeenten gedacht aan de stichting van een inter-gemeentelijk woningbouwbedrijf. Het doel van dit bedrijf zou moe ten zijn: 1. Het vormen van een maatstaf, waarnaar de kwaliteit en de prijs der door particuliere maatschap pijen te bouwen woningen beoor deeld kunnen worden; .2. Het bevorderen der continuïteit in de woningbouw, indien de par ticuliere bouwers hierin niet sla gen. Dit bedrijf zou, dooi naast parti culiere aannemers op door gemeen ten of woningbouwverenigingen te bouwen woningen in te schrijven, kunnen voorkomen, dat afspraken tussen bouwondernemingen de prij zen onnodig zouden verhogen. Het spreekt vanzelf, dat het te stichten bedrijf op economisch en sociaal ver- I antwoorde wijze zou moeten worden j geëxploiteerd, opdat oneerlijke con- I currentie wordt voorkomen. De opheffing van de woningnood en het bouwen van woningwetwo ningen tegen betaalbare prijzen rechtvaardigen naar de mening van ons college het stichten van het bo venbedoelde bouwbedrijf." Het college nodigt de raad daar om uit in principe in te stemmen met de deelneming van deze ge meente aan het op te richten inter gemeentelijk woningbouwbedrijf. (Ter voorkoming van misverstan den vermelden we nog even dat het hier uiteraard fictieve voorstellen betreft; de Jeugdgemeenteraad is im mers slechts" een nabootsing van de „echte" gemeenteraad). Voor kaderleden organiseert de NW-Bestuurdersbond op donder dag 7 november een bijeenkomst in bet Volksgebouw, waar de heer J. v. d. Ham, districtsbestuurder van de Alg, Bond Mercurius, zal spreken over Plaats en taak van de vakbe weging in deze tijd". Aanvang 8 uur. De A-griep is ook niet aan de Klaas de Vriesschool B voorbijge gaan en is bovendien nog de oor zaak geweest dat men aan de voor bereidingen voor het afscheidsfeest van de heer TV. G. J. de Boer, die 46 jaar aan deze school verbonden is geweest, niet heeft kunnen doen wat men oorspronkelijk van plan was. Toch werd dinsdagavond in het Volksgebouw de belangstellenden een prettige avond aangeboden. De heer M. Boomsluiter opende deze avond terwijl ook de heer H. Schenk, het hoofd der school nog enige woorden sprak. Nadat onder de leiding van deze door een zang- groepje enige leuke liedjes ten ge hore waren gebracht, werd door de kinderen het zangspel „Jantje Jok kebrok" opgevoerd. Na de pauze was er gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen van de heer De Boer. Advertentie I.M. 29 OKTOBER Engels pond 10,63810,63s Amerik. dollar 3.78H—3.79A Franse frank 89,7589,85 Belgische frank 7,5957,60 Zwitserse frank 86.67586,725 Zweedse kroon 73.39513,445 Duitse mark 90,27—90,32 Deense kroon 54,85554,905 Noorse kroon 53,15553,205 Zwitserland (vrij) 88,1488.49 Canada 3,958—3.95Ï Italiaanse lire 60.685—60,735 Oostenrijkse schilling 14,5914,60 In verband met zijn- vijftigjarig dienstverband bij het Expeditiebe drijf van P. S. Engering, is aan de heer A. Post, voorman-besteller bij genoemd bedrijf de ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau, in brons toegekend. De burgemeester heeft de onder scheiding gisteren ten stadhuize aan betrokkene uitgereikt. De tijd komt weer dat u 's morgens mopperend op de vrieskou, naar uw werk gaat en 's avonds thuis de kachel nog maar eens extra op stookt, daarbij denkend dat de kolen toch al zo duur zijn. Laat het v dan tot troost zijn, dat onze winterse temperaturen nog maar kin derachtig zijn, vergeleken bij die, welke in de wintermaanden op Spitsbergen heersen. Op vrijdag 1 november des na middags van 2 tot 3 uur bestaat ge legenheid tot kosteloze inenting .te gen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw van de GG en GD, Tuinlaan 80. WOENSDAG Bioscopen: TASS AGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: De hel der verlorenen (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Zeventh Cavalry (14 jr). Apotheek: Rembrand Apotheek, Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Grafiek en plastieken van Gust Romiiu en foto's van E. v. Zochten. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Maria Man ton Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: Coöp. Vrou wenbond. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: De hel der verlorenen (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Zeventh Cavalry (14 jr). .Apotheek: Rembrand Apotheek, Rembrandtl. 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Grafiek en plastieken van Gust Romijn en foto's van E. v. Zachten. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Maria Manton Diversen: PASSAGE-THl '.TER, 8 uur: feest avond ABC. STADHUIS, 8' uur: Jeugdgemeente raad. VOLKSGEBOUW. 8 uur: Jaarvergade ring Vrouwengroep PvdA. En zocht u soms naar een vakan tieoord waar uw familie of kennissen nog niet geweest zijn en dat boven dien toeristisch nog niet is ontdekt? Wel, ga dan eens. naar Spitsber gen. De reis naar Spitsbergen is echter nogal duur en daarom was het van de Katholieke Kring een goed idee om zijn leden door middel van de boeiende lezing en de daarbij beho rende foto's en kleurenfilm van de heer Jan P. Strijbos in staat te stel len deze reis in gedachten te laten maken. Velen waren dan ook dinsdagavond naar Musis Sacrum gekomen, waar de vice-voorzitter van de Kring, de heer Eenhuizen, deze bijeenkomst opende. De heer Strijbos, die ter bestude ring van land. fauna en flora in de zomer van 1956 twee maanden in het arctische gebied van Spitsbergen doorbracht, vertelde veel wetenswaar digs. Zo was dit eiland reeds de Vi kingen bekend, die het de naam „Svalbard" gaven, wat dan „Koele Stranden" betekent. In 1596 werd het door Willem Ba- rentsz, die de kortste weg naar het rijke indië zocht, herontdekt. Sinds 1925 behoort Spitsbergen aan Noor wegen. Overbevolking is een pro bleem dat men er «niet kent, want er wonen ongeveer 5400 mensen, waarvan sommigen nog het harde en moeizame bestaan van de pelsjager leiden. Een ideaal, in de zomer al thans, is het voor de natuurliefheb bers. 's Zomers namelijk stijgt de tem peratuur onder invloed van de warme golfstroom vaak tot 1517 graden Celsius terwijl de zon dan gedurende vele weken niet onder de horizon ver dwijnt, Deze korte tijd is echter vol doende om to6h nog een rijk plante- leven tot bloei te doen komen, en ook komen vele duizenden vogels in deze tijd tot broeden. Het landschap van Spitsbergen, dat doet denken aan het Alpen-hooggebergte, is nog volkomen maagdelijk en ongerept en de mens voelt er zich klein en nietig. Na afloop van dit betoog zullen de aanwezigen zeer zeker met heimwee naar deze „wereld der stilte" door de regen huiswaarts zijn gegaan Johnny, z v B de Kruif en A de Vreugd: Luuk, z v A Pfeifer en G Laribi). Overleden: J v d Ende 95 j; J H Woermeijer 38 j; C A L v d Stap 64 j, wed v A Flasza M v Tiem, 72 j echtg v G Jacobs: C v Dijke 74 j wed v H v Pelt; D Heinebal 84 J, Een groep negenjarige jongens uit Vlaardingen heeft gisteren een vuur tje gestookt achter het kamp „De Vergulde Hand" aan de Maaskant te Vlaardingen. In dit vuur gooidende jongens door hen gevonden stengun patronen. Voordat ernstige ongeluk ken gebeurden, maakte de politie een eind aan dit gevaarlijke spel. SCHIEDAM Z U I ,Dv-,H O LU'N O SCH E K A N JO'bk 8 6 E K H A N D E L De uitslagen van de Schiedamse Bedrijfs Klaverjas Competitie zijn als volgt: Afd. A; ExecelsiorSpar 51; Cor DrebbelGTB 15; GW—DB 4 2; SCFStanaard 24. Afd. B: Vlug—GW 4r-2; Stand aardDB 51; BWFExcelsior 4 —2. De standen na de eerste ronde zjjn: Afd. A: Gesp. Punten 1. Gem.: Werken 7 30 2. Excelsior 7 30 3. GTB 7 25 4. Standaard 7 21 5. D. Baron 6 16 6 SCF 6. 15 7. Cor Drebbel 7 13 8. Spar 7 12 Afd. B; 1. Standaard 7 30 2. BWF 7 26 3. GW -7 23 4. Excelsior 7 18 5. DB .5 9 6. Vlug 5 8 Als de toonaangevende dirigenten in ons land niet zo halsstarrig de betekenis van een pianist als Henk Lagendaal zouden onder schatten, zou diens naam niet zo lang onbekend zijn gebleven. En zou hij zich geheel aan de muziek kunnen wijden, hetgeen voorals nog het geval niet is. Die sociale handicap echter is voor Lagendaal blijkbaar geen beletsel geweest zich gestadig te ontwikkelen tot één der belangrijkste pianisten in den lande, en zfjn spel, dat technisch altijd gaaf is geweest, ook in geestelijk opzicht te doen rijpen. Vangstberichten van woensdag morgen:'VI. 70 60 k. nog 30 netten; VI. 78 15 k. uit een vleet; VI 79 10 k. uit een 54 vleet; VI. 85 5 k; VI. 172 51 k; VI. 208 30 k. nog 20 netten; VI. 216 120 k. uit een Vz vleet; VI. 97 50 k. nog 25 netten; VI. 114 8 k. uit ene 54 vleet; VI. 115 12 k; VI. 142 68 k; VI. 190 10 k. nog 20 netten; VI. 197 10 k. uit een 54 vleet; VI. 199 17 k. uit een 54 vleet; VI. 61 17 k; VI, 73 8 k: VI. 83 20 k. nog 25 net ten; VI. 166 40 k; VI. 14 90 k. thuis varend; VI. 56 93 k. uit een 54 vleet; VI. 89 70 k; VI. 112 20 k; VI. 132 40 k; VI. 7 thuisvarend. Prijzen van dinsdagmorgen: Volle haring 4545,50; Steur haring 33,60 35,40; Steur haring gestort 30. 29 oktober, vertrokken VI 216 H. v. Roon; VI 208 G. Visser, VI 83 L. Rog. ROTTERDAM, 29 oktober Aan voer in totaal 3173 dieren. Vette koeien en ossen 375, gebruiksvee 1198, vette kalveren 160, graskalveren 367, nuchtere kalveren 459, varkens 64, biggen 125, paarden 81, veulens 8, schapen of lammeren 305, bokken of geiten 31. Weekaanvoer 5106 dieren. De prijzen waren: vette koeien 2,90—3.00, 2,60—2,70, 2,50—2,60; vette kalveren 2.70—2,80, 2.40—2,60. 2.10— 2,30; slachtpaarden 2,20, 2,10, 2.00; graskalvereri 400, 300, 250; nuchtere kalveren 68, 60, 45; biggen 40, 30, 25; schapen 110, 90, 80; lammeren 100, 90, 80; kalf- en melkkoeien 1175, 975, 800; vare koeien 820, 700, 600; vaar zen 830, 730, 530; pinken 550, 450, 350. Overzicht: vette koeien; aanvoer gewoon, handel traag, prijzen als gis teren; vette kalveren: aanvoer rede lijk, handel wlot, ruim prijshoudend; graskavleren: aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen onveran derd; nuchtere kalveren; aanvoer iets groter, handel goed, ruim prijs houdend; biggen: aanvoer iets min der, handel lui, niet geheel prijshou dend; slachtpaarden; aanvoer als vo rige week, handel flauw, prijzen even lager; schapen, lammeren: aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen on veranderd; kalf- en melkkoeien aan voer als vorige week, handel sil, prijshoudend; vare koeien; aanvoer ruim, handel lui, niet geheel prijs houdend; vaarzen, pinken: aanvoer tamelijk, handel flauw, prijzen onge wijzigd. f -wLv.«.V (Van een onzer verslaggevers) De beroemde Amerikaanse trompettist en dirigent Louis Armstrong heeft met zijn dure band een speciale en (koste loze) voorstelling gegeven aan boord van het Llovd-schip „Wonosobo", toen dit in de haven van Los Angeles lag. De passagiers, de bemanning en .Louis Armstrong vonden het prachtig. Dit muzikale bezoek was een vervolg op een kennismaking aan de wal, waar kapitein M. J. Rennes de grote Satchmo leerde kennen. Het leidde tot een uitnodiging,, die door Louis Armstrong en zijn mensen met beide handen, werd aanvaard. Ook Ella Fitzgerald, de be roemde negerzangeres was in het gezelschap, dat zich aan boord, van de „Wonosobo" zo goed vermaakte, dat Louis Armstrong te laat in de studio kwam. Zodanig zelfs, dat wij nu in Lagen daal een pianist herkennen, begif tigd met een groot inlevingsvermo gen en een diepe visie op de muzi kale achtergrond van elke composi tie, die hij onder handen heeft. Na een tijdlang niet meer in Schie dam te zijn opgetreden, heeft hij gis teravond in de aula zijn rentre ge vierd met een boeiend en veeleisend programma, dat werd geschraagd door grote en monumentale werken als de sonate op. 26 van Beethoven (waarvan het begin-andante zijn stempel op het geheel drukt) en de Zesde Pianosonate van Henk Ba- dings. In dit laatste werk, met zijn vele technische verwikkelingen, heeft de concertgever al eerder triomfen ge vierd. Ook nu trof ons de overtui gingskracht van zijn vertolking, die onbelemmerd de in de noten be lichaamde bezetenheid (eerste deel) en het bezonkene (als in een Bach- aria) van het tweede deel tot uiting liet komen. Meer dan bij een eerste auditie geraakten wij nu overtuigd van de eerlijkheid van Badings' muziek, die zo gauw de indruk kan wekken te veel van een negentien- de-eeuws romantisme uit te zijn ge schreven. Maar de hommage aan het verleden, die deze sonate zeker is, is nergens een verraad aan het heden. Badings heeft zich zonder twijfei herzien. Ten koste wellicht van het expirimenteel karakter van zijn mu ziek, maar met de onmiskenbare winst van een grote gevoeligheid. Henk Lagendaal heeft voorts op deze avond op bijzonder treffende wijze de eerste serie Images van De bussy gespeeld (waarvan het mees terlijke Hommage A Rameau diepe indruk maakte in zijn rustige ver tolking). Hij opende met s en magi strale Chromatisch Fantas) en Fuga van Bach en besloot met een naar onze mening nog steeds iets te on besuisde Toccata van Ravel. Als toegift volgde de Jeux d'Eau, ook van Ravel, daartoe gedwongen door de aanhoudende bijval van de vele toe hoorders. Eén opmerking nog: de baldakijn, die boven de overigens niet al te beste vleugel, was geplaatst, beteken de een belangrijke verbetering voor de akoestiek. Toch blijft de hhoge aula moeilijk' te bespelen door de blijkbaar niet geheel te vermijden klankvermengingen. WESSEL BENNIS. ROTTERDAM, 29 oktober Aan de visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 70 1,10, ;Griet 951,05 alles p. kg Schol midd. 5153; klein 2032; Schelvis'klein 2022; Kabeljauw gr. 47—50; midd. 37—43; klein 24—26; Makreel 1821; Zeehanen midd. 55 56; klein 16—30: Wijting 25—27; Haring verse 23—28 alles per kist. Het aantal huizen, dat in de periode 1947 tot 1957 fn Vlaardingen Is ge bouwd, mag op 6500 tot 7000 worden geschat. Aldus zaterdag tijdens een toespraak tot congresleden van de Geografische Vereniging en de Stu diegroep voor Planologisch Onder zoek wethouder T. de Bruijn. Door een vergissing onzerzijds was maandag in de krant gekomen, dat de wethouder van Vlaardingen gezegd zou hebben, dat het aantal in 1957 in Vlaardingen gereedgekomen wo ningen geschat mag worden op 6500 tot 7000. Vier ondernemende Vlaardingse jongelui, Riet Hendriksen. Henk Je- ronitnus. Jan Klein en Arie Vink, hebben al jaren met het plan rond gelopen een vereniging op te richten die anders dan anders is. Zeker, er bestaan kerkelijke jeugdclubs, zo re deneerden zij, maar stuk voor stuk min of meer gespecialiseerd. Volgens hen moest hier iets naast komen; óók cultuur in het algemeen en verantwoorde ontspanning zijn belangrijk. Het ziet er naar uit, dat het „vier manschap" zijn zin krijgt. Voor za terdag 9 november te beginnen om acht uur. is de oprichtingsvergade ring belegd van wat met een wjjdse benaming de „Vlaardingse Jeugdso- oëteit" zal heten. Op deze bijeenkomst gaat men uit- knobbelen waar de aanstaande leden het meeste belang in stellen, zoals bijvoorbeeld lezingen met aanslui tend debat over letterkunde, muziek, beeldende kunst e.d. Er zou een ca baretgroep kunnen worden gevormd, men zou de klassieke muziek en de jazz kunnen beoefenen. De VJS is bedoeld voor scholieren, studenten, kantoormensen e.d. van ongeveer zeventien tot twintig jaar. Men wil eens per maand bij elkaar komen. In het vijf leden tellende verenigingsbestuur hebben o.a. zit ting Henk Jeronimus (voorzitter). Riet Hendriksen (secr., Broekweg 124) en Arie Vink (penningmeester). Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 19 In Den Haag is vanmiddag de eer ste openbare bestuursvergadering van het Visserijschap gehouden. De voor zitter, de heer J. C. Pronk, heeft in deze vergadering een rede uitgespro ken, waarin hij om te beginnen op merkte, dat er zowel van werkne mers- als van werkgeverszijde op dit ogenblik nog weinig belangstelling voor en kennis van dit schap bestaat: De heer Pronk stelde vast, dat de zeevisserij zich, voor zover ze met kotters op een afstand van rond 60 mij! van' de Hollandse kust uitge oefend wordt en voor zover de pro- dukten platvis en haring zijn, in een betrekkelijke bloei mag verheugen. De vloot heeft de laatste jaren een belangrijke modernisering ondergaan. De mogelijkheid van platvis-export is in het algemeen aanwezig. Een schaduw achtte spreker de steeds stijgende exploitatiekosten, waarbij hij in de eerste plaats dacht aan brandstoffenprijzen. De drijfnetvisserij, waarvan de vloot ia het algemeen oud is, maakt echter een ernstige crisis door. De laatste jaren lijkt het 'alsof de dicht heid van de haring in de Noordzee afneemt, waardoor de bedrijfsresul taten onbevredigend zijn. Ter verbetering van haar positie, mede in verband met de komende Euromarkt, zou de visserij moeten meewerken aan een zo goed mogelijk conserveren van het kapitaal in de zee, dus bescherming van de visstand Voorts zou, met het voorbeeld van de prijsstabiliserende invloed die uit gaat van de activiteit der conserven-, fabrieken ten opzichte van haring en makreel, het visserijbedrijf in zijn ge heel het meer en meer moeten zoe ken in het creëren van een indus triële verwerking van zijn overige produkten. De heer Pronk bepleitte verder de consumptieve gewoonte van de Ne derlander zodanig te beïnvloeden, dat hjj, in het besef zijn eigen wei zijn te dienen, in vrijheid meer zijn keuze op het produkt vis Iaat vallen. Immers, de consumptie van dierlijke eiwitten ligt in ons land nog altijd laag. Op 1 oktober bedroeg het aantal inwoners van Vlaardingen 63.545! Dat betekent, dat er in de maand september in totaal 159 mensen méér in Vlaardingen kwamen wonen dan ec weggingen. Dat betekent ook, dat sinds 1 januari van dit jaar de be volking van Vlaardingen met 1357 inwoners vermeerderde. Er vertrokken in september 222 mensen en er kwamen 291 binnen. Het geboorte-overschot bedroeg die maand 90. Niet mnider dan 79 gezin nen vestigden zich in Vlaardingen en 32 gezinnen vertrokken. In september werden 49 huwelijken gesloten. Er woonden op i oktober, in totaal 31.928 mannen en 31.60 vrouwen bin nen de gemeentegrenzen. Het aantai personen dat binnen de gemeente verhuisde was 332 en het aantal ge zinnen 79. (Van een onzer verslaggevers) Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft het tijdens zijn oktoberreis bij zonder druk gehad, voornamelijk dank zij de A-griep, die ook onder de opvarenden van de vissersvloot duch tig heeft hulsgehouden. Behandeld werdén 122 patiënten, onder wie 22 Duitsers. In de zieken zaal zijn 34 vissers opgenomen? Daar bij waren vier Duitsers. „De Hoop" heeft zijn reis drie maal moeten onderbreken. Eerst moest de met griep aan wal gebleven marconist worden opgehaald. Vervol gens zijn in IJmuiden twaalf patiën ten gedebarkeerd, omdat alle hospi taalbedden bezet waren en ten slotte heeft het HKS een snelle reis ge maakt naar Scheveningen om een ernstig zieke Duitse visser aan land te brengen. De man werd reeds een uur na aankomst in een Haags zie kenhuis geopereerd. Dr. Ouderkerk stapte soms vele malen per dag in zijn rubberboot om zich naar een logger te laten bren gen, maar dikwijls ook werden „lo pende" patiënten met dit vaartuig van de logger aan boord van „De Hoop" gebracht. Het aantai verpleegdagen bedroeg tijdens de oktoberreis 123. Dr. Ouder kerk gaf 69 maal adviezen per radio. Een Duitser en 24 Nederlanders wer den aan land gezet. Op 30 oktober wordt „De Hoop" in Amsterdam verwacht. Donderdagavond zal de Neder landse pianist Theo Bruins naar Ca nada vertrekken, waai- hij onder auspiciën van dc internationale or ganisatie „Jeugd en muziek" zeven tien concerten gaat geven. Hij speelt op zijn recitals twee Nederlandse werken: een sonate van Willem Pij per en een sonatine van Kees van Baaien. De enige Tigon (kruising tussen tijger en leeuw) ter wereld is in de dierentuin van Bloemfontein afge maakt. Het beest was 23 jaar en de autoriteiten meenden, dat het te zwak was om de komende winter door te komen. Hippolyie Panhard, die voordat hij zich uit het zakenleven terugtrok directeur van de door zijn vader op gerichte autofabriek was, is op 87- jarige leeftijd te Parijs overleden. MAASSLUIS De Partij van de Arbeid te Maassluis komt vanavond om 8 uur in De Kroon", ingang Fe- 0„. wmy nacoliuslaan, in jaarvergadering bü-iHH 46—53: IJsbout HH 54; Zwijn- een' (drechtse Wijnpeer HH 62—20. Vele sprekers hebben gistermiddag nadat Ir. B. Wilton, één der directeu ren van de werf Wilton-Fijenoord en voorzitter van de' Stichting Pen sioenfonds Wilton-Fijenoord, de vlag op het hoogste puntje van de eerste van de vier aan de Sportlaan in Vlaardingen te bouwen flats had ge hesen, het woord gevoerd. Namens het gemeentebestuur was het ten eerste wethouder T. de Bruijn, die hulde bracht aan het particulier initiatief, dat zo voortvarend had ge werkt. „Bestedingsbeperking en aller lei andere dingen zijn. er oorzaak van, dat de fiats, waaraan nu wordt ge bouwd, in het uitbreidingsplan staan, dat nog niet eens' door de raad is goedgekeurd", aldus de wethouder. Wethouder G. Walstra dankte ir. Wilton nog eens bijzonder voor de hulp. die de directie cn met name ir. Wilton had geboden, toen de ge meente Vlaardingen enige jaren ge leden dringend om huizen verlegen zat. „Hoeveel zün er nodig", zo had ir. Wilton gezegd! En Vlaardingen was geholpen. Tal van leden van het bestuur van de stichting Pensioenfonds Wilton- Fijenoord, woonden de plechtigheid bijde heren J. d e Hoog (secreta ris), A. Bakx, C. Heskes en J. Meyers: en het lid van het da gelijks toezicht, de heer C. Neder ve e n. Voorts waren aanwezig de architecten ir. S. J. van den Enden en R. D. van Andel en betonconstructeur ir. C. Nip. GORKUM 28 okt. Kropsla I 600—740, H II 300—450 aUes p. 100 st.; Stoofsla 14 p. kg: Bospeen 15—28, Prei 1117 p. kg; Bloemkool I p st. 36—63, II 20—32, UI 10—20; Kroten 15, Andijvie 7—12, Dubbele Stambo- nen 150, Pronkbonen 7281, Groene kool 7—13, Rode kool 4—U Witte kool 10, knollen 9—11, Uien 8—16, Winterpeen 7—10, Boerenkool 10—14, Witlof 2872, Tomaten 2080, Sprui ten 15—37 alles p. kg. Cox's Orange Pippin st. 78; Glorie van Holland st. 72 HH 78; Goudrei- net st. 69 HH 78 K 48—48; Jonathan St. 58, HH 70. K 3456; Sterappel 12; Kroet HH 32; Bon Louise d'Avran- Kroet HH 32; Bredere St. 53, HH 58. K 38; Gieser Wildeman St. 55. HH 64, K 3652, Kleipeer HH 43—53, K 35; Pondspeer H H52; St. Rémy i?ZZV% mfn anderiJoch ook heus geen klagen heek overweg aigend. En de verwachtingen zijn dan hoog gespannen Men is in die dsrWMvideng' nim™er teleurgesteld. Ook dinsdagavond niet, toen ds. Mulder m Concordia kid am spreken over Jules Verne. De spreker had ook ditmaal weer zijn redevoering uitstekend voorbe reid. Uit de talrijke bijzonderheden die ds. Mulder zijn gehoor over de persoon Jules Verne meedeelde, bleek duidelijk de gedegen studie, die hij over deze grote schrijver heelt'ge maakt. Elke overgang naar een nieuw tijd perk is rijk aan schokkende gebeur tenissen, aldus ds. Mulder. Dat was reeds zo by de overgang van het stenen naar het bronzen tijdperk en dat is het nu r,og, nu we de over gang naar het atoomtijdperk beleven Er zyn daarby altyd zeer bijzon dere figuren, die deze tydperken aan kondigen. zy ontsluiten ze als het wa$: voor hun medemensen. Jules verne was één van deze grote figu ren. Hy was geen fantast, zoals wij nif. UVWlrri Ironrion Want vele van de denkbeelden, die hij in zijn boeken heeft ontwikkeld, zyn thans wcrkciykheid geworden. Al is de uitvoering dikwijls anders dan Jules Verne het zich voorstelde. De grondtrekken zijn erin aanwezig. Uitvoerig en met talloze voorbeelden toonde ds. ÏVIuIder dit duidelijk aan. Jules Verne was in wezen een diep gelovig mens. In zyn laatste boek waarschuwt hy de mensheid dan ook voor het grote gevaar van een ma terialistische wetenschap. De mens moet dankbaar zyn voor de wetenschap, nuchter in zijn den- Selovig in de uitvoering. Ieder redeiyk denkbeeld is uitvoerbaar. Wat de één uitvindt, zal de ander kunnen verwezenlijken. Voorzitter M. v. d. Vlis bracht aan hit„M00rd lce?1?,en V00r een war- ihet einde ds. Mulder 'dank'voor ziin de zto v^e^ldigaS Iantastlsch en zeer interessante voor-

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1